Basketballclubs uit de 2e klasse .Clowntje Rick Een aarzelende liefde Duivensportliefhebbers houden kampioenendag ►JE[0YIT0L<W**^A<S1S 0.%.9ari(SiüB Skiërs staat druk seizoen te wachten W. J. Oudendijk f ^jBrieven aan de redactie Feuilleton WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 4 EEN GOEDE RAAD Paardensport Photo-finish ook op Nederlandse courses Comité Avondvierdaagse Judo Amerikaanse judoka's op 14 December in Amsterdam Polen nodigt Nederlandse athletiekploegen uit Europese records erkend Voor de kinderen Dubbel Du Buy-Van Zoelen verloren in finale Sport in 't kort L. S. van der Vlugt 25 jaar laboratoriumchef aan het P.W.N. Oud-gezant in Perzië, Rusland en China Prijsindexcijfer onveranderd door Dorothy Quentin Wanneer wij deze week de prestaties be zien van de basketballclubs uit de tweeede klasse van de Haarlemse competitie, dan betreuren wij ook dit jaar dat deze afdelin gen nog steeds uit te veel reserveteams bestaan. Het feit dat Schoten en Oosterkwartier, beiden bij keuze gepromoveerd naar de eerste klasse en het niet eens slecht doen. terwijl zij het vorig seizoen bij lange na niet in staat waren het kampioenschap in de 2e klasse te behalen, zou haast tot de conclusie leiden dat verschillende reserveteams aan merkelijk sterker zouden zijn dan enige eerste klassers. Zolang de nieuwe vereni gingen zich echter nog een plaats in de tweede klasse moeten zien te veroveren zal deze verhouding nog wel voortduren. Tigers ongeslagen Tot ons genoegen zien wij dat bij de heren Harlem Tigers ongesalfen aan het hoofd van de ranglijst gaat. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat een kampioenschap al bij voor baat vast staat, want vooral de overwinning op Antilopen 2 was vrij gelukkig. Vooral met deze ploeg zullen de Tigers dus nog ernstig rekening moeten houden. OK 2, Ra- piditas en SCH 2 zijn ook nog lang niet uit geschakeld. De gevaarlijkste tegenstander van dit drie tal is wel Rapiditas. Na twee nederlagen heeft het zich weer goed hersteld. OK 2 speelt te onevenwichtig om op de duur tot de candidaten te blijven behoren. Ernstig teleurstellen doen HGA 2 en PSVH. SCH 2 en IHJ 2. beiden voor het eerste in deze klasse, boeken zeer uiteen lopende resultaten. Eerstgenoemde doet het wonder wel goed. terwiil de laatste alleen nog maar nederlagen deed noteren. Toch is het een ploeg, waarbij men duchtig op zijn tellen moet passen. Dames Bij de damse zijn het weer de reserve teams, die de boventoon voeren. HGA 2 bezit hier momenteel de beste papieren, doch wordt op de hielen gevolgd door HOC 2. Schoten en Antilopen 2. Te weinig wedstrij den ziin hier nog gespeeld om te bepalen wie van dit viertal uiteindelijk de sterkste zaj zijn. De zwakste achten wij Antiloop 2. Evenals in de eerste klasse is SCH 2 be langrijk zwakker dan het vorig seizoen. Onderaan zien wij een drietal met gelijk aantal winstnunten. Van IH.T hadden wij meer verwacht, terwijl de prestaties van HFC helemaal onder de maat blijven. De volledige standen van deze klassen zijn: Heren: Harlem T5 10 142— 91 Antilopen 2 5 8 157—113 Oosterkwartier 2 6 8 142121 Rapiditas 5 6 129113 S. C. H. 2 5 6 104—132 H. G. A. 2 5 2 85— 84 P. S. V. H4 2 81—106 I. H. J. 2 6 0 95—167 Dames: H. O. C. 2 5 8 81— 51 H. G. A. 2 4 8 70— 45 Schoten 4 6 74— 50 Antilopen 2 5 6 7869 S. C. H. 2 5 4 48— 69 I. H. J4 2 43— 46 Rapiditas 4 2 2857 H. H. C5 2 54— 89 Programma Voor de competitie zien wij deze week een klein doch niettemin belangrijk programma. In de eerste p'aats is daar d» juniorenwed strijd OosterkwartierAntilopen. Twee teams, die wat spelopvatting en technisch kunnen betreft veel beloven voor de toe komst. Daarna kan men getuige zijn van de strijd tussen de damesteams van HGA en Antilopen, beiden nog zonder verliespunten in de eerste klasse. H. G. A., dat zijn eerste wedstrijden weinig overtuigend speelde, is de laatste weken op weg naar een betere vorm en zal het de Antilopen zeker heel moeilijk maken. Tot slot is er dan nog de wedstrijd OosterkwartierHHC bij de heren. Het programma voor