Hl Verhoging van sociale uitkeringen voorgesteld PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws Reina Prinsen Geerligsprijs voor twee dichtbundels Prijsvraag voor orgeleooeours Loongrens voor ziekteverzekering op f 5300 Gratis huidadvies en Make up MOLENDIJK'S KAPSALONS De radio geeft Woensdag Sioulenbeek. Klein verlof voor 600 dienstplichtigen Lijdt niet langer TocU ia het zo DINSDAG 24 NOVEMBER 1953 OP VEELVULDIG VERZOEK Voor een GOEDE vulpen 0.%.9aidiiiüa GELIJKWAARDIG WERK BEKROOND VAN ELLEN WARMOND EN REMCO CAMPERT GEBREK AAN RUIMTE Brits schip op Waterweg aan de grond gelopen Tevens auditie voor jonge organisten Brandje op Noorse tanker Ongedooftle sigaret werd oorzaak van circusbrand Ongeluk op de Rijksweg bij Hoofddorp Zuid-Molukse verzets leider geeft zich over Bloemen binnen de poolcirkel Bü de Tweede Kamer zün thans de reeds onlangs aangekondigde wetsontwerpen ingediend die een wijziging van een aantal sociale uitkeringen beogen. Zij hebben onder meer betrekking op verhoging van de loongrens tot 'f 5300.voor de toe passing van het ziekenfondsbesluit, een verhoging van de uitkeringen van de Nood wet-Ouderdomsvoorziening, een wijziging van de Kinderbijslagwet en een wijziging van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. Al deze maatregelene houden verband met de compensatie voor de huurverhoging en de loonsverhoging per 1 Januari 1954. Ten aanzien van de verhoging van de loongrens voor de sociale verzekerings wetten herinnert de minister van Sociale Zaken er in de Memorie van Toelichting aan, dat de Stichting van de Arbeid en de Sociale Verzekeringsraad hadden geadvi seerd deze loongrens op f 6000.te stel len. Zij ligt thans op f 5025. De minister wil thans nog niet tot een dergelijke verhoging overgaan. De gelijk making der loongrenzen kan bij het tweede deel van de coördinatie der sociale verzekeringswetten aan de orde komen. Bovendien is inmiddels over een verho ging van de loongrens voor het Zieken- fondsenbesluit overleg gaande met de medewerkers aan de Ziekenfondsen en met de fondsen zelf. Het zou naar de mening van de minister niet juist zijn om zijn ge sprekpartners, nu de besprekingen nog gaande zijn, voor een voldongen feit te stellen door nu reeds een verhoging van de loongrens tot f 6000.— voor te stellen. De loongrens voor het dagloon wil de minister op f 15 stellen. De verhoging van de loongrenzen zal in het algemeen niet leiden tot een uitbrei ding van de kring der verzekerden, zegt de minister. Er dient evenwel rekening mede te worden gehouden, dat een kleine categorie arbeiders op 31 December 1953 een loon verdient, dat de op die datum voor de Ziektewet geldende loongrens van f 5025 juist overschrijdt. Deze categorie zal per 1 Januari 1954 evenwel onder de verplichte verzekering komen te vallen, wanneer het loon met 5 percent wordt verhoogd, terwijl de loongrens tot f 5300 wordt verhoogd. De minister acht het rede lijk, dat voor deze categorie eenzelfde overgangsregeling mordt getroffen als bij voorgaande gelegenheden is geschied. Noodwet-Drees Wegens de huurverhoging en de op heffing van de resterende consumptie beperking per 1 Januari acht de regering het gewenst tot verhoging van de uitke ringen krachtens de Noodwet Ouderdoms voorziening over te gaan. Uit een enquête is gebleken dat de huur in het budget van de ouden van dagen een belangrijk groter percentage (15 pet.) uit maken dan in dat van het gemiddelde ar beidersgezin. Op grond van deze gegevens kan de huurverhoging voor gehuwden worden be rekend op respectievelijk f 48 en f 42 per jaar. Voor ongehuwden komt men tot een jaarlijkse verhoging van respectievelijk f 40 en f 35 (eerste en vijfde gemeente klasse) per jaar. De uitkeringen worden in het wetsont werp voor gehuwde mannen bepaald op f io38f 1200 per jaar (1ste5de gemeen teklasse) en voor ongehuwden van f 594— f 696 per jaar. Het bedrag, dat voor de berekening van het eigen inkomen buiten beschouwing wordt gelaten, zal worden verhoogd van f 100 tot f 200. ADVERTENTIE herhaling van de A.s. Donderdag 26 November is de schoon heidsspecialiste van COSMETICA Dr. v. d. HOOG aanwezig. - Gaarne zullen wij U noteren. SANTPOORTERPLEIN 1 - HAARLEM Telefoon 19706 - Buslijnen 3 en 4 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Scherven-Mie, hoorspel. 