Nieuw Zuid-Wales biedt keur van mogelijkheden BEZORGERS enkele meisjes Buffetbediende VOUWSTER en een PERSSTER gevraagd FLINKE MEISJES GEVRAAGD Mangelsters en Vouwsters BOUWKUNDIG OPZICHTER Boekhouder-Correspondent Steno-Typiste Bekwame Ankerwikkelaars WOENSDAG 2 5 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARIEMSCHE COURANT 10 Australië als immigratieland Het is ook een land van tegenstellingen „Ondernemers willen niet terug naar de school banken" Tweede Assemblée van de wereldraad van Kerken Ontploffing in Schotse fabriek, drie doden Meer service aan toeristen op afsluitdijk Belgische staalindustrie vontra Jean Monnet Kort nieuws Amsterdamse Beurs Scheepvaart 521 ste STAATSLOTERIJ 4eKias zeiijst PRIMA TYPISTE ERVAREN STENO-TYPISTE VROUWELIJKE KANTOORBEDIENDE WASSERIJ BEELEN KANTOORBEDIENDE (VRL.) VERTROUWENSPOSITIE MAGAZIJNHULP N.V. v/h E. Lückerath (Van onze correspondent in Australië) Op het ogenblik, waarop het vliegtuig mij van Melbourne 360 kilometer verder voerde naar het uiterste Noorden van de staat Victoria, heerste er in het Noorden- van Nieuw Zuid-Wales een droogte, die na meer dan vijf maanden haar hoogtepunt bereikte. De boeren klaagden, honderden stuks vee moesten naar elders worden ver voerd en het uitgedroogde land smachtte naar regen. Terzeifdertijd hadden echter zware regens in Victoria de rivieren doen aanzwellen tot brede stromen en verdron ken de weilanden in de valleien. En ook daar werkten de boeren dag en nacht om hun vee in veiligheid te brengen. Hele dor pen werden van de bewoonde wereld afge sneden, en tientallen gezinnen moesten hun huizen verlaten om elders onderdak te vin den. De overstroomde gebieden zijn groot, maar de streken, die door droogte worden geteisterd, zijn wellicht nog uitgestrekter. Wie zich in Australië vestigt zal dezelfde risico's lopen als de Australiër. Terecht zei de premier van Victoria: „Wij hebben geen slappelingen nodig, maar geharde kerels." Hij voegde er aan toe: „De immigrant be hoeft slechts twee droogteperioden mee te maken, om een goede Australiër te wor den." De premier had er aan toe kunnen voegen „twee watervloeden werken het zelfde uit", Australië is een land van tegenstellingen, zowel wat de natuur als de levenswijze be treft, Het is een hele overgang van Albury, dat juist over de grens van Victoria in Nieuw Zuid Wales is gelegen, en waar eens de „Uiver" in de Melbourne-race, met Farmentier en Moll, een noodlanding maakte op de paardenrenbaan, naar Can berra. Wie de Australische steden en dor pen kent, wrijft in deze stad zijn ogen uit. Dit regeringscentrum, waar prachtige ge bouwen schuil gaan in lommerrijke tuinen, en pijnbomen de brede lanen markeren, is het ideaal van de tuinstad. Canberra heeft niets dat Australië kenmerkt, behalve de bergen rondom en behalve de vele Neder landers, die men overal in dit werelddeel, tot in de kleinste gehuchten, kan aan treffen. Ik heb hier met tientallen landgenoten Efficiency dagen In de Utrechtse stadsschouwburg zijn de efficiency-dagen gehouden, georganiseerd door het Nederlands Instituut voor Effi ciency. Ir. W. H. van Leeuwen, voorzitter van de contactgroep Opvoering Productivi teit, hield in de openingsbijeenkomst een rede, waarin hij zei: „Wij willen als onder nemers ongetwijfeld gaarne iets doen aan die productiviteit, maar moeten niet voor geschreven krijgen hoe en wat. Wij willen niet terug naar de schoolbanken. Wij wil len zelfstandig blijven. Dat willen de zo vaak genoemde kleine zelfstandigen, maar eveneens de grotere en zeer grote zelfstan digen. Wij moeten over de gehele linie die productiviteitsmentaliteit overheersend zien te maken. Klein en groot moeten niet alleen zelfstandig willen zijn. Zij moeten zich er ook van bewust zijn, dat zij daar mede tevens de verplichting op zich nemen zo productief mogelijk te zijn om zo effi cient mogelijk te werken. Dat geldt voor ons allen. Gezamenlijk zullen het instituut en de contactgroep in toenemende mate de vraagbaak moeten worden van de kleinere bedrijven, van de ondernemingen, die niet zelf specialisten kunnen aantrekken, maar die wel de bereidheid hebben om iets te doen aan de productiviteit.. C.O.P. en N.I.V.E. zullen tezamen de „follow up", de nazorg, ter hand nemen. Het kleine bedrijf Hierna werden prae-adviezen uitge bracht over het onderwerp: „Het kleine bedrijf". In deze prae-adviezen werd uit eengezet, dat alles bij de kleine onder