Prins Bernhardschool aan de Vrouwesteeg gerestaureerd Pseudo-vogelpest in Heemstede St. Nicolaasfeest voor meer dan tienduizend Haarlemse kinderen Kort en bondig De H.T.C. met „Yes or no" Witn Kan vertelde over zijn boek neven aan <2 de redactie Corry van Beckum in „De verkochte bruid" WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Christelijke school nabij het Theemsplein Zilveren jubileum bij Gemeentereiniging Vertraging bij bouw van clubhuis in Haarlem-ZW. Sportraad gaat eigen orgaan uitgeven Burgerlijke Stand van Haarlem Hoenderpark ontvolkt „Vriendschap zij ons doel" speelde in St. Bavo De „Bengkalis" naar de sloper Postsoaarbank voor 18.000 benadeeld Ambtenaar krijgt 2^ jaar gevangenisstraf Bedrijfsleider gaf fabrieks geheimen aan concurrent De Prins Bernhardschool aan de Vrou westeeg:, nabij de Bakenessergracht, die reeds een halve eeuw bestaat en de oudste is van de Vereniging tot stichting en in standhouding van scholen «met de Bijbel te Haarlem, is in de afgelopen twee jaar ge restaureerd en daarbij is ingericht de kleuterschool „Ons Zonnehoekje". Beide scholen zijn Dinsdagavond officieel in ge bruik genomen tijdens een bijeenkomst in de gymnastiekzaal. De genodigden kregen terstond een goe de indruk van deze zaal en later van de klassen, die er frisser en prettig uitzien en aanzienlijk verbeterd zijn. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. Ph. Romeijn, heeft in zijn openingswoord dank en hulde gebracht aan allen die hun medewerking hebben verleend aan de restauratie. Hij herinnerde aan de steun, die het bestuur genoten van de wethouders van financiën en van on derwijs. Vele malen is overleg gepleegd met de afdelingen financiën en onderwijs op het stadhuis en spreker was dankbaar voor de adviezen. Voorts is samenge werkt met Openbare Werken en Bouw en Woningtoezicht. In het bijzonder memo reerde de heer Romeijn de wijze waarop architect H. W. van Kempen heeft ge werkt. Hij was als een bestuurslid te be schouwen. Steeds stond hij het bestuur ter zijde. Vervolgens haalde de voorzitter herin neringen op uit een bestuursbij eenkomst van ruim drie kwart eeuw geleden. Men had toen met grote moeilijkheden te kam pen en verscheidene heren bleven-het be stuur slechts korte tijd trouw. Toch is men er in geslaagd in September 1875 in een pand aan de Barteljorisstraat een school in te richten, die later naar de Vrouwe steeg is overgeplaatst. In 1878 telde de school al 350 kinderen. De heer Loran werd in Januari 1881 hoofd der school en op 1 December 1893 werd de heer Van Dam, die ook een groot aantal jaren voor zanger in de Grote Kerk is geweest, on derwijzer. Met eerbied herdacht de heer Romeijn allen, die in de loop der jaren hun krachten aan de school hebben gegeven. Dat het gebouw aanzienlijk veranderd is zullen de heren J. Jonge jan en R. Smit, die hoofd der school zijn geweest en deze avond aanwezig waren, kunnen getuigen. De heer Romeijn richtte zich tot het hoofd der school, de heer W. A. de Vos en de leden van het onderwijzend personeel, die in de afgelopen periode onder moeilijke omstandigheden hebben gewerkt. De voorzitter las voor Psalm 25 vers 6: Amateurtoneel Zo af en toe vinden we in de toneellitte ratuur van die geestige stukken onbenul, die je kan waarderen als een glas verfris send spuitwater op een hete dag, behalve dan wanneer je een verklaard tegenstan der van spuitwater bent. Ik moet zeggen, dat ik dat niet ben. Voor de afwisseling smaakt het mij en zo heb ik dan ook ver maak kunnen scheppen in de dwaze ge schiedenis, die Kenneth Horne ons met „Yes or no" voor ogen zet: een soort spel met het spel - maar nog geen aanslag op het toneel - dat Maandag- en Dinsdag avond door de Haarlemse Toneelclub in de stadsschouwburg werd opgevoerd. We ma ken kennis met een tot in het absurde ver geetachtige dominee mitsgaders zijn hope loos in verwarring rakende echtgenote, hun beide dochters, van wie Jo geen en Sally althans enig gevoel heeft voor realiteit, een hulppredikant, die zich ook al vrij on benullig gedraagt, een jongeman op vrijersvoeten, die althans de indruk maakt nog echt te zijn en een werkster, die het er tot ieders verbazing bij uithoudt. Een