W erkge ver s verbonden accoord met plan-Beyen Chefaiiue 4 z G TA B LETT EN Ondernemersorganisaties gekant tegen chauffeurs combinatie PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws Toch ió het zo Geleidelijke verwezenlijking van gemeenschappelijke Europese markt helpen prompt! De radio geeft Donderdag Radio-reparatie Een kwart eeuw Elfregi r~ 'n TIP VAN BOOTZ BOEKHANDEL LOOSJES HARRIET FREEZER Dodelijke val van twee schilders in butaantank Eerste B.B.-commandopost gereed ntacide Het Amsterdamse taxi-vraagstuk Centraal Rijksbureau wordt opgeheven Jongerenforum over Europese integratie Kerkelijk Nieuws Normalisering in de luchtvaart Twee jaar geëist tegen jurist Vrouwen bewonderen mevrouw Roosevelt het meest Heringa Wuthrich Viervoudige werking... met exlea geneeskracht OP GLAD IJS WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 „De grote verdiensten van het plan- Beyen is vooral gelegen in het feit, dat het beoogt de Europese gemeenschap een eer ste stap in de richting der gemeenschap pelijke markt te zetten en voor de uitvoe ring daarvan een vaste termijn te bepalen. Daardoor wordt nog eens de noodzaak dui delijk, dat de landen, die voor deelneming in de gemeenschappelijke markt in aan merking komen, met de nodige kracht naar monetaire stabiliteit zullen dienen te streven. Alleen dan is het mogelijk de grondslag te leggen voor een zodanige co ördinatie der economische politiek, dat tot opening van grenzen in het onderlinge ver keer kan worden overgegaan". Aldus luidt de laatste van vijf conclu sies Van een verklaring van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Wex-kgevers-Verbond, het Katho liek Verbond van Werkgevers-Vakvereni gingen en 't Verbond van Protestants-Chris telijke Werkgevers in Nederland. Deze ge zamenlijke verklaring is gezonden aan de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, en aan de minister van Econo mische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra. Het streven naar integratie van West- Europa is van essentiëel belang voor de toe komstige ontwikkeling van het Nederlandse bedrijfsleven, aldus deze verklaring. De doelstelling van de Europese econo mische integratie is een zodanige rationali satie der productie, dat deze in een zo sterk mogelijke concurrentiepositie komt. Het middel hiertoe is de vorming van een grote gemeenschappelijke markt, waar vrije uitwisseling van goederen, diensten, kapitaal en arbeid kan plaatsvinden. Hier door ontstaat specialisatie en kostenverla ging, toeneming der productie en vergrote zekerheid bij de afzet. Dit betekent gun stige voorwaarden voor verhoging en sta biliteit van de werkgelegenheid, kortom voor verhoging van de levensstandaard in West-Europa. De gemeenschappelijke markt kan slechts duurzaam verwezenlijkt worden, indien zij gedragen wordt door een zoda nige politieke solidariteit, welke zijn uit drukking vindt in een supra-nationaal be leid. Het plan-Beyen stelt volgens de verkla ring concrete maatregelen voor om een be gin te maken met de verwerkelijking van een gemeenschappelijke markt, en wel door middel van geleidelijke afschaffing van invoerrechten, contingenteringen en andere belemmeringen tussen de landen der ge meenschap en door de opstelling van een uniform douanetarief tegenover derde landen. Voorwaarden De beste voorwaarden voor een geco ördineerde economische politiek worden volgens de werkgeversverbonden, indien elk der deelnemende landen een politiek van interne en externe monetaire stabiliteit voert, een op den duur evenwichtig en ADVERTENTIE Wanneer ik öe levensduur bekijk, Is die van de „Sint" en Bootz gelijk; Beide eeuwen oud, Waardevol als goud. Voel ik mij met Sint en TIP overrijk. Inz. Heer C. v. E., Haarlem ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Likeur verantwoord staatsbudget tracht te ver wezenlijken en zo min mogelijk belemme ringen aan het bedrijfsleven in de weg legt, teneinde hierdoor gezonde ontwikke lingsmogelijkheden aan het economische leven te kunnen geven. Aangezien het streven om tot coördina tie