Bidault tijdens redevoering plotseling onwel geworden Defensie-uitgaven van 1955 tot 1958 vijf milliard Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Erbij Uitstel in Europa-debat Overwerkte minister hoopt echter wèl naar Den Haag te komen Vorming van mobilisabele eenheden wordt voortgezet Plan voor federatie van drie Guyana's Sensatieblad „BZ" terug in Berlijn Het woord is aan Minister Witte in Oude Tonge Aanhoudend rustig weer 68e JAARGANG No 115 ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953 297e JAARGANG No 268 r- vw Wraak Polen waarschuwt Duitslands buren Babies op zwarte markt West-Berlijnse bladen en parlement zijn boos Zaak-White Canada verbaasd over indiscretie Bouwvergunning voor 16 7 woningen Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Darniate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post f 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONDER DEZE TITEL verschijnt van daag, in dit nummer, voor het eerst ons nieuwe weekblad. Zo mogen wij het wel noemen, want het zal voortaan iedere Za terdag zijn opwachting bij u maken: in het dagblad gevouwen en daarmee vereend, maar op ander formaat. Steeds erbij, ook in die andere zin: dat erbij wezen taak van de krant is. Wilt u daaraan nog toevoegen, dat de naam een positieve verloochening inhoudt van de reeds sterk aan slijtage onderhevige mode-uitdrukking „het is er niet bij", dan hebben wij daar geen enkel bezwaar tegen. „Erbij" zal in zijn acht pagina's vooral veel aandacht schenken aan letteren en kunst, maar zich daartoe niet bepalen. Zijn veelzijdigheid zal u, zo hopen wij, vandaag reeds treffen. Wij hopen er veel van; wij voorspellen niets. Dit is trouwens pas het eerste nummer en nergens kan dat criti- scher beschouwd worden dan in eigen kring. Wel kan ik u verzekeren dat die er al sinds weken ten zeerste van vervuld is, dat wij er 's middags „na de krant" ette lijke besprekingen aan gewijd hebben die niet alleen de redactionele inhoud, maar ook koppen, indeling, opmaak in het alge meen hebben betroffen, dat dus nevens de redactie ook de typografen ter drukkerij er sterk in betrokken zijn en dat wij allen de eersteling in spanning van stapel zien lopen. Vijftien redacteuren en vaste medewer kers hebben er artikelen voor geschreven; tekenaars en fotografen zijn ervoor aan het werk geweest. De volgende week zul len er wellicht nog meer bij zijn. Sommige vaste wekelijkse rubrieken, die tot dusver om technische redenen niet samengevoegd in de krant konden verschijnen, zijn nu bijeengebracht. Maar aan dit samenzijn is bovendien aanmerkelijke uitbreiding ge geven. U zult vertrouwde namen en initialen herkennen. Misschien zult gij u afvragen wat de letters S. M. betekenen. Een tipje van deze sluier oplichtend ont hul ik de naam Steven Marsing. Maar meer dan een tipje is het niet, want ook die naam dient als pseudoniem. Als gij u Ko Brugbier niet herinnert, zoek deze redac teur dan niet in het telefoonboek op, want uw zoeken zal niet baten. Maar verwacht hier geen debutant, want in hem verenigt zich reeds een aanmerkelijk aantal jaren journalistieke ervaring. Ik zou willen zeg gen dat hij voor twee telt, ware het niet dat ik hem daarmee tekort zou doen. Dat kunst en cultuur in „Erbij" eer be wezen zal worden houdt in dat zij niet door landsgrenzen worden gestuit. Dat blijkt vandaag reeds duidelijk. Zulke grenzen kennen zij niet. Wij spreken er graag over tot de lezers in het besef van hun onmis baarheid en wetend dat ook in de bewogen tijden, die wij beleven, het aantal hunner trouwe nastrevers gestadig groeit. Dat wij ernstige beschouwingen niet onvermengd opdissen: dat de glimlach ertussen door speelt, het kind ernaast dartelt, de dichter zelfs knollen voor citroenen verkoopt en tenslotte