Sovjet-Unie accoord met een conferentie der Grote Vier Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Russische voorstel Massa-ontslag bij Holland-Nautic Surprise Europese jongeren komen tot voortvarendheid aansporen Belgische Kamer accoord met EVG Verrassing uit Moskou Berlijn voorgesteld als conferentie-oord; poging tot beïnvloeding van Frankrijk? Bidault treedt af en aan Het woord is aan Honderdzeventig man vandaag op straat 68e JAARGANG No 120 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953 297e JAARGANG No 273 Bloemendaalse politie zoekt arrestant Lenig als een kat Ouden van dagen vragen kolentoeslag Haagse conferentie in sfeer van voorzichtigheid Nieuwe studiecommissie van plaatsvervangers? Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboora Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven D ami ate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE RUSSEN hebben plotseling doen we ten dat zij bereid zijn deel te nemen aan een conferentie van Vier. Niet op het hoog ste niveau, maar toch wel op een hoog peil, namelijk dat van de ministers van Buiten landse Zaken. Dit is een grote diplomatieke verrassing, want tot dusver hadden zij kop pig vastgehouden aan een conferentie van Vijf, namelijk met China erbij. Alleen daarin, zeiden zij, zou het ganse complex der bestaande spanningen-in-de-wereld be handeld kunnen worden. Maar de Ameri kanen bleven even koppig de deelneming van China afwijzen. Nu hebben de Russen dus iets toegegeven. Als dit een surprise genoemd wordt moet gij die toch niet met het naderende St. Nicolaasfeest in verband brengen. De gedachte dat het Kremlin door de milde geest van de goede Heilige gedre ven zou zijn is wel aantrekkelijk, maar helaas moeilijk aanvaardbaar. Als gij niet ineteen kunt aannemen, dat deze Russische bereidwilligheid de inzet zal zijn van een afneming der spanningen in de wereld, gepaard gaande met het afbreken van de bewapeningswedloop, aldus leidend tot al gemene belastingvermindering en daarmee tot stijging van aller welvaart, is die twij fel helaas gemakkelijk aanvaardbaar. De conferentie-van-Vier moet eerst nog door het Westen geaccepteerd worden op de grondslag, in de Russische nota voorgesteld. Mocht dat geschieden, dan staat het nog sterk te bezien of zij iets zal opleveren. Het volledige vraagstuk der internationale spanningen zal zij zeker niet behandelen. De volledige inhoud van de Russische nota, die acht bladzijden telt, was vanmor gen nog niet gepubliceerd. „Westelijke waarnemers" in Moskou, die haar blijkbaar wel gelezen hadden, zeiden waarderend dat het een knap stuk was: een commen taar in het sportieve genre. Men is ten slotte allemaal voetballers onder elkaar, of diplomaten onder elkaar. Het Amerikaanse persbureau United Press liet evenwel uit Parijs weten dat het meer had ontdekt. De Russen hebben geen datum voor het hou den der conferentie voorgesteld; zij hebben geen bijzondere voorwaarden te berde ge bracht; zij willen na behandeling van de Duitse kwestie door de conferentie van Vier een conferentie van Vijf (met China erbij) over de algemene toestand houden; zij zullen dit ter conferentie van Vier voor stellen; zij zijn tegen een Europees leger met Duitse deelneming; zij reppen in hun nota niet van een Oostenrijks verdrag. Dit is niet alles even belangwekkend, maar het heldert toch wel wat op. De Russen zijn dus bereid over Duitsland te praten. Aangezien aan de Duitse kwestie heel veel meer vastzit zullen zij hun toeschietelijk heid gaan koppelen aan aanneming van hun voorstel om een conferentie van Vijf te doen volgen. Dit is slim bedacht, of schoon er meer mensen zijn, ook buiten de diplomatieke kring, die bij komende onder handelingen zoiets hebben uitgebroed. Nieuw mag de truc dus niet heten. Volgens het Engelse persbureau Reuter, dat dus niet achterblijft in de onthullingen van de tekst, willen de Russen praten over de