KUNSTREPRODUCTIES phiuSEMI Pelléas et Mélisande bij de Nederlandse Opera Agenda voor Haarlem altenburg ''"Hoe is het ontstaan?"^ Aan het nieuwsbladtarief worden weldra grenzen gesteld VRIJ NEDERLAND Een Eeuw Geleden UNO-debat over gruwelen in Korea DINSDAG 1 DECEMBER 1953 3 Prachtige creatie van Greet Koeman Oud-directeur van „De Tijd" overleden TEHTOONSTELIING Leraren zijn ontstemd Nieuwe salarisregeling nog steeds niet van kracht Verzending van zeepost Femina-prijs voor Zoe Oldenbourg „Kunst en bedrijf" PHILIPS Dit woord: TALENT Kort nieuws Marie Schmitz geridderd Opkomst van de lichting 1954 Jachtopziener uit Herwijnen vrijgesproken Kerkelijk Nieuws Rotterdam heeft aan zijn Maastunnel niet genoeg Memorie van Antwoord P.T.T.-begroting Telefoon-automatisering in 1960 voltooid Tante Pos verstaat een beetje Fries Scheveningen heeft de modernste telefooncentrale Ex-kassier van Boeren leenbank in arrest Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 1 December 1853 Met het monteren van Debussy's mees terwerk „Pelléas et Mélisande" onder mu zikale leiding van Charles Bruck en regie van Johan de Meester, heeft de Neder landse Opera een daad van betekenis ge steld, die te meer te waarderen is, daar zij het werk bij de première compleet met eigen vocale krachten wist te bezetten. Dit wonderlijke muziekdrama, dat geheel op bloeit uit de meest geraffineerde orkest partituur, die het zangtoneel kent, ver tegenwoordigt op eenzame hoogte een genre op zichzelf. Het begrip opera in zijn geijkte vorm moet men er bij vergeten, om zich open te stellen voor een sensitieve kunst, die zich als in een droom ontrolt, een droom die men bij het ontwaken als werkelijk ge beurd kan herinneren Het publiek zal er niet in vinden wat het zich van een opera voorstelt; onze operacultuur heeft te wei nig traditie en is te eenzijdig ontwikkeld om „Pelléas et Mélisante" als kasstuk te doen aanvaarden. Maar voor velen en onder hen juist diegenen welke niet tot de vaste opera-bezoekers gerekend kunnen worden is dit zeer aparte kunstwerk een rijke belevenis. Met een beknopte reeks opvoeringen van Debussy's meesterwerk voldoet de Nederlandse Opera aldus aan een behoefte, hetgeen zij tevens aan haar standing verplicht is. Daar wij de Amsterdamse première niet konden bijwonen en de reprise te 's Gra- venhage wegens ongesteldheid van Siemen Jongsma (de vertolker van Golaud) niet doorging, zijn wij gisteren naar Utrecht ge reisd om de tweede opvoering bij te wo nen. Jongsma, die nog niet hersteld is, werd daar vervangen door de bariton Maurice de Groote van de Muntschouw burg te Brussel. Doch ook deze zanger, die wij trouwens kennen als een vocalist met een prachtig getimbreerd en markant ge luid, bleek niet normaal gedisponeerd te zijn; waar hij met zijn stemmiddelen te kort schoot, vergoedde hij echter veel met zijn voorbeeldige dictie en zijn,zuiver be grip van de psychologisch zo ingewikkelde rol van Golaud. De grote verrassing van deze opvoering was voor ons de creatie, die Greet Koeman van de Mélisande gaf. Haar zingen en uit beelden van-deze partij is zo zeldzaam gaaf, zo ongeforceerd, zo verdroomd, zo uit de Maeterlinck-sfeer opgebloeid, dat men hier van een magistrale interpretatie mag spre ken. Dit kan ook gezegd worden van de nobele Arkel-figuur die de bas Guus Hoek man met stem en houding weet te ver wezenlijken. Het tafereel tussen deze beide vertolkers was een zeldzaam vocaal hoogte punt. Het baritonaal geluid van Frans Vroons doet het goed in de rol van Peil éasf die hij ook voortreffelijk acteert. Anny Delorie zingt de Génevieve