Laniel stelt vertrouwenskwestie, Bidault niet naar Den Haag Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Toespitsing Bij val van kabinet mogelijk nieuwe verkiezingen met als inzet: Europa Sabenatoestel maakte een buiklanding op Schiphol Parodi op ministersconferentie Adenauer in Den Haag Westelijke nota over Oostenrijk Ulbricht richt zich tot Frankrijk Amerika zal militaire hulp gaan verminderen Periode van rustig weer loopt ten einde 68e JAARGANG No 119 DONDERDAG 26 NOVEMBER 1953 297e JAARGANG No 272 Canada stemt toe in ondervraging van Gouzenko Politie zonder munitie machteloos tegen Dajaks Nieuwe invitatie aan Sovjet-Unie Passagiers ongedeerd; vergissing de oorzaak? Het acht economische situatie in West-Europa bevredigend Nederlanders uit Canada voor Kerstmis naar Nederland Ravage op baanvak Zwolle-Meppel geruimd Weerrapport Is 0 0 0 0 -6 0 0 0 0 0 6 0 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OP 12 JUNI VAN DIT JAAR besloot ik een beschouwing met cle zin: „Opnieuw is er alle reden om de zwakheid van het be leid en het ontbreken van een duidelijke koers in Frankrijk, dat West-Europa op de Bermuda's moet vertegenwoordigen, te betreuren". En twee weken later, vlak voor het optreden van het kabinet-Laniel, in een artikel onder de titel „Geen oplos sing", was het slot: „Wat zal er moeten gebeuren als een kabinet-Laniel binnen vier of zes maanden ook weer ten val wordt gebracht? Of misschien zelfs eer der? De kruik gaat te water totdat zij breekt. Deze nieuwe man maakt de indruk dat hij een goed fabrikant, een moedig strijder in oorlogstijd en het tegendeel van een opsnijder is, maar geen staatsman. En die heeft men juist nodig. De Franse kabi netscrisis heeft wellicht haar einde be reikt. De Franse crisis van het régime duurt voort". Wij zijn nu vier maanden verder. Laniel is toen opgetreden. De conferentie van de Bermuda's is toen uitgesteld omdat Chur chill ziek werd. Zij staat opnieuw voor de deur en de zwakheid van het beleid en het ontbreken van een duidelijke koers in Frankrijk verduisteren opnieuw haar voor uitzichten. Misschien zal er niet eens een Franse minister heen kunnen gaan. De West-Europese conferentie-van-zes, die vandaag in Den Haag begint, is voorlopig al van Franse ministeriële deelneming ver stoken en schijnt nu volstrekt geen kans meer op enig besluit te bieden. Laniel heeft, temidden van een regering die on derling verdeeld is en tegenover een parle ment waarin ook alle belangrijke fracties stuk voor stuk verdeeld zijn en dat zelfs geen voltallig overleg van fractieleiders meer heeft kunnen opleveren, de porte feuille-kwestie moeten stellen. Er zal mor gen over worden gestemd. Als hij winnen mocht zal het nog weinig te betekenen hebben. Zijn lot is toch op korte termijn bezegeld: alleen de nadering van de pre sidentsverkiezing houdt hem nog op de been. En een duidelijk-uitgesproken Euro pees beleid, in welke richting dan ook, is van dit versplinterde parlement toch niet te verwachten. De weldra-aftredende pre sident der republiek, Vincent Auriol, heeft door zijn grote politieke ervaring gedu rende die vier maanden er ongetwijfeld veel toe bijgedragen, dat het evenwicht min of meer gehandhaafd bleef. Maar be voegdheid tot zelf handelen heeft de pre sident niet. De crisis van het régime spitst zich in Frankrijk opnieuw toe. Er zijn nu geen stakingen, zoals in de zomer. Ditmaal vormt de Europa-politiek dg hoofdschotel. Maar intussen blijkt wel degelijk ver scherping, al komt die voor dg man op straat niet tot uiting in ontwrichting van het verkeer en andere openbare diansten. De vierde republiek wankelt op haar nimmer zeer hechte grondvesten. Haar beste levenskans ligt voorshands nog in de omstandigheid, dat niemand in staat lijkt te zijn om haar omver te werpen. Zij heeft waarlijk wel de tijd en de kans gekregen om zichzelf te herzien. Zij heeft daar tot dusver geen gebruik van weten te maken en is van kwaad tot erger vervallen. In de huidige omstandigheden schijnen nieuwe verkiezingen op