Oordeel van Eerste Kamer over het E.D.G.-verdrag D.D.D. De boeken Premier Pella onthult mozaïek in Haags gemeentemuseum Voorzitter inr. Jonkman stelt in afzonderlijke nota een aantal vragen m 3 Agendo voor Haarlem Acht en 16 maanden wegens diefstal geëist Twee étages in de hoofdstad uitgebrand DONDERDAG 26 NOVEMBER 1953 De eerste Kamer heeft thans haar Voorlopig Verslag uitgebracht over het wets ontwerp tot goedkeuring van het verdrag betreffende de Europese Defensie gemeenschap. Vele leden waren van mening, dat in dit geval moet worden vastgesteld, dat uit iets, dat op zich zelf bedenkelijke kanten heeft, ditmaal nu eens iets goeds is geboren. Immers, de stichting van de E. D. G., uit welke motieven dan ook ontstaan, grijpt zo diep in het souvereine bestaan van elk der er bij betrokken volken in, dat naar het gevoelen dier leden slechts de keuze bestaat tussen een verder voortschrijden op deze weg of het volstrekt doen mis lukken van de gehele constructie. Het behoeft, zeggen deze leden, geen betoog, dat de tweede mogelijkheid voor Europa niet anders dan een catastrophe zou betekenen, zo al niet direct, dan in ieder geval door de indirecte werking daarvan. "Vele leden hebben hun opvattingen samengevat in de volgende stellingen: 1. De E.D.G. moet worden beschouwd als een incidenteel verschijnsel naast vele andere, welke hun diepste oorzaak vinden in de zich tengevolge van de techniek en de natuurwetenschap wijzigende struc tuur der samenleving van individuen en van volken. 2. Het sluiten van het E.D.G.-verdrag is een gevolg van de actuele internationale situatie en behelst daarom een aantal ele menten, welke men als min of meer toe vallig kan kenschetsen. 3. De sluiting van het E.D.G.-verdrag zal invloed oefenen op de actuele interna tionale betrekkingen op het Europese con tinent, op de verhouding tussen de ver dragsluitende landen en andere mogend heden, bij de N.A.V.O. aangesloten, en daar bovenuit op de strijd om de' macht tussen de Unie van Socialistische Sovjet-republie ken en die van de N.A.V.O. 4. De juridische structuur der E.D.G. en de gevolgen daarvan voor het Neder landse staatsbestel verdienen nauwgezette overweging. 5. De bepalingen van het verdrag be horen zodanig te zijn dat de maximale mo gelijkheid voor de schepping van een doel treffend militair verdedigingsapparaat ont staat. 6. Bijzondere aandacht verdienen de gevolgen van de aanvaarding van dit ver drag voor het algemeen welzijn van ons volk waarbij men zich vooral rekenschap moet geven van de financiële en economi sche consequenties er van. 7. Het is dringend gewenst zich duide lijk voor ogen te stellen in hoeverre het huidige militaire apparaat ook in het kader van het E.D.G.-verdrag inwerkt op de geesteshouding van ons volk. Voorwaarden Deze leden achtten de invloed van de stichting van de E.D.G. op de internatio nale verhoudingen slechts gunstig, indien aan de volgende voorwaarden wordt vol daan: Het beeld van Europa winne aan duide lijkheid door naast de beide doelgemeen- schappen te komen tot stichting van de Europese gemeenschap in de zin van het ontwerp-vèrdrag, behelzende het statuut van zulk een gemeenschap, aangenomen door de vergadering ad hoc van de Straats- burgse Assemblee, zij het met enkele wij zigingen, welke ook van deze zijde wen selijk worden geacht. De E.D.G. moet, wat de verhouding tot de Sovjet-Unie betreft, de bereidheid als mede de mogelijkheid bezitten tot sluiting van een piet-aanvalsverdrag met die mo gendheid. Naar aanleiding hiervan rijst de vraag hoe men zich de ontwikkeling van de buitenlandse politiek der zes verdrag sluitende mogendheden denkt ten opzichte van het functionneren van de E.D.G. Met de grootst mogelijke intensiteit moet worden gestreefd naar een zo veelzijdig mogelijk samengaan van de E.D.G. met het Verenigd Koninkrijk en eventueel verdere landen, die tot de Raad van Europa be horen en tevens tot de N.A.V.O. Men nam met grote voldoening kennis van de goede vooruitzichten, welke in dit opzicht spe ciaal de regering van het Verenigd Ko ninkrijk schijnt te bieden. Duitsland Vele andere leden achten het een klem mende noodzaak, met spoed een afdoende verdediging van West-Europa op te bou wen. Zij achten het bij voortduring ont wapend houden van Duitsland politiek on mogelijk. De ervaringen, na de eerste we reldoorlog opgedaan, hebben dit afdoende bewezen. Bovendien vormen reeds nu dus danige „politie"-formaties in Oost-Duits- land omvattende gepantserde eenheden, zee- en luchtstrijdkrachten ter sterkte van meer dan 100.000 man de kern van een „Wehrmacht". Deze leden waren voorts van mening dat het E.D.G.