ZE VEN DA GEN HAARLEM Kort en bondigj Jaarvergadering comité Oud-Schoten ^liJeeVb LAATSTE NIEUWS Kotter bij Texel gestrand Amsterdamse Beurs Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 13 Begroting Rijnland vastgesteld Gemeentelijke Ziekenhuisverzekering PRACTISCHE CADEAUX i I VOOR BABY EN KLEUTER j VOOR DE BABY Burgerlijke Stand van Haarlem Het meningsverschil tussen Laniel en Bidault Scheepvaart Harriët Freezer sprak voor Haarlemse huisvrouwen De jaarvergadering, die het wijkcomité Oud-Schoten Donderdagavond in het ge bouw van de kleuterschool aan de Tessel- schadestraat belegde had een vlot verloop, vooral dank zij de snelle verkiezing van het dagelijks bestuur, welks beleid ook dit jaar een stuwende kracht in dit stadsdeel is geweest. De notulen werden ook snel aangenomen en toen men bij de ingekomen stukken be landde was daar allereerst de mededeling van het bestuur, dat het wachthuisje aan de Vondel weg, waarover heel wat te doen en te schrijven is geweest, er nu eindelijk is zander glas. Herhaaldelijk komen er bij het comité klachten binnen over de geringe afmetin gen va/n de brievenbussen, die naar men verklaart, vooral op Zondagavond al heel gauw gevuld zijn. Ook het ontbreken van de lichtingsuren aan de bussen wordt als een gemis beschouwd. Het comité heeft voorts naar de toneel avond van Vriendenkring een afgevaardig de gestuurd. De vraag van deze vereniging behelsde de wens een eigen behoorlijke lokaliteit te bezitten en dus in Noord te kunnen spelen. Bij de bespreking van het jaarverslag van de secretaris kwam uit het bestuur de wens naar voren, meer bijeen te komen. Tevens werd voorgesteld over bepaalde het gemeentelijk belang rakende onder werpen inleidingen te laten houden door ter zake kundigen. Een punt van korte discussie was nog de kwestie van vergoeding aan de secretaris van het wijkcomité, die aan dit werk nu eenmaal veel vrije tijd offert en boven dien tamelijk hoge kosten heeft. Het raads lid de heer D. A. J. Spek (A.R.) die met de heer G. Blokdijk Arbeid) namens de ge meenteraad aanwezig was, merkte hierbij op dat een dergelijke vergoeding toch niet verboden was. Er werd aangedrongen op spoedige aan besteding van het gymnastieklokaal bij de P. H. Leyschool aan de Eksterstraat. Bij de rondvraag wees de heer Spek op de grote verdiensten van het comité, dat drie jaar geleden door B. en W. geïnstal- De Verengde vergadering van Rijnland te Leiden bijeen, heeft de begroting voor 1954 behandeld en vastgesteld. Deze sluit voor de gewone dienst op een totaalcijfer van ongeveer 1.500.000. Het bundergeld is onveranderd op 6,50 bepaald, maar dit kon alleen geschieden door de bestemming van het grootste deel der algemene reserve (overgehouden saldi van vroegere jaren) voor de gewone dienst; een toekomstige verhoging van het bundergeld wordt niet onwaarschijnlijk geacht. Na enige discussie verenigde de vergadering zich met deze gedragslijn voor het komende jaar. Grote nieuwe werken staan voor het volgende jaar niet op het programma. De bouw van het nieuwe gemaal te Katwijk waarmede men in het volgende voor jaar hoopt klaar te zijn beheerst uiter aard het beeld. De vraag of vóór dit ge maal een geheel open uitwaterig naar zee zal worden gemaakt met opheffing dus van de buitensluis als waterkering, zal nog nader aan de orde komen. De boezem verbetering zal worden voortgezet. Voor werken aan de Grote Sluis te Spaarndam is een bedrag geraamd, doch het plan daartoe staat nog niet vast. Rijnland had aanvankelijk besloten geen beroep op het rijk te doen voor vergoeding der kosten vereist voor het herstel der stormschade aan de Rijnlandse Noordzee kust; maar na een wenk van hogerhand is men op dit besluit teruggekomen. Het be treft hier een bedrag van 130.000. Nu het besluit tot het geven van bijdra gen aan polders in de kosten van verbete ring en onderhoud der boezemkaden nog steeds wacht op goedkeuring, is besloten de desbetreffende bedragen over 1953 aan de polders bij wijze van voorschot te verstrekken. Ook dit besluit zal goedkeu ring vereisen. leerd werd. De belangstelling is er en met grote activiteit dient men verder te