korte termijn haar nog een goede mogelijkheid te bieden, mits zij de kiezers een duidelijke keuze van wegen uit het labyrinth der tegenstellingen zou den wijzen. De verdeeldheid in eigen kring, waaraan de politieke partijen lijden, belooft te dien aanzien op dit moment niets goeds. Op dit moment. In het Franse geval rest evenwel altijd de mogelijkheid, dat in een critieke toestand plotseling uitkomst ge vonden wordt door onderling beraad en dan met grote snelheid en improvisatie vermogen herstel intreedt. Men zou er gaarne symptomen van willen zien; helaas zijn die nog niet zichtbaar. Dat de Franse crisis van groot belang ook voor andere landen en met name voor democratisch West-Europa is, mag geen nieuw argument heten. Het wordt niette min, geloof ik, door te weinigen beseft. De mens is sterk geneigd om in traditio nele verhoudingen te denken en er zich te weinig van bewust hoe al dat staats beleid ineengrijpt en hoe het lot van verschillende volken in steeds toenemende mate in onderlinge samenhang is getreden. R. P. OTTAWA (Reuter). Canada heeft Woensdag toestemming gegeven dat de Amerikaanse senaats-subcommissie voor binnenlandse veiligheid een onderhoud heeft over de zaak White met Igor Gou zenko, de voormalige codeerklei'k van de Sovjet-am'oassade, die het bestaan van een communistisch spionnagecomplot aan de dag heeft gebracht. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft daartoe een tweetal verzoeken gericht tot de Canadese rege ring. Gouzenko leeft onder een andere naam als Canadees burger onder de be scherming van de Canadese politie. De Canadese regering verklaarde dat zij bereid is indien Gouzenko het er mee eens is, maatregelen te treffen voor een ver- trouwelijke ontmoeting onder Canadese auspiciën waarbij elke door de Verenigde Staten aangewezen persoon aanwezig kan zijn, met dien verstande, dat het bewijs materiaal of cle inlichtingen op deze wijze verkregen, niet gepubliceerd zullen wor den zonder de toestemming van de Cana dese regering. Amerikaanse rechter in Duitsland protesteert tegen ontslag De opperrechter van de Amerikaanse Hoge Commissie in Duitsland, William Clark, heeft zich er over beklaagd, dat hij is ontslagen, omdat hij geweigerd had zijn „rechterlijke beslissingen te laten beïnvloe den door het bureau voor Duitse zaken van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken." Clark verklaarde dat men hem gezegd had, dat zijn ambtsperiode niet zou worden verlengd vanwege bezuini gingsmaatregelen. Hij voegde hieraan toe, dat hij op zijn post zal blijven, alsof er niets was gebeurd, zulks op grond van de stelling, dat een rechter alleen op grond van formele beschuldigingen kan worden ontslagen. (Van onze correspondent in Parijs) George Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, die gisteren de ganse middag heeft besteed aan het in- en uit pakken van zijn koffers en diplomatieke valiezen, is gisteravond uiteindelijk niet op de trein naar Den Haag gestapt. Bij de con ferentie in de Nederlandse residentie tus sen de zes landen van Klein-Europa zal Frankrijk derhalve niet door een minister vertegenwoordigd worden. In plaats van Bidault is de secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Alexan dre, Parodi, naar Nederland vertrokken, maar het is duidelijk dat deze overigens uitnemende diplomaat geen enkele beslis sing zal kunnen nemen en alleen als on mondig waarnemer bij de conferentie, die daardoor bij voorbaat al is mislukt, Frank rijk zal vertegenwoordigen. Het is, nadat gistermorgen om zes uur het parlement eindelijk uiteen was gegaan, premier Laniel niet mogen gelukken de barsten in zijn voordeel te lijmen. Alvoi-ens de zitting om drie uur in-de middag werd hervat nadat de klok in de Kamer Dins dagnacht om 12 uur was stilgezet, omdat het parlement reglementair niet op Woens dag mag vergaderen had Laniel de frac tieleiders der regeringspartijen bijeenge roepen. Het was echter direct al een veeg teken, dat de leidei-s der Katholieke M.R.P., de apostels der Europese