Het E.V.G.-verdrag kan in theorie nieuwe „Wehrmacht" doen ontstaan Weerbericht Zestig procent der wereld bevolking lijdt honger OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een terugblik Churchills mémoires wijzen op de na-oorlogse atmospheer Italië aanvaardt conferentie van vijf over zaak-Triëst iHippnisig Indonesische premier: over. ons, zonder ons? Atlantisch hoofdkwartier over Europees leger Beslissingen zijn nog niet genomen, aldus woordvoerder van Gruenther Grote opkomst bij Joegoslavische stembus Het woord is aan Accoord met voorstel van Grote Drie, dat Italiaanse condities nabij komt CGT opent haar protest-actie Brits Koninklijk paar vertrokken Ex-premier van Brits Guyana in India De Bermudaconferentie Een historisch licht op Trumans „falen" Weerrapport 68e JAARGANG No 117 DINSDAG 24 NOVEMBER 1953 297e JAARGANG No 270 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro L >107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman het GEDUCHTE SPEKTAKEL, in Amerika veroorzaakt door de pogingen van republikeinse zijde om de oud-president Truman voor een commissie uit het Huis van Afgevaardigden ter verantwoording te roepen, is geluwd. Slechts tijdelijk geluwd, meent onze correspondent in Washington, want hij schrijft vandaag over een kleine pauze. Meer niet. Die geeft aanleiding tot een terugblik op de jaren 19451946. Churchill's Mémoires bieden gereed mate riaal; hij heeft het gehad over „het dode lijk hiaat dat bestond tussen het wegkwij nen van president Roosevelt's kracht en de groei van president Truman's greep op de grote wereldproblemen". Er is dus toen een tijd geweest waarin twee Amerikaanse presidenten, buiten hun schuld, gehandi capt waren. Toen Roosevelt dood en kort daarop de wereldoorlog ten'einde was stond Truman, onverwachts tot het presi dentschap geroepen, bovendien in een we reld die niet tenvolle besefte dat de Rus sische bondgenoot geen bondgenoot meer was. Daarom kan men begrijpen dat Tru man niet meteen krachtig ingreep toen hij de ongunstige inlichtingen over Harry Dexter White had ontvangen. Zeer weini gen, zegt onze correspondent, begrepen in die dagen dat de macht der Sovjets zich niet langer tegen het fascisme keerde maar tegen de democratische vrijheid van het Westen. Dat dit een beeld geeft van de toenmaals in Amerika heersende stemming is duide lijk. Het beleid van president Roosevelt was trouwens zo lang toegespitst geweest op samenwerking met de Russen in oor logstijd en op een vredig naast-elkaar- leven van de régimes van West en Oost in de toekomst hij had daar zoveel ver trouwen in dat het wel uiterst onrecht vaardig is zijn opvolger-en-partijgenoot Truman acht jaar later te gaan verwijten, dat die toen niet onmiddellijk een nieuwe koers is ingeslagen. Hij zou, als hij het zelf gewild had, ongetwijfeld op verzet aan alle zijden gestoten zijn. En een Amerikaans president moge in eigen land een man zijn, met meer directe macht bekleed dan enig West-Europees staatshoofd hij zit niet temin aan vele grondwettelijke verplich tingen vast en kan in zijn optreden snel en afdoende geremd worden. Het is trouwens in het algemeen niet moeilijk, een be windsman jaren later te gaan vertellen wat hij indertijd beter had kunnen doen. Als men geen rekienng houdt met de toen heersende opvatting en stemming en bovendien zijn eigen standpunt in die pe riode vergeet is het zelfs bizonder een voudig. Het zou wel eens aardig zijn te weten wat de mensen, die nu Truman's milde houding jegens White in het jaar 1946 critiseren, in die tijd zelf dachten en zeiden. Er bestond toen ook nog geen hek sen- en spokenjacht-sfeer in Amerika en tot op de huidige dag staat zelfs niet eens vast of de verdachte White, die al zolang dood is, werkelijk een