Tekort van bijna twee millioen op Haarlemse begroting 1954 Kans dat IJmuider pieren gesloten worden Voor uitvoering kapitaalswerken vijf millioen geraamd Haarlemse crèches kampen met chronisch geldgebrek i*jBrieven aan de redactie OSRAM LAMPEN Toepasselijke muziek Prachtig sociaal werk in moeilijkheden Vandalisme gaat vaak alle perken te buiten J eugdhuis-bazar in Haarlem-Noord Een bril FEDERMANNf NATUURLIJK* Amsterdamse Beurs Weer „snertdag" voor Puttershoek DINSDAG 2 4 NOVEMBER 195 3 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De oorzaken Investeringen Paarden sloegen op hol voor Reinigingsauto Herbegrafenis M. Hoebeke li Si Tweede N.Ph.O.-concert voor scholieren Burgerlijke Stand van Haarlem Kalenderverkoop van „Pro Juventute" begonnen Verhoogde subsidies Arm tussen wringer bekneld geraakt Commissie onderzoekt restauratie - principe van Muller-orgel Nieuwe springtorens zwemschool Houtvaart Jubileum B. P. Maat Kerkelijk Nieuws val*- Kapelaan G. Bakker viert koperen priesterfeest Vandaag is de Haarlemse ontwerp-gemeentebegroting voor 1954 verschenen: twee boekwerken in een fel-gele kleur van resp. 258 pagina's kunstdrukpapier voor de ge meentebegroting in eigenlijke zin en voor de gemeentediensten en -bedrijven. Een samenvatting en toelichting wordt gegeven in het begeleidende raadsstuk num mer 480, dat zeventien bedrukte bladzijden telt. Het belangrijkste, althans meest spectaculaire, cijfer in deze reeksen getallen van inkomsten en uitgaven, baten en lasten is te vinden op bladzijde 184 onder volgnum mer 513 Hoofdstuk XIII 1 met de omschrijving: Begrotingstekort, te dekken door een bijzondere uitkering uit het Gemeentefonds en/of maatregelen tot verhoging der inkomsten en verlaging der uitgaven 1.890.000,zijn het dubbele van het tekort van verleden jaar, 945.000, Het totaal der geraamde inkomsten bedraagt 30.400.263,tegen 29.174,568, voor het vorige jaar. In deze begroting is nog geen rekening gehouden met de financiële gevolgen van het inmiddels door de Tweede Kamer aanvaarde complex van voorstellen, met betrekking tot de huurverhoging en de belastingherziening. Uiteraard zullen de gevolgen van deze maatregel slechts dan kunnen worden gedekt, indien door het Rijk een voldoende tegemoetkoming in deze extra-lasten zal worden verstrekt. Zo dra hieromtrent voldoende concrete gege vens zijn verkregen zullen B. en W. de raad voorstellen tot wijziging van de be groting doen toekomen. B. en W. delen vervolgens mee, dat de gevolgen van de herziening van salarissen en lonen van het gemeentepersoneel met terugwerkende kracht tot 1 Januari van dit jaar niet verwerkt konden worden in de afzonderlijke begrotingsposten zon der dat een vertraging in de begrotings- arbeid zou ontstaan. Daarom wordt die maatregel vastgelegd in de raming van een extra-bedrag van 595.735.dat nog niet voor de helft door de enigszins ver hoogde uitkering uit het gemeentefonds wordt gedekt. B. en W. vangen hun analyse van de oorzaken van het tekort aan met de con statering, dat het stellig niet een te royale, onvoorzichtig gevoerde uitgavenpolitiek is, welke de verdere teruggang van het budge tair evenwicht in de weg heeft gestaan. Ook al zijn B. en W. van mening, dat een iworuitstrevend beleid behoort te worden gevoerd, dit neemt niet weg, dat bij de verwezenlijking hiervan s'teds de nodige voorzichtigheid moet worden betracht, waarbij telkens weer de aandacht behoort te zijn gericht op de financiële mogelijk heden welke de gemeente nog zijn gelaten. De verklaring van het toenemend tekort moet worden gezocht in het feit. dat de te verwachten uitkeringen uit het Gemeente fonds ten achter blijven