Drie jaar met aftrek tegen kweker geëist Zie Boven Gemeentebestuur en adoptie-comité van Heemstede bezochten Puttershoek SpV 1 J Ischias rvZ TRAFURIL Prinses Marijkeschool zal volgend jaar aan de Dinkelstraat worden gebouwd En de maan knikt ook van „ja" Belastingfraude voor rechtbank Verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling afgewezen Lof en critiek voor fiscale recherche VERKAOE NIEUWS Goede muziek „TRAVIATA DE RO0IJ ANANAS Zang en orgelspel in Waalse kerk VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Tentoonstelling in Marinehospitaal IN UW HUIS Kerstfeest in gevangenis en Huis van Bewaring Huisvrouwen-gymnastiek nu ook in Haarlem brengt verlichting Eerste object in Delftwijk Auto's zonder chauffeur Klaprooscollecte bracht meer op dan in 1952 „Cremer" voert opnieuw „De Familie Kegge" op Geniet ook van die tropische tractatie St. Nicolaasfeest voor 1400 kinderen „Laten we eerlijk zijn" met dit stopwoord van de 54-jarige directeur van een Aalsmeerse handelskwekerij M. B. begon gistermiddag de officier van justitie bij de Haarlemse rechtba'nk, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zijn uitvoerig requisi toir in de zaak van de omvangrijke belastingfraude, met de behandeling waarvan de rechtbank zich de vorige week ook reeds bijna negen uur achtereen heeft bezig gehouden. Hij eiste tegen M. B. een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek var* het voorarrest, dat een jaar heeft geduurd. De beide verdedigers van de verdachte, prof. mr. G. M. G. C. Hussel en mr. A. D. P. V. van Löben Seis, achtten de tenlaste legging onvoldoende door bewijzen gestaafd en concludeerden tot onmiddellijke invrijheidsstelling van de verdachte, maar de rechtbank achtte daartoe geen termen aanwezig en beschikte afwijzend over dit verzoek. Tegen een broer van M. B., de 46-jarige J. B., die verdacht werd van een valse aangifte voor de navordering in 1946 werd een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van zijn voorarrest (twee weken) geëist. Ondanks het protest van de raadslieden, die zeiden daar niet te voren van in kennis gesteld te zijn, werden gistermiddag in de zaak tegen M. B. eerst nog twee getuigen gehoord, de 45-jarige Haarlemse groente boer D. B. een broer van de verdachte en diens 37-jarige vrouw H. K. De ver dachte had namelijk de vorige week ver klaard, dat hij „zogenaamd" 5000 aan deze beiden had geleend en hen er zelfs schuldbekentenissen voor liet tekenen, maar dat dit geld in werkelijkheid „zwart geld" van zijn broer D. B. zou zijn geweest, dat hij in bewaring voor hem had genomen en het hem onder het mom van een lening teruggaf, toen ze een huis konden kopen. Volgens de opgewonden verklaringen van dit echtpaar gold het hier echter werkelijk een lening van 4500 gulden, waarvoor zij destijds M. B. erg dankbaar geweest wa ren, omdat zij door de oorlog in een nood toestand verkeerden. Zij hadden het geld op 500 na terugbetaald, zo verklaarden zij. Door overerving was D. B. aandeel houder in de N.V. van de handelskwekerij geworden, maar naar hij verklaarde, werd hij nooit voor een aandeelhouders-vergade- ring opgeroepen en kon hij ook aan nie mand zijn aandelen verkopen, aangezien deze volgens hem niets waard werden ge acht „omdat er in de bezettingstijd zo slecht was verdiend." De Hugo-historie Zoals wij eerder berichtten, had de ver dachte een groot deel van de niet in de boeken verantwoorde bedragen verklaard als een overmaking van geld via zijn reke ning bij de Tuinbouwbank in Aalsmeer door de firma Falz en Schaufel in Breslau aan een zoon van Falz, Hugo die als Duits soldaat in Aalsmeer