Détails van de komende huurverhoging Instelling van een Raad voor de Jeugdvorming OfiFidarifiüütt SLOAN'S liniment* FABLO OVERHEMDEN PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws Fa. B. ENGELENBERG gpierpy/t f ^TocA ió Wet ZO Verhoging wegens meervoudige bewoning komt te vervallen Adviescollege zal door minister Cals worden samengesteld van Kimmenaede laixadet DONDERDAG 26 NOVEMBER 195S 2 ALUMINIUMVERF De radio geeft Vrijdag Posthume onderscheiding voor J. W. Kolkman Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Kerkelijk Nieuws Garantie-melkprijs voor de boeren TWEEDE KAMER KERKO OVERHEMDEN A.R. en C.H. willen mee-werken aan Unie van Chr Democraten Er komen geen communisten in Een sprookje Stoomturbine van eeuwen her V Indien de Eerste Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet tijdig 'zal goed keuren, zullen de huren met ingang van 1 Januari 1954 verhoogd worden. Uitgangs punt voor de berekening van de nieuwe huur is de huurprijs op 31 December 1953 te weten de op die datum wettelijk verschuldigde huur, dus niet altijd de in werkelijk heid betaalde huur. De huurprijs van ongebouwd onroerend goed wordt vrij. De alge mene huurverhoging heeft alleen betrekking op: 1. gebouwd onroerend goed, dat voor 27 December 1940 tot stand is gekomen; 2. gebouwd onroerend goed, dat zonder overheidssteun tussen 27 December 1940 en 5 Mei 1945 is tot stand gekomen en waar van de huurprijs is opgetrokken tot 115 van het huurpeil van 1940. De huren van panden, die na 5 Mei 1945 zonder overheidssteun tot stand zijn ge komen, blijven vrij. De huren van de ove rige panden, die op of na 27 December 1940 tot stand zijn gekomen, laat het wets ontwerp ongewijzigd. Voor zover deze hu ren echter beneden het nieuwe huurpeil zullen blijken te liggen, zullen zij elk af zonderlijk door de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting worden ver hoogd. Het wetsontwerp maakt onderscheid tus sen woningen en bedrijfspanden. De huren van zelfstandige woningen worden met 17, 20, 23, 26 of 29 pet. ver hoogd naar gelang van de klasse, waarin de gemeente door de minister zal zijn ge rangschikt. De indeling der gemeenten in klassen zal in de Nederlandse Staatscou rant worden bekend gemaakt. Volgens de Memorie van Toelichting zal de indeling worden overgenomen, welke voor de uit voering van de Noodwet Ouderdomsvoor ziening is gevolgd. Het wetsontwerp breekt met het systeem van huurverhoging wegens inwoning van personen, die niet tot het gezin of het per soneel van de huurder behoren. Het thans nog bestaande „Besluit huurprijzen meer voudige bewoning' zal dus op 1 Januari vervallen. De volgens dit besluit toegepaste huurverhogingen worden van de huur af getrokken. Deze huurverhoging is thans nog 4, 8M: of 13 pet, naar gelang het aantal inwonende personen 4 of 5, 6 of 7 dan wel 8 of meer bedraagt. Wat niet verhoogd wordt Indien de verhuring inclusief water ge schiedt, wordt eerst het bedrag dat de verhuurder voor het water betaalt, van de huur afgetrokken. Het overblijvende deel wordt met het desbetreffende huurverho gingspercentage vermeerderd. Hierna wordt het „waterleidingbedrag" weer bij de huur opgeteld. Dezelfde berekeningsmethode wordt ge volgd indien levering van gas, electrici- teit of warmte bij de huur is inbegrepen. Een en ander geldt ook voor het gebruik van meubelen of stoffering. Het huurverhogingspercentage wordt evenmin berekend over het gedeelte van de huur, dat gevormd wordt door een verhoging, welke op grond van het „Be sluit bijzondere huurprijzen" togepast is wegens vernieuwing der centrale voorzie ningen, aangebrachte verbeteringen of woningsplitsing. Voorbeelden De huurprijs van een woning in een eerste klas gemeente bedraagt op 31 De cember 1953 8,35 per week. Hierin is 0,35 begrepen wegens waterlevering. Deze 0,35 trekken wij van de 8,35 af. Blijft over 8,00. Dit bedrag verhogen wij ADVERTENTIE l)ni Islr.iut ,':h Hjarlim lel. I OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN (hittebestendig) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Kamerorkest en solist. 