bij de geraamde uitgaven. Wel heeft ook Haarlem geduren de de laatste jaren regelmatig hogere uit keringen uit het Gemeentefonds ontvangen ter compensatie van de algemene stijging van kósten, doch deze verhogingen waren, practisch nctuweliijks voldoende ter bestrij ding. van de uit wettelijke regelingen ën andere rijksmaatregelen voortvloeiende uitgaven. Daarnaast stelden de overige onderdelen van de gemeentelijke huishotiding echter ook even zovele eisen, welke met een toe neming van uitgaven gepaard gingen: de sociale en culturele verzorging, de bevor dering van de volksgezondheid, de sterk vergrote behoefte aan voldoende school ruimte, het onderhoud van openbare ge bouwen, straten en wegen, de achterstand in openbare werken tengevolge van de oor log en de omstandigheden daarna, en zo veel andere noodzakelijke voorzieningen, waarvoor de benodigde middelen beschik baar moesten worden gesteld, mede om te voorkomen, dat het verzorgingspeil in deze gemeente achterop zou geraken bij dat van andere grote gemeenten van ongeveer ge lijke omvang en structuur. Wanneer wij daarbij in aanmerking ne men, dat Haarlem, in vergelijking met an dere gemeenten, slechts in bescheiden mate heeft geprofiteerd van de stijgende op brengst van de Ondernemingsbelasting, dan is het in het licht van het vorenstaande niet te verwonderen, dat het begrotings tekort geleidelijk is toegenomen B. en W. gaan vervolgens uitvoerig na in hoeverre de nieuwe financiële verhou ding tot het rijk met de oude verschilt en concluderen, dat de nieuwe regeling slechts 67.400 voordeliger is dan de oude. B. en W. achten het zeer gewenst, dat nu eindelijk eens een meer duurzame, op hechte grondslagen gevestigde regeling wordt opgebouwd: een regeling, waarbij aan de gemeenten de nodige armslag wordt gegeven in de vorm van een eigen belas tinggebied van zodanige omvang, dat daar van althans niet onmiddellijk ten volle ge bruik zal behoeven te worden gemaakt. Met het oog op het bepalen van het financieel beleid en het uitstippelen van plannen op lange termijn is het noodzake lijk te weten, welke middelen de gemeente in de naaste toekomst ten dienste staan. Zulks is te meer van belang omdat in de toekomst vele belangrijke werken zul len moeten worden uitgevoerd, welke zeer grote geldelijke offers zullen vragen. Tot dusver heeft men zich moeten beperken tot het ter hand nemen van de meest nood zakelijke werken, waarvan de uitvoering binnen het kader van de financiële draag kracht mogelijk bleek. fl'erkort weergegeven) AAN P. ZOETHOUT. Een paard van tuig en toom ontlast, Ging bij z'n buurman Kees te gast. Hij dacht daar lekker te dineren, Men ging, ach arm, 't dier fileren. Hij lag, waar „kleine man" op vlast, Al gauw te kijk in uitstalkast. Let wel voor 't algemer i fatsoen Het was een knol en géén citroen. P. LUT Als imtwoord op de „Koeienbief" Niet alleen echter moet een achterstand worden ingehaald, er zijn ook andere ver langens in de loop der jaren gerezen. B. en W. maken dan melding van de in stelling van een Investeringscommissie onder leiding van de wethouder van Finan ciën (wij schreven hierover reeds), die een programma zal opstellen van de grote werken die in de nabije toekomst moeten worden uitgevoerd. Bij de samenstelling van dit programma zal niet kunnen worden volstaan met zoals enkele jaren geleden met het opma ken van het tienjarenplan is geschied een eenvoudige opsomming van een reeks van plannen. Met het oog op het bepalen van het financieel beleid voor de toekomst zal het bij de beperktheid der beschikbare middelen nodig zijn, dat de vele wensen en verlangens met betrekking tot het uitvoe ren van