gelegerd was. De pre sident, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, deelde de verdachte echter gistermiddag mede, dat hij op 19 Augustus 1943 ruim 16.000 gulden had opgenomen die daar staan ingeschreven onder een post van drie chèques,waarvan er twee niet eens van de firma Falz afkomstig zijn, maar van een andere Duitse firma, waaraan ook leveranties gedaan zijn. „Hoe kon ook dit geld nu voor die Hugo bestemd zijn?" zo vroeg de president en toen de verdachte zeide zelf bij de bank gezien te hebben, dat hij bij deze chèques met de fa. Falz te doen had, werden hem de chèques onder de neus gehouden, waar op hij zeide: „Dan moet de bank een fout gemaakt hebben." President: „Nee, het is moeilijik om je hier onder uit te liegen." Lof voor fiscale recherche In zijn requisitoir prees de officier de fiscale recherche voor de kundigheid waar mee zij deze duistere zaak heeft aangepakt en hij voegde daaraan toe dat zij overdre ven lankmoedig is geweest jegens M. B„ die het onderzoek ten zeerste bemoeilijkt ADVERTENTIE Een gezellig St. Nicolaas-geschenk is Het nieuwe theecomfoer van Verkade.ƒ4.50 waarbij 12 Waxine theelichtjes. SPECIAALZAAK VERKADE ARTIKELEN Firma M. HOOGENDIJK Gen. Cronjéstr. 123 - Haarlem-N. Delicatessenhandcl M. HOOGENDIJK J. v. Goyenstraat 17, Heemstede, Tel. 34339 fn het Marinehospitaal te Overveen wordt tot en met Vrijdag elke middag van twee tot vijf uur, een tentoonstelling gehouden van door patiënten van het hospitaal onder leiding van het Rode Kruis vervaardigde werkstukken. Het materiaal hiervoor werd beschikbaar gesteld door het Rode Kruis- Welfarewerk en de voorwerpen worden daarom tegen kostprijs verkocht. De commandant van het Marinehospitaal, kapitein ter zee-arts E. W. Creyghton, heeft er bij de opening van de tentoon stelling, Woensdagmiddag gehouden, op gewezen van welk belang deze arbeid is als bewuste therapie. Hij bracht dank aan de Welfare-vertegenwoordigsters, die het Rode Kruis in elk hospitaal heeft om bij de meer chronische patiënten de zorgen weg te nemen, door hen werkstukken te laten vervaardigen. De dames, die zich hiermede in het Marinehospitaal te Over veen belasten, zijn: mevr. W. Lukkes, mej. J. Bredero en mej. M. M. Riegstra. De meeste werkstukken zijn van leder vervaardigd, maar daarnaast treft men ook vilt- en fineerwerk, houtsnijwerk en artikelen van wol vervaardigd. Bovendien kan men nog fraaie prijzen winnen door eer. lot te kopen. Er zijn werkstukken van patiënten die al lang vertrokken zijn. De tentoonstelling is voor een ieder toeganke lijk Hij is ingericht in kamer 220 van het hospitaal, Bloemendaalseweg 287 te Over veen. heeft door een hele reeks tegenstrijdige verklaringen. „Het is jammer dat zijn voorlopige hechtenis een jaar heeft moeten duren, maar dat heeft hij aan zijn eigen houding te danken," aldus de officier. (Hij werd gearresteerd toen hij juist per vlieg tuig naar CuraQao zou gaan „geen vlucht",meende een der verdedigers, „want hij had een retour genomen.") De officier noemde het een treurige zaak, dat volgens de verklaringen van een der getuigen, W. T., deze op het kantoor van de belastingconsulent van verdachte, prof. mr. G. M. G. C. Russel, thans een der ver dedigers, gesuggereerd zou zijn een be paalde verklaring bij het onderzoek af te leggen. Het totaal bedrag, dat aan het gezichts veld van de fiscus onttrokken is, beloopt de 230.000 gulden, aldus de officier, te ver delen in: ongeboekte opnamen van over gemaakte gelden bij de Tuinbouwbank en de Twentsche Bank in Aalsmeer: geld dat is achtergehouden door gefingeerde kwi tanties; een groot verschil tussen de