veiligheid van Europa en Duitsland. Dat klopt dus wel met United Press. De Russen zouden de conferentie in Berlijn willen houden. Met welke bedoeling hebben zij nu plot seling deze bereidwilligheid getoond? Ka bels en ether knetteren daaromtrent van de veronderstellingen. Parijs en Londen zijn beide van mening, dat zij de sluwe be doeling hebben de eindstemming over Europese integratie in de Franse Nationale Vergadering te beïnvloeden. Londen voegt eraan toe dat het ook een poging zou kun nen zijn om de Bermuda-conferentie te verhinderen en daarmee de Duitse herbe wapening te vertragen. Londen ziet nog géén reden om aan te nemen, dat het Kremlin werkelijk van houding is veran derd. Als de Russen de Franse politici hebben willen schokken zijn zij daar zeker in ge slaagd. Vanmorgen vernamen wij achter eenvolgens uit Parijs; dat Bidault niet naar Den Haag zal komen; dat de Russische nota zozeer als koren op de molen der op positie mag gelden, dat het kabinet-Laniel vanavond (of vannacht) wel zal vallen; dat Bidault schriftelijk zijn ontslag heeft ingediend; dat Bidault zijn ontslagneming heeft ingetrokken; dat hij aan de verslag gevers heeft medegedeeld dat hij een ge sprek van man tot man met minister-pre sident Laniel heeft gehad; dat hij vanmid dag om drie uur een rede in de Kamer zal houden. Hij is steeds tegen onderhandelen met Rusland geweest. Hij is, zoals enkele dagen geleden bleek toen hij een rede door uitputting moest onderbreken, overwerkt. Aan bewijzen daarvan schijnt het niet te ontbreken. Als het kabinet-Laniel vannacht niet mocht vallen zou hij denkelijk toch in zijn eigen belang verstandig doen met af te treden. Ook nadat hij het huidige Frank rijk in zijn laatste rede nog als „een we reldmacht" heeft aangeduid. Dat is het niet. Het heeft op dit ogenblik zelfs geen buitenlands beleid. De Haagse conferentie der Europese Zes mislukt door Frankrijks gemis aan politieke macht over zichzelf. Dat is de bittere ernst in de huidige toe stand; het beeld van een verdeeld Europa, heen en weer geslingerd en machteloos tussen de wereldmachten Amerika en Sovjet-Rusland. Tot dat verdeeld Europa behoort de Franse politiek, die besluiteloos is die remt en hindert inplaats van vóór te gaan. Die faalt. Tot verdriet van Frank rijks vele vrienden en tot hun teleurstel ling en groot nadeel. R. P. BRUSSEL (A.N.P.) De Belgische Ka mer va» volksvertegenwoordigers heeft Donderdagmiddag met 148 tegen 49 stem men bij 3 onthoudingen het verdrag der Europese verdedigingsgemeenschap goed gekeurd. De Kamerleden die zich tegen het verdrag uitspraken bij de stemming, zijn 30 socialisten, 8 leden van de C.V.P., 4 liberalen, 6 communisten en mevr. Blume (onafhankelijk socialistisch). Een socialist, een liberaal en een lid van de C.V.P. ont hielden zich van stemming. Het betrokken wetsontwerp gaat nu naar de senaat. Het is niet te verwachten dat de stemming in dit lichaam, die zal worden gekoppeld aan een stemming over een grondwetswijziging, vóór Maart wordt gehouden. WASHINGTON (Reuter). Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft hedenochtend vroeg officieel mee gedeeld, dat de Sovjet-Unie een conferen tie van de ministers van Buitenlandse Za ken van Engeland, Frankrijk, de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten te Berlijn, op een niet nader genoemde datum, heeft voorgesteld. De woordvoerder van het ministerie, Henry Suydam, zei, dat het voorstel was gedaan in een nota, die aan de Ameri kaanse ambassade te Moskou is aange boden. Het acht bladzijden tellende docu ment wordt nog bestudeerd. Het Russische persbureau Tass heeft medegedeeld dat de tekst van de Russische nota aan de drie Westelijke mogendheden morgen zal wor den bekendgemaakt. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de nota een antwoord is op de nota van de drie Wes telijke mogendheden van 16 November. In de jongste Westelijke nota's werd de Sovjet-Unie uitgenodigd deel te nemen aan een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier te Lugano. De uitnodiging werd door de Sovjet-Unie noch aangenomen, noch ver worpen. In de Westelijke nota van 16 November werd gezegd, dat de Amerikaanse, de Brit se en de Franse regering van oordeel wa ren, dat de Russische antwoord-nota een weigering inhield aan besprekingen deel te nemen, tenzij deze op de door de Russen gestelde voorwaarden werden gehouden. Onlangs hield de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, tegen het gebruik in een persconferentie te Mos kou, waarin hij zeide, dat de drie Weste lijke mogendheden de Russische nota ver keerd hadden uitgelegd. Molotov herhaal de bij die gelegenheid het Russische stand punt, dat communistisch China dient deel te nemen aan een conferentie over het be ëindigen van de koude oorlog. Grote verrassing Het bericht, dat de Sovjet-Unie bereid is deel te nemen aan een vier-mogendheden- conferentie, heeft verrassing gewekt in West-Duitse en geallieerde politieke krin gen te Bonn. Westelijke waarnemers te Moskou be schouwden deze Russische stap „als een donderslag bij heldere hemel" Zij noemden de Russische nota „een zeer knap stuk". In diplomatieke kringen te Londen werd gezegd, dat de nota waarschijnlijk ru is overhandigd met het oog op de stemming over de toekomst van de Europese integra tie in de Franse Nationale Vergadering, en op de aanstaande conferentie op de Bermuda-eilanden. In kringen te Parijs, die nauwe betrek kingen onderhouden met de Franse rege ring, was men ook van oordeel, dat de De Bloemendaalse politie speurt reeds bijna een week naarstig naar de 25-jarige Chr. v. d. B., die verleden week Zaterdag avond uit het politiebureau in Overveen wist te ontsnappen. Van de B. wordt verdacht van een groot aantal diefstallen, die hij in Haarlem en omgeving en in het Gooi zou hebben ge pleegd. Zoals wij reeds hebben gemeld werd Van de B. op 10 November op het station Naarden-Bussum gearresteerd, nadat van de Haarlemse recherche kort tevoren het initiatief was uitgegaan om de stations te gaan bezetten. Bij zijn arrestatie had hij een met dertien patronen geladen pistool bij zich. De gearresteerde werd naar Bloemendaal overgebracht om aan de tand te worden gevoeld over enkele inbraken, waarvan hij werd verdacht. Blijkbaar had de man het bij het verhoor zo benauwd gekregen, dat hij zich enige malen achtereen moest terugtrekken. Tot tweemaal toe was hij binnen vijf minuten terug van het toilet. Toen hij zich voor de derde maal moest verwijderen, verslapte de controle en v. d. B. maakte daarvan gebruik om een raam in de gang naar de W.C. te openen en er doorheen te kruipen. Daar hij wat te lang wegbleef stelde men een onderzoek in, doch toen was de vogel reeds gevlogen. Van de B. is klein van stuk en lenig als een kat, zodat het hem nimmer moeilijk viel door zeer kleine openingen te kruipen. Verder is hij zeer voorzichtig, zo is van hem bekend dat hij nimmer juwelen stal, omdat hij dan helers moest inschakelen, hetgeen de kans op ontdekking uiteraard vergrootte. Wij tekenen hierbij verder nog aan, dat wij op verzoek van de Bloemendaalse po litie het bericht van zijn ontsnapping niet eerder plaatsten om het opsporingswerk niet te schaden. Nu echter elders in het land de zaak bekend is geworden, is er geen reden meer de zaak niet publiek te maken. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen heeft de mi nister van Sociale Zaken verzocht de ouden van dagen, die een uitkering ontvangen volgens de Noodwet-Ouderdomsvoorzie ning, een kolentoeslag te verlenen naast de toeslag welke door gemeentelijke dien sten van Sociale Zaken wordt verstrekt aan deze ondersteunden. Russen misschien hebben beoogd met deze nota de stemming in de Franse Nationale Vergadering te beïnvloeden. Londen onzeker Onze Londense correspondent meldt: Op het ogenblik heerst ook in Londen nog onzekerheid over het nieuws, dat Rus land bereid is een conferentie van vier bij te wonen. Wil het Kremlin, zo vraagt men zich hier af, met deze verrassende zet de verwarring alleen maar groter maken? De aankondi ging komt op het moment dat de toestand in Frankrijk een dramatisch crisispunt heeft bereikt. Als de Sovjet-nota mocht leiden tot de val van de Franse regering, dan is zij misschien niets anders dan een poging om de Bermuda-conferentie te tor pederen, en daardoor de West-Duitse her bewapening op te houden. De correspondent van United Press in Parijs heeft in de Franse hoofdstad vernomen, dat de volgende punten de hoofdzaken vormen van de Russische nota: 1. Rusland heeft geen datum genoemd voor de voorgestelde conferen tie van de Grote Vier. 2. Rusland heeft geen bijzondere voorwaarden voor de conferentie gesteld. 3. Rusland stemt er in toe, dat de Duitse kwestie in de vier mogend- heden-conferentie wordt behandeld, voordat er een conferentie van vijf (met China dus) over de algemene internationale toestand wordt gehouden 4. In de nota wordt echter duidelijk gemaakt, dat Rusland op de confe rentie onmiddellijk zal voorstellen China uit te nodigen voor een conferentie van vijf' over de vraag, hoe de algemene internationale spanning verminderd kan worden. 5. In de nota wordt aangeduid, dat Rusland zeker geen Europees leger met Duitse deelneming wenst. 6. Over Oostenrijk wordt in de nota niet gesproken. Reuter meldt uit Parijs, dat de nota verklaart, dat de vier ministers van Buitenlandse Zaken zouden moeten spreken over de veiligheid van Europa en Duitsland. De politiek chaos, die op het ogenblik in Parijs heerst, is vanochtend weer groter geworden, door het volkomen verrassende bericht, de minister Bidault plotseling was afgetreden. Hij diende zijn ontslag schrif telijk in bij premier Laniel, nadat deze bij de hervatting van het debat over de motie van vertrouwen in het buitenlands beleid van de regering het woord had gevoerd. Nog groter werd de verrassing even later, toen Bidault zijn ontslag-aanvrage weer even plotseling introk. Bidault zei op vra gen van verslaggevers of hij nu werkelijk was afgetreden: „Nee, maar ik heb van man tot man met de premier gesproken". Hij voegde hieraan toe: „Wacht u de be handeling van de motie vanmiddag in de Nationale Vergadering maar af". Bidault legde deze verklaring af, nadat hij een onderhoud van een kwartier met Laniel had gehad. Een lid van Bidaults staf verklaarde, dat Bidault vanmiddag om drie uur, wanneer het debat wordt voortgezet, een rede in het parlement zal houden. Deze verrassende ontwikkelingen kwa men nadat Parijs zich al uitgebreid het hoofd had gebroken of de regering-Laniel. bij de stemming over de motie van ver- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Jeremy Collier: Een man zou evengoed kunnen verwachten, sterker te worden door altijd te eten als wijzer te worden door altijd te lezen. trouwen die het Europees beleid van de regering betreft, het leven al of niet zou verliezen. Onze Parijse correspondent gaf Laniel, mede door de surprise van de Rus sische nota niet veel kans meer. Dat Bi dault nog op tijd in Den Haag zou ko men, werd evenmin verwacht. De stem ming over de motie werd pas vannacht verwacht en de laatste trein naar Den Haag vertrekt vanavond om elf uur. Merk waardigerwijze werd verklaard, dat Bi- lault met het oog op zijn gezondheid niet per vliegtuig kon reizen. Over andere mo gelijkheden om nog morgenochtend in Den Haag te komen, of de minister door een collega te doen vertegenwoordigen werd niet gerept. Op het moment, dat de krant ter perse gaat, kan men slechts gissen welke de achtergrond is van de vreemde gebeurte nissen, die thans in het Franse kabinet plaats grijpen. (Van onze redacteur) DEN HAAG, 27 November. Meer dan ooit krijgt men thans in de Ridderzaal, waar de vijf ministers van Buitenlandse Zaken van „Klein Europa" (en