Haarlem heeft redelijke kans wisselbeker te behouden Kort en bondig De Rooij Parkherstellingsoord bestaat 25 jaar Geef 's waf anders - Geef 'n fles wijn In Haarlem record aantal woningen in aanbouw Een bril? FEDERMANN NATUURLIJK* Artistieke en nuttige cadeaux A r\l /""M-M Fruittentoonstelling in Haarlem Heemstede Bloemendaal De vrouw in de politiek TAXI? Bel 13000 DINSDAG 1 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De stedenverkeersveiligheids-competitie Analyse van verkeersongelukken door Nederlands Economisch Instituut Kind van Rode Kruis te Haarlem Aan Geusevesperstraat zal een noodkerk verrijzen Haarlemmer won hoofdprijs Jongen in aanraking met prikkeldraad sc/t£*ifct L/rexsqjCe Het carillon speelt Burgerlijke Stand van Haarlem Fioraplein 1 hoek Hazepaterslaan Open tot 9 uur 's avonds Zeeuws initiatief Zandvoorts mannenkoor heeft nieuwe dirigent Sint Nicolaas in de Indische buurt Jaarvergadering „De Straalpijp" Vlag uit in Heemstede voor jubilaris Vos Auto schoot onder oplegger; twee slachtoffers Kerkelijk Nieuws ---sr De uitreiking van de wisselbeker voor de verkeersveiligheidscompetitie 1952 aan Haarlem is voor de sociografen van het Nederlands Economisch Instituut aanlei ding geweest zich in het derde kwartaal- rapport uitvoerig bezig te houden met aard en omvang van de verkeersongelukken in Haarlem. Pas wanneer alle gegevens van alle ge meenten over 1953 bekend zijn, zal uitge maakt kunnen worden of Haarlem ook vol gend jaar in het bezit van de beker zal kunnen blijven. Het is echter wel mogelijk thans reeds iets te zeggen over het aantal verkeersongevallen in het eerste halfjaar van 1953, Dit bleef namelijk nagenoeg con stant. Het aantal verkeersongevallen met ten minste lichamelijk letsel bedroeg in het eerste halfjaar 1952 193 en in het eerste halfjaar van 1953 194. Waar de verkeers ongevallen in de meeste gemeenten van jaar tot jaar stijgen, betekent dit dat Haar lem inderdaad een kans heeft de beker voorlopig in zijn bezit te houden. Hiervoor is het uiteraard noodzakelijk, dat het twee de halfjaar van 1953 niet hoger wordt dan het tweede halfjaar van 1952. Gezien het grote belang van een vermindering van het aantal verkeersongevallen voor alle Haar lemmers komt het ons nuttig voor hier een analyse te geven van de aard van de onge vallen, aan de hand van cijfers verstrekt dcor het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Hierbij zullen we alle verkeersonge vallen bezien, dus ook die, welke uitslui tend materiële schade tot gevolg hebben, aldus de samenstellers van het rapport. Van het totale aantal van 1343 ongeval len in 1952 waren er 1215 (90 procent) het gevolg van fouten van bestuurders van voertuigen, 98 (7 procent) van fouten van voetgangers en 30 waren het gevolg van andere oorzaken. Verreweg de voornaamste fout van bestuurders was het niet verlenen van voorrang (602 gevallen of 50 procent). De verdeling van deze bestuurders naar hun voertuigen en de gevolgen van de door hen veroorzaakte ongevallen is weerge geven in het volgend overzicht. Aantal verkeersongevallen te Haarlem in 1952 ais gevolg van het niet ver lenen van voorrang, alsmede het aantal slachtoffers hiervan. Overtreders Ongevallen Slachtoffers Doden Ernstig Licht Tot geven 31, waarvan 24 fietsen, 4 personen auto's. Verkeerd inhalen 24, waarvan 11 per sonenauto's. 8 vrachtauto's. De fout der voetgangers was uiteraard uitsluitend het onvoorzichtig op de weg lopen. De gevolgen hiervan waren ernstig: 7 doden, 49 ernstig gewonden en 26 licht gewonden. Deze slachtoffers behoorden tot de