ge boekte en de werkelijk gedane „contante inkopen" en verzwegen schenkingen en leningen. Op een enkel formeel punt na achtte hij de tenlaste gelegde delicten bewezen: op zettelijke onjuiste aangifte voor de belas tingen, valsheid in geschrifte en gebruik making daarvan, en verduistering, dit alles meermalen gepleegd. Van verduistering ten nadele van de N.V. moet wel sprake zijn volgens de officier, omdat uit niets gebleken is, dat er ook „vette kluiven" naar andere aandeelhouders van de N.V. zijn gegaan. De officier omschreef M. B. tensilotte als „een virtuoos in het knoeien, een zwart handelaar en een profiteur van de Duitse bezetting." De pleidooien Prof. Russel, die bestreed, dat hij, zoals de officier had medegedeeld, ooit een ge tuige voor het onderzoek had willen bé- invloeden, zeide in zijn anderhalf uur du rende pleidooi dat aan de getuigenverkla ringen weinig waarde gehecht mag wor- ADVERTENTIE met een Radio of Gramofoon, veraangenaamt de lange winteravonden MAAR.... dan gekocht bij: Kleine Houtstr. 25 - Tel. 14828 Wij vertegenwoordigen uitsluitend le klas merken, zoals: Blaupunkt-, Philips- en Saba Radio Perpetuum - Ebner en Collaro Gramofoons Ook voor TELEVISIE en GRAMOFOONPLATEN het aangewezen adres. Betaling kan geregeld worden. den, omdat de fiscale recherche onbewust de onderlinge wrok van de vele erbij be trokken familieleden heeft aangewakkerd en „onder invloed daarvan zelf óók om de tuin geleid is." Prof. Russel leverde ernstige critiek op de werkwijze van de fiscale recher che. Door de aandacht van de getuigen te vestigen op een bepaald artikel uit het Buitengewoon Navorderingsbesluit trachtte de fiscale recherche volgens deze raadsman bij deze getuigen de vrees te wekken dat zij indien ze neits zouden zeggen een fiscaal on derzoek bij henzelf riskeerden. ,Dit is echter beslist een verkeerde toepassing van het betrokken artikel, die heeft geleid tot kapitale fouten bij de ge tuigenverhoren," aldus prof. Russel. Verder betoogde hij onder meer dat een bedrag van maar liefst 2,30.000 nooit door M. B. aan de N.V. onttrokken k,on zijn zon der dat de omgeving het zou hebben op gemerkt. M. B.'s andere raadsman, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, vond de tenlastelegging „zwak en innerlijk tegenstrijdig". Hij gaf foe dat de verklaringen van de verdachte in verschillende opzichten onwaarschijnlijk zijn, maar hii achtte eveneens enige ge tuigenverklaringen onbetrouwmaar. Zoals reeds gemeld is, werd het verzoek der beide raadslieden tot onmiddellijke in vrijheidstelling door de rechtbank afge wezen. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen, zowel in de zaak tegen M. B. als in die van zijn broer .J. R., die vol gens het reouisitoir van de officier in de zaak tegen hem een hedrag van 15.000 bij zijn aangifte voor de buitengewone na vordering verzwegen zou hebben. De beide genoemde verdedigers concludeerden in deze zaak tot vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Het was tegen half tien toen de beine zaken door de rechtbank waren behandeld. ANEGANG 14 (naast C. en Al Nu elkeen kiekjes maakt is een MOOIE FOTO-ALBUM het meest verlangde cadeau. Evenais andere jaren vragen ds. A. J. van Rhijn, geestelijk verzorger van de Strafgevangenis, Tempeliersstraat 21 (giro 161781) en dr. H. van der Loos, geestelijk verzorger van het Huis van Bewaring, Van Egmondstraat 3 (giro 141740), aandacht voor de mensen in het Huis van Bewaring en de gevangenis, die met Kerstfeest de huiselijke haard en het gezin moeten mis sen en die dagen grotendeels in de cel moe ten doorbrengen. Heel graag zouden de predikanten