11.50 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Meisjeskoor en piano. 13.35 Platen. 14.00 Met oog en oor de wereld door, causerie. 14.30 Platen. 15.10 Voordracht. 15.30 Altviool en piano. 16.00 Odontoglossum Grande, de beste orchidee voor de kamer, causerie. 16.15 Omroep-orkest en soliste. 17.00 Platen. 17.45 Fries programma. 18.00 Fanfare orkest. 18.30 Piano en viool. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Rotterdams Philharmonisch orkest, mannenkoor en bariton. 21.20 Nieuwe taken voor de ondernemersorganisaties, causerie. 21.40 Metropole-orkest. 22.10 Pianorecital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40, Schoolradio. 10.40 Kinderen en mensen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Koorzang. 11.00 Voordracht. 11.20 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Sportoverzieht. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen. 13.20 Amusements-orkest. 14.00 Kook- praatje. 14.20 Vocaal kwartet. 14.50 Boek bespreking. 15.10 Vioolrecital. 15.30 Musette- orkest. 16.00 Instrumentaal trio. 16.30 Muzi kale causerie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevarieerde mu ziek. 18.45 Voor de jeugd. 19.10 Mannenkoor. 19.30 Hoe ik tot mijn geloof kwam, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.15 Kamerkoor, orgel en strijk orkest. 20.30 Benelux. 20.40 De zorg voor het bedreigde kind, causerie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Amusementsmuziek. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Dansmuziek. 22.40 Van daag, causerie. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15—21.45 Actualiteiten en weerbericht; De poppen van Saskia Koenraads; Legt U 't daar ma"r neer, voorwerpen vormen woor den; Markheim, televisiespel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkest-concert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.10 Causerie. 18 25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale radio- universiteit. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Film en toneel (Op 224 en 42 m.). met 17 pet. van 8,00 of 1,36. Wij krij gen dan 9,36. Hierbij tellen wij weer 0,35 (water) op. Wij komen dan op 9,71. Dit bedrag wordt naar boven afgerond tot een veelvoud van 0,05. De nieuwe huur wordt dus 9.75. De huurprijs van een woning in een derde klas gemeente bedraagt op 31 De cember 1953 118.per maand. Dit be drag bestaat uit de volgende bestanddelen: een basishuur van 100.wegens inwo ning van 9 personen 13 pet. van 100. of 13.en wegens door de verhuurder aangebrachte verbeteringen 5.Het be drag van 118.wordt eerst verminderd met genoemde 13.en 5.De over blijvende 100.wordt met 23 pet. ver hoogd. Aan het aldus gevonden bedrag van 123.wordt weer 5.(verbete ringen) toegevoegd. De nieuwe huur wordt dus 128.—. Bedrijfspanden Elk gebouw, dat niet voor woondoelein- den wordt gebruikt, is volgens het wets ontwerp een bedrijfspand. Een perceel, waarvan tenminste 40 pet. van het vloer oppervlak voor bedrijfsdoeleinden wordt gebruikt, wordt als een bedrijfspand aan gemerkt. Een winkelwoning wordt echter altijd als een bedrijfspand beschouwd, on geacht de verhouding tussen het woon- en bedrijfsgedeelte. De huren van bedrijfspanden zullen weliswaar in beginsel vrij zijn, maar wor den toch aan een maximum gebonden. Dit zogenaamde huurplafond is even hoog en wordt op dezelfde wijze berekend als de huur welke voor woningen zal gelden. De nieuwe woninghuren gaan, evenals in 1951, automatisch in. De lopende contrac ten worden hierbij doorbroken. Huurop- zegging is hier niet nodig. Wel zijn par tijen vrij na 1 Januari 1954 een lagere huurprijs overeen te komen. De op 31 December 1953 geldende huur prijs van een bedrijfspand blijft daaren tegen ongewijzigd, zolang partijen geen nieuwe prüs zijn overeen gekomen. Indien zij het hierover niet eens