met veel waardigheid en een opvallende creatie weet Nel Duval te maken van de kleine Yniold; deze laat ste wordt een actrice van bijzonder gehalte. Over het geheel dus niets dan goeds. Bo ven allen uit evenwel planeerde de on wezenlijke sprookjesfiguur van Greet Koe- ADVERTENTIE Zoek de fouten en U kunt f1000 verdienen met de originele prijsvraag „WERELDRECORDS" van NEDERLAND - KATTENBURG Onze prijsvraag-advertentieserie (totaal 19 stuks) is thans compleet. De Wijze Kater heeft geduldig toege zien, hoe onze tekenaars zich enige ondeugende grapjes hebben veroorloofd bij de sport-uitbeeldingen. Nu roept hij U allen op om na te gaan op welke nummers van deze serie de grap te vet ging en er in de illustratie een absolute onmogelijkheid ontstond. Schrijf deze nummers en de fouten op een briefkaart en zend die aan; NEDERLAND-KATTENBURG Haarlem Grote Houtstraat vóór 15 December 1953. Hebt U de serie niet voltallig? Kom dan even naar onze etalages, daar ziet U alle 19 advertenties, zodat U alsnog de fouten kunt opsporen en de kans hebtoni de 1ÖOO Gulden te verdienen. uWte&CtectPuC WOLLEN SHAWLS 3.95" HANDSCHOENEN NAPPAgev. 15.80 OVERHEMD mei vasle boord 9.80 ZELFBINDERS2.95, - bc'r DINSDAG 1 DECEMBER Concertgebouw: Noordhollan^s Philhar- monisch Orkest, 8 uur. Gebouw Immanuël, Nieuwe Kruisstraat 14: Opwekkingssamen komst, 8 uur. Minerva: „De rode Donau", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Blanke bal- lyast", 18 jaar, 8 uur. Roxy: „De Kruistoch ten", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Sensua- lita", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Happy landing", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Drakenzaad", 18 jaar, 8 uur. City: „Het is feest in Parijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 2 DECEMBER Minerva-theater: „Potasch en Perlemoer", Toneelgezelschap Johan Kaart, 8.15 uur. Ge bouw „Immanël", Nieuwe Kruisstraat 14: Opwekkingssamenkomsten. Kapel Mina- hassastraat: Stichting „Petra"; spreker; H. v. d. Brink, 8 uur. Frans Hals: „Blanke ballast", 13 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De Kruis tochten'. 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Sensualita". 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 Palacej „Happy landing", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Drakenzaad", 18 jaar, 2 en 8 uur. City: „Het is feest in Parijs", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. mans' Mélisande en de geïncarneerde wijs heid van Hoekman's Arkel. Doch in wezen gebeurt dit hele drama hoofdzakelijk in de orkestbak en is de muzikale leider de hoofdvertolker. Charles Bruck toonde zich een eminent interpreet van Debussy's partituur en zijn instrumen taal ensemble reageerde prachtig op zijn correcte en délicate directie, zoals trou wens ook de vocalisten zijn gemimeerde suggesties opvolgden. Dat de actie zich geheel in een scheme rig blauw voltrekt kan wel een goede vondst van regisseur De Meester geacht worden; maar dat deze opzet geleid heeft tot een décor van Gerard Hordijk, waar bij men het idéé van een aquarium krijgt, lijkt ons minder gelukkig. Maar dat alles is bijzaak; Debussy's partituur omvat alles wat het muziekdrama uitbeelden wil. Men kan het met de oren zien. Ik heb nu en dan mijn ogen maar eens dicht gedaan en dan het diepmenselijk sprookje van Mae terlinck in een ideale sfeer doorleefd. JOS. DE KLERK. Op 65-jarige leeftijd is Zondag te Am sterdam overleden de heer L. J. Stolwijk, oud-directeur van „De Tijd". De heer Stolwijk, die van 1910 af werk zaam was in de journalistiek, was