hun iets van versnapering en lectuur geven, waardoor de ingeslotenen het gevoel krijgen toch niet door de buiten wereld vergeten te worden. De geestelijke verzorgers hopen weer op de bijdrage van velen te kunnen rekenen, die gestort kun nen worden op de hierboven genoemde gironummers of bezorgd worden bij de predikanten. Zo spoedig mogelijk waarschijnlijk kort na Kerstmis zal in een aantal scholen in Haarlem worden begonnen met gymnastiek- cursussen voor huisvrouwen. Dit in navol ging van enkele andere steden in het Westen van Nederland, waar voor dergelijke cursus sen reeds grote belangstelling bestaat. Het initiatief tot deze lessen gaat uit van de Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland in navolging van Zweden, waar een zeer groot percentage van de huisvrouwen deze lessen volgt. Zo zullen de lessen voor de huisvrouwen niet alleen een kwestie van bewegen zijn, doch meer een kwestie van goed bewegen. Zonder dat er gymnastiek- toestellen aan te pas komen zal men zo veel mogelijk oefeningen geven die van toepas sing zijn op de dagelijkse huishoudelijke arbeid, waarmede men wil bereiken dat vermoeidheid niet zo gauw zal optreden. De lessen zullen worden gegeven voor de huisvrouwen uit Haarlem-Oost in de mr. Bruch-school in de Karolingenstraat op Woensdag, voor Haarlem-Zuid en de Leidse buurt in de Meisjes HBS aan de Tempeliers straat op Vrijdag, voor Haarlem Centrum in de HBS B aan de Voldersgracht on Woens dag en voor Haarlem Noord in de Fuhrhop- school aan de Planetenlaan op Woensdag. Voor de propaganda zal men zich wenden tot de vrouwenorganisaties en tot de wijk en buurthoofden.» Dat „neen schudden" van het maangezicht, het Vrijdag besproken ver schijnsel dat in de we tenschap als libratie, schommeling, bekend staat, is natuurlijk niet het een of andere mys tieke gebeuren; er is wel degelijk een zuiver na tuurkundige verklaring voor te vinden (zoals trouwens voor alle ver schijnselen aan de ster renhemel, al zijn er al tijd en overal primitieve geesten te vinden die er de een of andere bete kenis aan toekennen; in diverse landen waar de zonsverduistering van Februari als een totale eclips zichtbaar was heb ben zich bijvoorbeeld de zonderlingste tonelen af gespeeld). Op bijgaande tekening (die terwille van de dui delijkheid schematisch is; de verhoudingen kloppen natuurlijk hele maal niet) ziet u dc maan in vier standen ten opzichte van de aarde getekend. Die vier stan den doorloopt zij in een maand. Houden wij nu een bepaald punt op het maanoppervlak, bijvoor beeld de maankrater K. gedurende die tijd in het oog. dan zien wij dat punt K volgens onze aardse waarneming een schommelende beweging uitvoeren. Op 28 Novem ber (de data zijn wille- 6 Dec- 13 Dtc. 28 No* keurig gekozen) zien wij het precies in het mid den van de maanschijf, op 6 December daaren tegen bevindt het zich duidelijk rechts van dat midden. Een weck later is de oorspronkelijke po sitie weer bereikt doch een week daarna be vindt het punt K zich, bekeken van de aarde af, links van het midden van de maanschijf. Uit de' tekening blijkt hoe dat komt. De aarde staat niet precies in hel middelpunt van de maanbaan (die immers een ellips is) en bijge volg staat de maan niet altijd even ver van de aarde af. Is de afstand tot de aarde groot, aan doorloopt de maan haar baan langzamer dan 20 bet. wanneer die afstand klein is. Haar baanbe- weging verloopt dus niet gelijkmatig. De aswen teling van de maan doei dat echter wel. En het gevolg is dat baanbewe ging en aswenteling van de maan „niet gelijk lo pen". De ene helft van de maan ligt de een voor op de ander, de andere