Drie keer St. Nicolaas in Heemstede Tweede dansconcours bracht slechts één verrassing ^Kort en bondig Nederlands Spoorwegmuseum na vele jaren herrezen Verfijning kenmerkte optreden van Nederlands Kamerorkest Voorwaardelijke boete van één ton geëist Bloemendaal Britse ambassadeur spreekt met Malenkov Amsterdamse Beurs Dorado voor railverkeerenthousiasten 8 Heemstedenaar zou deviezen- besluit overtreden hebben „Telefoon voor meneer, telegram voor mevrouw" Feestelijke intocht van Sint Nicolaas Sanctus Bavo vierde haar tweede Dies Scheepvaart MAANDAG 30 NOVEMBER 1-95-3 -'s&>3*jock" kH^MÜEMS DAGBfcAD OPRECHTE HAARPEMSCHE'COURANT Het is al heel wat jaren geleden dat er nog reizigerstreinen aankwamen en ver trokken van het enigszins achteraf gelegen Utrechtse Maliebaanstation, eens het eind punt van de Oosterspoorweg naar Hilver sum en Amsterdam. Sindsdien stond het station met zijn grote overkapping enigszins spookachtig aan het lege voorplein, waar de stilte slechts ver stoord werd door de op gezette tijden Inngsratelende goederentreinen op het ver bindingsbaanvak tussen dat andere reeds lang gesloten Utrechtse station en de split sing Blauwkapel. Maar sinds Zaterdag ontvangt het oude gebouw nieuw leven, al klinkt het een tikje paradoxaal, dat gebeurt door de in gebruikneming van het eerste gedeelte van het herrezen spoorwegmuseum. Wie nu de grote hal van station Malie baan betreedt uitnemend gerestaureerd door de zeer bekwame spoorwegarchitect ir, H. G. J. Schelling kan al dadelijk in enthousiasme raken voor de vele, veilig in vitrines opgeborgen modellen van loco motieven, eens pronkstukken op de lijnen van H.IJ.S.M., S.S., Nederlandse Rhijn- spoorwegmaatschappij of Nederlandse Cen traal Spoor. Hij zal er ook Stephensons befaamde Rocket, die de overwinning van het rail verkeer inluidde op het traject van Liver pool naar Fulton, in model aanschouwen. In de zaaltjes, waarvan de grote ramen een ruim in- en uitzicht bieden, treft men een schat van tekeningen en oude prenten, tegels en wandborden aan evenals spoor staafprofielen waaronder een origineel stuk spoor van Nederlandse oudste spoor weg maquettes van het Amsterdamse Muiderpoortstation en van dat van Maas tricht, talrijke modellen van bruggen, die eens of nooit bestaan hebben. Tot de eerste categorie behoort ook de oude draaibrug over het Noorder Buitenspaarne. Wie vlot in de war wil raken, moet maar eens een kwartiertje doorbrengen bij het complete seinhuis, waar men onder lei ding van.een ervaren (en geestige) spoor- man naar believen treinen op een station mag in- en uitblokken. En wie belangstelling heeft voor de niet minder dan zesduizend foto's en tekenin gen van stations, emplacementen en brug gen, moet mejuffrouw Asselberghs maar eens vriendelijk aankijken, want die heeft ze in het archief dat slechts op aanvraag toegankelijk is. Snuffelaars in spoorweg historie kunnen er ook tal van dienstrege lingen uit binnen- en buitenland, van nu en vroeger, vinden. En er staat ook een kist vol plaatsbe wijzen, zoals spoorkaartjes officieel heten, Maandagmorgen stond voor de Haar lemse economische politierechter, mr. J. Bletz, de 48-jarige J. J. F. B. uit Heem stede terecht onder verdenking arti kel 1 van de deviezenbeschikking, een on derdeel van artikel 29 van het deviezenbe- sluit '45 overtreden te hebben. Hem was tenlastgelegd, dat hij een grote hoeveelheid effecten voop een geza menlijke waarde van ongeveer honderd vijftigduizend gulden niet, zoals de veror dening luidde, binnen een voorgestelde termijn bij een bank in bewaring had ge geven. Volgens een ministeriële beschikking werd namelijk bepaald, dat met name ge noemde effecten, in het bezit van Neder landers waar ook ter wereld op aange wezen kantoren dienden te worden gecon centreerd, zodat de regering indien nood zakelijk altijd de beschikking over deze effecten kon hebben. De Heemstedenaar voldeed ook aan zijn verplichting en gaf zijn bank in New York opdracht de effecten in openbewaargeving te nemen. Korte tijd later zond hij echter wederom een schrijven, waarin hij mede deelde, dat hij de opdracht gedwongen had afgegeven en waarin hij tevens de bank verzocht naar een mogelijkheid te zoeken waarmee deze opdracht herroepen kon worden. Bij een controle in de Verenigde Staten kwam men tot de ontdekking dat de heer B. uit Heemstede niet geheel volgens de bepalingen tewerk was gegaan en men waarschuwde de Nederlandse Bank. Deze bank raadde de heer B. aan zijn effecten alsnog in bewaring te geven. Tot nu toe is dit echter nog steeds niet gebeurd. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, meende dat de opzet in dit geval bewezen kon worden geacht en wees er tevens op, dat men de verdachte gedurende enkele ja ren de gelegenheid had gegeven aan zjjn verplichting te voldoen. Hjj eiste, mede in verband met de omvang van het bedrag van de effecten, een onvoorwaardelijke geldboete van drieduizend gulden en een voorwaardelijke geldboete van honderddui zend guklen met een proeftijd van vier maanden met de bijzondere voorwaarde, dat binnen deze termijn de bewaargeving van de effecten zal plaats vinden. De verdediger van de verdachte, mr. J. de Font, die verklaarde dat het fondsen- depot was aangelegd om de familie B., in dien noodzakelijk, om welke reden dan ook de gelegenheid te geven in Amerika te kunnen leven, wees in zijn pleidooi op het feit, dat zijn cliënt aan de bank had ver zocht na te gaan of overbrenging van de effecten mogelijk was ja, dan neen. Mr. De Pont achtte opzet niet bewezen en vroeg vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. De economische politierechter zal over acht dagen schriftelijk vonnis wijzen. Treinaansluitingen in Amsterdam worden verbeterd Met ingang van de zomerdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen zullen de aansluitingen in Amsterdam worden ver beterd. De reizigers, die daar op het Cen traal Station aankomen, zowel uit de rich ting het Gooi als uit Utrecht zullen vijf minuten tijd krijgen om over te stappen op treinen, die in de richting Haarlem vertrek ken. Reeds meermalen heeft de Nederlandse Bond van Forensen er bij de spoorwegen cp aangedrongen de aansluitingen Gooi- Amsterdam enerzijds en Amsterdam-Haar lem anderzijds te verbeteren. Tot nu toe kunnen de reizigers uit de Gooise plaatsen :mmer de trein naar Haarlem, Den Haag, '.terdam halen, daar de tijd van aanslui- si--' er,n bf twee minuten is. die nog moet worden uitgezocht. Mejuf frouw Asselberghs kan nog een hele tijd voort met dat werk, waarin zij van kinds been is opgegroeid, want haar vader is de oud-directeur Henri Asselberghs, die als adviseur aan het thans onder directie van de heer W. R. Blankert staande, museum verbonden blijft. De linkervleugel van het oude station wordt ingericht tot een aan het jongste verleden gewijd museum. Daar zal ook een modelspoor worden ondergebracht en een filmzaaltje ingericht. En op de thans nog verlaten liggende sporen langs het eerste perron zullen zes tot de collectie van het Spoorwegmuseum behorende locomotieven eveneens een plaats vinden, evenals drie door de N.B.M. geschonken tramwagens. De heer Blankert heeft plannen genoeg, maar voor cle verwezenlijking daarvan heeft hij de sympathie van het publiek nodig. Om die te verwerken krijgt deze week iedere vijftigste bezoeker een kleine en iedere honderdste een grote locomtief- in-speculaas mee naar huis. De animo bij leden van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Reisvereniging om toneel te spelen neemt steeds toe en regel matig wordt er door de toneelclub, die onder leiding staat van de heer C. Ligtvoet. gere peteerd. Het resultaat er van hebben de leden van de NRV Zaterdagavond in hotel De Leeuwerik kunnen zien tijdens de opvoe ring van het vrolijke spel van Wim Dumont „Telefoon voor meneer, telegram voor mevrouw", waarmee de medewerkenden een groot succes hebben geboekt. Bij het kiezen van het stuk zal men er van uit gegaan zijn de toeschouwers flink te laten lachen en dat doel heeft men bereikt. Het spel bevat door het grote aantal leugen tjes zo veel verwikkelingen, dat het bijna onmogelijk lijkt om er uit te komen. De heer R. de Boer, die ook vorige fnalen het mid delpunt was van toneelavonden van de NRV, heeft zich vlot door de moeilijkheden heen geslagen, evenals An Kemp, die even min een gemakkelijke taak had. Om dit tweetal had zich een groep gevormd die er aan meegewerkt heeft, dat de verwikke lingen tot een goed einde zijn gekomen. Daarbij waren Wil van Abs en J. van Dijk, die moest assisteren bij het verzinnen van leugens. De leden van het nersoneel van de hoofdnersonen (de dames Gerri Volkers. Ro van Tbiin en Hans Mak en de heren H. Korstanje, W. E. Zuurendonk. P. Smelter en C. Ligtvoet) hadden eveneens een groot aandeel in het succes. Met grote belangstelling zullen de toe schouwers het spel gevolgd hebben van de bestuursleden de heren W. E. Zuurendonk en C. Ligtvoet. Dat had de afdelingsvoorzit ter. de heer C. Spaargaren, ook gedaan, want in zijn toespraak, waarin hij de leden der toneelclub dank bracht, herinnerde hij aan hun optreden op het toneel