volgende leeftijdsklassen: Absoluut Jonger dan 12 jaar 34 Tussen 12 en 50 jaar 13 Ouder dan 50 jaar 35 per 10.000 inwoners 9,3 1,5 8,2 gewonden 1. Personenauto's 208 12 19 31 2. Rijwielen 202 1 52 30 83 3. Vrachtauto's 103 5 7 12 4. Motorrijwielen 36 10 6 16 5. Bromfietsen 30 8 3 11 6. Bussen 19 1 2 2 5 7. Andere en onbe kende voertuigen 4 1 1 Totaal 602 2 90 67 159 Een enquête door de verkeerspolitie naar de kennis van de voorrangsregels zou stel lig een grote onkunde aan de dag brengen. Deze zou ongetwijfeld het grootst zijn bij de fietsers, terwijl uit bovenstaande tabel blijkt, hoe kwetsbaar juist deze categorie is. Bij de overige fouten, gemaakt door be stuurders van voertuigen, die een verkeers ongeval tot gevolg hebben, trekken nog de aandacht: Niet rechts rijden 63, waarvan 21 fietsers, 20 personenauto's. Onvoorzichtig achteruitrijden 50, waar van 25 vrachtauto's, 19 personenauto's. Geen of verkeerde tekens (signalen) ADVERTENTIE ANEGANG 14 (naast C en A) -Een paar mooie boekensteuners zijn een sieraad voor de kamer. Heden is het 25 jaar geleden, dat Prins Hendrik, als voorzitter van het Neder- landsche Roode Kruis, het, door de afde ling Haarlem en Omstreken van deze ver eniging geëxploiteerde, Parkherstellings oord alhier in gebruik stelde. Het Parkherstellingsoord, dat gelegen is aan het Houtmanpad, nabij de Korte Zijlweg, biedt, zoals bekend is, aan vrou welijke patiënten gelegenheid na ernstige ziekten, operaties of anderszins weer op krachten te komen. De rustkuur, die de patiënten in deze in richting ondergaan, is enigszins afwijkend van de behandeling in andere rusthuizen. De patiënten verblijven alleen overdag in het Parkherstellingsoord maar gaan des avonds naar huis. Dit heeft het grote voordeel, dat de band met het huisgezin blijft bestaan en de pa tiënten zich ook weer een weinig aan het normale leven kunnen aanpassen. In deze kwart eeuw van het bestaan der instelling is het steeds zuster A. Windhou- wer geweest, die op voortreffelijke wijze en met opgewekt gemoed de patiënten heeft verpleegd. In een eenvoudige bijeenkomst is dit jubileum heden herdacht, waarbij de voor zitter van de afdeling Haarlem en Omstre ken van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer Ch. E. Visser, hulde bracht aan zuster Windhouwer voor de grote toewij ding waarmede zij de patiënten gedurende deze reeks van jaren steeds heeft behan deld. In zijn toespraak betuigde de heer Vis ser mede dank aan de heer P. Floor, arts, die na de oorlog de medische zorg voor het Parkherstellingsoord op zich heeft geno men en zich met grote toewijding van die taak heeft gekweten. Ook sprak de voorzitter tegenover de heer C. N. J. van Hemert, die sedert de op richting de boekhouding van deze instelling voert, zijn grote waardering uit voor de wijze waarop hij gedurende al die jaren zijn taak heeft vervuld. Tevens bracht hij nog in herinnering dat ook destijds Prinses Juliana in haar functie van voorzitster van 't Nederlandsche Roode Kruis, door een bezoek aan deze instelling van haar belangstelling voor hetgeen hier wcrdt verricht blijk gaf Het grootste aantal verkeersongevallen kwam voor op Zaterdagen (242) het klein ste aantal op Zondagen (106). De aantallen op de overige dagen lopen weinig uiteen (tussen 188 en 201). Wat de verdeling van de ongevallen over de dag betreft, blijkt dat de grootste aan tallen zich hebben voorgedaan tussen 's avonds 5 uur en half zes (74) en tussen half zes en 6 uur (68). Dan volgen met beide' 59 ongevallen de tijdvakken tussen 1 uur en half twee en tussen 4 uur en half