helft blijft zij erbij ten achter. Vandaar dat ge- schommel. Het vreemde verschijn sel doet zich voor dat het maangezicht behalve de neen-schuddende ook nog tegelijkertijd een ■ja-knikkende beweging ten opzichte van de aar de vertoont. Wij zullen de volgende keer zien hoe dat kan. G. v. W. Het gemeentebestuur van het door Heemstede geadopteerde Puttershoek heeft het comité, dat zich met de organisatie van de verschillende hulpacties belastte, Woensdag zo'n hartelijke ontvangst bereid, dat de dames en heren van het Adoptie comité zich misschien nu pas goed kunnen realiseren, welk een dankbare stemming in Puttershoek ten opzichte van de Heemsteedse bevolking heerst. Het zijn zeker niet de spontaan aangeboden geschenken geweest, die hun deze overtuiging hebben bijgebracht, doch in de eerste plaats de woorden van oprecht gemeende erkentelijk heid, die het aanbieden telkens vergezelden. Zo noemde burgemeester W. van der Ploeg deze adoptie voor Heemstede een wedstrijd in edelmoedigheid onder de ingezetenen, welke ongetwijfeld haar bekroning zal vinden in een langdurige band tussen beide gemeenten. ADVERTENTIE per (lacon E EN PRODUCT VAN Cl BA BAZEL (Z W.) Volgende week zal worden aanbesteed het bouwen van de Prinses Marijkeschool aan de Dinkelstraat in Haarlem-Noord en als in het begin van het volgend jaar met de bouw begonnen kan worden dan wordt gehoopt, dat de school aan het einde van 1954 gereed zal komen. Dat betekent dan, dat de leerlingen van de Prinses Marijke school (Christelijke school voor buitenge woon lager onderwijs), thans gevestigd aan de Sophiastraat, op een goede wijze gehuisvest zullen zijn. Met verlangen ziet het hoofd der school, de heer J. Mol, het ogenblik tegemoet, waarop hij kan verhuizen, omdat de hui dige inrichting onvoldoende is. Toen en kele jaren geleden met het onderwijs be gonnen werd in Haarlem was alleen het gebouw aan de Sophiastraat beschikbaar. De ruimte was spoedig te klein, om alle leerlingen te plaatsen. Thans is een gedeel te van de honderdveertig kinderen onder gebracht in het wijkgebouw aan de Leidse- vaart. Als de nieuwe school gereed is zul len er honderdzestig leerlingen geplaatst kunnen worden. Dit aantal zal spoedig be reikt worden. De meisjes en jongens ko men uit Haarlem, Velsen, Bloemendaal, Zandvoort, Heemstede en Bennebroek. Er- zijn plannen in Haarlem een school voor zeer moeilijke kinderen te stichten. Architect van de nieuwe school is de heer H. W. van Kempen te Bloemendaal, die in de afgelopen jaren verscheidene scholen gebouwd heeft en bezig is nieuwe te ontwerpen die in verscheidene delen van de stad zullen verrijzen. De school aan de Dinkelstraat is het eer ste object in het uitbreidingsplan Delft- wijk. De gronden moeten daar nog wor den opgehoogd, waartoe de gemeenteraad inmiddels heeft besloten. Het gebouw verrijst niet ver van de Jan Gijzenvaart en in de omgeving van de Noorder Hout. De ingang is aan de Dinkelstraat tegenover de woningen voor ouden van dagen. De gymnastiekzaal is geprojecteerd aan de door te trekken Vechtstraat. Na het betreden van het gebouw zal men rechts kamers aantreffen voor de concierge en voor het opbex-gen van leer middelen. Loopt men recht door dan be reikt men het gymnastieklokaal, waaraan kleed- en wasgelegenheden zijn verbon den. De gymnastiekzaal zal ook aan de zijde van de Vechtstraat zijn te bereiken voor hen, die eventueel des avonds van de zaal gebruik wensen te maken. Daarbij komt ook een bergplaats voor veertig fietsen. Gaat men na het betreden van het ge bouw links af de gang door dan zal men eerst een kamer voor het hoofd der school aantreffen