soort groteske familie dus, die van het leven een clownerie maakt. Verondersteld wordt, dat de jongeman op vrijersvoeten de hand van Jo komt vragen. Eerst zien we wat er gebeurde als ze „nee" had ge zegd, dan als ze „ja" had gezegd en ten slotte de werkelijke toedracht. In alle ge vallen is het eind gelijk: Sally is het voor werp der genegenheid van de jongeman op vrijersvoeten en Jo krijgt de aan Sally toegedachte hulppredikant. Een en ander heeft heel wat voeten in de aarde en men moet zijn gezond verstand te slapen leg gen om het niet van de familie op zijn zenuwen te krijgen. Het is allemaal gek en onwaarschijnlijk, maar voor wie er de cri- tische reserve bij laat varen heel amusant. Als men het maar niet au serieux neemt, als het maar heel luchtigjes wordt ge speeld, kijk dan zit men het graag uit. Onder regie van Wim Pauw werd „Yes or no" een plezierige aaneenschakeling van verrassingen. Heel wat virtuositeit lag ten grondslag aan de spelprestaties, al moet mij van het hart, dat door een overvloedig gebruik van de charge de onbetekenend heid der karakters sterker tot uiting kwam dan goed was voor de overgave aan de on waarschijnlijkheid. Het best was mevr. J. van Olphen-Odink op dreef. Een tot in de perfectie gespeelde Jo met een technisch raffinement, dat mijn bewondering steeds gaande maakte. Ze kreeg van mr. N. Drost behoorlijk tegenspel en vond in mevrouw H. M. Pronker-van Gelderen een vooral door haar natuurlijkheid prettig aandoend „zusje" Sally. Mr. M. C. Wijt maakte van de onmogelijke dominee wat mogelijk was en vermeed nog precies de caricatuur. De heer L. Strauss typeerde de hulppredikant niet zonder onnodige overdrijving, me vrouw J. M. W. H. Boon stelde de domi neesvrouw in lichte speeltrant fijntjes voor en mevr. C. M. F. L. Wijt-de Meijer was de werkster, een bescheiden en geen tri viale verschijning. Spuitwater dus. Nu zullen wij graag de H.T.C. bezig zien aan het grotere toneel werk. P. W. FRANSE In Haarlem gevestigde besturen van Christelijke scholen hebben zich in een stichting verenigd met als doel een school te vestigen in Haarlem-Zuidwest. Het ge bouw zal verrijzen in de omgeving van het Theemsplein, doch de definitieve plaats is nog niet aangewezen. Over enkele we ken zal de stichting zich wenden tot de gemeenteraad met verzoek medewerking te verlenen tot stichten van het gebouw volgens de Lager Onderwijswet. Wanneer het gebouw tot stand zal komen is nog niet bekend. Aan de heer H. W. van Kempen is verzocht het ontwerp te maken. „Wie heeft lust de Heer te vrezen," welke Psalm op de bijeenkomst van drie kwart eeuw geleden gezongen is en ging in gebed voor. Na pianospel bracht de heer Romeyn hulde aan ds. M. G. Blauw, die dezer dagen 85 jaar geworden is, op 1 Januari a.s. 36 jaar lid van het bestuur der vereniging is en die nog als secretaris een actief aandeel heeft in de werkzaamheden. De heer H. W. van Kempen zeide, dat de taak van de architect niet gemakkelijk is geweest. Er was veel studie nodig. Ondanks veler medewerking is de school niet ideaal, maar hij hoopte, dat het werk in de afge lopen maanden verricht, bekroond zal wor den. Spreker deelde mee thans te werken aan twee nieuwe scholen, die er beter zullen uitzien en voor het onderwijs effi ciënt zullen zijn. Voorts hebben het woord gevoerd de heren J. J. Alta, namens de Vereniging voor bijzonder lager onderwijs op Gerefor meerde grondslag „Groen van Prinsterer"; A. J. de Landmeter namens de Stichting Noorderkerk en school; P. Kooy, namens het bestuur der Christelijke Opleidings school aan de Dreef; mej. S. Hogenbirk, namens de kleuterscholen der vereniging „Kleuterlust" en „Prinses Beatrix" (die mejuffrouw Wolters, hoofd van „Ons Zon nehoekje" een kinderbijbel aanbood), en dokter C. Hage, namens de kerkvoogdij der Hervormde Gemeente en de heer L. Vugh, die veertig jaar geleden leerling der school was. Morgen jubileert de hoofdmonteur H. van der Giezen van de Haarlemse Ge meentereiniging, waar hij dan 25 jaar in dienst is. De heer Van der Giezen werd 15 Novem ber 1891 te Dinteloord geboren. Hij interes seerde zich van jongsaf voor auto-techniek en was vele jaren in het particuliere be drijf in Brabant