van de economische politiek te geraken slechts kans van slagen heeft nadat een politieke binding is gevormd, is het ver eist, dat direct na de totstandkoming van het statuut van de Europese gemeenschap een begin wordt gemaakt met de eerste maatregelen ter verwerkelijking van een gemeenschappelijke markt. Plotselinge afschaffing van bestaande beschermingen ter verwezenlijking van de gemeenschappelijke markt kan ongetwij feld ernstige economische en sociale moei lijkheden verwekken. Daarom gaat het plan-Beyen van de juiste veronderstelling uit, dat deze afschaffing geleidelijk dient te geschieden. Van groot belang'is voorts, dat, indien de verwezenlijking van de gemeenschap pelijke markt voor een bepaald land tot ernstige en duurzame verstoringen in zijn volkshuishouding leidt, dit land een be roep kan doen op het systeem van over gangsmaatregelen, zoals in het plan-Beyen bepleit. De vier verbonden van werkgevers zijn van oordeel, dat een evenwichtige ont wikkeling van het bedrijfsleven binnen de gemeenschap het meest doelmatig bevor derd wordt, indien een zo groot mogelijke vrijheid aan het persoonlijke initiatief en aan de eigen verantwoordelijkheden van het bedrijfsleven wordt gelaten. ADVERTENTIE Morgenavond 8 uur „Mannen, vrouwen en mensen" voor de afd. Haarlem v. d. Ned. Ver. van Huisvrouwen en introducé's gratis toegankelijk. Muziekzaal Brinkman n. Gr. Markt. Op het BPM-terrein aan de Vondelin- genweg te Pernis zijn twee schilders bij een ongeluk omgekomen. Vier schilders begaven zich in een bu taantank en zij gingen door het mangat via een ladder naar een twee meter lager gelegen bordes. De 42-jarige S. B. en de 26-jarige S. W. B. hielpen de 35-jarige A. V., toen hij van de ladder op het bordes stapte. V. struikelde en stortte omlaag, in zijn val S. B. meeslepend. Beide mannen vielen zestien, meter lager op de bodem van de tank. Zij waren op slag dood. S. W. B., die werd vastgehouden voor V., kon nog juist de leuning van het bordes grij pen waardoor werd voorkomen dat ook hij in de diepte stortte. De eerste commandopost van de Dienst Bescherming Bevolking in Nederland is gereed gekomen. De post is ingericht aan de rand van de stad Utrecht in de zeer ruime, uit de oorlog overgebleven bunker, vanwaar uit de Duitse admiraal Dönitz de duikbootoperaties leidde. De post omvat een berichtencentrum, een commando-ka mer, administratieruimte, een verblijf voor ordonnansen en een rustverblijf. ADVERTENTIE De Federatie van Nederlandse Organi saties voor het Personenvervoer (F.N.O.P.) en de Nederlandse Vereniging van Trans portondernemingen (N.V.T.O.) hebben aan de Amsterdamse raadsleden een adres ge zonden over het taxibedrijf te Amsterdam. De organisaties zetten daarin haar standpunt uiteen. Zij herinneren er aan dat in Amsterdam door een aantal gewezen Atax-chauffeurs onder auspiciën van de Unie Verkeer is opgericht een combi natie in de vorm van een naamloze ven nootschap, welke het taxibedrijf wil gaan uitoefenen. Voor de financiering van dit nieuw opgerichte bedrijf is vreemd ver mogen nodig, dat men naar de organi saties vernemen wil aantrekken door een lening van een half millioen gulden. Aan gezien echter aan de geldgever geen vol doende zekerheid kan worden verschaft ten aanzien van nakoming van aflossings- en renteverplichtingen, heeft men zich tot de raad van Amsterdam gewend met het ver zoek goed te keuren dat de gemeente Am sterdam zich daarvoor garant zal stellen. De adressanten dringen er bij de raad op aan dit verzoek van de hand te wijzen. Adressanten geven voor haar conclusie de volgende beweegredenen: Reeds in 1949 trad een scherpe daling in het gebruik van taxi's in. Daarmede ging gepaard een aan zienlijke prijsstijging van automobielen, onderdelen, benzine, lonen, sociale lasten, etc. Daar van verdere tariefsverhogingen geen verbetering was te verwachten, dien de in de eerste plaats te worden gestreefd naar een verhoging van de kilometeromzet per taxi door inkrimping van het totale wagenpark. Sedertdien zijn de kosten en lasten nog verder gestegen, zodat thans van een crisistoestand moet worden gesproken. Tal van voorstellen zijn in de laatste drie jaren door de Amsterdamse taxionder nemers bij B. en W. ingediend teneinde het taxibedrijf weer op een gezonde basis te kunnen exploiteren. De uitvoering van deze voorstellen laat nog steeds op zich wachten. Het voornaamste punt van het plan tot ver betering van de situatie in het taxibedrijf was de inkrimping van het wagenpark. Met de Unie Verkeer werd, met het oog op de belangen van de werknemers, ge- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuziek. 