worden, kan de verhuurder de huur opzeggen en tege lijkertijd een nieuw contract aanbieden, waarin een hogere huurprijs wordt be dongen. De huurder geraakt niet direct in moei lijkheden, als hem de huur wordt opgezegd, aangezien de huurbescherming gehand haafd is. Maar als hij niet toestemt in een redelijk aanbod tot het aangaan van een nieuwe huurovereenkomst, kan hij wel tot ontruiming veroordeeld worden. Een vertegenwoordiger van de Franse verzetsbeweging heeft de medaille, welke de beweging posthuum had toegekend aan Joseph Willem Kolkman, die tijdens de laatste oorlog vice-consul der Nederlanden in Perpignan was, aan de familie Kolk man in Oud-Beijerland overhandigd. De heer Kolkman was verbindingsoffi cier voor de Franse verzetsbeweging. Hij verleeude onderdak aan verzetsstrijders en bracht hen, wanneer zij in gevaar ver keerden, over de Spaanse grens, een dienst die hij ook aan verscheidene Nederlanders bewezen heeft. In Januari 1943 werd hij door de Duitsers gearresteerd. Hij werd op transport gesteld naar Polen. Onderweg overleed hij. Zijn verdiensten voor de Franse verzets- beweging zijn in 1948 ook erkend door de Franse regering, die hem posthuum onder scheidde met het „Croix de Guerre avec Palme". De regering der Verenigde Staten had hem eveneens onderscheiden, wegens de hulp die hij verleend had aan Amerikaanse vliegers in Zuid-Frankrijk. ADVERTENTIE ADVERTENTIE De genezende warmte van SLOAN'S LINIMENT dringt diep door en stuwt zui verend bloed naar de pijnlijke plaatsen. Bij spierpijn, jicht, spit en rheumatiek geeft SLOAN'S daarom direct een langdurige verlichting. SLOAN'S doodt de pijn. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Veenendaal (vac. J. Bak ker) J. de Lange te Nunspeet. Geref. kerken Beroepen te Boornbergum J. Lever te Sybrandaburen; te Hijlaard: H. Riezebos, cand. te Wageningen. Beroepen te Coevorden P. Riemersma te Drachten. Aangenomen naar Gouda (vac. W. v. Dijk) J. M. Vlaming te Echten, die be dankte voor Zwartebroek. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft voor November 1953November 1954 de garantieprijs van de melk voor de boer vastgesteld op 20,6 cent per kilogram met een vetgehalte van 3,7 percent. In overeenstemming met de in het vorige jaar gevolgde gedragslijn, is de z.g.n. ver- rekenprijs voor consumptiemelk weer vast gesteld op 2 cent boven het niveau van de garantieprijs, dus op 22,6 cent per kilogram melk met een vetgehalte van 3,7 percent. Beide prijzen zijn weer gebaseerd op de door het Landbouw-Economisch Instituut bere kende gemiddelde kostprijs in de zand gebieden. Een en ander heeft geen invloed op de prijs voor de melk voor consumenten, dus op de zogenaamde „straatprijs". ADVERTENTIE 39.50 10.90 12.90 in fijne pasteltinten van in diverse prijzen tot Collar-Top 19.75, 17.90, 14.90, ZELFBINDERS in luxe verpakking 11.75 tot 1.95 Shawls - Nappa Handschoenen Wollen Herenvesten Van Zaterdag af tot 9 uur geonond. Uw Kleding-adviseur Gen. Cronjestraat 86, Tel. 14401 Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392 Het Centraal Comité van de Anti-Revo- lutionnaire Partij heeft zich in principe be reid verklaard mee te werken aan de Unie van Christelijke Democraten (Nouvelle equipes internationales), onder voorbehoud van enkele punten waaromtrent een na dere regeling nodig wordt geacht. Het hoofdbestuur vain de Christelijk Histori sche Unie is bereid gebleken, voorlopig voor een jaar zijn medewerking te ver lenen. De Unie van Christelijke Democraten (Nouvelles equipes internationales) is sinds de bevrijding werkzaam met Parijs als hoofdzetel. Zij beoogt samenwerking tussen die groe pen en die politieke persoonlijkheden in de verschillende landen, die uitgaan van de beginselen van de christelijke democratie. De Nederlandse afdeling werd tot heden gevormd door de K.V.P. Hoewel in België, Frankrijk en Italië de nationale afdelingen der Unie een vrijwel uitsluitend Roorns- Katholiek karakter dragen, is dit