eenheid, niet op het appèl wan«i verschenen. Laniel stond voor de omogelijke taak het vuur met het water te verzoenen, en daarin is hij dan ook niet geslaagd. De posities der pro's en anti's hebben zich de laatste dagen dermate verscherpt, dat iedere tegemoetkomende geste jegens de partij van Europa onmiddellijk met een verwijdering tussen de tegenstanders werd beantwoord. Een compromis, laat staan een synthese, was zo niet alleen in het parle ment, maar ook zelfs in de regering totaal onmogelijk geworden. Het is dan ook wel zeker, dat Frankrijk nu al weer lang mid den in een kabinetscrisis zou zijn gestort, indien de naderende presidentsverkiezin gen niet een zekere matigende invloed had den uitgeoefend. Onder deze omstandigheden zat er voor Laniel niets anders meer op dan de ver trouwenskwestie te stellen, waarover mor gen, Vrijdag, zal worden gestemd. Mocht cle regei-ing dan een soort verlate overwin ning boeken, waarvan men de principiële betekenis ten gunste van Europa helemaal niet ovei-schatten moet, dan zal Bidault als nog naar Den Haag vertrekken om Zater dag de finale van de conferentie mee te kunnen maken. Gisteravond werd Laniel echter een nederlaag voorspeld. Vandaag zullen de partijen nogmaals probei-en nog een centimeter of wat dichter bij elkaar te komen. Nieuwe motie De grote moeilijkheid was gisteren intus sen nog eens een nieuwe motie op te stellen men is de tel allang kwijt geraakt waaraan het volledige kabinet zijn bestaan wilde verbinden. Daarin is tenslotte om vijf uur het onafhankelijke Kamerlid Garet ge slaagd, die zich daarbij vrijwel punt voor punt aan de regeringsverklaring heeft ge houden, waarmede Laniel in de zomer zijn quantitatief belangrijke meerderheid ver wierf. In die motie worden de vei-klaringen van de regering inzake Europa onderschreven. Zelfs de Gaulisten konden dat programma van Laniel, waarin de Europa-politiek met heel veel omzichtigheid beleden wordt, nu moeilijk meer geheel desavoureren, omdat zij tenslotte daarop de premier hun ver trouwen hadden geschonken. Zonder ovei'drijving kan men de gebeur tenissen in het Palais Bourbon van de af gelopen dagen wel als historisch omschrij ven, niet alleen, voor Frankrijk, maar zeker ook voor geheel Europa. Er zal nu eindelijk een keuze moeten worden gedaan, want Frankrijk staat op een kruispunt. Kamerontbinding Indien Laniel de absolute meerderheid Vrijdag niet verwerven zal, dan breekt er een crisis uit, waarvan de gevolgen voor lopig niet zijn te overzien. Daar dit de tweede crisis zou zijn, die zich tijdens de eerste 18 maanden van de legislatuur voor doet, zou constititioneel tot ontbinding van het parlement kunnen worden overgegaan. In dat geval zou Frankrijk uiteraard ook de afspi'aak in Bermuda missen. De aanhangers van de Europa-politiek hopen thans dat het Franse volk zich bij de nieuwe verkiezingen, waarvan Europa de inzet zal vormen, in meerderheid voor de Schuman-lijn uit zal spréken. Een meer- derheid voor de E.D.G. schijnt er momen- teel in de huidige Assamblée namelijk toch net niet te bestaan. Men mag er op hopen, dat in een nieuw parlement de Europese stukken beter zullen liggen, ofschoon dat nog lang niet zeker is. Een uitzondex-lijk felle campagne zou dan ook aan die verkiezingen voox-af moeten gaan, een campagne, waarvan onder de huidige omstandigheden de gevaren voor de rust des lands zeker niet denkbeeldig ge noemd moeten worden. Maar men mag zich ernstig afvragen of die risico's van een eventuele dramatische wending in de ont wikkeling toch nog niet te verkiezen zijn boven het dubbelslachtig gestumper, waar van Frankrijk de wereld de laatste weken opnieuw getuige heeft gemaakt. DJAKARTA (Aneta). Ruim 300 Dajaks hebben een aanval gedaan op het plaatsje Buntok, (200 km ten Noorden van Bandjermasin op Borneo). De aanvallers hadden tevox-en een ultimatum tot de poli tie gericht om een aantal personen, ge- arresteerd als verdacht van roverij, vrij te laten. Tijdens een vuurgevecht met de poli tie raakte de munitie van de politie