Donderdag is: PSVH 2IHJ 3, heren; HGA—Antilopen, dames; ADVERTENTIE aan allen, die schriftelijk onderwijs wil len zaan volgen voor praktijk diploma's. De keuze van een lesinstituut is niet alleen afhankelijk van de prijs der lessen, doch ook van de kwaliteit hiervan. Onder de vele instituten, die zich op het gebied van schriftelijk onder wijs bewegen, heeft het Instituut AABO zich een vooraanstaande plaats verworven door de combina tie van gedegen onderwijs door be voegde ervaren leerkrachten voor uiterst lage prijs. Allen, die willen gaan studeren voor de diploma's Boekhouden, Midden stand, Handelscorrespondentie Ne derlands. Frans, Duits en Engels of zich in een van deze talen willen bekwamen, raden wij met klem aan: Verzuimt niet het prospectus HY-7 van AABO, Smidswater 10, Den Haag, aan te vragen. Dit instituut, dat erkend is door de Inspectie v.h. Schriftelijk Onderwijs, is zelfs zover gegaan, dat de cursis ten leerboeken in bruikleen ont vangen. Rapiditas 2—ZB VS, heren; HGA 2—IHJ, dames: OosterkwartierAntilopen, junio ren; BBC—Excercitia, heren; Oosterkwartier —HHC, heren; HHC 2—HGA 3, dames. Vrijdag wordt er niet gespeeld. In navolging van het buitenland, waar men reeds enige jaren werkt met fotogra fische opname van de aankomst der paar den bij draverijen en rennen, is thans ook in Nederland de foto-finish definitief in gevoerd. De stichting Nederlandse Draf- en Rensport is na een periode van experi menteren overgegaan tot aanschaffing van een in Denemarken vervaardigd „photo- finish"-apparaat, dat voorlopig gedurende het winterseizoen op de baan in Hilversum wordt opgesteld. Het toestel werkt zo snel, dat reeds 30 seconden nadat de paarden de finish zijn gepasseerd, de aankomst op de filmstrook is te constateren. ADVERTENTIE ENMODE HAND SCHOENEN en SHAWLS BARTEUORISSTR 24 HAARLEMTEl 20420 De twaalfde Nederlandse internationale kampioenendag van de N.P.O., de Neder landse postduivenhouders Organisatie, in welk overkoepelend lichaam zes bonden van postduivenhouders zijn vertegenwoordigd, wordt komende Zaterdag en Zondag in het Krelagehuis gehouden. Na de oorlog is de kampioenendag een jaarlijks terugkerende gebeurtenis, die voor het eerst omstreeks 1935 gehouden werd. De twaalfde kampioe nendag is de eerste, die in Haarlem wordt gehouden. Zaterdag is het Krelagehuis officieus ge opend van 17 tot 23 uur; de Zondag daarop van 9—17 uur; op die dag omstreeks het middaguur zal de burgemeester van Haar lem, mr. P. O. F. M. Cremers, de officiële opening verrichten. Er zijn twaalfhonderd inschrijvingen binnen gekomen, waaronder ook een inzending van zes duiven van Prins Bernhard, die zelf actief aan de duivensport deelneemt. Hij heeft bovendien een médaille beschikbaar gesteld evenals de gemeente besturen van Haarlem en Heemstede. Er zijn voorts bekers beschikbaar gesteld door de N.P.O en door een brouwerij. Op de Kampioenendag zullen de duiven aanwezig zijn, die in het afgelopen jaar de beste prestaties hebben geleverd. Het is dus geen show van de allermooiste of allerbeste duiven. Iedereen kan maximum zes duiven inzenden. De Nederlandse postduivenhou ders organisatie heeft om het geheel nog wat aantrekkelijker te maken aan de verenigingen gevraagd een inzending van tien duiven op de Kamoioenendag te bren gen, die minstens elk drie prijzen, de zo genaamde vluchtprijzen. moeten hebben be haald. Deze duiven zullen „op zicht", (d. w. z. dat de duiven niet in de hand worden genomen) worden gekeurd door de keur meester C. de Zeeuw uit Eindhoven. Liefdadig doel Het doel daarvan was tweeledig. Men wilde de postduivenliefhebbers een over zicht geven van het vliegmateriaal, dat de kampioenen op hok hebben en tevens een liefdadig doel steunen. Er zijn onder de postduivenhouders ook nog vijfduizend loten aan de man gebracht met een herenrijwiel als hoofdprijs. Dit alles heeft men gedaan om het batig saldo zo groot mogelijk te doen zijn. Dit komt ten goede aan de stich ting „Brederodeduin" te Bloemendaal. De kampioenendag werd tweeëndertig jaar geleden voor het eerst