gaan met de stimulering hiervan. Verantwoorde lijkheid eist nu eenmaal volharding. Er kentelijk zeide de heer Spek te zijn voor het totstandgekomene in de afgelopen ja ren. Bestuur Het bestuur blijft dus in de volgende sa menstelling gehandhaafd: Voorzitter: de heer B. J. A. Steentjes; vice-voorzitter: ds. G. H. v. d. Woord; secretaris: J. Kampman; leden: mevrouw A. N. J. Zenthoff-Kat en de heren J. C. H. Hetem, P. A. Joosten, P. N. Konijn, H. Mensink, A. N. J. Mol, C. Okx, W. de Vos, A. G. Wassenaar en J. G. Winter. Na de vaststelling van de premie van de Gemeentelijke Ziekenhuisverzekering te Haarlem van 1 Januari 1952 zijn de ver- pleegprijzen twee keer verhoogd en na 1 Januari 1954 is het te verwachten, dat door de algemene loonsverhoging de ver- pleegprijzen zullen stijgen. Daarom hebben B. en W. van Haarlem besloten de premie met ingang van 1 Januari a.s. te verhogen. De inkomengrens voor de groep C (f 10.000) zal verhoogd worden tot f 12.000. De premie wordt als volgt: groep A, vol wassenen f 3 per maand; groep B volwas senen f 1.50 per maand; groep C f 3.75 per maand. Groep A, kinderen f 1; groep B, kinderen f 0.50; groep C, kinderen 1.25. De .aanvullende bepalingen, die tot he den geheel vrijblijvend kunnen worden toegepast, worden in de polisvoorwaarden opgenomen; de verzekerden kunnen daarop in het vervolg recht doen gelden. B. en W. merken op, dat de specialisten tarieven opnieuw zijn vastgesteld en hoe wel voor de ziekenhuisverzekering een ruime reductie wordt toegepast op de par ticuliere tarieven, betekent de nieuwe vast stelling toch een aanmerkelijke verhoging. Tenslotte heeft het de aandacht van het college getrokken, dat het algemeen risico van de verzekering is gestegen, omdat tengevolge van de ontwikkeling der me dische wetenschap relatief meer patiënten in het ziekenhuis worden opgenomen dan voorheen, nieuwe behandelingsmethoden vrij kostbaar zijn en vooral ook de uit gaven voor medicamenten zeer zijn geste gen. De exploitatie der verzekering zal over het lopende jaar een niet onbelang rijk verlies opleveren. ADVERTENTIE 25.75 Snow Suite, leeftijd 4 jaar Snow Suite, popeline. wol gevoerd 33. Teddy jasjes, prachtige coupe 33. Teddy jacks, prachtige coupe., ƒ33 Stoffen jacks, leuk gevoerd 18 Lamsvel jasjes, tot 3 jaar29 Skibroeken, wol, alle kleuren vanaf Slobbroeken wit f 4 Dan Nooitgedacht, Kiddy craft en Steiff speelgoed ANEGANG 46 - GR. HOUTSTR. 116 HAARLEM HAARLEM, 26 November 1953 GEHUWD: 26 Nov., M. Figee en M. J. G. Hendriks; F. Burggraeve en J. J. Rombaut; P. Kerkhoff en K. Brandsma; Th. Kraag en B. van Kampen; E. de Graaff en H. Hedde- ma; J. Kiekens en K. van der Aar; PC. Schippers en L. Schlebaum; H. Kuis en E. Blok; L. Jansse en E. A. Bakker; J. Katers en N. de Vries. BEVALLEN van een zoon: 25 Nov., H. Smolenaars—Bruijn; A. M. Niedenzu—van Munster; E. M. Elfers—Horsman; E. C. de Jong—Wij ts. BEVALLEN van een dochter: 25 Nov., E. O. BruijnBlahyj; 26 Nov., A. K. H. Goosens —Winkler Prins; A. M. Witte—Meinders. OVERLEDEN: 24 Nov.. M. E. van der Hart Aerden, 65 j., Bos en Hovenstraat; 25 Nov., C. Bruijn, 80 j., Gasthuisvest; G. L. Kleij, 67 j., Leidsestraat; L. Broekhuizen, 79 j„ Kloppersingel; B. Velleman—Schaap, 64 j„ van Keulenstraat; W. Th. Hijkoop, 68 j Roosveldstraat; J. A. Bruigom. 95 j., Oranje straat; J. Kwast—Reinalda, 76 j., Hazepa- terslaan; T. Koene, 54 j., Oranjestraat; M. J. van Hagen—Groen, 58 j., Thomsonlaan. Het meningsverschil tussen Laniel en Bi dault ontstond vanochtend nadat Laniel in de Nationale Vergadering te kennen scheen te geven dat stemmen voor de motie van vertrouwen eerder steun voor zijn eigen rede zal betekenen dan voor die van Bi dault. Na deze passage moest Bidault er door zijn vrienden van weerhouden worden de zaal direct te verlaten. Harriët Freezer, schrijfster van „Elisa beth en de moraal" en „is dat nu wel zo?" was gisteravond te gast bij de Haarlemse afdeling van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen, voor wie zij in de mu ziekzaal van Brinkmann een causerie heeft gehouden over: „Rebellie tegen de moraal". Onder moraal verstond de schrijfster het maatschappelijk