vijf. Deze spreiding van de ongevallen over de uren van de dag en de dagen van de week vormen een illustratie van de regel dat de aantallen verkeersongevallen recht even redig zijn met de omvang van het verkeer. Spoediger dan algemeen verwacht was, heeft de bisschop een bouwpastoor be noemd voor een nieuwe kerk in Haarlem- Noord in de Geusevesperstraat, zo schrijft de Nieuwe Haarlemsche Courant. Het snel groeiende stadsdeel benoorden de Jan Gij- zenvaart, dat nog belangrijker zal worden door de ophoging en de bouw van Delft- wijk, kent slechts één overbelaste parochie, die van pastoor Van Eden. Wanneer een maal de eerste nieuwe huizen in de aan grenzende wijk bewoond zullen zijn, wordt de toestand nog veel ernstiger. De bisschop heeft tot bouwpastoor be noemd kapelaan A. F. van Rijn uit Rotter dam. Aangezien de financiën beperkt zijn, zal men niet direct kunnen overgaan tot de bouw van een blijvende kerk. In plaats daarvan zal men verplaatsbare noodker ken inschakelen. Onlangs is er namelijk op het bisdom besloten op die manier in een eerste behoefte te voorzien. Aan de aannemer J. P. A. Nelissen te Haarlem is nu opgedragen zeven van zulke verplaats bare noodkerken te bouwen. Deze zullen dan daar, waar uiteindelijk een nieuwe kerk moet verrijzen, worden geplaatst. In deze situatie komt nu ook de op te richten parochie in Haarlem-Noord te ver keren, die de omgeving van de Geuseves perstraat zal omvatten. Deze oplossing is verre van ideaal, want de noodkerk biedt slechts plaats aan ongeveer driehonderd mensen.Men hoopt echter, dat bouwpastoor Van Rijn er in zal slagen binnen enkele jaren een defintieve kerk te bouwen. Hij is voorlopig verbonden als kapelaan aan de parochie van O. L. Vr. van Zeven Smarten en Sint Bavo. Bouwpastoor Van Rijn is geen onbekende in Haarlem. Hij was hier van 1937 tot 1945 kapelaan aan de parochie van St.. Jan. ADVERTENTIE Wij geven gaarne het adres van de Telefunkendealer in Uw woonplaats. Imp: N.V. Electriciteits Mii AEG, Frederiksplein 26. Adam-C. Een inwoner van Oud-Schoten, die op het ogenblik werkzaam is bij het dijkher stel bij Nieuwe Tonge, bleek de winnaar te zijn van de hoofdprijs van de rebus die ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Koninklijke Nederlandse Centrale vereniging tot bestrijding van de tubercu lose werd uitgeschreven. Deze hoofdprijs bestaat uit een collectie fraaie en nuttige goederen tot een waarde van 4500 gulden. Het toeval wilde dat de mededeling van zijn succes hem vandaag bereikte, de ver jaardag van zijn vrouw. Ongeval op Zandvoorts circuit De zestienjarige jongen F. S. uit Heem stede was Maandagmiddag half vijf op het Zandvoortse circuit en wilde per fiets door een der smalle toegangswegen naar de tri bune rijden, hetgeen moeilijk is omdat de doorgang niet breed is. De jongeman viel en kwam in aanraking met prikkeldraad. Hij bez.eerde zich, doch reed door. Pas des avonds werd dokters hulp ingeroepen. Het bleek, dat het been van zijn linker elleboog gescheurd was. ADVERTENTIE Ook Sint Nicolaas moet vaak lang denken wat hij voor zijn vrijenden zal meebrengen. Help de goede Sint een beetje en vraag hem U een fles wijn te schenken. Behalve de hem be- 1*1 kende Spaanse wijnenSherry, Malaga, zoete wijnen, is er een keuze uit de prachtige producten uit: Frankrijk, Portugal, Italië, Duitsland, Luxemburg, etc. Een origineel geschenkvraag wijn Het aantal inwoners van Haarlem stijgt nog steeds, zij het dan ook langzaam. Op 1 October bedroeg het aantal inwoners 165.115, zo vermeldt het derde kwartaal rapport van het Nederlands