gehouden in België op initiatief van de heer Karei van de Poel te Borgchout (bij Antwerpen). In de N.P.O. zijn nu 55.000 duivenliefheb- bers georganiseerd. Na de oorlog heeft de duivensport een enorme vlucht genomen. Voor de oorlog waren er niet meer dan der tigduizend liefhebbers: na de bevrijding is dit getal zelfs grote tijd verdubbeld, geweest. Als bijzonderheid kan nog worden immeV1 dat Zondag in het Kre>a<mhuis ook de viif jaar geleden door de N.P O. opgerichte ge zondheidsdienst voor postduiven met een stand aanwezig zal ziin. Deze dienst staat onder leiding van prof. J. Tansen, hoofd van de Vetermaire dienst te Utrecht. Dokter H. C. van Vloten zal bij de stand in Haarlem aanwezig zijn. Voor de te treffen voorbereidingen voor de organisatie van de Avondvierdaagse 1954 kceft bet bondsbestuur van de Nederlandse Wandelsportbond, in overleg met gedele geerden van enige commissies, besloten het comité samen te stellen uit de heren: T. Dicker te Tilburg, voorzitter; P. Deenekamp te 's Gravenhaee. 2e voorzitter; J. W. N. Ei kerbout te Schiedam, gedelegeerde van het bondsbestuur; H. Bruins te Apeldoorn en H, H. Winters te Haarlem, leden. De jaarlijkse algemene ledenvergadering van dé afdeling Noordholland van de Neder landse Wandelsportbond zal op Zaterdag 3U Januari 1954 te Purmerend worden gehouden. Na de successen in Londen, waar door de Nederlanders op alle Europese titels beslag gelegd werd, zal het Nederlandse judo-team op 7 December in Parijs uitkomen tegen een ploeg bestaande uit de beste judoka's, o.a. 3e en 4e dans, van Amerika. Dit zal de eerste intercontinentale judowedstrijd zijn. Het winnende team zal zich kampioen van „Europa-Amerika" mogen noemen. Op 14 December volgt een revanche wed strijd in de Apollohal in Amsterdam tussen het Europese en het Amerikaanse team. De Amerikaanse ploeg zal bovendien nog in een wedstrijd tegen het Nederlandse b-team uit komen en wel op Zondag 13 December in Utrecht. .4 thletiek De Poolse Athletiekbond heeft de K.N.A.U. uitgenodigd voor een landenwedstrijd in de tweede helft van September 1954. Zowel de dames als de heren zouden in deze ont moeting tegen elkaar uitkomen. Het ge wone programma van een landenwedstrijd zal worden samengesteld. Intussen is het niet mogelijik gebleken om de ontmoeting tussen Zwitserland en Nederland heren in het aanstaande seizoen op de kalender te plaatsen. De Zwitserse organisatoren zitten uit de aard der zaak volop in het werk in verband met de Euro pese kampioenschappen. Thans is afgespro ken om deze ontmoeting uit te stellen tot het seizoen 1955. De volgende prestaties zijn door de Euro pese commissie van de IAAF als Europees record erkend: Dames Kogelstoten 15.37 meter Galina Zybina (Rusland) Moskou. 21 September 1952. Kogelstoten: 15.42 meter Galina Zybina (Rusland) Moskou, 2 October 1952. Discuswerpen: 55,61 meter Nina Romasch- kova (Rusland) Odessa, 10 Augustus 1952. Discuswerpen: 57.04 meter Nina Dum- badze (Rusland) Tiflis 19 October 1952. Heren 220 yards: 21 sec. Macdonald Bailey (G. Br.) Chesterfield 16 Mei 1953. 6 Engelse mijlen: 28 min. 19,4 sec. Gordon Pirie (G. Br.) Londen 10 Juli 1953. 15 Engelse mijlen: 1 uur 16 min. 26.4 sec. Emil Zatopek (Tsj. Slowakije) Staraboleslav 26 October 1952. 200 meter horden: 23.5 sec. Jouri Litouev (Rusland) Leningrad 20 Augustus 1952. 1000 meter hardlopen: 2 min. 21,2 sec. Stanislaw Jungwirth (Tsj. Slowakije) Praag 29 October 1952. 1500 meter: 3 min. 43 sec. Walter Leug (Duitsland), Berlijn 29 Juni 1952; Hink-stap-sprong: 1-5.98 meter L. Tscherba- kov (Rusland), Helsinki 23 Juli 1952. 25.000 meter: 1 uur 19 min. 11,8 sec. Emil Zatopek (Tsj. Slowakije) Staraboleslav 26 October 1952. 30.000 meter: 1 uur 35 min. 23.8 sec. Emil 2 uur snelwandelen: 25.595 km. Dolezal (Tsj. Slowakije) Praag 13 October 1952. Zatopek (Tsj. Slowakije) Staraboleslav 26 October 1952. 