uit geput, waardoor de aanvallers de gelegen heid hadden in de gevangenis door te dringen. Zij doodden daar de gevangenen, die reeds door de politie verhoord waren, en de nog niet verhoox-den lieten zij vrij. De aanvallex-s namen hun eigen doden mee. Ongeveer 14 dagen geleden hebben de aanvallex-s enkele wapens uit de politie- opslagplaats gestolen. Zij werden geleid door de gewezen secretaris van de Wedana van Bax-ito Ilir. De politie is thans de situa tie weer meester. Minstens negen politie mensen zijn gesneuveld, zeven gezinsleden vaxx de politiemensen zijn ontvoerd. De assistent-wedana werd gedood. BONN (D.P.A.) Bondskanselier Ade nauer is hedenochtend vroeg per auto uit Bonn naar Den Haag vex-trokken. Een groot deel van de Duitse legatie is reeds gistex-en uit de West-Duitse hoofdstad vertx-okken. Tot deze delegatie behoren: staatssecre taris pi-of. dr. W. Hallstein, de chef van het protocol, dr. H. van Herwarth, prof. dr. Ophuels, van de juridische afdeling van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, de perschef F. von Eckardt en de persoonlijke referent van de bondskanselier dr. H. Kilp. De volledige Italiaanse en Nederlandse delegaties hebben gistermiddag in een ge combineerde vergadering een voorbespre- king van de ministers-conferentie gehouden om gedachten uit te wisselen omtrent de wederzijdse ideeën. (Reuter) De Westelijke diplomatieke vertegenwoordigers in Moskou hebben Woensdag de Sovjet-regering een nota overhandigd, waarin wordt gevraagd om hervatting van de besprekixxgen over een staatsverdrag met Oostenrijk. In gelijk luidende nota's hebben Engeland, Frank rijk en Amerika medegedeeld, dat als Rus land een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken om Oostenrijk zijn vrijheid te hergeven niet wenst bij te wonen, de Westelijke mogendheden nog een bijeenkomst van de plaatsvervangers van de ministers wensen. Zou Rusland er echter de voorkeur aan geven zijn voorstellen voor een Oostenrijks staatsverdrag voor te leggen via diploma tieke kanalen zoals medegedeeld werd in de Russische nota van 28 Augustus dan zou het Westen daaraan onmiddellijk de volle aandacht besteden. De Gx'ote Drie hebben slechts één voorwaarde gesteld: „Een Russisch voorstel moet geen zaken er bij betrekken, die er niet mee te xxiaken hebben." Diplomatieke kringen in Londen ver wachten niet dat Rusland een positief ant woord op deze uitnodiging zal geven. De Moskouse nota van Augustus heeft het overduidelijk gemaakt, dat het aanvaarden door de Sovjet-Unie van een x-egeling be treffende Oostenrijk nu afhankelijk is van bevredigende onderhandelingen over Duits land. Reeds eerder in dit jaar heeft Rusland het denkbeeld van verdere besprekingen tussen de plaatsvervangers der vier minis ters van Buitenlandse Zaken over een Oos tenrijks staatsverdrag van de hand ge wezen. De plaatsvervangers zijn reeds 262 maal zonder resultaat bijeengeweest. Ook op een Westelijke uitnodiging om deze kwestie, tezamen met de Duitse kwes tie, 'op een confex-entie van ministex-s van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" te be spreken, is de Sovjet-Unie niet ingegaan. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S (Reuter). Vice-prcmier Ulbricht van "LT^f \xrrvrkVr1 IC ac*TÏ Oost-Duitsland heeft in de Oost-Duitse WOOlU IS U.UÏ1 Kamer van Afgevaardigden verklaard, dat een door de Amexikaanse geheime dienst gesteunde West-Duitse organisatie moord en terreur organiseert in Oost-Duitsland. Hij maakte melding van het opblazen van een trein en vroeg de gehele bevolking te helpen bij de bestrijding van het „Ame rikaanse bendewezen" in Oost-Duitsland. Ulbricht zei, dat de voorrang, die gege ven wordt aan de conferentie van Bermu da, een slag in het gezicht van alle werke lijke Duitse belangen was. „In naam van de Oost-Duitse regering verklaar ik", aldus Ulbricht, „dat wij streven naar vreedzame en vriendschappelijke betrekkingen met Frankrijk". Hij noemde bondskanselier Adenauer de „hedendaagse Hitler", die Hitiers plannen voor