ZE VEN DA GEN HAARLEM TRAViATA Th. M. Schelling gemeentesecretaris Rijke vogelstand in Groenendaal Auto's zonder chauffeur Van mensen en dingen onder de Damiaatjes HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Openbare Werken in Heemstede Sterk gestegen kosten van de Reiniging Riolering Reiniging Testen in de praktijk rheufljafisde V/acAten Cyclamententoonstelling te Aalsmeer Gemeenteraad van Heemstede Rooms-Katholieke voorkeur voor candidaat van eigen richting Th. M. Schelling Heren gaan spelen om zaalhandbaltitel VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953 Het juist verschenen verslag over het afgesloten dienstjaar van de Heemsteedse Dienst van Openbare Werken geeft een beeld van grote gemeentelijke activiteit op velerlei gebied. Wij ontlenen aan dit ver slag de volgende bijzonderheden. De totale lengte van de straten en we gen werd uitgebreid tot 58 kilometer. Van de rijwegen is driekwart bestraat, de rest ter grootte van ruim honderdduizend vier kante meter is afgedekt met bitumen. Van de trottoirs en voetpaden zijn ruim hon derdzestigduizend vierkante meter bete geld, tienduizend vierkante meter bestraat en honderdtienduizend vierkante meter gebitumeerd. De rijwielpaden beslaan ruim dertienduizend vierkante meter. Het ver slag wijst erop, dat veel straten speciale herstellingen nodig hadden tengevolge van het intensieve autobusverkeer. De 51 plantsoenen, die over de gehele gemeente verspreid liggen, hebben een ge zamenlijke oppervlakte van ruim vijftien hectaren. Voor de beplanting ervan werden op de eigen kwekerij zestigduizend violen, muurbloemen, leeuwenbekjes e.d. gekweekt terwijl meer dan twintigduizend dahlia's en bijna een kwartmillioen bloembollen werden uitgeplant. De bloembollen werden beschikbaar gesteld door het surplusfonds van het Centraal Bloembollencomité. In de tachtig hectaren van Groenendaal en Meerenberg werden gereorganiseerde gedeelten van jonge bomen met onderbe planting voorzien. De hertenbaan en de kinderboerderij, alsmede de volière en het marmottenhuisje mochten zich in een blij vende belangstelling van het publiek ver heugen. De hertenbaan is bevolkt met veertien herten, twee Nubische ezels, twee lama's en voorts met vele tientallen zwa nen, ganzen, parelhoenders, duiven, eenden, pauwen, kalkoenen, kippen en krielkippen, terwijl de kinderboerderij kalveren, scha pen, varkens, geiten, dwerggeitjes, konij nen en duiven binnen haar hekken had. De volière is bevolkt met fazanten in veler lei soorten, met papegaaien en tientallen kleine vogels. Behoort al dit gedierte tot het „tamme" gedeelte, ook de wilde vo gelstand, die onder bescherming staat van de Nederlandse Ornithologische Vereni ging, is zeer uitgebreid. De meer dan hon derd nestkastjes worden regelmatig ge controleerd en enkele keren per jaar wor den excursies georganiseerd onder leiding van de natuur-historische vereniging. Dit maal kan het verslag gewag maken van 768 jonge vogels, die zijn uitgevlogen en deel uitmaken van honderd en vier broed sels. Het gemiddelde per broedsel beliep dus ruim zeven, hetgeen een bizonder hoog cijfer is. In het voorafgaande verslagjaar was het namelijk niet meer dan 5,3. Het aantal in Groenendaal levende vogelsoor ten steeg van 40 op 42. Het is opmerkelijk dat het bos ondanks het zo drukke bezoek van kinderen en ouderen zoveel vogels blijft herbergen. Het vogel-sortiment be staat thans uit: nachtegaal, merel, grote en zanglijsters, huis-, ring- en heggemus, groene en grote bonte specht, hout- holen- en tortelduif, vink en groenvink, kool-, ADVERTENTIE pimpel- en glanskopmees, zwarte kraai, kauw en gaai, kneu, geelgors, putter, boom pieper, pitis, tjiftjaf, tuinfluiter, gras- en zwartkopgrasmus, staarimees, fluiter, win terkoning, roodborst, roodstaart, boomkle ver en -kruiper, grote vliegenvanger, spreeuw, wilde