en in het bestuur. Voorts richtte hij zich tot mevrouw A. Dreijer, die de regie van mevrouw Wijne- kus heeft voortgezet, Enige honderden kinderen hebben Zater dagmiddag met ongeduld aan het station te Bloemendaal staan wachten op de trein, die om twaalf minuten voor drie uit de richting Santpoort aankwam en waaruit in Bloemen daal niemand minder dan Sint Nicolaas zou uitstappen, vergezeld van twee zwarte knech ten. De Goedheiligman deed zijn bezoek aan de Bloemendaalse kinderen op verzoek van de gezamenlijke winkeliers, deelnemers aan de jaarlijkse Bloemendaalse Sint Nicolaas- en kerstactie. Aan het station heeft de heer G. Daams, voorzitter van de Bloemendaalse Midden standsvereniging, het hoge gezelschap verwel komd. Daarna besteeg Sint Nicolaas een witte schimmel (en een van de pietermanknechten een damesfiets) en werden voorafgegaan door de Christelijke muziekvereniging „Sursum onder leiding van de heer J. Loerakker een feestelijke intocht en rondgang door het dorp gemaakt. Er was een aardig moment toen de bint op de Platanenlaan bij een zesjarig ziek meisje, dat bedlegerig is en hem een brief had ge schreven, op bezoek ging. Later op de middag is het gezelschap van hotel Vreeburg af met een open auto ver trokken om kinderen in andere plaatsen te gaan bezoeken. Zaterdagmiddag heeft de heer L. H. Simons v)egens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid genomen als burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De raad besloot de Osdor- perweg de naam te geven van Burgemees ter Simonsstraat en de scheidende burge meester de erepenning der gemeente aan te bieden. Namens de burgerij is de heer Simons een geschenk in enveloppe over handigd. dat hij zal gebruiken voor hei maken van een reis. Een foto van het aan bieden van een geschenk namens de burgerij. Het Nederlands Kamerorkest dat in De cember 1952 officieel werd opgericht heeft Zaterdagavond in de ridderzaal van het Haarlemse stadhuis voor talrijke genodig den zijn eerste concert gegeven. Onder het auditorium bevonden zich de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, de wethouders, vele gemeenteraadsleden, tal van muziekvrienden, vooraanstaande fi guren uit wetenschappelijke kringen en toonkunstenaars. Voor het begin van het concert sprak de voorzitter van de stichting, mr. B. W. Stomps, enkele woorden van welkom en van dank jegens het gemeentebestuur van Haarlem voor het ter beschikking stellen van de ridderzaal voor dit debuut. Spreker uitte zijn voldoening over het tot stand komen van dit concert, waarop na een met zoveel, liefde en ambitie ondernomen voor bereiding, de hooggespannen verwachtin gen vervuld konden worden. De eerste voorwaarde voor die vervul ling lag besloten In de samenstelling van het programma. De dirigent van het or kest, Aibert de Klerk, had voor het eerste optreden met bijzondere zorg werken van verfijnd muzikaal gehalte gekozen, waar voor de orkestbezetting een voortreffelijke klankverwerkelijkingsmogelijkheid bood. Het was muziek uit vervlogen eeuwen, die in de prachtige ridderzaal, bij het gou den schijnsel yan overvloedig kaarslicht een ideaal-harmoniërende sfeer vond om haar pure schoonheid te manifesteren. Een van de uitgevoerde werken, de suite „Uit Holbergs Tijd" van Edvard Grieg, werd weliswaar omstreeks 1880 geschreven voor de herdenking van de geboortedag van Ludwig Holberg (16841754), de „Molière van het Noorden". Maar in stijl en doorgaans ook in karakter greep de componist toch terug naar de muziek uit het begin van de achttiende eeuw. Het concert werd geopend met de uit voering van Twee Canzonen van Giovanni Gabrieli (15571612), twee werken van opvallend absoluut muzikale aard. De hierop volgende Suite van Henry Purcell (1658—1695), samengesteld uit toneelmu ziek voor „Abdelazer or the Moor's re venge" trof eveneens om haar zuiver mu zikaal karakter, maar toch begon hier een expressief accent het klankabsolutisme te doorbreken met name in de ouverture en in de beide Airs. Daarnaast beleefde men de tinteling van een verfijnde rhythmiek en de klare tekening van de themathiek. Verfijning was trouwens een kenmerk voor alle vertolkingen. Verfijning in klank, nuancering, rhythmiek en melodievorming. Dat gold zowel voor de reeds genoemde werken, als voor het „Orkestkwartet" in F van Carl Stamitz (1746—1801) en voor de Concerten voor hobo en orkest van G. B. Pergolesi (1710—1736) en van Dome- nico Cimarosa (1749—1801), waarvan de Wii hebben ons Zaterdag toch wel even schouwer zo verkwikkende taferelen zul- WIJ iicuucvi wuö ni