niet de zes, nu Bidault is thuisgebleven!) bijeen zijn om „het een en ander" te doen aan de voortschrijding der Europese eenheid, de gewaarwording dat de politiek van van daag voornamelijk gesteund wordt door een deinende volksmassa van Europeanen, en niet door degenen, die door de volken geroepen zijn om de lijnen van de practi- sche politiek uit stippelen. De ministers, wier gesprek gisteren begon met een aantal redevoeringen waarin voorzichtigheid en hoop op beter om de voorrang streden, voelen ongetwijfeld dat er geen weg te rug is. Zij zullen dat vandaag nog beter voelen, als een deputatie van Europese jongeren en een uit de Europese Beweging aandrang komt uitoefenen in het belang van een zo snel mogelijke verwezenlijking der Euro pese gemeenschap. Maar de weg vooruit heeft tal van hindernissen. De ministers kunnen thans in Den Haag geen spijkers met koppen slaan, zij doen een beroep op het geduld. Dat is op zich een goed teken, een teken dat zij de publieke opinie hebben verstaan, die dreigt ongeduldig te wox-den. Het practische politieke détail- werk aan het gebouw Europa is veelom vattend, moeilijk en vordert onzichtbaar langzaam. Deze conferentie is een détail van dit détailwerk, een deel van de vele delen die nog op afwerking wachten. Van daag zullen de ministers de resultaten van de Romeinse conferentie hunner plaats vervangers bestuderen en dan daarna proberen wat verder te komen. Ziedaar de zin van deze conferentie, die vandaag een ochtend- en middagzitting aan het Europese probleem zal besteden. De eerste zitting van de conferentie, die gistermiddag om drie uur begon, is onge veer kwart over zeven geëindigd. Deze zit ting was voornamelijk gewijd aan de rede voeringen van de zes delegatieleiders, waarin dezen de denkbeelden van hun respectieve regeringen ten aanzien van het vormen van een Europese politieke ge meenschap opnieuw uiteenzette. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Beyen, sprak uitvoerig over de door hem reeds op vorige confe renties geformuleerde Nederlandse wensen om de Europese politieke gemeenschap zo danige economische bevoegdheden te geven, dat op concrete en effenciënte wijze gewerkt kan worden aan de spoedige tot standkoming van een gemeenschappelijke Europese markt. De Franse afgevaardigde, de secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken, Alexandre Parodi, daarentegen stelde zich in zijn rede geheel op het ver leden week in het Franse parlement ook door minister Bidault uiteengezette stand punt, volgens hetwelk de politieke ge meenschap beperkt zou moeten blijven tot een „dakorganisatie" voor de Europese Verdedigingsgemeenschap en de Kolen- en Staalgemeenschap met de uitsluitende taak democratische controle over deze twee in stellingen uit te oefenen. De heer Beyen maakte duidelijk dat een dergelijke beperkte vorm van Europese politieke gemeenschap onaanvaardbaar zou zijn voor de Nederlandse regering, die vasthoudt aan het principe „geen politieke gemeenschap zonder gemeenschappelijke i markt". Indien dit principe niet door de andere vijf landen van „Klein Europa" zou kunnen worden geaccepteerd, zou Neder land eventueel wel bereid zijn, naar uit het betoog van minister Beyen werd gelezen, tot het verlenen van een grote mate van Europees-parlementaire controle aan de Europese Verdedigingsgemeenschap (waar toe artikel 38 van het E.V.G.