Kort en bondig J „De kamer waarin wij leven" Wollen herenvesten SCHINDELER Sint Paulusgroep vierde twintigjarig bestaan Bewindvoering bij Holland-Nautic Amsterdamse Beurs Ballet Recital Verkeer werd uit evenwicht gebracht Santpoort Leuke opvoering van „Per Luchtpost" Auto's zonder chauffeur MAANDAG 23 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Spel van Greene door Rotterdams Toneel 22.50 - 24.00 en hoger. Eenmansprogramma van Wim Kan Filmoperateur was aan het werk Novelleprijs 1953 der gemeente Amsterdam voor A. Alberts T erreinophoging bij Richard Holkade Ook afscheidsrecital van Jo Vincent in Bloemendaal Jubileum „Trou moet Blijcken" Brandje aan de Schoterweg Burgerlijke Stand van Haarlem Scheepvaart Voor wie niet bekend is met de antece denten van de na de oorlog tot grote be kendheid gestegen auteur Graham Greene zal het toneelspel, dat het „Rotterdams Toneel" Zaterdagavond in de Haarlemse stadsschouwburg opvoerde, zeker een aan tal duistere punten bevatten, die snel op gehelderd kunnen worden, .wanneer men weet, dat Greene op latere leeftijd tot het katholicisme is overgegaan en zijn romans voortdurend het thema behandelen van de werking der genade, bij voorkeur in ge vallen, waarin de mens de motieven dier werking niet kan verklaren. De figuren van Greene stoten voortdurend op de on naspeurlijke wegen Gods. Als katholieken beseffen ze het antwoord niet te kunnen vinden op vragen, waarbij het verstand te kort schiet. Ze begaan zwakheden en ko men in opstand tegen hun onvolmaaktheid. Ze zijn mensen van vlees en bloed. Wij katholieken, zo zegt de priester in „De kamer waarin wij leven", begaan dezelfde zonden als ieder ander. Alleen wij weten het dat we ze begaan. Hierin ligt de kern van het probleem, dat Greene met zijn toneelstuk stelde. Kan men gelukkig wor den, wanneer men handelt tegen de stem van zijn geweten in? Kan, gelijk in dit stuk, een meisje dat van huis uit katholiek is, gelukkig zijn met een getrouwde man die voor haar zijn vrouw in de steek laat. Kan zij de katholieke leerstelling op dit punt rustig voorbij gaan en zal zij er niet voort durend aan herinnerd worden. Mag men haar tot deze stap bewegen, ook al zegt zij niet meer gelovig te zijn en vindt zij het een wrede God, die haar liefde zou willen verbieden. De priester in Greene's spei geeft zijn nichtje Rose te kennen, dat zij niet gelukkig zal worden. En als zij hem in haar moeilijkheden om hoop vraagt, zegt hij: je moet bidden. Ze bidt met de woor den van het kind, dat ze eigenlijk nog is. En bijna in trance neemt ze daarna ver gif in en vindt in de dood de verlossing van de onrust, die haar kwelde. Waarmee Greene tegelijk het neven-probleem van zijn stuk stelt: sterft ze in zonde of is God barmhartig voor haar. De figuren uit zijn spel zagen haar sterven niet. Zij weten niet wat wij weten: dat zij stierf met de onschuld van een kind. Aan de genade voor haar behoeft niemand te wanhopen. De wegen Gods blijven onnaspeurlijk,maar, aldus ongeveer de conclusie van Greene, wij kunnen op Hem vertrouwen. Hij lijdt mee met ons lijden.. Hij is liefde en veel meer barmhartigheid dan gestrenge ge rechtigheid. Het milieu, waarin zich zijn spel afspeelt is door Greene heel knap getypeerd. Het meisje komt namelijk na de dood van haar moeder terecht bij twee tantes, die met haar verlamde broer, de priester, een groot huis bewonen. De jongste tante Helen zwaait er de scepter. Ze is het type van de genadeloze vroomheid zonder liefde. Ze beheerst met haar sterke wil haar zuster en gaat in haar angst voor de dood zover, dat zij alle sterfkamers laat afsluiten, zo- ADVERTENTIE met lange mouwen van de fijnste Australische wol in 14 verschillende kleurencombinaties Gen. Cronjéstraat lalb - Telefoon 16045 Het is morgen, Dindsag 24 November, precies twintig jaar geleden, dat de ver kennerij ook een begin maakte als onder deel van het jeugdwerk in de parochie van Overveen. Om dit te herdenken en te vie ren zijn de welpen en verkenners van de Sint Paulusgroep met het afgelopen week einde druk in de weer geweest. Er waren ook voortrekkers bij, maar die kwamen behalve uit de parochie van Overveen ook uit die van de parochies Ou.Je Groenmarkt en Kleverpark, die tezamen de H. Pove- rellostam vormen. In het troephuis aan de Zijlweg hadden de jongens een tentoonstelling ingericht, die Zaterdagmiddag door pastoor J. Th. van Galen voor geopend werd verklaard, nadat de gebruikelijke ceremonie van het vlag hijsen en het lezen