nxi.A 19 Doromhpp nnniPilw til- afgevraagd, of men niet te veel van St. Nico laas' krachten gaat vergen, nu zijn tegen woordigheid op niet minder dan drie plaatsen werd vereist. Eerst was de kranige grijsaard 's middags in de zaal van het cafétana- restaurant aan de Binnenweg aanwezig, waar hij een grote schare kinderen van de leden dér Buurtvereniging „Res Nova" in stijgende verrukking en een enkele peuter tot verdacht, trillende lipjes bracht. Doch de met gul.e hand uitgedeelde versnaperingen, chocolade melk en limonade stelden zelfs de onthutste dreumes weer spoedig op zijn gemak, zodat hij zich met volledige overgave bij het koor voegde, dat de Sint met kennelijk enthousias me heeft toegezongen. Bovendien werden de kinderen nog een uurtje aangenaam bezig gehouden door Mr. Lawoe, wiens poppenkast met de avonturen van de zoon van Jan Klaassen, afgewisseld door enige verbluffende goocheltoeren, voor de vereiste feeststemming zorg droeg. Bij het verlaten van de zaal werden zij nogmaals met een geschenk verrast, zodat er alle reden bestond de mildheid van deze gerenommeerde kindervriend opnieuw te prijzen. Rest ons van deze geslaagde middag nog de vermelding, dat de kinderen bij hun samenzang van Sint Nicolaas' lijfliederen, in Toos van der Linden aan de piano een vaar dige begeleidster vonden, Del Monte's kindervariéte In het Minerva theater herhaalden zich ongeveer dezelfde taferelen, zij het dan ook od enigszins grotere schaal- Hier hadden de Centrumwinkeliers voor de kinderen van hun cliënten een Sint Nicolaasfeest georganiseerd, dat twee keer achter elkaar een uitverkochte zaal ten gevolge heeft gehad. Het amusante programma wtrd verzorgd door Del Monte's kindervariété ,,De Zilveren Ster", dat een gezelschap van en voor de jeugd bleek te zijn. Want de elfjarige clown in de dop Theo van Rooyen, kleutert na zijn gebruikelijke dwaze capriolen rustig op een trapéze, om hier van een veel belovend talent op dit gebied te kunnen blijk geven en Kathe en Adèle van Rooyen geven eveneens een attractief variété- nummertje weg. Ton Del Monte nam zelf een geroutineerd optreden als goochelaar voor zijn rekening, waarbij wellicht nauwe lijks behoeft te worden opgemerkt, dat de beide gedresseerde snoesjes" van hondjes, Blackie en Willy, evenmin een kinderhart onberoerd hebben gelaten. Het bezoek van Sint Nicolaas vormde uiteraard ook hier een der hoogtepunten van de middag, vooral om dat de goede heilige evenmin met lege han den arriveerde. Deze voor de volwassen toe- len zich Woensdag 2 December opnieuw tij dens twee voorstellingen in het Minerva- theater herhalen. Sint Nicolaas op het dak En alsof dit alles nog niet voldoende was. beklom de schier onvermoeibare grijsaard precies op de vastgestelde tijd de daken van de Jan van Goyenstraat, om zich vanaf zijn verheven standpunt aan duizenden enthou siaste kinderen te kunnen vertonen. Een waarlijk fantastisch schouwspel, dal, elk jaar opnieuw drommen jonge en oude nieuwsgie rigen naar de Jan van Goyenstraat lokt. Aldus wordt door het actieve bestuur van do Jan van Goyenstraat-vereniging het beeld uit de meeste kinderdromen telkens tot een fantastische werkelijkheid gemaakt. De be langstelling was weer zo groot, dat alle ver keer moest worden omgelegd om het publiek een ongehinderd uitzicht op dit evenement te kunnen garanderen, waarvan overigens een dankbaar gebruik werd gemaakt. Op de van hem bekende minzame wijze sprak Sint- Nicolaas vanaf ziin hoge positie de verzamel de jeugd met allerlei ver-manende woorden toe, welke gloedvolle oeroratie door middel van een microfoon-installatie uitstekend tot de begane grond is doorgedrongen. Vooral zijn toestemming, om straks thuis de schoe nen voor zijn milde gaven gereed te zeilen, werd met ee~ dankbare instemming begroet. Vandaar dat er van de zijde van Piet weinig aandrang nodig is geweest, om de Jan van Goyenstraat met de klanken van de uit volle borst gezongen Sint Nicolaasliederen te vullen De R.K. studentenvereniging Sanctus Bavo begon haar tweede dies-viering gis termorgen met een plechtige hoogmis in de kapel van het R.K. Meisjes-lyceum Sancta Maria, opgedragen door de mode rator pater dr. Modessus van Straaten. Er had voorts een feestelijk ontbijt plaats. Tijdens een receptie, die 's middags in Brinkmann werd gehouden, sprak de prae- ses .Jan Boerrigter over de plaats van de katholieke student in de gemeenschap en de taak van de spoorstudentenvereniging. Op de receptie waren onder meer aanwe zig de deken J. J. A. Kuilman en afgevaar digden van het Haarlems Studenten Gildt. 