12.10 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Metro- pole-orkest. 13.50 Orgel. 14.20 Platen. 15.05 Voetbalwedstrijd Engeland—Hongarije. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Platen. 18.15 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: Drie belangrijke gebieden in Arabië. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.501 Viool en orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.15 Be zitsvorming, causerie. 21.35 Sopraan, tenor en piano. 21.55 Platen. 22.10 Eritrea. land van steppen en zoutmeren, causerie. 22.20 Toonkunstkoor. -orkest en solist. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Moeilijk leren de kinderen. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Platen. 13.45 De weg omhoog, causerie. 14.00 Voor de kinde ren. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert. 17.10 Sjoortpraatje. 17.20 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Wat betekent onze kustvaart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Lichte muziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.10 Het web, klankbeeld. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Par lementair overzicht. 20.15 Marinierskapel en mannenkoor. 20.50 Causerie. 21.00 Koning Oedipus, hoorspel. 22.10 Sopraan en piano. 22.35 Gletchers. causerie. 22.50 Joegoslavische volksmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialis tisch nieuws, in Esperanto. 23.20-24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Operettemuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.40 Platen. 16.30 Orkest concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.40 Zang. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 13.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Viool en piano. 20.00 Hoo-snel. 21.00 Platen. 21.30 Orkest concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Achter het IJzeren Gordijn. Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224 en 42 m.). De aan de voorgestelde verhogingen ver bonden kosten worden geraamd op 37 mil- lioen gulden, namelijk 24 millioen gulden als gevolg van de verhogingen van de uit keringsbedragen en 13 millioen gulden als gevolg van de verhoging van het van in komensaftrek vrijgestelde bedrag. Invaliditeit sr ent e Voorgesteld wordt voorts de invalidi- teits- en weduwenrenten en de toelagen hierop te verhogen met 6 percent. Bij vorige loonronden is de 5 percent verhoging steeds gegeven op het grond- bedrag van de rente, zodat bij de tweede en derde verhoging de tijdelijke bijslag voor de rentetrekkers enigermate achter gebleven is bij de opeenvolgende verho gingen van de lonen. Teneinde deze ach terstand op te heffen, wordt voorgesteld ditmaal een verhoging te geven van 6 pet., zodat de tijdelijke bijslag thans 21 pet. zal bedragen. Het wordt gewenst geacht het systeem van een in percenten uitgedrukte tijdelijke bijslag te verlaten en deze bij slag te vervangen door een vast bedrag. Een bijslag van f 7.50 per maand komt ongeveer overeen met een bijslag van 21 pet. op het grondbedrag. De fezinstoeslag zal dus f 42.50 oer maand bedragen. De- kosten zullen voor 1954 een uitgave van f 2 millioen vorderen. Kinderbijslag Voorts wordt voorgesteld de kinderhij- slag te benalen op 48 cent per dag voor het eerste kind: 54 cent voor het tweede en derde kind; 75 cent voor het vierde en vijfde kind en 85 cent per dag voor het zesde en volgende kinderen. Voor 1954 worden de kosten van de voor gestelde verhoging van de kinderbijslag geraamd op f 20.700.000. Tegenover de stijging van het uitkeringsbedrag staat een stiigirig van de biidrage-ontvangst van f 14.000.00tf als gevolg van de loonsver hoging en de verhoring van het maximum loon per dag voor de nremieberekening. Wegens