het dier u onverwachts aanblikt moogt u op rekening van onze bewegelijk heid en ons streven naar afwisseling zet ten, als u er dan maar bij erkent dat wij juist door levendigheid uw aandacht willen boeien. Dit eerste nummer van Erbij omvat niet een program en ook geen vastgestelde groep medewerkers. Sommigen zullen we kelijks, anderen bij langer tussenpoos aan het woord komen. Er zijn er meer op til en u wachten zeker verrassingen. Daar wordt al beraad over gepleegd. Het is een belofte, die aan de vooravond van St. Nicolaas in de toon des tijds valt. Tenslotte moet ik erkennen dat u „Erbij" zult dienen open te snijden. Weliswaar maar éénmaal, langs de horizontale vouw, maar u zult dat toch moeten doen om vier binnenpagina's gemakkelijk te kunnen lezen. Voorzichtig doorscheuren, op" tafel, gaat overigens ook. Wij hebben ons afge vraagd of dit een bezwaar zou zijn. Als wij het bijvoegsel op gewone maat hadden gemaakt zou het zich niet voordoen. Maar wij hebben gemeend dat dit kleine formaat toch meer geslaagd zou zijn, en dat eigen lijk zelfs wel iets aantrekkelijks in die kleine moeite zou schuilen. Ook kleine moeiten zijn vaak aantrekkelijk en soms vraagt de moderne mens zich af, of niet al te veel voor hem gedaan wordt dat hij liever zelf zou doen. Dit dan ter inleiding van Erbij. Erbij. R. P* Een 45-.iarige vrachtauto-chauffeur uit Delden schrok zo hevig toen bij het oppom pen een reserveband uit een klemring sprong dat hij zich met een ruk oprichtte. Daarbij stootte hij zijn hoofd zo ongelukkig tegen een balk van zijn oplegger, dat een splinter van de schedel in de hersenen drong. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis, waar hij is overleden. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. (Van onze correspondent in Parijs) Een plotselinge ongesteldheid die minis ter Bidault gistermiddag overviel, toen hij nog maar net met de beantwoording der circa 50 interpellanten was begonnen, is er oorzaak van geworden dat de Europa debatten van de Franse Nationale Vergade ring tot Dinsdag zullen moeten worden uit gesteld. Pas dan zal men trachten het als nog eens te worden over een resolutie, die Bidault dan Donderdag in Den Haag als richtlijn zal moeten dienen. Nadat in de ochtendzitting van gisteren zowel nog enige voor- als tegenstanders van het Europese leger aan het woord waren geweest, begon 's middags Bidault de eerste pagina's van zijn rede, die uit 50 vellen bestond, voor te lezen. Hij zag lijk bleek en zijn stem werd bij elke zin ondui delijker. De indruk op de Kamer was zeer pijnlijk en toen stond plotseling een der socialistische afgevaardigden op om een korte pauze voor te stellen. Het was de minister, die vier etmalen lang in de regeringsbank, meestal alleen, het kabinet had vertegenwoordigd, en ver der zijn grote rede had moeten prepareren, duidelijk aan te zien dat hij het uiterste van zijn krachten eiste om zich op de been te houden. Men vernam in de gangen, dat Bidault een week lang niet op zijn bed was geweest en even voor de zitting met een te zware dosis corydranetabletten had ge tracht over een plotselinge inzinking heen te komen. Hem is nu 48 uur totale rust voorgeschreven, maar de bedoeling blijft, dat de minister Woensdag per trein naar Den Haag zal vertrekken. Na een onderbreking van een klein uur verscheen premier Laniel voor het voet licht om de vergadering mee te delen, dat de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Maurice Schumann, Bidaults rede, die ge deeltelijk al was gepubliceei'd, verder voor zou lezen. Maar pas Dinsdag zal over de verschillende onderwerpen worden ge stemd. Bidaults rede bleek intussen een schoon voorbeeld te zijn van diplomatiek even wicht. Er sprak, zouden we willen zeggen, een zeker sceptisch