onder meer verbonden aan „De Nieuwe Zuid- Hollander" te Gouda en „De Gelderlan der", en was daarna hoofdredacteur van „Het Nieuwe Dagblad" en de „Nieuwe Schiedamse Courant". In 1932 kwam de heer Stolwijk in dienst van de N.V. „De Tijd" en werd in 1936 tot directeur be noemd. Deze functie bekleedde hij tot 1941. Hij was vele jaren penningmeester van de Katholieke Journalistenvereniging. De thans overledene was ridder in de Orde van Oranje-Nassau en drager van het Erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. ADVERTENTIE KUNSTHANDEL LEFFELAAR WAGENWEG 102 - HAARLEM De raad van leraren bij het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs heeft een telegram gezonden aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. In dit telegram wordt gezegd dat de raad van leraren uitdrukking wenst te geven aan de snel toenemende ontstemming in leraarskringen, die het gevolg is van het nog steeds uitblijven van het Koninklijk Besluit over de aangekondigde salaris regeling voor de leraren van het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs. „Dit contrasteert wel heel sterk met de door u gedane toezeggingen omtrent het tot stand komen der regeling vóór 1 Sep tember 1953, waardoor het zelfs noodzake lijk werd de organisaties in Augustus tot besprekingen uit te nodigen, een moeilijk heid voor deze, waaraan slechts zeer be zwaarlijk was te voldoen,' zo zegt de raad, die zijn grote bevreemding geeft te ken nen over het feit, dat aan de leraren van de rijkscholen bedragen worden uitbetaald, die kennelijk gebaseerd zijn op de ontwor pen, maar nog niet als Koninklijk Besluit verschenen regeling, zoder dat terzake richtlijnen zijn verstrekt voor overeenkom stige uitbetaling aan de leraren aan niet- rijksscholen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië: m.s. „Willem Ruys" (4 Dec.); naar Nieuw Guinea: m.s. „Talisse" (5 Dec.); naar de Ned. Antillen: m.s. „Oberon" (7 Dec.); naar Suriname: m.s. „Nestor" (9 Dec.); naar Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Arundel Castle" (5 Dec.); naar Ca nada: s.s. „Nieuw Amsterdam" (7 Dec.); s.s. „Maasdam" (8 Dec) en s.s „American Counseler" (10 Dec.); naar Zuid-Amerika: s.s. „Uruguay Star" (14 Dec.); naar Brazi lië: m.s. „Gaasterland" (7 Dec.); naar Australië: s.s. „Himalaya" (5 Dec.); naar Nieuw Zeeland via Engeland 5 Dec Aan de 37-jarige schrijfster van Russi sche afkomst Zoe Oldenbourg is Maandag de Femina-prijs toegekend, de eerste grote litteraire prijs van het seizoen, voor J^aar roman „La pierre angulaire" (De hoek steen). Het boek behandelt een historisch gegeven. Het vertelt de geschiedenis van een groep edelen in het dertiende-eeuwse Frankrijk. Zoe Oldenbourg, die sedert haar negende jaar in Parijs woont, ontvangt ongeveer vijftigduizend gulden. De jury, bestaande uit twaalf vrouwen, kwam pas bij de der tiende stemming tot een beslissing. Zij moest kiezen uit honderdtachtig candi- daten. De stichting „Kunst en Bedrijf" te Am sterdam heeft van 1 Mei 1950 (de oprich tingsdatum) tot 1 November 1953 aan 365 kunstenaars opdrachten verleend tot een totaal bedrag van f 408.040,50. Hiervan is als honorarium voor de kunstenaai's f 301.005,50 ten goede gekomen. Tijdens de dezer dagen gehouden jaar vergadering zijn als leden van het dage lijks bestuur gekozen: jhr. W. van An- dringa de Kempenaer te Haarlem (voor zitter). ir. L. C. Kalff te Eindhoven (vice- voorzitter) en de heer W. Went te Am sterdam (secretaris-penningmeester). De directie is in handen van mej. C. J. Gisch- ler, gedelegeei'de van het bestuur. Na 1 Januari 1954 is de