kapitaalswerken zorgvuldig wor den getoetst en tegenover elkander op hun urgentie worden afgewogen. Aangezien de wérkzaamheden van de Investeringscommissie nog in een stadium van voorbereiding verkeren, is het nog niet mogelijk hieromtrent op dit ogenblik ver dere mededelingen te doen. Op de post „Onvoorziene uitgaven" is een bedrag van 410.000 uitgetrokken tot dek king van de lasten wegens rente en af schrijving, voor in 1954 te voteren kapi- taalscredieten. Aan deze raming ligt ten grondslag een bedrag aan kapitaalsuitgaven van ongeveer 5 millioen, waarbij is uit- Gistermorgen omstreeks halfelf zijn op de Gouwweteringkade twee paarden, gespan nen voor de wagen van de 23-iarige vee houder G. v. d. B. uit de Haarlemmerliede op hol geslagen, daar zij schrokken van een auto van de Gemeentelijke Reiniging. De paarden maakten rechtsomkeert, waar bij de voerman van de wagen werd ge slingerd. Aan het einde van de Gouwwete ringkade liepen de paarden tegen de muur van,, het slachthuis op, waardoor zij tot stilstand kwamen. De voerrnan werd licht gewond aan beide handen Lén één van de paarden aan het linkerachterbeen. Enige ogenblikken later kon de tocht weer wor den voortgezet. Maandagmiddag is te Loenen (Veluwe) op het kerkhof van de stichting Oorlogs graven de herbegrafenis geschied van de heer M. Hoebeke, in lpven aardappelhande laar te Heemstede, wiens stoffelijk over schot onlangs uit Duitsland werd terugge bracht. Namens het gemeentebestuur en de oud-illegaliteit van Heemstede voerde het woord hoofdinspecteur van politie Berent- sen, die aan de verdiensten van de over ledene herinnerde. Mr. M. Proper herdacht namens de C.P.N. de illegale strijder, die tijdens de oorlog de topfiguur van de Waar- heidsgroepen van Haarlem en omstreken was. De heer P. H. Vooren haalde persoon lijke herinneringen op. Een zwager dankte namens de familie voor de vele blijken van medeleven. ADVERTENTIE •- H if ,i «in,. sM m '"iiiinilil p 'Mllnnl 1 fi i li '"■•lil' uil "•■III beter HcM voor huishouding en industrie Vrbag Uw levèrancter gegaan van een gemiddelde afschrijvings termijn van 20 jaar en een rente van 3% De belangrijkste nadelige verschillen be treffen Volksgezondheid 45.311; Openbare Werken 240.114; Onderwijs 693.143; Sociale Zaken 130.273 en Onvoorzien 634.899. Het belangrijkste voordelige verschil zit aan de kant van het Hoofdstuk Economi sche aangelegenheden, maar dat komt vooral door het wegvallen van het subsidie aan de Flora (vijftig mille) en de uitgaven voor Haarlem-Lichtstad (zeventig mille). Verder is een hogere bate van het Ener giebedrijf geraamd van 28.000 gulden. Het tweede concert van het Noordhol- lands Philhaimonisch Orkest voor scholie ren werd Maandag, evenals het vorige, wegens grote belangstelling tweemaal ge geven: om kwart over vier en om half acht. Zoals gebruikelijk stond het orkest onder leiding van Marinus Adam en hield de dirigent ook de inleiding. Deze was dit keer betrekkelijk kort, wat enigszins voort vloeide uit het te vertolken programma. Dit bestond uit het Dubbelconcert (viool, cello en orkest) van Braihms met als so listen de heren Jan Hesmerg en Eduard Biele en uit de Variaties op een Sint Nicolaasliedje" van Jan van Gilse. Over het eerste werk zou heel wat te vertellen zijn, indien het grondig geanaly seerd werd, maar ten slotte biedt het voor het onderhavige doel weinig geschikte paedagogiscbe stof. Wat het tweede werk betrof, een te breedvoerige uitleg met frag mentarische voorbeelden door het orkest zou het beoogde effect van een verrassing hebben bedorven. Want het publiek wist niet wat er komen zou: het werk van Van Gilse stond op het gedrukte