eend, waterhoen, ransuil en boomvalk. Op het gemeenteriool werden in het ver slagjaar 112 nieuwe percelen aangesloten. Het stamriool verkreeg door uitbreidingen een lengte van tien kilometer, de straat riolering van ruim 51 kilometer. Het pomp- gebouwtje aan de Heemsteedse Dreef bij de Haven verwerkte 1.370.000 kubieke meter rioolinhoud bij dergelijke hoe veelheden kan het niet verwonderen, dat de geuren om en bij de Haven soms on houdbaar zijn! en verbruikte daartoe 28.500 kWh electrische stroom. Het personeel van de Dienst omvat thans twintig ambtenaren, 49 vaste en 26 losse werklieden, onder wie zeven jeugdige en drie onvolwaardigen. Bij het vaste perso neel, met een getalsterkte van gemiddeld 67, deden zich 69 ziektegevallen voor met totaal 764 ziektedagen. Bij het losse per soneel, met een gemiddelde getalsterkte van 28 kwamen 25 ziektegevallen voor met ADVERTENTIE Billijke tarieven. Prospectus op aanvr. Amsterdamschc Rijtuig Mij. - Plein 21 352 ziektedagen. Over het gehele perso neel gerekend bedroeg over het verslagjaar het ziektepercentage 4,21 tegenover 4,86 in het voorafgaande jaar. i Het personeel van de op zich zelf staan de Reinigingsdienst bestond uit één amb tenaar en 21 werklieden, van wie twee op arbeidsovereenkomst waren aangesteld. Bij deze dienst kwamen 22 ziektegevallen voor met in totaal 456 ziektedagen. De hoeveelheid opgehaald huisvuil be droeg rond 21.000 kubieke meter. Geble ken is, aldus het verslag, dat het schoon houden van de wegen met carriers zeer doelmatig en efficiënt werkt. De hoofdwe gen werden wekelijks, de zijwegen om de tien a twaalf dagen geveegd. Het opge haalde straat- en kolkvuil bedroeg zestien honderd kubieke meter. Tenslotte geeft het verslag een overzicht van de totale kosten van de gemeenterei niging over de laatstverlopen tien jaren. Hieruit blijkt dat het van gemeentewege bij te passen tekort gestegen is van minder dan zesendertig duizend per jaar tot ruim honderdachttienduizend gulden! Omgere kend per inwoner liep dit bedrag dus om hoog van 1,67 tot 4.78. ADVERTENTIE HEEFT U de nieuwste BLAUPUNKT en SABA Radiotoestellen reeds gehoord Vraagt vrijblijvend demonstratie bij Radio- en Gramofoonhandel KI. Houtstraat 25 - Tel. 14828 Ook voor TELEVISIE, GRAMOFOONS en GRAMOFOONPLATEN het aange wezen adres. Betaling kan desgew. geregeld worden. Over het onderwerp „Testen in de praktijk sorak Woensdag in de Prof. dr Gunning- school de psycholoog drs. H. G. Bos voor de „Vereniging van Ortho-paedagogen en an deren", die dit jaar 50 jaar bestaat en tot voor kort „Vereniging voor Onderwijzers en Artsen" heette. Er bestond voor deze inlei ding een zeer grote belangstelling. Aanwe zig waren hoofden en leerkrachten van bui tengewoon- en gewoon lager onderwijs, me dici, kinderpolitie, het volledige team van Bureau Beroepskeuze en School Psycholo gische dienst, leerlingen der kweekschool met hun leraar Opvoedkunde, sociaal werksters e.a. De voorzitter, de heer J. God- dijn noemde dit een gelukkig verschijnsel, dat wees op saambundeling van krachten. Drs. Bos besprak de voorspellende tests, waarbij het er om gaat, zekere vermogens bij de mens te onderzoeken. Aan deze oud ste soort tests is aanvankelijk een te grote waarde gehecht. Men meende vermogens te meten, die een absolute waarde hadden. Ernstige vergissingen bleven niet uit. De pe riode, dat bijvoorbeeld door een bepaald cij fer de persoon voor zijn leven een bepaalde intelligentie werd aangemeten, welke hem uitsloot, of ten onrechte toeliet voor bepaalde studies en beroepen dient voorbij te zijn. aldus spreker. Bij de beschrijvende tests bleek spoedig zonneklaar, dat wanneer men dieper in dringt in de sfeer van waaruit de cliënt, jong of oud, zijn leven opbouwt, het van veel belang is, in welke persoon deze ver mogens zitten. „Is het iemand met een straal motor of een mobiletje", aldus