harnas, waarin wij men sen zitten. Rebellie tegen de moraal is dus eigenlijk niets anders dan opstand tegen de maatschappij, hetgeen tot uiting komt in de zonde. Op zich zelf zou dit een ern stig onderwerp kunnen zijn, doch Harriët Freezer is er de vrouw niet naar, om lang ernstig bij iets stil te staan. Telkens wan neer zij te serieus op het onderwerp dreig de in te gaan, plaatste zij weer een van die vele geestige gezegden, die de aanwezigen van de lezing deden genieten. Bij het optrekken van de mist ontwaarde men vanmorgen op de vuurtoren van Texel ongeveer iy2 mijl Westelijk van de toren een gestrande kotter. Het schip ligt recht op de toren gericht. Mede daardoor heeft men zelfs met sterke kijkers geen enkel identiteitsteken her kend. Enig leven heeft men aan boord evenmin kunnen ontdekken. De reddingboot „Joan Hodson" van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Red ding Maatschappij is terstond uitgevaren naar het vaartuig. Ook de reddingboot „Prins Hendrik" is uit Den Helder vertrokken om assistentie te verlenen. Volgens nadere berichten is de kotter niet verlaten. Aagtekerk, pas. 25 Gibraltar n. Antwerpen. Akkrumdijk, 24 te Karachi. Aletta, 25 v. Pladju te Saigon. Almkerk, 25 te Melbourne. Armiila, 24 v. Haiphong n. Singapore. Axeldijk, 25 te New York. Aardijk 25 v. R'dam n. New Orleans 26 bij Vlis- sirogen ten anker. Alcyone, pas. 25 Fernando Noronha n. Recife. Alhena, 25 100 m. N. St. Paulsrock. Alpherat, 26 Bahia verwacht. Aludra, 25 te Rotterdam. Amstel'brug, 25 v. Montevideo n. St. Vincent. Appingedijk. 25 v. Tampico n. New Orleans. Aagtedijk, 25 v. New York te Boston. Aardijk, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Alamak, pass. 26 Vlissingen te R'dam verw. Aldabi, 25 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Amsteldijk, 25 v. Lake Charles te Tanga. Ab'bedljk, 25 690 m. O. Kp. Race. Agatiha, 27 v. Pladju te Tj. Priok verw. Alderamin, 25 60 m. ZW. Kp. Matapan. Alwaki, 25 100 m. NO. Rio Grande. Amerskerk, 25 200 m. O.ZO. Socotra. Amstelpark, 25 750 m. O. Bermuda. Ariadne, 25 90 m. NO. Kp. Vilano. Alnati, 26 140 m. ZW. Ouessant n. Antwerpen. Amsteld'iep, 26 rede Vlissingen. Argos, 27 te Savona. Alamak, 26 v. Antwerpen te Rotterdam. Albireo, 26 v. Santos 27 Rio de Janeiro verw. Alioth, 26 v. Antwerpen te Rotterdam. Alkaid, 26 v. Rotterdam n. Hamburg. Alphacca, 26? v. Paranagua n. Santos. Altair, 27 te Las Palmas verw. Arundo, 26 v. Balboa n. Honolulu. Abbekerk, 26 v. Genua n. Antwerpen. Alcyone, 25 te Recife. ALmdijk, 26 v. Lissabon n. Havana. Amerskerk, 28 Cochin verwacht. Amor, 26 te Iskenderun. Ampenan, 27 v. Pahang n. Colombo. Amsteldiep, 27 v.Amsterdam te Antwerpen. Amsteldijk, 28 te New Orleans en verm. 30 naar Le Havre. Annenkerk, 26 v. Hongkong n. Shanghai. Arendskerk, 26 te Rio de Janeiro. Bengkalis, 25 v. Amsterdam n. Zee-brugge. Blij-dendijk. 25 v. New York te Boston. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3/ Nederl.'47 99'/, 99'/,. A.K.U 180 179 231/ 230/ Philips Gloeil. 193 192 Kon. Petroleum 342/ 341/ A'dam Rubber 93/» 93/ Holl. Amer. Lijn 144 144 N. Scheepv. Unie 137/ 137 H.V.A 113/ 113/ 94/ 94/ Amsterd. Bank 179% 179 Ned. Handel Mij. 167 167/ Rotterd. Bank 173/ 173/ Twentsche Bank 173 173/ Anaconda Copper 32i8/u 32/ Bethlehem Steel 50°/l8 50/ Republic Steel 48lR/ie 48% Shell Union 73/ 73/ 20s/,. 20 s/ie U. S. Steel 37/ 37/ Boschfontein, 25 v. Antwerpen te Amsterdam. Bacchus, 25 225 m- ZW. Ouessant. Bennekom, 25 v. Bremen n. Antwerpen. Bintang, pass. 25 Rur.sal Jebel n. Karachi. Bloemfontein, 26 v. Antwerpen n. A'dam. Bdommersdijk, 26 v. New York n. Antwerpen. Callisto, 25 355 m. W. SciUy's. Caltex Delft, 25 80 m. O.NO. Algiers. Caltex Pemis, 25 7ó rn. O.ZO. Kreta. Camphuys, 26 Tj. Priok verwacht. Carilla, 25 140 m. W.NW. Fremantle, Cleodora, 25 v. Curapao n. Durban. Caltex The Hague, 26 v. Rotterdam te Sidon. Caltex Nederland pass. 26 Kp. Bon n. R'dam. Caltex Utrecht, 26 Ouessant gepass. n. Sidon. Caltex Leiden, pass. 26 Ouessant n. R'dam. Ceronia, 25 v. Curapao te Bombay. Delfland, pass. 25 Ouessant n. Las Palmas. Delft, 25 v. Palta te Man-ma. Drente, 25 60 m. O.ZO. Kp. St. Vincent. Duivendreoht, pass. 25 Startpoint n. Liverpool Donged-ijk, pass. 25 Panamakanaal n. Los. Angeles Esso Amsterdam, 25 v. Stanlow n. Aruba. Kernland, 25 v. Recife n. Bahia. Ksso Rotterdam, 29 v. Aruba te R'dam verw. Elmina, 25 rede accra. Eos, 25 50 m. O. Kreta. Ena, 27 Balikpapan verwacht. Esso Den Haag, pass. 18 Ouessant n. Sidon. Eemdijk, 27 te Brownsville. Enggano, 26 te Genua. Felipes, 26 te Pladju. Friesland (KRL)25 v. Philadelphia t-e N. York. Gaasterkerk. 