neming vooral om de ondernemer draait, omdat deze zelf de diverse taken in de on derneming moet vervullen. Er wordt veel organisatorische kennis van hem verlangd. Het gaat er om, die kleine ondernemers met zoveel taken voor te lichten. Een goed ondernemerschap betekent alle aspecten juist tegen over elkaar afwegen, zodra het over het nemen van een beslissing gaat. Daarvoor immers moet men alle aspecten kennen. Juist in dit opzicht bestaat er voer het N.I.V.E. een taak. Dat kan echter niet wetenschappelijk gebeuren, er kan slechts een patroon worden gegeven. Intussen rijst de vraag: wat is eigenlijk een klein bedrijf? Dat is niet zo gemakkelijk uit te maken. Wel staat vast, dat het kleine bedrijf een rol van betekenis speelt. In verband met de voorbereiding van de tweede Assemblée van de Wereldraad van Kerken, die in de zomer van 1954 gehouden zal worden in Evanston (U.S.A.) houdt de Oecumenische Raad van Haarlem en om geving een zestal sectievergaderingen, waarop de verkondigende taak der kerk alsmede economische en politieke vraag stukken besproken zullen worden. De voorbereiding van deze Assemblée zal zo veel mogelijk plaats vinden binnen de reeds bestaande kerkelijke samenkomsten en naast deze zuiver kerkelijke lezingen is het van groot belang, dat kerkeraadsleden en belangstellende lidmaten der verschillende kerkelijke gemeenten in de gelegenheid worden gesteld een studie-cursus over de onderwerpen van de komende Assemblée te volgen. Een dergelijke studie-cursus wordt thans door de Raad opgezet in sa menwerking met de Volksuniversiteit in Haarlem. Men hoopt op deze wijze ook ge- interesseerden uit niet-kerkelijke kringen te bereiken. De data, de titels van ue zeo lezingen en de sprekers zijn: 7 Januari: prof dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel: Eenheid en verscheidenheid der Christenheid; 21 Januari: prof. dr. W. H. v. d. Pol: Wat zegt de R.K. kerk over de Oecumenie? 4 Februari: dr. J. de Graaf: De moderne mens en 't Evangelie; 18 Februari: ds. A. van Biemen: Azië en het Westen; 4 Maart: mejuffrouw H. Kohlbrugge: Oost en West in Europa; 18 Maart: prof. dr. J. H. Bavinck: De persoonlijke verantwoordelijk heid van de Christen. gesproken, die zonder uitzondering, vol komen ingeburgerd waren in de Australi sche gemeenschap en bovendien het con tact met landgenoten op prettige wijze onderhielden. Het is typerend, dat de auto er geen luxe onder deze Nederlanders is, meer nog dan elders, want in de uitge strekte hoofdstad is het een levensbehoefte, waarin bovendien na betrekkelijk korte tijd voorzien kan worden. Veel meer dan in bij voorbeeld Wollongong, een industriestad van 20.000 inwoners aan de Zuid-Oostkust, en in Newcastle (130.000) een staalcentrum aan de Noord-Oostkust, is de Nederlandse immigrant in Canberra hoopvol ten aan zien van de huisvesting, ook al is deze, evenals elders, de grote handicap voor een gezin op de weg naar een nieuw en zeker bestaan. In Canberra bestaat in elk geval de mogelijkheid, dat men na twee jaar een huurhuis van de huizencommissie (een officiële instelling) voor een niet te grote huurprijs krijgt toegewezen. Grote toeloop naar zware industrieën Nieuw Zuid-Wales is met zijn 3,5 mil- lioen inwoners, zijn rijkslandbouwgebieden en zijn sterk ontwikkelde industrie, de be langrijkste staat van het Gemenebest. Op dit grondgebied, dat 25 keer zo groot is als Nederland, zijn de kansen voor onze Ne derlandse immigranten 't rijkst gevarieerd. Men moet mij daarbij niet misverstaan: deze rijke variatie bergt tegelijkertijd in zich de rijkste schakeringen in levensom standigheden en arbeidscondities. De grote toeloop in de laatste jaren van immigranten naar de zware industrieën, zoals deze zich hebben ontwikkeld in Newcastle en Wol longong Port Kembla, met daarnaast het betrekkelijk intensieve gebruik van de bodem, heeft de overheid er toe gebracht de vestiging van nieuwe immigranten meer en meer te dirigeren naar de in dit opzicht minder ontwikkelde staten. Dit neemt niet weg, dat duizenden emi granten uit Nederland in Nieuw Zuid- Wales het land menen te zien, waar zij het beste kunnen aarden, omdat zij aan een dichtere bevolking gewend zijn. Wie zich hiertoe aangetrokken voelt, zal weliswaar opmerken dat er in Nieuw Zuid-Wales even grote uitgestrektheden zijn, waar men zich volkomen eenzaam kan gevoelen als in West-Australië. Maar nergens in Australië vindt men zulke