en vervolgens vier gewone les lokalen. Rekening is gehouden met de aard van het onderwijs. De klassen zijn negen bij zes meter en kunnen verdeeld worden in werk- en leshoeken of even tueel speelhoeken. Tussen de lokalen zijn gardei-obes geprojecteeei-d. Jassen worden dus niet meer in de gang opgehangen, zo als in de meeste scholen. Aan het eind van het gebouw komt een zaal van zes bij twaalf meter voor handenarbeid. Het hoofd der school hoopt in de toekomst in deze zaal machines te kunnen plaatsen, waar door de jeugd ingeleid wordt in de in dustrie. Via een trap nabij de ingang wordt de verdieping bereikt, waar boven de kamer van het hoofd een kamer gepi-ojecteeei'd is voor de dokter (eventueel voor bestuur en personeel). Ook op deze verdieping ko men vier leslokalen en boven de hand werkzaal een keukenleslokaal, annex keuken. De lokalen liggen aan een tuin met speelplaats ter gi-ootte van 600 m2. Langs het gebouw zal een plantsoen aangelegd worden. Een gedeelte wordt gereserveerd als zandbak (onoverdekt en overdekt) en voor tuintjes, waarin leerlingen kunnen tuinieren. Het gebouw wordt van gele steen opge trokken en het dak wordt blauw-groen. ADVERTENTIE Billijke tarieven. Prospectus op aanvr Amsterdamsche Rijtuig Mij. Plein 21 De in de Haarlemmermeer en de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude gehouden Klaprooscollecte heeft in totaal 1.059,34 opgebracht. Dit bedrag kan als volgt over de verschillende dorpen en buutschappen worden verdeeld: Aalsmeer- derdijk 77.08 Abbenes-De Kaag ƒ100.16, Hoofddorp 358.05, Nieuw Vennep ƒ103.10, Rijk 91, Vijfhuizen 125,15, Zwanenburg- Halfweg 304.70. Deze bedragen zijn be langrijk groter dan die van 1952, toen in totaal 989,26 werd ingezameld. De reis naar Puttershoek werd door een uitgebreiü gezelschap ondernomen, be staande uit het bijna voltallige college van B. en W., de gemeente-secretaris, de dames en heren van het Adoptie-comité en vele raadsleden: allen voor het grootste ge deelte door hun echtgenoten vergezeld. lil de grote suikerfabriek te Puttershoek werd het" gezelschap in de fraaie r.ecreatie- zaal op de meest hartelijke wijze door de directie en het gemeentebestuur ontvan gen. De directeur, ir. A. Loopuit, gaf aan de hand van een schematische voorstelling een verklaring van de fabricage-methode van suiker en dit proces kon daarna tijdens een interessante, doch vermoeiende excursie, van zeer nabij worden gadegeslagen. Hierna kwam men weer in de recreatie zaal bijeen, waar enige smalfilms werden gedraaid over het bezoek van de Putters- hoekse vrouwen aan de Flora, het Putters- hoeks-festival in de Jan van Goyenstraat en de muzikale wandeling, die de Heem- steedse Fanfare „Excelsior" enige maanden geleden door Puttershoek heeft onder nomen. Vervolgens werd in restaurant „De Post hoorn" de lunch gebruikt waarbij diverse sprekers de gelegenheid kregen om van hun grote erkentelijkheid jegens Heem stede te getuigen. De heer J. van Ewijck, arts te Putters hoek wees er als eerste op dat Heemstede niet alleen de materiële schade had doen herstellen, doch daarbij ook de zorg van geest en lichaam op zich genomen heeft. Deze woorden werden gevolgd door een alleraardigste intermezzo, bestaande uit het optreden van een aantal kinderen van de kleuterschool. Vervolgens verklaarde de burgemeester van Puttershoek, dat het hem nimmer zo moeilijk was gevallen zijn gedachten onder woorden te brengen, want Heemstede heeft hier een manifestatie gepleegd, die waarlijk onvergetelijk zal blijven. Geschenken Het gemeentebestuur van Puttershoek was zich ervan bewust, dat 't onmogelijk is een geschenk