met name voor Duitsland niet het geval, omdat aan de Christelijke Democratische Unie van Adenauer ook de Protestanten in Duits land medewerken. In de parlementen van Straatsburg en Luxemburg is een geregelde samenwerking ontstaan tussen de vertegenwoordigers van de christelijke democratische partijen van de velschillende landen, waarbij ook de Anti-Revolutionnaire en Christelijk Histo rische afgevaardigden betrokken zijn, zo dat deze in het fractieverband van de christelijk democratische groep zijn opge nomen. Daardoor is de vraag aan de orde gekomen, of nu ook het contact tussen de drie christelijke partijen in ons land ten behoeve van deze internationale samen werking diende te worden bevorderd. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft Woensdag middag het wetsontwerp tot instelling van een Raad voor de Jeugdvorming zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Tevoren had zij een amende ment van de heer Tilanus (C.H.) om de naam te wijzigen in Centrale Jeugd raad met de stemmen van P. v. d. A., K.V.P. en K.N.P. tegen verworpen. De heer Fokkema (A.R.) had een amen dement ingediend om de representa tieve organisaties meer invloed toe te kennen op de samenstelling van de raad. Nadat de minister had verklaard, dat met de representatie voldoende rekening zal worden gehouden, trok de heer Fokkema zijn amendement in. Bij de verdediging van het wetsontwerp gaf minister Cals als zijn oordeel te kennen, dat gelukkig het overgrote deel van onze jeugd nog bestaat uit gezonde jongens en meisjes, in tegenstelling tot de indruk, die recente publicaties over de massa-jeugd hebben gewekt. Maar wel zijn er op dit gebied problemen, waaraan men aandacht zal hebben te schenken en die alleen op te lossen zijn met begrip, geduld en liefde. De coördinatie van het inter departementale werk op het gebied van de jeugdzorg moet verbetering ondergaan. Een door de heer Stu-fkens (P. v. d. A.) ontwikkelde gedachte, omtrent de wense lijkheid een „Handvest voor de Jeugd" op te stellen, achtte de minister zeker van be lang, maar dit opstellen zal vooral moeten geschieden door hen, die zich met de op voeding van de jongeren bezighouden. De minister zal bevorderen, dat het hoofd van de afdeling Vorming buiten Schoolverband van het departement de rang van directeur zal krijgen. Het ontbreken van een overkoepelende instantie maakti deze wet nodig, zo kreeg mevrouw FortanierDe Wit te horen. Een ruime omschrijving van de bevoegdheid van de Raad voor de Jeugdvorming is noodzakelijk. De taak van het gezin, de kerk en de particuliere organisaties acht de minister primair. Hiermee houdt het wets ontwerp ten volle rekening. Het vraagstuk van de samenstelling van de raad besprekende, keerde minister Cals zich tegen het amendement-Fokkema om de leden van dat lichaam te doen benoemen op voordracht van de representatieve jeugdorganisaties. In dit opzicht bestaat er een zo grote verscheidenheid, dat het de voorkeur verdient de benoeming geheel aan de minister over te laten. De samenstelling zal zo breed mogelijk zijn, waartoe ook alleszins gelegenheid zal bestaan, omdat de raad een vijftigtal leden zal hebben. Mevrouw LipsOdinot (C.P.N.) had ge vraagd of er ook communisten in zouden komen en herinnerd aan de vaderlands liefde tijdens de bezetting door jonge com munisten als wijlen Hannie Schaft getoond. De minister verklaarde voor haar, en voor soortgelijke figuren grote eerbied te koes teren en zowel tijdens als na de bezetting verschillende jeugdige communisten met een eerlijk idealisme te hebben ontmoet. Toch was hij van mening dat in het alge meen de communisten de jeugd kunnen misleiden en een verkeerde weg wijzen. Daarom zouden er geen communisten in de raad komen. Mevrouw LipsOdinot merkte op, dat minister Cals thans kleur had bekend. „Dat hebt u inderdaad goed begrepen," zei mr. Cals. Toen de heer Gortzak (CP.N.) er op wees, dat in Amsterdam toch wel commu nisten zijn opgenomen in organen