25 v. Sydney n. Aden. Groote Beer, 26 420 m. W.t.N. Vaientia n. R'dam Gaasterlaod, 26 v. Amsterdam n. Bremen. Garoet, verm. 27 v. Mena el Ahmadi n. Calcutta Gordias, 26 v. Tunis n. Malta. Graveland, 26 v. Victoria te Ilheus. Groote Kerk, 27 v. Antwerpen te Amsterdam. Heelsum, pass. 25 Bermuda n. Houston. Haulerwijk, 25 230 m. O.ZO. Recife. Hersilla, 25 70 m. W. Ouessant. Helena, 26 v. Amsterdam n. Hamburg. Hector, 27 v. Amsterdam te Rotterdam. Hathor, 27 te Bremen. Hestia, 24 te New York. Ivoorkust, 25 95 m. Z.ZW. Kp. Palmas. Indrapoera, 26 rede Semarang. Japara (KRL). pass. 25 Vlissingen n. Londen Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 26 Perim n. Suez Jupiter, 25 v. Istanboul n. Claveïla. Jagersfontein, 26 v. Teneriffe n. Kaapstad. Java, 25 te Penang. Karimata, 25 v Port Said n. Alexandrië. Kieldrecht, 25 320 m. O. Guardafui. Kota Agoeng, 25 110 m. Z. Kreta n. Genua. Kota Ba roe, 27 te Suez. Kota Gede, 26 in Str. Banka 28 te Tj. Priok verw. Karimun, 26 te Amsterdam. Le Maire, 30 te Melbourne verwacht. Lucita, 25 v. Heysham n. Oldkilpatrlck. Laagkerk, pass. 26 Noordp. Ceylan n. Colombo. Lawak, 26 v. Penang n Port Swettenham. Lerr.sterkerk pass. 26 Vlissingen n. Hamburg. Lutterkerk, 26 v. Genua n. Port Said. Leersum, 26 v. Jacksonville n. Le Havre. Laertes. 25 rede Singapore. Langkoeas, 27 v. Port Said n. Genua. Laurenskerk, pass. 27 Gibraltar n. Bordeaux Linge, vertr. 27 v. Le Havre 28 R'dam verw. Lissekerk, 27 v. Port Said n. Vassilikobay. Lombok, 23 v. Los Angeles te San Francisco. Luna, 26 v. Hamburg n. Amsterdam. Malvina, 25 220 m. W.ZW. Lissabon. Murena, 25 v. Port Said n. Gibraltar. Mitra, 24 v. Ummsaid n. Gibraltar. Manoeran, 25 v. Frederikstad te Amsterdam. Maas, 26 te Izmir. Madcera, pass. 25 Gibraltar n. Beyrouth. Marisa, pass. 26 Minikoy n. Suez. Marpessa, 26 te Singapore Mataram, 26 dwars Kp. Bon n. Halifax. Meliskerk, 26 v. Singapore te Port Swettenham De 39, niet-polifiek De Transvaal- en de Indi sche buurt in Haarlem-Noord hebben nu niet bepaald bijge dragen tot de roep van Haar lem als Bloemenstad. Een armetierig plantsoentje op de overgang van Schalkburger- gracht naar Delistraat, een tot speeltuin ingerichte groen strook dat is vrijwel alles wat het kwartier aan „longen" heeft te bieden, zelfs ontbre ken in de meeste, fantasieloze, lineaalrechte straten de bomen. Waar de mogelijkheden voor een gezonde ontspanning voor de jeugd zo evident mankeren zijn er mensen nodig die door hun bezieling en hun energie er voor zorgen, dat er dan wat voor al die negatieve factoren in de plaats komt. Zo iemand is Hendrikus Wilhelmus van der Giessen (Arbeid), de man die ook in de raad altijd op het sprekerslijstje staat wan neer er een jeugdbelang in het geding is. Hij kent de verlan gens en de noden van het ar beiderskind wellicht als geen ander in de raad: hij heeft er zelf toe behoord en langer dan twintig jaar loopt hij mee in de jeugdbeweging, de laatste jaren vooral in het Club- en Buurthuiswerk, dat juist is opgezet voor de vrije-tijdsbe- steding voor wat men tegen woordig met een geleerd woord de „ongrijpbare jeugd" pleegt te noemen. Maar de heer Van der Gies sen houdt eigenlijk helemaal niet van zulke stadshuiswoor den, waar het gaat om dood gewone kinderen, die met doodgewone middelen geleerd moeten worden dat niet de straat maar de huiskamer de plaats is waar zij hun geluk moeten vinden. Hij is een volbloed-Haar lemmer, die zijn jeugd heeft gesleten in de Delftstraat en later op de Papentorenvest. Hij verloor al vroeg zijn vader, zodat ze thuis blij waren, dat hij op zijn veertiende jaar een baantje kreeg bij het Provin ciaal Waterleidingbedrijf, waar