30 km. snelwande^n: 2 uur 21 min. 38,6 sec. Dolezal (Tsj. Slowakije) Praag 13 Oc tober 1952. ADVERTENTIE ADVERTENTIE WONDEN GENEZEN SNELLER MET ADVERTENTIE Voor een GOEDE vulpen Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Voor de eerste maal heeft de Nederlandse Skivereniging een droog- en conditietrai ning georganiseerd voor een aantal ski lopers, die in de komende maanden zullen deelnemen aan enkele internationale wed strijden. In navolging van de schaatsen rijders komen sedert October enkele ski lopers op O.I.O.S. (Overveen) bijeen om in de duinen special op de skisport afge stemde oefeningen te doen, het geheel onder leiding van de heer Kortenoever. In tegenstelling met de hardrijders, die elke week tezamen komen, vindt deze cen trale skitraining éénmaal in de veertien dagen plaats. Aan deze training nemen deel de bekende skilopers Ger Mosier, Peter Pappenheim zijn broer Dick Pappenheim is naar Zuid-Afrika gegaan en Arend Hubrecht en voorts Piet Kievit de Jonge, Frits Minke en Rob Plieger, van wie men in de toekomst goede verwachtingen heeft. Tenslotte zij nog vermeld, dat Ada Elias van Stabrouck zich bij de herengroep heeft aangesloten om op deze wijze zich voor te bereiden op het komend seizoen. Verder bereidt de Bie Leuvelink Tjeenk zich voor op het lange afstandskilopen, een vorm van de skisport, die in ons land nog weinig liefhebbers telt, maar waarvoor de belangstelling is gewekt door de lange af standwedstrijd, het vorig jaar in het pro gramma der skikampioenschappen te Val d'Isère ingelast. Tussen Kerstmis en begin Januari hoopt de Nederlandse Skivereniging vijf skilopers uit te zenden naar Chamonix, waar een training is uitgeschreven voor de alpine nummers (afdaling en slalom). Nederland zal ook weer deelnemen aan de lage landenwedstrijd, die op 9 en 10 Januari in Muerren door Groot-Brittannië wordt georganiseerd en waarin behalve dit land ook België, Denemarken en Nederland zullen starten. De Nederlandse skikampioenschappen zullen zeer waarschijnlijk weer in Val d'Isère worden gehouden en in dit Franse wintersportplaatsje zullen ook de inter academiale kampioenswedstrijden worden afgewerkt. Uitnodigingen zijn voorts binnengekomen om enkele dames te laten deelnemen aan de internationale wedstrijden in Grindel- wald op 4 Januari. Verder zijn invitaties ontvangen voor de stedelingenwedstrijd van Sestrières (31 Januari) en voor de Derby du Skiclub de Paris (27 en 28 Fe bruari). De wereldkampioenschappen Het bestuur van de Nederlandse Ski Ver eniging heeft in beginsel ingeschreven voor de alpinenummers van de wereldkampioen schappen, die van 27 Februari tot 7 Maart te Are (Zweden) zijn uitgeschreven. Ook het skitoeristische programma van de Nederlandse Ski Vereniging is voor het aanstaand seizoen belangwekkend. Nieuw is de uitnodiging welke men heeft gekregen van de Zwitserse Ski Bond om tien Neder landse jongens cf meisjes te sturen naar een skikamp in Lenk (Berner Oberland), waar zij tezamen met 800 jongeren een week gratis zullen verblijven. Het werd steeds erger met Seppo. Op een middag, toen Bunkie boven was, op zijn kamertje, hoorde hij opeens een ge luid, dat van Krulletje scheen te komen. Hij luisterde eens goed, boven aan de trap; ja. toen hoorde hij het duidelijk: Krulletje jankte. „Wat kan dat nou zijn?", dacht Bunkie. „Het lijkt wel, of Krulletje pijn heeft..,., daar moet ik eens gauw naar kijken!" Snel liep Bunkie de trap af. Beneden luisterde hij nogeens goed. Ja, daar was het gejank weer; het scheen wel uit de keuken te komen. Bunkie had het goed gehoordKrulletje had pijn. En dat was warempel het werk van die vervelende Seppo. Die was in de keuken en daar had hij Krulletje met 'n touw aan zijn staart vastgebonden. Krulletje jankte, want het touw aan zijn staart deed natuurlijk pijn en hij kon ook niet loskomen, al probeerde hij zich los te rukken. Maar hoe harder hij trok, hoe meer het pijn deed. Dat was nou echt iets leuks voor Seppo! Hij schaterde van de pret, en had erg veel plezier om het rukken en janken van die arme Krulletje. Scandinavische kampioenschappen In Stockholm werden de open Scandinavi sche tafeUennis-kanipioenschappen gehouden waaraan vier Nederlanders deelnamen. In het dubbelspel