als monteur werkzaam. Hij kwam op 26 November 1928 bij de Reiniging als tijdelijk monteur-bankwer ker, welke aanstelling een jaar later defi nitief werd. Op 1 Januari 1941 werd hij hoofdmonteur, welke rang bij de techni sche herziening van 1 Januari 1948 gewij zigd werd in voorman-monteur. Twee jaar later promoveerde de heer Van der Giezen echter weer tot de tegenwoordige rang van hoofdmonteur. Het bestuur van de vereniging ter behar tiging der belangen van de bewoners van Haarlem-Zuid-West en het stichtingsbe stuur van „Ons Gebouw H.Z.W." deelt mede, dat de eerste steenlegging van het nieuw te bouwen clubhuis, die op Zater dag 28 November zou plaatsvinden, wegens stagnatie bij de voorbereidingen geen door gang kan vinden. Zo spoedig mogelijk zal door de Haar lemse Sportraad een eigen orgaan worden uitgegeven. Dit blad, dat bedoeld is als con tactblad voor de bestuurders van sportver enigingen en autoriteiten en op "velerlei gebied voorlichting gaat geven, zal vier maal per jaar verschijnen. De redactie berust bij het secretariaat van de Haarlemse Sport raad. Aldus is besloten in de vergadering, die de Sportraad gisteravond hield. Verder kwamen nog vele problemen de sport betreffende in discussie, doch beslui ten werden er verder niet genomen. Er is gisteravond in de gemeentelijke Concertzaal wat niet zo heel vaak gebeurt bij een lezing, veel en hartelijk gelachen om de causerie, die Wim Kan naar aan leiding van de verschijning van zijn nieuwe boek „Corry en ik" heeft gehouden. Het was dan ook een zeer bijzondere lezing, gedeeltelijk bestaande uit een parodie op andere sprekers bij „culturele" samenkom sten en voor het overige uit grappige of merkwaardige gebeurtenissen uit de ge schiedenis van het A.B.C.-cabaret, op zijn bekende ongedwongen manier verteld. Een klein hoofdstuk apart vormde zijn geestige analyse van de stemmingen dei- theaterbezoekers op de verschillende dagen van de week en van hun merkwaardige voorkeur voor „realistische" détails in de voorstellingen. Na de pauze volgde een voorproefje van enkele liedjes en conférences uit het ko mende programma „Bedriegertjes", waar van op 23 December in Amsterdam de première wordt gegeven. Het was een uiterst moeilijke opgave voor Wim Kan om in deze kolossale ruimte zonder voor doek zijn toch eigenlijk een zekere intimi teit vragende kleinkunst aan de man te brengen. En al bereikte het gelach in de zaal dan ook niet altijd de gebruikelijke omvang en het plezier niet die tintelende intensiteit die men gewend is, toch moet men de grootste bewondering hebben voor de wijze waarop hij toch, met assistentie van de voortreffelijke pianist Ru van Veen, het gewenste contact wist te leggen. Die bewondering was er dan ook, want het ap plaus klaterde telkens op en groeide aan het slot tot een kleine ovatie. De avond werd geopend met een kort woord van welkom door de heer H. de Vries namens de Haarlemse boekverkopers. Georgette Hagedoorn Te zelfder tijd werd in het Minerva The ater een programma van chansons van vandaag, gisteren en eergisteren door Geor gette Hagedoorn en haar begeleider Pierre Verdonck voor de Heemsteedse Kunstkring ten gehore gebracht. Daar de onderdelen hiervan naar aanleiding van diverse vroe gere gelegenheden door ons reeds met veel waardering zijn besproken, kunnen wij thans volstaan met de vermelding dat ook nu het succes bijzonder groot was. D. K. VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN, 24 November. Aanvoer 308 vette varkens. Notering zware 184186; lichte 178—184; zouters geen; zeugen 160—172. Handel vlot, enkele boven notering. HAARLEM, 24 November 1953 ONDETROUWD: 24 Nov., A. Bast en M. Martineau; J. Cijs en E. Draijer. GEHUWD: 24 Nov., F. H. Kroon en J, E. A. Maazen; D. G. J. de Graaff en M. C. Thoolen. BEVALLEN van een zoon: 22 Nov., D. WilderinkKamphuis; 23 Nov., J. H. van Krimpenvan Burkum; M. Oosterveer—de Muiinck: 24 Nov., T. Bakker—Doves. BEVALLEN van een dochter: 20 Nov., G. SmakmanHoeben; 23 Nov., J. A. M. Mege- linkJacques; J. Lasschuitvan der Son; A. C. Posma—Scheffer; E. E. M. Kroonsberg Mekel: 24 Nov.,. C..F. Jansende.Man. OVERLEDEN: 21 Nov., M. van den Doel, 58 j., Kamperlaan; 22 Nov., A. B. Slothouber, 71 j., Zomerluststraat; C. Besseling, 62 j., Romeinenstraat: W. M. Wollenberg, 71 j., Teslastraat; 23 Nov., C. A. van der Peijl Out. 74 j., Rijksstraatweg; G. de Groot, 84 j., 2e Zuidpolderstraat: D. G. A. Kleeman. 