communistische spion is geweest. Als wij omkijken naar het Europa van de jaren 1945 en 1946 kunnen wij niet an ders getuigen dan dat het volslagen oor logsmoe was. Niet uitgeput, want de kracht tot maatschappelijke herleving zat er wel in, zoals in ons kleine land bijzonder dui delijk gebleken is. Maar de gedachte aan gevaar voor een nieuwe oorlog op afzien bare termijn werd niet aanvaard. Ik wil niet zeggen dat er geen mensen waren die haar uitten. Europa zou niet bezwaard met tegenslag zijn, als dat niet het geval was geweest. Men kon de opinie, dat nu de tegenstelling met de Russen opnieuw zou groeien, meermalen horen uiten. Maar dat werd veeleer gezegd in de toon van dat scepticisme, dat zich te allen tijde doet gelden. Aanvaard werd het denkbeeld niet. De U.N.O. was pas te San Francisco ge sticht, de Russen Avaren dadelijk toegetre den, Amerika was ook dadelijk toegetre den. Dat alleen gaf de nieuwe Volkenbond al een zoveel betere kans dan de oude na de eerste wereldoorlog gekregen had. Hoe- velen verwachtten niet dat men door on derhandeling inderdaad zou slagen in de richting, door de betreurde en vereerde Roosevelt aangegeven. Omkijken stemt veelal tot bescheiden heid. Misschien is dat niet de sterkste eigenschap van sommige Amerikanen. R. P. DJAKARTA (Aneta) De Indonesische minister-president, mr. Ali Sastroamidjojo, heeft tegenover het dagblad „Suluh Indo nesia" verklaard, dat de berichten, dat de „Indonesische kwestie" besproken zal wor den op de conferentie van de Westelijke Grote Drie op de Bermuda-eilanden voor de Indonesische regering nog onofficiëel zijn. „Indien het waar is, dat een dergelijk voornemen bestaat, dan voel ik mij teleur gesteld, dat Indonesië hierover niet tevoren wordt geraadpleegd, of er van in kennis wordt gesteld. Indonesië als souvereine staat zou zich teleurgesteld voelen, indien het slechts als een probleem zou worden behandeld door de grote mogendheden. Bovendien, als Indonesië inderdaad een probleem zou vormen, dan is dit een zaak, die Indonesië op de eerste plaats aangaat," aldus de premier, die vervolgde: „Hoervel erkend kan worden, dat een zodanige kwestie in het raam der volkerengemeen schap verband kan houden met andere lan den in de wereld, dient Indonesië het recht te hebben van tevoren zijn mening uit te spreken. Tot dusver echter weten wij nog niet, wat in feite de „Indonesische kwestie" is." Tenslotte zei mr. Sastroamidjojo, dat de Indonesische regering van mening is, dat eike besting, die over het Indonesische land en volk op een bespreking wordt ge nomen, zonder dat men Indonesië van te voren heeft geraadpleegd, zal worden be treurd en niet als bindend voor Indonesië zal worden beschouwd1. (Van onze correspondent in Parijs) Naar aanleiding van de mededelingen, die de Belgische minister van Defensie, gene- raal-majoor De Greef, in de Belgische Kamer heeft gedaan inzake de toekomstige samenwerking met Duitse legereenheden, hebben wij ons om nadere inlichtingen tot het Atlantisch hoofdkwartier van generaal Gruenther gewend, dat even buiten Parijs is gelegen. In de verslagen over een vergadering van de Kamer-commissie voor de Defensie zijn de Belgische minister van Defensie mededelingen toegeschreven, die ook in Nederland wel enig opzien hebben gebaard. Minister De Greef zou namelijk hebben verklaard, dat generaal Gruenther had besloten de Duitse eenheden met Belgische, Franse, Italiaanse en mogelijk ook Nederlandse divisies te combineren in een verhouding 1:2 (of 2 1), waarbij die legercorpsen dan onder bevel zouden worden geplaatst van een generaal, behorende tot het land, dat een tweederde meer derheid van manschappen zou hebben bijgedragen. De woordvoerder van het Atlantisch hoofdkwartier, een kolonel, vertelde ons thans dat deze berichten voorbarig moch ten heten. Voorbarig niet alleen, omdat de Duitse troepen nog altijd niet zijn aange treden, maar voorbarig vooral ook omdat van een beslissing van de kant van gene raal Gruenther nog allerminst kan worden gesproken. Onze zegsman erkende, dat de bovenomschreven figuur een mogelijke for mule voor een latere Europese militaire samenwerking kon behelzen en ook dat ge neraal Gruenther op grond van het E.V.G.