die zich met jeugdvorming bezig houden, interrum peerde de minister: „In Amsterdam gebeu ren wel meer dingen, die landelijk niet mogelijk of niet wenselijk zijn." Een door de heer Tilanus (C.H.) in gediend amendement om het in te stellen college de naam „Jeugdraad" te geven, werd met 42 tegen 26 stemmen (met de C.H., stemden de A.R., de V.V.D., de Staat- 24. Met een boze blik naar de rover liep Panda terug. Hij was erg kwaad, zoals trouwens iedereen zou zijn geweest, die pas zijn portemonnaie had moeten inleve ren. „Bah", mompelde hij, ,#o'n gemene bandiet! Kon ik er maar achter komen, wie zich achter dat masker verschuilde! Hm.Waar is Joris eigenlijk gebleven?" Op dat ogenblik klonk er een smartelijke kreet door het vertrek en Joris kroop on der de tafel uit, met een pijnlijk gezicht op zijn vingers zuigend, waarop Panda per ongeluk had gestapt „O Joris!" riep Panda verheugd, „ik ben blij, dat je hier bent! Ik was bang, dat jijehHij slikte de rest van zijn woorden in, want hij kon toch moeilijk tegen Joris zeggen, dat hij een ogenblik gedacht had, dat Joris zich achter het masker van de rover verschool! „Wel, wel", zei Joris verwijtend, „zijt ge blij, dat ge mijn schuilplaats hebt verra den, door op mijn brose vingeren te stam pen? Waart ge bang, dat ik mijn schamele bezittingen niet zou behoeven in te leve ren, nadat de rover u allen geplunderd had? Ach! Ach!!" Zuchtend haalde hij zijn horloge te voorschijn en begaf zich hier mee naar de plaats, waar de bandiet nog steeds tussen de gordijnen loerde. Blijk baar oordeelt ge, dat gedeelde smart halve smart is", zei hij over zijn schouder tegen Panda, „welnu, laat mijn leed u dan een troost zijn!" ,,Nee, nee!", riep Panda be teuterd, „zo bedoelde ik het niet!" kundig Gereformeerden en de Communis ten vóór) verworpen. Een wijzigingsvoorstel-Peters (K.V.P.) om de bevoegdheden van het dagelijks be stuur van de raad te beperken tot de daar aan door het college in zijn geheel opge dragen taken, nam de minister over. Een ander amendement-Peters, beogende amb teneren van de minister slechts toegang tot de raad te verlenen op uitnodiging van de raad, werd met 40 tegen 23 stemmen (tegen de P. v. d. A.) aangenomen. Zonder hoof delijke stemming aanvaardde de Kamer daarna het wetsontwerp. Economische Zaken Hierna begonnen de beraadslagingen over de begroting van Economische Zaken. Vol gens de heer Ankersmit (V.V.D.) is onze economische positie zeer wankel. Hij constateerde een daling van de investerin gen en toeneming van de weerstand tegen onze export. Ook de heer N e d e r h o r s t (P. v. d. A.) betoogde, dat ons economisch bestel aan de zijden draad van industrialisatie en emi gratie hangt: elk jaar moeten we voor 300 millioen mèer exporteren en een der de van de bevolkingsaanwas afstoten (laten emigreren) om te blijven die we zijn. Slechts twee manieren zag hij om onze positie te versterken: het tot stand komen van een gemeenschappelijke markt en voorts, eveneens een op het internationale vlak gelegen middel, het voeren van een gemeenschappelijke politiek enerzijds met het oog op welvaartsvergroting en ander zijds ter afwering van conjunctuurschom melingen. Nu moet men volgens deze afge vaardigde niet te zeer slechts de nadruk op het eerste vorming van een gemeen schappelijke markt leggen, want dan zou men wel eens het gevaar kunnen lopen het tweede te veel te veronachtzamen. Dure organisatie De heer Nederhorst had uitgerekend, dat Nederland jaarlijks 428.000,(op een totaal van één millioen gulden) bijdraagt ter bekostiging van het apparaat der Ne derlands-Belgisch-Luxemburgse douane unie. Deze organisatie zorgt voor de voor bereiding der Beneluxconferenties en de notulering daarvan. Voor deze arbeid be staat het apparaat uit een secretaris-gene raal, vijf attaché's, een tolk-vertaler, drie secretaressen, negen typisten, drie bedien den en een chauffeur. Deze laatste zo zei de heer Nederhorst spottend moet blijkbaar van de ene