-verdrag de mogelijkheid opent) en zo snel mogelijke ratificatie van de E.V.G. door alle zes landen. Dit zou dus betekenen dat ver wezenlijking van de politieke gemeenschap voor het ogenblik van de kaart zou zijn, maar niet dat dit denkbeeld zou worden opgegeven. Want als Europa voorlopig zou volstaan met realisering van de E.V.G. in deze uitgebreider vorm, zou daar volgens Nederlands standpunt wel bij moeten Ko men, dat de plannen voor de politieke ge meenschap met daaraan verbonden ge meenschappelijke markt onverminderd in studie zouden moeten blijven. Weer een commissie Ook de andere delegaties voelen wel iets voor een onlangs reeds opgeworpen plan om een permanente studiecommissie in te stellen, bestaande uit de plaatsvervangers van de zes ministers van Buitenlandse Za ken en een aantal experts. Deze perma nente studiecommissie, die vermoedelijk in Parijs zou zetelen, zou tot taak krijgen de bestaande verschillen van mening zo danig te overbruggen dat uiteindelijk een algemeen aanvaardbare formule voor een politieke gemeenschap kan worden gevon den. De studiecommissie zou nauw contact houden met de werkgroep uit de constitu tionele commissie van de Assemblée ad hoe, de ontwerpster van het bestaande Europese statuut, welker voorzitter, Von Brentano, gistermiddag al een korte uit eenzetting voor de conferentie heeft ge geven. Overigens had de zitting van gistermid dag niet veel meer dan een inleidend ka- Naar wij vernemen zal heden aan hon derddertig arbeiders van de Holland-Nau tic te Haarlem, alsmede aan veertig van de tachtig kantoorbedienden, ontslag wor den aangezegd. Zij behoeven Maandag niet meer op het werk te komen. De lonen en salarissen over de afgelopen week en maand zullen nor maal worden uitbetaald. Het is echter dubieus of de lonen en sa larissen over de wettelijk voorgeschreven opzeggingstermijnen uitbetaald kunnen worden. De bepaling van het aantal ontslagen ar beiders op honderddertig is niet dan na veel besprekingen tot stand gekomen. Aan het begin van de week lag het in het voor nemen vijftig werknemers voor ontslag voor te dragen, later liep dit aantal op tot 162. Het schijnt dat men daarvan is terug ge komen, omdat men onder de overblijvende arbeiders een zo groot verloop verwachtte dat de afwerking van de nog resterende or ders in gevaar zou kunnen komen. Intussen is het zo, dat het Gewestelijk Arbeidsbureau nog vergunningen moet verlenen voor deze ontslagen. De ontsla genen zullen door de ontslagcommissie de volgende week individueel gehoord wor den. De vergunning kan op zijn vroegst pas volgende week Vrijdag verwacht wor den. Dan gaat de opzeggingstermijn in, die voor degenen die korter dan vijf jaar in dienst waren een week bedraagt en voor hen die langer in dienst zijn twee weken. Wat degenen die op maandloon werken betreft: de Contibank, eigenaresse van de Holland-Nautic, zou voor die categorie een opzeggingstermijn van veertien dagen in acht willen nemen, termijl de opvatting van het Gewestelijk Arbeidsbureau is, dat ook hier de opzeggingstermijn van een maand na het einde van de maand waarin de vergunning is verleend in acht moet worden genomen. Dat wil zeggen dat de maandloners tot 1 Februari recht op sa laris zouden behouden. van vertrouwen in het kabinet Laniel be kend zal zijn, komt er misschien wat meer gang in de conferentie. Gisteravond waren de ministers de gas ten van minister Drees aan een diner in hotel de Witte Brug, terwijl minister Beyen in de Trèveszaal van het Binnenhof gastheer was voor de andere leden der de legaties en van de pers. Invités De ministers hebben ook nog besloten de voorzitter van de Raadgevende Verga dering van de Raad van Europa, de heer de Menthon en de secretaris-generaal van de Raad van Europa, de heer Léon Mar- schal, uit te nodigen als waarnemers de conferentie bij te wonen. Tijdens de eerste zitting van de confe rentie kwam het bericht binnen dat de Belgische Kamer van Afgevaardigden het verdrag voor de Europese Verdedigings gemeenschap heeft geratificeerd. Deze mededeling werd met applaus begroet en de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Van Zeeland, werd hiermede door rakter. Nadat de uitslag van de stemming de andere gedelegeerden hartelijk geluk- van het Franse parlement over de motie gewenst. Maar het is duidelijk, dat over de uit betaling van die opzeggingstermijnen geen zekerheid bestaat. Daarover werden van morgen nog met de Herstelbank bespre