van de welpen en verkennerswet was geschied. Een in leidend woord werd gesproken door de greopsleider, hopman J. van Zandvoort. Vervolgens zei pastoor Van Galen, dat de padvinderij een diepere vreugd in de pa rochie brengt en hij herinnerde er aan hoe hij zelf ongeveer een kwart eeuw geleden in Amsterdam met de eerste verkenners troep bijeen was gekomen. Rector D. de Wit, aalmoezenier, verheugde het, dat de Sint Paulusgroep een goed lopende groep was. Het speet hem, dat nog velen het werk van de verkennerij niet begrijpen, maar in een parochie achtte hij het een pracht van een kernvorming. Men heeft daarna een bezoek gebracht aan het troephuis, waar de jongens een uitstalling hadden gemaakt van wat de v/elpen, verkenners en voortrekkers al zo doen en hebben gedaan. Daarvan gaven de logboeken een goede indruk. Verder waren er pioniermodellen, gipsafdrukken, hout snijwerk, en nog veel meer, te veel om op te noemen, resultaat van de typische ar beid, de padvinders eigen. Zeer aantrek kelijk was ook de twaalf vierkante meter duindiorama, verzorgd door de heer Van Houten en de stichting de Kennemerdui- nen. De directeur van dit natuurreservaat, ir. E. C. M Roderkerk, was bij de opening aanwezig. Zondag werd de viering van het vierde lustrum voornamelijk in gebouw „Domi" gehouden. Hopman F. Huijzer had de lei ding bij de organisatie van het programma voor de jeugd en voor de ouderen. Voor de jongere jeugd was er een bij eenkomst met poppenkast en films. Op de des avonds gehouden feestavond voor ou ders en genodigden werd een kort woord gesproken door de heer B. Dechèsne, die twintig jaren geieden als welp de eerste horderoep in de groep meemaakte. Daarna werden er door de verkenners sketches opgevoerd en beeldden de welpen sprook jes uit. waaraan een wedstrijd was ver bonden. Na de pauze werden er films vertoond, onder andere van de Jamboree 1951 in Oostenrijk en de padvindersspeelfilm „Rid ders zonder Harnas", die voor een gedeelte is opgenomen in Bloemendaal en in de ruïne van Brederode te Santpoort dat het grootste deel van het huis onbe woond is. Zij is het ook, die zich scherp kant tegen de verhouding van haar nichtje Rose met Michael Dennis, een ongelukkig getrouwde psychiator, die verliefd is op Rose, maar door medelijden bewogen zijn hysterische vrouw niet durft verlaten. Een maal was hij ertoe bereid. Door haar zuster Theresa een ziekte te suggereren houdt tante Helen Rose af van haar „vlucht". Ze heeft Rose nodig voor die verpleging van tante Theresa, zo zegt ze en ze zorgt er zelfs later voor, dat Rose de vrouw van Dennis ontmoet. In een hysterische scène wekt deze de schijn of ze zelfmoord wil plegen. Rose slaat haar het vergif uit han den. De vrouw geeft Rose en Dennis vrij heid van handelen. Haar man echter, be vreesd voor ongelukken, snelt haar achter na wanneer zij weg gaat. Op de vraag van Rose wanneer zij nu voorgoed bij elkaar zullenikomen, antwoord hij: overmorgen. Het meisje blijft in wanhoop achter. De priester raadt haar aan te bidden. Ze bidt en neemt het vergif in. Een epiloog van overwegend bespiegelend karakter leidt tot het slot,waarin tante Therese zegt voortaan te slapen in de kamer waarin Rose stierf. Want „niemand was zo lief als zij." Heeft Greene een bijzonder interessant probleemstuk geschreven, een echt speel stuk is het niet. Daarvoor zijn het te veel de gedachten, die overheersen, de twijfels, de bespiegelingen, die het stuk zijn uit het innerlijk der dingen voortkomende uiter lijke actie ontnemen. De gevoelens worden voortdurend door de gedachten overwoe kerd. De gedachten zijn de daden van het spel. Vandaar dat de mensen erin geen duidelijke gestalte kregen, geen tastbare emotie werden. Op zichzelf vertegenwoor digden zij een fraai gegeven en werden zij naar de mate der in hun schuilende moge lijkheden loffelijk gespeeld. De mooiste creatie zag men wel van Andrea Domburg als Rose, wars van effectbejag, met een subliem gespeelde overgang van wanhoop naar kinderlijke verrukking, die haar dood voorafging, een zuivere typering ook van Lize Servaes als tante Therese en sterk spel van Magda Jansser.s als de orthodoxe tante Helen. Ko Arnoldi dwong voort durend de aandacht af voor de priester, gekluisterd in zijn stoel, wiens woorden de handeling omsluiten. Ko van Dijk gaf de psychiator zoveel realiteit als waarneem baar, al bleef hij gehandicapt door het feit, dat hij zich niet kon uitspelen, iets wat Ellen de Thouars wel kon maar naliet. Ik vraag