grote industriegebieden als hier en dit betekent, dat er juist voor de kleine handelsman en voor de man uit het ambacht mogelijkheden tot ontplooiing liggen, zoals ik op mijn tochten telkens weer heb kunnen constateren. Anderzijds zal de industrie-arbeider, de geschoolde zowel als de ongeschoolde bemerken, hoe zeer de grote industrie op weg is aan het levensgeluk te knabbelen. OFFICIëLE PUBLICATIE OPKOMST EERSTE OEFENING 's-GRAVENHAGE, 24 November Ten behoeve van de dienstplichtigen, die op 26 November a.s. voor eerste oefening onder de wapenen komen, worden enkele extra treinen ingelegd. Genoemde dienst plichtigen m o et en van deze extra treinen gebruik maken en daartoe op een dusdanig tijdstip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het betreffende station aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein. De dienstplichtigen, die, in verband met hun plaats van bestemming geen gebruik kunnen maken van een der hierna genoemde treinen, moeten ingevolge hun lastgeving reizen met de eerste reisgelegenheid na 06.59 uur. 1). Dienstplichtigen uit Den Haag, Delft, Schiedam, Rotterdam en omgeving met be stemming Bergen op Zoom en Cssendrecht moeten reizen met de volgende extra trein: Den Haag HS v. 8.37, Delft v. 8.48, Schiedam v. 9.00 uur, Rotterdam CS v. 9.09, Rotterdam Zuid v. 9.21, Bergen op Zoom a. 10.30. 2). Voor dienstplichtigen uit Noordholland, Amsterdam, Haarlem, Leiden en omgeving met bestemming Bergen op Zoom en Ossen- drecht loopt de volgende extra trein: Am sterdam CS v. 8.53, Haarlem v. 9.14, Leiden v. 9.41, Bergen od Zoom a. 11.55. 3). Dienstplichtigen uit Den Haag en om geving met bestemming Utrecht, Amersfoort, Nunspeet en Vueht en tevens de dienst plichtigen uit Utrecht, Geldermalsen en 's Hertogenbosch met bestemming Vught reizen met de volgende extra trein: Den Haag SS v. 9.53, Voorburg v. 9.59, Utrecht CS v. 10.52, Geldermalsen v. 11.16, 's Her togenbosch v. 11.40, Vught a. 11.46. De dienst plichtigen met bestemming Amersfoort en Nunspeet moeten te Utrecht CS overstappen op de extra trein vanuit Rotterdam, Utrecht CS 10.54. 4). De dienstplichtigen van de richting Rotterdam en omgeving met bestemming schoonhoven, Amersfoort, Nunspeet en Vught en tevens de dienstplichtigen uit Utrecht en omgeving met bestemming Amersfoort en Nunspeet moeten gebruik maken van de volgende extra trein: Rotter dam CS v. 9.58, Rotterdam Noord v. 10.07, Gouda v 10.25, Utrecht CS v. 10 54, Amers foort v. 11.12, Nunspeet a. 11.39. De dienst plichtigen met bestemming Vught moeten te Utrecht CS overstappen op de extra trein vanuit 's Gravenhage: Utrecht CS v. 10.52. 5). De dienstplichtigen uit het Noorden des lands met bestemming Amersfoort, Apel doorn, Amsterdam, Bergen op Zoom, Ossen- drecht, Breda, Laren, Maastricht, Nunspeet, Roermond. Schoonhoven, Venlo en Vught moeten reizen met de volgende extra trein: Leeuwarden v. 8.43, Heerenveen v. 9.09, Steenwijk v. 9.30, Meppel v. 9.45, Zwolle a. 10.08, combineert met de trein uit Groningen, Groningen v. 8.44, Assen v. 9.08. Beilen v. 9.23, Hoogeveen v. 9.37, Zwolle a. 10.13, Zwolle v. 10.20, Nunspeet v. 10.48, Amers foort v. 11.25, Utrecht CS v. 11.57, 's Herto genbosch v. 12.41, Vught a. 12.46, Vught v. 12.51, Eindhoven a. 13.17. De dienstplichtigen met bestemming Apel doorn stappen te Zwolle, die met bestem ming Amsterdam en Laren stappen te Amersfoort over op de treinen van de nor male dienstregeling. De dienstplichtigen met bestemming Bergen op Zoom, Breda die met bestemming Venlo. Roermond en Maastricht stappen te Eindhoven over op de treinen van de normale dienstregeling. 6). De dienstplichtigen uit Zeeland met bestemming Bergen op Zoom, Ossendrecht, Breda, Tilburg, Vught, Roermond, Venlo en Maastricht moeten reizen met de volgende extra trein: Vlissingen v. 7.25, Middelburg v. 7.36, Goes v. 7.56, Kruiningen I v. 8.15, Bergen op Zoom v. 8.47, Roosendaal v. 9.10, Breda v 9.33, Tilburg v. 9.59. 's Hertogen bosch a. 10.20. De dienstplichtigen bestemd voor Vught moeten te 's Hertogenbosch, die bestemd voor Venlo, Roermond en Maas tricht moeten te Breda overstappen op de treinen van de normale dienstregeling. 7). Dienstplichtigen uit de Achterhoek, Ede, Arnhem en Nijmegen met bestemming Tilburg, Breda, Bergen op Zoom, Ossen drecht en Vught reizen met de extra trein: Niimegen v. 9.37. 