Directeuren van huisvestingbureaux in Overveen bijeen Cursus van Volksuniversiteit en Oecumenische Raad E M SE R Personeel van kousenfabriek Hin besluit dagtaak in Sinterklaas-hal K. Rijpma sprak voor wijk- en blokhoofden Witte muizen Nu reeds plannen voor volgend jaar DINSDAG 1 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onderwerpendie de Wereldraad van Kerken in Evans ton zal bespreken EEN IDEAAL ST. NICOLAAS CADEAU Haarlemse padvinders tijdens weekeinde actief B.B. kan luchtbeschermings ervaringen ten nutte maken Inleider J. Bomtner over het gevaar van huur- verschillen tussen bestaande en nieuwe woningen Behandeling van de gemeentebegroting Zweedse onderscheiding voor mr. De Jong Schouwenburg Inwoner van Zandvoort op vrije voeten gesteld Haarlemse bedrijven helpen Sint Nicolaas Ook in kleiner verband bereiden de ker ken, die zijn aangesloten bij de Wereld raad, zich voor op de komende Assemblee van de Wereldraad van Kerken in Evans- ton in Amerika, door haar gedachten vast te laten gaan over het onderwerp van deze conferentie: Jezus Christus, de Hoop der ■wereld". Dit gebeurt niet alleen binnen de kring der aangesloten kerken bij de tien locale Oecumenische Raden, waar die in Haar'em er een van is, maar ook daarbui ten. Een voorbeeld daarvan is een cursus, die door de Oecumenische Raad van Haar lem en omgeving in samenwerking met de Volksuniversiteit te Haarlem wordt voorbe reid, waarin de verschillende onderwerpen de zes secties van de Wereldraad door sprekers zullen worden toegelicht. Voorlopig is als plaats voor deze cursus avonden de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum bepaald. Het is echter niet onmogelijk dat men zal moeten uitzien naar een grotere zaal, want behalve de verwachte leden van de Volksuniversiteit worden ook vele kerkeraadsleden en be langstellenden uit de bij de Oecumenische Raad van Kerken aangesloten gemeenten verwacht. Het aantal van deze gemeenten heeft zich inmiddels weer uitgebreid met de Zevende Dags Baptisten, de Vrije Evan gelische Gemeente, het Leger des Heils en de Church of Eng'and in Haarlem. Van de zijde van de Gereformeerde kerk, die niet is aangesloten, is een commissie benoemd die zal onderzoeken of het persoonlijk lid maatschap van Gereformeerden bij de ADVERTENTIE FUMA-LUX betekent een omwen teling op het gebied van aanstekers. Is de nieuwe, moderne electro- aansteker met lampje! Werkt zonder vuursteen, zonder wieltje! Wordt in het buitenland reeds door vele duizenden rokers met veel genoegen gebruikt. Q Geeft U met één batterijtje ruim 6000 mooie vlammetjes, zo U wenst 2 uür sterk licht. Is elegant van model en bij normaal gebruik practisch onverslijtbaar. 1 JAAR GARANTIE pos 26.50 Verkrijgbaar alleen in de be tere sigarenwinkels VOOR DE HANDEL: DE NICO TE A IMP AMSTERDAM IEL 31536 ADVERTENTIE De padvindsters en padvinders in Haar lem en omgeving- hebben tijdens het afge lopen weekeinde een grote activiteit aan de dag gelegd. Terwijl Zaterdagmiddag de NPV-districtsband Haarlem medewerking verleende bij de opening van de Pasar Malam van het Veteranenlegioen Neder land, ïadden zich voor het troephuis van de Camerons aan de Tetterodeweg te Overveen welpen, verkenners en ouders der jongens verzameld voor de opening van een bazar en fancy-fair. Deze werd gehouden ter dekking van een nog te be talen restant van de bouwkosten. In twee dagen tijds werd niet minder dan 876 gul den ingezameld, over welk resultaat de organisatoren zeker niet ontevreden be hoeven te zijn. De opening van deze groepsverkoop bij „de