brachten Du Buy en Van Zoe len het tot de finale. Zij werden echter hier in verslagen door het duo Frederiksson en Flisbey. In de eerste voorronde versloeg onze land genoot Cor du Bey met 21—11, 21—10, 21—5 de Fin Pentsinen. Stoop (Nederland) won eveneens. Holm- stroom ((Denemarken) werd met 21—13, 21—18, 21—15 verslagen. De beide andere Neder landers verloren hun partij, respectievelijk Van Zoelen van de Fin Lehtonen (9—21, 2117, 1621, 2119, 2114), en Scheffer van de Joego-Slaviër Barlovic (2116, 21—11, 21—15). In de tweede ronde won Du Buy van Gumpler (Finland) met 216, 216, 2110, terwijl Stoop Lindroos (Finland) versloeg met 21—16, 21—8, 21—9. Deze beide landgenoten handhaafden zich ook in de derde ronde van deze kampioen schappen. Du Buy versloeg Jespersen (Dene marken) met 21—14, 21—17, 18—21, 21—6 en Stoop won van Forsberg (Zweden) met 20—22, 21—6, 21—16, 21—10. In de kwartfinales van het enkelspel wer den de beide Nederlanders Stoep en Du Buy uitgeschakeld. Stoop verloor van Johansson (Zweden) met 8—21, 17—21, 29—22, terwijl Du Buy door Nilsson (Zweden) verslagen werd met 22—24, 18—21, 15—21. Dubbelspel Du Buy en Van Zoelen plaatsten zich voor de halve finale dubbelspel, door een over winning op Lehtonen en Achren (Finland). In de halve finale wonnen zij van Croneryd en Johansson (Zweden) met 1421, 21—14, 21—19. 17—21, 21—15. In de finale versloegen Frederiksson en Flisbeg de beide Nederlanders met 2113, 21—16. 19—21, 17—21, 21—19. AUSTRALISCHE DAMES WONNEN. Het Australische dameshockey-elftal heeft in Keulen met viereen gewonnen van een West-Duits damesteam. NATIONALE JÜDOKAMPIOENSCIIAP- PEN. De individuele kampioenschappen van de Nederlandse Jiu Jitsu en Judo Bond zullen worden gehouden op Zondag 20 De cember in het gebouw Odeon te Rotterdam. Hierbij zal de Japanse ambassadeur aanwezig zijn, die de prijzen aan de kampioenen zal overhandigen. Op 1 December 1953 is het 25 jaren ge leden, dat de heer L. S. van der Vlugt als chef van het Laboratorium aan het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland te Bloemendaal, zijn functie aanvaardde. In deze kwarteeuw van zijn werkzaam heid in de chemie en de bacteriologie van het waterleidingbedrijf, viel zijn persoon al spoedig op door zijn innemend karakter, dat hem bij zijn collega's zo gezien maakte, terwijl hij jn verband met zijn werk een uitgesproken voorkeur toonde voor het we tenschappelijk onderzoek op het nog on ontgonnen terrein van het waterleidingbe drijf. Voor dit laatste is ongetwijfeld een grotere bekwaamheid nodig dan vereist wordt voor het routinewerk van alle dag en die kundigheid bezat de jubilaris. Het geluk was hem gunstig, toen spoedig na de stichting van het nieuwe laborato rium in het voorjaar van 1929, zijn aan dacht werd opgeëist voor de oplossing van verschillende vraagstukken, zoals diagnojse van Bact. coli om faecale verontreiniging in het drinkwater vast te stellen en vooral de opsporing van 'de toen nog duistere oorzaak van de uitwendige sterke aantas ting der diep in de poldergrond verborgen ijzeren waterleidingbuizen. Dit onderzoek Geschiedde in samenwerking met dr. Von Wolzogen Kühr als toenmalig Hoofd van de Scheikundige en Bacteriologische Dienst vap het P.W.N., die, wat het laatst ge noemde onderzoek betrof, reeds in een vo rige ambtsperiode bij het Amsterdamse waterleidingbedrijf de voorstudie had on dernomen. Doch het zou beide onderzoe kers nog vijf jaren van ingespannen en moeizame arbeid kosten, aleer de oorzaak der ijzeraantasting zou zijn ondekt. Dint geschiedde in 1934 en groot was hun voldoening, toen zij enige jaren daar na vernamen, dat Engelse en Amerikaan se onderzoekers niet alleen hun onderzoek konden bevestigen, doch tevens aantoon den hoe belangrijk de nieuwe vondst was voor de petroleuminudustrie over de ganse wereld. Hoewel nadien ook de niet minder be langrijke inwendige aantasting der ijzeren waterleidingbuizen door beide genoemde onderzoekers werd bestudeerd, moet toch het eerst verrichte corrosie-onderzoek voor Van der Vlugt de