Economisch Instituut. De daling van het geboortecijfer, in ver gelijking met de overeenkomstige kwar talen van voorafgaande jaren heeft zich weer normaal voortgezet. Het aantal ge boorten bedroeg in de derde kwartalen van de jaren 1950 t.m. 1953 achtereenvolgens 828, 799, 774 en 750. Het aantal huwelijken was in Juli bui tengewoon hoog (174). We moeten terug gaan tot het voorjaar van 1947 om een der gelijk hoog cijfer te vinden. Het vertrekoverschot was in het derde kwartaal hoger dan op grond van de voor gaande kwartalen mocht worden verwacht 398). Het is echter volkomen in over eenstemming met de resultaten van een door het Nederlands Economisch Instituut ingesteld onderzoek, waaruit blijkt, dat er verband bestaat tussen het aantal wonin gen, waarmee de woningvoorraad in een bepaald kwartaal toeneemt en de grootte van het vestigingsoverschot in dat kwar taal. De toeneming van de woningvoorraad was in het derde kwartaal zeer gering, het geen hoofdzakelijk een gevolg is van het kleine aantal voltooide woningen. Bouwactiviteit In het derde kwartaal kwamen 43 nieu we woningen gereed. De vooruitzichten voor het vierde kwartaal zijn echter veel gunstiger. Op 1 October was namelijk een record aantal woningen in aanbouw: 914. Hiervan kwamen er in de loop van October reeds 75 gereed, terwijl een groot aantal woningen snel het tijdstip van voltooiing nadert. Van de 914 woningen die op 1 Oc tober in aanbouw waren, werden er 813 gebouwd in opdracht van woningbouw verenigingen, 60 in opdracht van particu lieren en 41 in opdracht van de gemeente. ADVERTENTIE Gr- Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen Het programma voor de beiaardbespeling door de Haarlemse stadsbeiaardier A. Peters op de toren van de Grote Kerk op Vrijdag 4 November van half twaalf tot half een luidt: Improvisatie, Adventsliederen, An dante Cantabile (Jef Denijn), Sonatine I (Mozart), Rondino (J. A. H. Wagenaar), Jupiter Mars (dr. Joh. Wagenaar). St. Nico- laasliedjes. Menuet en trio (Staf Nees), Lied en Fuga „Daer staet een Clooster in Oosten rijke" (Staf Nees). Uit de Caland Suite: Adagio-Allegro, Alia Breve, Allegro (Sjef van Balkom). HAARLEM, 30 November 1953 ONDERTROUWD: 30 Nov., J. W. van de Steeg en G. M. Bakker. BEVALLEN van een zoon: 28 Nov., J. C. OosterhofWijers; E. Vermondvan Ever- dingen; A. M. Bornvan den Bosch; G. van der Aar—Bouma; J. M. van GoingaVer voort; 29 Nov., A. C. A. Joosten—van Dijk; H. de Vries—Marsman; W. de Graaf—Sies; 30 Nov., M. D. BroertjesSpoor; A. H. Buij- tenhekde Geest; T. Erbrinkvan der Wiel. BEVALLEN van een dochter: 28 Nov., J. E. Burgersdijk—van der Zeeuw; H. Bijleveld Spykstra; W. M. B. van de Put—Hesp; N. Eenkhoorn—Bijster- 29 Nov., J. W. P. Hui- bersKoster; J. van CranenburghKatte- straat; M. SminkSmit. OVERLEDEN: 28 Nov., I. Cransberg. 73 j„ Santpoorterstraat; J. B. Mulders. 82 j„ ADVERTENTIE BINNENHUISARCHITECTUUR Het Zandvoorts mannenkoor heeft Maandagavond tot directeur van het koor benoemd in de plaats van de heer Moonen, die moest bedanken wegens zijn benoeming tot tweede dirigent van het Eindhovens Philharmonisch orkest, de heer Bertie Bij leveld te Amsterdam. De heer Bijleveld is 26 jaar oud, behaal de zijn staatsexamen orgel en koordirigent en ontving zijn opleiding voor orgel van de organist Anth. van der Horst en voor diri gent van de heer George Stam, de huidige directeur van het mannenkoor „Apotlo". Hij is directeur van een kerkkoor in Am sterdam en derde organist van de Jeruza- lemkerk aldaar. De Indische Buurtvereniging heeft voor de kinderen van haar leden een Sint