mij overigens af of Ko Annoldi, die de regie voerde, de gevoelens niet wat sterker had kunnen aanzetten om een beter tegenwicht te scheppen. De zeker indruk wekkende voorstelling ware er nog mooier op geworden. P. W. FRANSE. „Zonder omslag" „Zonder omslag" is de toepasselijke titel van het eenmansprogramma, waar mee de gevierde cabaretier Wim Kan mor genavond in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem optreedt onder auspiciën van de uitgeverij De Bezige Bij ter gelegenheid van de verschijning van zijn nieuwe boek „Corry en ik". Zondagmiddag hebben wij in het Leidseplein Theater te Amsterdam een gedeelte van dit soloprogramma mee gemaakt, lang genoeg om te kunnen ver klaren dat het succes enorm was. De zaal zat te schudden van het lachen om de nonsensicale conférence, afgewisseld met enkele oude en nieuwe liedjes, onder meer een kostelijke parodie op de populaire liedjes-van-de-radio. Het eerste deel van het programma be helst een luchtige causerie over het schrij verschap en na de pauze volgt een voor proefje van Wim Kans aandeel in zijn nieuwe programma „Bedriegertjes", waar van op 23 December de première gaat. Zo vaak hoort men zeggen: men moet die Wim Kan eigenlijk eens een hele avond aan één stuk door kunnen horen. .Welnu, die wens gaat thans in vervulling. En het gaat geen minuut vervelen. Men dient in tegendeel over sterke lachspieren te be schikken om het allemaal te kunnen ver werken. Wim Kan wordt aan de vleugel begeleid door Ru van Veen, die ook in de toekomst als zodanig zal blijven fungeren. Het pro gramma „Bedriegertjes" speelt geheel op de Veluwe. De medewerkenden aan dat nieuwe cabaret zijn Corry Vonk, Lia Do- rana (als gast, in haar eigen répertoire), het drietal Mimi Kok, Maja Bouma en Marijke Hoving (tezamen nog geen zestig jaar oud), Jo Vischer, Jaap Maarleveld en Max Anders, welke laatste door Wim Kan enkele maanden geleden op de ook in ons blad besproken auditie van Toon Hermans in Zandvoort is „ontdekt". De Haarlemse rechtbank heeft vandaag twee bewindvoerders benoemd bij de N.V. tot exploitatie van de scheepswerf en ma chinefabriek Holland-Nautic, die verleden week surséance van betaling heeft aange vraagd. Het zijn mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur te Haarlem en ir. A. J. W. de Bruijne, raadgevend-ingenieur te Haarlem. Laatstgenoemde is directeur geweest van de Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij. De zitting van de Haarlemse rechtbank, waarin de crediteuren zullen stemmen over het al of niet verlenen van de surséance, heeft op Maandagmiddag 1 Februari plaats. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3% Nederl.'47 99 99)4 A.K.U 176 175 Unilever 220'A 219)4 Philips Gloeil. 186% 187 Kon. Petroleum 342 335)4 A'dam Rubber 90 90 Holl. Amer. Lijn 142 <4 142)4 N. S cheep v. Unie 13514 136 H.V.A 11114 11 OK Deli Mij 95 93% Amsterd. Bank 179 179 Ned. Handel Mij. 167 167 Rotterd. Bank 174)4 174 Twentsche Bank 172 172 Anaconda Copper 32% 32% Bethlehem Steel 49% 50 Republic Steel 495/ia 49)4 Shell Union 73)4 73% 20% 20% U. S. Steel 37% 37% Zaterdagavond gaf Ballet Recital onder leiding van Sonia Gaskell een drukbezochte voorstelling in het Convertgebouw te Am sterdam, waarbij alleen de fameuze pas- de-deux uit „De Notenkraker" van Tsjai- kofsky-Petipa als nieuw nummer op het programma stond. Dit virtuozenduet werd door Marianne Hilarides en Jaap Flier bij zonder knap vertolkt. Het was een beetje een hachelijke onderneming op het hoge podium zonder voetlicht. Wat de accommo datie voor dergelijke evenementen betreft is het Haarlemse Concertgebouw thans beter ingericht. Maar hoe dan ook, de beide jeugdige solisten zagen kans de voor ons land uitzonderlijke kwaliteit van hun tech niek en hun stijlgevoel bijna vlekkeloos te demonstreren. Bijzonder mooi kwam in deze omgeving de Sonate van Jan Mul tot haar recht. Nooit eerder zag ik van dit prille werk zo'n zuivere uitvoering. Louki van Oven wist met haar „Stervende zwaan" veel bij val aan de zaal te ontlokken. In het Alle gro Barbaro van Béla Bartök onderscheid de Willy de la Bye zich door de fraaie lijnen van haar steeds groter wordende be wegingen. In de pas-de-trois uit ..Het Zwanenmeer" maakte Janine van Thor, wier attaoue wat scherper zou kunnen zijn, een sierlijke indruk. Na afloop van het voorlaatst genoemde werk deed zich een merkwaardig incident voor, toen een stem van het balcon heel hard „Leve de muzikaliteit van Sonia Gaskell!" riep. Het resultaat