merkwaardigste beleve nis uit zijn loopbaan zijn geweest, waarin al zijn energie tot uiting kwam. Daarom vooral mag dit werk met ere worden her dacht bij zijn zilveren ambtsjubileum. Moge het hem na deze 25 jaren van. rus teloze arbeid voor techniek en wetenschap nog lang gegeven zijn, de samenleving de vruchten te blijven schenken van zijn noeste geestesarbeid. In Warnsveld is overleden de heer W. J, Oudendijk, oud-gezant in Perzië, Rusland en China. De heer Oudendijk, die de leef tijd van 79 jaar bereikte, was commandeur in de Orde van Oranje Nassau, ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, „knight commander of the most distinguis hed Order of St. Michael and St. George", grootkruis in de orde van de Kroon van België, commandeur van het Legioen van Eer en drager van verscheidene andere buitenlandse orden. De crematie van het stoffelijk overschot zal Vrijdagmiddag te Westerveld geschieden. W. J. Oudendijk werd op 22 Juli 1874 te Kampen geboren. Hij studeerde aan de universiteit te Leiden, werd daarna be noemd tot secretaris van het gezantschap te Peking, waar hij zich toelegde op de Chinese taal, welke hij geheel leerde be heersen en werd ondanks zijn jeugdige leeftijd gedurende drie jaar belast met de waarneming van het gezantschap te Peking als zaakgelastiigde. Nadat hij was opgetreden als secretaris van de tweede vredesconferentie te Den Haag, zond de regering hem als gezant- schapsraad en .zaakgelastigde naar St. Pe tersburg (1907). In 1910 volgde zijn benoe ming tot consul-generaal met de persoon lijke titel van buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Teheran in Perzië. In 1913 werd de heer Oudendijk over geplaatst naar Nederlands-Indië, om er als regeringsadviseur mee te werken aan een nieuwe regeling ten aanzien van de administratie der Chinese bevolking aldaar. In 1917 en 1918 vervulde hij de verant woordelijke post van gezant te Petrograd. Toen de meeste Britse en Franse onder danen in 1918 door de „tsjeka" waren ge arresteerd, werd de heer Oudendijk, die de Russische taal volkomen beheerste, be last met de behartiging van de Britse, Bel gische en Griekse belangen. Hij wist de bolsjewieken tot vrijlating van de Britse en Franse gevangenen te bewegen. Zij wa ren al die tijd door het echtpaar Oudendijk van voedsel voorzien. Van 1919 tot 1931 verbleef de heer Oudendijk wederom in Peking, ditmaal als gezant van ons land. Gedurende de tal rijke oorlogen, staatsigrepen en onlusten van die tijd had hij als deken van het corps diplomatque de leiding bij alle maatrege len tot bescherming van lijf en goed van buitenlanders. In 1931 nam hij ontslag om gezondheidsredenen. Behalve de reeds genoemde onderschei dingen, was de heer Oudendijk drager van belangrijke Perzische, Chinese, Russische, Spaanse, Zweedse, Oostenrijkse en Hon gaarse onderscheidingen. In 1938 verscheen van zijn hand „ways and by-ways in diplo macy". Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft prijsindexcijfers van het gezinsver- brii'ik gepubliceerd per 15 October 1953. Hoewel het totaalcijfer gelijk bleef aan dat per 15 September deden zich enkele wijzigingen voor. Bij de voedingsmiddelen vertoonden de prijsinddces van groente en fruit een vrij sterke daling, resulterende in een daling van 10 punten voor de groep aardappelen, groenten en fruit. Minder be langrijk waren de prijsdalingen van groe ne erwten, gepelde garnalen en enkele vleessoorten, alsmede de prijsstijgingen van margarine, vet, melk en eieren {Verkort weergegeven Pier. Naar aanleiding van de waarschu wing aan de vissers, dat de pieren te IJmuiden gesloten zullen worden als het vandalisme aanhoudt, deel ik u namens vele viscollega's mede dat men wel enigs zins overdrijft! Wanneer n.l. dode vis of mosselen blijven liggen dan zorgen de meeuwen er wel voor dat deze in een minimum van tijd verdwenen zijn! Waar om in het gesloten badseizoen geen rijwie len op de pier mogen is mij een raadsel. Wil men dat absoluut verbieden laat men dan zorgen voor een behoorlijke rijwiel stalling. In de regel