- tractaat eventueel inderdaad zo'n beslis sing zou kunnen nemen. Hij zou dat echter zeker nimmer doen zonder vooraf gaand overleg met de Atlantische raad, dat zijn dus de nationale ministers, èn met zijn eigen gemengd-nationale legerstaf. Zo'n overleg heeft, in ieder geval wat zijn eigen naaste medewerkers betreft, niet plaats ge vonden, en het is dus waarschijnlijk, dat minister De Greef slechts over hypothesen heeft gesproken. Daarmede is dan tevens verklaard, Avaarom de Nederlandse rege ring zich tegenover de Kamer, of anders zins, nog niet over de „beslissingen" van generaal Gruenther heeft uitgelaten. Die beslissingen bestaan namelijk niet, aldus de kolonel. Bijna divisies Overigens was het ook onjuist dat in ge noemde berichten over Duitse en andere „divisies" Averd gesproken. Die worden in het E.V.G.-verdrag namelijk niet genoemd. Er is daarin slechts sprake van „groupe- ments", eenheden, die uit circa 13.000 man bestaan, en dat is ongeveer twee-derde van het effectief van een gemiddelde divisie. Het oorspronkelijke plan-Pleven waaruit het (papieren) Europese leger is gegroeid, noemde als grootste nationale eenheid het „combat-team", waarin 3000 man zouden Avorden opgenomen. Vooral om technische redenen, speciaal in verband met taalmoei lijkheden, zijn die „combat-teams" in het verloop der voorbereidingen tot „groupe- ments" uitgegroeid. Deze ontwikkeling is er overigens oorzaak van geweest, dat som mige, aanvankelijke voorstanders van de Europese verdedigingsgemeenschap, zoals de socialistische ex-minister van Oorlog, Jules Moch, nadien van standpunt zijn ver anderd. Moch behoort nu tot de felste tegenstanders van het huidige E.V.G.-ver drag, omdat hij vreest dat de Duitse een heden in de toekomst vrij gemakkelijk tot een onafhankelijke homogene Duitse leger macht zouden kunnen evolueren. Wij hebben ons tegenover generaal Gruen- thers staf-officier tot tolk van deze bezwa ren gemaakt, doch we moeten wel beken nen, dat hij onze vrees in dit opzicht niet geheel weg heeft kunnen nemen. Volgens het ontwerp-verdrag zal de Atlantische dat is dus Amerikaanse opperbevel hebber het recht hebben de soldaten, die hem onder het etiket van het Europese leger ter beschikking worden gesteld, naar eigen inzicht te „combineren" of aan te wenden. Eventueel zouden de circa twaalf Duitse divisies dus ook tot één homogene YVehrmacht kunnen worden samengesteld. Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat een generaal als Gruenther, die de Europese verhoudingen zeer goed kent, tot een der gelijke stap over zou gaan. Maar de theo retische mogelijkheid bestaat wel degelijk, en daarmede vervallen de voornaamste be staansredenen van de omvangrijke ver dragstekst en zijn aangehechte protocol len, die een herleving van een Duits leger nu juist onmogelijk moesten maken. Zoals ook Aveer bij de debatten in de Franse Kamer is gebleken, wordt de onaf wendbaarheid van een Duitse herbewape ning in beginsel nu wel vrij algemeen er kend. Het evenwicht der militaire krachtsver houdingen is in Europa ten gunste van Rusland nog altijd verbroken en minister Beyen heeft in dat verband eens van een „onaanvaardbaar politiek feit" gesproken. Dat evemvicht moet dus worden hersteld en zonder Duitse bijdrage is dat onmogelijk gebleken. In de loop van ons gesprek