het bestaande overschot van het Kinderbiislag-vereveningsfonds van rond f 100.000.000 zal het over 1954 optredende tekort van het fonds, evenmin als de in de eerstvoleende jaren ontredende tekorten, tot verhogin» van de kinderbijslagpremie behoeven te leiden. Voorgesteld wordt de kinderbijslag voor kinderen van rentetrekkers per maand te bepalen oo f 12.50 voor 1 kind, f 14.05 voor het 2de en 3de kind. f 19.50 voor het 4de en 5de kind en f 22.10 voor het 6de en volgende kinderen. De kosten van deze gelijkstelling van de rentetrekkers-kinderbiislag met die voor de kinderen van loontrekkenden worden geraamd op f 820.000 per jaar. Kleine zelfstandigen Ook is er aanleiding de bedragen van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen te herzien. Deze kinderbijslag bedraagt thans voor het derde kind dit is het eerste kind, waarvoor recht op deze bijslag bestaat f 0.28 ner dag en voor het vierde en vol gende kinderen f 0.34 ner dag en per kind. Een verhoging van de biislag voor het dprde kind met 5 pet., waarbij een afron ding naar boven wenselijk is. brengt deze op f 0.30 per dag. De bijslag voor vierde en volgende kinderen blijft vastgesteld oo de helft van het hoogste daebedraff van de kinder bijslag voor loontrekkenden. Voorgesteld is dit te brengen oo f 0.85, zodat de kin derbijslag voor vierde en -"olgende kin deren van de kleine ze1 standi gen oo f 0.43 per dag komt. De kn^eo van deze verho gingen bedragen f 927.000 per iaar. De inkomensgrens "oor het recht op k'nderhöslag voor de groep kleine zelfstandigen zal 70 wordt voorge steld met f 200 worden verhoogd. De totale kosten van deze verhoringen worden geraamd op f IK m'Hioen ner jaar. Tenslotte is eon wetsontwerp tot wij ziging van de Kinderbijslagwet ingediend dat beoogt de nadelen od te heffen, welke verbonden zijn aan de invoering der vier peildata. Dit heeft uitsluitend betrekking op de kinderen die geboren zijn in het tijdvak van 2 Octobër 1946 tot en met 1 October 1950. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 1 een charmant model, ontworpen naar de laatste Italiaanse mode, dat door de coquerte stola, de draagster tal van mogelijkheden biedt. marint-htauw dior-rood bottU-grocn maten 58-44- Modemagazijnen HAARLEM Plein 10 BEVERWIJK Breestraat 65-69 De reorganisaties tengevolge van tie in voering van het nieuwe aanvul lings systeem van leger opbouw en het uitblijven van een verwachte legeringsmogelijkheid van parate troepen in West-Duitsland, hebben op verscheidene plaatsen in het land geleid tot een plaatselijk en tijdelijk tekort aan legearingsruiimte voor parate on derdelen. Om aan de hierdoor gerezen bezwaren tegemoet te komen, is het noodzakelijk ge bleken een klein gedeelte van de oudste lichtingsploeg naar huis te laten gaan. De chef van de Generale Staf heeft thans zijn ondercommandanten, die parate onderdelen onder hun bevelen hebben, ge machtigd om tot 1 Augustus 1954, telkens wanneer voor bepaalde parate onderdelen een tekort aan legeringsruimte ontstaat, aan een aantal dienstplichtige soldaten klein verlof te verlenen in afwachting van het aan hen te verlenen groot verlof. De maatregel zal thans betrekking heb ben op een klein aantal van de bij parate onderdelen ingedeelde dienstplichtigen van de lichtingsploeg 1952-11 en op enkele ka derleden en specialisten van de lichtings ploeg 1952-1. Het totaal van dit met klein verlof te zenden aantal militairen bedraagt onge veer 600. Het Engelse stoomschip Rother, dat 1089 ton meet, is gisteravond om 23.45 uur in dé Nieuwe Waterweg tussen Maassluis en Poortershaven aan de grond gelopen. Het schip dat eigendom is van de „British Transport Commission" had dringend sleepboothulp nodig. Kort na de stran ding zijn de sleepboten Ebro en Blanken berg van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdiensten ter assistentie uitgevaren. In de aula van de Universiteit der gemeente Amsterdam is vanmiddag voor de zevende keer de jaarlijkse Reina Trinsen Geerligsprijs voor het beste litteraire werk van een