aan te bieden, hetwelk ook maar enigszins met de gevoelens van dankbaar heid in overeenstemming komt. Vandaar dat men besloten had een wandbord van Delfts blauw te laten vervaardigen, dat een symbolische afbeelding vei-toont van de banden, die beide gemeenten voortaan zullen binden. Vervolgens wendde hij zich tot de voorzitter van het Adoptie-comité, de heer N. de Lange, om te verklaren dat hij Heemstede een burger met een derge lijk doorzettingsvermogen benijdde. Als be wijs van Putterhoekse erkentelijkheid mocht de heer De Lange daarop een fraai houten wandbord in ontvangst nemen, waarop de beide gemeentewapens met de hand waren uitgesneden. Het volgende geschenk voor het Heem- steedse raadhuis kwam uit handen van wethouder J. van Es-v. d. Have, die in zijn kwaliteit als voorzitter van „Het Groene Kruis", een door zijn echtgenote vervaar digd wandkleed aanbood, waarvan de voor stelling eveneens op de watersnood be trekking heeft. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, herinnerde er aan, dat het op het moment van de ramp onmogelijk was geweest hulp te bieden, maar Heemstede heeft zijn tijd rustig af gewacht, tot men een doel voor actieve hulpverlening gevonden had. Spreker meende dan ook ten volle reden te hebben trots op zijn gemeente te zijn. Tienduizend gulden De heer N. de Lange noemde het een voorrecht voorzitter van een comité te mogen zijn, dat zich als een man had in- len. Ook de Heemsteedse bevolking heeft bewezen een groot en edelmoedig hart te bezitten, zodat men nimmer vergeefs een beroep op haar offervaardigheid deed. Tenslotte betuigde de heer De Lange zijn oprechte dank aan het Gemeentebestuur, voor het in hem gestelde vertrouwen en aan d eleden van het Adoptie-comité voor hun onvermoeide medewerking, waarvan hij speciaal de secretaris, de heer W. H. van Hengelaar noemde. Daarna stelde spre ker burgemeseter Van der Ploeg een che que ten bedrage van tienduizend gulden ter hand; in aansluiting op de negendui zend gulden, die Puttershoek reeds eerder hebben bereikt. De laatste spreker was de heer W. H. van Hengelaar, die nog een geschenk van een confectie-fabrikant aanoood, bestaan de uit zeventig kinderjurken, welke door de meisjes van het atelier zonder extra beloning in overuren vervaardigd zijn. Toen aan het begin van dit schooljaar werd aangekondigd, dat de Letterlievende Vereniging „J. J. Cremer" een voorstelling voor scholieren zou geven van het bekende toneelstuk „De Familie Kegge", kon be zwaarlijk worden verondersteld, dat de belangstelling zo groot zou zijn, dat slechts een derde gedeelte van het aantal gegadig den de in September gegeven voorstelling kon bijwonen. Later zijn nog enkele honderden leer lingen toegelaten tot een voor iedereen toe gankelijke voorstelling, doch nog ongeveer 2000 leerlingen moesten worden teleurge steld. De Commissie voor culturele vor ming van de schoolgaande jeugd, onder wier auspiciën de schoolvoorstelling plaats vond, heeft „Cremer" bereid gevonden, de voorstelling op 15 December te geven. „De Familie Kegge", naar gegevens uit Hildebrand's bekendste werk „De Camera Obscura", leent zich buitengewoon voor een schoolvoorstelling. Bij de voorstelling van 15 December zullen nog niet alle leerlingen, die haar willen zien, kunnen worden toegelaten. Aangezien zij voor leerlingen der hoogste klasse van de scholen voor Middelbaar, voorbereidend hoger, Nijverheids- en Kweekschoolonderwijs de meeste waarde heeft, zal aan hen voorrrang worden ver leend. Aan het einde van het seizoen ko men, r.aar verwacht mag worden, de an deren nog aan de beurt. Aan de stichting voor klinisch hoger