programma niet aangegeven. Na een beknopte uiteenzetting van wat een thema en wat een variatie op dit ge geven is, moest de luisterende jeugd dan zelf maar uitmaken, wat dit voor een the ma was en verder trachten in de lange reeks „veranderingen" diezelfde melodie te ontdekken. Wat zodoende een beroep op de zelfwerkzaamheid betekende. Het was grappig de gelaatsuitdrukking van de jongelui te bespieden, toen na de inleiden de maten van het werk van Jan van Gilse, in de muziek zo waar de stoomboot uit Spanje arriveerde. De verschijning van Sint Nicolaas en Zwarte Piet zeiven had niet meer effect kunnen maken. En al is het mogelijk, dat men de „stoomboot" in de loop van de variatiecyclus wel eens uit het geestelijk oog verloor, wanneer zij in een mistige atmosfeer voortdreef, de aan dachtige toehoorders zullen haar wel weer in de gaten gekregen hebben als zij, gekke capriolen makend, daaruit te voorschijn kwam. Zo bleek dit stuk uitermate ge schikt voor het doel van het jeugdconcert. En ook de wijze waarop Adam het pre senteerde (zoals ,.ik hierboven zeide: met een appèl aan de zelfwerkzaamheid) was gelukkig gevonden. Hoewel het door de solisten en het or kest knap gespeelde werk van Brahms een heel wat zwaardere luister proeve was, reageerde het jonge publiek niettemin hartelijk na ieder van de drie delen en wel zeer nadrukkelijk na de pittige en doorzichtige finale. JOS. DE KLERK HAARLEM, 23 November 1953 ONDERTROUWD: 21 Nov., H. A. M. Bot ter en A. W. H. Honnebier; 23 Nov., J. J. F. Damshuizer en J. H. Lutz; W. Bouwmeester en M. van Dijk. BEVALLEN van een zoon: 20 Nov., E. P. Decossauxvan den Broek; 21 Nov., D. W. Beltermanvan Horssen; C. C. Steeman— Hertogs; E. M. H. VinkSteffen; M. Wee- nink—Hasper; 22 Nov., A. Oppelaar—Saar- loos; 23 Nov., J. C. Voorzangervan der Meulen; J. van PoelgeestBakker; L. H. FokkemaZorn. BEVALLEN van een dochter: 19 Nov., Chr. E. W. van der HulstRoosen; 20 Nov., K. S. Schijveschuurder—Liffmann; 21 Nov., L. de HeusLuijt; A. S. KranendonkHoefnagel; W. Blomvan Ginkel; 22 Nov., A. M. van de Haterdvan der Klugt; A. M. Loerakker Doorgeest; Th. M. SiegeristLeis; M. W. ColijnOtter. OVERLEDEN: 20 Nov., G. Velu, 74 j., Grote Houtstraat; G. J. Gerritsen, 74 j., Da maststraat: P. W. de Vries, 58 j„ Elzenplein; B. den Ridder, 51 j„ Kamperlaan; 21 Nov., B. A. DekkerBettonviel, 41 j„ Duvenvoor- destraat; 22 Nov., J. Oostewaal, 61 j., Dr. Leijdsstraat; J. van Kampende Rooij, 74 j., Lange Bogaardstraat; W. Springveldvan Engelen, 65 j.. Generaal Bothastraat. Gistermiddag, iets na twee uur, is de Haarlemse afdeling van Pro Juventute be gonnen met de verkoop van de Prinsessen- kalender. De eerste bezoekster van de ca ravan, die op de rotonde van de Grote Markt staat, was de echtgenote van de burgemeester van Haarlem, mevrouw G. C. E. M. CremersDe Bruyn, voorzitster van het Haarlems Damescomité. Do kalen der werd haar verkocht door de voorzitter van Pro Juventute, mr. H. E. Prinsen Geerlings. Ondanks de gure wind kweten de verkoopsters zich met enthousiasme van haar taak. Blijkens de ontwerp-gemecntebcgroting 1954 zal de subsidie voor de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers verhoogd wor den van f 6.000 tot f 10.000 en die van de R.K. Openbare Leeszaal en bibliotheek van f 11.000 tot f 19.125. Voorgesteld wordt aan de Commissie voor Natuurbescherming een subsidie te verlenen van f 2.500. Toen de 44-jarige mevrouw K. T.