vertrouwen in Europa en vooi'al in Duitsland uit, en als de minis ter aannemelijk wist te maken, dat Frank- rijk, tengevolge van de Russische houding, geen andere keuze had gehad dan in een Duitse herbewapening te berusten, dan werd niettemin getracht de vex-gadering er van te overtuigen, dat de deur voor overleg ook na de ratificatie van de E.V.G. niette min geopend zou kunnen blijven. Bidault vertelde dat hij maarschalk Juin, die in het kader van de N.A.V.O. verant woordelijk is voor de neutraal-Europese sector, had gevraagd of het Westen zonder Duitsers te verdedigen zou zijn. Het ant woord was'categox-isch ontkennend, en het ging er dus voor Frankrijk toen slechts om voor die Duitse herbewapening een fox-mule te vinden, waai'bij de gevaren, die elke Fransman volmondig erkende, tot een xrxini- mum beperkt zouden kunnen worden. Volgens Bidault biedt de E.V.G. nog de beste garantie, omdat dan Frankrijk de ver- dere gang van zaken tenminste van dicht bij zou kunnen volgen. Natuurlijk zou het parlement gerechtigd blijven in Februari, als de ratificatie ter sprake komt, de E.V.G. te verwerpen, zo zeide de minister. Bidault waarschuwde echter dat dan met een zware cxrisis in de gehele Atlantische geineenschap gerekend zou moeten worden. En dat zelfde geldt wanneer Frankrijk van zijn veto-i'echt ge bruik zou maken om Duitslands opneming in de NAVO tegen te gaan. In zijn uitnemend gebouwde rede, die uit drie hoofdstukken bestond, waarvan het tweede aan de politieke hoge autoriteit en het derde aan de toekomstige relaties met de Franse unie waren gewijd, is de minis ter ook nog vrij uitvoerig op de Saarkwes- tie ingegaan. Érg hoopvol kon hij de be sprekingen, die in Bonn tussen Adenauer en Francois Poncet, de Franse hoge ver tegenwoordiger, de laatste weken zijn ge voerd, niet noemen, en hij nodigde zijn Duitse tegenspeler uit rekening met de be grijpelijke Franse gevoeligheden te willen houden. Zonder de suggesties van Schuman over te nemen, die desnoods voorlopig in de sta- tus quo van Saarland wilde berusten, wees Bidault erop dat Frankrijk over voldoende sterke kaarten beschikt om op de einduit slag gerust te kunnen zijn. Een dier troeven bestaat, volgens minis ter Bidault, uit de massale steun, die de Europese raad van Straatsburg het rapport van de Nederlandse socialist jhr. Van der Goes van Naters had verzekerd, waarin een Europese oplossing van het Saarpx-obleem werd aangeprezen. Men schijnt daaruit op te mogen xnaken, dat dit rapport door de Franse regering, althans in grote lijnen, onderschx-even wordt. De algemene indruk van de debatten, voorzover die thans hebben plaats gehad, was in politieke kringen dat het E.V.G.- verdrag vermoedelijk zou zijn geratificeex-d indien het gisteren, na de rede van Bidault, ter stemming zou zijn ingediend. Geen superstaat Bidaults rede zette uiteen dat de voorge stelde Europese politieke gemeenschap niet een souvereine superstaat zou zijn, maar een verbond van zes souvereine staten met een gemeenschappelijk uitvoerend lichaam voor beperkte en duidelijk omschreven doeleinden. „Het zal niet de buitenlandse politiek van de zes staten bepalen," zei Bidault. „De gemeenschap kan niet en mag niet de individuele nationale behoeften europe aniseren en ook niet de wettige ambities van de aangesloten staten verstikken." Bi dault heeft ook nog verklaard, de Franse re dering tracht nauw omschreven garanties te verkrijgen voor het blijven in Europa van Amerikaanse en Britse troepen na de be krachtiging van het Europese verdedigings verdrag. Hij zeide dat ondei'handelingen hierover bevredigend voortgang vonden en dat de kwestie in Bermuda zal worden besproken. Reacties Volgens diplomatieke kringen te Londen zal Groot-Brittannië, zolang de „koude