63 j., Jansweg; B. Chr. Arooldt, 58 j„ Uit den Boschstraat; J. H. Zonderhuis, 20 m., 2e Zuid polderstraat. Op zijn vele tochten door ons land kwam Sint Nicolaas ook in het rampgebied. Men ziet hier de Goedheiligman met zijn knecht op een smalle landtong schouwend over de watervloed. Dit jaar organiseert de Nederlandse Onderwijzers Vereniging het 42ste Sinter klaasfeest voor vijftig scholen, ofwel voor 10.300 kinderen. De vereniging zag zich genoodzaakt door het toenemende leerlin genaantal het aantal voorstellingen met één te vermeerderen, zodat er van 30 No vember tot en met 10 December 16 voor stellingen worden gegeven in het Gemeen telijk Concertgebouw. Alleen de leerlingen van kleuterscholen krijgen een feest op school. j De avondvoorstellingen (alleen voor zesde en zevende leerjaar, Mulo en Na zorg) vallen in de week van 7 tot 10 De cember. Aan het feest zal medwerking worden verleend door het Scapino-ballet uit Am sterdam. Verder worden er twee toneel stukken opgevoerd; getiteld „de Wonder- steen" van Jac. A. Hazelaar en „Vrouwe Fortuna" van Fred. Berens. Het programma ziet er als volgt uit: Voor de vijfde klas treedt het Scapino- ballet op 30 November op met „De ballet school" en „De prinses op de erwt". Op 1 December danst het Scapino-ballet „De droom van de poppendokter" en „De prinses op de erwt" voor vierde klassers. Op 2 en 3 December vermeldt het pro gramma voor tweede klassers een bezoek van de Sint en Zwarte Piet, het toneelstuk „De wondersteen" en een film „Rollo, de eekhoorn". Op 4 en 5 December volgt na het bezoek van de Sint een filmpje voor eerste klassers. De zesde December is bestemd voor derde klassers. Een film „De rit op de lo comotief" en het stuk „De Wondersteen" staan op het programma. Voor zesde en hogere leerjaren wordt het kindertoneelstuk „Vrouwe Fortuna" opgevoerd op 7, 8, 9 en 10 December. Voor 10.300 kinderen is er een grote som geld nodig. Daartoe kan men een bij drage storten op de girorekening 535400. De week is voor de heer R. Veenstra, eigenaar van een hoenderpark met vijf honderd kippen aan de Cruquiusweg te Heemstede en sinds kort vader van de 25.000 ste ingezetene van die gemeente, slecht begonnen. Zijn bedrijf is door een ramp getroffen: daar enige kippen pseudo-vogelpest bleken te hebben heeft men zijn gehele pluimvee stapel moeten liquideren. Want de heer Veenstra meende Maandag bij enige van zijn kippen verschijnselen te constateren, die op de gevreesde pseudo- vogelpest wezen, een vermoeden dat door de ijlings geconsulteerde dierenarts, de heer L. J. Kas, werd bevestigd. Deze ziekte openbaart zich bij het pluimvee door lam heid in de poten, ademnood en mest, die vuil-groen van kleur is. De verwekker hiervan is een virus, welke deze ziekte voor elke pluimveehouder tot een ware ramp maakt, omdat de pseudo-vogelpest uiter mate besmettelijk is. Vandaar dat nimmer enig risico genomen mag worden en de veeartsenijkundige dienst heeft voorge schreven, dat van het hoenderpark waarin deze ziekte wordt ontdekt, alle pluimvee onmiddellijk moet worden afgemaakt, ten einde uitbreiding te voorkomen. Dit nood lot heeft zich inmiddels reeds over alle kippen van de heer Veenstra voltrokken, in totaal bijna vijfhonderd stuks, benevens enige fazanten en pauwen, die zich even eens in het hoenderpark bevonden. Hoewel het rijk alle gedode dieren vergoedt, be tekent dit voor de eigenaar toch een enorme schadepost, omdat hij niet tegen bedrijfsschade verzekerd was. Want nadat de dieren ter destructie zijn verwijderd, dienen alle hokken grondig met natron loog te worden ontsmet en wordt de be smettingstoestand pas ongeveer over een maand opgeheven. De eigenaar dient zijn hoenderpark dus weer geheel met jonge dieren te vernieuwen, zodat het ongeveer een jaar kan duren, voor het eerste ei kan worden verkocht. Hetgeen inhoudt, dat de heer Veenstra gedurende het komende jaar de inkomsten van zijn hoenderpark geheel zal moeten derven. Hoewel