Camerons" ge schiedde door de districtscommissaris van de N.P.V., ir. J. Pool. Het verheugde hem, dat de ouder commissie onlangs ondanks het nog niet bijeen zijn van de totale bouwkosten toch had besloten het nieuwe troephuis reeds te laten verrijzen. De jongens heb ben nu een eigen huis en kunnen zich in die eigen omgeving met het mooie duin- terreintje geheel aan het spel geven en zich verder ontplooien. In de avonduren van Zaterdag kwamen de kabouters, padvindsters en pioniersters van de Harlugroep in Bloemendaal bijeen in de aula van ,,'t Kopje", het nieuwe ge bouw van de Da Costakweekschool. En met hen vele ouders, belangstellenden en padvinders en padvindsters van andere groepen uit de omgeving, zodat de aula nagenoeg te klein was om allen te ontvan gen. Er werden sketches opgevoerd en een verloting gehouden en de bedoeling was om zoveel mogelijk geld in te zamelen, dat ten goede komt aan de B.L.O. school „Bea trix" te Zierikzee. De padvindsters in Noordholland hebben destijds de adoptie van de scholen in Zierikzee verzorgd, maar toen is helaas die school vergeten. De Har lugroep wilde op zich nemen dit verzuim te herstellen. Die adoptie betekende, dat voor elk kind een stuk speelgoed zou kun nen worden gegeven. De bijeenkomst werd geopend door mejuffrouw S. Ketelaar. Intussen organiseerden de Elfregi-meis- jes padvindersgroepen in de gemeentezaal van de Verenigde Doopsgezinde gemeente aan de Peuzelaarsteeg een kienavond, waarvan de opbrengst moest dienen als bijdrage aan het aan de Crayenesterlaan te bouwen nieuwe troephuis. De heer J. Hali had de leiding en kon na afloop mede delen, dat er een batig saldo was van 130.— Tenslotte heeft de St. Jorisband van de VKJB Zondag een tweetal uitvoeringen gegeven in het gebouw St. Bavo, waarvoor ook weer veel belangstelling bestond. Oecumenische Raad, dat in verscheidene gevallen voorkomt, aan te bevelen is, zo lang deze kerk als geheel zich afzijdig meent te moeten houden. Over de onderwerpen en de sprekers in deze cursus van zes avonden in de eerste drie maanden van het volgend jaar is door ons reeds eerder bericht. Er is er één tus sen gevoegd op verzoek van de Volksuni versiteit, die terwille van een volledig beeld van de situatie ook de houding der R.-K. kerk tegenover de Wereldraad toe gelicht wenste te zien, met welk verzoek de Raad gaarne accoord ging. De spreker hierover, prof. dr. W. H. van de Pol uit Nij megen, is van huis uit Protestant maar la ter overgegaan naar de R.-K. kerk en nog altijd zeer goed op de hoogte van wat er in Protestantse kringen leeft. Niet afzijdig In de onderwerpen „Azië en het Wes ten" en „Oost en West in Europa", die zij-het in een andere vorm ook in de secties van de Assemblée zullen worden behandeld, tonen de voorstan ders van de oecumenische gedachte dat zij willen breken met een verleden, waarin de kerk zich afzijdig hield van wereldpolitieke toestanden omdat het geloof „alleen voor de binnenkamer" zou zijn. Zij wil ten opzichte van deze vraagstukken een eigen geluid doen horen uitgaande van haar geloof in Christus, dat niet slechts een mening onder de vele meningen is, maar een hoop, een zeker uitzicht dat de toe komst bij Christus veilig is. Dit zal te vens een getuigenis zijn, waaraan door de bestaande tegenstellingen geen be perkingen kunnen worden gesteld. Het onderwerp „Oost en West in Euro pa" wordt belicht door mej. H. Kohlbrugge, een actieve vertegenwoordigster van de Oecumenische Raad in Berlijn, die op be wonderenswaardige wijze bijeenkomsten heeft georganiseerd, waarop kerken