kingen gevoerd. Voorts hebben de ontslagenen vandaag geen recht op een week loon, maar op veertien dagen, omdat de eerste loonbe- taling bij de Holland-Nautic altijd pas veertien dagen na de indiensttreding plaats heeft. Het is wel zeker, dat de gemeente Haarlem een overbruggingsuit- kering zal doen voor het geval de wacht geld- en werkoosheidswet niet van toe passing zou zijn op de periode, dat het ont slag niet officieel zou zijn goedgekeurd. In dat geval zou de gemeente een vordering behouden op de eventueel later uit te ke ren lonen en salarissen over die periode De bemiddeling van het Arbeidsbureau zal erop gericht zijn zoveel mogelijk de minder geschoolden met de geschoolden naar andere bedrijven over te hevelen. Intussen zal aan die personeelsleden van de Holland-Nautic die op eigen gelegen heid van werkgever willen veranderen een ontslagvergunning worden verleend, omdat in deze omstandigheid bezwaarlijk van het personeel kan worden gevergd dat het blijft. Deze aspecten heeft de Haarlemse wet houder voor de industrie-aangelegenheden ook gisteren met de personeelskern bespro ken. De wethouder heeft erop gewezen dat thans de verantwoordelijkheid voor de kleine personeelskern te zwaar is gewor den om alleen te dragen. Het zal nodig zijn hierbij de vakbonden in te schakelen. De personeelskern zei dit met de wet houder eens te zijn en zal ook dienover eenkomstig handelen. Vanmiddag zou tus sen de bij de moeilijkheden betrokken par tijen en de Nederlandse Metaalbedrijfs- bond een bespreking plaats hebben. Intussen zijn de beide bewindvoer ders en de directie gisteren de gehele dag en vandaag in touw geweest om. in overleg met aandeelhoudster en geldschieters het beste resultaat nog te bereiken. Nog steeds is de mogelijkheid aanwezig het bedriif te verkopen. Hangende die mo gelijkheid zal de reeds verleende voorlopige surséance van betaling nog enige tijd ge handhaafd blijven, nadat aanvankelijk een onmiddellijke faillissementsaanvrage werd overwogen. In personeelskringen wordt die mogelijkheid echter pessimistisch beoor deeld. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 50 l - •O-M c sz O *1 - CS dj 00 fs Z 01 =ïi2 T. - Helsinki "geheel bew. Z 2 2 0 Oslo nevel z 4 8 2 Stockholm geheel bew. zzw 2 -1 0 Kopenhagen geheel bew. zzw 8 5 0 Londen zwaar bew. zzo 8 10 0,1 Amsterdam zwaar bew. zzo 6 6 0,1 Brussel geheel bew zzo 6 8 0,2 Parijs geheel bew zzw 4 9 0,3 Bordeaux licht bew. z 6 8 0,2 Grenoble nevel windstil 2 0 Nice zwaar bew. NNW 4 7 0 Warschau nevel Z 2 -7 0 Berlijn nevel ZZO 1 -0 0 Frankfort nevel windstil -0 1 München nevel NO 1 -7 0 Ziirich mist O 1 -0 0 Genève nevel windstil 2 - Locarno half bew O 2 - 0 Wenen licht bew ZO 2 -6 0 Innsbruck licht bew. O 5 -2 0 Rome licht bew. DZO 5 5 0 Neerslag laatste 24 uur. Donderdag is de Ministersconferentie Klein Europa" begonnen. Voor de openingszit ting in de De Lairessezaal in Den Haag ziet men de vertegenwoordigers van de zes deelnemende landen: Van links naar rechts Paul van Zeeland (minister van Buiten landse Zaken van België); Guiseppe Pella (minister-president van Italië); de minister van Buitenlandse Zaken van Luxemburg, Bech; dr. Konrad Adenauer (minister president van West-Duitsland)mr. J. W. Beyen (minister van Buitenlandse Zaken van Nederland) en de heer Parodi (secretaris-generaal van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken). )OOOOOCOOOOO WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend droog weer met veel be wolking. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Weinig ver andering in temperatuur. 28 November Zon op 8.21 uur, onder 16-35 uur. Maan op onder 13.12 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 27 November Hoog water: 8.05 en 20.26 uur Laag water: 3.28 en 15.52 uur. Zaterdag 28 November Hoog water: 8.55 en 21.22 uur. Laag water: 4.17 en 16.41 uur-

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1