13.50 Platen. 14.00 Kamer muziek. 14.30 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Tenor en piano. 15.47 Platen. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.10 Fagot-trio. 18.30 Raadhuis praat. 18.40 Leger der Heilskwartier. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd program ma. 21.45 Ik denk er zo over.en U?, 21.55 Gevarieerde muziek. 22.20 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Clavecimbelrecital. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Studio Europa. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Amusements muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Platen. 14.05 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam ic Cox!, hoorspel. 14.35 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.15 Het mo nument van de kip, causerie. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Re geringsuitzending: Venezuela, Curasao's buurland. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproble- men. 18.25 Reporatge of platen. 18.30 Platen. 18.45 Bill Sheriff en zijn prairie-duivels, hoorspel. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Ge sproken brief uit Londen. 19.10 Rondetafel- paarlement. 19.30 Metropole-orkest en solist. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.25 De gebroeders Taverna, hoorspel. 22.20 Gevarieerde muziek. 22.40 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 21.15 Jazz muziek. 23.4524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.1521.45 Filmreportage internationale voetbalwedstrijd EngelandHongarije. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkest-concert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 16.15 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Verzoekprogramma. 21.15 Ethnologische mu ziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Polyphone muziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Engelse litteratuur' geschiedenis. (Op 224 en 42 m.). Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat binnenkort het Centraal Rijksbureau zal worden opgeheven. Aan het personeel van dit bureau, dat thans nog 70 ambtenaren en arbeidscontractan ten omvat, zal per 1 April 1954 ontslag worden verleend. Bij de aanstelling van personeel bij andere rijksdiensten zullen zij voorrang genieten. Aan de vooravond van de Haagse ministersconferentie over de vorming van een Europese politieke gemeenschap hou den het Internationaal Jeugdsecretariaat van de Europese Beweging en de Neder landse Jongerenraad der Europese Bewe ging hedenavond in Den Haag een inter nationaal jongerenforum. Dit forum zal bestaan uit jongeren van de zes landen, die bij de vorming van de Europese Gemeen schap rechtstreeks betrokken zijn. Voor zitter is prof. dr. L. G. A. Schlichting, voor zitter van de Nederlandse Raad der Euro pese Beweging. De bijeenkomst wordt in de Marijkezaal van restaurant Centraal te Den Haag gehouden. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Goutum A. Faber te Boxum. Beroepbaarstelling. Ds. P. J. Barnouw, voorganger van de Ned. Prot. Bond te Schiedam, stelt zich beroepbaar. Geref. kerken Bedankt voor Hemelum A. M. Franssen, candidaat te Finsterwolde. Chr. Geref. kerken Beroepen te 's-Gravenzande B. Bijleveld te Noordeloos. Te Amsterdam is de derde internationale vergadering begonnen van de normalisa tiecommissie voor de luchtvaart uit België, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland en Zwitserland. Het doel is te komen tot bin dende internationale regelingen voor het vliegwezen. Als organisatrice treedt op de hoofdcom missie voor de Normalisatie in Nederland, het overkoepelend orgaan van de 70 com missies waarvan de Nederlandse normali satiecommissie voor de luchtvaart er een is. ADVERTENTIE BETROUWBARE H. J. M AERTEN S N.V Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 ADVERTENTIE Zo klaaf mei de alwas, fluweelzachte handen! en.. TBS* dchte g en! J Verdacht van geknoei in echtscheidingsprocedure De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft twee jaar gevangenis straf en ter beschikkingstelling van de re gering geëist tegen de 37-jarige mr. dr. C. H. P. te Amsterdam. Hem was ten laste gelegd, dat hij twee jaar geleden een valse opgave had doen geven aan een deurwaarder bij uitreiking, van een exploit in een echtscheidings procedure. Verdachte, die geen advocaat en pro cureur is, had als zaakwaarnemer een echtscheidingsprocedure aanhangig ge maakt voor een cliënt. Zowel de dagvaar ding als een afschrift van het vonnis, dat bij verstek van de vrouw was uitge sproken, waren in de woning van de man aan een vrouw betekend. De echtgenote van deze man was in geen der twee ge vallen de vrouw geweest aan wie de stuk ken waren betekend, zodat zij dus zonder haar medeweten van haar man was ge scheiden. De verdachte, die reeds 14 weken in voorarrest zit, ontkende, dat hij er voor gezorgd had, dat in de woning van zijn cliënt een vrouw was geweest, die zich voor de echtgenote van zijn cliënt had uit gegeven. De cliënt verklaarde dat hij twee keer zijn huissleutels aan de verdachte had gegeven. Deze had gezegd dat hij een be zoek moest brengen aan zijn woning we gens de boedelscheiding. ,,De verdachte heeft mij echter gedreigd, dat hij mij zou krijgen als ik hierover iets zou vertellen", aldus deze getuige. De officier van justitie noemde hetgeen de verdachte gedaan had een zeer ernstig misdrijf. In de psychiatrische rapporten, welke over de verdachte ziin uitgebracht, noemt de erie deskundige hem een psychopaat, de andere acht hem toerekenbaar. De officier eis+e twee jaar gevangenis straf en ter beschikkingstelling van de re gering. De raadsman van verdachte, mr. J. H. W. van Uden uit Den Haag bestreed op juri dische gronden de dagvaarding en wees oo de vele ziins inziens tegenstrijdige ver klaringen. Hii concludeerde tot vriisDraak, subsidiair ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank zal op 8 December uit spraak doen. Het was op 27 December 1929, dat in Zaandam de Elfregi werd opgericht voor het clubhuiswerk. Later zijn onder deze naam de padvindersgroepen, resorterend onder de Verenigde Doopsgezinde Ge meente bekend geworden. De naam Elfregi is afgeleid van de Doopsgezinde buitencentra Elspeet, Friedesheim en Giet hoorn. Men vindt de Elfregi padvindsters- en padvindersgroepen voornamelijk in do plaats van hun oorsprong, Zaandam, en in de steden Amsterdam en Haarlem. Boven dien is er nog een groep in Groningen en kan ook spoedig het startsein worden ver wacht van een Elfregi-padvindersgroep in IJmuiden. Ter herdenking van het feit, dat de Elfregi in 1954 een kwart eeuw geleden het jeugdwerk begon en om dit op grootse wijze te manifesteren, zal van Zaterdag 24 Juli tot Vrijdag 30 Juli een nationaal kamp worden gehouden op de terreinen rondom en in het Broederschapshuis te Elspeet. Hier Worden kabouters, welpen, padvindsters, verkenners, pioniersters en voortrekkers van alle Elfregigroepen ver wacht. De afvaardiging uit Haarlem zal naar kan worden verwacht bestaan uit de horde van „Menno Simonz", de horde en troep van de „Duinzwervers" en enkele bakken van de „Kon Tiki"-zeeverkenners- groep. Al deze onderdelen zijn aangesloten bij het district Haarlem van „de Neder landse Padvinders". Van 17 tot 19 April zal een kaderbijeen- j komst worden gehouden in het Broeder schapshuis om aan de voorbereiding van het Nationale kamp de laatste hand te leg gen. regeld over de gedane voorstellen overleg gepleegd, doch vrijwel steeds werden de voorstellen door