-verdrag aan de gemeenschap pelijke vergadering nog onvoldoende be voegdheden verleent tot een doeltreffende parlementaire controle. Zij vonden het ADVERTENTIE DONDERADG 26 NOVEMBER Concertgebouw: Surinaams Danstheater, 8 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15: Vertel avond over Indonesië door W. Hoekendijk, 8 uur. Rembrandt: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Maske in Blau", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaai", 6.45 en 9.15 uur. Lido: ..'t Is feest in Pariis", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Het duel bij Silver Creek", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vallei van de haat", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ont komen doet niet één", 18 jaar, 8 uur. VRIJDAG 27 NOVEMBER Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch Orkest, 8 uur. Stadsschouwburg: Cabaret Chiel de Boer, V.P.R.O.-avond, 8 uur. Brinkmann: Vereniging voor Paeda- gogiek; „Het probleem der gehoorzaamheid", 8 uur. Frans Hals: „Blanke ballast", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Stad der duizend gevaren", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Sensualita", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Happy landing", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Draken- zaad", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het is feest in Parijs", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Berucht, beroemd, be mind", 18 jaar, 8.15 uur. nodig dat voor nadere overeenkomsten ter uitvoering van het verdrag de parlemen taire medewerking uitdrukkelijk wordt vastgelegd. Besluiten van boven-nationale organen moeten hiervan uitgezonderd blijven. Ettelijke leden waren zich ervan bewust dat de beveiliging van West-Europa niet kon worden verwezenlijkt door het inbren gen van een nieuwe geïntegreerde Duitse krijgsmacht in de N.A.V.O. en wel wegens de grote gevaren, welke naar het gevoelen van sommige partners in die organisaties aan de totstandkoming van een afgeronde Duitse krijgsmacht voor de politieke ont wikkeling zouden zijn verbonden. Volgens deze leden is de voornaam ste verdienste van het E.D.G.-verdrag, dat voor de eerste keer zij het dan nog op zeer bescheiden wijze in een internationaal verdrag de beveiliging van het menselijk welzijn wordt ge zien als een zaak niet van nationaal of internationaal, doch van supra-natio- naal belang. Men is gaan beseffen, dat die beveiliging een aangelegenheid is, welke onder een supra-nationaal gezag moet worden tot stand gebracht en in stand gehouden. Sommige leden merkten op dat tegen het wetsontwerp principiële bezwaren wa ren ingebracht. Men meent, dat Nederland met dit wetsontwerp op ongeoorloofde wijze een belangrijk deel van zijn zelfbe schikkingsrecht prijs geeft en daardoor zijn positie en betekenis, zowel op nationaal als op internationaal gebied, aanmerkelijk verzwakt. Deze leden achtten deze bezwa ren onjuist en ongegrond. Zij die zo rede neren bezien de zaken enkel van een for meel standpunt uit. Strijdkrachten Vele leden begrepen waarom er geen opgave wordt gedaan van de te verwachten totale sterkte der Europese defensie-strijd krachten en van de verplichtingen op ma terieel- en personeelsgebied, welke op elk der zes deelnemende staten zullen komen te rusten. Toch zouden zij voor wat Neder land betreft, het op prijs stellen, enige ge gevens te ontvangen, om zich een beter oordeel te vormen van de lasten, welke ons volk zullen worden opgelegd. Het verschil in samenstelling tussen de E.D.G.