naar de andere geno tuleerde regel rijden. Het kwam hem wen selijk voor op een volgende bijeenkomst eens te laten nagaan of het niet bescheide ner kan! ooonooorrrnooooooorooooooco LONDEN (Reuter). Gezagvoerder Anthony Loraine, uit wiens woning voor een waarde van ,ruim 90.000 gulden werd gestolen, toen hij met de „Strato- cruiser" vertrok, waarmee het Britse Koninklijk paar de Atlantische Oceaan overstak, is door twee giften schadeloos gesteld. Dinsdagmiddag ontving me vrouw Loraine van een onbekende een cheque van 60.000 gulden en enige uren later kwam Billy Butlin, de eigenaar van de bekende Britse vacantiekampen, een chèque van 30.000 gulden overhan digen. Het is als een sprookje", zei mevrouw Loraine. Butlin verklaarde, dat de bedoeling van zijn gift was, dat gezagvoerder Loraine, „aan wiens hoede het leven van ae Koningin is toevertrouwd, niet meer de zorg heeft, dat hij alles is kwijt geraakt". Opdracht. Het gemeentebestuur van Washington heeft al zijn organen op. dracht gegeven in het vervolg personeel aan te nemen of te ontslaan zonder te letten op ras of geloof. Niemand zal meer mogen worden achtei-gesteld bij het gebruik maken van stedelijke in stellingen. Het bestuur, dat president Eisenhower van deze besluiten op de hoogte stelde, deelde mede, dat het nog andei-e maatregelen had genomen, die zijn politiek „in overeenstemming bren gen met die van de federale regering." Verbod. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft Woensdag verklaard, dat zijn voorstel tot verbod van politieke activiteit van het personeel van de UNO slaat op het lidmaatschap van partijen, die actie of partijdiscipline van haar leden eisen, Hij zeide in de bestuurs- of begrotings- commissie te erkennen, dat „passief lid. maatschap van een partij" een burger recht is, dat alleen in „ernstige geval len" diende te worden beperkt. Infiltratie. Charles Kersten, een republi- keins lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft Woensdag 118 fabrieken, die defensie-orders uitvoeren, opgesomd waarin de onder communis' tische leiding staande vakvereniging „Verenigde electriciteits-arbeiders" is door-gedrongen. Al deze fabrieken, zei Kersten, voeren regeringsorders uit ter waarde van een half millioen dollar en bij vele van deze contracten zijn ge> heime gegevens in het geding. Op de bon. De Engelsen, die verwacht hadden, dat de voedselrantsoenering met Kerstmis vrijwel geheel zou zijn af geschaft, werden gisteren onaangenaam verrast door een bekendmaking van hun regering, dat vlees Zondag weer op de bon zal gaan. De vleesrantsoenering was in Juni beëindigd, doch de regering had gewaarschuwd, dat de mogelijkheid bestond, dat een vermindering van de aanvoer in de winter wederinvoering van de rantsoenering noodzakelijk zou kunnen maken. Vergiffenis. Evenals Hall, de ontvoerder en moordenaar van Bobby Greenlease, heeft thans ook zijn medeplichtige en mede-ter-dood-veroordeelde, mevrouw Bonnie Brown Heady, in de gevange nis van Kansas City (V.S.) de ouders van hun slachtoffer om vergiffenis ge vraagd. Zij schrijft in haar brief, zich op geen enkele wijze te willen veront schuldigen „omdat er geen veront schuldigingen te vinden zijn". „Maar", aldus vervolgt zij, „ik geloof wel dat iedereen het er mee eens zal zijn, dat de hersenen van iemand, die een of twee flessen whisky per dag drinkt, niet normaal werken. Pas in mijn ge vangenschap ben ik begonnen helder te denken....". Minister. Ex-bondskanselier dr. Leopold Figl is in de plaats van dr. Karl Gru- ber tot Oostenrijks minister van Bui tenlandse Zaken benoemd. Figl en Gruber zijn beiden leden van de Katho lieke Christelijke Volkspartij. Figl is van 1945 tot April 1953 bondskanselier van Oostenrijk geweest. Hij is als zo danig opgevolgd door Julius Raab. Moord. Een kapitein van het Britse leger, Gerald Selby Lewis Griffiths, is Woens dag voor de krijgsraad te Nairobi be schuldigd van moord op een Afrikaanse arbeider van het