hebben we het ook nog even over de ongerustheid ge had, dat Amerika zijn troepen uit Europa terug zou kunnen trekken, wanneer de Duitse soldaten in het Europese leger een maal zouden zijn gemobiliseerd. De Avoord- voerder meende echter, dat ook die angst ongegrond Avas. Europa heeft helemaal geen reden, zo zei hij, aan minderwaardigheids gevoelens te lijden. Want Avij hebben de Europeanen niet minder nodig dan zij ons. Amerika zal nooit het risico Avillen en kun nen lopen, dat West-Europa, met zijn dicht bevolkte en hoog-geïndustrialiseerde stre ken, in handen, of ook maar onder directe invloed, van Rusland zou komen te ver keren. BELGRADO. (Reuter). Tussen de 80 en 90 percent van de Joegoslavische kies gerechtigde bevolking heeft in de alge mene verkiezingen van Zondag haar stem uitgebracht, naar op te maken valt uit de uitslagen, in bijna de helft van de kies districten. Er waren geen oppositiecandidaten ge steld. Behalve door niet te stemmen, kon den de kiezers ook door het stemformulier ongeldig te maken, laten weten dat zij het met de regering oneens waren. Het percentage ongeldig gemaakte kies- formulieren bedroeg 0,4 in Montenegro en 6,3 in Servië. In 17 kiesdistricten Avaren „onofficiële" candidaten gesteld, tegenover de candida- ten van het socialistisch verbopd, die nauAV aan de communistische partij verwant is. Een van de onofficiële candidaten, Nikol Andritsj, kwam met 19.372 tegen 4.870 stemmen als overwinneer uit de strijd. President Tito kreeg in zijn kiesdistrict DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Ernest Renan: Alle geschiedenis is onbegrijpelijk zonder Chrisius. (Leven van Jezus). in Belgrado Avaar geen tegencandidaat was gesteld, 34.768 stemmen uit een totaal mogelijk aantal van 35.575. De tweede phase in de verkiezingen zal Dinsdag plaats hebben wanneer 202 afge vaardigden moeten worden gekozen voor het Hogerhuis, de federale raad van pro ducenten, die de arbeidersbevolking verte genwoordigt. Deze A^erkiezingen zijn getrapt en zullen plaats hebben door kiescommissies, sa mengesteld uit leden van de stads- en plattelandsproducentenraden, die op hun beurt direct gekozen zijn door de arbei ders in de industrieën, op de boerderijen en door onafhankelijke arbeiders. In de omgeving van Lunteren, speciaal in de buurtschappen Meu-Lunteren, Over- Avoud en De Valk, wordt de kippenstapel Aveer geteisterd door verschillende ziekten, waarvan de speudovogelpest de meest ge vreesde is. De burgemeester van Ede heeft een ophokgebod voor alle pluimvee uitge vaardigd. Op de besmette bedi'ijven moeten bovendien honden en katten opgesloten' vo#4eti. ROME (Reuter) Italië heeft onvoor waardelijk de Britse, Amerikaanse en Franse voorstellen voor een vijf-mogend- heden-conferentie over Triëst aanvaard, zo is Maandag te Rome door een woordvoer der van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. De voorstellen komen in grote trekken overeen met de voorAvaarden die Italië reeds eerder had gesteld voor een derge lijke conferentie en waren daarom aan vaardbaar. Voor zover het Italië betreft,, verklaarde de Avoordvoerder, zijn er geen verdere besprekingen, of toelichtingen no dig voor de conferentie plaats heeft. De voorstellen zijn nog steeds geheim, maar Italiaanse bladen meldden Maandag avond dat de geallieerden A'oorlopig de Brits-Amerikaanse beslissing om de zóne „A" aan Italië ever te dragen, buiten be schouwing hebben gelaten en een confe rentie voorgesteld hebben oA'er de toekomst van het gehele gebied met inbegrip van de Joegoslavische zóne. Italië's voorwaarden voor een conferen tie over Triëst, zoals zij Woensdag door premier Pella in het Italiaanse parlement werden opgesomd waren: dat de conferen tie zou bespreken de toekomst van het ge hele