's Avonds werd een feestelijke bijeenkomst gehouden in „Zomerzorg" in Bloemendaal. solopartijen door de meester-hoboïst Jaap Stotijn vertolkt werden. Het werk van Wolfgang Amadeus Mozart (17561791): Introductie en Fuga in c (K.V. 546) nam een eigen plaats op het programma in door zijn „moderniteiten", zijn subjectieve expressiviteit, die al om meer klankkleurverscheidenheid schijnt te vragen dan strijkinstrumentent alleen kun nen geven. Maar niettemin heeft de uit voering veel indruk kunnen maken, inzon derheid door de Introductie met haar ver rassende harmonische ontwikkelingen. Een grote verdienste van Albert de Klerk is ook, dat hij het wezen van het strijk orkest zuiver heeft bewaard en dat hij met het vasthouden aan dit principe de grond slag heeft gelegd voor verdere ontwikke ling. Ook deze avond kon het orkest „zich zelf" zijn en daardoor komen tot prestaties met hoogtepunten als de uitvoeringen van Mozarts Introductie en van het ranke, sub tiele Kwartet van Stamitz. En verder heeft het orkest onder aanvoering van zijn diri gent uitstekend werk verricht bij de bege leiding van Jaap Stotijn, die het auditorium tot geestdriftige bijval bracht met zijn muzikaal klankschoon en ook technisch bewonderenswaardig spel. F. ZWAANSWIJK MOSKOU (Reuter). De nieuwe Britse ambassadeur in Moskou, Sir William Hay- ter, heeft Zaterdag met de Russische pre mier, Malenkov, gedurende twintig minu ten in een vriendschappelijke sfeer gespro ken over internationale kwesties, aldus heeft een woordvoerder van de Britse am bassade in Moskou medegedeeld. Sir William, de eerste Westelijke am bassadeur die sedert Stalin's overlijden door Malenkov werd ontvangen, bracht een bezoek aan de Sovjet-premier in diens par ticuliere bureau in het Kremlin. De Sovjet minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, woonde het onderhoud bij. Er werd gesproken over de Brits-Russi sche betrekkingen Malenkov zou de wens te kennen hebben gegeven dat goede betrekkingen worden onderhouden en de jongste Sovjet-nota, waarin een vier- mogendhedenconferentie te Berlijn werd voorgesteld. Naar verluidt werd niet ge sproken over de toestand in Korea en de komende Bermuda-conferentie. De woordvoerder van de ambassade sprak van een „beleefdheidsbezoek" en zei, dat de ambassadeur geen instructies uit Londen had ontvangen om bepaalde kwes ties te berde te brengen. Sir William Hayter had kort na aan komst in Moskou, begin October, gevraagd om een onderhoud met Malenkov. Don derdag kreeg hij bericht, dat hij Zaterdag ontvangen zou worden. In diplomatieke kringen in Moskou is men hier en daar wat verwonderd over het feit, dat Sir William zo spoedig reeds een onderhoud is toegestaan. Het onderhoud was van algemene aard en wees niet op een nieuwe richting in het politieke beleid van de Sovjet-Unie. Malen kov heeft geen nadere verklaring gegeven van de Russische nota aan de drie Weste lijke mogendheden van Donderdag jongst leden. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3°7C Nederl.'47 997/ib 99i/i® A.K.U 178% 185 230% 230% Philips Gloeil. 193% 195 Kon. Petroleum 343% 354% A'dam Rubber 93 93% Holl. Amer. Lijn 144 144 N. Scheepv. Unie 137 137 H.V.A 114% 114% 99% 99 Amsterd. Bank 179% 179 Ned. Handel Mij. 167% 167% Rotterd. Bank 174% 174% Twentsche Bank 173 173 Anaconda Copper 32% 33% Bethlehem Steel 50% 50% Republic Steel 48% 48% Shell Union 73% 74% Tidewater 20% 20% U. S. Steel 37% 37% Vrijdagmiddag in het nieuwe de la Mar- theater en Vrijdagavond in de Stadsschouw burg te Amsterdam heeft voor de tweede keer een nationaal concours onder auspi ciën van de Nederlandse Beroepsvereniging van Danskunstenaars plaats gehad. Bij de eerste van deze gelegenheden kreeg het pu bliek een programma van maar liefst dertig solodansen en études voorgezet. Dit grote aantal maakt het onmogelijk een ook maar enigszins gedétailleerde bespreking van de geleverde prestaties te geven. Het is trou wens de vraag of dit gewenst of gerecht vaardigd zou zijn. De algemene conclusie van deze matinée moet namelijk luiden, dat er in ons land officieel erkende balletscholen bestaan, waar de opleiding zelfs niet aan de mini maal te stellen eisen voldoet. Wij zagen bij voorbeeld enkele meisjes, die een onmis kenbare dispositie voor de dans bezitten, doch reeds thans behept waren met fouten, waarvan het afleven meer tijd en inspan ning zal kosten, dan zij tot dusver aan haar misplaatste training hebben besteed. Moge dit een duidelijke waarschuwing zijn aan allen, die serieuze plannen koesteren, om zich tijdig op