uit West- en Oost-Duitsland van gedachten wisselden en het contact met elkaar be hielden. Prof. dr. J. H. Bavinck, die zal spreken over de persoonlijke verantwoordelijkheid van de Christen, is een bekende figuur uit de Gereformeerde zending, die zich destijds bij een bezoek aan Zuid-Afrika op zeer openhartige wijze heeft uitgelaten over het rassenvraagstuk en dat met zoveel gezag deed, dat men veel van zijn critiek daar ernstig ter harte heeft genomen. Zowel het bestuur van de Volksuniver siteit, die in zijn cursussen universeel wil zijn en daardoor ook alle aandacht wil schenken aan geestelijke vraagstukken, als de Oecumenische Raad hopen dat velen, zowel uit kerkelijke kringen- als daarbuiten aan deze cursus, waarvoor het toegangs geld zo laag mogelijk is gehouden, zullen deelnemen. De commissaris van politie in Schiedam, de heer K. Rijpma, vroeger inspecteur van politie en adjunct hoofd van de luchtbe scherming te Haarlem, heeft gisteravond in „De Leeuwerik" een causerie gehou den over de ervaring, die de vroegere luchtbescherming in oorlogstijd heeft op gedaan. Hij sprak in een bijeenkomst voor wijk- en blokhoofden en hun plaatsver vangers van de B.B.-organisatie in Haar lem, waarin hij werd ingeleid door het hoofd van de B.B. in Haarlem, de heer H. J. de Vries. Vooral als districts-inspecteur van de Luchtbescherming in Noordholland en Utrecht heeft hij veel gegevens verza meld, die ook de huidige organisatie zich ten nutte kan maken. Vooral in een totale oorlog is de veiligheid van de bevolking afhankelijk van drie factoren: het moreel, de zelfbescherming en de overheidsorga nisatie. Vooral over de zelfbescherming heeft de heer Rijpma op een suggestieve, en vaak ook humoristische wijze zeer be hartigenswaardige dingen gezegd. Als de zelfbescherming, door hem omschreven als „het veel gesmade bakje met zand en het veel gesmade emmertje met water", zou falen, dan faalt ook de overheidsorgani satie en het moreel is zoek. In tal van ste den bewijzen de ruïnes wat onwetende inwoners aan accuratesse tekort zijn geko men: zij tonen dat de meeste huizen niet zijn ingestort, maar afgebrand door inslag van brandbommen. Deze zijn, naar hij met vele gevallen uit de praktijk aantoon de, in het eerste stadium heel gemakke lijk onschadelijk t,e maken, anders had bij voorbeeld een wiik als Kattenburg in Am sterdam nauwelijks meer bestaan. Door het optreden van de voortreffe lijke blokorganisatie is er nauwelijks schade geleden. Een vaak gehoorde tegen werping is de voortschrijding van de tech niek. men herinnert dan bijvoorbeeld aan de in Korea gebruikte napalmbommen. Dit zijn echter tactische wapenen, die spe ciaal in het open veld worden gebruikt maar die, naar de heer Rijpma zeide, door hun zeer korte werkingsduur in steden niet de schade van brandbommen kunnen veroorzaken. De laatste zijn daarom nog altijd niet verouderd en zij blijven ver schrikkelijke wanens tegen een bevolking, die niet voorbereid is. Dat kan deze alleen zijn, wanneer zij in vredestijd actief wil medewerken, en niet, zoals op 10 Mei 1940, zich bij drommen op het politiebureau in de Smedestraat komt aanmelden om te helpen, als het eenmaal zover is. „We kon den deze mensen een helm en een schepje geven maar ze wisten van niets en benen meer in de weg dan dat zij hielpen. Maar voor het uitbreken van de oorlog kon je ze er niet bijkriieen". aldus de heer Rijp ma. die zijn cause-ip besloot met de woor den: „beter een B.B. zonder oorlog, dan een oorlog zonder B.B De avond werd besloten met een Engelse film over de