Johan Kaart 40 jaar acteur PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER 38.75 ostwald Wereldnieuws Ah. 7Jleyzi oclx ió l\et zo Oe radio geeft Woensdag Dr. M. A. M. Klompé over Europa Spoedige opheffing van het Uniestatuut Waf Kan kan, kan Kan alleen I. KAN St Nicolaas Geschenken Scapino" danste voor scholieren Opschudding in Engeland over wandaden in Kenya prop°gtt^erkoop 21.s° 32.50 63.50 A tlNSBAG 1 DECEMBER 1951 Onbegrijpelijk optreden van pseudo-weldoener SHAWLS ZAKDOEKEN Nederlandse Antillen lijden onder droogte Minister Sunarjo: Groot verlof Pers onder verdenking van oplichting gèarresteerd rxxxxxxxxxxxxxx5ococxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx»ooooocoooooooo& V er gissing KNIPOOGJE NAAR MARS i~ J». Veertig jaar geleden zette Johan Kaart zijn eerste schreden op het toneel. Hij is ongetwijfeld een der populairste acteurs van ons land. Teveel beperkt hij helaas zijn optreden tot be proefde kluchten, te jJbeinig krijgt men hem te zien in blij spelen van voorna mer gehalte, waar voor hij een zeld zaam talent bezit. Blijkbaar ivas da! niet aanstonds duide lijk, want Johan Kaart is een der ve len. die van de To neelschool werden gestuurd bij gebrek aan hoop voor de toekomstOp de foto is hij afgebeeld in een rol, waarin het publiek hem nooit te zien krijgt: in zijn werkkamer als direc teur van zijn eigen gezelschap, waarmee hij morgenavond in het Minerva Theater te Heems'ede voor de zoveelste keer Potasch en Perte- moer" komt spelen. Tweehonderd kinderen wachtten te vergeefs op Sint Nicolaasfeest Ongeveer tweehonderd kinderen uit Haarlem en Heemstede vielen Zaterdag middag van de ene teleurstelling in de andere, toen zij voor de deur van een Wijk- gebouw in Haarlem stonden te wachten op het begin van een Sint Nicolaasfeest. Het feest ging namelijk niet door en de in het vooruitzicht gestelde versnaperingen ble ven achterwege In October kreeg een leider van een in Haarlem gevestigde jeugdclub bezoek van een hem onbekende man, die opgaf C. K. te heten. Deze man deelde mede, dat hij in samenwerking met een onderwijzer uit Haarlem kosteloos voor ongeveer tweehon derd arme kinderen een Sint Nicolaasfeest wilde organiseren. De kinderen moesten daartoe voor het feest allen een kopje meebrengen aangezien een Haarlemse melkinrichting gratis chocolademelk zou schenken. Ook andere Haarlemse firma's zouden hun medewerking willen verlenen. Het feest zou op 28 November om half drie in een Haarlems Wijkgebouw plaats vinden. C. K. was echter op genoemd tijdstip niet op het appèl verschenen en toen de club leider een onderzoek ging instellen, bleek dat bij de melkinrichting inderdaad cho colademelk was besteld, maar dat deze melk niet gratis zou worden geleverd. Ook de andere firma's hadden niets gratis voor het feest geschonken. Aangezien ook geen zaalhuur was betaald werd de toegang tot het lokaal aan de kinderen geweigerd, zo dat 't Sint Nicolaasfeest. waarop de kinde ren z>'ch zo hadden verheugd, geen door gang kon vinden. Door de recherche wordt een nader on derzoek ingesteld naar d" beweegredenen van het optreden van C. K. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTR. 16 - HAARLEM o.a. SWAN en PYRAMID e.a. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Het Ant woord, hoorspel. 12.10 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Eerste Adventstonde. 12.50 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Promenade orkest. 13.52 Platen. 15.20 Cello en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Harprecital. 17.35 Orgel. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Platen. 18.15 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: Doel en betekenis van de levensverzekering. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Boekbespre king. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.50 Viool en orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.20 Christe lijk Sociaal "Nu, causerie. 21.40 Keltische mu ziek. 22.10 Platen. 22.25 Sopraan, tenor en piano. 22.45 Avondvoorstelling. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Reportage. 8.25 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym- nasitek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.35 Orgel. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Carillon-concert. 12.07 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Instrumentaal kwintet. 13.45 De geschiedenis van de Ar beidersbeweging in Utrecht, causerie. 14.00 Muziek voor de kinderen. 14.15 Voor de jeugd. 14.50 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert. 17.15 Platen. 17.50 Regerïngsuitzending: Cor respondentieclub „De brievenbus gaat open" o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Het volle pond, causerie. 18.35 Orgel. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Actualiteietn. 19.15 Koorzang. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Parlementair com mentaar. 20.15 Utrechts Stedelijk orkest en solist. 21.00 Hnoglerarenforum. 21.35 Cabaret. 22.05 Platen. 22.30 Utrecht, klankbeeld. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.20 Lichte muziek. 23.45—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.35 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.45 Platen. 17.50 De boeken markt. 1800 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorsnel. 31.00 Platen. 21.15 Oneretteconcert. 22.00 Vi°Mws. 22.15 Palten. 23.55—24.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag boek. (Op 224 m.). Voor de Kring der Jongerenorganisaties in de K.V.P. heeft mejuffrouw dr. Marga A. M. Klompé, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, gisteravond in Brink- mann gesproken over een verenigd Euro pa. In het begin van haar rede verklaarde zij, dat het op het ogenblik met de Euro pese invloed in de wereld gedaan is. Bij politieke conferenties is Europa niet meer gesprekleider, zoals vroeger; op z'n hoogst nog gesprekpartner. Ook bij de UNO komt dit tot uiting. Het Aziatisch-Arabische blok heeft veel invloed in de UNO, evenals het Zuid-Amerikaanse.- Het Europese blok daarentegen is vrij klein en heeft dan ook niet veel macht. Vervolgens behandelde spreekster in vo gelvlucht de verschillende organisaties, die na de tweede wereldoorlog in het Westen, met name in West-Europa, in snel tempo opgericht werden. Via Benelux en Pact van Brussel belandde zij bij de Marshall-hulp en tenslotte bij het Atlantisch Pact, dat in 1949 gesloten werd. Maar in dat zelfde jaar j zag ook de Raad van Europa het levenslicht, de eerste organisatie, waarbij een parle- j mentair lichaam optrad, zij het met slechts j raadgevende bevoegdheid. Mejuffrouw Klompé verklaarde, dat het intergouverne- j mentele karakter van deze organisatie j de regeringen van de aangesloten landen J hebben ieder hun veto grote bezwaren oplevert. Zo zijn de ministers verplicht, de belangen van hun eigen vo'k te verdedigen, waarbij zij het algemeen belang wel eens uit het oog verliezen. In de tweede plaats moet iedere regering zelfstandig de even tuele nadelige gevolgen van „Europese be- sluiten" dragen. Ten derde ontglipt aan onze parlementen langzamerhand de de mocratische controle op de organisatie. Spreekster wil daarom gaarne een boven nationaal gezagsorgaan in het leven ge roepen zien, dat de bevoegdheden moet hebben, die de nationale narlem.enten bezig zijn te verliezen én moet beschikken over een fonds, dat kan biisnringen in landen, waar „Europese maatregelen" misschien nadeüge gevolgen hebben voor een be