gebied, met inbegrip van de Joego slavische zóne; dat de Italiaanse regering nog steeds een volksstemming de beste op lossing acht; dat de Brits-Amerikaanse be slissing van 8 October om zóne ,.A" aan Italië over te dragen, onherroepelijk moet zijn en dat de conferentie zorg\ruldig voor bereid wordt „teneinde het risico te \rer- mijden dat anders onherroepelijk uit een mislukking zou voortvloeien?' De veiligheidsraad van de UNO heeft Maandagavond is Koningin Elizabeth, vergezeld door haar echtgenoot, de Hertog van Edinburgh, van het vliegveld.te Londen vertrokken voor haar reis langs de. verschil lende landen van het Britse Gemenebest. We zien hier de vorstin op de trap van het vliegtuig. Achter haar de Hertog van Edinburgh. (Telefoto). Maandag op voorstel van de Verenigde Staten besloten de behandeling van het probleem-Triest opnieuw uit te stellen. De Amerikaanse afgex'aardigde, Cabot Lodge, had in het \-oorafgaande Hebat be toogd, dat de onderhandelingen om tot op lossing van het probleem te komen in de afgelopen weken een tamelijk bemoedigen de keer hebben genomen. Het is wenselijk, aldus de Amerikaan, de resultaten van deze onderhandelingen af te wachten. De Russische afgevaardigde, Wysjinski, 'vèïzette zich tegen hét voorstel van Lodge. Door uitstel zal de steeds toenemende span ning in het gebied van Triëst nog toene men, aldus de Russische afgevaardigde. Het probleem is, aldus Wysjinski, een ge vaar \'oor de \Trede. Wysjinski vond dat de bepaling van het Italiaanse vredesverdrag, volgens Avelk een gouverneur voor het vrije gebied van Triëst dient te worden benoemd, moet wor den toegepast. Toepassing van deze bepaling is niet mo gelijk, zo zeide de Colombiaan Urrutia, om dat er volgens het verdrag op dit punt overeenstemming moet bestaan tussen de Grote Vier en de beide betrokken landen, Joegoslavië en Italië. Het Amerikaanse voorstel werd aange nomen met negen stemmen tegen één (de Sovjet-Unie) en één onthouding (Libanon) (Van onze correspondent in Washington) Er is een kleine pauze in het duel tussen republikeinen en democraten. De kruit damp is wat opgetrokken en de atmospheer is helder genoeg geworden om wat histo risch perspectief te zien. Niemand kan daarbij wellicht een beter explicateur zijn dan Sir Winston Churchill, die in het meest recente deel van zijn mémoires enkele rake opmerkingen gemaakt heeft over de pe riode, waarin Truman volgens Brownell zo jammerlijk zou hebben gefaald. Churchill noemt die periode'„het dode lijke hiaat dat bestond tussen het wegkwij nen van president Roosevelt's kracht en de groei van president Truman's greep op de grote wereldproblemen." Verder zegt hij: „In deze melancholieke leegte kon één president niet handelen en de ander kon niet weten". Men zou daar nog aan toe kunnen voegen, dat de Ameri kaanse politiek bij het einde van de oor log en het begin A~an de vrede, niet alleen gehandicapt werd door de zwakte van twee Amerikaanse presidenten, maar dat in het algemeen de Westerse wereld zich in die periode niet realiseerde, dat de Russische PARIJS (A.F.P.) Het bestuur van de onder communistische leiding staande Franse vakvereniging C.G.T., dat Maandag bijeen is geweest, heeft in een communiqué er bij alle arbeiders op aangedrongen „met de grootste eensgezindheid protestbeAve- gingen en allerlei acties, met inbegrip van stakingen, te organiseren om de onmiddel lijke vrijlating van Benoit Frachon af te dwingen". Benoit Frachon, secretaris-generaal van de C.G.T., is Zondag door de Franse politie in hechtenis genomen. De vakbewegingen dienen, aldus het communiqué, zonder verwijl telegrammen en afgevaardigden naar de eerste-minister en de prefecturen en onderprefecturen te zenden. ROME. (Reuter). In een redevoering, gehouden tijdens