's Hertogenbosch v. 10.16, Tilburg v. 10.40. Breda v. 11.03. Roosendaal v. 11.29, Bergen op Zoom a. 11.44. De dienst plichtigen met bestemming Vught stappen te 's Hertogenbosch over op de treinen van de normale dienstregeling. RENFREW (Reuter). Een onder gronds laboratorium van een fabriek van ontploffingsstoffen te Bishopton nabij Paisley in Schotland is in de afgelopen nacht verwoest door een zware ontploffing. Drie personen zijn om het leven gekomen en vier gewond. De ontploffing heeft op de plaats, waar het laboratorium stond, een diepe krater achtergelaten. Verzoek van Kamerleden In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van het Zuider- zeefonds vragen vele leden of de aanzien lijke herstelwerkzaamheden aan de af sluitdijk nodig waren ten gevolge van schade, welke in de stormnacht van 1 Fe bruari is aangericht en of toen is geble ken, dat de afsluitdijk volkomen voldoet. Andere leden vroegen, of de dijk vóór de winter hersteld zal zijn en of het juist is, dat het herstel van de schade in hoofd zaak een geschenk is van West-Duitsland, wat basalt en arbeidskrachten betreft. Vele leden wezen er op, dat zeer veel buitenlanders langs de afsluitdijk plegen te reizen. Zij vroegen een aantal picnic- parkeerplaatsen in te richten, die ook een uitzicht op de Waddenzee geven. Zij be treurden het, dat de beide café's op de af sluitdijk des Zondags gesloten zijn. Zou m het pachtcontract, zo vroegen deze leden, niet kunnen worden opgenomen, dat al thans van Mei tot October service aan het reizende publiek moet worden geboden, ten minste voor zover verpachting door het rijk plaats vindt? (Van onze correspondent in Brussel) De heer Pierre van der Rest, voorzitter van het comité van de Belgisohe staalin dustrie, die als expert betrokken is geweest bij de redactie van het verdrag der Kolen- en Staalgemeenschap heeft te Antwerpen een protest laten horen in verband met de actie van de Hoge Autoriteit tegen het door Belgische, Luxemburgse, Franse en Duitse staalproducenten opgerichte staalkartel voor de export naar overzeese landen. De Hoge Autoriteit beschouwt dit kartel als onverenigbaar met de tekst van het ver drag. De heer Van der Rest was echter van oordeel, dat het niet bewezen kon worden dat de prijsafspraak voor de verkoop van staal buiten de gemeenschap der zes landen een invloed uitoefende op de prijzen van de eenheidsmarkt. De Belgische industrie wil haar vrijheid behouden voor wat de staalexport buiten de gemeenschap betreft. Men vêrwacht, dat deze kwestie op de ministeriële conferentie van 7 en 8 Decem ber te Luxemburg ter sprake zal worden gebracht, daar de Belgische regering het standpunt van de Belgische staalindustrie steunt. Men is hier van mening, dat de voorzitter van de Hoge Autoriteit, Jean Monnet, en de Duitse vice-president, de heer Etzel, te autoritair zijn opgetreden, daar het een kartel is met overwegend Bel gisch-Luxemburgse belangen, terwijl an derzijds tegen Franse en Duitse kartels nog niets werd ondernomen. Een deputatie van het hoofdbestuur der Staatkundig Gereformeerde Partij heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening een petitionnement met 25.000 handtekeningen aangeboden, waarin de minister wordt verzocht het vervoerverbod van vee. dat niet tegen mond- en klauwzeer is ingeënt, in te trekken. De handhaving van deze maatregel voor de boeren die tegen de inenting van hun vee principiële bezwa ren hebben, maakt de uitoefening van hun bedrijf vrijwel onmogelijk. Ook dit jaar zal van overheidswege de rattenbestrijding in ons land worden bevor derd door een rattencampaene. Deze zal worden gehouden in de week van 12 tot en met 19 December 1953 onder leiding van de Plantenziektenkundige Dienst. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-314 Nederl.'47 99 99)4 A.K.U 176 178 A Unilever 224 221% Philips Gloeil. 189)4 191A Kon. Petroleum 338)4 342% A'dam Rubber 91 92 Hoil. Amer. Lijn 140 141A N. Scheepv. Unie 136 131% H.V.A UVA 111 A Deli Mij 93% 94 Amsterd. Bank 118% 178)4 Ned. Handel Mij. 166% 167 Rotterd. Bank 173 173 Twentsche Bank 172 172 Anaconda Copper 32 32% Bethlehem Steel 49'/» 49)4 Republic Steel 48% 49 Shell Union 72% 73% Tidewater 20% 20% U. S. Steel 37s/,. 37% Akkrumdijk, 24 Karachi verw. Aldegooda, 233 v. Singapore n. Bangkok. Aletta, 22 v. Pladju n. Saigon. Almkerk, 25 Melbourne verwacht. Al'bireo, 24 te Santos. Arundo, 25 Cristobal verwacht. Alioth, 24 te Antwerpen verwacht. Anoenkerk, 23 v. Singapore te Hongkong. Aalsum, 23 85 m N.t.W. Soerabaja. Abbekerk, 23 90 m. ZO. Kp. Spartivento. Adin-da. 23 dwars Kp. Vareila n. Haiphong. Aideramin. 