de naam „pseudo-vogelpest" een tamelijk alarmerende klank heeft, is deze ziekte voor de mens toch volkomen on schadelijk en kunnen de eieren van dit Niemand zal wel beweren, dat „Bruiloft op de Appelbloesem", een blijspel in drie bedrijven van Eden Phillpotts, een juweel tje van een toneelstuk is. Daarvoor zijn de scènes té gemaakt, de gebeurtenissen té onwaarschijnlijk. Dat men ér toch enige uren plezier aan kan beleven, heeft de to neelvereniging „Vriendschap zij ons doel" gisteravond duidelijk bewezen met haar op voering in gebouw St. Bavo. Wanneer even wel deze vereniging in de toekomst nog meer succes wil behalen met deze comedie, dan zal spelleider Th. Dammiaans er goed aan doen, eens flink in het tekstboekje te schrappen. Het zal ongetwijfeld meer vaart in het stuk brengen en die vaart misten wij gisteravond grotendeels, vooral in het tweede bedrijf, tijdens het partijtje ten huize van Thirza Tapper, gespeeld door Riek van der Meer, die voor deze rol niet bijster geschikt bleek. Wij misten in haar vertolking intona tie en bewogenheid. Ditzelfde geldt ook voor Fred Antonisse, die voor de verliefde Ri chard Coaker niet de juiste houding kon vinden. Henk Bruijn daarentegen had geen moeite met de dankbare rol van oom Henry Coaker. Leen van Meerem was de geschikte persoon voor het uitbeelden van Samuel Sweetland, de hoofdfiguur uit dit blijspel, die zijn weduwnaarschap teniet wil doen door een tweede huwelijk, doch daarbij vele malen pijnlijk zijn neus stoot. Henk Leuven overtuigde zelden als George Smer- don. Vooral zijn tekst kan sterk bekort wor den, waardoor kan worden voorkomen, dat hij telkens in herhalingen moet vallen De aanwezigen, onder wie zich vele ouden van dagen bevonden, bleken zich overigens wel te museren. De goede stemming bleef er tot het einde in. Alleen één ding moet ons nog van het hart: natuurlijk is de outillage in gebouw St. Bavo niet volmaakt doch een décorwisseling van twintig minuten lijkt ons wel wat erg lang. Het 6500 b.r.t. metende s.s. „Bengkalis" van de Stoomvaartmaatschappij „Neder land", heeft voor zijn laatste reis de Am sterdamse haven verlaten. Het schap zal in Brugge worden gesloopt. De „Bengkalis" kwam op 31 Mei 1918 in de vaart. (Verkort weergegeven) Wasmachine. Naar aanleiding van het ongeval, dat een dezer dagen plaats vond met een electrische wasmachine, waarbij de arm van een huisvrouw tot over de elleboog tussen de rollers bekneld raakte, schrijft ons een abonné, dat het, zijns in ziens, aanbeveling verdient, een afdoende beveiliging tegen dit gevaar te construeren. De briefschrijver wijst er op, dat het eigen lijk een riskant bedrijf is om met derge lijke apparaten om te gaan. Immers, de huisvrouw moet bij het wassen van goed zich steeds bukken, waardoor het gevaar ontstaat.dat zij met de haren in de draaien de rollen verward raakt, of, zoals in het huidige geval, zelfs met de gehele arm. Abonné meent deze beveiliging gevonden te hebben in de vorm van een pedaal,waar mee de machine in- en uitgeschakeld wordt. Drukt men de pedaal niet in, dan staan de rollen stil en kan de huisvrouw veilig naboenen, zonder gevaar te lopen, zich te verwonden aan de wringers. Ten slotte wijst hij er op, dat door dit systeem tevens een niet geringe stroombesparing wordt verkregen. (Wij hebben hieromtrent ons licht eens opgestoken bij een bekende Haarlemse wasmachinefirma, die ons mededeelde, dat na de wereldoorlog vrijwel alle wasmachi nes een beveiligingssysteem bezitten,waar mee men, mocht er iets gebeuren, onder alle omstandigheden de stroom kan uit schakelen, Ook kennen vele apparaten een dergelijke pedaal of handle, waarmee men de apparatuur in werking stelt. De meeste vooroorlogse machines missen veelal zulk een systeem. Red.) pluimvee zonder enig bezwaar worden ge consumeerd. Dat deze eieren evenwel ook in beslag worden genomen is niet meer dan een voorzorgsmaatregel, om te voorkomen dat de smetstof, die zich misschien op de schalen bevindt, andere hoenderparken zal bereiken. Zij dienen daarom voor het gé bruik te worden gekookt, doch om elk risico te vermijden en te verhinderen, dat deze schalen misschien toch in ongekookte toestand de consument