paalde tak van industrie. Doch daar dit svsteem ook niet onmiddellijk te verwezen lijken is, zal men moeten komen tot een mengvorm tussen een bovennationaal en een intergouvernementeel orgaan. Mejuffrouw Klompé wees er met nadruk op dat de Europese landen, ook wanneer er volkomen vrede op deze wereld zou heersen, wanneer Europa op gunstige wij ze zou kunnen samenwerken met Rusland, zich toch zouden moeten aaneensluiten, op sociale en econormsche gronden. Voorts pleitte zij voor enig begrin voor de houding van de Fransen, voer wie de kwestie van de militate integratie anders bgt dan voor andere Europese volken. De Fransen ziin in korte tijd drie keer door vreemde legers bezet. Tenslotte verklaarde zii. dat z'i een groot vertrouwen heeft in de ieu"d. De^a dient evenwel met te wachten on do organisaties, die hun de leuren wel zui'en .meegeven; zij moet zelf initiatief tonen. Ernstige gevolgen voor St. Eustatius en Bonaire De gevolgen van het uitblijven van regen in de Nederlandse Antillen, die voor St. Eustatius zeer ernstig zijn, doen zich thans ook ernstig gevoelen op Bonaire. Er zouden op dit eiland reeds enkele honder den stuks vee zijn omgekomen en er is noch geoogst noch gepoot, ook al door ge brek aan water. De omstandigheid dat door bezuinigin gen hier en daar een aantal Bonairianen, die tevoren op Curasao en Aruba werkten, thans zonder werk op Bonaire vertoeven, maakt de toestand niet beter. Afbetalingen op voorschotten zijn ten achter geraakt en de handel kampt met gebrek aan koop kracht bij de bevolking. De situatie zoals die zich voordoet op St. Eustatius en in mindere mate ook op Saba en St. Maarten doet zich (hans ook voor op Bonaire. Bonaire is het enige der drie Beneden windse Eilanden dat geen olie-industrie heeft. De bevolking bestaat uit ruim 5000 zielen. Men leeft er in hoofdzaak van vis vangst en geitenteelt, alsmede van een klein beetje landbouw voor eigen gebruik. Dit is echter bijna te verwaarlozen. Bo naire is arm en ontvangt jaarlijks rond twee millioen Nederlands courant van de centrale regering teneinde een sluitende begroting te krijgen. DJAKARTA (Aneta). De Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, de heer Sunarjo, heeft aan Aneta verklaard, dat de regering thans voorbereidingen treft voor het spoedig opheffen van het Unie statuut en voor het spoedig invoegen van het gebied van Nieuw-Guinea bij de Repu bliek Indonesië. In antwoord op de vraag, of de krantenberichten, dat de Indonesische regering het voornemen heeft het Unie statuut unilateraal op te heffen, op waar heid berusten, zei de minister, dat de re gering deze stap nog niet heeft overwogen. De regering kan nog niets zeggen over de wijze, waarop de kwesties zullen worden opgelost, aldus minister Sunarjo. ADVERTENTIE Voorlopig is bepaald, dat op 28 Maart 1954 met groot-verlof zullen gaan het ka der en de specialisten van de lichting 1952 I en de dienstplichtigen 'van de lichting 1952 II, echter met uitzondering van het kader en de specialisten, voor wie op 29 Juli 1954 hun eerste militaire oefening een einde zal nemen. ADVERTENTIE PLAIN ex CORK IN SPECIALE LUXE DOZEN YAN 50 SIGARETTEN De twintigjarige Jamshid Hasaemi Naini uit Perzië, die in de afgelopen jaren van zich heeft doen spreken door zijn huwelijk eerst met een Engelse en, nadat hij van haar gescheiden was, met een K.L.M.- stewardes uit Haarlem, die intussen ook uit Perzië is teruggekeerd en zich van hem heeft laten scheiden, is bij Roosendaal door leden van de Koninklijke Marechaussée in de sneltrein van Parijs naar Amsterdam gearresteerd. Hij werd uitgeleverd aan de recherche van het Amsterdamse hoofdbureau, waar hij door inspecteur W. van de Voort nader aan de tand zal worden gevoeld in verband met een aantal tegen hem ontvangen klach ten wegens oplichting. Hasaemi bracht in 1952 veel opschud ding in Engeland en Perzië teweeg door de ruzie,die hij maakte met zijn negentien jarige Britse vrouw. Hij trachtte destijds zijn zoontje mee terug naar Perzië te ne men, hetgeen hem echter niet gelukte.Toen hij alleen naar Amsterdam vloog, ont moette hij in het K.L.M.