brandweer in oorlogstijd en de bekroonde film „Het schot is te boord" van Herman van der Horst. ADVERTENTIE VRAAGT UW APOTHEKER OF DROGIST HET ECHTE WATER ZOUT PASTILLES ALLEEN ECHT MET DIT HANDELSMERK HET BESTE MIDDEL TEGEN GRIEP, HOEST OF VERKOUDHEID In het gebouw „Domi" te Overveen begon s oude huurprijzen zullen zich dus moeten Maandagmorgen een contactvergadering, welke belegd was door de provinciale werkcommissie Noordholland inzake de toepassing van de woonruimtewet 1947. Het openings- en welkomstwoord werd gesproken door de voorzitter van die com missie. de heer A. W. H. de Kok uit Bus- sum. Hij wekte op om er voor te werken, dat jonggehuwden ook spoedig een eigen woning zouden kunnen krijgen. Daarna was het woord aan de burge meester van de ontvangende gemeente Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Door ziekte van mr. J. C. C. W. Hiiszeler, de Bloemendaalse wethouder van Sociale Zaken en Huisvesting, is de burgemeester thans andermaal belast met het voeren van de Huisvestingsportefenille. Hij noemde het beheer hiervan werkelijk een last, en noemde in dit geval de moeilijkheden waarmee men te kampen heeft. Er waren mensen geweest die zelfs niet hadden na gelaten corruptie te willen plegen en de purgemeester hadden willen omkopen. Deze poging tot corruptie komt ook vandaag nog voor. Niet alleen tracht men de amb tenaren om te kooen, maar zelfs heeft men wethouder Hiiszeler onlangs een reis naar Parijs aangeboden als hij de wensen van de aanbieder van dat geschenk zou bevre digen. Burgemeester den Tex memoreerde nog de moeilijke tijd na de bevrijding, toen ook het huisvestingsbureau van Bloemendaal een zeer slechte naam had. Na ontslag van één der ambtenaren is daar toen terstond een einde aangekomen. Iluurpolitiek en Woningpolitick Het onderwerp Iluurpolitiek en Woning- nolitiek werd vervolgens ingeleid door de heer J. Bommer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de Partij van de Arbeid en oud-wethouder van Amsterdam. Hij wilde enige uitgangspunten vaststellen. De belangrijkste daarvan is. dat ieder de kosten van zijn eigen huisvesting zelf be taalt. Uitzonderingen danroo zijn mogelijk bij een plotselinge verhoging der bouw kosten, zoals tijdelijk na de beide laatste oorlogen het geval was. Hij herinnerde aan de tot standkommg ven de woonruimtewet 1947. om één gedrartslijn bij moeilijkheden te kunnen volgen. Hij zag het als heel nor maal. dat een gemeente bijspringt in de huurkosten in bennalde gevallen al thans voor beiaarden en zij, die een ondersteuning genieten. Als tweede uitgangspunt noemde do heer Bommer He kloof tussen het huurpeil van oude en nieuwe woningen en bij zag daar in een der grootste gevaren voor de volks huisvesting. De oude huren moeten dus aan die van de nieuwe gestabiliseerde hu ren worden aangenasb Anders zou de situ atie onts+aan dat yonr de nieuwbouw thans niet ^epoe" gegadigden zijn. Zijn derde stelling was. dat als de huur prijzen der oude woningen zouden stijgen tot een peil. waaruit de kosten zouden wor den hefteed, zou deze verhoging door de nverhp-'d moeten worden afgeroomd. Dit. zag hii als bet sluitstuk van r<*n goede huurno- htiek. Maar op dit ogenblik is de huurprijs nog niet zover gestegen, dat van het ma ken van grote winsten sprake kan zijn. De richten naar het kostenpeil van de nieuw bouw. Op dit moment wordt verwacht, dat de huurprijzen van oude woningen tweeën- eennalf maal zo groot zouden moeten zijn als voor de oorlog, wil men de verhouding tussen huren en kostprijs geëffend hebben. De komende huurverhoging