was omge keerd aan de bedoeling, want de opmer king had een kleine ovatie ten gevolge, waarvoor de choreografe tenslotte kwam danken. D. K. In de Jansstraat bij de Nieuwe Gracht heerste vanmorgen een bijzondere drukte. Het verkeer, dat anders op Maandagmor gen beslist niet rumoerig genoemd kan worden, werd nu regelmatig uit het even wicht gebracht. Op het kruispunt stond een stopbord en iedere tien minuten wurmden zich acht bromfietsen tussen auto's door en voor fietsers langs. Voor ieder was het uitkijken geboden alsof het spitsuur was. De Haarlemse filmmaatschappij Multi- film was aansprakelijk voor deze verstoor de regelmaat. Gedurende enkele uren na melijk werden er opnamen gemaakt voor een reclamefilm in opdracht van een Ne derlandse bromfietsenfirma. Voor deze film, die slechts drie minuten duurt en binnenkort in de filmprogram ma's zal worden opgenomen, waren acht figuranten nodig. Uiteraard was dit ge ringe aantal samengesteld uit figuren in het dagelijks leven. Een employé van de posterijen, een verpleegster, een geestelij ke, een slager, een arbeider en nog drie personen in hun dagelijkse kleding brom den vanmorgen voordat de opnamen be gonnen lustig om het Kenaupark op spik splinternieuwe apparaten. Vier van hen waren werkstudenten, twee behoorden tot het personeeel van Multifilm en de andere twee waren „gegrepen uit het leven". Ervaring op de brommers hadden ze niet zodat een uurtje oefening wel was vereist om de opnamen zo goed mogelijk te laten slagen. Met medewerking van de Haar lemse verkeerspolitie verliep alles vlot al kan natuurlijk nooit worden voorkomen, dat de zaak af en toe wat stroef gaat. Want figureren is geen eenvoudige zaak, wan neer men tenminste de opdrachten van de instructeur en de cameraman stipt opvolgt. De Novelleprijs 1953 der gemeente Am sterdam is op advies van de beoordelings commissie, bestaande uit mevrouw Jeanne van Schaik-Willing en de heren R. Blijstra en Alfred Kossmann, toegekend aan de schrijver A. Alberts voor zijn verhaal „Groen" uit de bundel „De Eilanden". Een eervolle vermelding viel ten deel aan Adriaan Morriën voor de novelle „De Engel" uit ziin bundel „Een slordig mens". De prijs bedraagt 1500. De beoordelingscommissie had de op dracht het terrein van haar werkzaamheid te beperken tot novellen, die in 1951 of 1952, afzonderlijk dan wel in een bundel, in boekvorm waren gepubliceerd. In haar rapport deelt zij mede. dat het haar moeite heeft gekost tussen de novellen van Al berts en Morriën een beslissende keuze te doen. Aangezien het de bedoeling was, dat een novelle naar eigen verdiensten en niet tegen de achtergrond van een oeuvre zou worden beoordeeld, is zij er toe overgegaan, de voorkeur te geven aan „Groen" van A. Alberts, „dat een hoogtepunt vormt in een onevenwichtige bundel en met ziin mees terlijke hoedanigheden ver uitrijst boven het-gemiddelde peil van deze auteur". „De Engel" van Adriaan Morriën wenst de beoordelingscommissie „met meer dan gewone nadrukkelijkheid eervol te vermel den", omdat uit dit verhaal „het vermogen van deze schrijver spreekt om uit een be perkte maar authentieke persoonlijkheid de wereld te verbeelden, waarbij de naargees tige, maar vooral ook de zinnelijke kanten van het bestaan een sierende functie ver vullen". Hedenmorgen heeft de directeur van Openbare Werken in het openbaar aanbe- steed>het maken van een terreinophoging tussen de Richard Holkade en de Diepen- brockstraat met bijkomende werken. Binnengekomen waren tien biljetten. Laagste inschrijving van N.V. P. J. Huy- bens, Haarlem, met 72.250. Hoogste in schrijving van D. R. de Jong en Co., Haar lem, met 88.350. De zangeres Jo Vincent, die dit jaar haar loopbaan besluit, is bereid gevonden nog een speciaal concert onder auspiciën vam de Kunstkring Muzenforum voor haar mede-ingezetenen van Bloemendaal te ge ven. Dit afscheidsrecital heeft plaats op Maandag 14 December in gebouw Domi te Overveen en zal een feestelijk karakter dragen. Te Hoorn is een stichting gevormd, die tot doel heeft een algemeen Protestants streekziekenhuis op te richten. Zaterdag is de herdenking van het 450- jarig bestaan van de Haarlemse Sociëteit „Trou Moet Blijcken" geopend met een receptie in het Sociëteitsgebouw waar Hoofden de gelukwensen van velen in ontvangst namen. Onder de bezoekers waren o.a. de Burgemeester van Haarlem en afvaardigingen van de zustersociëteiten te Haarlem, de Sociëteit „Vereniging" en de Sociëteit Teisterbant, van verenigingen