de Unie Verkeer afge wezen, in het bijzonder verzetten de werk nemersorganisaties zich tegen de inkrim ping van het taxipark. De Unie Verkeer nam het initiatief tot het doen samenstellen van een rapport over het Amsterdamse taxi-vraagstuk door de Stichting voor Economisch Onderzoek der Universiteit te Amsterdam, dat eind 1952 verscheen. De F.N.O.P. en de N.V.T.O. zijn het niet eens met de conclusie van de samensteller van het rapport, dat inkrimping van het wagenpark dat toen nog 610 wagens omvatte niet nodig zou zijn. Van de in het rapport gesuggereerde tariefswijziging, gekoppeld aan de vorming van een „norm- bedrijf",, verwachten de genoemde organi saties geen enkel positief resultaat. Inmid dels heeft de Atax op 8 November het be drijf stilgelegd. Nu het totale wagenpark door het uitvallen van deze vergunning houdster is teruggebracht tot 481 taxi's, menen adressanten er ernstig tegen te moe ten waarschuwen, door de uitgifte van nieuwe vergunningen de gedeeltelijke sanering, die thans is geschied weer onge daan te maken. Berekeningen hebben, aldus adressanten verder, uitgewezen, dat een aantal van pl.m. 600 taxi's, waarvoor tot dusverre ver gunning was verleend, de behoefte met ongeveer een derde overtreft, zodat een wagenprak van rond vierhonderd taxi's ruimschoots voldoende is om aan de vraag van het publiek te kunnen voldoen. Adressanten zijn van mening dat de chauffeurs-combinatie haar bedrijf van 129 taxi's niet op een rendable basis zal kunnen exploiteren en zeker de aflossing en rente van het te investeren kapitaal niet zal kun nen opbrengen. Door zich te binden aan een garantie zal de gemeente Amsterdam zich begeven in een avontuur waarvan de afloop niet twijfelachtig is. Indien de raad de ontslagen Atax-chauf- feurs op enigerlei wijze tegemoet wil komen zal dit naar de mening van adres santen, gevonden moeten worden in het treffen van een passende sociale maatregel. Bovendien kunnen adressanten zich niet indenken dat de raad van Amsterdam ten aanzien van één bepaalde onderneming zou overgaan tot het verlenen van een aanzien lijke financiële steun, welke hij aan de be drijfstak in haar geheel stellig zou moeten onthouden. Aan een groot aantal vrouwen uit alle lagen van de bevolking heeft het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie de vraag gesteld: „Welke van alle nu levende vrouwen, leden van de Koninklijke Familie niet meegerekend, bewondert u het meest?" Uit de antwoorden blijkt dat mevrouw Roosevelt bovenaan staat met 10 pet. Daar na volgde mevrouw StraalmanCremer (5 pet.); Fanny BlankersKoen (3 pet.); mejuffrouw dr. M. Klompé (1 pet.) en mevrouw Spoor (1 pet.). Al sinds jaren staat mevrouw Roosevelt op de eerste plaats. In October 1952 werd zij door 12 pet. van alle ondervraagde vrou wen het meest bewonderd. Mevrouw StraalmanCremer, die vorig jaar op de derde plaats kwam met 2 pet., heeft thans mevrouw Fanny BlankersKoen verdron gen van de tweede plaats, die zij vorig jaar bereikte met 9 pet. Mejuffrouw M. Klompé komt nu voor het eerst op de lijst van meest bewonderde vrouwen voor. Mevrouw Spoor komt al jaren op deze lijst voor. Twee procent van alle vrouwen bewon dert haar eigen moeder het meest; drie procent bewondert de huisvrouwen in het algemeen en één procent de verpleegsters. ADVERTENTIE De Australische luchtvaartmaatschappij Trans Australia Airlines heeft van de K.L.M. voor een lange termijn een viermotorige Douglas DC-6 toestel gehuurd, om tegemoet te komen aan de toenemende vraag naar luchtvervoer in Australië gedurende de zo mermaanden en met het oog op de te ver wachten drukte bij het bezoek van het Engelse koningspaar aan Australië begin volgend jaar. ADVERTENTIE Haarlem BLIKSEMAFLEIDERS 23. De gasten op het verjaarsfeestje had den het wel hard te verantwoorden. Zij waren amper bekomen van de schrik over de onder hun neus ontplofte verjaarstaart, of daar was alweer een nieuwe beproeving opgedoken in de vorm van een rover. Treu rig begaven zij zich naar het tafeltje, waarop zij hun kostbaarheden moesten neerleggen; sommigen