stichting gevestigd op de bel-étage van het pand Keizersgracht 743 te Amsterdam, waar dan tevens de stichting „Kunst cn Gezin" zal zijn ge vestigd. ADVERTENTIE ELECTRISCH DROOGSCHEERAPPARAAT De oorsprong moet worden gezocht bij het Griekse woord talanton, dat een zeker gewicht aanduidde en vandaar ook: een geldsom in zilver ter waarde van dit gewicht. Een talent is omstreeks 150 kilogram. In de gelijkenis van de dienstknech ten die men vindt in Mattheüs 25, wordt verhaald van knechten, die van hun meester talenten hadden gekregen om mee te werken. Kennelijk is hier het woord figuurlijk gebruikt en be doelt de verteller: gaven die de mens van God heeft ontvangen en die hij nuttig hoort te gebruiken. En thans is dat de enige betekenis. Talent is: na tuurlijke begaafdheid, aanleg. Voor be kwaamheid die door oefening is ver kregen wordt het woord nooit gebruikt. Talent is dus nooit: eigen verdienste, maar steeds: wat men heeft meege kregen.j Honderd kinderen uit de Hongaarse kampementen te München en Salzburg zijn voor een verblijf van drie maanden in Ne derland aangekomen. De stichting Hulp actie voor Hongarije heeft de kinderen ondergebracht. In vele plaatsen in de om geving van Roermond alsmede in Den Haag, Delft, Pannerden, Hengelo, Tilburg, Zeve naar, Heemskerk, Amsterdam, Venhuizen en Koog aan de Zaan. De Dordtse schrijfster Marie Schmitz (mevrouw M. Verhoeven-Schmitz) is gis teren tijdens een receptie, die haar ter ge legenheid van haar zeventigste verjaardag werd aangeboden, door burgemeester mr. J. A. E. H. J. van der Dussen in kennis gesteld van haar benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Voor zover het de landmacht betreft zul len de dienstplichtigen van de lichting 1954 in zes ploegen, steeds om de twee maanden onder de wapenen worden geroe pen. De eerste indeling zal geschieden in begin Februari. De opkomst bij de zee macht zal voornamelijk eenmaal per vier weken geschieden, die bij de luchtmacht in de loop van de eerste maand van elk kwartaal. NEW YORK. (Reuter). De perma nente vertegenwoordiger der Verenigde Staten bij de UNO, Lodge, heeft Maandag in de Algemene Vergadering gesproken over „gruwelen, in de Koreaanse oorlog door de communistische strijdkrachten be gaan". Lodge verklaarde; „Het is duidelijk ge bleken, dat deze gruwelen zijn begaan met medeweten van hoge communistische auto riteiten. Het aantal gruweldaden, begaan tegen militairen der verbondenen en Zuid- Koreaan.se burgers, komt de 38.000 nabij". De Poolse afgevaardigde verklaarde, dat de V. S. de onderhavige kwestie te berde hadden gebracht om een regeling van het Koreaanse vraagstuk onmogelijk te ma ken en om zich schoon te wassen van „de schuld voor de barbaarse bombardementen van Koreaanse dorpen, het toepassen van bacteriologische oorlogvoering en het oefe nen van wraak op Chinese en Noord-Ko- reaanse gevangenen". Volgens de Poolse afgevaardigde staat in een rapport van het Rode Kruis van 1951, dat 13.814 commu nistische gevangenen in Amerikaanse kam pen „ten offer vielen". Uit gegevens, die de Amerikanen zelf verschaft hadden, blijkt dat van 11 Juli 1951 tot 1 Januari 1953 tenminste 3.059 personen in hun kam pen gestorven zijn. Dinsdag wordt het debat voortgezet. Er zal dan worden gestemd over een resolutie, ingediend door Amerika, Engeland, Frank rijk. Australië en Turkije, die tot uitdruk king brengt, „ernstige bezorgdheid over berichten en inlichtingen dat Nooi*d-Ko- reaanse en communistische Chinese troe pen in een groot aantal gevallen onmense lijke practijken hebben gebruikt tegen sol daten van de UNO en Koreaanse burgers". De resolutie veroordeelt net bedrijven door enige regering of autoriteiten van moord, verminking, marteling en andere wreedheden tegen krijgsgevangenen ge maakt militair personeel of tegen burgers als een schending van het internationaal recht en van de fundamentele maatstaven van gedrag en moraal en als een beledi ging van de menselijke rechten en de waar digheid en waarde van de menselijke persoonlijkheid. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft arrest gewezen in de zaak van de jachtopziener B. uit Herwijnen en hem van het hem ten laste gelegde vrijgespro ken. De jachtopziener werd ervan beschul digd op 27 December 1951 te Herwijnen een stroper te hebben doodgeschoten. In eerste instantie had de rechtbank te Dor drecht de jachtopziener vrijgesproken. Hij werd door het gerechtshof in Den Haag tot een gevangenisstraf van zes maanden veroordeelde. De Hoge Raad verwees daarna de zaak voor een nieuwe behande ling naar het hof in 's Hertogenbosch. Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's Gravenhage, (Evang. Alliantie) en te Zuidhorn, W. de Weerd te Nuis. Aangenomen naar Grijpsekrke (toez..) I. J. Wisse, vic. te Axel. Aangenomen naar Souburg, Tj. M. Haitje- ma te Sloten (Fr.). Geref. kerken Benoemd tot Evangelisatiepredikant te Vlissingen. G. J. Pontier, a.s. em. pred. van Domburg en Westkapelle. Bedankt voor Castricum, E. J. Nijhuis te Valkenburg (Z.H.); voor Pernis (vac.) W. de Graaf). H. R. Zijlstra te Wilnis. Beroepen te Koudekerk a. d. Rijn, S. de Vries te Sellingen. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Nieuwe Pekela, R. Slofstra te Veenendaal. Geref. kerken onderh. art. 31 K. O. Aangenomen naar Wezep (2e pred.pl.), J. van Bruggen te Assen. In 1960 zal de Rotterdamse tunnel de maximumcapaciteit hebben bereikt en er zal dan een onhoudbare toestand ontstaan, als er van tevoren niets zou gebeuren, zo heeft de Rotterdamse wethouder van Openbare Wei-ken gezegd. In het verleden heeft men gedacht aan een verbinding over de Maas tussen de rijkswegen naar Utrecht en Dordrecht. Er is volgens wethouder J. Meertens echter gebleken, dat het leeuwen aandeel (80 percent) van het verkeer door de Maastunnel uit stadsverkeer bestaat. De wethouder acht de tijd aangebroken zo snel mogelijk een brug aan de Oostzijde van het beslaande spoorwegviaduct over de Maas tot stand te brengen. Op grond van technische mogelijkheden de gesteldheid van de bodem zijn er bezwaren tegen een hangbrug en het plan gaat dan ook in de richting van een „platte brug" zonder obstakels er op, aldus de wethouder. Hij gaf voorts cijfers over de wederopbouw van de binnenstad van Rotterdam. Na de verwoesting van de bin nenstad van Rotterdam in 1940 bleef, ge zien binnen de brandgrens en met uitzon dering van Kralingen en het Noorder eiland, gespaard 943.000 kubieke meter of 8,7 percent. Aan nieuwbouw verrees 2.580.000 kubieke meter of 23.9 percent en in aanbouw is op het ogenblik 962.626 ku bieke meter of 8,9 percent. Tezamen is dit 41,5 percent van de inhoud van de bin nenstad voor de Meidagen van 1940. Op het ogenblik is gereserveerd voor nieuw bouw 2.158.000 kubieke meter of 20 per cent. Er resteert van de oorspronkelijke op pervlakte dan nog 38,5 .percent. De minister van Verkeer en Waterstaat geeft in de Memorie van Antwoord over het Voorlopig Verslag uit de Tweede Ka mer inzake de begroting van de P.T.T. te kennen dat in een nieuwe regeling van de positie van dit staatsbedrijf voorzien zal worden in de instelling van een P.T.T.