23 110 m. W.ZW. Limassol. Amor, 23 bij Lattakia ten anker. Amstelpark. 23 700 m. W.ZW. Azoren. Arkeldijk. 22 245 m. Z.t.W. Bermuda. Alcyone, pass. 24 ten W. St. Pauls Rock. Altair, pass. 24 Finisterre n. Las Palmas. Amerskerk, pass. 24 Guaixlafui n. Cochin. Ampenan, 24 te Padamg. Antonia, 17 v. Soerabaja n. Pladju. Aagtedijk, 24 v. New York n. Boston. Alhena, 24 400 m. N. St. Paulsrock. A Ir. a tl, 24 210 m. W.ZW. Kp. St. Vincent. Alpherat, 24 v. Victoria n. Tlheos. Alwaki, 24 v. Santos n. Mar del Plata. Argos. 25 te Barcelona. Ariadne, pas. 24 Finisterre n. Bordeaux. Aludra, pass 24 Vlissingen n. Rotterdam 25 voor Hoek v. Holland. Andijk, 24 Havanna te Vera Cruz Ad-nedijk. 23 v Havana n. Le Havre. Blitar, 24 v. Bremen te Le Havre. Boissevain, 20 v. Buenos Aires te Yokohama. Britsum, 23 v. Rotterdam te Baltimore. Bloemfontein, 24 te Antwerpen. Boschfontein, pass. 25 Vlissingen n. A'dam. Bonaire, 24 v. Paramaribo 25 Georgetown verw Bintaiig. 24 v. Bahrein n. Karachi. Blommersdijk, 24 v. Newport News n. N. York Bali. 25 v. Damman n. Bombay. Billiton, 25 v. Isabella n. Cebu. Eaarn, 25 v. Curasao n. Cristobal. Bemnekom. 25 v. Hamburg te Bremen. Boskoop, 24 v. Cartagena te Tanamo. Caltex Utrecht, 23 v. Sidon te Rotterdam. Cleodora, 23 te Curasao Caltex Pernis, 24 v. Sidon n. Rotterdam. Callisto, 23 260 m. W. Wight. Caltex Nederland, 23 60 m. ZO Kreta Camphuys, 23 te Pandang. Castor, 22 v. Paramaribo n. Curasao. Celebes, 23 v. Soerabaja n. Semarang. Cistula, 23 200 m. W.NW. Fremantle. Clavella, 23 220 m Z. Sharksbay. Corilla, 23 130 m. W.NW. Sharksbay. Coryda, 23 110 m. N. Melville eil. Caltex Delft, pass. 24 Pantellaria n. R'dam. Caltex Leiden, pass. 24 Kp. St. Vincent n. R'dam Caltex The Hague, pas. 24 ten N. Kreta n. Sidon Caltex Utrecht. 24 v. Rotterdam n.Sidon. Ceronia, 25 te Bombay verwacht. Chama, 24 v. Curasao n. Stanlow. Cirrus (weerschip), 24 v. Atl. Oceaan te R'dam Congostroom, 25 Las Palmas gepass. n. A'dam Delfland, 23 v. Amsterdam n. Z. Amerika. Dongedijk, 23 te Cristobal. Drente, pas. 23 Azoren n. Bona. Diemerdijk, 24 v. Vancouver n. San Francisco. Dido, 24 v. Rotterdam n. Limassol. Ena, pass. 23 Str. Soenda n- Balikpapan. Eos, 23 v Beyrouth n. Heraklion. Esso Rotterdam, 23 330 m. ZW. Flores. Esso Den Haag, pass. 24 Vlissingen n. Sidon. Etrema, 25 Tj. Priok verwacht. Eemland pass. Fernando Noronha n. Recife. Felipes, 24 v. Tjdlatjap n. Pladju. Graveland, 24 te Victoria. Garoet, 23 nog te Khoraimufatta. Groote Beer, 24 410 m. O.NO. Belle eil.. Hoogkerk, 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Hersilia, pass. 23 Dover n. Barbados. Hydra, 23 840 m. ZW. Flores. Hathor, 24 te Rotterdam. Hilversum, pas. 25 Malta n. Djeddah. Ilos, 23 v. Napels n. Amsterdam. Ivoorkust, 23 465 m. ZO Takoradi. Inid.rapoera, 22 v. Makassar te Soerabaja. Japara (KPM). 23 v. Palembang n. Tj. Priok. Joh. v. Oldenbamevelt, 25 v. Sydney te Aden Java, 24 v. Belawan n. Peniang. Jagersfontein., 24 210 m. v. Kp. St. Vincent. Kaloekoe, 22 v. Singapore n. Penang. Karsik. 23 v. Zanzibar n. Singapore. Kota Baroe, pas. 23 Perim n. Port Said. Karimata, 24 te Suez. Kota Gede, 23 te Singapore. Kertosono, 27 Guam vei-wacht. Kota Agoeng. 24 v. Alexandrië n. Genua. Karimun, 24 v. Bilbao n. Amsteidam. Langkoeas, 24 Djeddah verwacht. Larenbez-g, 24 te Bordeaux verwacht. Lombok, 23 San Francisco verwacht. Lutterkerk, 24 te Genua Lemsterkerk, 24 te Antwerpen. Lieve Vrouwekerk, 25 v. Aden n. Karachi. Laurenskerk, 24 v. Marseille n. Bordeaux. Leuvekerk, 23 v. Rotterdam n. Hamburg. Laertes, 25 v. Port Swettenham n. Penang. Linge, 25 Le Havre verwacht. Langkoeas, 24 te Djeddah verw. Luna, 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Lawak, 25 te Penang. Mariekerk, 23 v. Suez n. Aden. Marisa, pass. 23 Ceylon n. Suez. Mataram, 23 v. Port Said n. Alexandrië. Maetsuyeker, 23 290 m. ZO. Christmas eil. Malea, 23 140 m. ZW. Manilla. Malvina, 23 140 m. N. Finisterre. Manoeran, 23 v. Frederikstad n. Amsterdam. Mapia, 23 190 m. W.t.N. Menado. Marisa, 23 300 m. O. Ceylon n. Suez. Murena, 23 220 m. ZO.t.Z. Suez. Molenkerk, 24 v. Dar es Salaam n. Pto Amelia. Muiderkerk, 25 v. Rotterdam n- Genua. Maasdam, 24 v. New York n. Halifax. Maas, 24 te Kiuiuk. Madoera, 24 v. New York te Casablanca. Macoma, 23 v. Houston n. Port Lewis. Mitra, 24 Ummsaid verwacht. Metula, 25 v. Curasao n. Pta Cardon. Noordwijk, 20 v. St. Johns n. New York. Nigerstroom, 23 v. Takoradi n. Cape Coast. Notos, 23 30 m. NO. Bone. Noordam. 