bereiken, worden dergelijke eieren aan ziekenhuizen en andere instellingen toegewezen; zodat men de zekerheid heeft dat de geldende voor schriften nauwkeurig zullen worden opge volgd. Voor de gisteravond in de Amsterdamse Schouwburg gegeven reprise van Smeta- na's komische opera „De verkochte bruid" had de directie van de Nederlandse Opera de hoofdrol aan de Haarlemse zangeres Corry van Beckum toevertrouwd. Hierin vonden wij aanleiding om voor de tweede keer over de montering van dit meester werk van de beroemde Tsjechische compo nist te schrijven en dit te meer daar ons steeds de gelegenheid is ontgaan mejuf frouw Van Beckums vertolking van Mimi in „La Bohème" mee te maken. Toen zij ruim twee jaar geleden bij de Opera debuteerde in de page-rol van Verdi's „Ballo in maschera", kon men goede verwachtingen koesteren, vooral wat haar vocale geschiktheid voor het zang toneel betrof. En dat de directie van de Nederlandse Opera een groot vertrouwen in deze jonge kracht stelde, liet zij blijken door haar al vrij gauw met de Marguérite in „Faust" te belasten, wat wij eerlijk gezegd toen nog al een riskante opdracht vonden. Vocaal werd de Marguérite echter een succes, maar dat een tekort aan actie en algemene operaroutine niet kon maskeren, hetgeen in een zo bekend werK met ingeroeste theatertradities direct op valt. Intussen heeft men Corry van Beckum volop de kans gegeven zich als actrice te ontwikkelen in zeer belangrijke rollen, waaronder nu ook die van Marsjenka uit „De verkochte bruid". En al bewondert men in deze dankbare partij bovenal haar vocale prestatie, die van een bij de opera zeldzaam voorkomend zuiver artistiek ge halte is, toch is er ook een opmerkelijke vooruitgang waar te nemen in haar ac teren. Wanneer zij het onder scholing van een eersterangs regisseur zo ver brengt in losheid van spel en natuurlijke houding bij iedere voorkomende dramatische si tuatie, dat haar prestaties als actrice even redig zullen zijn aan wat zij als zangeres waard is, dan kan zij daar ben ik van overtuigd als lyrische sopraan een schitterende carrière maken. Haar zingen in „De verkochte bruid" had een opval lende frisheid en kleur. Zij hoeft zich ge lukkig niet te forceren om over het or kest heen te zingen: voortreffelijke dictie en correcte vocaalvorming zorgen dat haar mooi geluid glansrijk draagt. Wij noteer den in de loop van het stuk tal van passa ges, waarbij ons dit bijzonder opviel, doch het zij genoeg haar grote aria in III te citeren als een verrassend voorbeeld van zangkunst in de opera. Zo verrukkelijk van klank en dramatisch genuanceerde voor dracht en tevens zo beschaafd, hoort men zelden iets in de opéra. Geen wonder, dat dit nummer zelfs zonder „bedelcadens" een hartelijk open doekje verwierf. De opvoering, met overigens dezelfde krachten als bij de Amsterdamse première, verliep zeer vlot. Er werd ook over het algemeen beter gearticuleerd en Chris Reumer bleek zijn aanvankelijk wat ruw aangezette creatie van Jenih, de bruide gom, grondig te hebben herzien. Het ge heel kreeg daardoor een gedistingeerder en fijner humoristisch karakter. De koor- en balletscènes, vooral de cir cusvertoning, werden weer hoogtepunten van spectaculaire actie en prikkeling tot succes. Het ziet er naar uit dat „De ver kochte bruid" de gunst van het publiek zal winnen. JOS. DE KLERK. De Amsterdamse rechtbank heeft van morgen, conform de eis, een 41-jarige ambtenaar van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam, die door middel van vals op gemaakte uitbetalingsformulieren zich in het begin van dit jaar f 18.000 had weten toe te eigenen, veroordeeld tot tweeëneen half jaar gevangenisstraf. De president van de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in een kort geding, dat de heer K. C. K., directeur van een machinefabriek te Some ren, aanhangig had gemaakt tegen de eige naar van een machinefabriek te Tilburg. De heer K., die een petroleumvergasser heeft geconstrueerd waarop auto's kunnen rijden, beschuldigde zijn Tilburgse con- lega van oneerlijke concurrentie. Zijn eis staking van de productie en een dwang som van 750 voor elke overtreding werd door de president toegewezen. De heer K. heeft