-toestel de 24- jarige Haarlemse stewardes mejuffrouw I. S., die hij na een kortstondige correspon dentie ten huwelijk vroeg. Ook dit tweede huwelijk leed schipbreuk. Deze herfst keerde de stewardes terug naar Nederland. HORLOGES van $.30—630.— JUWELIER HORLOGER JBARTELJORISSTRAAT 2 Telefoon 13004 HAARLEM 99 Leerlingen van de vijfde klassen der Haarlemse lagere scholen hebben gisteren in de gemeentelijke Concex-tzaal genoten van het optreden van het Scapino-Ballet, dat het voor hen bestemde onderdeel van het jaarlijkse (thans 42ste) Onderwijzers St. Nicolaasfeest vormde. Er kwamen twee nieuwe nummers uit het répertoire voor het voetlicht, die inderdaad aanwinsten genoemd kunnen worden. Het programma begon (als men de tra ditionele samenzang van het jeugdige pu bliek buiten beschouwing laat) met „Een kijkje in de balletschool". Coby Lankester maakte hiervoor een arrangement van be kende, melodieuze muziek, Hans Carrasz (die zijn pseudoniem inmiddels heeft uit gebreid en zich thans Youli noemt) ont wierp de voor dit doel voortreffelijke costuums en aan Jean Rebel is de leven dige en bijzonder goed aan het doel be antwoordende choreografie te danken. In het begin ziet men enige oeféningen „aan de barre" en „au milieu". Het hierbij in troduceren van een stuntelige leerlinge is een uitmuntende vondst, evenals de scène met de impresario die de toepasselijkheid van de pantomime op gemakkelijk te be grijpen manier illustreerde. Daarna werd, nog steeds in trainingscostuum, het thema gedemonstreerd van een wals van Tsjai- kofsky, die vervolgens in fraaie tutu's in zijn geheel tot uitvoering kwam. Spelenderwijs heeft ..Scapino" aldus de jeugd enig begrip van de danstechniek bij gebracht. De uitwerking daarvan (met na me natuurlijk van het „stuntwerk") was niet gering, getuige de vele oh's en ah's van de geestdriftige zaal. Het daarop vol gende miniatuurballet kreeg er kennelijk een grotere aantrekkelijkheid door. Als merkwaardigheid kon nog worden opge merkt, dat de „entrechats" (voetkruisingen in de lucht) op kinderen blijkbaar een ko mische uitwerking hebben. Als tweede en laatste wérk kwam „De prinses op de erwt" naar het gelijknamige sprookje van Andersen tot vertoning. Ook hier was de choreografie van Jean Rebel, die andermaal zijn op dit speciale terrein uitmuntende capaciteiten heeft bewezen. Door kluchtige intermezzo's wordt de aan dacht voortdurend gespannen gehouden, waardoor tevens de momenten van zuivere dans aan betekenis winnen, omdat men er zo van ganser harte voor openstaat. De storm- scène in het begin was niet zo goed ge slaagd en van de droom van de prinses had misschien wat meer werk gemaakt kunnen worden, doch dat zijn slechts kleinigheden. Ernstiger bezwaar geldt de veel te lange en niet bijster brillante tekst van Annie Win- kler-Vonk, hoe aardig die ook door Alex Faassen gesproken (of liever: gespeeld) werd. Men gebruikte muziek van Donizetti en Herman Berserik bedacht de leuke dé cors en costuums. Een hoogtepunt van dit dansspel was stellig het geraffineerd in scène gezette aandragen van steeds meer matrassen in de koninklijke slaapkamer. Beide werkjes werden voortvarend en beheerst uitgevoerd, waarbij vooral de grappige elementen prima tot hun recht kwamen. Vandaag krijgen leerlingen van de vierde klassen eveneens „De prinses op de erwt" te zien. revolgd door „De droom van de poppendokter". DAVID KONING