is de pier als men die 's morgens vroeg betreedt brandschoon. Ik geloof niet dat die 's nachts 'schoon gemaakt wordt! Een ieder die een kijkje komt nemen op de pier, zal merken dat daar wordt gevist zonder dat men er op uit is om de boel te beschadigen of te ver nielen, en mocht er een uitzondering zijn, dan kan de Hoofdopzichter erop rekenen dat de hengelaars dat uitzonderingsgeval behoorlijk onder handen zullen nemen na de waarschuwing in de bladên. Want het zou een groot verlies betekenen voor vele ontspanning zoekende mensen als de pier ons ontnomen werd! Hoogachtend, H. C. HARTMAN 2) Dokter Lake en de verpleegster onder zochten Rosemary snel en zo voorzichtig mogelijk. „Ze mag van geluk spreken, dat ze nog leeft. Als je die verfrommelde auto had gezienDe chauffeur luchtte laconiek zijn gemoed en ging toen weg voor een an der geval. „Dat arme, kleine ding. en ze is nog zo lief ook", zei de nachtverpleegster zachtjes. Ze was nog niet erg lang in dienst op „Ongelukken". Pas enkele keren had ze oude mensen of kleine kinderen, mannen of vrouwen in de kracht van hun leven, deerlijk verminkt zien binnenbrengen. Na tuurlijk, op „Chirurgie" had ze al een hele tijd gewerkt, maar daar zag ze alles met andere ogen, daar was het wrede verdwe nen, daar zagen de mensen er niet meer zo ontstellend uit.... De verpleegster vroeg zich af, of dokter Lake het been direct zou amputeren of niet De jonge arts besloot om te proberen een amputatie te voorkomen, als het ten minste mogelijk was. Het meisje was nog jong en kon dan wel een flinke klap ver dragen. Toen de verpleegster die opmerking over Rosemary's aantrekkelijke uiterlijk ge maakt had, liet de arts zijn blikken even over het witte, bewegingloze gezichtje van Rosemary glijden. De lange, donkere wim pers overschaduwden haar ogen. Ze zag er op de onderzoek taf el in deze toestand na tuurlijk niet mooi uit, maar toch viel bij de bewusteloze jonge vrouw een vreemde schoonheid onmiddellijk op. Toen concentreerde dokter Lake zich weer op haar verwondingen. Snel gaf hij instructies voor een operatie Er werd bot getransplanteerd, huid over geplaatst, er werden bloed-transfusies toe gediend en zo gingen twee weken voorbij, die voor Rosemary steeds ondraaglijker werden. Langzamerhand besefte ze met steeds groter duidelijkheid wat haar over komen was en wat haar nog te wachten kon staan, misschien wel voor geheel haar leven Rosemarys been werd in een ingewik kelde stellage met gewichten ongenangen, ze werd gemasseerd, ze werd onderzocht en tenslotte moest ze enkele lichte oefeningen j doen. Maar zelfs toen was het voor haar nog de grote vraag, of ze ooit weer haar been zou kunnen gebruiken of dat ze ge deeltelijk verlamd zou blijven. Dat ze mis schien kreupel zou worden, daar had ze nog nooit aan gedacht. Iedereen in het ziekenhuis was erg vriendelijk voor haar geweest en iedereen had steeds tijd voor haar, ook de doktoren, die het toch al zo druk hadden vooral toen bekend werd dat ze op de avond van het ongeluk juist het diploma van de Toneelschool ont vangen had. In de rol van Portia had Ro semary enkele scènes uit „De Koopman van Venetië" gespeeld en wel met zulk een overtuiging, begrip en overgave, dat de critici haar de volgende morgen met warm enthousiasme genoemd hadden. Niet min der dan drie leiders van toneelgezelschap pen hadden al inlichtingen gevraagd. Rosemary's moeder bracht krantenknip sels en bewonderende brieven mee, in de hoop dat haar dochter hierdoor wat op zou fleuren. Zodra Rosemary bezoek mocht ontvangen, kwamen studiegenoten en docenten haar opzoeken. Ze brachten bloemen, vruchten, chocola en andere verrassingen mee en natuurlijk ook de critieken. Het ongeluk werd breedvoerig in de kran ten beschreven, het werd in enkele bladen zelfs pathetisch opgediend, maar de vol gende dag kon me a geen woord meer over Rosemary lezen. De toneelwereld was ech ter reeds opmerkzaam op haar gemaakt; men voelde medelijden en deernis met het zo veelbelovende meisje. Terwijl ze nog steeds plat op haar rug lag, peinzende