Nico- laasfeest voorbereid, dat Woensdagmiddag 2 December in hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein gege ven wordt. Sint zal de jeugd met zijn ge schenken en versnaperingen verblijden. Des avonds maakt Sint Nicolaas een rond gang te paard door de Indische buurt, waarbij hij wordt voorafgegaan door de Haarlemse Postfanfare. De Heernsteedse Brandweerliedenvereni ging „De Straaipijp" hield Maandagavond haar eerste jaarvergadering in hotel „Het Wapen van Heemstede". De heer D. Keij- ser gal als voorzitter een overzicht van de verrichtingen der vereniging uit haar eer ste bestaansjaar, waarna hij een actie aan- kondiigde, ten einde het aantal leden en do- noteurs te kunnen opvoeren. Het jaarver slag van de secretaris, de heer R. Abra hams, vermeldde 36 leden en 7 donateurs, waarna de penningmeester, de heer W. v. d. Eem, zijn kasoverzicht met een behoor lijk batig saldo kon besluiten. Een groot gedeelte van deze vergadering werd besteed aan besprekingen voor een feestavond, waarbij voorlopig besloten werd deze vast te stellen op Zaterdag 14 of 21 Januari. Vandaag is het veertig jaar geleden dat Heemsteeds gemeentesecretaris N. Vos bij die gemeente in dienst trad. Ter gelegenheid van dat heugelijke feit heeft men vanmorgen van het Heernsteedse raadhuis de vlag uitgestoken. De jubilaris werd met zijn echtgenote door het College van Burgemeester en Wethouders ontvan gen en onderging enige hartelijke toespra ken. De leden van het College offreerden hem een fraaie mand met bloemen. Overigens vertoefde de heer Vos vandaag in de huiselijke kring. De eigenlijke huldi ging door de Heemstedenaren heeft waar schijnlijk plaats op 31 December. Zoals men weet betekent dit jubileum tevens een afscheid, want per 1 Januari gaat de heer Vos met pensioen. In de Noord-Oostpolder hebben gister avond twee jonge mannen het leven ver loren, toen hun auto in volle vaart tegen een oplegger botste. Beiden waren op slag dood. De slachtoffers zijn de 19-jarige A. Heite en de 22-jarige H. J. Spit uit Vol lenhoven. Omstreeks kwart voor zes was dè chauf feur van een truck met oplegger op de Es- pelerwe^ bezig zijn voertuig te draaien. Uit de richting Emmeleroord naderde de auto met de beide jongelui, die de opleg ger vermoedelijk niet hebben gezien, om dat deze toen dwars »p de weg stond, waardoor de voor- en achterlichten vrij wel niet zichtbaar moeten zijn geweest. De personenauto schoot onder de opleg ger, waarbij de inzittenden onmiddellijk de dood vonden. De in Vollenhove gehuurde auto werd volkomen vernield. Op Donderdag 28 Januari van het vol gende jaar zal in de grote zaai van het Ge- T meentelijk Concertgebouw in Haarlem een j Wethouder HlJSZelcr Ziek De wethouder van Sociale Zaken en Huisvesting, mr. J. C. C. W. Hijszeler, is in het Marine-hospitaal te Overveen op genomen en zal voorlopig zijn werkzaam heden niet kunnen waarnemen. Gegadig den voor aangelegenheden inzake huis vesting worden verwezen naar het spreek uur van de burgemeester op Donder dag van tien tot twaalf uur. fruittentoonstelling worden gehouden. Het initiatief tot die expositie gaat uit van de gezamenlijke Zeeuwse fruitveilin gen; de voorbereiding is in handen van de heer H. Bakkenhoven, administrateur van de Coöperatie van groenten- cn fruitgros- siers in Haarlem „Eendracht maakt macht". Deze heeft reeds contact opgenomen met „Haarlems Bloei" en andere organisaties. Gistermiddag zijn drie vertegenwoordig sters van vrouwenorganisaties in Haarlem, namelijk de dames A. Bolsius van de Ka tholieke Vrouwenbeweging, E. Smitz Peper