hadden nog niet eens de gelegenheid gehad, zich van room en kaarsen te ontdoen. „Hè jij!", snauwde de rover tegen Panda, „heb je niets in te leveren?" „Ik heb geen horloges of sie raden", antwoordde Panda. „Maar je hebt een portemonnaie!"siste de onverlaat, „leg die maar neer, en vlug een beetje!" Het volgende slachtoffer was een jonge dame, die zuchtend een paarlen halsket ting moest inleveren. Maar de booswicht was nog niet tevreden en wees gebiedend naar de diamanten hangertjes, die zij in haar oren had. „Och, laat mij die hanger tjes houden!", smeekte het arme wicht, ,^ij zijn een aandenken. Toe, meneer de ban diet, ze hebben heus alleen maar sentimen tele waarde!" Dan wil ik ze juist heb ben!", lachte het galgebrok, „want ik ben sentimenteel!" Zelfs geen spoortje ridder lijkheid bleek het ongure individu te be zitten! Elk tablet Chefarine „4" bevat extra geneeskracht, dank zij de samenwer king van 4 wereldberoemde genees middelen. h BEROEMDE GENEESMIDDELEN INÉÉN TABLET TEGEN PUNtN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 Kolen. Van Britse officiële zijde is bekend gemaakt, dat in het centrum van het Britse industriegebied op een diepte van duizend nieter een kolenlaag i$ vastgesteld van ongeveer 400 millioen ton steenkool. Dit nieuwe kolenveld in South Staffordshire vormt een verbin- ding tussen twee bestaande kolenvelden, De laag leent zich uitstekend voor me chanische winning. Roken. „In hemelsnaam, houdt niet op met roken", zei de Britse minister van Financiën, Richard Butler, Dinsdag in een rede, die hij te Manchester hield, De tabaksaccijns, die het gemakkelijkst te innen is, levert de schatkist ruim zes milliard gulden per jaar op, zo voegde hij er aan toe. Eis. De hoge ambtenaren in Engeland hebben zich Dinsdag aan het hoofd van de Britse hoofd- en handarbeiders, die een betere salariëring eisen, gesteld door een salarisverhoging van vijftig procent te vragen. De eis werd inge diend door de 1200 leden tellende orga nisatie van de „élite" van de ambte naren, die de regering van advies dient en haar besluiten interpreteert. Een woordvoerder van het ministerie van Financiën heeft de eis echter van de hand gewezen en een salarisverhoging van drie procent aangeboden. Ballonnen. De Britse onderminister van Defensie Birch heeft desgevraagd in het Lagerhuis medegedeeld, dat er met de twee voorwerpen, die aaanleiding hadden gegeven tot geruchten over „vliegende schotels" boven Londen, niets bijzonders aan de hand was. Vol gens Birch waren de voorwerpen twee ballons voor meteorologische waar nemingen, die waren opgelaten, zonder dat men de luchtmacht er in had kend. Voedsel. De directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de U.N.O., Norris Dodd, heeft in een voor de conferentie dezer organisatie ge houden rede aangedrongen op een gro tere productie van voedsel in die ge bieden, waar de ernstigste tekorten bestaan, alsmede op verhoging van de koopkracht van verbruikers. Hij drong voorts aan op internationale maatrege len voor het van de hand doen van voedseloverschotten doch liet dit ge paard gaan met de waarschuwing, dat de beraadslagingen over een politiek op lange termijn niet moeten worden be invloed door de huidige overschotten aangezien deze laatste vermoedelijk voornamelijk aan tijdelijke omstandig heden zijn toe te schrijven. Spionnage. David Greenglass, die geruime tijd geleden bekend heeft zich schuldig te hebben gemaakt aan atoomspionnage heeft in een schriftelijke verklaring medegedeeld, dat een radar-spionnage groep, die werd aangevoerd door de inmiddels geëxecuteerde Julius Rosen berg, „wellicht nog steeds bestaat". Een onder ede afgelegde getuigenis van Greenglass, opgemaakt in de federale gevangenis te Lewisburg (Pennsylva nië) is in een openbare zitting van de senaats-subcommissie van onderzoek voorgelezen door senator McCarthy voorzitter van de commissie. Staking. Bij communistische vakbonden aangesloten Italiaanse ambtenaren heb ben besloten heden 24 uur te staken in verband met een geschil over hun sa