de heer Bos; dan is het zaak, bij het moderne testen niet alleen „de huid" van de cliënt te bekijken, maar „in zijn huid te kruipen". Men bekijkt en telt niet alleen, doch men weegt en ont moet de ander. De periode, dat een psycho loog een verlengstuk is van een stop-watch, dient volledig afgesloten te worden. De psy choloog duikt mèt de cliënt onder in si tuaties, waarbij de laatste meer inzicht in zichzelf dient te verwerven, wanneer uit komsten van dit derde soort diepte-psycho logische tests met de cliënt worden dóór- gepraat. De heer Bos besprak de groeiende nood zaak van teamwork tussen paedagoog, me dicus, psycholoog en psychiater. Op de belangrijke vraag, wie er alzo mo gen testen, bleek, dat ieder gebeunhaas fu neste gevolgen kan hebben. Alleen de voor spellende tests, de z.g. quantitatieve tests mogen ook gehanteerd worden door die leerkrachten, welke hiertoe zijn opgeleid, getraind en zich onderwerpen of onder worpen hebben aan supervisie van een psy choloog. Van de qualitatieve tests blijve men af! De heer Bos besloot zijn betoog met de volgens hem moedgevende conclusie, dat zelfs al zou men het thans reeds respectabele aantal tests met honderd vermenigvuldigen, de doodeenvoudigste mens nog wel zoveel mysterie in zich behoudt, dat hij nimmer in alle schuilhoeken van zijn persoonlijkheid zou kunnen worden uiteengerafeld. wrjjf de pijnhaarden mét: per flacon \]^y EEN PRODUCT VAN CI BA BAZEL iZ W.) In de gebouwen van de Centrale Aals- meerse Veilling wordt tot en met Zaterdag een tentoonstelling gehouden van cycla men, chrysanten en orchideeën. Daar aan deze tentoonstelling tevens een keuring is verbonden staan er behalve een keurcol- lectie op verschillend gebied de aller nieuwste soorten geëxposeerd. Door kwe kers uit Aalsmeer en andere plaatsen is een verzameling bloemen en planten bij een gebracht van bijzondere schoonheid en variatie. De expositie, die ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de afdeling Aalsmeer van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde is georganiseerd, is voor het publiek toe gankelijk. De jury heeft de volgende bekroningen toegekend: Medaille van de Koningin aan groep van 150 Cyclamen Persicum, inzender K. Vis ser jr., Aalsmeer; zilveren medaille van het ministerie van Landbouw voor groep van 150 Cyclamen Persicum, inzender firma gebrs. Man, Aalsmeer; zilveren me daille der gemeente Aalsmeer voor groep Cyclamen Persicum, inzender K. Vis ser jr., Aalsmeer; wisselprijs Centrale Aalsmeerse Veiling en veiling Bloemen- lust voor 24 Cyclamen Persicum Perel von Zehlendorf, inzender firma gebrs. Man, Aalsmeer; medaille van Prins Bernhard voor groep begonia's, inzender D. Baardse Dzn., Aalsmeer; medaille der provincie Noordholland voor groep besdragende en groenblijvende planten, inzender Erven W. C. Keessen, Aalsmeer. Eereprijzen: G. A. de Jong, Aalsmeer, groep orchideeën; firma Gebrs. Barendsen, Aalsmeer, idem; firma J. C. Maarse, groep Begonia Rex en Kalanchoë; firma P. Borg man, Aalsmeer, groep warme kasplanten; Nederlandse Fruittelersorganisatie, groep fruit; C. A. Hoek, Den Haag, voor het beste sortiment chrysanten van eigen aanwinst. Verzilverde plaquette, geschonken door de Laura-mijnen, aan P. van der Kamp, Roelofarendsveen, voor groep Chrysanten. De Heemsteedse raad heeft gistermiddag de referendaris ter secretarie Th. M. Schelling, chef van de afdeling Onderwijs en Financiën, met ingang van 1 Januari 1954 benoemd tot gemeentesecretaris in de plaats van de heer N. Vos. De nieuwe functionaris werd met één stem meerderheid gekozen de stemmen verhouding was tien tegen negen in een tweede vrije stemming waaraan nog twee verklaringen van fractievoorzitters waren voorafgegaan, hetgeen er wel op wijst dat er om de "bezetting van deze vacature nog al wat te doen is geweest. De heer Verhoeve n (K.V.P.) opende de discussie dan ook met de verklaring, dat het Katholiek volksdeel ongetwijfeld diep teleurgesteld was dat B. en W. geen aanleiding hebben gevonden om een Katholieke candidaat op de aanbeveling te plaatsen. Dit vormde voor de leden van de K.V.P. en de K.N.P. in de raad een reden om op een der andere sollicitanten en met name op mr. A. F. Molleman, plaatsvervangend gemeentesecretaris van Arnhem, te stemmen. De heer Verhoeven voegde hieraan toe, dat deze voorkeur geen discriminatie inhield voor de beide hoofdambtenaren die wel op de aanbeveling stonden, maar de opvatting tot uitdrukking moest brengen dat het aantal hoofden van dienst niet in overeenstemming is met de getalssterkte der Katholieken in de gemeente. Geen der overige fractie-voorzitters scheen op dat ogen blik behoefte aan commentaar te heb ben, zodat aanstonds tot stemming wérd overgegaan. De „outsider" Mol leman verkreeg de zeven Katholieke stemmen, de heren Schelling en Van Wingerde, respectievelijk eerste en tweede op de „officiële" aanbeveling, ieder zes stemmen. Een herstemming was dus noodzakelijk, De 59, niet-politiek Toen wethouder D. J. A. Geluk (Arbeid) zijn agenda voor een hele week had be- studeerd, deelde hij ons on verstoord opgewekt mede, dat er maar één mogelijkheid was om hem nog te spreken te krijgen en dat was door met hem het ontbijt te gebruiken. Een uitnodiging, die we gaar ne hebben aanvaard, omdat de kans op onvoorziene ver tragingen in de prille ochtend in ieder geval nog niet zo groot is als later op de dag. En we hebben er geen spijt van gehad, omdat het mens dom op het uur van het mor genmaal ook nog niet zo vlot is met telefoontjes, want de ervaring heeft ons wel ge leerd dat een gesprek met de héér Geluk om de zes woor den onderbroken pleegt te worden door belgerinkel dat een schoolhoofd aankondigt, een dirigent, een Haags amb tenaar, een man van het vreemdelingenverkeer, een secretaris van een zaalsport vereniging, de voorzitter van een speeltuin en wie er al niet meer door zijn portefeuille worden bestreken. Toen hij in Bergen op Zoom geboren werd, viel die toe komst moeilijk te voorspellen. Zijn ouders waren Zeeuwen, gehecht aan hun geboorte streek. Maar zijn vader had te kampen met een zwakke gezondheid en dat werd de reden, dat het gezin in 1925 naar Haarlem verhuisde. Een maand later overleed de va der, zodat de jonge Daaf, die de Handelsschool bezocht, moest bijdragen in de gezins inkomsten. Dat deed hij op twee manie ren: in de vacanties werkte hij op een kantoor en verder was hij de redactie van de Oprechte Haarlemsche Cou- spoedig met het voorzitter schap van de Haarlemse af deling belast. Die afdeling wordt onder zij.n leiding de sterkste van het land, een suc ces dat hem zijn verkiezing tot landelijk voorzitter in 1932 waarborgt. Geen wonder dat de Vrijzinnig Democratische Bond hem in 1939 candideert voor de Haarlemse raad. Hij wordt het jongste lid van de vroedschap. Maar de oorlog komt en de activiteit van de jonge Haar lemse vrijzinnig-democraten gaat over in huiskamerbijeen komsten, waarvan het cen trum als regel het gastvrije huis aan de Lambrecht van Dalelaan is. Daar worden de grondslagen gelegd voor de politieke vernieuwing in. Haarlem. Toch zal, voordat de klaroe nen der bevrijding gehoord worden, een zwarte schaduw vallen over het jonge gezin Geluk. Hij raakt bétrokken in een Vrij Nederland-proces, wordt naar Vught gedepor teerd en hoort daar hoe zijn vrouw, na een bezoek aan het concentratiekamp, bij een luchtaanval op een trein om het leven is gekomen. De door interventie van mr. Stomps herkregen vrijheid smaakt bitter. Maar dan wacht het werk. Na de bevrijding wordt hij tot het wethoudersschap ge roepen en een inmense taak begint. De bezuinigingen van voor en de ontwrichting van tijdens de oorlog hebben op alle aan zijn zorgen toever