de hoogte te stellen, dan is dit gedeelte van het concours tenminste ergens goed voor geweest. Bij een volgende herhaling zal. men er trouwens goed aan doen in de één of ande re vorm een voorselectie te houden. De daaruit voortvloeiende beperking tot een verantwoord niveau zal de waarde, ook de propagandistische, van deze jaarlijkse wed strijd ten goede komen. Veei van het thans gebodene kon er werkelijk in geen enkel opzicht mee door. Doch ter zake. Er waren twee groepen: van leerlingen boven en be neden de twintig jaar. De jury bestond uit de dames Angela Bayley, Hannv Bouman en de heren Max Dooyes, Johan Mittertrei- ner en Lex van Delden. In de categorie der oudsten werd de eer ste prijs door hielen Taitt (met eigen cho reografieën) en de tweede door Franz Post Uiterweer (met door Maria Petrelli Ruiz ingestudeerde Spaanse dansen) behaald. Bij cle jongeren ging de hoogste onder scheiding volkomen verdiend naar Milly Emmer, die een nocturne van Chopin wer kelijk stijlvol en met sfeer wist te presen teren. Daarbij moet worden opgemerkt, dat de zetting door Tania Tamarova zeker niet onverdeeld gunstig was uitgevallen. Naar mijn smaak gaf deze jeugdige danseres van het Ballet der Lage Landen verreweg de meeste voldoening van alle deelnemers en het is jammer, dat dit in de uitspraak der beoordelingscommissie niet met enige na druk naar voren werd gebracht. Tweede werd Youli Carrasz van de groep Scapino en verder was er nog een prijs voor de jongste candidaat in de alleen aan études gewijde afdeling: Clayde Geldrop, oud tien jaar. Veel dilettantisme Des avonds kwamen speciaal de choreo grafen aan bod. Hier past voor alles een dienstelijke Ballade (muziek van Chopin) door Youli Carrasz de voorkeur gaf, zal wel mede een gevolg zijn geweest van de bedoeling om de prijs als aanmoediging te verlenen. In dat geval zou men zulks echter gaarne hebben vernomen. Hoe dan ook, voor een jongeman van negentien jaar was het een respectabele prestatie. Veel gaver was het verhalende ballet „De Vogelverschrikker" op doeltreffend gebruikte muziek van Bartök door de ge routineerde Jean Rebel, waarvoor thans de tweede prijs werd toegekend. Beide wer ken werden door leden van het Seapino- Ballet verdienstelijk uitgevoerd. Waarom er met alle geweld nag een derde prijs moest worden uitgekeerd, is moeilijk te be grijpen. Nu ging Aart Verstegen (met een rommelig niemendalletje op muziek van Wouter Paap) er mee .strijken. In totaal is er vijfhonderd gulden aan beloningen be steed, welk bedrag door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ter beschikking werd gesteld Laten wij hopen, dat de Beroepsvereni ging van Danskunstenaars een les uit het thans voorgevallene heeft getrokken. Het organiseren van een dergelijk concours kost bijzonder veel moeite. Deze heeft alleen zin indien er slechts vakwerk wordt toege laten en indien men alleen prijzen verleent als er inderdaad wat te bekronen valt. DAVID KONING Aagtedijk, 29 v. Boston te Philadelphia. Adir.da. 28 v. Haiphong n. Pladju. Agatha, 28 v. Tj. Priok 29 te Soerabaja. Akkrumdijk, 29 v. Karachi n. Aden. Alcyone, 29 te Bahia. Aldabi, 28 v. Montevideo n. Santos. Aideramin, 28 te Genua. Algenib, 28 v. Santos n. Paranagua. Arendsdijk, 29 te Santos. Arkeldijk, 29 te Houston. Averdijk. 23 te Antwerpen. Axeldi.ik, 29 te Norfolk. Aideramin. 29 v. Genua n. Le Havreen R'dam Algenib, 29 v. Paranagua n. Rio Grande. Aludra, 29 v. Rotterdam te Bremen. Amsteldiep, 29 v. Antwerpen te Hamburg. Andi.ik, 29 v. Vera Cruz n. Puerto n. Mexico. Averdijk, pass. 29 Vlissingen n. New York. Aagtekerk, 1 Dec. Rotterdam verwacht. Abbedijk, 30 te Antwerpen. Abbekerk, pass. 29 Gibraltar n. Antwerpen. Albireo, 30 v. Rio de Janeiro te Victoria. Alioth, 29 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alphacca, 29 v. Santos te Rio de Janeiro. Ampennan, 30 v. Padang te Colombo. Bennekom, 29 v. Antwerpen te Rotterdam- Billiton. 30 te Manilla. Bintang, 28 v. Karachi n. Bombay. Bonaire, 27 v. Georgetown n. Paramaribo. Borneo. 29 v. Penang n. Belawan. Boskoop. 28 rede Cayo Frances. Caltex Leiden. 29 v Rotterdam n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 29 Gibraltar n. Sidon. Cumulus. 29 v. Atl. Oceaan te Rotterdam. Caltex Nederland, pass. 29 Gibraltar n. R'dam Croneuburg, 27 v. Riga te Leningrad. Drente, 29 v. Bone n. Alexandrië. Delft, 28 v. Cristobal n. Curagao. Esso Rotterdam. 