-divisies en die van de bondgenoten van het Noord- Atlantische Verdrag moet huns inziens als een groot bezwaar worden gezien. Voorts waren zij van mening dat de Europese defensieopbouw in de thans gekozen opzet, zowel ten aanzien van het gebruik van mensen als financieel zeer kostbaar zal worden. Ettelijke leden waren van mening, dat de wijze, waarop in het E.D.G.-verdrag de financiële regeling en de controle hierop zijn vastgesteld, een der zwakste punten van het supra-nationale karakter uitmaakt. Men vroeg onder meer hoe de regering zich voorstelt, de in de E.D.G. neergelegde regeling in overeenstemming te brengen met het budgetrecht van de Staten-Gene- raal. De Raad van Ministers kan, nu de E.D.G. geen eigen belastinggebied heeft, niet bij voorbaat over de nationale budget ten beschikken ten behoeve van bindende besluiten van de E.D.G. Nota van de voorzitter der Eerste Kamer Aan het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer is toegevoegd een nota van de voor- ADVERTENT1E T¥1¥T17' Nlet krabben. De helder vloei- 11 r3 I lu bare D.D.D. kalmeert de jeuk VJ AJ vJlA. In enkele seconden, doodt de elektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN uiep in 'i«3 nuiupuutu zitter, mr. J. A. Jonkman, die geen lid is van een afdeling en derhalve zijn denk beelden in een nota heeft kenbaar gemaakt. Hij zegt daarin onder meer dat de rege ring het E.D.G.-verdrag ziet als een Duitse bijdrage in de Westerse defensie en een belangrijke schrede voorwaarts op de weg' naar de algehele West-Europese integratie. Deze tweeledige opzet beziet mr. Jonkman in het licht van de internationale rechts vorming. Hij vraagt: Passen supra-nationale organisaties als deze Europese Defensie Gemeenschap en als die ontworpen in het statuut van de Europese Gemeen.schao in de huidige or ganisatie van de U.N.O.? Bevordert men een deugdelijke ontwik keling der internationale rechtsorde, wan neer men duurzaam (50 jaren in de E.D.G. en onontbindbaar in de ontworpen Euro pese Gemeenschap) in een supra-nationale organisatie zes staten verenigt, waarvan één de Duitse bondsrepubliek nog als een onvolkomen internationale rechts persoonlijkheid moet worden beschouwd? Moet niet uit deze vragen worden afge leid dat ernstige bedenkingen tegen de E.D.G. voortvloeien uit de omstandigheid, dat men tweeërlei opzet in één verband heeft gebracht? Worden bij regeling van georgani seerde internationale samenwerking zowel ontwikkelingsgang als rechts zekerheid gediend, wanneer men er naar streeft daarbij de gewenste be trekkingen der staten uitvoerig en klemmend te beschrijven, zoals bij de E.DG. is geschied? Of vérdient het de voorkeur een eenvoudiger en soepeler regeling der samenwerking te ontwer pen, zoals bij de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie het geval is? Mr. Jonkman is geneigd in deze Britse methoden boven de Franse te verkie zen, in het bijzonder ook met het oog op Nederlands eigen ervaring. Hij vraagt voorts: Zijn handhaving en ontplooiing van Ne derlands eigen nationale persoonlijkheid in een supra-nationale organisatie als de E.D.G. en de ontworpen Europese Gemeen schap voldoende gewaarborgd? Hebben de zes regeringen toen zes maan den na de ondertekening geen der staten het verdrag bleek te hebben bekrachtigd, zich gezamenlijk beraden over wat haar te doen stond? Was daartoe niet te meer reden, omdat, sinds in 1950 het plan-Pléven werd gepubliceerd, met name Frankrijk niet overtuigd bleek, dat de ingeslagen weg de juiste is, doch ook elders allerlei bezwa ren bekrachtiging in de weg bleken te staan? Zijn thans ook de omstandigheden met 1950-'52 vergeleken niet in velerlei opzicht veranderd? Er is wel gezegd: er is geen alternatief. Maar waarom kan Nederland niet beplei ten, dat voor wat de Duitse bijdrage in ADVERTENTIE de Westerse defensie betreft de conven ties van Bonn beter kunnen samengaan met een associatie van de Duitse Bonds republiek en de Noord-Atlantische Ver dragorganisatie dan met de Europese De fensie Gemeenschap? En waarom, aldus mr. Jonkman, kan Nederland vooralsnog niet volstaan voor wat ue verdere aaneensluiting van