- raad als vast college van advies en bij stand. Ingevolgde de bepalingen van de Post- wet worden als nieuwsbladen aangemex-kt de gedrukte stukken, welke ten minste eenmaal per maand als courant of tijd schrift verschijnen. In de loop der jaren zijn tal van uitgaven, welke niet door mid del van druk, doch op mechanische wijze (bijvoorbeeld cyclostyle, hectograaf en dergelijke) worden vervaardigd of bij zeer gering aantal gelijktijdig worden ter post bezorgd, mede ter verzending tegen het uit zonderlijk lage nieuwsbladtarief toegela ten, hoewel zij, wat vórm en aantal be treft, in wezen niet onder het begrip „cou rant of tijdschrift" in de zin van bedoelde wetsbepaling vallen. Besloten is met ingang van 1 Januari nieuwsbladen alleen dan tegen het afzon derlijke nieuwsbladtarief (dat gebonden is aan frankering bij abonnement) toe te laten, indien deze stukken bij ten minste 250 exemplaren gelijktijdig ter post worden bezorgd, terwijl voorts met ingang van 1 Januari als cis wordt gesteld, dat zij „ge drukt" moeten zijn dat wil zeggen door middel van boek-, plaat-, steen- of licht druk (met inbegrip van offsetdruk) moe ten zijn vermenigvuldigd. De consequentie, dat sommige vereni gingsbladen in verband met hun oplaag of wijze van vervaardiging niet meer tegen het nieuwsbladtarief; doch tegen dat der gedrukte stukken al dan niet met toe passing van frankering bij abonnement kunnen woi-den verzonden, is van tevoren ernstig overwogen, doch moet naar de mening van de minister worden aanvaard, omdat een andere wijze van handelen niet strookt met de bedoeling van de postwet. De automatisering van het binnenlandse openbare telegraafverkeer is nagenoeg vol tooid. Er zijn thans 76 van de 83 daar voor in aanmerking komende kantoren geauto matiseerd. Er wordt naar gestreefd, dat de automa tisering van het binnenlandse openbare telegraaf verkeer in 1954 zal zijn voltooid. Telefoon De verdere automatisering van de tele foon is in de jaren na de oorlog geremd door de budgetaire situatie, de prioriteit voor uitbreidingsinvesteringen en de schaarste aan materialen met als gevolg, dat tenslotte het aan een vast tijdschema gebonden plan niet kon worden nageko men. Niettemin wordt gestreefd naar de realisering van een plan, dat gericht is op de algehele voltooiing van de automati sering in 1960. De minister is voornemens te bevorde ren, dat in het nieuwe gesprekkentarief in zeer belangrijke mate aan de wens tot ver groting van het locale rayon zal worden tegemoet gekomen. De minister stelt zich voor zodra het nieuwe reglement door de kroon zal zijn vastgesteld de Statén- Generaal een nota te doen toekomen met een uiteenzetting over de nieuwe tarieven. Een verhoging van de inleggex-srente bij de rijkspostspaarbank als middel ter be vordering van de bespai-ingen dient op uiterst bedachtzame wijze te worden ge hanteerd. Aanvankelijk was de minister Voor stukken, gepost in Friesland, doch bestemd voor plaatsen daarbuiten, en voor stukken buiten Friesland ge post, kan het gebruik van de Friese be naming van plaatsen (en straten) in gevallen, waarbij schrijfwijze en woord beeld in het Fries belangrijk verschillen van het Nederlands bezwaar opleveren (b.v. Deventer Dimter)", zo schrijft minister Algera in de Memorie van Antwoord inzake de P.T.T.