hij nu nog is, zij het dan dat het baantje een betrekking werd. Hij spreekt met grote sympathie over het P.W.N., waar hij ook zitting heeft in de medezeggenschapcommis- sie. Alle tijd welke over schoot kwam en komt ten goede aan Haarlems jeugd. Voor de oorlog eerst leider van welpen en verkennersgroepen bij de Padvinderij zou hij ook Geertruida Rosenhart leren kennen: de tegenwoor dige mevrouw Van der Gies senRosenhart; toen, in de oorlog, organisator van week einden, praatkringen, kampen van „De jonge kerk", na de bevrijding de duik in het zo moeilijke Club- en Buurthuis werk. Met zijn vrouw vormde hij het ouderpaar van het Clubhuis „Naast d'Appeiaai tot zijn eigen gezin een om vang kreeg welke moeilijk de zorg voor nog een ander gezin daarnaast verdroeg. Maar or ganisatorisch bleef hij als secretaris van de Club- en Buurthuizen actief: Thor- beckebuurt en Vogelenbuurt werden binnen de actieradius van die stichting en daarmee samenwerkende verenigingen getrokken. En omdat het bloed nu een maal kruipt waar het niet gaan kan, ontfermde hij zich ook nog over driehonderd kin deren die opgroeien rond de Julianakerk van de Hervorm de gemeente Schoten, waarvan hij ouderling-kerkvoogd is. Zijn vrouw staat hem daarin trouw bij, leidt in haar huis kamer iedere Woensdagmid dag een groepje van zeven- en achtjarigen. Niet alleen gebrek aan geld, maar vooral ook aan ruimte geeft het echtpaar Van der Giessen heel wat kopzorg, al genieten zijn pupillen aan ook een gastvrij onthaal in de Willem de Zwijgerschool. De heer Van der Giessen vertegenwoordigde bij de op richting van de Partij van de Arbeid in 1945 de Christelijk Democratische Unie, waarvan hij secretaris was. De C.D.U. was voor de oorlog de enige groep die niet haar ontwape ningsparagraaf opgaf en iets van dat radicalisme klinkt nog wel in een gesprek met hem door. Want het blijft merk waardig dat millioenen, neen milliarden voor de bewape ning altijd zoveel vlugger worden afgestaan dan honder den over duizenden durft men al bijna niet meer te praten voor de jeugdzorg. En daarom gaat de vinger van de heer Van der Giessen om hoog telkens wanneer er in de raad iets voor de jeugd moet worden bereikt. De heer en mevrouw Van def Giessen, die zich zo vaak ont fermen over andermans kinderen, ziet men hier verenigd met het eigen kroost: Marjo (8), Tom (6) en Ineke (10). Hun voornamen verschaften de heer Van der Giessen het pseudoniem Tom Marin, waaronder hij in het weekblad „De Hervormde Kerk" verscheidene strips voor de kinderen pu bliceerde. Het schrijven voor kinderen is eigenlijk zijn liefste bezigheid, al schiet er maar weinig tijd voor over. Dichterbij Wij hebben in de rubriek mooi schrijven over jubilea, stadsverfraaiïng'en en vroede vaderen, maar het zou u allemaal nimmer onder ogen komen, wanneer wij daar aan het Zuider Buitenspaarne niet een gebouw hadden met aller lei vernuftige zet-installaties, een badkuip met heet lood, een soort van opstaande stoomwals, die men in het algemeen rotatiepers noemt en een aantal mensen, die binnenstebuiten en achterste voren kunnen lezen. Hiermee is dit bedrijf zoals u wel zult begrijpen, nog maar in ruwe trekken geschetst. Wij zijn met al onze vrou wenpagina's, feuilletons, stuk jes, artikelen, schetsjes en be richten volkomen afhankelijk van dat technische gedeelte van onze onderneming, de zetterij en drukkerij want u heeft van ons nog nooit een krant gehad, die wij gezamen lijk met de hand geschreven hadden. Dat zou eeuwen ge leden nog niet zo gek geweest zijn, want toen vervulden koopmansbrieven en andere geschreven „tijdingen" en „nouvellen" de rol, die de krant nu voor u waarneemt. Maar sindsdien is het hand schrift der redacteuren zo ontstellend verslechterd, dat toepassing van de drukkunst noodzakelijk werd. Indien u in een bevlieging wel eens aan volkshuishoud kunde hebt gedaan, dan zal het u getroffen hebben, dat de ligging van een bedrijf in veel gevallen zo dicht mogelijk bij zijn grondstof is gekomen. Wij hebben voor het gemak aangenomen dat onze grond stof nieuws is en die wordt in de Grote Houtstraat aan geboord. Niet ver van de vind