trouwde gebieden een achter stand veroorzaakt, die menig een moedeloos zou maken. Maar niet wethouder Geluk, die wel een eeuwige jeugd lijkt te bezitten en een onuit puttelijke fantasie, twee eigen schappen welke onmisbaar zijn om de portefeuille van de jeugd en van de kunst met succes te beheren. Dat iemand na acht jaar nog iedere dag met hetzelfde enthousiasme al zijn vrije tijd geeft aan zijn werk kan alleen verklaard worden uit het feit, dat dat werk een ideaal be tekent. D. J. A. Geluk zegt: „Mijn hobby heet Haarlem." Korter kan het niet gezegd worden: deze man is bezield met een onblusbare liefde voor de stad aan het Spaarne, waarvan hij de kinderen wil laten opgroeien in vrijheid en vrolijkheid, waarvan hij de culturele, historische en na tuurlijke schoonheid over de gehele wereld zou willen be kend maken. Vandaar zijn ijveren voor Haarlems Bloei en zijn streven om op alle ge bieden de beste krachten naar Haarlem te halen, ook al moet hij daarvoor soms heel wat strijd voeren. En al blijft er maar bitter weinig tijd over voor zijn uit een meiske (16) en twee jon gens (13 en 12) bestaand ge zin en zijn lievelingssporten zeilen ('s zomers) en schaat sen ('s winters). IplÉ Een enkele keer kan men wet houder Gehik aantreffen op een strandwandeling. Hij heeft de gemeentezorgen dan een ogenblik de rug toegekeerd. rant van dienst met het leve ren van allerhande verslagen. Het gebeurde wel, dat hij samen met Dick Slingenberg, die toen op gelijke basis aan de Nieuwe Haarlemsche Cou rant meewerkte, nog voor schooltijd op Schiphol een reportage maakte van het ver trek van het een of ander vliegtuig. En ook kon het wel gebeuren, dat de concierge aan het klasselokaal aan klopte: „De krant is voor je aan de telefoon, Daaf." De zorg voor het gezin deed hem ook na het eindexamen niet de journalistiek tot be roep kiezen, maar een ambte lijke loopbaan op de provin ciale griffie. Dat was in Oc tober 1929 en in diezelfde periode ontwaakte zijn maat schappelijke belangstelling. Hij wordt lid van de Vrij zinnig Democratische Jonge ren Organisatie, welke hem al Schildkroppen en Sabelpoten Wij moeten eerlijk beken nen, dat wij niet zo bar veel van de sportfokkerij van pluimvee, konijnen en sier- duiven afweten. Och ja, een gebraden ko nijntje vinden wij een delica tesse en een duif, mits goed klaargemaakt, blijft er ook wel in, maar wij weten nu niet bepaald het fijne van Drentse Hoenders, Tipplers en de kleine Chinchilla's. Daarom zal men ons naar alle waarschijnlijkheid op Zaterdag 12 en Zondag 13 December in gebouw St. Bavo kunnen vinden, waar de ver eniging van sportfokkers van pluimvee, konijnen en duiven „Haerlem" een landelijke ten toonstelling houdt. Er wordt reeds door een vijftiental verenigingen mede werking verleend en honder den en nog eens honderden voor deze gelegenheid extra- opgepoetste dieren zullen mee dingen naar de 388 prijzen, die door tientallen firma's, N.V.'s en particulieren be schikbaar zijn gesteld. Wij kregen een kleine in druk van de overstelpende hoeveelheid werk die aan de organisatie van een dergelijke tentoonstelling vastzit, toen wij het uitgebreide program ma van de expositie in handen kregen. Honderden soorten kippen, konijnen, duiven en katten zijn netjes in rubriekjes op geborgen; ras bij ras, kleur bij kleur, kleintjes bij klein tjes en grote bij grote. Wij hopen dan ook van harte voor de organisatoren, dat de keuring en de ten toonstelling zelf men kan nog tot 28 November dieren inbrengen zonder al te grote strubbelingen verlopen. Een blik op het programma leert ons, dat er ook voor de leek het een en ander te leren valt: zo kan men er bijvoor beeld het onderscheid zien tussen de rosekammige Rode Islands Red en de Hollandse kuifhoenkrielen. Tot onze vreugde is ook de „Sabel- pootclub" vertegenwoordigd met de Nederlandse Sabel- pootkrielen