oorlog" voortduurt, troepen op het Euro pese vasteland houden. Het wordt echter zeer onwaarschijnlijk geacht, dat Engeland zich zal verplichten, deze troepen voor de looptijd van het Europese legervei'drag 50 jaar in Europa te handhaven. Engeland zou zich eventueel wel voor vijftig jaar willen verbinden, doch alleen dan als de Verenigde Staten hetzelfde zou den doen, hetgeen zeer onwaarschijnlijk wordt geacht. De regering acht het verantwoord de kasuitgaven voor de defensie in de periode van 1 Januari 1955 tot 1 Januari 1958 op maximaal f 5 milliard te stellen. Daarbij moet rekening worden gehouden met een bedrag van f 1350 millioen, dat van voor gaande begrotingen naar die van 1955 overgebracht zal kunnen worden. Hierbij is een bedrag van f 350 millioen Amerikaanse hulp, waaraan nog geen bestemming is gegeven. Naar schatting zal f 400 millioen van het begrotingsjaar 1957 naar dat van 1958 overgebracht kunnen worden. Voor de kasuitgaven van 19551958 ad f 5 milliard zal in de volgende jaarbegrotingen aan nieuwe fondsen f 4050 millioen beschikbaar gesteld moeten worden. Dit deelt minister Staf mee in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Hij verklaart vooi'ts dat de uit gaven voor de defensie door verschillende omstandigheden vertraagd waren. In de eerste plaats heeft de voorbereiding van bestellingen door de veelal gecompliceerde aard der te bestellen appai'atuur en het feit, dat vaak de omschrijving van de order moest wachten op de voltooiing van de technische ontwikkeling, vertraging opge leverd. Nu aan de regering door de Amerikaanse autoriteiten materieel voor de in 1955 op te bouwen eenheden in het vooruitzicht werd gesteld, staat zij op het standpunt, dat in ieder geval de vérdere vorming van mobilisabele eenheden dient te geschieden. Ten einde in de eerste plaats de directe gevechtskracht te versterken is in de plan nen niet het vormen van een tweede Ne- derlands legerkorps en verdere hogere staforganen opgenomen. Het ligt niet in het voornemen van de minister een wijziging in de opbouw van het leger aan te brengen in die zin, dat een kleine, doch zeer. beweeglijke en dus sterk gemechaniseerde troepenmacht, in hoofd zaak bestaande uit beroepsmilitairen met daarnaast reserve-eenheden wordt ge vormd. Personeelsbeleid Aangezien pas in Augustus 1954 het gros der pax-ate eenheden geheel zal bestaan uit personeel, dat volgens het nieuwe systeem is opgeleid en zulks pas in October 1954 met alle parate eenheden het geval zal zijn, is pas dan een volledige beoordeling van de met dit systeem te bereiken resultaten mogelijk. De verondex~stelling, dat bij het aanvul lingssysteem meer dan tot dan toe rekening zou kunnen worden gehouden met de be- langexi van studerenden, wat begin en einde van het studiejaar betreft, is niet juist. Bij de landmacht komt eexx zestal ploegen per jaar op. welke ploegen, ook voor wat het kader en de specialisten be treft, van ongeveer gelijke samenstelling behoren te zijn. Dit houdt in, dat ook de iisllsllMis v Ais een Gulliver, die slechts mei moeite wordt vastgehouden door ae Lillipu ters - 40 sterke mannen, die hem beletten het luchtruim te kiezen zweeft deze ruimte man'door de lucht. Hij is 18 meter lang, 12 meter breed en zal worden meegevoerd in de grote jaarlijkse optocht voor Thanksgiving Day in New York. Een circusleeuwin, die vier dagen ge leden een Italiaanse temmer tegen een tijger beschermde, is Vrijdagavond na een hevige strijd door de tijger gedood. Maandag trad de dertigjarige leeuwen temmer Leonida Casagelli, van het Ita liaanse circus Aurora, op met. drie leeuwinnen en drie tijgers. Op een ge geven ogenblik gleed de man uit en viel. Rager, een twee jaar oude tijger, wilde zich op hem storten, doch vond de leeuwin Sultanadie beschermend