plaats, aan het Zuider Buiten- Spaarne vindt u het bedrijf, dat het de beste vorm geeft waarin het geconsumeerd kan worden: het dagblad. Deze twee afdelingen kunnen ech ter niet dicht genoeg bij elkaar liggen. Daarom zal het onge twijfeld een verbetering zijn wanneer straks een grote, moderne drukkerij zal wor den „ingevoegd" tussen het Groot- en het Kleinheiligland, vlak achter onze kantoren. De oude, langwerpige Doopsge zinde school, die daar haar tijd heeft uitgediend, valt thans onder de mokers der slopers. Zo vallen nu de muren, die het klankbord waren van de massale leespogingen van ver scheidene generaties en die het schamele uitzicht vormden voor naar de hoek verwezen deugnietjes. Voor die laatsten zou het wellicht een vertroos tende gedachte zijn geweest, te weten, dat dat allemaal zou plaatsmaken voor een druk kerij die mede de ingezonden „Brieven aan de redactie" zou afdrukken, die zij zélf later zouden schrijven. Clubhuiskrant Het bestuur van het club huis Naast d'Appelaar heeft een redactie gevormd en een clubhuiskrant uitgegeven van acht pagina's. Daarmee is een flink sohepje gelegd op de activiteit van de leiding. Ieder begrijpt welk een vooruitgang dit is. Uitgebreid en te veel tijd vergend brieven schrijven, waardoor tot nog toe mede delingen en programma's werden kond gedaan, behoort tot het verleden. Bovendien biedt de krant de mogelijk heid eens wat over de onder werpen uit te wijden, eens een aardig stukje te schrijven, en, zoals de redactie in zijn eerste exemplaar heeft getoond, het clubhuiswerk te illustreren met luchtige tekeningen. De krant bevat al een mededeling over een tentoonstelling, waar op werkstukjes, die in club- tijd werden gemaakt, worden samengebracht. De tentoon stelling wordt vandaag en morgen in het clubhuis aan de Damstraat gehouden. Cadeaux Cadeautjes geven is dikwijls een bijzonder moeilijk karwei. Cadeautjes krijgen ook. Als wij allen de shawls, de pulle tjes en de asbakken, die wij in de loop der jaren gekregen hebben, maar nooit gebruikt hebben, allemaal zouden heb ben bewaard zouden wij, ieder voor zich, een kleine bazar kunnen beginnen. Uit piëteit tegenover de geefster of gever zetten wij bij het openen van weer zo'n mislukt pakket ons stralende gezicht en zeg gen: „Och wat aardig, dank je direct aan het embleem van de cadeaukring, dat meestal in de étalages staat en aan het recïameaffiche, dat op de ramen geplakt is. Degene, die de chèque ontvangt, vindt achterin het boekje alle namen van de aangesloten winke liers. Daarbij verleent de Neder landse cadeaukring nog een extra service, die enigszins Amerikaans aandoet. Indien men namelijk op een gewenste datum niet aanwezig is, draagt men deze organisatie op voor het cadeauboekje zorg te dra gen. Het hoofdkantoor van de cadeaukring verzorgt er zerrs een aardig bloemetje of ver pakking bij. Alleen in Haar lem en omgeving zijn reeds 42 winkels bij de „kring" aange sloten en dan moge misschien de gezelligheid van het winke len verloren gaan, gemakke lijk is het in elk geval wel. Daar zal iedereen het over eens zijn. Verzoek Hoofdinspecteur I. B. Brauck- mann van onze Verkeerspolitie ziet met enige bezorgdheid de dag van morgen en de volgen de week tegemoet. Gij kunt eraan meewerken dat de rimpels in zijn gelaal niet al te diepe groeven worden. Immers, houdt ge u, al win kelende, keurig op het trot toir, voert ge niet fietsen aan de hand mee door overvolle straten en organiseert ge geen samenscholingen, juist daar waar anderen in grote getale passeren, wel, dan zal het ver keer niet onder de St. Nico- laasdrukte in Haarlems bin nenstad behoeven te lijden. Dan zal ook de kans op wel hoor, dat had je niet moe ten doen." Eri dit laatste menen we dan nog ook. Aan deze onprettige situatie kan nu een eind komen. Wij hebben namelijk thans een „Cadeaukring" in Nederland, en die lost alle eventueel aan wezige moeilijkheden voor ons op met behulp van een char mant boekje, waarin een chèque is gevat, waarop het bedrag wordt ingevuld, dat wij besteden willen om het daarna degene, die wij iets cadeau willen doen, aan te bieden. Hij of zij kan dan voor het oedrag