van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid en B. G. SpekVeldwijk van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, naar Zeeland geweest om op uitnodiging van de veiling „Krabbendijke en Omstreken' de speciale Sint Nicolaasfruitveiling bij te wonen. Het doel van deze veiling is tijdens de komende dagen de handel te voorzien van kwaliteitsfruit, dat bovendien aantrekke lijk is verpakt. In totaal werd 170.000 kilo fruit aangevoerd, waarvan 74.000 kilo ver pakt standaardfruit en 72.000 kilo los in de kist verpakt fruit geschikt voor de export. Vele kwekers ontvingen een prijs voor hun inzendingen. De Haarlemse dames kwamen op deze wijze in kennis met de Zeeuwse fruitteelt en de in dat gewest in zwang zijn ver koopmethoden. Er staat, voordat de tentoonstelling wordt gehouden, nog een contactavond tussen de Zeeuwse fruithandel en de Haarlemse vrouwenorganisaties op het programma. Deze contacten van de Zeeuwse fruitvei lingen met andere plaatsen bestaan nu twee jaar. Voor Haarlem waren Rotterdam en Leiden aan de beurt. Evang. Lutherse kerk Drietal te WildervankVeendam, mej. M. P. Stol te Groede, mej. L. C. Dufour te Groningen en J. P. v. Heest te Amsterdam. De N.V. KEMA gaat weldra over tot inrichting van een proefcentrale voor atoom energie m de oude e.ectrische centrale te Nijmegen. Men hoopt over ongeveer vijf rmn.anl-in. 0Q c - J'. 3aar ver te zyn> dat men m de practijk op grote schaal electriciteit kan opwekken Emmaplein 29 Nov., S. Valk—van de Poll, door kernsplitsing. Dit is mogelijk geworden door een vinding van dr. Went die de 75 j., Zijlweg. onderzoekingen bij KEMA leidt. Op de fotode oude centrale te Nijmegen De Bloemendaalse wethoudster van On derwijs, mejuffrouw dr. M. E. Nolte, heeft Maandagavond in het gebouw van de Ing. M. Bispinckstichting te Bloemendaal ge sproken over de vrouw in de politiek op een bijeenkomst, die was uitgeschreven door de afdeling Bloemendaal van de Ka tholieke Volkspartij. Mej. Nolte noemde dit niet alleen goed, maar ook noodzakelijk en zij gaf een terug blik in de geschiedenis om aan te tonen hoe de vrouw in vroegere tijden gezien en behandeld werd als een tweede rangs wezen. De vrouw was toen slechts een dienende taak in het huwelijk gegeven; de niet-gehuwden beschouwde men als zeer ongelukkig te zijn. De drang naar werk in latere jaren bracht tevens het recht op werk en het was noodzakelijk, dat daaruit een streven moest voorkomen naar poli tieke rechten en gelijkstelling. Mej. Nolte haalde nog aan hoe in 1878 drie vrouwen verpleegster wilden worden en hoe dit aantal twintig jaar later al tot tweeduizend was gestegen. Zij herinnerde er bovendien aan dat de gelijkstelling van man en vrouw voor laatstgenoemde, behalve rechten, ook plichten met zich meebracht, zoals een zekere verantwoordelijkheid voor de zus ters en broeders in de maatschappij. Wat het sociale leven betreft kunnen vrouwen' een nuttig werk doen als bestuursleden van alle mogelijke instellingen. Zij besloot met de opwekking, dat de vrouwen meer deel dienen uit te maken van de kiesver enigingen en dat zij zich ook steeds meer zullen inspannen om de wereld te kerste nen. Woningbouw te Vogelenzang Na de inleiding van mej. Nolte was er gelegenheid voor gedachtenwisseldng. Hier bij kwam ook het beleid van de K.V.P. in de gemeenteraad ter sprake en gevraagd werd, waarom de woningbouwvereniging St. Jozeph in Vogelenzang niet de bouw van woningen is toegewezen. De fractievoorzitter, de heer J. F. M. Pinxtcr, zette uiteen hoe de gang van zaken met betrekking tot de woningbouw in