-D. gis termiddag de was stond te wringen met behulp van een mechanische wringer van een wasmachine, is haar linkerarm tussen de wringer geraakt en tot over de elleboog tussen de rollen doorgedraaid. Zij is per politieauto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. In de hal van de kindercrèche aan de Ambachtstraat prijkt een droom van een poppenhuis, dat met zijn pronte balcon- netjes, zijn knusse miniatuurmeubels en zijn echt-loden dak voor ieder kind een verrukkelijk stuk speelgoed is. Niet echter voor de kleintjes van de crèche, die er al leen maar verlangend naar kijken mogen. Het is namelijk bestemd als hoofdprijs in de loterij die de stichting Kinderbewaar plaatsen Haarlem op touw gezet heeft om haar beide kleuterverblijven weer aan een paar duizend kwartjes te helpen voor de allernoodzakelijkste voorzieningen. Vooral de crèche in de Rozenprieelbuurt baart de stichting zorgen. Zij is gehuisvest in een stokoud pand aan de Asterstraat, dat ei genlijk maar nauwelijks voldoet aan de eisen, die men tegenwoordig aan een kin derdagverblijf stellen moet. Strikt genomen had men hier al lange tijd geleden een nieuw gebouw moeten hebben, maar aan zoiets radicaals valt bij de huidige stand der financiën niet te denken. Inplaats daar van wordt er nu geregeld op een koopje De oudste klantjes van de Ambachtstraat bij de avondboterham in hun gezellige speelkamer. Het speelgoed op de achter grond is voor het grootste deel een cadeau van de heer Cinqualbré, een Haarlemse kindervriend en knutselaar, die al ettelijke wagentjes, auto's en speelbeesten voor de crèches gemaakt heeft en ook het poppen huis voor de December-verloting bouwde. De hoofdopzichter der Rijkswaterstaat richt een laatste waarschuwing, tot hen die de pieren te IJmuiden betreden, dat het verboden is om rijwielen, bromfietsen of motorrijwielen mede te nemen op de pie ren. Voorts is een speciale waarschuwing aan de hengelaars gericht om z.ich te ont houden van verontreiniging der pieren. Wanneer hieraan niet stipt de hand wordt gehouden, zal onverbiddelijk de toegang tot de pieren worden verboden. Men houde hier ernstig rekening mede. De Haarlemse Hengelaars Bond zal zich voorlopig met liet toezicht belasten. In de loop der jaren heeft de Zuidpier te IJmuiden een grote aantrekkingskracht gekregen bij honderden mensen die IJmui den bezoeken. Vooral op Zondag is 't dik wijls drukker op deze pier dan in een hoofdstraat van een grote stad. Echter stelt men de gastvrijheid niet op de juiste prijs. Honderden hengelaars maken een dank baar gebruik om midden in deze prachtige natuur hun sport te beoefenen en brengen daar dagen door van rust en ontspanning. Maar niemand schijnt te willen begrijpen dat het betreden van de pier een gunst is die door de Rijkswaterstaat wordt ver leend. En ondanks borden er op wijzen dat het medenemen van rijwielen enz. streng is verboden, neemt men prompt toch deze voertuigen mee op de pier. Wanneer een ambtenaar van de Rijkswaterstaat hieroyer een opmerking maakt, negeert men deze en bedreigingen zijn niet zeldzaam. Boven dien maakt men van de pier een grote vuil nisbelt. Alle resten van de hengelpartij, als dode vis, mosselen etc. laat men maar gewoonweg rotten. Zand wordt mede genomen en wanneer er herstellingen plaats vinden, dan gebruikt men doodleuk de stenen voor een zitje en men gooit deze na afloop nog in zee ook. Duizenden stenen zijn op deze wijze reeds verdwenen! Op het ogenblik is de maat vol. Wanneer hiér geen onmiddellijke verbetering intreedt, zal zon der pardon de pier, zowel de Noord- als de Zuidpier, voor goed worden afgesloten. De goeden moeten dan met de kwaden lijden. Deze kwestie is in handen gegeven van de Haarlemse Hengelaars Bond om alsnog te trachten deze maatregel te voorkomen, doch dan zal een ieder moeten medewer ken. Nog is het niet te laat. Laat men deze laatste waarschuwing