Euro pese landen betreft met geduldig en degelijk, ondernemend en toegewijd rnede te werken aan de wederopbouw en bloei van Europa, in vormen van samenwerking als reed's in de Raad van Europa en de organisatie voor Europese Economische Samenwerking gevolgd en onlangs door oprichting van een permanente conferen tie van Europese ministers van Verkeer nagestreefd? Daarnaast ware dan boven dien met de enige bestaande supra-natio nale organisatie, de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, verder ervaring op te doen De heer G. P. van der Hout, koetsier- majoor bij de Koninklijke Stallen te 's Gra- venhage, was Woensdag 50 iaren in dienst van het Koninklijk Huis. De eerste stal meester van het Koninklijk Staldepartement, majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck, deelde hem mede dat de Koningin hem onderscheiden had met het gouden erekruis van de Huisorde van Oranje. De Koningin ontving de gouden jubilaris in het paleis aan het Voorhout en overhandigde hem een gouden horloge. Binnenkort zullen aan de grenzen van Europa 400 „Europa-schilden" worden geplaatst, die het opschrift dragen „U komt uit Europa U blijft in Europa". Het eerste van deze borden werd geplaatst bij de Luxemburgs-Duitse grenspost Wasserbillig, door een groep „Jeugd van Europa", afkomstig uit Frankrijk, Nederland, België, Luxemburg en Duitsland. De Italiaanse premier, Giuseppe Pella, heeft Woensdagmiddag in het gemeente museum te 's-Gravenhage het mozaïek onthuld, dat door de Italiaanse regering aan onze regering werd aangeboden ter herinnering aan de wederzijdse hulpver lening bij de overstroming van de Po-vlak- te in November 1951 en het breken van de Nederlandse dijken in Februari 1953. Hij bood voorts namens zijn regering een chèque aan van 200 millioen 1 irewelk bedrag naar het inzicht onzer regering kan worden besteed voor een werk in de ge troffen gebieden. De plechtigheid werd bijgewoond door o.a. minister-president Drees, de ministers Beye.n en Luns, de Italiaanse gezant Casto Caruso en de eerste secretaris van de Ita liaanse legatie, de voorzitter van de Eer ste Kamer, mr. J. Jonkman, en enkele an dere genodigden. Het mozaïek, een copie van een mozaïek te Ravenna uit de zesde eeuw, drie sche pen op zee voorstellend, werd aanvaard door minister Luns. Deze gaf het daarna in bruikleen aan het Haagse gemeentebestuur, waarvoor bur gemeester Schokking dank bracht. „Voorbeeld voor allen" Premier Pella stelde in een toespraak de wederzijdse spontane hulp bij de over stromingen in Italië en Nederland ten voorbeeld aan alle volken. „Het ontroe rend schouwspel, waaraan wij hebben meegeholpen ten tijde van de smartelijke gebeurtenissen, is er om ons te overtuigen dat het belang niét de enige beweegreden, noch het enige doel is van de menselijke acties. Voortgaande zei de premier, dat deze samenwerking alle volken moet omvatten, die het bewijs leveren van dezelfde geest. Een andere dreigende nood en een andere taak van reconstructie i-oepen hen op zich te verenigen. Deze unie door een steeds nauwere samenwerking is noodzakelijk en urgent, wil men de vrede en de be schaving. Er moeten zeer hoge dijken wor den gebouwd als wij ons willen verdedigen en het is de constructie van die dijken, aldus de heer Pella, waarvoor wij aller eerst onze krachten moeten tezamen brengen, want slechts onder de beschutting van een solied bolwerk kunnen de vrijheid en een groot werk van morele, economische en sociale verheffing worden verzekerd. Zes landen hebben zulks begrepen, al dus Pella. Zij hebben begrepen, dat de in tegratie van Europa een noodzakelijkheid is, gedicteerd door de historische ontwik keling van ons continent. Anders gezegd: het gaat er niet alleen om Westelijk Europa te verdedigen tegen de onmiddellijke gevaren, het gaat er uit- Op zeker jaar in de grijze oudheid hebben wij zeer ver baasd gestaan, omdat nicht- Martha-van-vaderszijde ons zonder waarschuwing met een Sinterklaasgeschenk verblijd de. Wij hebben er toen over gepeinsd wat het geweest kan zijn, dat haar aanspoorde haar verre familie zonder enige ver plichting