De heer Bommer besprak vervolgens nog de met ingang van 1 Januari 1954 van kracht wordende huurverhoging. De So ciaal Economische Raad kwam tot een ge middelde huurverhoging van 115"/» tot on geveer 151%. De meerderheid van die Raad was van mening, dat de verhoogde huur prijzen ten goede moesten komen aan de huiseigenaren. Spreker had zeker oog voor de zogenaamde vergeten groepen en vond het uitblijven van een goede oplossing een zeer schrijnend geval. Dit zal nog meer gaan klemmen, als men straks tot verdere huurverhogingen over zal moeten gaan. De heer Bommer dacht aan een oplos sing in de eerste plaats voor de bejaarden van 65 jaar en ouder en voor degenen, die met hun inkomen onder een bepaald mi nimum blijven. Voor die vergeten groepen zal op 1 Januari zeker de tijd komen, dat zij naar een kleiner^ en goedkopere woon gelegenheid moeten uitzien. Wijziging huurwet Vervolgens besprak het Tweede Kamer lid ook nog de wijziging van de huurwet, die eveneens op 1 Januari 1954 van kracht wordt. Het belangrijkste hiervan, door de heer Bommer besproken, was zijn bezwaar tegen verhoging van de huurprijs bij ge zinsuitbreiding. Deze bepaling is dan ook geschrapt. De regering is voornemens een brochure te laten verschijnen waarin de bepalingen van de nieuwe huurwet zijn uiteengezet. Ook de brandende kwestie van het sleutelgeld wordt in een afzonder lijke bepaling in de nieuwe huurwet ge regeld. Hij besprak ook de verhoging van de huren van bedrijfspanden, waarbij hij een verhoging van 30% te hoog achtte. In het vervolg van de inleiding van de heer Bommer kwam nog ter sprake, de kwestie van het onderhoud der huizen. In Engeland is de situatie bijvooi'beeld, dat huurverhoging pas mag worden doorge voerd als een huis zodanig is hersteld, dat dit weer goed bewoond kan worden. Ten slotte besprak hij nog het probleem van de huisvesting der bejaarden en ook daar bij werd de draad verder gesponnen, die door het gehele betoog van de heer Bom mer viel op te merken, namelijk dat hij als een niet te onderschatten gevaar de kloof tussen de oude en nieuwe huurprijs beschouwt. Ofschoon hierbij werd reke ning gehouden met het feit. dat de verhou ding na 1 Januari beter zal worden en het verschil kleiner. Mede met betrekking tot een rechtvaardiger woonruimteverdeling achtte de heer Bommer het belangrijk, dat de ouden van dagen de grotere ruime huizen zouden verwisselen met een kleiner huis, zoals die tegenwoordig in de com plexen voor bejaarden gebouwd worden. Maar ook hier is het vraagstuk weer van doorslaggevende betekenis. Bij een onder zoek is gebleken, dat in Rotterdam men sen met een inkomen van maximum der tig gulden per week, aan huur bedragen betaalden, die varieerden van zeveneneen- halve tot elf gulden. Het heeft dan ook een punt van bestudering uitgemaakt, hoe mensen met een zo gering inkomen een dergelijke hoge huur konden betalen. De heer Bommer twijfelde er echter niet aan, dat de minister van volkshuisvesting zijn toezegging gestand zou doen om in deze moeilijkheden een tegemoetkoming te ver strekken. In de middagzitting heeft de heer Bom mer op vragen van de aanwezigen de des morgens uitgesproken inleiding op sommi ge punten nog eens verduidelijkt. De Amsterdamse heer W. F. van Eelen moet een psycholoog zijn. Hij heeft een Witte Muizcnstad uitgevonden die, als de bestuurderen van Amsterdam bereid blij ken hun schouders eronder te zetten, reeds volgend jaar op het Rembrandtsplein zal verrijzen: een stad in een stad Het muizenprobleem is daarmee opge lost. Niemand zal durven