ernstig overwegen. Duizenden landgenoten zullen u daarvoor dankbaar zijn. Evenals vorige, jaren houdt dp stichting „Jeugdhuis" van'de Hervormde Gemeente te Haarlem-Noord in November haar bazar ten bate van het jeugdhuis, gelegen aan de Schoterweg, hoek Pijnboomstraat. Dit jeugdhuis is al enige jaren in gebruik en voldoet aan een grote behoefte in dit stads deel. De exploitatiekosten zijn echter groot en aan het meubilair is nog wel het een en ander op te knappen, eer het geheel aan de eisen voldoet. Dank zij de medewerking van vele fabri kanten, winkeliers en particulieren zijn ook dit jaar weer een groot aantal goederen bijeen gebracht. Een theetent en vele nieu we attracties zorgen voor de gezellige sfeer. Voor de kinderen is de grabbelton, een filmvoorstelling en niet te vergeten her bezoek van St. Nicolaas een grote aantrek kelijkheid. De bazar wordt gehouden in de bijge bouwen van de Immanuelkerk aan de Van Egmondstraat en is geopend Donderdag 26 November (opening 's avonds halfacht), Vrijdag 27 en Zaterdag 28 November van 310 uur. Sinterklaas houdt beide laatst genoemde dagen zitting van 46 uur. Reeds enige tijd zijn burgemeester en wethouders van Haarlem doordrongen van de noodzakelijkheid van een restauratie van het befaamde, uit 1738 daterende, or gel van Christiaan Muller in de Grote of St. Bavo Kerk. Alvorens een zodanige restauratie ter hand zal kunnen worden genomen, dienen echter enige hiermede samenhangende vraagstukken, zoals t/ voorbeeld de princi pes waarnaar en de wijze waarop de res tauratie zal moeten geschieden, te worden bestudeerd. Met het oog hierop hebben B. en W. besloten een commissie in het leven te roepen, wier taak zal zijn, in samenwer king met de stadsorganist, de heer George Robert, het college met betrekking tot de restauratie van advies te dienen. In deze commissie hebben zitting de heren A. Engels, organist van de Grote Kerk te 's-Gravenhage en lid van de Rijks orgelcommissie, W. Hiilsman, organist van de Sint Joriskerk te Amersfoort, dr. H. L. Oussoren te Wassenaar, lid van de Orgel commissie van de Nederlands Hervormde Kerk en W. van Leeuwen, orgelbouwer te Leiderdorp. Naar verwacht mag worden, zal bedoelde commissie op korte termijn met haar werk zaamheden kunnen beginnen. Op de gemeentebegroting 1954 zijn be dragen uitgetrokken voor onderhoud en herstel van de gemeentelijke zweminrich tingen. Het ligt in het voornemen in de inrichting aan de Houtvaart twee hieuwe springtorens aan te brengen en de over kapping op het middenperron te slopen. De raming van de kosten is 3.300. Voor het verven van de houtwerken aan de badkant van de inrichting aan de Delft is een bedrag van 2.500 geraamd. Er zijn plannen rijwielhekken aan te brengen op de sportterreinen aan de Van Oosten de Bruynstraat, aan de Kleverlaan, aan de Mr. Jan Gerritszlaan en aan de Kleverparkweg. Ook zullen langs enkele velden de terreinafscheidingen vernieuwd worden. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen Op 1 December herdenkt de heer B. P. Maat het feit, dat hij vóór 25 jaar in dienst kwam van het Provinciaal Water leiding- bedrijf van Noordhoil and te Bloemendaal. Als plaatsvervangend chef van de afdeling Waterverkoop is hij een gezien collega; ook zijn functie in de vakorganisatie van ambtenaren draagt bij tot do algemene waardering. De jubilaris maakt zich in het maat schappelijk leven verdienstelijk als lid van een oudexcommissie en als lid van de com missie tot. wering van schoolverzuim. Het j utoileumfonds P.W.N., waarvan de jubilaris bestuurslid is, zal dit jubileum stellig als steeds tot een prettige gebeurtenis maken. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Renkum (2e pred.pl.), H. N. v. Hensbergen te Schalkwijk. Bedankt voor Hillegom A. Dönszelmann Jr. te Amsterdam. Geref. kerken Beroepen te Oldemarkt D. Pasman, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Aduard K. Brinkman te Rijssen; voor Hoornsterzivaag en voor Kla- zienaveen T. J. Hagen te Lemelerveld. Bedankt voor Middelburg (vac. H. Veld kamp), T. J. Hagen te Lemelerveld. Een teruggenomen tweetal Op grond van een mededeling van ds. B. G. Mees ten Oever te Kamerik heeft de kerkeraad van de Geref. kerk van Voor burg zich genoodzaakt gezien het gestelde tweetal terug te nemen. Chr. Geref. kerken Aangenomen naar Sneek N. Brandsma te Rijnsburg. Bedankt voor Rotterdam-C. (vac. J. P. Geels), I. de Bruyne te Hilversum-C. Geref. gemeenten Beroepen te Enkhuizen L. Kieboom te Waardenburg. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 14 Nederl.'47 99 99 A.K.U 176)4 176 221)4 224)4 Philips Gloeil. 188 188 Kon. Petroleum 334 54 338K A'dam Rubber 90 90)4 Holl. Amer. Lijn 141*4 142 N. Scheepv. Unie 135J4 136)4 H.V.A 111 111 93% 94 Amsterd. Bank 179 179 Ned. Handel Mij. 167K 167)4 Rotterd. Bank 174% 174)4 Twentsche Bank 172 172 Anaconda Copper 32*/i8 32!4 Bethlehem Steel 4914 4914 Republic Steel 49''/is 48% Shell Union 73 72)4 20% 20% 3711/,e 37 )4 vertimmerd en vernieuwd, hoewel daar eigenlijk geen eer meer mee in te leggen De andere crèche van de stichting, die aan de Ambachtstraat, is er op het eerste gezicht heel wat beter aan toe: zij huist in een zonnig modern gebouw met brede glaswanden op het Zuiden, dat ook ove rigens in ieder opzicht aan zijn doel beant woord. Hier vinden tientallen kleintjes uit Haarlem-Noord, kroost van werkende of zieke moeders en te klein behuisden, dage lijks een veilig toevluchtsoord, waar zij onder de hoede van ervaren kinderver zorgsters naar hartelust kunnen ravotten en fröbelen in ruime, lichte kinderkamers die een lust voor het oog zijn. Toch heeft men ook hier nog vele gerechtvaardigde wensen voor de kleine habitué's, die door constant gebrek aan geld niet vervuld kun nen worden. De gemeentelijke subsidie onlangs nog met een klein bedrag ver hoogd is in feite een druppel op een gloeiende plaat en de stichting drijft dan ook in hoofdzaak op bijdragen van parti culiere sympathisanten, zodat men eigen lijk voortdurend van de hand in de tand moet leven. Personeel en directrices der beide crèches genieten een salaris, dat die naam nauwelijks verdient, er is een schreeuwend gebrek aan speelgoed voor de kleuters en voor iedere reparatie aan ge bouwen of inventaris moeten formele bedelpartijen op touw gezet worden. Zo sukkelt men in Noord (over de crèche in de Asterstraat spreken we maar niet eens) al sinds jaar en dag met een ver warming die eigenlijk reeds lang naar de vuilnisbelt verwezen had moeten worden. Maar een nieuwe installatie schiet er niet op over en dus sukkelt men maar door met het oude beestje, dat telkens weer opgelapt moet worden. Ook de kookketels in het washok, waar op dagelijks de warme maaltijd voor de peuters bereid wordt, zijn aan het eind van hun latijn, de babyzaal schreeuwt om een kwastje verf. de „pottenbatterij" en de linnenkast behoeven dringend uitbrei ding maar er is domweg geen geld voor. Ieder jaar kost het meer moeite om de eindjes aan elkaar te knopen en in feite drijven de crèches dan ook op de gulheid van een klein aantal kindervrienden die in het ergste geval weer bereid gevonden worden om bij te springen. Gelukkig heeft de verzorging van de kleintjes daaronder tot nu toe niet te lijden gehad: zij krijgen prompt elke dag hun nap, hun warme maaltijd en hun boter ham, de