met baard of zon der baard, naar verkiezing. Bij de duiven zien we de oud- Hollandse Tuimelaars en de Voorburgse schildkroppen en de konijnen verenigingen heb ben onder meer hun Belgische Haaskonijnen, de pappillons en de langharige kleur-dwer- gen. Bij de prijzen, waar onder bekers, verzilverde mé dailles, takjes, hangertjes en plaquetten vinden wij ook geldprijzen en ergens in het programma staat, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, dat de beste Rus, Pool of Dwex-g één gulden in de wacht zal slepen. Niets kan ons nu meer weerhouden. Wij gaan volgende maand naar die ten toonstelling toe, wat er ook mag gebeuren Bloemetjes binnen Wanneer er bij een opening van een nieuwe zaak geluk wensen binnenkomen van H. M. Koningin Juliana, H.K.H. Prinses Wilhelmina en van het gemeentebestuur, dan bewijst dit toch wel, dat de eigenaars van een dergelijke zaak een reputatie hebben opgebouwd die zelfs in hofkringen de aan dacht heeft getrokken. En te recht, want de heren L. Höls- ken en J. L. Schrama, de be zitters van de ook in Haarlem bekende „Flower Shop" heb ben in de jaren, dat de winkel in de Zijlstraat 67 gevestigd is bewezen, dat zij tot de meest vooraanstaande bloemisten in de Spaarnestad behoren. Na enkele jaren is het win- De laatste verfraaiing van het mooiste plein van Nederland. keltje in de Zijlstraat al te klein geworden en de heren Hölsken en Schrama hebben toen het oog laten vallen op het pand aan de Grote Markt 12 in Haarlem. Natuurlijk zou den zij liever het er naast vrijgekomen hoekhuis betrok ken hebben, maar dit pand was al verkocht en toen namen zij genoegen met de vrijgeko men zaak op nummer 12. En zij zullen daar naar alle waar schijnlijkheid geen spijt van krijgen, want de bouwkundige B. Fibbe, een jeugdvriend van de heer Schrama, heeft in vier weken het uitgewoonde pand, waar vroeger het bekende „kellnerscafé" van Harry Rap gevestigd was en later gedu rende korte tijd een stoffen zaak haar tenten had opgesla gen, gemetamorfoseerd tot een naar de eisen van de tijd inge richte bloemenzaak met werk plaats en wintertuin. Van alle kanten ontvingen de eigenaars medewerking, vooral van het gemeentebe stuur, en op de dag van de of ficiële opening, afgelopen Woensdag, was alles tot en met de kleinste kleinigheid klaar, hoewel de bouwvergun ning toen eigenlijk pas begon te lopen. Ook de gevel werd grondig schoongemaakt en tot ieders verrassing kwamen er toen enkele bijzonder fraaie gevel stenen te voorschijn. De receptie, die ter gelegen heid van de opening werd ge houden, werd bezocht door een vier- tot vijfhonderd belang stellenden en naast de vele persoonlijke gelukwensen ont vingen de beide eigenaars nog talrijke cadeaux, zoals wor sten, taarten, sigaren enzo voort, want met een bloemetje kan men nu eenmaal bij een bloemist niet aankomen. daar geen der candidaten de absolute meer derheid had behaald. Voordat het zover was bleek de heer Weyers (K.N.P.) nog een ernstige grief te willen spuien. Hij verklaarde namelijk dat hem, nadat hij het reeds met de K.V.P. eens was geworden over de verklaring van de heer Verhoeven, ter ore was gekomen, dat de K.V.P. de overige fracties tot een interfractioneel overleg had uitgenodigd. „Maar", zei de heer Weyers een tikje pa thetisch, „de grote K.V.P. had het niet nodig gevonden de kleine K.N.P. daarin te betrekken". Op die onthulling bleek wederom nie mand enige lust tot reageren te vertonen, weshalve de tweede stemming werd vol bracht. Deze keer bleken tien raadsleden het op de heer Schelling te willen houden, zeven op de chef van de afdeling Bevolking en slechts twee op mr. Molleman. Hetgeen blijkbaar, vooral voor de heer Zegwaart (K.V.P.) een zeer onaange name verrassing betekende, want die maakte nogal verwijtende opmerkingen aan het adres van zijn fractievoorzitter over niet-nagekomen afspraken en zo. Daarmee was het wat de vergadering betrof vrijwel gedaan, want de agenda vermeldde een overvloed aan formele pun- ten. Alleen het voorstel om voor vijftien mille een nieuwe vijf-tons vrachtauto voor Openbare Werken te kopen lokte nog een paar sprekers uit hun tent. Zo had de heer Kooymans (Prot.