29 v. Aruba te Rotterdam. Eemland, 30 v. Bahia le Rio de Janeiro verw. Esso Amsterdam, pass. 29 Azoren n. Aruba. Friesland (KRL1, 29 New York n. Casablanca Gadilla, 29 v. Cristobal n. Pta Cardon. Graveland, 29 te Bahia. woord van algemene critiek: het ware te j wensen dat de Nederlandse Beroepsvereni- 1 Hestia, 28 v. New York n. Port au Prince. g'ing van Danskunstenaars zeker bij der gelijke gelegenheden haar naam eer deed en het dilettantisme weerde. Veel van het thans voor het voetlicht gebrachte zou er gerniswekkend zijn geweest als het niet zo volkomen belachelijk was. Er werden, in een uit twaalf nummers bestaand program ma, slechts twee werken vertoond, die een zeker recht op bekroning konden doen gel den. Dat de jury - bestaande uit Yvonne Georgi, Jennifer Roders, Netty van dei- Valk, Estella Reed (in de plaats van J. W, F. Werumeus Buning gekomen) en Roland Casenave - aan de zeer onrijpe en muzikaal onlogische, maar overigens iang niet onver- Ilydra, 28 v. Amsterdam te Lauaira. Helena, 29 v. Hamburg n. Antwerpen. Hermes, 30 v. Georgetown te Trinidad. Hoogkerk. 30 v. Bremen te Antwerpen. Hilversum, 30 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Indrapoera, 30 te Tj. Priok. Ivoorkust. 29 v. Dakar n. Antwerpen. Jagersfontein. 29 340 m. W.NW. Kp. Palmas. Jupiter. 28 v. Thessaloniki n. Gibraltra. Joh. v. Olderi'barnevelt. 29 v. Suez n. Port Sa;d Japara KRL)30 v. Londen te Rotterdam. Karimata, 30 te Napels verwacht. Kota Agoeng, 29 te Genua. Kota Baroe. 28 v. Port Said pass. 30 Kreta Laertes, 29 v. Singapore n. Tj. Priok. Langkoeas. pass. 29 Str. Messina n. Genua. Laurenskerk, pass. 29 Finisterre n. Bordeaux. Lekkerkerk. 29 te Cochin. Limburg, 28 v. Durban n. Lorenzo Marquez. Linge, 29 v. W. Afrika te Rotterdam BINNENLAND Over de per 1 Januari toe te passen loonsverhogingen in de grote metaalindustrie is overeenstemming bereikt. In de verho ging zijn verwerkt de vijf percent loonsver hoging, de extra verhoging van twee cent per uur voor de geschoolden en de vermin dering van het gemeenteklasseverschil met 1 cent. Een aantal gemeenten zal in een hogere klasse worden ingedeeld. In Adorp is vanmorgen een boerderij in de as gelegd. Elf koeien kwamen in de vlammen om; machines en wintervoorraden ter waarde van f 90.000 gingen verloren. De brand is ontstaan doordat de landbouwer J. van Delclen de benzinetank van een land bouwmachine bijvulde bij het licht van een petroleumlamp. Te Rotterdam is opgericht het heli- coptèresyndicaat, waarin vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, scheepvaart maatschappijen en de gemeente zitting heb ben. Het syndicaat is bedoeld als een studie groep, welke het helicoptèreverkeer natio naal zowel als internationaal zal gaan be studeren. De Utrechtse gemeenteraad heeft een crediet beschikbaar gesteld van f 780.000 ten behoeve van materiaalaanschaffingen, nodig voor de uitbreiding der gemeente als gevolg van de grenswijziging. De uitgaven voor de hiervoor tevens noodzakelijk geworden ver kiezingen worden begroot op f78.000. Het verbod tot het gebruiken van nikkel en nikkellegeringen bij de vervaardiging van bepaalde artikelen, alsmede het verbod tot het afleveren van die artikelen, is inge trokken. De gemeenteraad van Delft heeft zich in principe accoord verklaard met het plan tot het omhoog brengen van de spoorbaan door Delft en het maken van vier onderdoor gangen. De kosten worden geraamd op 12 a 15 millioen gulden. Dr. L. A. Hulst, die benoemd is tot gewoon hoogleraar in de faculteit der ge neeskunde aan de rijksuniveristeit te Utrecht, om onderwijs te geven in de inwen dige geneeskunde en de propaedeutische kliniek, zal op Maandag 7 December zijn ambt aanvaarden. Mr. dr. W. Hugenholtz heeft Zaterdag het feit herdacht dat hij zich een kwart eeuw geleden als advocaat in de Sleutelstad vestigde. Mr. Hugenholtz verwierf in het bij zonder bekendheid als dierenbeschermer. Hij is voorzitter van de Wereldfederatie tot Bescherming van Dieren, vice-voorzitter van de Nederlandse Vereniging tot Bescher- minig van Dieren. Hij heeft ook een ontwerp- wet ter bescherming van dieren opgesteld. Voor het middenstandsexamen algemene handelskennis 1953 slaagde met de hoogste cijfers (alle vakken een 10). mevrouw A. StoofHinrichs te Kamerik. Haar is namens de minister van Economische Zaken een legpenning uitgereikt. Aan het examen namen 19.644 personen deel. van wie 11.348 of 58 het diploma behaalden. Van 3 tot 8 December zal een Egypti sche economische missie een bezoek aan Nederland brengen. Het doel van de reis is te trachten de mogelijkheden voor een gro tere afzet van Egyptische producten in het buitenland te onderzoeken en aan hen die daarvoor belangstelling hebben een indruk te geven van de mogelijkheden tot uitvoe ring van technische werken. Lombok, 23 v. San Francisco n. Tacoma. Lutterkerk, pass. 29 Kreta n. Port Said. Madoera, pass. 28 Malta n. Beyrouth. Mariekerk, pass. 28 Malta n. Beyrouth. Mariekerk, pass. 28 Gibraltar n. Halifax. Meliskerk, 28 v. Port Swettenham 29 te Penary. Mentor, pass. 29 Finisterre n. Rotterdam. Molenkerk. 