babies bovendien luiers en andere kleertjes van het huis. Er is geregelde me dische controle door een kinderarts met gratis diphterie-inentingen en pirquets, er is een hoogtezon voor de bleekneusjes en 's winters krijgen alle klantjes bovendien vitamine-pilletjes. Zij zien er dan ook alle maal even welvarend uit en hebben het best naar hun zin in gezellige dagverblij ven, waar de „juffen" hen niet slechts bezighouden, maar hun bovendien spelen derwijs zindelijkheid, begrip voor orde en een pril begin van gemeenschapszin leren. Geen wonder dan ook, dat honderden be zige moeders hun kroost overdag met een gerust hart aan de goede zorgen van het crèchepersoneel toevertrouwen. "Wel een wonder, dat dit prachtig stuk sociaal werk in Haarlem vrijwel op de be deling is aangewezen en alleen bestaat bij de goedgeefsheid van enkelen, de toewij ding van het crèchepersoneel en energie van het stichtingsbestuur. Is het geen aan fluiting. dat men bedelen moet om een Daar stukjes speelgoed, iedere cent hier tien keer moet omkeren, de leidsters en kinderverzorgsters moet afschepen met een beloning, die nauwelijks de naam van een fooi verdient? Waar blijven zij, de Haarlemse kinder vrienden, die hierin verandering gaan brengen; die het niet bij een paar lootjes van een kwartje voor de poppenhuis-ver loting laten, maar er meteen een gift of donatie aan Vastknopen, opdat dit werk eindelijk op een wat hechtere basis ge plaatst kan worden. Men kan daarvoor terecht bij de beide crèches, bij de firma Gerzon in de Grote Houtstraat (waar dezer dagen ook het poppenhuis te zien zal zijn) en bij het secretariaat van de stichting Kinderbewaarplaatsen Haarlem, Terhoff- stedeweg 9, Overveen. Doordat de reeds aangekondigde specü- laasactie ten bate van Puttershoek wegens onvoorziene omstandigheden moest wor den afgelast, heeft het Heemsteeds adop tiecomité besloten in plaats daarvan op nieuw een „snertdag" te organiseren. Deze is reeds vastgesteld op Dinsdag 15 Decem ber. Het adoptiecomité zou zich voor deze actie gaarne van de hulp verzekeren van de Haarlemse Studentenverenigingen, welk verzoek door de burgemeester van Heem stede als volgt werd ondersteund: „Gaarne voldoe ik aan het verzoek van het Adoptiecomité Heemstede-Putters- hoek, om een beroep te doen op de Haar lemse Studentenverenigingen, mede te werken aan de door dit comité op Dinsdag 15 December te houden soepactie, ten bate van de door onze gemeente geadopteerde rampgemeente Puttershoek. Ik vertrouw, dat de te Haarlem en om streken wonende studenten, die lid zijn van het Haerlems Studenten Gildt, de Haarlemse Katholieke Studentenvereniging „Sanctus Bavo" en de Vrouwelijke Stu dentenvereniging „Haarlem", allen aan mijn oproep gevolg zullen geven en zeg hen bij voorbaat hartelijk dank". Maandag 7 December hoopt kapelaan C. Bakker van de parochie Onze Lieve Vrouw Hemelvaart aan het Valkenburger plein de dag te herdenken, waarop hij twaalfeneenhalf jaar geleden tot priester werd gewijd. In de vijf jaren, dat hij in Heemstede als kapelaan werkzaam is, heeft hij zich vooral op het gebied van de sportbeoefening in katholiek verband ver dienstelijk gemaakt. Ook het jeugdwerk had steeds zijn grote belangstelling. De sportraad waarvan de resultaten voor de belanghebbenden uitstekend zijn geweest, mag voor het grootste gedeelte eveneens als zijn werk worden beschouwd. Er heeft zich een comité gevormd, dat een beroep doet op alle parochianen, ten einde deze dag voor de jubilaris niet on opgemerkt voorbij te laten gaan. De ker kelijke viering van dit jubileum zal Zondag 13 December plaats vinden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3