- Chr.) de indruk gekregen dat het onder houd van de af te voeren auto's veronacht zaamd was en de heer Weyers wilde maar liefst het hele kostenprobleem van de dienst aansnijden. Zowel de heer Van Bruggen Prot.-Chr.) als wethouder Van Lent wezen hem erop, dat het gebruikelijk is zulks bij de behandeling van de begroting te doen. De heer Kooy mans kreeg eigenlijk geen antwoord op zijn vraag, de wethouder betoogde slechts dat het niet verantwoord was met „de oude beestjes" te blijven rijden of er zouden te kostbare herstellingen aan moeten worden verricht. Bij de rondvraag vertolkte de heer Reijnders (Arbeid) klachten van be woners van het buiten de kom gelegen gedeelte van de Leidsevaart over de geringe lichtsterkte. Wethouder V a n W ij k zei dat dit vraag stuk aandacht had, maar dat een oplossing niet eenvoudig is, zolang het uitbreidings plan niet is vastgesteld. Binnenkort komt echter een voorstel in de raad om de kabel door te trekken van de Van Merlenlaan naar de Manpadslaan en dat zal een grote verbetering geven, vooral als er ook nog een transformatorhuisje bij komt. Intussen was de heer Weyers te bin nen geschoten, dat er iets niet deugde met de straatverlichting op de Bronsteeweg, maar de wethouder wees hem erop, dat zulke kleinigheden ook wel konden wor den afgedaan door een eenvoudig verzoek aan hem persoonlijk. Met dit lesje in het vervullen van het raadslidmaatschap eindigde de vergade ring. De nieuwe gemeente-secretaris van Heemstede werd op 9 Augustus 1893 te Klaaswaal geboren, in welke plaats hij verder zijn gehele jeugd heeft doorge bracht. Hij bezocht hier ook de Normaal school voor Onderwijzers, doch omdat zijn voorkeur enige jaren later naar een ambte lijke loopbaan uitging, werd hij 1 October 1914 als tweede ambtenaar aan de ge meente-secretarie te Aalten verbonden. Na hier op 1 December 1915 tot eerste ambtenaar te zijn bevorderd, solliciteerde de heer Schelling naar Heemstede, waar hij 1 October 1917 als commies op de ge meente-secretarie werd aangesteld. 1 Januari 1930 volgde zijn benoeming tot hoofdcommies en 1 Januari 1948 werd hij opnieuw bevorderd tot referendaris, welke loopbaan thans met de functie van ge meente-secretaris is bekroond. De heer Schelling is verder gedurende vijfentwintig jaar bestuurslid geweest van de onder-afdeling Zuid-Kennemerland van de Nederlandse Bond van Gemeenteambte naren; eerst penningmeester en later voor zitter. Thans is hij secretaris van verschil lende raadscommissies; secretaris-penning meester van de Schoolartsend ienst van de gemeenten Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort; secretaris-penningmeester van de Heemsteedse Stichting voor financiële hulp aan studerenden; secretaris van de Commissie tot wering van schoolverzuim en voorzitter van de afdeling Heemstede- Bennebroek van de Nederlandse Protestan ten Bond. Het bestuur van het Nederlands Handbal Verbond heeft besloten het officiële Neder landse kampioenschap zaalhandbal voor heren in te stellen. De kampioenen der vijf districten en nummer twee van het organi serend district tesamen dus zes ploegen zullen in tournooivorm om deze titel voor het eerst strijden in Februari van 1954. Voor dames vindt er naar alle waarschijn lijkheid een tournooi plaats om het officieu ze kampioenschap van Nederland. Het ligt in de lijn der verwachting om het volgend seizoen de officiële titel ook voor dames in te stellen. Het is reeds zeker, dat het tournooi voor heren in Amsterdam zal wo* den gespeeld.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7