op zijn vinding octrooi aangevraagd en is reeds enige tijd bezig met de productie. Enige tijd geleden ontdekte de heer K„ dat een aantal bouwtekeningen van de pe troleumvergasser, modellen en andere voorwerpen, die betrekking hadden op zijn uitvinding, uit de fabriek waren verdwe nen. Op 5 November las hij in een vakblad een artikel over een „nieuwe uitvinding". Het bleek de door hem geconstrueerde petroleumvergasser te zijn, die nu onder een andere naam werd aangekondigd. De heer K. mengde de politie in deze zaak, die op 13 November een inval deed in de ma chinefabriek te Tilburg, waar deze appa raten werden vervaardigd. Men legde be slag op enkele tekeningen en modellen, die uit de fabriek van de heer K. afkomstig bleken te zijn. Een inwoner van Tilburg, die als bedrijfsleider bij de heer K. in dienst was geweest, maar die in October plotseling ontslag had genomen, werd ge arresteerd. Hij bekende dat hij in samen werking met twee bij de heer K. in dienst zijnde vertegenwoordigers bijzonderheden over de uitvinding in handen had gespeeld van de machinefabriek in Tilburg. Na het kort geding zal nog een strafzaak tegen de inwoner van Tilburg en de twee vertegenwoordigers volgen. binnenland De Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland heeft in Dordrecht een nieuwe gashouder in bedrijf gesteld en daarmee de gaslevering door Dordrecht aan de gemeenten in de Hoekse Waard geopend Met ingang van 1 Januari 1954 is tot referendaris bij het ministerie van Financiën benoemd de heer G. C. van Eek, thans redac teur bij het A.N.P. De heren Van Eek wordt hoofd van de afdeling perszaken. Te 's Gravenhage is opgericht de Stich- ting Kruideniersexamen, die tot taak heeft het organiseren en het afnemen van de examens voor vakbekwaamheid ingevolge het Vestigingsbesluit Kruideniei-sbedrijf. De stichting is noodzakelijk geworden door de opheffing der vakgroep Détailhandel jn Kruidenierswaren. Te Amersfoort is in de ouderdom van 68 jaar overleden dr. A. L. Hagedoorn, een bekend bioloog, die vooral naam heeft maakt op het gebied der eugenetiek. In de week van 8 tot en met 14 Novem ber zijn in het gehele land 6 nieuwe gevallen van kinderverlamming aangegeven, respec tievelijk in Diepenveen, Ermelo, Weesp, 's Gravenhage, Breda en Steenbergen-Kruis land. Voorts werden 175 gevallen van rood vonk aangegeven. Tot ridder in de Orde van Oranje Nas- sau is benoemd J. P. F. Rauwerda, admini strateur van de suikeronderneming der N.V. Handelsvereniging Amsterdma, te Wonji, Ethiopië. Het m.s. „Zuiderkruis", dat met 140 pas- sagiers op weg is van Zuid-Afrika naar Am sterdam, zal Dinsdag 24 November in de hoofdstad aankomen, een dag eerder dan oorspronkelijk werd verwacht. Van de 17.280.000 kilogram witte kool, die in September en October aan de drie koolveilingen Broek op Langendijk, Noord- Scharwoude en Warmenhuizen werd aange voerd, zijn 7.300.000 kilogram (42 procent), doorgedraaid. De gemiddelde prijs bedroeg f3.64 per 100 kilogram, min f 1 heffing per 100 kilogram voor het Minimumprijzenfonds, De stichting Particulier Initiatief tot hulp aan Ambonezen in Nederland, Leu- venschestraat 84, Scheveiningen, is voorne mens tegen Kerstmis en Nieuwjaar zieke Ambonezen met een geschenk te bedenken. F(et betreft hier ongeveer 200 patiënten, die in sanatoria en andere ziekeninrichtingen voor langere tijd worden verpleegd. De stichting hoopt hiertoe door gaven in staat te worden gesteld. Een Ermeloos raadslid heeft onlangs in een raadsvergadering gevraagd naar de jiustheid van de geruchten dat op de Noord- Veluwe een straaljagervliegveld zou worden aangelegd. Vandaag heeft burgemeester Martens, daartoe gemachtigd door de sous chef van de luchtmachtstaf, aan het betrok ken raadslid kunnen meedelen dat deze ge ruchten van elke grond ontbloot zijn. De tweede centrale van de Provinciale Gelderse Electriciteits Maatschappij de Gel derland aan het Maas en Waalkanaal, die twee grote turbines zal bevatten, welke elk per uur 50.000 kilowatt kunnen produceren, is nu zo ver voltooid, dat zij begin 1954 officieel in gebruik gesteld zal kunnen wor den. Volgens deskundige berekening zal tegen 1957 een derde centrale nodig blijken. De