kopen wat hij (of zij) wil. De keus is groot genoeg: vele honderden winkels, die le meest uiteenlopende bran ches vertegenwoordigen zijn verdeeld over 45 plaatsen in ons land bij de Nederlandse cadeaukring aangesloten en men herkent deze winkels ongelukken en ongelukjes aanzienlijk verminderen, zo dat er dan ook niemand door üw toedoen in minder prettige omstandigheden het strooi- avondje zal behoeven te vie ren, hetgeen er dan op neer komt dat het in het geheel niet gevierd wordt. Namens de Verkeerspolitie: bij voorbaat hartelijk dank. Gaat goed Het gaat goed met de loterij van de Haarlemse crèches, waarover wij deze week reeds uitvoeriger schreven. Zo goed, dat B. en W. de dames toe stemming hebben verleend het aantal loten te vergroten van twee- op drieduizend. HAARLEM EN OMGEVING Benoemd tot hoofdinspecteur van 's Rijks Belastingen is de hoofdinspecteur-titulair de heer J. H. de Ruiter te Haarlem (inspect, reg. en succ.). De tijdelijk schrijver van 's Rijks Be lastingen Z. Clement te Haarlemmermeer is benoemd tot adjunct-commies aldaar. De heer B. J. E. Fenger te Haarlem, adspirant-schrijver van 's Rijks Belastingen is benoemd tot tijdelijk schrijver.^ Benoemd tot adjunct-commies-titulair van 's Rijks Belastingen zijn de schrijvers J. J. Leyenaar te Haarlem, J. Patist te Haar lem en A. A. de Winter te Haarlem. De heer J. P. Tuinman te Hoorn, adjunct-commies van 's Rijks Belastingen, is verplaatst naar Haarlemmermeer (inspec tie) per 1 December 1953. De heer P. N. Scholten, adjunct-com mies ter belastinginspectie Haarlemmer meer, is verplaatst naar Hoorn (inspectie) pe- 1 December 1953. De heer G. H. Wildeboer, adjunct- commies van 's Rijks Belastingen te Amster dam, is per 1 Januari 1954 verplaatst naar IJmuiden (kantoor D. B., inv. en acc.). De heer S. P. Jaasma te Haarlem, is benoemd tot vakman PTT (tekengroep) in vaste dienst (voordien op arbeidsovereen komst). De heer A. J. Stevenhogen, chef-mon teur PTT te Haarlem is benoemd tot opzich ter aldaar. De heer M. Nijenhuis, vakman tech nische groep PTT te Beverwijk is benoemd tot vakman le klasse. De heer W. D. J. van Ojjen, employe le klasse ten telefoondistrict Haarlem is benoemd tot hoofdemployé le klasse aldaar. Mej. J. C. van Rijssel, hoofdemployé ten telefoondistrict Haarlem is benoemd tot hoofdemployé le klasse aldaar. De heer W. L. Franse, employé 2e klasse PTT te Haarlem is benoemd tot employé le klasse aldaar. Mevrouw A. J. M. v. d. Erf—Rienstra, employé 2e klasse PTT te Haarlem, is eervol ontslag verleend. Mentor, 26 v. Vaientia n. Rotterdam. Muiderkerk, pass. 26 Ouessant n. Genua. Maasdam, 26 120 m. W. Kp. Race. Mariekerk, pass. 27 Perim n. Aden. Meerkerk, 26 v. Mozambique n. Dar es Salaam Metula, 26 v. Pta Cardon fi. Liverpool. Molenkerk, 26 v. Port Amelia n. Mozambique. Maasland, 26 v. Buenos Aires n. Montevideo. Merwede, pass. 26 Vlissingen n. Houston. Notos, 25 v. Catania n. Patras. Nestor, 25 430 m. O.NO. Fayal. Nigerstroom, 25 v. Cape Coast n. Winneba. Noordam, 26 560 m. O.NO. Kp. Race. Oranje, pass. 25 Malta n. Port Said. Oranjestad, 26 v. Curagao n. La Guaira. Oberon, 25 240 m. W.NW. Flores. Overijsel, 25 dwars Balikpapan n. Semarang Ootmarsum, 26 te Bremen. Orestes, 27 v. Cartagena n. St. Amarta. Poelau Laut, pas. 25 Finisterre n. Amsterdam. Prins Fred. Hendrik, 25 v. Hamilton n. Montreal Polydorus, 24 v. Amsterdam te Penang. Rondo, 26 te Aden. Prins Fred. Willem, 25 v. Bremen n. Hamburg. Prins Philios Willem, pas. 25 Texel n. Hamburg Prins Willem v. Oranje, pass. 25 Wight naar Montreal. Perna, 27 Pladju verwacht. Prins Maurits, 21 v. Toronto n. Montreal. Prins Joh. Willem Friso, 26 v. Port Alfred n. Rotterdam. Prins Willem III, 27 te Hamilton. Ruys, 26 te Kaapstad. Rijndam, 26 v. New York te Rotterdam. Radja, 25 dwars Sukra baai n. Bahrein. Raki, 25 440 m. W. Sabang n. Colombo. Reael, 24 v. Soerabaja n. Semarang. Rempang, 24 v. San Francisco n. Portland. Riouw, 26 te Colombo. Roepat, pass. 26 Perim n. Belawan. Rijnkerk, 26 pass, ten Z. Kreta n. Genua. Roebiah, 26 v. Port Said n. Le Havre. Saroena, 25 v. Saigon n. Pladju. Stad Rotterdam, 25 te Narvik. Straat Banka, 25 v. Belawan n. Port Swettenham Sibajak, 26 Fremantle verwacht. Stad Schiedam, 25 te Rotterdam. Slamat, 27 Galveston verwacht. Stad Arnhem, 26 v. Rotterdam te Amsterdam. Straat Soenda, 24 v. Port Elizabeth te Kaapstad Saidja, 25 v. Pulusambu n. Muntok. Siaoe, 25 v. Padang n. Tj. Priok. Stad Alkmaar, 25 750 m. W. Scilly's. Stad Breda, 24 300 m. W. Vancouver. Stad Leiden, 25 120 m. ZW. Nicaragua. Straat Makassar, 25 340 m. NO. Mauritius. Swartenhondt, 26 v. Makassar te Soerabaja. Soestdijk. 