over de wreedheid van haar lot, werden haar al kleine rollen aangebo den. „Maar Rasemary", riep een van. haar bezoeksters met enthousiasme uit, „als je weer helemaal beter bent, hoef je nergens meer zorgen over te maken. Je carrière is dan al half gemaakt! Als dit niet je Grote Kans wordt, dan weet ik het niet meerEr is nu al zoveel over je ge schreven!" Rosemary had wat flauwtjes naar haar studiegenootje geglimlacht. Ze wist dat ze als Portia goed geweest was, goed genoeg om haar alleen al op déze scènes te en gageren. Van medelijden wilde zij echter niets horen, noch van directeuren van to neelgezelschappen, noch van theater-agen ten, noch van collega's. Op school had ze steeds hard geploeterd en succes zou haar eerlijk moeten toekomen. Onder geen voor waarde wilde ze haar toekomst bouwen op overdreven couranten-artikelen. Ze voelde er niets voor om een pracht-rol aangebo den te krijgen met een miniem kansje op succes, zodat haar engagement hoogst twijfelachtig zou zijn. Hoe bekend 't toneel gezelschap ook mocht zijn, zij wenste geen protectie, noch een gebaar van deernis. Dat ze op een bekende Toneelschool opgeleid was en het sensationele feit dat ze juist op de avond van het uitreiken der diplo ma's een ongeluk had gekregen, was voor haar geen aanleiding om nu maar meteen naar het hoogste te grijpen. Rosemary had zich altijd voorgesteld om bij een gezel schap, dat niet dag in, dag uit, weken en maanden hetzelfde stuk zou spelen, op te klimmen via kleine rollen en dat wilde ze nog steeds. Zelfs na al haar loopoefeningen, eerst met krukken, toen met een stok en ten slotte geheel alleen vrij zij was toen reeds enkele weken uit het ziekenhuis ont slagen hield ze zich nog voor dat door intensief trainen haar loop weer helemaal normaal zou kunnen worden. Maar nu zag ze eindelijk de bittere en deprimerende waarheid in: ze zou altijd met haar linker been blijven, trekken. Een kreupele actrice! Natuurlijk, als ze uitzonderlijk begaafd zou zijn geweest, dan zou er waarschijnlijk wel een rol voor haar gevonden kunnen worden waarin dit gebrek haar te pas zou kunnen komen, maar zulke rollen waren niet dicht gezaaid, integendeel: ze waren een zeldzaamheid. En Rosemary moest toch ook levenDe bitterheid, welke haar die morgen bijna gebroken had, sproot onbewust voort uit Rosemary-de- actrice: ze had alles te veel gedramati seerd. Dit was bij haar echter even na tuurlijk als bijvoorbeeld ademhalen.het was te vergeven en te begrijpen. Ze kun nen hun medelijden bij zich houden, dacht Rosemary, vijandig gestemd. De mensen van het ziekenhuis droeg ze echter geen kwaad hart toe: die hadden meer gedaan dan menselijkerwijs van hen gevraagd kon worden, maar op de managers en studen ten, die voor haar in de bres wilden sprin gen, was ze een beetje kwaad. Van hen was het geen oprechtheid, geen echt eerlijk medeleven, geen waarlijk begrijpen; het was slechts een armbloedig medelijden, meer niet.... en Rosemary vroeg zich af hoeveel van hen hun aanbod gestand zou den doen, als ze haar op het toneel hadden zien lopen, zo duidelijk kreupel.... Een kreupele actrice! „Hoe kunt u nu zeggen, dat uw carrière afgelopen is, voordat u goed en wel be gonnen bent?" zei de zuster. Rosemary keerde met oen schok tot de werkelijkheid terug. „U ziet er mooi en aantrekkelijk uit", ging de zuster verder, „u hebt per soonlijkheid en dan moet u ook niet ver geten dat u nog jong bent. Er is nog tijd genoeg om met iets anders te beginnen". De verpleegster keek zelfs een beetje schalks toen zij de hand van mevrouw Coimbe drukte, „Laat me naderhand eens horen", zei ze tot Rosemary, „hoe het gaat. Niet verge ten hoor!" Rosemary voelde zich niet op haar ge mak en keek opgelucht, toen de verpleeg ster het zaaltje verliet. De orthopedist bleef alleen achter met moedor en doohter. Hij grinnikte alleen maar wat toen hjj Rosemary's hand schudde. „Het beste, Rosemary", zei hij zo ge woon mogelijk. Deze drie simpele woorden waren voor Rosemary een opluchting (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6