cccoooooooooocoocoo Een bekende Amerikaanse hartspe cialist, dr. Edward Spalding, is gister avond op straat bij vergissing doodge schoten door iemand, die hem voor een ander hield. De 51-jarige John Sherpack, die later is aangehouden en bekend heeft de moord te hebben gepleegd, had een langè lijst met dokters, verpleegsters en ander ziekenhuispersoneel bij zich, die hij besloten had uit de weg te ruimen. Dr. Spalding stond echter niet op de lijst. Wel een zekere dr. McLonan, die de moordenaar heeft behandeld, maar volgens deze „zonder dat het hem goed gedaan had". Dr. McLonan zelf heeft gezegd, dat hij Sherpack tien jaar geleden wegens een geestelijke afwijking heeft behan deld en het geval daarna naar een zie kenhuis heeft verwezen. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Hedenmorgen was de aanvoer op de vette varkensmarkt te Leiden: 367 vette varkens. Notering zware f 187—f 184. Lichte: geen, zouters f182—f179; zeugen f 172—f 165. 28. Gevolgd door Joris rende Panda naar buiten en kocht een Nieuws Ram van de krantenjongen. Terwijl hij het bericht over de mislukte roofoverval doorlas, wer den zijn ogen groter en groter. „Maar je hebt alles precies beschreven, zoals het zoeven gebeurd is!", riep hij uit. „Na tuurlijk", antwoordde Joris, „een goede verslaggever verdraait het nieuws niel". Maar hoe kon je dat bij voorbaat weten?" drong Panda aan. „Dat", antwoordde Jo ris, „is mijn geniale aanleg, die maakte, tot wat ik ben: een Meesterverslaggever". Niet helemaal voldaan met dit antwoord las Panda verder. „Héééé!", riep hij op eens, „hier is nog iets raars! Je schrijft, dat je na die mislukte overval een waarschu wing van de rover hebt gekregen, waarin hij je aanraadt, om je niet meer met zijn zaken te bemoeien! Wanneer heeft hij je die waarschuwing gegeven?" Die heb ik nog niet ontvangen", antwoordde Joris, „maar omdat alles, wat ik schrijf, uitkomt, kan ik die waarschuwing elk ogenblik ver wachten. Laten we ons dus fluks naar ons kantoor begeven!" En, Panda met zich meevoerend, zette hij het op een lopen. (Van onze correspondent in Londen) In het Lagerhuis is gisteren een storm uitgebroken over Kenya. Door verontwaar digde Kamerleden werd een openbaar onderzoek geëist naar de bij het proces (egen e«i Brits legerkapitëin voor de mili taire rechtbank gedane onthullingen, dat Britse commandanten hun mannen vijf of tien shilling zouden betalen voor elke ge dode terrorist. De minister, van Oorlog, Anthony Head, wacht een rapport af over deze zaak. Als de beweringen juist zijn, zal hij onmiddellijk een openbaar onderzoek gelasten. Hij verzekerde dat de gewraakte praktijken absoluut verboden zijn. Zij zijn nadrukkelijk verboden bij een dagorder van generaal Erskine en volkomen in strijd met de tradities van het Britse leger. De strijd tegen de Mau Mau zou door dergelijk optreden alleen maar bemoeilijkt kunnen worden, verklaarde de minister. Een andere dagorder van generaal Ers kine eiste dat elk officier een einde moet maken aan gedragingen, waarover hij zich in eigen land zou schamen. In de dagorder keurde de generaal het neerknuppelen van Afrikaners, enkel en alleen omdat zij Afri kaners zijn, af. Deze dagorder werd uitge vaardigd voordat de dingen bekend waren, die in het proces tegen de kapitein aan het licht zijn gekomen. De kapitein, die een Afrikaner had neergeschoten, werd vrijge sproken. De onthullingen, die als zij waar zijn grote schade toebrengen aan de strijd tegen de Mau Mau, hebben in En geland grote opschudding gewekt, al geeft men toe, dat pi'ovocatie niet vreemd zal zijn geweest aan het optreden der Britse militairen. ADVERTENTIE HANDWEEF TAFELKLEDEN, moderne streepdessins 140 x 170 Geheel wollen KELIM TAFELKLEDEN 140 x 170 WOL-MOQUETTE TAFELKLEDEN 140 x 170 WOL-MOQUETTE TAFELKLEDEN van zeer zware kwaliteit, In fraaie Perzische dessins Jk A CH 140 x170 49. 