van oud-studenten der Universiteiten te Leiden en Utrecht. Het sociëteitsgebouw aan de Grote Hout straat was met eenvoudige middelen smaakvol versierd, zoals palmen, door be langstellenden gezonden bloemstukken, aan de wanden gehangen Perzische tapijten van de firma „Kurdistan" te Haarlem en door Restaurant Brinkmann beschikbaar ge stelde extra stoelen en tafels, waardoor een zeer gezellige sfeer was geschapen. Des avonds vond een feest plaats voor de leden en hun dames, dat opgeluisterd werd door een voortreffelijke cabaretuitvoering, belangeloos door het Utrechtse dokters cabaret gegeven. Men bleef tot in de nacht in de beste stemming bijeen. Nadat Cor Ruys enige jaren geleden een lange en succesrijke serie opvoeringen van dit amusante blijspel gegeven heeft waarin Myra Ward als een kostelijk enfant terrible uitblonk werd de populariteit van dit stuk niet weinig verhoogd door de gelijknamige bewerkingen voor film en radio. Sinds enige tijd werd het ook voor amateurs vrij gegeven, waardoor talrijke verenigingen haar donateurs eveneens in de gelegenheid kunnen stellen zich te amu seren om de perikelen, die het gevolg zijn van de correspondentie, welke de 16-jarige Miriam Wilkins onder de naam van haar zuster Ruth, gedurende enige maanden met luitenant William Seawright voerde. In de toneelzaal van café „Zomerlust" te Santpoort, heeft de toneelvereniging „Jan van Dommelen" inmiddels op deze serie ingehaakt met niet minder dan drie voorstellingen, waarvan Zaterdagavond de laatste gegeven werd. Ook hier hebben de toeschouwers zich bijzonder met dit blij spel vermaakt. Dit succes was volkomen verdiend, niet alleen door de kwaliteiten van het stuk, maar ook door die van de opvoering zelf, welke zonder enig voor behoud voorbeeldig mag worden genoemd. Aan alle eisen van een blijspel-opvoering werd ruimschoots voldaan: het tempo was vlot, de rolkennis uitstekend en de spelers vormden een prettig sluitend ensemble, dat gezamenlijk een verheugende natuurlijk heid van allure demonstreerde. Hetgeen ook voor regisseur F. Hunsche een grote voldoening moet hebben betekend. Het is bijna niet te geloven, dat mevrouw G. Tabernal verleden jaar op een toneel wedstrijd de eerste prijs behaalde als een tachtigjarige dame. Vooral niet, wan neer men haar in „Per Luchtpost" in de rol van Ruth Wilkins heeft gezien. Hieruit blijkt dat mevrouw Tabernal wel over uit zonderlijke talenten mag beschikken om twee zulke sterk contrasterende figuren te kunnen uitbeelden. Sonny Hunsche bracht als Miriam, het specimen van de moderne jeugd, een veroverende argeloosheid op het toneel; J. de Jonge was de ondernemende luitenant en H. Vening de burgerlijke Al- bert Kummel, die tot groot vermaak van het publiek achter het net moet vissen. Zonder hinderlijk te domineren wist B. van Gelder de rol van Harry Wilkins toch op het eerste plan te brengen, waardoor men deze pater familias met genoegen en bewondering kon gadeslaan. Mevrouw C. van Wijngaarden was een prettige tegen speelster. De kleinere rollen werden dit maal door mevrouw A. Dortmundt en de heren A. Ruiter en F. Dortmundt voor hun rekening genomen. Zaterdagochtend halfelf ontdekte de tachtigjarige hoofdbewoner van een huis aan de Schoterweg dat op de bovenver dieping een kamer, waarvan de huurder de stad uit was, vol rook stond. Binnenge komen zag hij, dat het nachtkastje en de matras van het bed brandden. Samen met een voorbijganger heeft hij het brandje met enkele emmers water geblust, zodat de ter plaatse verschenen brandweer niet be hoefde op te treden. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan, doordat de huurder brandende tabak uit zijn pijp heeft ge morst. HAARLEM, 21 November 1953 ONDERTROUWD: 21 Nov., H. ter Harmsel en E. S. Lucht GEHUWD: 21 Nov., P. S. H. Soen en M. H. Barend. BEVALLEN van een zoon: 20 Nov., H. Zijlstra—Vogelzang; J. M. Kuiper—Botter; M. L. KruijerDekker; J. BultersHoog- akker; 21 Nov., H. M. HobbelenVivie. BEVALLEN van een dochter: 20 Nov., E. M. LempkeCoevert; W. M. Abrahams Stok; M. E. KoperGroot; E. de Bruijn van der Meer, 2 d.; 21 Nov., W. Loos—Brou wer; E. Heeremans—van Warmerdam, 2 d. OVERLEDEN: 18 Nov., D. Zuurbier, 60 j., Aelbertsbergstraat; 19 Nov., F. M. Berendes Zwennis, 77 j„ Heussensstraat; 20 Nov., J. A. G. van der Mark, 76 j., Zuiderstraat; C. A. Cornelissen, 81 j., Gerrit van Heesstraat; J. de Klein, 68 j., Dr. Schaepmanfitraat. De leider van het Utrechtse dokterscabaret, de heer H. J. W. A. Nieuwenhuyzen, zingt de jubilerende sociëteit toe. Aagtekebk. 