29 te Beira. Maashaven, pass. 29 Vlissingen"' n. Dakar. Maasdam, i Dec. Southampton verwacht Muiderkerk. pas. 29 Gibraltar n. Kobe. Nestor, 29 te Amsterdam. Omala. 29 v. Stavanger n. Rotterdam. Oranjestad, 29 v. Granda n. Trinidad. Oranjefontein, 30 v. East Loudon te Port Eliza beth. Ootmarsum, 29 v. Hamburg n. Rotterdam. Oranje, 29 Daedalus Rif gepass. n. Colombo. Poiydorus, 29 v. Port Swettenham n. Singapore. Polyphemus. 28 v. Djeddah n. Aden. Prins Joh. Willem Friso, pass. 28 Belle Isle c. Rotterdam. Prins Fred. Willem, 29 v. Rotterdam n. Valencia Phrontis, 28 v. Amsterdam n. Liverpool. Raki, pas. 29 Minikou n. Djibouti. Riouw, 28 v. Colombo n. Djibouti. Roebiah, pass. 29 Malta n. Le Havre. Roepat, pass. 28 Guardafui n. Belawan. Rondo, pass. 28 Guardafui n. Belawan. Rotti, 30 v. Genua te Marseille. Rijnkerk, 30 te Genua. Rijndam 30 te Le Havre. Schiedijk 23 v. Alexandrië n. Halifax. Sheratan, 29 te Pto La Cruz. Sibsjak. pass. 23 Albany n. Melbourne. Siiedrecht, 28 te Pert Said. Soestdijk. 29 te New Orleans. Sommelsdijk, 30 te Tj. Priok. Stad Amsterdam. 28 v. Norfolk n- Rotterdam. Sal lan d. 29 v. ïl heos n. Las Palmas. Sloterdi.iR, 29 v. Londen te Hamburg. Straat Soetida, 28 v. Kaapstad n. Durban. Salawati, 30 v. Djeddah n. Port Soedan. Stad Arnhem. 23 v. Amsterdam Khorramshar. Stad Maastricht 29 v. Rotterdam n. Palermo. Tabian, 28 v. Madras n. Calcutta. Tabian, 29 te Belawan. Telisse, 29 te Antwerpen. Tawali, 30 te Singapore. Teiresias, 29 v. Makassar te Soerabaja. Tero, pass. 28 Finisterre n. Victoria. Ti ba, pass. 28 Madeira n. Rotterdam. Tamo, 29 v. Rio de Janeiro te Santos. Tara, 30 v. Montevideo te Buenos Aires. Themisto. 28 te Albany. Tomori, 28 te Tj. Priok. Tegelberg. 29 v. Rio de Janeiro, n. Kaaostad. Ternate, pass. 29 Gibraltar n. Rotterdam. Tomini. pass. 23 Ceylon n. Singapore. Tosari. 29 v. Belawan n. Tj. Priok. Triton. 30 v. Fort Liberte te Philadelphia. Van Heutsz, 20 v. Mahe n. Dar es Salaam. Van Linschoten, 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Van Spilbergen, 30 te Matadi. Willemstad, pass. 29 Ouessant n Madeira. Winterswijk, 29 te San Juan. Wonogiri 29 te Genua. Wonosari. 29 v. Penang n. Belawan. Waal. 29 v. Algiers n. Tunis. Willem Ruys, 30 te Suez. Winsum. 29 v. Owendo o. Monrovia. Waterland. 29 v. Hamburg te Amsterdam. Wieldrecht, 30 v. Banias n. Napels. IJsel, 28 v. Amsterdam n. Malta. KLEINE VAART Algarve. 27 v. Pomaron te Garston. Arcturus, 28 v. Detroit n. Rotterdam. Att, 27 v. Hamburg n. Wicklow. Atlas. 27 van Pernis naar Gibraltar. Betty Anne, 30 Rotterdam verwacht. Bill. 28 te Drogheda verwacht. Binnenhaven. 28 v. Port Lyautey te Rouaan. Birmingham, 27 v. Wear n. Amsterdam. Carpo. 27 v. Teignmouth n. Amsterdam. Continental. 28 v. Port Reath n. Dean Quarry. Coimoran, 27 v. Londen n. Rotterdam. Domburgh, 30 Duinkerken verwacht. Doudo. 27 van Amsterdam naar Odense. Fedala, 27 te Kiel Holtenau. Franka II, 27 v. Bordeaux n. Casablanca. Gaastri land, 28 v. Harlingen n. Leith. Haskerland. 28 v. Harlingen n. Goole. Hebc Nobel, vertr. 28 v. Brussel n. Boness. Henrica, 27 v. Drogheda te Manchester. Ida Jacoba. 29 te Port Said verwacht. Ibis, 28 te Kopenhagen. Joma, 28 v. TJmuiden n. Londen. Kemphaan, vertr. 23 v. Lerwick n. Huil. Koningshaven, pass. 27 Ouessant n. Casablanca. Leo. 27 v. Haugesund n. Klaipeda. Larix, 27 v. Goole naar Sete. Leuvehaven. vertr. 28 v. Malmö n. Rotterdam. May Mere, 27 v. Huil n. Wismar. Megrez, pass. 27 Ouessant n. Londen. Merwehaven, 27 Casablanca verwacht. Midsland, 27 v. Grangemouth o. Rotterdam. Mulan, 26 v. Antwerpen te Goole. Myfem. 27 v. Gothenburg n. Rouaan. Mypuck. 28 v. Rotterdam n. Dieppe. Nassauhaven. vertr. 28 v. Kopenhagen n. R'dam. Nottingham. 28 v Diver n. R'dam. Pónza. 27 te Kiel. Prima 27 v Rpqueiada n. Antwerpen. Rika. 28 v Port R"ath n. Dean Quarry. Rijnhaven pass. 28 Gibraltar. Spolanda. 28 nog te Rordeaux Spora, 27 v. Santander te Bayonne. Sporota, 27 v. Liverpool n. Livorno. Taurus. 23 v. Hansweert n. Londen. Theano. 27 v. Waterford n. Londen. Ton, 27 nog te Preston. Venus. 23 v. Great Yarmouth n. Middiesbro. Virgo, pass. 23 Brunbütlel n. Antwerpen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9