0 Machinaal SMYRNA TAFELKLEDEN in warme kleurcombinaties 140 x 170 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Zie ook onze etalagea Ridderstraat nos. I, 2 en 24 Goud. In verzegelde houten kisten is met 3 vliegtuigen waarvan het laatste Maandagochtend te Londen aankwam, 17 ton Russisch goud op het Londense vliegveld aangevoerd. De totale waarde wordt op meer dan 514 millioen pond sterling geraamd. Het goud is voor een geheim adres te Londen-bestemd. Aanval. Lincoln-bommenwerpers van de R.A.F. hebben bombardementen van verscheidene uren uitgevoerd op schuil plaatsen van de Mau Maü in het Aber- dare-gebergte in Kenya. Er werden bommen van 250 en 500 kilo uitgegooid. Een Britse woordvoerder noprnde de aanvallen „tamelijk succesvol". Afkeer. Het Internationaal verbond van vrije vakverenigingen heeft Maandag het verdrag voor militaire en economi sche hulp tussen de V.S. en Spanje ,/>n- begrijpelijk smerig" genoemd. Het ver klaart, dat de V.S. door het verdrag .te ondertekenen, „indirect oorlog voeren tegen het Spaanse volk." Hulp. Maandag is in de haven van To ronto een hoeveelheid voor Nederlandse overstromings-slachtoffers bestemde landbouwwerktuigen, ter waarde van 412.879 dollar, ingescheept, met be stemming Rotterdam. De Canadezen hebben in totaal 3.102.004 dollar bijeen gebracht voor de Nederlandse en Britse overstromingsslachtoffers. Blijkens een mededeling van het Canadese Rode Kruis is hiervan tot nu toe 2.469.423 dollar besteed. Geheim. De leiding der Amerikaanse luchtmacht heeft naar 75 bases in het buitenland speciale fotografische appa raten doen toezenden, waarmede men wil pogen het geheim der „vliegende schotels" te doorgronden. Dit besluit werd genomen nadat van verscheidene dezer bases rapporten waren ontvangen over waarnemingen van deze voor werpen. Accoord. Het officiële persbureau „Nieuw- China" meldt, dat communistisch China en Indonesië Maandag te Peking een handelsovereenkomst hebben gesloten, waarin de beginselen voor de goederen- uitwisseling tussen Leide landen be nevens de aard der handelswaren, zijn vastgesteld. Radio-Peking, die dit meldt, gaf geen verdere bijzonderheden. Olie. Na in verband met de onvoldoende productie onmiddellijk na de oorlog haar distributiebureaux voor olie in Engeland gesloten te hebben, heeft de Sovjet-Unie thans, naar men in Engelse oliekringen mededeelt, haar uitvoer van petroleumproducten op betrekkelijk grote schaal hervat. In verscheidene handelsovereenkomsten, die de laatste tijd door de Sovjet-Unie met landen van het Westen, met name Argentinië, zijn gesloten, is de levering van bepaalde hoeveelheden olie opgenomen. Geruchten. Naar de bladen te Helsinki melden zijn door geruchten over een devaluatie in Finland de noteringen van buitenlandse valuta op de zwarte markt gestegen. Maandag was de waarde van 1 dollar op de zwarte markt gelijk aan 400 Finse marken tegen een officiële koers van 231 Finse marken. De zwarte notering voor het pond sterling was 1000 Finse marken. De officiële koers is 646 Finse marken. Aftreden. De directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de UNO, Norris E. Dodd, heeft besloten zijn functie neer te leggen, aldus werd Maandag te Rome bekend gemaakt. De 74-jarige Norris Dodd, die van 1946 tot 1948 onder-minister van Landbouw van de Verenigde Staten is geweest, heeft aan het hoofd gestaan van de voedsel- en landbouworganisatie sinds 1948. Fascist. De voormalige leider der Britse fascisten, Sir Oswald Mosley, keert vol gende maand naar Engeland terug met een plan om Afrika te ontwikkelen tot een „bolwerk tegen Wallstreet en het communisme," zo heeft een