22 v. Genua te Marseille. Aaisdijk, 22 rede Vlissingen n. New York. Abbe-dijk, nacht 20-21 v. New York n. Rotterdam Abbekerk. 21 v. Alexandrië n Genua. Agatha, 23 v. Manggar te Pladju. Alamak. 21 v. Hamburg te Antwerpen. Alderamin, 22 v. Beyrouth n. Genua. Alk aid, 21 v. Antwerpen te Rotterdam. Almkerk. 22 te Adelaide. Alr.eti, 21 420 m. Z.ZW. Las Palmas. Altair. pass. 22 Royal Sovereign n. Las Palmas Alwakl, 22 te Santos. Amerskerk, 23 te Aden. Ar.di.jk, 24 v. Havana te Vera Cruz verw. Appingedijk, 22 v. Vera Cruz te Tampico. Argos. 21 v. Huelva n. Oran. Aligenib, 23 te Santos Alphacca, 22 te Paranagua. Alpherat, 23 te Victoria Ampenan, 21 Sabang gepass n, Padar.g. Amsteiforug. 24 Montevideo verwacht Arnedijk, 23 te Havana. Arundo, pas. 22 Mona Passage n. Cristobal. Albireo, 22 v Rio Grande do Sul n. Santos. Alhena, pas. 23 Kp. Verdisohe eil. n. Rio de Janeiro. Almdijk, pass. 22 Vlissingen n. Lissabon. Aludra, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Ariadne. 21 te Leixoes. Barka. 23 te Soerabaja. Billiton. 21 te Isabella. Blitar, 22 v. Bremen n. Le Havre. Blijdendiik, 22 te New York. Borneo. 22 te Singapore. Boskoop, 21 v. Cartagena n. Cuba. Bloemfontein. 22 ten anker rede Southampton Bacchus, 22 te Amsterdam n. West Indië Boschfontein, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Breda. 22 v. Valparaiso n. San Antonio. Oallisto. 21 v. Hamburg n. Amerika. Caltex Nederland. 21 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Pernis. pass. 22 ZO. punt Kreta n. Sidon Caltex The Hague, pas. 22 Kp. Bon n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 21 Ouessant n. Rotterdam Cieodora, pass. 21 Jamaica n. Curapao. Delfshaven. 22 in St. Laurens n. R'dam nf Antw. Delft. 22 v. Huacho n. Chimbote. Dongedijk. 21 v. Curasao n. Cristobal. Esso Den Haag. 21 te Antwerpen. Eos. 23 te Beyrouth. F.negano, pass. 23 Gibraltar n. Genua. Felipes. 23 te Tjilatjap. Friesland (KRL)21 te Baltimore. Groot-e Beer. 21 v. Quebec n. Rotterdam. Groote Kerk, 23 te Antwerpen. Hermes, 22 v Georgetown teCiudad Bolivar Holder, 23 San Juan verwacht. Hathor, 2 v. Kalakolon te Amsterdam. Hector. 22 v. Emden te Amsterdam. Heemskerk, 21 v. Amsterdam n. Hamburg. Helena, 22 v. Paramaribo te Amsterdam. Hersilia, 23 v. Amsterdam n. West Indië. Hos, 21 v Palermo n Napels Tndrapoera. 20 v Makassar n. Soerabaja. Ivoorkust. 21 v. Pointe Noire n. Freetown. Jagersfontein. 21 v. Southampton n. Teneriffe. Java, 22 te Belawan. Japara (KRLl, 23 v. Rotterdam te Antwerpen Joh. v. Oidenbarnevelt. 23 400 m. ZO. Socotra. Jupiter. 22 te Istanboel. Karimata, 22 v. Dieddah n. Suez. Kertosono. pass. ?t Midway n. Manilla. Karimun. 21 Finisterre gepass. n. Bilbao. Kedos. 23 te Tj. Priok. Kieldrecbt. 22 v. Aden n. Singapore. Kota Avoeng, 23 v. Port Said. Laagkerk. 23 v. Calcutta te Madras. Larenburg, pass. 22 Ouessant n. Bordeaux. Lawak. 22 v. Colombo n. Penang. Leer sum, 20 v. New Orleans n. Jacksonville. Lemstenkerk. pass. 22 Ouessant n. Antwerpen. Leopoldskerk. 22 te Basrah. Leuvekerk, 23 Rotterdam verwacht. Llndekerk, 21 te Harthapoint. Liseta. 21 v. Bangkok n. Singapore. Lissekerk, pa=s. 22 Perim n. Port Said. Luna. 21 te Rotterdam. Laertes, 22 v. Belawan n. Port Swettenham. Langkoeas. Daas. 22 Aden n. Dieddah. Laurenskerk, 22 v. Genua n. Marseille. Tdnge. 26 Le Havre verwacht. Maenha. 22 v. Stanlow n. Singapore. Mariekerk. 21 te Port Said. Mamessa. 21 v. Tarakan n. Singapore. Mavonia. 22 v. R'dam n. Shellhaven. Maas. 22 v. Luik n. Tzmir. Maashaven. 23 v. Hamburg te Rotterdam. Markeio. ?3 v. Gefle te Amsterdma. Marken, 23 te Hamburg Mentor. 21 v. D-enia te Buraiana. Merwede. pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Nieuw Amsterdam 22 te Rotterdam. Niserstroom. 22 te Takoradl. Noordam. 22 v. Southampton n. Cotoh. Otriala, 21 v Rotterdam n Stavanger. Dr.d'na. 22 v. Soerabaia n. Singapore. Oranies'ad, 22 v. Pto Llmon n. Cristobal. Dvula. 21 v. Fort Aieza n. Curacao. Orante, oass. 22 Finisterre n. Port Said. Ootmarsum. nas*. ->2 viiosingen n. Amsterdam nrins Frert. Hendrik, 23 te Toronto. Prins wutem rv. 23 te Valencia. Drins Wdlem v. Oranie. 21 te Rotterdam. "endrecht. 23 te Port Said. Peperkust. 22 v. Fmtown n. Amsterdam. Poelau La ut. pass. 21 Ko. Bon n. Amsterdam. Prins Philips Willem. 22 te Antwerpen. Polvphemus. 23 te Dieddah. Prins Fred. Wille. oass. 22 Vlissingen n. Bremen Raki. 22 te Belawan. Ridderkerk. 21 v. Teneriffe n. Kaapstad. Roebiah, 22 te Port Soedan. Roeoat. 