Europese eenheid onder Duitse ge neraals had overgenomen en uit Hitiers „Mijn kamp" zijn voorbereidingen voor een nieuwe oorlog copiëerde. In een speciaal tot „het grote Franse Confucius: Geen dokter is een goede dokter, die zelf nooit ziek is geweest. volk" gerichte passage zeide Ulbricht de vrees van Franse paxdementsleden, dat een verenigd Duitsland wellicht de militaris tische kant zal uit gaan, niet te kunnen delen. „Ik ben er van overtuigd, dat in een herenigd Duitsland democratische en vre delievende krachten de overhand zullen hebben. Een regering voor geheel Duits land zal zich zeker uit de West-Eux-opese kolen- en staalgemeenschap terugtrekken", aldus de vice-premier. Hij drong aan op de vorming van een voorlopige regering voor geheel Duitsland, die bepaalde technische kwesties tussen Oost- en West-Duitsland zou kunnen rege len. Haar hoofdtaak zou echter zijn het voorbereiden van vrije, democratische ver kiezingen in beide gebieden. Zijn land was bereid, onmiddellijk een rondetafelconfe rentie met de West-Duitsers te beginnen, zonder vooraf voorwaax-den te stellen. De luchthaven Schiphol werd Woensdag middag op 14.20 uur opgeschrikt door de buiklanding van het Sabena-toestel „O.O.- C.B.H.", dat uit Kopenhagen was gekomen. Het toestel, een D.C. 4, waarixx zich 24 passagiers bevonden, daalde op de mist- baan, raakte met de romp het beton en schoof ïxog enige honderden meters door, daarbij een duidelijk spoor op de startbaan achterlatend. Bij een zijweg naar het platform kwam het toestel tot stilstand, waarna de passagiers, die volgens een ver klaring van één hunner, „niets onregel matigs hadden gemerkt en ook de schok niet hadden gevoeld" konden uitstappen. Van hen waren 17 bestemd voor Amster dam en 7 voor Brussel. De ijlings toegesnelde hulpdiensten van de luchthaven behoefden niet in te grij- pen. Deskundigen van de Rijksluchtvaart dienst, de Sabena en de Luchthaven, stel den een onderzoek naar net gebeinde in. Volgens de gezagvoerder van het toestel, de Belgische „luchtmillionnair" Cocquit, die zelf niet de stuurknuppel hanteerde, is de buiklanding veroorzaakt door een mis verstand tussen de dienstdoende piloot en de boordwerktuigkundige. „Het landingsgestel was door de mé- canicien reeds uitgelaten", zei hij. „Toen we naar beneden vlogen om te landen heeft de mécanicien blijkbaar gedacht, dat wij nog een „overshoot" zouden maken, dat is nog een rond vlucht voor het vliegveld. Hij trok in ieder geval het landingsgestel weer in. Terwij 1 het naar de romp toe werd getrokken, kwam het toestel juist op de baan neer. De piloot wist natuurlijk niet, dat de mécanicien de wielen aan het intrekken was". Een Belgisch passagiersvliegtuig met 24 passagiers aan boord heeft een buiklan ding gemaakt op een in mist gehulde start baan op Schiphol. Het toestel na de landing. De heer Cocquit vertelde voorts dat er on geveer 750 meter horizontaal zicht was. De aan Sabena-vliegers gestelde limiet voor landingen bedraagt 500 meter. Er was dus voldoende zich voor de landing. Het toestel is aan de romp vrij ernstig beschadigd. Ook de vier motoren hebben even het beton geraakt. De schroefbladen zijn alle omgebogen. Toen het donker be gon te worden werden rond het toestel, dat midden op de startbaan ligt, sterke lampen opgesteld om het opruimingswerk te kunnen beginnen. Een commissie van ondei'zoek van de Belgische Luchtvaart Maatschappij Sabena is enkele uren op Schiphol geweest om zich op de hoogte te stellen van de schade aan het Sabenatoestel, dat een buiklanding maakte. De machine is in een hangar on dergebracht. Stemmingsbeeld van mistige Novemberavond aan het Spaarne. WASHINGTON. (Reuter). De direc teur vaxx het Amerikaanse bureau voor de hulpveidening aan het buitenland, Harold Stassen, heeft het Congres in een speciaal rapport medegedeeld, dat het mogelijk zal zijn het volgend jaar de Amerikaanse mili taire hulp aan West-Europa aanzienlijk te verminderen, en dat de economische hulp, behalve voor enkele landen, zal kunnen woi-den