vertegen woordiger van zijn „unie-beweging" te Londen meegedeeld. Sir Oswald, die drie jaar geleden naar Ierland verhuis de, zal op 12 December ter gelegenheid van een bijeenkomst van zijn beweging in Oost-Londen zijn politieke activiteit hervatten, zonder zich evenwel weer voorgoed in Engeland te vestigen. Ge noemde woordvoerder, „Raven" Tomp- son, noemde als doelstellingen van de „unie-beweging" verder het één maken van Europa. ADVERTENTIE VOOR MODERNE COIFFURES NAAR MOLENDIJK'S Santpoorterplein 1 Buslijn 3-4' DAMESKAPSALONS - Tel. 19706 Haarlem 'E hadden ons voorgenomen vandaag lichtsignalen naar Mars le zenden. Dat idee is al betrekkelijk oud en werd met geestdrift overwogen in de tijd toen iedereen nog over Marsbewonerq sprak. Ondanks de destijds toch al aardig uit de kluiten gewassen techniek, is van de uit voering van dit plan nooit iets gekomen. De reden waarvan zult u direct begrijpen. Destijds hebben we eens verleid dat het menselijk oog nog juist ster- ren tot de 6de grootte-klasse kan waarnemen. Willen we dus lichtsignalen uitzenden, dan dient het door ons ver vaardigde lichtpuntje voor waarnemers op Mars toch min stens de sterkte te hebben van een sterretje van de 6e grootte. Nu heeft een kaars op een afstand van 526 meter dezelfde lichtsterkte als een ster van klasse nul. Waarschijnlijk zal dit de meeste lezers nog niet veel zeggen, maar wanneer we dan nog weten dat de licht sterkte der klassen evenredig met de vijf de machtswortel uit 100 vermindert, bete kent dit dat onze kaars op 526 meter af stand maar liefst 631 maal zo helder schijnt als een ster van de 6de grootte. Mars staat echter nog wel een tikkeltje verder van ons af dan 526 meter. In de gunstigste positie bedraagt de afstand al tijd nog 56 millioen km., dus ongeveer 106,5 millioen maal zo ver als onze kaars. Nu heeft licht bovendien de onhebbelijke gewoonte af te nemen evenredig met het kwadraat van de afstand, waardoor onze kaars op Mars een lichlkracht zou hebben clie (afgerond) 18 billioen maal zo klein is, als nodig ware om haar op die planeet als een ster van de 6de grootte te zien. Nu wordt het verder erg eenvoudig. Want als onze kaars 18 billioen maal te zwak is om op Mars te worden gezien, moe ten we het lichtsignaal dus 18 billioen maal zo sterk maken, welke lichtbron overeen komt met bijna 227,5 billioen lumen. Met andere woorden, wanneer we ons hele land in één reusachtige Uchtzee zouden her schapen door op elke vierkante meter grond een lamp van 6500 lumen te bran den, zou deze ontzaglijke intensiteit van 227,5 billioen lumen bij nacht door een waarnemer op Mars nog juist als het kleinst waarneembare licht puntje worden gezien. We kunnen dit licht niet zo zonder meer maar laten bran den, want dan zouden de Marsbewoners wellicht dénken aan een vulkaanuitbarsting, of iets van dien aard. We maken dus een knipperlicht, waarmee we een jaar lang op geregelde tijden knip oogjes naar Mars geven. Laten we dan ver onderstellen dat de Nederlandse Uchtzee per avond slechts 5 minuten brandt, dus per jaar 30 uur in bedrijf is. Bij een rendement van 80 lumen per watt (voor gewone lam pen is dit aanzienlijk lager) verbruikt onze lichtbron dan per jaar 78 milliard kwh, zijnde ongeveer de totale electriciteitspro- ductie van ons land over een periode van 20 jaar! Afgezien van de kosten voor aanschaf van de installatie, zou dit knipoogje naar de planeet Mars, indien het speciale opper vlaktetarief van 3 cent werd berekend, bijna 2/2 milliard gulden kosten, of een kleine anderhalf millioen gulden per mi nuut. Een duur knipoogje! Zo sprekend over zwakke lichtjes, wil den we u laten zien dat planten lichtge voeliger zijn dan het menselijke oog. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2