boven de temmer stond, op zijn teeg Toen Rager aarzelde, besprong Sultana hem waardoor de tijger tegen de grond gesmakt iverd. Inmiddels was de domp teur overeind gesprongen en bedwong met zijn zweep de tijger. Vrijdagavond werd de circusbevol king gewekt door vervaarlijk gegrom uit de kooi van de leeuwen en tijgers. Men repte zich naar de kooi en trot Sultana aan, die zich nog zwakjes ver weerde tegen ivoedende aanvallen van de tijger Rager. Toen Casagelli de tijger tot bedaren had gebracht, was Sultana reeds gestorven. dienstplichtigen met een bepaalde ontwik keling over de zes ploegen moeten woi'den verdeeld. Nochtans woi-dt in zo groot moge lijke mate met de belangen van de stu- derenden rekening gehouden, zowel wat de datum van opkomst als het verlenen van uitstel van eerste oefening betreft. Wat de Europese Defensie Gemeenschap betreft, verklaart de minister dat er nog geen beslissingen genomen zijn omtrent de organisatie van de strijdkrachten en de plaatsen, waar de Nederlandse onderdelen zullen worden gelegerd. Er kan echter wel op worden gei-ekend, dat niet alleen de parate divisie onder Nederlands commando zal blijven, maar ook dat een Nederlands oppex-officier als commandant van een legei'korps zal optreden. GEORGETOWN (A.F.P.) De voor malige minister van Sociale Zaken van Brits-Guyana, Jai Narine Singh, is Vrij dag naar Caracas, de hoofdstad van Vene zuela, vertrokken, waar hij op een bijeen komst van vertegenwoordigers van de Latijns-Amerikaanse landen een plan wil ontvouwen voor een federatie van Brits- Guyana, Suriname en Frans-Guyana tot één onafhankelijke staat. Hoewel de oud-minister lid is van de vooruitstrevende volkspartij in Brits- Guyana, staat hij bekend om zijn anti communistische gevoelens. Naar verluidt heeft de Venezolaanse mi nister van Buitenlandse Zaken verklaard „zeer veel belangstelling" voor het plan van Singh te hebben. Laatstgenoemde zal ook talrijke andere Zuid-Amerikaanse landen bezoeken. Voor zijn vertrek uit Georgetown zou hij contact hebben gehad met zekere kringen In Paramaribo en Cayenne, die bereid zouden zijn, hem te steunen. Volgens Singh zal door de vor ming van de voorgestelde unie, die een rijk gebied met ongeveer 500.000 inwoners zou omvatten, de levensstandaard van alle inwoners kunnen worden verhoogd en het betrokken gebied binnen vijf jaar tot wel vaart worden gebracht. LONDEN. (Reuter). Polen heeft een zestal West-Eux-opese naties medegedeeld, dat het Europese-legerplan Europa niet zou behoeden tegen Duitse militaire over heersing, aldus is Vrijdagavond door de Poolse ambassade te Londen verklaax-d. In nota's, die Donderdag in Warschau overhandigd zijn aan de Franse, Belgische, Noorse, Nederlandse en Deense diploma tieke vertegenwoordigers en die gezonden is aan de Luxemburgse regering, doet Po len een beroep op „alle buren van Duits land niet te verslappen in hun pogingen de wedergeboorte van het Duitse imperia lisme en militarisme te voorkomen". In de nota's die gelijkluidend waren wordt de oproep inzake een vijf-mo- gendhedenconferentie Engeland, Frank rijk, Rusland, Amerika en communistisch China gesteund, dat vervat was in de Sovjet-nota aan de drie grote Westelijke mogendheden van 3 November jongstleden, welke nota door het Westen op Maandag jongstleden in een nota aan Moskou ver worpen is. WASHINGTON, (Reuter). Vol gens een New Yorkse openbare aan klager, Ernest Mitler, is er nog steeds een bloeiende handel in „zw ar te-markt - babies", vooral sedert de bureaux, die voor adoptie van kinderen zorgen, aan de vraag naar babies niet meer kunnen voldoen. Hij verklaarde dit tijdens een se naatsenquête. In New York is de vraag tien tot vijftien maal zo groot als hel aantal babies, dat door de genoemde bureaux ter beschikking