24 300 m. W. Valentia. Oberon., 23 730 m. W.ZW. Flores. Omala, 24 Aalesund verwacht. Cndina, 25 te Singapore. Oranje, pas. 24 Algiers n. Port Said. Ootmarsum, 25 v. Amsterdam n. Bremen. Oranjestad, 24 130 m. ten W. Cartagena. Polydorus, pass. 23 Sabang n. Penang. Prins Frederik Willem-, 24 te Bremen. Poelau Laut, pass. 24 Kp. St. Vincent n. A'dam Pema, 23 600 m. ZO. Christmas eil. Peperkust, 24 v. Dakar n. Amsterdam. Prins Fred Hendrik, 24 te Hamilton verw. Prins Willem v. Oranje, 24 v. Rotterdam naar Montreal. Prins Maurits, pass. 20 Port Weiier n. Rotterdam. Prins Philips Willem, pass. 24 Vlissingen naar Hamburg. Radja, pass. 23 Aden n. Bahrein. Raki, 23 v. Belawan n. Colombo. Riouw, 23 v. Belawan n. Colombo. Roepat, pass. 23 Suez n. Belawan. Rotti, 24 v. Port Said n. Napels. Rijnland, 23 v. Santos, n. Montevideo. Ridderkerk, pas. 24 Dakar n. Kaapstad. Roebiah, 25 te Suez verwacht. Ridderkerk, 23 240 m- N. Dakar. Rafaela, 17 v. Bangkok n. Pladju. Rita. 24 v. Bangkok n. Pladju. Rotuia, 17 te Singapore. Rijndam, pass. 25 Needles n. Southampton. Rijnkerk, 25 v. Port Said n. Genua. Rondo, 24 v. Djeddah n. Aden. Ruys, 24 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Samarinda, 23 v. Seattle n. Coosbay. Slamat, 23 Vera Cruz verwacht. Straat Banka, 23 Belawan verwacht. Stad Schiedam, vertr. 24 v. IJmuiden n. R'dam Schie, 23 v. Bremen te Rotterdam. Sabang, 23 v. Kumat n. Singapore. Siaoe, 23 nog te Padang. Sibigo, 24 Tj. Priok verw. Sinabang, 25 v. Ogotua te Makassar verw. Sliedrecht, 23 80 m. O. Gibraltar. Sommelsdijk, 23 v. Semarang n. Soerabaja. Stad Alkmaar, 23 660 m. O. Kp. Race. Stad Dordrecht, Finisterre n. Rotterdam. Stad Leiden. 23 340 m. O.ZO. Acapulco. Stad Rotterdam, 233 1 30 m. N.NO. Shetlandse eil. Stanvac Benakat, 24 Bangkok verwacht. Stan vac Pendopo, 23 120 m. O.t.N. Str. Singapore. Swartenhondt, 24 te Makassar verwacht. Sibajak, 24 800 m. NW. Fremantle. Sa il and, 25 te Iheos. Sirrah, 23 te Aruba. Sloterdijk, 25 te Londen. Saparoea, 24 te Calcutta. Sunetta, 22 v. Miri te Balikpapan. Straat Soeda, 22 v. Port Elizabeth n. Kaapstad Stad Breda, 25 Vancouver verwacht. Stad Vlaardingen, 25 te Emden. Stad Maastricht, 25 te Rotterdam. Stad Amsterdam, verm. 26 v. Norfolk n. Antw. Stad Arnhem, vertr. 25 v. Rotterdam, n. Per zische Golf. Ta wall, 24 v. Semarang te Tj. Priok verw. Tomori, 23 v. Singapore n. Tj. Pandan. Tosarl, 23 v. Rangoon n. Belawan. Tjisadane, 21 v. Mauritius n. Belawan. Tankhaven I, 24 Belawan verwacht. Taria, 22 310 m. NO. Sombrero eil. Tcrnate, 23 150 m. ZO. Kreta. Titus, 23 130 m. O.NO. Algiers. Tjibodas 23 nog rede Semarang. Tabian, 25 te Madras verwacht. Tibia, 29 te Rotterdam verw. Trompenberg, 24 v. Galveston n. Brownsville. Tahinta, 23 v. Tj. Priok te Singapore. Tara, verm. 28 v. Montevideo n. Buenos Aires. Tiba, 25 500 m. ZW. Las Palmas. Van Outhoorn, 22 dwars Soembawa n. Tj. Priok Westerdam, 23 v. New York te Rotterdam. Wonogiri, 29 te Genua verwacht. Waikelo, 23 v. Soerabaja n. Buleleng. Waingap#e, 23 v. Baddasbaai n. Bima Westland, 23 165 m. N. Las Palmas. Willem Ruys, 24 70 m. W. Min:coy. Waal, pass. 24 Finisterre n. Algiers. Wonogiri, pass. 24 Ouessant n. Genua. Wonosari, 23 rede Singapore. IJsel, 23 v. Bremen te Rotterdam. Zeeland KRL)pass. 23 Daedalus Riff n. Aden. Zuiderkruis, 24 te Amsterdam. KLEINE VAART Admiraal Courhet, pass. 23 Vlissingen n. Vasteras Algarve, 27 v. Pomaron te Garston verw. Audacia, 23 v. Cork n. Swansea. Albergen, verm. 24 v. Passages n. Requejada. Anna b, vertr. 25 v. Rotterdam n. Bordeaux. Annie, pass. 23 Vlissingen n. Vlaardingen. Atlas, 23 te Amsterdam. Arnhem, 23 v. Scheveningen te Abo. Arnoudepolder, 24 v. Antw. te Lissabon. Betty Ann, 24 v. Guernsey n. Bristolkanaal. Bill, verm. 24 v. Rotterdam n. Drogheda. Bree Helle, vertr. 24 v. R'dam n. Londen. Batavier I, pass. 24 Finisterre n. Bordeaux. Birmingham, 24 te Harlingen. Condor, pass. 23 Vlissingen n. Dublin. Cornelia b I, 24 v. Veuta n. Piraeus. Carpo. 