geëindigd. Met het volgend jaar bedoelt Stassen het belastingjaar, dat op 1 Juli begint. Stassen noemde in zijn rap port geen ramingen van de mate, waarin de hulp naar zijn mening kan worden ver minderd. Hij gaf als zijn oordeel te kennen, dat Amerika in de een of andere vox-m hulp zal moeten blijven verlenen aan Spanje, Griekenland en Turkije en aan Frankrijk voor de oorlog in Indo-China. Stassen deelde in het rappoi't mede, dat de berichten, die hij over het economische herstel der Europese landen heeft ontvan gen, alle gunstig luiden. De industxüële productie van West-Europa is dit jaar in vergelijking met 1952 met 7 gestegen. Het grootst is de productiestijging in Duitsland, Italië, Engeland en NedeiTand. De prijzen in West-Europa zijn redelijk stabiel en de positie van de munt van alle West-Europese lancen is sterker geworden. Naar de mening van Stassen zijn er zeer bepaalde aanwijzingen, dat West-Eux-opa zijn defensie-uitgaven op de tegenwoor dige voet zal kunnen voortzetten, zonder dat de gezondheid van zijn economische le ven gevaar loopt. Stassen verklaarde voorts, dat hij de vorige maand tijdens zijn bezoek aan Europa een toeneming van de vriendschappelijke gezindheid jegens de Verenigde Staten had waargenomen. MONTREAL (Reuter). Bijna 300 in Nederland geboren inwoners van Canada zijn Dinsdag uit Montreal vertrokken om hun Kerstvacantie in Nederland door te brengen. Zij reisden per trein naar Hali fax, waar zij zich zullen inschepen op de „Maasdam". De meeste reizigers komen uit het Weste lijk deel van Canada en gaan de Kerst dagen bij fairiilie in Nederland doorbren gen. Enkelen echter keren niet naar Canada terug. Een jonge Nederlander zei, dat hij zijn vrouw niet over haar heimwee naar Nederland heen had kunnen helpen. De werkzaamheden bij het opruimen van de ravage, die gisteren is aangericht op de spoorlijn Zwolle-Meppel, waren heden ochtend zover gevorderd, dat het verkeer over een spoor voor sneltreinen is hervat van 7.15 uur af. Om 10.34 uur vanmorgen was ook het tweede spoor op het baan vak Zwolle-Meppel vrij, zodat het trein verkeer thans geheel normaal is. Het K.N.M.I. deelt mede: Er treden thans belangrijke wijzigingen in de algemene luchtdrukverdeling boven Europa en het Noordelijke deel van de Atlantische Oceaan op, welke tot gevolg zullen hebben, dat in ons land aan de lang durige periode van rustig weer een einde komt. Gedux-ende meer dan 10 dagen werd het weer in onze omgeving volledig beheei'st door hoge drukgebieden. Deze nemen nu echter in betekenis af en trekken naar het Zuiden. Een diepe depi-essie bij IJsland breidt zich geleidelijk verder over de Britse ei landen, het Noordzeegebied en Scandina vië uit, hetgeen met toenemende winden gepaard gaat. Dit betekent tevens dat de temperatuur aanvankelijk een verdere stij ging ondergaat en de i-egenkansen belang rijk toenemen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- t.oestand S ?mp. uur UD "C J2 H r- zs Helsinki geheel bew. WZW 7 2 Stockholm geheel bew. ZW 3 -1 Kopenhagen zwaar bew. Z 6 1 Londen mist windstil 5 Amsterdam mist Z 4 3 1 Brussel motregen ZW 4 4 1 Parijs motregen windstil 5 0.4 Bordeaux zwaar bew. O 3 -7 0 Grenoble mist ONO 1 -1 0 Nice zwaar bew. NW 2 11 0 Warschau onbewolkt ZZO 2 -10 0 Berlijn onbewolkt OZO 2 0 München mist windstil -5 0.2 Zürich nevel WZW 4 -1 Genève mist WNW 1 Locarno onbewolkt O 2 -1 Wenen onbewolkt ZO 11 -5 Innsbruck nevel windstil -7 Rome zwaar bew. NNO 1 Neerslag laatste 24 uur. MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met tijde lijk regen. Matige tot krachtige en in de kustprovincies tijdelijk harde wind tussen Zuid en Zuid-West. Verdere stijging van temperatuur. 27 November Zon op 8.19 uur. onder 16.36 uur. Maan op 23.40 uur. onder 12.58 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 26 November Hoog water: 7.14 en 19 36 uur. Laag water: 2.44 en 15.07 uur. Vrijdag 27 November Hoog water: 8.05 en 20.26 uur. Laag water: 3.28 en 15.52 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1