harerzijds plotseling zo edelmoedig te gedenken.Het zal wel een indrukwekkende preek in de kerk of een roe rend artikel in de Zondagsbode zijn geweest, waardoor zij een onverhoedse aanval van be rouw over haar nalatigheid van jaren zal hebben gekre gen. Sindsdien is het zo gebleven. Elk jaar komt in het begin van December haar cadeau, wat niet wil zeggen dat de preek of het artikel nog immer niet zijn uitgewerkt. Geenszins maar ge weet, het sturen van Sinterklaascadeaux is zoiets als van een toren vallen. Men kan er niet eensklaps mee op houden en zeggen: Het is nu genoeg geweest. Maar graag gegeven of niet, het geschenk komt ieder jaar met de stiptheid, die nicht Martha tot een tweede natuur geworden is. Het is een pakket ter grootte van twee turven, maar de inhoud heeft met deze veembrandstof niets gemeen. Want onveranderlijk komt er voor de vader des huizes een boek uit, voor de moeder een letter van chocolade en voor de kinderen een varken van marsepein. Wij hebben al eens gedacht dat nicht Martha een levens lang abonnement op marsepei nen varkens zal hebben geno men en misschien ook op de chocoladen letter E. Maar het boek voor mij is uiteraard ieder jaar verschillend. Die boeken van nicht Martha staan in een schier onafzien bare rij in mijn boekenkast, ze zijn als de jaarringen van een boomstam waaraan ge de jaren kunt aftellen. Het spijt mij dat ik nooit de tijd gevonden heb om ze alle te lezen, want ik vermoed dat er veel wetens waardig in die schone bandjes wordt tesaamgehouden. Nicht Martha heeft een goede kijk op wetenswaardigheden. Naast elkander staan daar: „Oostenwind-Westenwind", „Waar de koeien loeien", „Het leven van de boswachter", „Grepen uit de natuur". ,,F,en arme kunstenaar", „Zelf tim meren", „Zelf solderen", „Zelf tuinieren", „Zelfkennis", „Vlot spreken en mensen beïnvloe den", „Een gelukkig mensen kind", „Handleiding bij So ciale Studiën", en nog meer; Als de voortekenen niet be driegen, zal ik dit jaar de „So ciale Studiën" zelf krijgen,ten einde mijn voorafgaande hand leiding te kunnen nuttigma- ken. Of zal het ditmaal wel licht „Zuidenwind" en volgend jaar „Noordenwind" zijn, om aldus mijn vierwindstreken- lectuur te completeren? Het kan ook „Zelf stofferen" ziin, aangezien ik gelezen heb dat dit langverwachte werk nu eindelijk van de persen is ge komen. Het pakket van nicht Mar tha is reeds gearriveerd. Het is er ieder jaar tamelijk bij tijds, omdat onze nicht het zekere voor het onzekere wil nemen. Zo is de traditie dus voort gezet,doch er is iets zeer merk waardigs aan de hand ditmaal. Wij hebben natuurlijk niet kunnen wachten om de smet teloze, devote verpakking te verwijderen en de geschenken van hun omhulling te ontdoen, want de spanning is al de da gen tot vijf December niet te dragen. Er mocht namelijk eens iets anders inzitten dan net boek, de varkens en de letter? En alsof nicht Martha al lie jaren zien met onbegrijpe- ijke discipline aan deze een vormigheid gehouden heeft, enkel om de verrassing der af wijking des te groter te doen zijn deze keer is slechts de chocolade-letter hetzelfde. De varkens zijn er niet, ze zijn in zakdoeken veranderd, en het boek is er niet er zijn twéé boeken! Nicht Martha moest niet zo overdrijven. Eén boek is al voldoende om in de lange rij bij te zetten ze meent toch niet dat ik geen weg weet met mijn vrije tijd? Eén blik op de omslagen heeft mij echter de verrassing van mijn leven bezorgd. Geen „Zelf dit of dat doen" deze keer, geen „Sociale Studiën", geen „Winden" uit welke hoek ook. Integendeel. „De dolle avonturen van Zwarte Hiel" en „Met lasso en buks" zijn de titels, die veel beloven en mij enkele genoe- gelijke uren van onschuldige spanning in het vooruitzicht stellen. Nicht Martha heeft wellicht geen preek gehoord ditmaal, doch is ongetwijfeld verliefd of aangeschoten ge weest, toen zij inkopen deed. Wat zij ook geweest mag zijn, voor het eerst heb ik haar in gedachten geprezen en be dankt. Ik heb de twee boeken in twee adems uitgelezen en me kunnen storten in een mal lemolen van vrolijke nonsens, die als een kermis met licht