23 v. Dublin n. Cork. Cornelia bll, 22 v. Liverpool te Avonmouth. Confiance 23 v. Isgyny n. d. Humber. Continental, pass. 21 Lizard n. Port Reath. Coolsingel, pass. 23 Finisterre n. Malta. Da Capo, 23 v. Cartagena n. Londen. Depa, 23 v. Jersey n. Southampton. Dollard, 22 te Pateniemi. Deneb, 22 te Queensboro. Diligentia, 24 te Gothenburg verwacht. Douro, 24 te Amsterdam. Elesenburgh, 23 te Duinkerken. Escaut, 24 te Le Havre. Fiducia, 24 v. Hamburg n. Goole. Erebus, 24 v. Oporto te Viana do Castello verw. Frans, 23 v. Immingsham n. Drammen. Fedala, 23 v. Rotterdam n. Wismar. Gerrie, verm. 24 v. Hamburg n. Ellesmereport. Hast I, 24 v. Ipswich n. d. Tyne. Haskerland, 23 te Grangemouth. Hast V, verm. 24 v. Londen n. Guernsey. Heemskerk, 22 te Bridgeport. Henrica, 24 v. Antwerpen te Drogheda verw. Hondsrug, 23 v. Oslo n. Skagen. Import, 23 v. Antwerpen n. Oporto. Jorina, 23 v. Londen n. Dublin. Joost, 22 Kiel gepass. naar Ostrand. Julia Mary, pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen Koningin Juliana, 23 v. Stettin te Toppila. Kestpolder, 23 v. Aarhuus n. Westervik. Larix, 22 te Amsterdam. Leuvehaven, 25 te Gothenburg verwacht. Lydia. 25 te Manchester verwacht. Markab. verm. 24 v. Rotterdam n. A'dam. May Mere, 23 te Newcastle. Marcella, pass. 23 Shetlandse eil. n. Brake. Monica, vertr. 24 v. Rotterdam n. Newcastle. May Star, 23 v. Catania n. Portsmouth. Merak, 24 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Muphrid, 24 bij IJmuiden. Mare Liberum, 21 v. Houston. Matthew, 23 40 m. NO. Casquets n. lie of Grain. Nassauhaven, 24 v. Rotterdam te Gothenburg. Noorderhaven, 24 bij IJmuiden n. Bremen. Neeltje b, 23 v. Antwerpen te Bayonne. Nettie. 23 v. Goole n. Elseneur. Nero, 23 v. Lissabon n. Antwerpen. Omlandia, 23 v. Libourne te Casablanca. Peter, 23 v. Hamburg n Stugsund. Rapid, 23 v. Koping n. Rotterdam. Spes, 23 te Malmö. Sambre, 23 v. Parijs n. Rotterdam. Tromp, 23 te Oostende. Theano, 23 v. Dublin n. Belfast. Trompenburgh, pass. 23 Brunsbüttel n. R'dam. Ton. 25 v. Hamburg te Preston verw. Vecht, 23 v. Frederikshaven n. Rotterdam. Vrljburgh, pass. 24 Burlings n. Casablanca. Westersingel. 23 v. Antw. n. Gent. Westlaan, verm. 24 v. Hamburg n. R'dam. Westerdok, 23 v. Hamburg n. Kopenhagen. Wilpo. 22 te Zaandam. Westerschelde. 24 v. Hamburg te Belfast. Wieka, pass. 23 Vlissingen n. Terneuzen. HOGE PRIJZEN t 2000 8244 f 1500 17520 1000 2758 3800 8248 10228 10518 400 2684 8015 8471 11563 12360 16363 19989 20179 21165 200 1419 1722 2307 3346 3719 3904 3980 4653 5569 5643 5G91 7350 7398 7780 7816 8942 10263 11693 11939 12834 13040 13165 13992 14837 15388 16181 19353 19960 20706 20973 21134 Prijzen van 80. 1024 670 988 2186 845 S272 4014 845 6080 563 6026 901 7004 524 8115 687 9133 10004 108 258 294 341 453 676 752 761 847 861 253 348 903 961 345 358 033 092 986 9S9 185 231 798 873 043 057 916 051 130 572 616 241 258 701 857 322 353 106 378 4S8 519 530 388 499 554 244 338 345 280 393 400 901 988 306 428 635 149 226 326 665 862 340 366 489 971 497 685 771 447 464 530 963 588 969 520 644 11008 098 141 142 317 329 346 471 618 643 900 957 713 730 777 805 827 869 913 12136 177 364 474 491 566 615 698 782 799 746 810 827 802 989 13005 097 141 156 232 259 337 432 647 690 772 953 821 882 895 918 609 809 14067 069 106 193 324 349 415 501 659 967 15041 141 176 319 324 534 669 744 814 843 478 555 870 925 16036 070 205 532 544 578 757 769 828 838 817 875 841 944 972 997 17316 340 367 517 539 633 670 695 733 868 481 521 934 18330 433 541 606 607 695 992 995 615 637 19037 151 330 560 630 664 716 749 20055 068 080 186 349 839 930 961 974 21100 164 214 256 331 662 712 739 808 855 NIETEN 1007 1009 031 044 060 083 111 150 174 215 708 727 760 787 820 849 879 953 965 987 260 275 310 315 370 410 432 441 489 507 988 557 577 596 610 615 616 634 694 702 716 12019 089 121 123 132 152 165 229 240 295 728 742 775 785 813 817 911 915 947 949 307 314 315 331 336 373 402 404 478 502 967 975 976 521 525 543 560 602 609 636 702 717 752 2019 040 060 063 097 100 141 156 171 178 815 861 927 949 964 971 980 205 238 242 260 280 296 302 303 3.16 321 13025 081 106 108 122 134 147 171 178 179 334 340 360 408 413 415 488 512 541 551 185 191 216 227 281 283 289 300 315 400 573 576 595 627 636 653 702 736 763 765 421 450 550 567 573 578 592 621 627 633 802 815 829 831 839 843 858 871 898 918 655 714 715 717 732 758 772 785 805 809 927 966 9S2 999 818 838 889 937 946 962 966 3016 025 027 043 103 120 128 180 222 285 14040 048 072 091 115 125 148 172 184 196 322 367 409 413 417 445 453 490 510 561 237 256 258 298 312 330 335 348 363 401 595 634 693 726 829 836 879 950 978 985 460 474 517 541 542 582 605 648 666 685 