22 te Port Said. Rempang. 21 v. Wilmington n. San Francisco. Ruvs. 23 te Port Elizabeth verwacht. Riindem. 22 670 m. W. Valentia n. Cobh. Saoaroea, 21 v. Madras n. Calcutta. Saroena. 23 te Saigon. Scherpend recht. 73 te Paranagua. Srhiedreeht. 22 t-e Djibouti. Sirrah. 22 te Balhoa. Slamat, pass. 21 Kev West- n. Vera Cruz. Stad Dordrecht, pass. 22 Kp. Vineent n. R'dam Straat Soenda. 22 te Port Elizobeth. Salawati. 23 te Dieddah. Schiediik. 22 v. Dübouti n. Suez. Straat Ma'akka. 21 v. Montevideo n. Kaapstad. Sehie. 23 Rotterdam verw. Sibaiak. 23 480 m. ZO. Cocos eil. 26 Fremanle verwacht. Stad Amsterdam 22 te Norfolk. Stad Maastricht, verm. 24 v. Sluiskil n. R'dam Tabinta, 21 v. Tj. Priok n. Singapore. Tawali, 22 v. Soerabaja n. Semarang. Tegelberg. 23 te Santos Ternate, 22 v. Port Said n. Rotterdam. Titus, pass. 22 Kp. Bonn n. Lissabon. Tabian, 25 Madras verwacht. Tamo, 21 Fernando Noronba gepasso. naar Rio de Janeiro. Tara 23 te Montevideo. Tibia, pass. 22 Kp.Bonn n. Rotterdam. Tomini, pass. 22 Guardafui n. Singapore. Tero, vertr. 24 v Rotterdam n. Victoria. Tiba. 23 St. Vincent verwacht. Utrecht. 22 v. Indonesië, te Rottterdam. Van Spilbergen, pass. 21 Kp. Palmas n. Abidjan Van Linsehoten. 22 v. Antw. te Amsterdam. Waterman, 22 te Hamburg. Winterswijk, 22 te La Romana. Wonogirl, 22 te Southampton Westland, 23 v. Las Palmas n. Amsterdam. Willem Ruys. 23 te Colombo. Woensdrecht. 22 v. Mena el Almadi te R'dam Waterland. 21 v Amsterdam n. Hamburg. Westerdam, 23 v. New York te R'dam verwacht. IJsel, 23 v. Bremen te Rotterdam verwacht. Zonnewijk. 21 v Lorenzo Marquez n. Baltimore. Zuiderkruis, pas. 22 Finisterre n. Amsterdam. Zeeland (è09),22 v. Suez n. Aden. KLEINE VAART Admiraal Courbet, 21 v. Vlissingen n. Antw. BINNENLAND In nauwe samenwerking tussen het Nederlandse verkeers- en bankwezen zal in December in Canada getoond worden welke diensten de Nederlandse havens, de Neder landse scheepvaart en luchtvaart en het overige verkeerswezen aan Canada kunnen bieden. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de Nationale Handelsbank, die in het begin van December in Montreal een kantoor zal openen. In Utrecht Is een agent van politie door een trein overreden op een overweg aan de rand van de stad. De bomen van de over gang waren niet neergelaten. De agent was op slag dood. Het onderzoek heeft uitgewe zen, dat de overwegwachter wel gewaar schuwd is. dat een trein in aantocht was. Met een karabijnschot heeft de Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, als vice- voorzitter van „Steun Wettig Gezag" op het gemeentelijk sportpark van Oss de eerste kokerschietbaan in het Zuiden van het land geopend. Deze schietbaan is gebouwd onder de betonnen trappeningang naar de ere tribune van het hoofdsportveld. De betonnen wanden ziin met geluiddempend materiaal bekleed. Het geluid van de schietoefeningen is buiten de schietbaan nagenoeg niet te horen. De ingebruikneming was tevens het begin van een streekdag voor „Steun Wet tig Gezag". De recherche te Deventer heeft de 33- jarise apotheker J. F. C. aangehouden als verdacht van malversaties, waarbij waar- schijnliik ongeveer anderhalve ton zou zijn onttrokken aan het Vereveningsfonds, dat ter beschikking staat van de Ziekenfonds raad. De ziekenfondsraad heeft hiervan aan gifte gedaan bij de justitie. HAARLEM EN OMGEVING Bloemendaal» wethouder van Sociale Zaken. mr. J. C. C. W. Hijszeler, is Dinsdag 24 November verhinderd spreekuur te houden. De zogenaamde „Klaprooscollecte ten bate van het Nederlands Oorlogsgraven- comité, od Zaterdag 14 November in de ge meente Bloemendaal gehouden, heeft daar f 548,33 opgebracht. De Haarlemse sopraan Corry van Beckum vertolkt Dinsdagavond bij de Ne derlandse Opera in de Stadsschouwburg te Amsterdam de titelrol in „De verkochte bruid" van Smetana. Aan de universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer H. F. van der Haak te Haarlem. Zaterdagmorgen omstreeks half acht raakte de 23-jarige fietsster L. T. uit Haar lem op de Nieuwe Gracht door een oneffen heid van de weg de macht over het stuur kwijt en viel op het wegdek. De achter haar rijdende fietser W. F. N. kon haar niet meer ontwijken en viel eveneens. L. T. is met enkele hoofdwonden en een hersenschudding in het Diaconessenhuis opgenomen. De wiel rijder bleef ongedeerd. Op de hoek ran de Santnoorterstraat er de Wouwermanstraat is Zondag om streeks één uur de elfjarige H. F. M. Jan sen. toen hij de straat overstak, door een auto aangereden. Met een lichte hersenschud ding en enige schaafwonden aan het gezicht is hij naar huis gebracht. Aan de rijksuniversiteit te Leiden i3 geslaagd voor het candidaatsexamen genees kunde de heer P. F. Verkouw te Heemstede. Voor de afdeling Haarlem van het Nederlands Toeristenverbond „Natura" zal de heer H. v. d. Leeuw op Vrijdag 27 Novem ber in Brinkmann een lezing met lichtbeel den houden over Spanje. ADVERTENTIE Billijke tarieven. Prospectus op aanvr. Amsterdamsche Rijtuig Mij. - Plein 21 Algarve, verm. 21 v. Pomaron n. Garston. Arcturus, 20 v. Montreal te Detroit. Alja, pass. 21 Vlissingen n. Horsens. Annie. 