de gisteren geopende con ferentie van de %'oedsel- en landbouwor ganisatie van de UNO te Rome, heeft de directeur-generaal van deze organisatie, Norris Dodd. verklaard, dat ondanks een zekere stijging van de wereldvoedselpro- ductie „de kloof tussen de ondervoeden en de goedgevoeden thans groter is dan ooit tevoren". De Braziliaanse afgevaardigde, José de Castro, zeide, dat ongeveer 60 procent van de wereldbevolking honger lijdt en dat als gevolg hiervan werkelijke welvaart in de wereld onmogelijk is. In sommige lan den hopen de voedseloverschotten zich op, terwijl er in vele streken nood heerst, al dus de Braziliaanse afgevaardigde. Hij citeerde statistieken van de UNO, LONDEN .Reuter). Koningin Eliza beth en de Hertog van Edinburgh zijn gis teren voor hun reis van zes maanden door het Britse Gemenebest vertrokken. Hun vliegtuig, de stratocruiser „Canopus", steeg om e\ren over tien uur Nederlandse tijd op. Het Koninklijk Paar werd uitgeleide gedaan door de Koningin-moeder. Prinses Margaret en andere leden A^an het Ko ninklijk Huis. Ook waren Britse kabinets leden op het vliegveld aanwezig. Langs de weg van Buckingham Palace naar de Londense luchthaven stonden dui zenden mensen vijf tot zes rijen dik om het Koninklijk Paar toe te juichen. Aan boord van het vliegtuig, dat koers zette naar de luchthaven Gander op New- Foundland, bevonden zich 25 personen. Twee vliegtuigen van de Britse lucht macht patrouilleerden Maandagavond in de omgeving van de route, die de „Cano pus" over de Oceaan zou volgen. Vier sche pen van de Britse vloot werden gereed ge houden om in het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan radio-contact met het Koninklijke vliegtuig te onderhouden. Het vliegtuig, waarmee het Britse Ko ningspaar Maandaga\rond zijn Avereldreis is begonnen, is inmiddels geland op het vliegveld van Gander (NeAv Foundland). waaruit blijkt, dat de rijkste landen, waar 16 van de wereldbevolking woont, onge veer 70 van het totale Averelainkomen hebben, terwijl de 15 armste landen, die te zamen meer dan de helft van de wereldbe volking omvatten, minder dan een tiende van het wereldinkomen ontvangen. De directeur-generaal der organisatie verzocht de vergadering haar goedkeuring te hechten aan de begroting voor het vol gende jaar, die hoger is dan die voor het lopende jaar. Hij betoogde, dat de organi satie in de 8 jaar van haar bestaan er toe heeft bijgedragen, dat zeer vele mensen beter Avorden gevoed. NEW DELHI (Reuter). De afgezette premier van Brits Guyana dr. Cheddi Ja- gan en zijn voormalige minister van On derwijs L. F. S. Burnham hebben Maandag tijdens een informele bijeenkomst van leden van het Indische parlement een be roep gedaan op het Indische volk om steun bij de „strijd voor de vrijheid" in Brits Guyana. De Indische premier heeft enige tijd ge leden verklaard dat het niet gebruikelijk is dat niet-leden in het parlement spreken, doch dat dr. Jagan leden van het parle ment informeel zou kunnen ontmoeten. Dr. Jagan zei dat het in Brits Guyana niet om het communisme gaat, maar om de vraag of het volk in Guyana het recht heeft de regering van zijn keuze te hebben. „In naam van de democratie Avordt de de mocratie in Brits Guyana uitgeroeid", ver klaarde hij. „Het komt mij voor, dat het niet alleen juist is, maar ook wijs en practisch om de geest van de tijd te begrijpen en niet te denken dat men in koloniale gebieden kan voortgaan op de Avijze die in de 19e of in het begin A-an de 20ste eeuw gebruikelijk was". Premier Nehroe A?an India heeft Maan dag in antwoord op vragen in het parle ment verklaard, dat India de kwestie van Brits-Guyana niet in de algemene verga dering van de U.N.O. ter sprake zal bren gen, tenzij de omstandigheden hiertoe dwingen". Hij voegde