25 v. Houston n. Beaumont. Sunetta, 25 v. Balikpapan n. Sydney. Sirrah, 26 v. Aruba n. Kaapstad. Stentor, 27 te Barbados. Salatiga, 23 te New Westminster. Schiedijk. 27 v. Port Said n. Alexandrië. Stad Dordrecht. 27 Rotterdam verwacht. Sumatra, 26 v. Amsterdam n. Hamburg. Tibia, pas. 25 Gibraltar n. Rotterdam. Ternate, pass. 25 Malta n. Rotterdam. Tero. 25 v. Rotterdam n. Santos. Thalatta, 25 Mena al Ahmadi verwacht. Tamo, pass. 26 Kp. Frio te Rio de Janeiro verw. Tankhaven II, 25 v. Singapore n. Sungeigerong Teiresias, 26 v. TairJco te Makassar. Tabian, 25 te Madras. Tanbinta, 28 Port Swettenham verwacht. Titus, 26 te Lissabon. Tomori, 26 te Tj. Pandan. Ternate, pas. 26 Kp. Bon n. Rotterdam. Tawali, 24 v. Semarang te Tj. Priok. Telamon, 24 v. Baltimore te New York. Van Spilbergen, 27 v. Douala n. Matadi. Wieldrecht, pas. 25 Pantellaria n. Tripolis. Westland, 25 t-h.v. Oporto n. Amsterdam. Waal, pass. 27 Gibraltar n. Algiers. Willem Ruys, pass. 26 Guardafui n. Port Said. Wonogiri, pass. 26 Gibraltar n. Genua. IJsel, 27 v. Rotterdam te Amsterdama. Zeeland (KRL), 26 v. Aden n. Colombo. KLEINE VAART Albergen, 26 v. Requejada n. Gent. Anna Henov, pass. 25 Vlissingen n. Garston. Arnhem, 25 v. Wasa n. Rahoe. Arnoudspolder, vertr. 26 v. Lissabon n. R'dam Atlas, 26 te Rotterdam n. Pemis. Audacia, 25 v. Swansea n. Gent. Barracuda, 25 v. Kotka n- Blyth. Bernisse. 25 v. Boness n. Seaban. Blue Boy, 25 v. Londen te Hansweert. Carpo, 25 v. Cork n. Teignmouth. Citadel, pass. 25 Ouessant n. Nantes. Cornelia b II, 25 v. Avonmouth n. Sligo. Deni, 27 v. Quimper te Rotterdam verwacht. Diligentia, 25 v. Gothenburg n. Windau. Doklaan, 25 v. Patenimle te Newcastle. Dollard, 26 v. Patenimi n. Bideford. Driebergen, 25 v. Bona te Belfast. Dulveland, 26 v. Thames n. Rotterdam. Elsenburgh, 25 v. Duinkerken te Londen. Erebus. 25 v. Castello n. Maassluis. Express, 25 v. IJmuiden n. Parijs. Fiducia, 26 v. Hamburg te Goole. Follonica, 26 bij Cuxhaven. Glory, pass. 26 Vlissingen n. Bremen. Hasewint, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Hast V, 25 v. Londen te Ipswich. Henriëtte, 25 v. Plymouth te Teignmouth. Hoflaan, 25 v. Gent te Stockholm. Hondsrug, 26 v. Skagen n. Esbjerg. Import, 27 v. Antwerpen te Oporto verwacht. Ilias, 25 v. Famagusta n. Limassol. Ingeborg, 25 v. Karlshamn te Helsinki. Jo, 26 v. Kampen n. Maassluis. Jorex I, pass. 26 Vlissingen n. Londen. Julia Mary, pass. 26 Vlissingen n. Casablanca Keyser, 25 v. Gefle n. Rafso. Maasym, 25 v. Valencia n. Antwerpen. Markab. 25 te Harlingen. Markab n, 26 v. Amsterdam n. Barbados. Mary, pass. 25 Vlissingen n. Antwerpen. Matthew. 26 v. Isle of Grain te Dover verw. Merak, vertr. 26 v. Rotterdam n. Ascunsion. Metropole, pass. 25 Vlissingen n. Boness. Mies, 25 v. Burea n. Boston. Monica, 26 v. Rotterdam te Newcastle verw. Noorderhaven, 25 v. IJmuiden n. Bremen. Nottingham, 25 te Amsterdam. Oleum, 25 v. Middlesbro n. Londen. Saba, 25 v. Antwerpen n. Abenraa. Sambre, 25 v. Rouaan n. Rotterdam. Sirius, 25 v. Londen n. Duinkerken. Soemba, 26 v. Hamburg te Garston verw. Spes, 26 v. Kopenhagen n. Aireskobing. Strijpe, vertm. 26 v. Rouaan n. Casablanca. Spurt, 26 v. Antwerpen te Oporto verw. Theano. 25 v. Belfast te Drogheda. Theodora, 27 v. d. Tyne te Larvik verw. Timor, 26 v. Londen te Antwerpen. Tom v. d. Heide, 25 v. Marseille te Casablanca. Van Brakel. 25 v. Bolsta te Londen. Vindicat Atque Polit, 26 bij Terneuzen naar Gran ton. Vrouwepolder, 26 v. Rotterdam n. Antw. Vrij burgh. 25 v. Bordeaux te Casablanca. Wim, 25 v. Liverpool n. Workington. Westerdok, 26 v. Kopenhagen n. Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13