Vo gelenzang in de laatstgehouden raadsver gadering was geweest. Hij had het destijds niet juist gevonden, dat de Vogelenzangse R.K. bouwvereniging zich bij de Federatie van woningbouwverenigingen in Bloemen daal had aangesloten. Daarna kwam St. Benedictus in Bloemendaal aan de orde, doch men kon geen oplossing vinden of dit een woningstichting of een woningbouw vereniging was. De heer Pinxter meende het laatste, doch niet allen waren het daar mede eens. Want dan, zo zei men, moeten er jaarlijks vergaderingen worden gehou den, bestuursleden her- «n gekozen en financiële verslagen worden overlegd en dit is al in jaren niet geschied. Het bestuur kiest zelf zijn opvolgers. Ook mej. Nolte en pastoor Beune lieten zich hierover uit en tenslotte kreeg men van de heer Pinxter de toezegging, dat hij de gang van zaken bij St. Benedictus eens nader zou onder zoeken. Voordat mejuffrouw Nolte het woord had verkregen hield de voorzitter van de afdeling Bloemendaal van de Katholieke Volkspartij, de heer P. A. M. Haanappel, een uitvoerig openingswoord, waarin hij de resultaten bij de laatste gemeenteraads- BINNENLAND De minister van Economische Zaken, professor dr. J. Zijlstra heeft gisteravond als oud-hoogleraar aan de Vrije Universiteit het woord gevoerd op de bijeenkomst ter opening van de festiviteiten, die zijn georganiseerd ter gelegenheid van het eerste lustrum der economische faculteitsvereniging aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De facul teit telt op het ogenblik een 500-tal studen ten en een omvangrijke docentenstaf. Op 16 November had de gemeenteraad van Den Haag de arts P. C. Blom uit Leiden benoemd tot eerste geneesheer bij de ge meenteziekenhuizen. Naderhand bleek bij controle der stembriefjes dat op ieder der twee candidaten voor deze functie 21 stem men waren uitgebracht en niet 22 op de heert Blom en 20 op de tweede candidaat, zoals na de stemming was medegedeeld. De raad heeft nu nogmaals gestemd. Met 26 tegen 17 stemmen werd de heer Blom be noemd. Dr. ir. A. J. Kluyver, docent in micro biologie te Delft sinds 1921 en internationaal bekend als een autoriteit op dit gebied, heeft Maandag de Copley-médaille van het Koninklijk Genootschap te Londen ont vangen: De A.N.W.B. heeft in een brief aan de minister van Binnenlandse Zaken zijn teleur stelling uitgesproken over het uitblijven van een wettelijke regeling van het kamperen. Sinds 1945 is de indruk gevestigd dat deze aangelegenheid in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeerde. Uit de begro ting van Binnenlandse Zaken voor 1954 blijkt nu, dat de regering nog slechts onder zoekt of een wettelijke regeling gewenst is. De heer Toon Wijnen te Heeze viert Donderdag zijn 100ste verjaardag. Er is een feestprogramma- voor die dag opgesteld. De honderdjarige zal door de gilden ter kerke worden geleid. Des middags zal een receptie worden aangeboden ten gemeentehuize door de gemeente. In de nacht van Zondag op Maandag is op 53-jarige leeftijd plotseling overleden de heer j. C. M. Melsen een gezien lid van de Haagse Vrijwillige brigade tot het Redden van Drenkelingen. De heer Melsen heeft ruim 20 jaar actief aan het werk van de bri gade deelgenomen. Hij heeft vele mensen van de verdrinkingsdood gered. De Eindhovense raad heeft in zijn ver gadering van Maandagavond het door bur gemeester en wethouders gevraagde crediet van f2.500.000 ten behoeve van het omleg gen van de spoorlijn EindhovenValkens- waard over Geldrop met algemene stemmen toegestaan. Voor de prijsvraag van de potszegel- actie van het Rode Kruis is