laris met de regering. De staking be treft alleen de ambtenaren van de departementen en de staatsmonopolies te Rome. De niet-communistische vak bonden wilden niet aan de staking meedoen, omdat de besprekingen met de regering over herziening van de salarisregeling nog aan de gang zijn Sabotage. De politie te Dumfries (Schot land) heeft Dinsdag medegedeeld, dat er een poging is gedaan een mast van een electrische leiding tussen Engeland een Schotland op te blazen. Zondag ochtend hadden omwonenden een ont ploffing gehoord. Uit een onderzoek bleek Maandag, dat er een poging was gedaan acht kilometer van Dumfries een mast op te blazen. Een van de twee springladingen bleek te zijn ont ploft, waardoor enige schade werd aangericht. Bij Berwick aan de Tweed werd Dinsdag eveneens een hoeveelheid springstof aan de voet van een mast van een electriciteitsleiding gevonden Erfenis. De erfgenamen van Koning Vic tor Emanuel III zijn in een proces tegen de staat over de nalatenschap van de overleden Italiaanse vorst door het hof te Rome in het gelijk gesteld. Het hof maakte uit, dat het landgoed te Racco nigi in de nalatenschap valt. De bezit ting zal in vijf delen worden verdeeld Een deel, dat ex-Koning Umberto, de zoon van Victor Emanuel, zou moeten toevallen, vervalt echter aan de staat. HOEWEL ik zo'n 25 jaar geleden aan zienlijk meer bekeuringen te incas seren kreeg dan tegenwoordig, had ik toch voor de agenten destijds een groter sympa thie. Misschien komt dat door de Schalk haar-toon die, hoewel zeldzamer, in enkele stemmen van uniformdragende gezagslie- den nog te beluisteren valt. Hoe dit ook zij, die veelvuldig geïncasseerde bekeurin gen beletten mij destijds niet midden in de nacht (eigenlijk liep het al tegen de morgen) een agent desgevraagd een nieuwe wor- steltruc te demonstreren, waar- daar de man van het gezag nogal stevig op de keien be landde. Hij vatte het overi gens zeer sportief op (waar vindt men dat heden ten dage nog?) en mompelde spijtig dat hij die ge mene greep in dienst toch nooit zou mogen toepassen. Wat u daarmee te maken heeft? Eigen lijk niet veel. Maar toen ik op een oude jaarsavond (ook toen liep het al weer te gen de morgen) argeloos het huis uit stapte waar ik te gast was geweest, bleek het flink geijzeld te hebben, zodat ik in een onderdeel van een seconde op mijn rug lag. Voorzichtig opstaan, bleek volsla gen onmogelijk omdat m'n benen op het gladde ijs geen enkel houvast konden vin den en voortdurend onder me weggleden. Om de zaak compleet te maken, plofte onder zwaarmoedig geknor een donkere gestalte naast me neer, die zich ontpopte als de agent van enkele jaren her. De man scheen tijdens zijn nachtdiensten welhaast een voorkeur te hebben voor het plaveisel! Op handen en voeten zijn we toen die Nieuwjaarsnacht de straten doorgekropen hij naar z'n beroen ik naar mijn kamer die daar in de buurt was. Hè, hè, nu zijn we eindelijk waar we wezen willen, want de volkomen gladde ijsbaan, die we u de laatste keer voorstel den, is nog veel en veel gladder dan een beijzelde straat en laat zelfs het kruipen op handen en voeten niet toe. Elke kracht in horizontale richting vindt daarop geen houvast, want volkomen gladheid sluit iedere wrijving uit. Maar hoe zouden we in dit zuiver theoretische geval thuis moeten komen? De oplossing ia buitengewoon eenvoudig: we gooien een voorwerp in de richting die tegengesteld is aan de kant die we uit wil len. Door de reactie van het weggeworpen voorwerp krijgt het lichaam een snelheid in tegenovergestelde zin, welke snelheid iveliswaar geringer is dan de snelheid van het weggeworpen voorwerp (omdat de massa van het lichaam zoveel groter is), maar het gevolg hiervan is toch dat we op de volkomen gladde baan voortglijden in de richting die we gekozen hebben. Dit is het principe, waarop stoomturbines en straaljagers zijn gebaseerd. Wist u overigens dat dergelijke bewe gingen die door reactiekrachten worden bewerkstelligd reeds 2000 jaar geleden be kend waren? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2