hieraan toe, dat men in India veel sympathie heeft voor het ge noemde gebied. bondgenoot geen bondgenoot meer was, doch een macht, die, zonder enige senti mentaliteit ten aanzien van de oorlogs alliantie, een maximale uitbreiding van het communisme nastreefde. Uit ditzelfde deel van Churchill's mé moires blijkt, dat generaal Eisenhower om strategische redepen een opmars naar Dresden voorrang verleende boven een doorstoten in de richting van Berlijn. Hij, noch zijn politieke superieuren schijnen op dat moment voldoende begrip te hebben gehad voor de politieke betekenis van de Berlijnse hoofdstad. Had men de Russen in die dagen meer als een communistisch- aggressieve macht gezien, dan zou men hun Berlijn wellicht niet gelaten hebben. Realiseert men zich, hoe de geestelijke atmospheer was bij het einde van de oor log en het begin van de vrede, dan kan men beter begrijpen waarom president Truman, toen hij eind 1945 en in het begin van 1946 ongunstige inlichtingen kreeg over Harry Dexter White, niet krachtiger heeft ingegrepen. Zeer weinigen begrepen in die dagen, dat de Sovjet-macht zich thans niet langer tegen het fascisme keer de, doch tegen de sfeer van democratische \rrijheid. Twee jaren Avaren er A*oor nodig alvorens het Westen tot de consequentie kwam, dat men met kracht tegen het Rus sische communisme moest optreden, schrijft Churchill. Hij had er in dit geval bij kunnen vermelden, dat de idee van- verzet tegen communistisch opdringen een pionier gehad heeft inHarry Truman, die in het begin van 1947 zijn Truman- doctrine formuleerde en zich zulk een krachtig verdediger van het. Westen heeft getoond, dat hij zich de Aveelde zou hebben kunnen veroorloven om er rond voor uit te komen, dat hij in 1945 en 1946 tot de velen gehoord heeft, die het communistisch ge vaar wat luchtig hebben opgevat. Ook een Amerikaanse president is niet onfeilbaar en ondanks het sensationele stampei der recente controverse, schijnt het Ameri kaanse volk politiek genoeg gerijpt om dit te begrijpen. Proces tegen West-Duitse communistische jongeren Te Celle in Neder-Saksen is Maandag een proces begonnen tegen 28 leden van de verboden West-Duitse communistische jeugdorganisatie F.D.J. De betrokkenen worden er van beschuldigd, in de jaren 1951 tot 1953 geheime groepen te hebben gevormd en de veiligheid van de West- Duitse staat in gevaar te hebben gebracht. Naar men verwacht zal het proces veertien dagen duren. (van hedenmorgen 7 uur) weers- 00 1 C oo •2d coestand ■Ou 13-g fS cS a> w E =sc si f-t- 25 Helsinki ZAvaar bew. NNO 1 -7 0 Oslo regen OZO 1 2 3 Stockholm ZAvaar bew. Avindstil -6 0 Kopenhagen zwaar bew. OZO 8 5 0 Londen geheel bew. ZO 4 7 0 Amsterdam mist ZO 6 -1 0 Brussel nevel Z 4 -0 0 Parijs geheel bew. ZZO 3 1 0,1 Bordeaux mist windstil 0 0 Grenoble nevel Z 3 1 0 Nice onbewolkt NNW 7 7 0 Warschau geheel bew. ONO 2 -1 0 Berlijn nevel OZO 6 1 0 Frankfort nevel NO 2 -2 0 München nevel ZO 2 1 0 Zürich nevel OZO 2 -0 0 Genè\-e Locarno geheel bew O 3 4 0 Wenen onbewolkt NNO 4 1 0 Innsbruck mist windstil -4 0 Rome onbewolkt NNO 2 5 Neerslag laatste goocoroc.-vxvnrr*>-irTOOOocooor»3cociooc h 3 3 T PJ KOUD WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Mistig of nevelig, overwegend droog weer met plaatselijk opklaringen. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vannacht over het algemeen lichte vorst, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 25 November Zon op 8.16 uur, onder 16.37 uur. Maan op 21.14 uur. onder 12.22 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 24 November Hoog water: 5.39 en 17.57 uur Laag water: 1.17 en 13 37 uur Woensdag 25 November Hoog water: 6.26 en 18.44 uur Laag water: 2.02 en 14.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1