stichting „Nieuw Walcheren" in Middelburg heeft het initatief genomen in ds zomer van 1954 een grote Zeeuwse demonstratie met sterk folkloristische inslag voor Koningin Juliana te houden, als uiting van dankbaarheid voor de dichting der dijken na de Februariramp. De Koningin heeft in beginsel toegezegd, deze demonstra tie die zal worden gehouden op 25 Juni, xe zullen bijwonen. Het denkbeeld heeft in brede kring weerklank gevonden. Het fototechnisch en cartografisch be drijf van de K.L.M., heeft een „luchtfoto- grafische opdracht" in uitvoering in Syrië n.l. het in kaart brengen van een gebied van 22.500 vierkante kilometer. In 1952 wer den in Syrië zes soortgelijke opdrachten uitgevoerd, benevens vier in Irak. In be werking is nog een volledige gemeentekaart van Damascus op grote schaal. In totaal verden in deze gebieden in 1952 ca. 17.000 vierkante kilometer gefotografeerd. In 1952 en 1953 zijn ook omvangrijke opdrachten uitgevoerd in Siam, Perzië en Oostenrijk. De eerstvolgende padvind(st)erswij- dwingsdienst voor de leden van de bij het N.PG. en de N.P.V. aangesloten groepen wordt Zondag om half vijf gehouden in de Bakenesserkerk. Een boete van f 150 of drie maanden hechtenis is voor de rechtbank te Rotterdam geëist tegen de 46-jarige caféhouder E. Th, M. Z. uit Vlaardingen. Op 1 September zou hij een Engelse stoker die in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde en zijn vrouw lastig viel, de deur van zijn café hebben uitgeduwd. De zeeman is met zijn hoofd op het vijftig centimeter lager gelegen trottoir neergekomen. Hij kreeg een schedel- basisbreuk en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Te Utrecht is de afgetreden directeur van de Nederlandse Slagersvakschool, de heer Th. Cuiper bij zijn afscheid gehuldigd De voorzitter van de Nederlandse Vereni ging tot_ Bevordering van het Slagersvak onderwijs reikte de gouden gildepenning uit aan de heer Cuiper, die in 1923 de eerste Nederlandse Slagersvakschool stichtte en daarvan steeds directeur is geweest. Zijn opvolger is dr. J. W. Baretta. Tien vliegtuigen die voor Schiphol be stemd waren, zijn Dinsdagavond te Düssel- dorf geland omdat Schiphol door mist dicht zat. Er waren vliegtuigen bij uit New York, Montreal, Madrid en Praag. Het wegvak Wiin.ieternTJretern in de gemeente Opsterland is Dinsdag door de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland officieel geopend. Dit weggedeelte vormt een eerste schakel in de weg van de Drentse grens via Drachten naar de Friese hoofdstad. In de ouderdom van 83 jaar is te Bus- sum overleden de longspecialist dr. D. Reinders. Dr. Reinders was enige tijd waar nemend directeur van het sanatorium te Hellendoorn. In Bussum heeft hij bijna 25 jaar deel uitgemaakt van de gemeenteraad. In de ouderdom van 69 jaar is in het Diaconessenhuis te Leeuwarden overleden de vice-president van het gerechtshof Leeuwarden, mr. J. Wedeven. HAARLEM EN OMGEVING Ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Katholiek Militair Tehuis „De Burcht" aan het Donkere Begijnhof is in De Leeuwerik een bijeenkomst gehouden, waar op de directeur van het tehuis, pater A. Groen O.F.M., heeft meegedeeld, dat de Paus het gouden erekruis heeft toegekend aan de heer J. Vermeulen, secretaris van het bestuur. De jaarvergadering van het wijkcomité „Oud-Schoten" wordt Donderdagavond, 26 November, in de kleuterschool aan de Tes- selschadestraat in Haarlem-Noord gehouden. De Vereniging van directeuren van Huisvestingsbureaux in Noordholland houdt op Maandag 30 November in „Domi" Overveen haar jaarvergadering. De heer Bommer, lid van de Tweede Kamer, zal een inleiding houden. In de Zuiderkapel zal Donderdagavond de heer W. Hoekendijk, die ongeveer dertig jaar als Evangelist in Indonesië gearbeid heeft, voor de „Stichting tot verkondiging van het Evangelie en verspreiding van Chris telijke lectuur" spreken over „Het werk, de mogelijkheden en de zegen in Indonesië". Donderdagavond zal voor de vereniging „Weten en Werken" dr. J. W. Wichers spre ken over: „Hormonen, de stoffen met hun wondere uitwerking op ons lichamelijk en geestelijk leven te

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 12