kan worden gesteld. Er is een bende, die aan echt paren in New York babies uit steden op honderden kilometers afstand verkopen voor tweeduizend dollar, aldus Mitler. Hij drong aan op een federale wet geving, die hieraan een einde maakt. BERLIJN, (Reuter) Het West-Ber lijnse parlement heeft Donderdag de her verschijning van het blad „B Z" „een slag voor het vertrouwen en de samenwerking tussen West-Berlijn en de Amerikaanse autoriteiten" genoemd. De herverschij ning van het blad werd do het Ameri kaanse Hoge Commissariaat goedgekeurd. De Amerikanen zeiden, dat zij dit hadden gedaan in naam van de persvrijheid en de vrijheid van concurrentie. Het blad werd dertig jaar geleden opgericht en ver dween in de afgelopen oorlog. Dondei'dag wérd het eerste nieuwe nummer uitge geven. Burgemeester Schreiber zeide in het parlement, dat de stedelijke autoriteiten niet met „het doen van goede zaken" kon den instemmen, indien deze goede zaken het algemene belang schaadden. Het Christen-democratische avondblad „Der Abend" schreef, dat de Amerikaanse Hoge Commissai'is. Conant. de verschijning van een sensatieblad had goedgekeurd, terwijl de West-Bex-lijnse bladen ,,de be langrijkste wapens bij de verdediging van onze vrijheid dienen te zijn". Het gevaar bestaat, aldus het blad, dat „een niet- politiek sensatieblad" de belangstelling van de West-Berlijnei-s voor de politiek zal doen afnemen. Het Donderdag uitgegeven nummer van „BZ" telde 16 pagina's en kostte 10 Pfen nig. De viif andere West-BerHinse ochtend- bladen tellen zes tot tien pagina's en kosten 15 Pfennig. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Sergeant-majoor Ronald Brittain van de Coldstream Guards, brult een bevel tot 30.000 adspirant-officieren tijdens een parade van de „Officer Cadet School" in de Mons Barracks (Engeland). Gedurende deze parade ontving Brittain een onder scheiding ter ere van zijn vele dienstjaren en van zijn goede gedrag. Hij is reeds 36 jaar in dienst. WASHINGTON, (AFP). De Canadese regering heeft haar ambassadeur te Wash ington opdracht gegeven uitdrukking te geven aan de verrassing van het kabinet te Ottawa in verband met het publiceren van bepaalde vertrouwelijke documenten, gebruikt door de senaats-commissie van onderzoek in de zaak tegen Harry Dexter White, aldus heeft Vrijdag eon woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. De Canadese ambassadeur, zei hij, heeft Donderdag in deze geest stappen onderno men bij de onderminister van Buitenlandse Zaken, Walter Bedell Smith. Senator McCarthy zal Dinsdag aanstaan de voor de voornaamste Amerikaanse radio- en televisie-zendstations antwoor den op de rede, die ex-president Truman Maandag jongstleden heeft uitgesproken naar aanleiding van de zaak-White. Een democratisch lid van het Huis van Afgevaardigden, Morgan Moulder, heeft geëist dat de tegenwoordige minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, een verklaring aflegt over zijn houding tot Alger Hiss, die veroordeeld is wegens meineed bij een spionnage-onderzoek. Hij zeide, dat de Congrescommissie Dulles moet ondervragen over het feit, dat hij de bevordering van Hiss heeft gesteund. „Een dergelijke actie zou logisch zijn. indien de republikeinse regering volhard' bij de tegenwoordige McCarthy-methode van ondex'zoek naar vermeende commu nisten in de afgetreden democratische re gering", aldus Moulder. Samuel Butler: Een kip is slechts de manier van een ei om een ander ei te maken. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir. H. B. J- Witte, heeft Vrij dagmiddag een bezoek gebracht aan Oude Tonge. Op het raadhuis zette burgemeester Van Dijk de vele pi-oblemen, verband hou dende met de wederopbouw, uiteen. Ir. Schut van het Instituut voor Stad en Land schap gaf aan de hand van een aantal teke ningen een overzicht van het door deze stichting ontworpen wederopbouwplan, dat voorziet in het bouwen van 167 nieuwe woningen. De heer P. Kooreman, technisch hoofdambtenaar van Openbare Werken der gemeente Haarlem, gaf een kort overzicht van hetgeen deze dienst aan de voorberei dingen voor de opbouw van het door Haar lem geadopteerde Oude Tonge heeft bijge- dragen. Minister Witte kon op deze conferentie een aantal zeer moedgevende mededelingen doen aan het gemeentebestuur. In de eerste plaats kon hij aan de burgemeester de ver gunning voor hei bouwen van 167 wonin gen overhandigen, hetgeen inhoudt, dat Oude Tonge, waar door de ramp van 1 Februari niet minder dan 230 woningen werden verwoest, kan beginnen met een herstel op grote schaal. De andere verheugende tijding! die minister Witte kon doen was. dat Oude Tonge voor zijn wederopbouw een hoeveel heid hout ten geschenke heeft gekregen van drie ton, te bestemmen voor deze 167 wo ningen. Deze partij is geschonken door het Zweedse Rode Kruis. Tenslotte nam de minister een kijkje bij de bouw van 24 Zweedse houten woningen. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in West-Europa staat reeds geruime tijd on der invloed van een uitgestrekt hogedruk- gebied, waarvan het centrum zich thans bij de Alpen bevindt. In het hogedrukgebied heerst rustig weer, maar er komt op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking voor. Ons land bevindt zich juist aan de rand van het gebied waarin de luchtdruk- verschillen gering zijn. Langs de Wadden- kust kwam echter tijdelijk nog vrij krach tige wind voor. Op de Oceaan bevindt zich een uitgebreid depressiegebied dat zich maar langzaam in Noord-Oostelijke rich ting uitbreidt. Tussen dit depressiegebied en het gebied met hoge barometerstanden boven het vasteland staat ten Westen van de Britse eilanden een stoi-machtige Zui denwind waardoor grote hoeveelheden warme lucht naar het Noorden worden ge+ra nspor teerd Hoewel het depressiegebied op de Oce aan zich thans geleidelijk iets naar de Britse eilanden uitbreidt mag verwacht worden dat gedurende het weekeinde het rustige, overwegend droge weer, in ons land zal blijven voortduren. De kans on nevel of mist neemt echter weer iets toe, daar de winden meer naar Zuid zullen krimpen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand C - d «3 -ó-g c-u «B ex: e£ Eg r* CJ r" i -J C Helsinki onbewolkt WZW 4 -2 0 Oslo nevel windstil 1 2 Stockholm geheel bevv windstil -0 0 Kopenhagen geheel bew. W 9 1 2 Londen geheel bew W 3 7 0 Amsterdam geheel bew. W 4 9 0 Brussel geheel bew. WZW 2 4 0 Pai-ijs geheel bew. O 2 5 0 Bordeaux mist NO 3 4 0 Gx-enoble nevel ZZW 2 2 0 Nice onbewolkt NNW 7 8 0 Warschau regen W 2 4 9 Berlijn nevel W 7 9 8 Frankfort motregen ZW 2 2 0,1 Miinchen mist ZZW 1 -1 0 Zürich motregen windstil 1 0,1 Genève nevel windstil 3 0 Locarno mist O 2 -3 0 Wenen regen W 6 7 0,1 Innsbruck mist windstil -4 0 Rome onbewolkt NO 1 3 0 Neerslag laatste 24 uur. DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door hef K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur Overwegend zwaar bewolkt en droog weer met op vele plaatsen nevel of mist. Zwakke tot matige Zuid-Weste lijke tot Zuidelijke wind. Iets lagere temperatux-en. 22 November Zon op 8.11 uur. onder 1641 uur Maan op 17 31 uur. onder 10 20 uur. 23 November Zon op 8.13 uur. onder 16.39 uur, Maan op 18 41 uur onder 11 15 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 21 November Boog water 3-17 en 15.37 uur haag water 11 22 en 23 46 uur Zondag 22 November Hoog water: 4.06 en 16 24 uur Laag water- 12.11 en uur. Maandag 23 November Hoog water: 4-54 en 17.10 uur Laag water: 0.34 en 12.52 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1