auteur tussen de 20 en 35 jaar uitgereikt. Voor het eerst sinds de instelling waren er dit jaar twee winnaars, die de prijs (tweehonderd gul den) moeien delen. De bekroonde inzendin gen zijn de dichtbundels na vijf jaar overheersing van het proza „Proeftuin" van Ellen Warmond (23 jaar, Rotterdam) en „Berchtesgaden" van Remco Campert (23 jaar, Amsterdam). De jury, bestaande uit: Anna Blaman, Hella Haasse, Adriaan Morriën, Barend Rijdes en Adriaan van der Veen, beoordeel de 26 manuscripten, waarvan 18 in poëzie, 6 in proza en 2 toneelstukken. Na selectie resteerden er een zestal, waarvan uitein delijk de twee dichtbundels overbleven, die de jury gelijkwaardige prestaties vond en ter bekroning voordroeg. In het verslag van de jury wordt over „Proeftuin" gezegd, dat men de hartstoch telijke gedrevenheid en de onmiskenbare taalbeheersing bewondert.. De schrijfster, die met deze bundel haar debuut maakt, beeldt een wereld uit van een mens, die zich volkomen verlaten voelt. Het is een kamerpoëzie, waarop de term kamermuziek echter geenszins van toepassing is. De kamer is hier eerder een cel, een opeenge drongen levensgebied tussen kale wanden, zonder verbinding met de buitenwereld. De beelden hebben dikwijls iets geweldigs, vooral in samenhang met het probleem van de tijd, waardoor de dichteres kennelijk zeer wordt gepreoccupeerd. Tijd, niet als algemeen levensgevoel, maar als een zelf standige, vernietigende grootheid, die uit eindelijk slechts de hopeloze onverander lijkheid demonstreert. Een enkele keer verleidt haar beeldspraak de dichteres tot een opzettelijkheid, waaronder de inspiratie bedolven raakt. Over het algemeen is zij De commissie Internationaal Orgelcon- ccurs schreef ter gelegenheid van de vierde crgel-improvisatiewedstrijd, welke gehou den zal worden in Juli 1954, een prijsvraag uit voor een orgelcomDositie. De onder motto ingezonden werken moeten aan de volgende voorwaarden voldoen: geschreven zijn in de vorm van een praeludium en fuga, een speelduur hebben van ongeveer zeven minuten en genoteerd zijn in inkt met duidelijk leesbaar handschrift. De ter mijn voor inzending (aan het secretariaat Goltziusstraat 24, Haarlem) eindigt op 1 Mei 1954. Uit de ingezonden werken zal een jury, bestaande uit de heren ir. II. H. Badings, M. Gcerink Bakker en Albert de Klerk, zo mogelijk drie werken kiezen, welke op het Cavailié Coll-orgel worden uitgevoerd tijdens het zaalconcert van het Orgeloon- cours en tevens uitgezonden door de NCRV en de Wereldomroep. Voor deze drie wer ken zijn prijzen uitgeloofd van 250, 100 en 50, welke na de uitvoering zullen wor den toegekend. De jury heeft het recht minder dan drie werken voor een bekro ning voor te dragen. Op de uitspraak van de jury bestaat geen beroep. Behalve Piet Kee, organist van de Grote of St. Laurenskerk te Alkmaar, de winnaar van de Zilveren Tulp in 1953, kunnen aan de in Juli 1954 te houden improvisatie wed strijd op het orgel in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem nog een Nederlandse or ganist en drie buitenlandse organisten deel nemen. Voorwaarde is, dat de deelnemers de leeftijd van 35 jaar nog niet hebben ge reikt en de kunst van het improviseren vol doende beheersen. Door elke deelnemer moet gedurende een kwartier worden ge ïmproviseerd op door een jury op te geven thema's. Voor het aanwijzen van de Nederlandse deelnemer zal op een nader bekend te ma ken datum een auditie worden gehouden. Gegadigden voor deze auditie dienen'zich aan te melden vóór 1 Februari 1954 bij het secretariaat van het concours. In een van de tanks van het 9959 ton metende Noorse tankschip „Kongsdal" is gisteren brand uitgebroken. Arbeiders van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij waren bezig met laswerkzaamheden in een tank, toen, vermoedelijk door het vlam vatten van gemorste paraffinereslen, brand ontstond. De hevige rookontwikkeling noopte de brandweerlieden van de gasmas kers gebruik te maken. Het brandje was evenwel spoedig geblust. De drijvende mo torspuit „Jason", die eveneens langszij kwam, behoefde niet in actie te komen. 