4050 078 085 114 148 192 323 343 356 424 691 717 724 744 760 827 852 862 864 871 445 483 493 497 516 527 548 560 562 568 879 888 956 992 629 671 680 694 774 778 805 811 853 877 15043 067 069 079 112 165 208 309 314 315 909 921 938 950 985 999 380 416 429 431 446 527 546 556 557 569 5044 082 136 195 201 208 247 252 320 381 589 613 638 644 645 673 693 748 757 771 481 485 486 488 492 497 561 633 638 662 865 907 921 969 669 681 710 713 761 762 834 854 863 923 16027 028 089 091 101 109 117 157 174 192 942 956 980 238 239 253 261 313 325 365 414 442 539 6015 045 061 086 105 116 122 137 167 190 570 572 613 631 658 665 684 689 700 713 266 272 273 277 299 357 440 443 499 555 721 765 781 786 833 842 851 855 925 582 628 655 659 700 729 802 818 823 868 17041 100 112 115 124 127 1.79 182 194 200 878 936 940 949 956 223 31.5 328 428 432 438 440 463 468 535 7008 082 084 120 142 152 164 175 181 193 558 562 594 596 646 671 681 684 740 761 194 202 220 245 255 271 275 295 322 387 767 789 803 865 919 928 977 987 411 413 428 442 452 459 464 513 536 568 18016 061 073 100 109 113 120 170 183 195 585 624 673 674 869 882 884 893 911 936 203 224 251 260 264 293 301 322 326 406 953 964 969 970 414 426 486 493 500 526 595 605 641 643 8061 121 155 189 270 363 392 425 443 468 649 676 711 732 736 770 787 815 842 876 485 537 563 566 571 596 616 635 659 700 882 885 899 903 942 763 764 789 814 827 828 938 967 973 991 19046 055 068 080 095 100 107 112 140 171 9099 114 167 203 211 212 216 229 242 284 239 223 225 236 250 267 289 328 373 385 312 332 382 392 405 423 462 508 534 559 444 466 484 495 523 525 583 596 598 613 571 608 615 619 720 735 818 820 891 924 616 620 683 724 751 783 787 832 838 844 930 953 954 964 971 889 909 949 952 983 10086 112 126 155 200 203 224 310 323 388 20038 112 146 233 244 254 266 361 436 453 407 420 424 469 489 534 539 592 595 606 457 506 593 605 613 632 696 711 811 814 636 649 755 775 799 818 850 858 876 894 871 914 916 920 929 937 959 934 21015 025 062 079 098 149 152 155 166 170, 1)001 040 072 112 122 191 344 382 391 393 202 206 226 264 346 355 398 399 407 426 409 419 443 463 468 487 518 554 608 658 466 486 500 531 580 600 680 687 703 704 730 738 787 818 821 851 880 940 945 VERBETERING. Prijzen van ƒ80.— aanvullen 3962 en 21865 WERF CONRAD EN STORK HIJSCH N.V. te Haarlem biedt plaats aan een leeftijd tot 22 jaar en aan een in de moderne talen, leeftijd tot 30 jaar. Sollicitaties te richten aan de Perso neelsafdeling van Conrad-Stork, Waar- derweg 80 te Haarlem. Aan het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis wordt ge vraagd een leeftijd 18 tot 21 jaar; oplei ding: minstens M.U.L.O. A. Aanmelding bij de Adminis trateur-Econoom tussen 10 en 12 en 3 en 5 uur Gr. Hei ligland 85. Groot geïllustreerd Week blad vraagt voor Haarlem-stad. Brie ven no. 4013 Wij kunnen nog plaatsen op onze cartonnage-afdeling. Loon volgens C.A.O. VERNHOUT en v. SLUYTERS' DRUKKERIJEN N.V., Aanmelden uitsluitend Bakenessergracht 3, Haarlem. WASSERIJ HOLLANDIA. Zandvoort. Vrije reis. Aanmelden na 6 uur: Kleine Houtstraat 94, Haarlem. VOOR ALLE AFDELINGEN. BLEKERSVAARTWEG 20—21, HEEMSTEDE. UITGEVERIJ VRAAGT IN HOOFDZAAK NEDERLANDS. Enige kennis van moderne talen strekt tot aanbeveling. Leeftijd 1825 jaaF. Brieven met verlangd salaris no. 4014 bur. van dit blad. WASSERIJ KLEVERPARK, Santpoorterstraat 41, vraagt BEKWAME In Automobielbedrijf wordt gevraagd Vlot typiste. Enigszins kennis van Boekhouden. Sollicitaties onder no. 4011 met opgave van verlangd salaris en referenties. GEVRAAGD 1825 jaar. ongehuwd, v.g.g.v. Aanmelden bij de portier van Café-Restaurant Brinkmann, Grote Markt tussen 9 en 6 uur. Gevraagd gedurende ca. 4 uur per dag op eenvou dig bouwwerk te Haarlem-N. GEPENSIONNEERD PERSOON, mits goed opzichter, komt eveneens in aanmerking. Brieven met levensloop te richten aan Bouwbureau v. d. SCHAAR, Alb. Perkstraat 41 te HILVERSUM Telefoon K. 2950 4432 (na 6 uur 5784). Bij kleine handelszaak vaceert binnenkort de betrekking van Moet over veel energie en enig zakelijk inzicht beschikken. Goede getuigschriften verlangd. Aanvangssalaris 300.— per maand. Brieven onder no. 4010 aan het bur. van dit blad. gevraagd, leeftijd 18—22 jaar. Aanmelden tussen 10—4 uur bij PHARMACHEMIE, Stationsplein 14, le etage. kunnen geplaatst worden bij Amsterdam, Egelantiersgracht 106, Tel. 45446

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 16