en lawaai de rest van de saaie wereld verre van mij hield in deze uren. Door de nevelen van de volwassenheid heen heb ik aan de hand van „Zwar- Hiel", neen, aan de hand van nicht Martha, met roekeloze tred de avontuurlijke vlakten der fantasie betreden,met lasso en buks, vrolijk spottend met gevaren en glimlachend om de dood, die achter rotsblokken loert. En nicht Martha moet al even lichtvaardig als ik tus sen de avonturen zijn doorge- huppeld, toen zij deze boeken voor mij kocht. Bedankt, nicht Martha, en volgend jaar wéér, hoop ik. Jammer dat we bij het uit pakken dat kleine briefje van nicht Martha over het hoofd hebben gezien, ondertekend met „De Sint". Zij schrijft: „De kinderen worden groter en dus zijn ze aan lezen toe. Hierbij twee boeken voor hen de zakdoeken zijn voor pa en veel groeten." Nicht Martha hadt ge nu niet voor één keer eens echt een opgewekte, wereldwijze, hemelervaren heilige kunnen zijn? Neen. Al siert ge u met een witte, golvende baard en een mijter van een meter hoog -- ge zijt en blijft nicht Martha- van-vaderszijde. Als ik er diep en ernstig over zou nadenken, zou ik uw zakdoeken, nicht Martha, nu al dadelijk gebruiken kunnen. Om er één traan mee te drogen de traan van een man, die van Sint Nicolaas geen kind meer wezen mag. J. L. eindelijk om, dit Europa een te maken. „Bewijs van prachtige solidariteit" Minister Luns heeft na de onthulling het mozaïek en de cheque van 200 millioen lire in dank namens de Nederlandse regering aanvaard als bewijs van de prachtige soli dariteit der beide landen. Het pleidooi van Pella over de noodzake lijkheid, de Europese integratie te grond vesten op ons gemeenschappelijke geeste lijke, moreel en cultureeel erfgoed, zal een bron van inspiratie zijn voor ons allen, al dus minister Luns. Burgemeester Schokking bracht daarna dank aan Italië en zei, dat men het mozaïek met grote toewijding en zorg in het ge meentemuseum zal behandelen. Noorse trekkers werden dupe Uit de auto van twee Noorse trekkers, die in de jeugdherberg aan de Kloveniers burgwal te Amsterdam overnachtten, werd in de nacht van 27 op 28 September kle ding gestolen. Dankzij de oplettendheid van een politie-agent in samenwerking met de radio-autodienst was deze diefstal nog dezelfde nacht tot klaarheid gebracht. Dinsdagmiddag stonden voor deze auto diefstal de 25-jarigq koopman H. P. en de even oude ijzerwerker J. B. voor de rechtbank te Amsterdam terecht. Terzake van diefstal in vereniging eiste de officier tegen P. acht maanden met af trek van voorarrest. De tweede verdachte, die reeds acht keer is veroordeeld, ontken de hardnekkig, ondanks de verklaringen van zijn medeverdachte en diens vrouw, dat hij de bewuste nacht van de partij was geweest. De officier achtte zijn aandeel in de diefstal in vereniging bewezen en eiste tegen hem één jaar en vier maanden zon der aftrek. Zijn raadsman concludeerde op grond van de ontkenning van zijn cliënt tot vrijspraak. De rechtbank zal op 9 De cember uitspraak doen. ADVERTENTIE PLAINek CORK IN SPECIALE LUXE DOZEN VAN 50 SIGARETTEN Op de derde étage van een vijf verdie pingen hoog en smal perceel aan de Prins Hendrikkade 184 te Amsterdam is gister avond vlak voor négen uur brand uitge broken. In dit perceel zijn op de drie laagste verdiepingen gevestigd de druk kerij De Burght en de cartonnagefabriek Salzmann. De derde verdieping' werd door de cartonnagefabriek gebruikt als opslag ruimte. Daarboven benutten zowel deze fabriek als de drukkerij de vierde étage (de zolder) samen als opslagplaats. Zowel de derde als de vierde étage stonden zeer spoedig in lichter laaie. Drie motorspuiten van de Amsterdamse brand weer bestreden het vuur en waren het omstreeks kwart voor tien meester. Toen waren de hoogste twee étages ech ter volkomen uitgebrand, terwijl de ver diepingen daaronder waterschade hadden opgelopen. Een inspecteur van het G.E.B. werd aan het hoofd gewond doordat een vallende plank hem raakte. Hij moest zich in het Binnengasthuis laten verbinden. Verzeke ring dekt de schade in het pand.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5