22. De ontploffing van de verjaarstaart gaf nogal consternatie op het feestje. Over al zag men verbitterde gasten onder zoete roomlagen; op de hoofden van sommigen plakten zelfs nog brandende kaarsjes! De geforceerde tractatie scheen niet in de smaak te vallen. „Dit is te bar!", brulde een der gasten, een stuk sukade doorslik kend, dat hem tussen de kiezen was gevlo gen, „ik zou er alles voor geven om te weten, welke misselijke grappenmaker een donderbus in de taart heeft verborgen!!" „Begin dan maar met alles te geven!", klonk plotseling een onheilspellende s'em. De gordijnen werden opzij gerukt en daar verscheen een vreemdsoortige, gemasker de figuur, die dreigend een grote revolver op de onthutste gasten richtte. Handen omhoog!", snauwde de griezel, „en vlug wat!" „Oei!", stamelde Panda, „een roof overval!" „Zwijg!", beet de bandiet hem toe, een dreigende beweging met zijn re volver makend, „geen woord meer! En nu komen jullie een voor een naar voren en leggen alles, wat jullie bezitten hier op tafel. En als ik zeg „alles", dan bedoel ik ALLES!!" er evenwel in geslaagd haar beklemmende realiteit op een indrukwekkende wijze onder woorden te brengen. Over Remco Campert wordt in het jury verslag opgemerkt, dat zijn beeld van de wereld gevarieerder en kleuriger dan dat van Ellen Warmond is: „Door Camperts verzen waaien Europese vlagen, beweegt een continentale wind met bosgeuren, met de geur van sneeuw in de bergen en de geur van brandende houtblokken." Men is in zijn gedichten op reis met alle perspec tivische ervaringen daarvan. Camperts wereld is concentrisch: uiterlijk door de opeenvolging van landen, streken en steden, innerlijk door de gevarieerdheid der stem mingen, gevoelens en sentimenten. Dood en leven, vernietiging en wedergeboorte liggen vlak naast elkaar en stromen onop houdelijk in elkaar over. De lijn der ge dichten is los, het rhythme geïmprovi seerd en de woorden lijken nu en dan ge strooid als de kruimels van Klein Duimpje." Tenslotte worden in het verslag van de jury als blijk van waardering de namen genoemd van de navolgende inzenders van verhalen: H. G. van Diffelen, B. Gunawan en E. E. Lopez, wier werk naar het oordeel van de jury aanmoediging verdient. Henk Schaer droeg bij de prijsuitreiking voor uit het nagelaten werk van de omge komen verzetsstrijder Jan Sinnige en mej. Lindes declameerde gedichten van Ina Rousseau uit Kaapstad, die de Zuid-Afri kaanse Reina Prinsen Geerligsprijs had ge wonnen. De prijsvraag in de Unie was uit geschreven ter gelegenheid van de Jan van Riebeeckherdenking en de uitreiking daar van geschiedde eveneens vandaag in de Universiteit van Stellenbosch. De oorzaak van de brand van gisteren bij het Circus van Bever is thans bekend. Vol gens de rijkspolitie is gebleken, dat een brandende sigaret, die door een stalknecht onvoorzichtig was weggelegd, de brand heeft doen ontstaan. Alle dieren zijn inmid dels terecht. De laatste drie vermiste paar den zijn ongeveer 15 km van de plaats van de ramp in een weide aangetroffen. Drie paarden waren gewond. Een hogeschool- paard is er het ergste aan toe. Dit dier had een wonde boven het oog. De paarden zijn gewond, doordat zij tijdens hun vlucht tegen auto's zijn gelopen. Circusvrienden De Nederlandse Club van Circusvrienden heeft op zich genomen Circus van Bever, dat tot een der oudste in Nederland moet v/orden gerekend, de helpende hand te bie den. De totale schade wordt geraamd op f 150.000. maar de vervangingswaarde van het verbrande materiaal is uiteraard groter. Men acht het uitgesloten, dat voor het uit keringsbedrag van de verzekering het be nodigde materiaal kan worden aangeschaft. Bovendien blijken alleen de tent en de af gebrande schuur verzekerd te zijn geweest. De stal is ook gehavend, deze kan feitelijk niet meer als winterverblijf dienst doen. Over ruim vier maanden begint het nieuwe seizoen en daarom wil de Nederlandse Club van Circusvrienden te Amsterdam spoedig daadwerkelijke