20 v. Londen "te Antwerpen. Ary Scheffer, 22 v. Wisbeck n. Rotterdam. Audacia, 20 te Cork. Barracuda, 20 v. Vestervik n. Kotka. Bill, 21 v. Sunderland te Rotterdam. Birmingham, 20 v. Goole te Wear. Bernina, 20 v Rouaan n. Southampton. Bernisse, 24 te Boness verwacht. Binnenhaven, vertr. 21 v. Port Lyautey n. Saö Bon rif, 20 v. Rouaan n. Londen. Brinda, pass. 20 Vlissingen n. Duinkerken. Catharina, 21 v. Requejada te Terneuzen. Citadel, pass. 21 Kiel n. Nantes. Claes Compaen, 20 v. Garston n. Preston. Cornelia b II, 20 v. Belfast te Liverpool. Deneb, vertr. 21 v. Antw. n. Queensboro. Deni, 21 te Quimper. Diligentia, 21 v. Rotterdam te Gent. Deo Duce, 20 v. Aarhus n. Rouaan. Duiveland, 21 v. Rotterdam n. Thames. Diana, pass. 20 Vlissingen n. Londen. Dollars, vertr. 21 v. Sundsvall n. Pateniemi. Elisa, 19 v. Marseille n. Casablanca. Erebus, verm. 20 v. Lissabon n. Oporto. Evertsen, 20 v. Kotka n. Treguier. Ferocia, 20 dwars Dublin n. Londen. Flevo, pass. 20 Vlissingen n. Gent. Follonica, vertr. 21 v. Antwerpen n. Rostock. Frans. 21 Immingham verwacht. Friblo, pass. 20 Vlissingen. Geert, 20 v. Vlissingen n. Norkaping. Gaasterland, 21 v. Harlingen n. Goole. Gerrie, 21 v. Rotterdam n. Hamburg. Globe, pass. 20 Vlissingen n. Engeland. Harold 23 Vlaardingen verwacht. Hast I. 22 v. Dundee te Ipswich verw. Haskerland, 21 v. Rotterdam n. Harlingen. Henrtca, vertr. 21 v. Antwerpen n. Drogheda. Hast V, 18 v. Londen n. Guernsey. Henrica b. pas 20 Brunsbtittel n. Guernsey. Hilda, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Holland pass. 21 Vlissingen n. Schotland. Horst, 20 v. rede Vlissingen n. Antw. Ilias, 20 v. Catania n. Tel Aviv. Ida Pieter, 19 v.. Hudiksvall te Nyhamn. Import, 21 rede Vlissingen n. Antwerpen. Ingeborg, 20 v. Kopenhagen n. Karlshamn. Joost 20 van Amsterdam n. Ostrand. Jacoba Catharina, 20 v. Antw. te Vlissingen. Jo, 21 v. Harlingen n. Kampen. Jokurma. 20 te Par. Jongkind, 21 v. Oporto te Amsterdam. Josef Swenden, pass. 21 Vlissingen n. Gent. Jutland, 22 v. Lerwick te Londen verw. Koningshaven, vertr. 21 van Rotterdam naar Casablanca. Maasym, 20 v. Tripolis te Valencia. Marcella. 21 v. Dagverdareyri te Seydifjord. May Mere. 21 te Portsmouth. Markab, 21 v. Kampen te Zwolle. Matthew, pass. 21 Royal Sev n. Guernsey. Menkar. 20 v. Marseille n. Casablanca. Merwehaven, 21 v. Rouaan n. Casablanca. Midas, 20 te Kopenhagen n. Amsterdam. Metropole. pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Mirach, 20 v Casablanca n. Rouaan. Mlrzam, 20 v. Casablanca n. Nantes. Monica, verm pass. 21 Kiel n. Krimpen. Muphrid, 21 v. Swansea te Amsterdam verw. Niagara. 21 v. Vlissingen n. Antw. Nieuwland 21 v. Rotterdam n. Grangemouth. Notingham, 21 v. Rotterdam n. de Wear. Noorderhaven, 20 v. Rundvik te Amsterdam. Ponto, 20 Kiel gepass. n. Ostrand. Ponza, 20 Brunsbtittel gepass. n. Zaandam. Peter, pass. 21 Vlissingen n. Hamburg. Plato, 20 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Prinses Margriet, pass. 21 Vlissingen n. Duin kerken. Rijnhaven, pass. 20 Ouessant n. Casablanca. Soemba, verm. 20 v. Bremen n. Preston. Spes. 20 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Spurt, vertr. 21 v. Antwerpen n. Oporto. Timor, 22 v. Bremen te Londenverwacht. Toos. pas. 20 Zuidkust Ierland n. Limmerick. Ton, 20 v. Hamburg n. Preston. Trito, 20 v. Swansea n. Rotterdam. Vecht, verm. 20 v. Falkenberg n. Frederikshavn Vindieat Atque Polit, 21 v. Ruisbroek te Gent. Virgo, pass. 20 Vlissingen n. Kopenhagen. Vlier, 21 op rede Vlissingen n. Antw. Westersingel, pass. 19 Brïinsbüttel n. Antw. Westlaan, vertr. 21 v. R'dam n. Hamburg. Westpolder, 20 v. Gdanks naar Aarhus. Wiebold Bohmer, 22 v. Dakar te Duinkerken verwacht. Wim. 20 v. Hemosand te Liverpool. Zwerver, 20 v. Middlesbro n. Elyth.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3