boswezen, gedurende een operatie tegen de Mau Mau. Volgens de beschuldiging zou hij een tweetal negers met een brengun van achteren hebben neergeschoten. Tegen een ser geant-majoor zou hij gezegd hebben „Laat ze schreeuwen, mijn paard dat ze afgemaakt hebben, schreeuwde heel wat langer." Zijn raadsman voerde aan, dat ten tijde van de moord Britse een heden officieel werden aangemoedigd tot wedijver in het doden van Mau Mau-terroristen. Woede. Onder uitroepen als „judas", „verrader" en „politiehandlanger" heeft Woensdag te Edinburgh een woedende menigte getracht een man te molesteren die tegen vier jonge Schotse nationalis ten had getuigd, die terechtstonden op beschuldiging van „samenzwering om de regering omver te werpen." De ge tuige, John Cullen, moest door 20 poli tiemannen in bescherming worden ge nomen. Op straat werden vlugschriften rondgestrooid, waarin gesproken werd over „Engelands Gestapo". ADVERTENTIE Vrijdag en Zaterdag 15% korting op alle wollen en zijden stoffen Barteljorisstraat 27 b. d. Grote Markt STOOMTURBINES zijn voor ons gevoel bijzonder moderne apparaten en wei nigen onder ons zullen bereid zijn te ont kennen dat de bruikbare vorm van deze machines pas in het laatst van de vorige eeuw tot stand is gekomen. Om daaruit echter de conclusie te trekken dat de stoomturbine als zodanig een product van onze tijd is, gaat wat te ver. Want deze machine kan op een ouderdom van ruim 1900 jaren bogen en overtreft in eerbiedwaardige grijsheid niet alleen St. Nicolaas, maar ook zulke eenvoudige dagelijk se gebruiksvoorwerpen als pa pier, potlood, vlakgom en tan denborstel. Een Arabisch handschrift uit de 9de eeuw bevat een verta ling van de door Heron van 1000 jaar tevoren uitgevonden Alexandrië stoomtur bine, die echter niet die naam droeg, maar aeolipila werd genoemd, naar de god. Aeo lus, die de winden dirigeerde. Een nauw keurige beschrijving van deze turbine is meer vervelend dan opwindend en daarom zullen we het zo kort mogelijk maken. Het systeem komt hierop neer, dat boven uit een gesloten vat met water een buisje steekt waaraan een holle bol is bevestigd op een zodanige wijze, dat de bol kan draaien zonder dat er bij het draaipunt veel lucht ontsnapt. Voorts worden lood recht op de draaiingsrichting twee diame traal tegenover elkaar staande buisjes in de bol aangebracht, en klaar is Kees. Want als nu het water in het vat wordt verhit, stroomt er stoom in de bol, welke stoom door de twee pijpjes wordt uitgeblazen en het gevolg hiervan is dat de bol gaat draaien. Door deze uitvinding die op precies het zelfde beginsel berust als onze moderne stoomturbine, heeft Heron van Alexandrië omstreeks het begin van onze jaartelling een van de meest moderne machines op zijn naam gebracht Overigens is deze uit vinding in die tijd in geen enkel opzicht van betekenis geweest, want al dergelijke machinale bewegingen werden ten tijde van Heron uitsluitend als een aardigheidje beschouwd, waarmede volwas senen zich konden vermaken en niemand dacht er aan enig practisch nut hieraan te ver binden. En nu moeten we meteen maar eens de legende van James Watt op de korrel nemen. Want vol- gens het verhaaltje zou Watt als jongen de deksel van de theeketel heb ben zien klepperen en toen op de gedachte zijn gekomen stoom voor aandrijving van machines aan te wenden, welk idee zou hebben geresulteerd in de eerste stoom machine. Dit klinkt allemaal erg aanvaardbaar, ■maar het is niet juist. Want ook al zou Watt door de klepperende deksel een lu mineus idee hebben gekregen, dan zou hij toch met zijn nieuw denkbeeld rijkelijk laat zijn gekomen, want het idee om de stoom als drijfkracht aan te wenden, werd in die tijd al lang toegepast, zodat van de uitvinding van de stoommachine geen sprake meer was. Watt heeft echter de machinerie aanzienlijk verbeterd, maar daarvoor was geen theedeksel, maar een harde tijd van proefnemingen noodzakelijk. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2