steun bieden. Op de rijksweg Amsterdam-Den Haag in de Haarlemmermeer, nabij het viaduct over de Kruisweg is gisteren een uit de richting Amsterdam komende auto, die moest uit wijken voor een stilstaande vrachtwagen, door de middenberm gereden, gekanteld en tegen de afrastering van de weg tot stil stand gekomen. De chauffeur van deze wagen, alsmede een inzittende persoon, beiden afkomstig uit Amsterdam, zijn zwaar gewond opgenomen in het Wilhel- minagasthuis. De chauffeur van de andere wagen, die tegen de balustrade van het viaduct botste, kwam met de schrik vrij. De namen der beide gewonden kon de po'itie nog niet verstrekken. De groepscommandant der rijkspolitie te Hoofddorp verzoekt de bestuurder alsmede een inzittende, vermoedelijk een dame, van een kleine lichtgroene personenauto, die op Maanadg 23 November omstreeks 11.15 uur getuige is geweest van dit onge luk, zich ten spoedigste tot het verstrekken van inlichtingen te willen melden bij de plaatselijke politie, dan wel bij genoemde groepscommandant (K. 2540, no. 6214 of 6272). DJAKARTA (Aneta). Blijkens een telegram, dat vice-premier Wongsonegoro heeft ontvangen, heeft een commandant van de strijdkrachten van de republiek der Zuid-Molukken, Thomas Nussy, zich aan het leger in Ambon overgegeven. Verzacht. De Oost-Duitse autoriteiten hebben de maatregelen ten aanzien van het godsdienstonderwijs op dè scholen enigszins verzacht. Volgens de jiieuwe richtlijnen, die door het ministerie van Onderwijs zijn aangegeven, is het ^.on toelaatbaar om zich op school tegen het deelnemen aan godsdienstonderwijs uit te spreken". Aan de andere kant mag echter ook niet propaganda voor dit onderwijs worden gemaakt. De school hoofden zijn verplicht desgevraagd voor de kerken kosteloos lokalen met ver lichting en verwarming beschikbaar te stellen voor godsdienstonderwijs. Jaargeld. Het jaargeld voor Koning Bou- dewijn en de Belgische hofhuishouding is voor 1954 vastgesteld op 36 millioen franc, de aanvullende dotatie voor de Koninklijke Familie op 6 millioen franc. Koningin Elisabeth ontvangt van de civiele lijst 4 millioen franc en Prins Karei eveneens 4 millioen franc. Ontkenning. Robert Morris, raadsman van de Senaats-subcommissie voor binnen landse veiligheid, heeft Maandag ont kend dat de commissie voornemens zou zijn de Canadese minisjter van Buiten landse Zaken, Lester Pearson, te be schuldigen van het verstrekken van in lichtingen aan een communistische spionnagegroep tijdens de oorlog. „Zulk een plan bestaat niet en is ook nooit overwogen," verklaarde hij. Hij weiger de te zeggen of beschuldigingen van die aard ooit tegen Pearson zijn uitgebracht op een van de besloten zittingen van de subcommissie. Congres. De Franse atoomgeleerde Joliot Curie heeft Maandag bij de opening van de vijfde zitting van de onder commu nistische leiding staande wereldvredes- raad te Wenen verklaard, dat een van de eerste taken der conferentie is het effenen van de weg voor een vijf- mogendhedenconferentie. Hoewel een dergelijke bijeenkomst, aldus zei Joliot Curie tot de 400 afgevaardigden, „wel licht niet tot tastbare resultaten zal leiden, zal zij zeker een goede basis vormen voor toekomstige onderhande lingen over hangende internationale vraagstukken." Opvolger. Frangois Mitterand, die onlangs uit de regering-Laniel trad uit protest tegen haar politiek ten aanzien van de koloniën, is Maandagavond tot voorzit ter van de kleine doch invloedrijke linkse radicaal-socialistische partij (U.D.S.R.) gekozen, als opvolger van de huidige minister van Defensie, René Pleven. Mitterand had op de partijcon ferentie van drie weken geleden een resolutie voorgesteld en aangenomen gekregen, waarin werd aangedrongen op directe onderhandelingen met de Vietminh-opstandelingen in Indochina ter beëindiging van de oorlog aldaar. Pleven trad toen als partijvoorzitter af. Arrestatie. In het afgelopen weekeinde zijn 25 Egyptische studenten en arbei ders aangehouden, die verdacht worden van communistische activiteit, aldus heeft een