-begroting. De in het Fries geschreven namen van plaatsen en gemeenten, voor zover deze niet officieel zijn vastgesteld, zijn .bij de postdienst niet in het gehele land bekend. Het is noodzakelijk dat op be doelde stukken de plaatsnaam in elk geval ook in het Nederlands wordt ver meld. Geschiedt dat niet, dan zal ver traging in overkomst niet zijn uitgeslo ten. De post- en telegraafkantoren in Friesland beschikken over personeel, dat in staat is telegrammen die in de Friese taal worden aangeboden, aan te nemen en over te seinen. Als plaats van bestemming in telegrammen zal, even tueel naast de Friese benaming, de Nederlandse moeten worden vermeld. geneigd in overleg te treden met zijn ambtgenoot van Financiën om de spaax-- bankrente te brengen in de richting van 2.64 percent per jaar-, het i-entepex-centage dat gedux-ende 65 jaar van het 73-jarig be staan van de rijkspostspaarbank heeft ge golden. De omstandigheden hebben zich inmiddels echter gewijzigd. Het wordt daarom gewénst geacht in af wijking van de vei'dere ontwikkeling de spaarbankrente voorshands op 2,4 percent te handhaven. De modernste telefooncentrale ter we reld, vrucht van een tiental jaren studie, is te Scheveningen in gebruik genomen. Het is een centrale voor twaalfduizend aansluitingen, in overleg met P.T.T. ont worpen door de Bell telephone Company te Antwerpen. Dergelijke centrales zullen over enige tijd ook in Haarlem-Noord en Bloemen- daal worden ingericht. De werking berust op een nieuw principe, waarbij onder meer gebruik wordt gemaakt van electronen- buizen. ADVERTENTIE In Rome verluidt, dat Picrfrancesco Emanuel di Bergolo, neef van wijlen Koning Victor Emanuel van Italië, binnen afzienba re tijd in het huwelijk zal treden met de Italiaanse filmactrice Luciana Vedoveüi. De beide huwelijkspretendenten. Op last van de officier van Justitie te Middelburg is in voorlopige hechtenis ge steld C. R„ landbouwer en voormalig kas sier van de Boerenleenbank te Lewedorp. Hij wordt er van verdacht verduisteringen te hebben gepleegd tot een totaal bedrag van 650.009. R. zou zich de laatste jaren bezig hebben gehouden met omvangrijke transacties in grond en boerderijen in ver scheidene provincies van ons land, onder meer in Groningen en Zeeland. Hij zou daarvoor gelden van de Boerenleenbank hebben gebruikt, zonder d>at de leden van deze bank daarin gekend waren. In Lewedorp heeft men echter de indruk, dat een belangrijk deel van deze gelden niet als verloren moet worden beschouwd en dat de kans bestaat, dat zelfs het gehele bedrag aan de Boerenleenbank geretour neerd kan worden, wanneer het grondbezit van R. is geliquideerd. Alleen bestaat de vrees, dat bij de transacties, die hij uit- voerde, zwarte prijzen voor de gronden zijn betaald en dat bij liquidatie slechts de officiële prijzen in rekening gebracht kun nen worden, waardoor een nadelig saldo zal kunnen ontstaan. Zij kosten u niets de nog in 1953 verschijnende nummers van het onafhankelijke WEEKBLAD wanneer u zich aanxxxeldt voor een kwartaal- of jaarabonne ment. met ingang van 1 Januari 1954. De prijs is laag 3,30 per kw.13,20 per jaar) van dit weekblad, dat hoog wordt ge waardeerd om zijn eerlijke voorlichting zijn vrije meningsuiting zijn verantwoorde ontspanning. U behoeft slechts een briefkaart te sturen, even op te bellen of uw opdracht te vermelden op het girostrookje en u ontvangt reeds het nummer van deze week. Adres: Raamgracht 4, Amster dam-C. Tel. 32600. Postgiro 135176 •PARIJS. In het bosch van Fontaine- bleau heeft eene zeer luistèrijke jacht partij plaats gehad. Men verneemt, dat de Keizer daarbij tegen een boom is gereden en zich aan een der schouders heeft be zeerd. Ter beurze was echter het gerucht in omloop, dat op den Keizer was ge schoten door een persoon, die zich daarna in het bosch van 't leven had beroofd. Dit gerucht heeft echter weinig geloof gevonden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5