Maandag de trekking gehouden. De hoofdprijs, een auto, is gewonnen door een inwoner van Tilburg. De tweede prijs, een scooter, gaat naar Boxtel. In een ziekenhius te Amsterdam is over leden de oud-commissaris der Amsterdamse politie G. H. Jutte. Hij was in Februari 1951 na 38 dienstjaren gepensionneerd. De heer Jutte was 63 jaar. De termijn voor het indienen door Nederlanders van aanspraken op geldelijke vergoeding voor eigendommen, welke zich gedurende de oorlog in Japan bevonden sluit op 17 December. De Nederlandse ambassade te Tokio dient deze claims uiterlijk 10 De cember in haar bezit te hebben ter doorzen ding aan de Japanse autoriteiten. De ter mijn voor het indienen van aanspraken op teruggaven van de eigendommen was rëeds in Maart geëindigd. De derde secretaris van het Tsjechische gezantschap in Den Haag is bij een auto ongeluk op de rijksweg Amsterdam—Den Haag gewond. Bij het inhalen van een auto bus kwam het linkervoorwiel van zijn auto in de zachte berm, waarna de auto omsloeg. Bij de Amsterdamse politie heeft zich een 56-jarige Amsterdammer aangemeld, die burèauchef is van een diépvriesbedrijf te Zaandam. Hij deelde mede in de boeken van dit bedrijf te hebben geknoeid. Door deze knoeierijen had hij f 18.000 kunnen ver duisteren. HAARLEM EN OMGEVING De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal niet op Woensdag, maar Vrij dagmiddag om halfvier spreekuur houden. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft het wetsontwerp tot regeling van de rechtspositie van het staatsbedrijf der P.T.T. ingetrokken. Dit wetsontwerp was in de zitting 1947/1948 bij de Tweede Kamer in gediend. Op 10 December zal de toneelgroep van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken twee voorstellingen geven van „De kleine apostel". Zowel des middags als des avonds worden driehonderd ouden van dagen ver wacht. De brandwachten van liet rayon Over veen van de Vrijwillige Brandweer Bloemen daal werden Maandagmiddag omstreeks vier uur gealarmeerd voor een begin van een bos brand bij een jonge dennenaanplant op het terrein van Lindenheuvel aan de Hoge Duin en Daalseweg. Men had de schade weldra beperkt tot een verbrand gedeelte van on geveer twintig vierkante meter. Maandagmiddag omstreeks zes uur stak een voetgangster, de 41-jarige C. A. M.V. op het Soendaplein vlak voor een vracht auto de weg over. Zij werd door de auto aangereden en viel met de fiets, die zij aan de hand meevoerde, op de weg. Zij moest met enkele hoofdwonden en een bekken fractuur in het Diaconessenhuis worden opgenomen. De fiets en de vrachtauto wer den beschadigd. De leden van de afdeling Haarlem van de Katholieke Bond van beiaarden en gepen- sionneerden zullen op Vrijdag 4 December in gebouw Sint Bavo het Sint Nicolaasfeest vieren. ADVERTENTIE verkiezingen onder de loupe nam. Hij be treurde het, dat de K.V.P. door een tekort van zeventien stemmen de vijfde raadszetel voor deze partij was ontgaan. Tevens werd de heer Van der Putten, in leven voorzit ter van de plaatselijke afdeling van de K.A.B., herdacht. Tenslotte noemde hij de candidaten voor de op 21 April 1954 te houden verkiezing voor de Provinciale Staten. Het zijn de heren Van der Veldt, Schippers, (beiden Haarlem); Bouwman! Heemstede; drs. Van den Donk. Van Groe ningen, mr. Tonino, Santpoort; drs. C. Miermans, Ouderkerk a. d. Amstel; dr! Gribbeling, Blaricum; ir TJsselmuiden, Heemstede; de gemeentesecretaris van Zandvoort, de heer Bosman; mr. A. Povel ie Aerdenhout en mr. Kropman te Bloe mendaal.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10