woordvoerder van de Egyp tische militaire inlichtingendienst Maan dag te Cairo meegedeeld.. Hij voegde hieraan toe, dat de onderzoekingen worden voortgezet. Gelijk. De voormalige Perzische premier, dr. Mohammed Mossadeq, heeft Maan dag tot twee maal toe getracht uit de rechtszaal weg te lopen, omdat de open bare aanklager een aanval deed op zijn godsdienstige overtuigingen. De in de rechtszaal aanwezige boden en Mossa- deqs advocaat, Kolonel Bozorgmehr, hielden de ex-premier tegen, die uit riep: „Ik wens niet langer hier te blijven als die man mij een ongelovige noemt." Na een lange woordenwisseling met de aanklager kreeg Mossadeq van de presi dent van de rechtbank gelijk. Tegenspraak. De commandant van de Britse vloolbasis Plymouth, admiraal Sir Maurice Mansergh, heeft Maandag in een officiële verklaring de beschul diging tegengesproken, dat de beman ning van de Russische sleepboot „Chra- bry" geen hulp zou hebben geboden aan Britse mariniers, die zich in nood be vonden nadat hun landingsvaartuig op de rede van Plymouth was omgeslagen. De Britse admiraal verklaart, dat het hulpgeroep van de Britten zeker niet op de sleepboot kan zijn gehoord en dat de Russen waarschijnlijk pas iets van het ongeluk hebben bemerkt, toen de schepen van de Britse vloot hun schijn werpers hadden aangestoken. Daarna had de Russische boot direct ook haar schijnwerpers aangestoken, „een hulp die door de Britse vlqotautoriteiten zeer is gewaardeerd," aldus Mansergh. ADVERTENTIE door rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. WAARSCHIJNLIJK heeft ook u wel eens afbeeldingen gezien van kale, met sneeuw bedekte berghellingen of vlak ten van Groenland, Spitsbergen, of Noord- Finland, waar alle leven uitgestorven schijnt en alles tot eeuwige stilte lijkt te zijn verstard. Toch ontplooit zich ook hier gedurende de korte zomer een rijk biolo gisch leven, dat de beschouwer van de zo juist genoemde af beeldingen voor volkomen on mogelijk zou hebben gehouden. In ongelooflijk korte tijd schieten hier fel gekleurde bloemen uit de grond, bloe men die u binnen de poolcir kel zeker niet gezocht zoudt hebben. Margrieten, goudgele papavers, de purperen steenbreek en een overvloed van geurende grassen zouden ons eerder doen denken aan een tuintje in Mei in de ge matigde streken, dan aan de wonderbaar lijke ontplooiing van het plantenleven in het barre Noorden. Geweldige muggen zwermen dansen als het ware boven de Pool, maar ook vlinders vertonen zich, en hommels die de bloemen bezoeken om de honing te drinken en de bevruchting van plant tot plar.t te bewerkstelligen. Dan vertonen zich ook de grotere dieren, die hier echter alleen maar te gast zijn, wan', de robben en zeevogels trekken bij het na deren van de winter weer naar het Zuiden. Slechts enkele soorten, zoals de sneeuw- haas en de poolvos kunnen het een geheel jaar in sneeuw en ijs uithouden. Uiteraard kunnen we niet veronderstel len, dat de insectengeneraties, die in onze streken gewoonlijk vele maanden voor hun ontwikkeling nodig hebben, in de pool streek deze ontwikkeling in slechts enkele zomerse weken zouden kunnen doormaken. Integendeel, door de voortdu rende onderbreking van de lange winterperiode, hebben de insecten bij de Pool vele jaren nodig om van larve tót volwassen insect uit te groeien. Uit dit veeljarige verblijf aan de Pool blijkt in ieder geval wel, dat het grootste deel in staat is de hevige Poolkou ie doorstaan. Het betrekkelijk welige karakter van het planten- en dierenleven gedurende de korte zomer in het poolgebied, geldt alleen voor de Noordpool, want het Zuidpoolge bied is aanzienlijk armer aan leven, omdat het land daar bijna geheel onder gewel dige ijsmassa's is begraven. O ja, en nu we het toch over ijs hebben, zoudt u zich eens moeten voorstellen dat u zich op een volkomen gladde ijsbaan be vindt, waarop schoenzolen, noch schaatsen noch enig ander voorwerp enig houvast hebben. De vraag is dan: hoe komt u ooit van die ijsbaan af? Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2