onderwijs te Rotterdam is geslaagd voor het semi-artsexamen de heer J. P. Kruyt te Aerdenhout. ADVERTENTIE Iedereen is even (A verrukt van die geurige, goudgele Del Monte Ananas. Niet te zuur en niet te zoet - Del Monte heeft iedere bekoring van de sappige, verse vrucht. Proef, en U weet waarom Del Monte over de hele wereld het begrip is voor natuur-zuivere vruchtenconserven. Vraag óók om Del Monte t De organist Maaiden W. Kooy, die gister avond met het onder zijn leiding staande Haarlemse Kamerkoor en met medewer king van de bas Rom Kalma en de blok- fluitist Willem Meybaum in de Waalse Kerk een concert gaf, behoort tot de be trekkelijk kleine groep van musici, die zich ten aanzien van de uitvoering van kerk muziek streng houden aan een bepaald principe. Dit principe houdt in een uiter lijk onbewogen voordracht van vocale en van instrumentale kerkmuziek. Voor een liturgische dienst, waarin uiteraard niet de muziek hoofdzaak is, maar een zuiver die nende taak heeft, is een dergelijke objec tieve interpretatie natuurlijk gerechtvaar digd. Want men ondergaat haar werking in samenhang met de volledige eredienst. Op een concert is er echter geen sprake van een „kerkelijke" functie van muziek, ook al wordt zij in een kerk uitgevoerd. Deze omstandigheid schept voor een kerk- concert consequenties, waarmede door geestdriftige propagandisten van muzikale liturgie-vernieuwing te weinig rekening wordt gehouden. Ook Maaiden W. Kooy liet op het concert van gisteravond koralen in de bewerkingen van le Maistre, Gumpelzhaimer, Lechner, Bach en Altenburg liturgisch-objectief door zijn koor zingen, met verzorgde klank en over het algemeen correct. Maar los van enig liturgisch verband en strekking kon er van de vertolkingen te weinig uitgaan. En bij de op den duur onverdragelijke kilte van de kerkruimte zou wat meer innerlijke verwarming zeer welkom geweest zijn. De bas Rom Kalma heeft ons die warmte met het „Bringt her dem Herren" van gezet om de benodigde gelden te verzame- Heinrich Schütz, met „An evening hymn" van Henry Purcell en met het oud-Neder landse „Het hemels Jerusalem" wel kunnen geven. Maar daardoor werd het concert heterogeen van uitvoeringsstijl. Ook Willem Meybaum bracht met zijn klankschone voordracht van een Sonate van B. Marcello en van de Sonate over „Allein zu dir, Herr Jesu Christ" van Feli- citas Kukuek een expressief element, zij het dan bescheiden. Zijn voordracht werd een overtuigend pleidooi voor de altblok fluit als solo-instrument. Beide solisten werden met smaak door Maarten Kooy op het orgel begeleid. Als solist vertolkte de organist nog met unifor me registratie het Preludium en Fuga in d van A. v. d. Kerckhoven, de Toccata in c van J. P. Sweelinck en een gematigd mo dern Preludium en Fuga van Jan Koetsier, meedogenloos hard vaak. maar technisch zeer vaardig. P. ZWAANSWIJK De Excursie- en Sint Nicolaasvereniging „Haarlem" houdt Zondag 29 November haar negentiende Sint Nicolaasfeest in de Gemeentelijke Concertzaal. Er worden twee voorstellingen gegeven voor 1400 kinderen, waaraan wordt medegewerkt door de Haag se toneelgroep „De Witte Vogel". De programma's op de beide voorstel lingen. respectievelijk voor kinderen van vier tot zeven jaar en van zeven jaar en ouder, zijn vrijwel gelijk. Voor de eerste groep wordt het sprookje „De wilde Zwa nen" opgevoerd. De ouderen krijgen het sprookje „Van een koning die kip werd" te zien. De programma's vermelden een bezoek van de Sint, uitreiking van cadeaux en tractatie. Muzikale medewerking zal worden ver leend door „De Hooimyters".

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11