ontkennen dat er een muizenprobleem is. Men denke daarbij niet zozeer aan het ongerief dat hier te lande met poezen wordt bestreden, doch aan het verschijnsel muis, dat in zijn ge ringheid even catastrofale gevolgen kan hebben als het verschijnsel vliegende scho tel. De muis jaagt immers angst aan. Er zijn in onze wereld vrouwen, die bijna een derde wereldoorlog zouden willen riskeren om van een muis verlost te geraken. De angst voor muizen is door de heer W. F. van Eelen bedwongen en, wat meer is: hij heeft er een feest van gemaakt. Hij volgde daartoe een werkwijze die even geniaal als simpel mag en zelfs moet heten. Hij heeft eenvoudig de muis tot zijn ware afmetingen teruggebracht. Geen mens die straks zijn paleis betreedt zal zich beklemd voelen. Integendeel: in de witte muizen- stad zullen wij leren te spélen met wat eens het voorwerp van één onzer eerste angsten was. De heer W. F. van Eelen heeft nu eindelijk de angst onder glas gezet. Men kan er naar kijken niemand heeft zich daarvoor ooit de tijd gegund, niemand heeft er ooit bij stilgestaan dat het moge lijk was. De uitvinder is, toen hij eenmaal begreep wat hij kon aanrichten, verder gegaan. Dat is mannelijk: men kan er uit afleiden dat hij zich niet met muizenissen ophoudt. Hij heeft het zich zó voorgesteld, dat de be zoekers ook nog plezier konden hebben van hun spel met de angst. Hij wil er wedlopen mee laten houden waarbij u kunt consta teren dat muizen toch meer in kaas geloven dan in het menselijk lichaam. En nóg verder wil deze Amsterdammer gaan. In zijn stad, neemt hij zich voor, bewegen de muizen zich in brandweerauto's door de straten, zij wandelen langs de bioscopen, onder poortjes, over bruggen en naast el kaar. Het is duidelijk wat daarvan het resultaat is: wie in de naaste toekomst twee of drie keer op het Rembrandtsplein is geweest zal er van doordrongen zijn dat er helemaal geen muizen meer bestaan, want de heer W. F, van Eelen heeft er ménsen van gemaakt. H. de G. De leden van de gemeenteraad van Haarlem zijn uitgenodigd de gemeentebe groting voor 1954 in de afdelingen te be spreken op Woensdag 16 December ten stadhuize. De openbare behandeling is beoaald op Woensdagmiddag en -avond 17 Februari en volgende dagén (18, 19, 24, 25 en 26 Februari). Mr. J. W. de Jong Schouwenburg te Aer- denhout is benoemd tot commandeur in de orde van Wasa. De kentekenen van de orde is hem Maandag ter hand gesteld door de Zweedse gezant te 's Gravenhage. B,e officier van justitie te Haarlem heeft Maandag na een verhoor geen termen aan wezig geacjit een 33-jarige inwoner van Zandvoort, die Woensdag in de Apollohal te Amsterdam werd aangehouden, in hechtenis te houden. De man, die ervan verdacht werd een inwoner van Lochem voor een bedrag van f 10.000 te hebben opgelicht, is op vrije voeten gesteld. Wanneer om een uur of vijf in de kousenfabriek Hin N.V. aan de Zijlweg in Haarlem het sein wordt gegeven, dat het werk geëindigd is, dan stappen enkele tientallen mannen en vrouwen, jongens en meisjes niet op hun fiets om naar huis te gaan maar beginnen in een van de gebouwen aan een werk dat zij geheel uit eigen beweging zijn begonnen, waar zij niets mee verdienen en waar zij zelfs het avondeten enkele uren voor verschuiven. Een groot gedeelte van het uit ongeveer duizend mensen beslaande personeel heeft namelijk de handen uit de mouwen gestoken en helpt Sint Nicolaas een stevig handje in deze voor hem zo bijzonder drukke tijd. En aan deze hulp zal het te danken zijn, dat ook het kintertehuis „Ducro" aan de Schoter singel 8, Zaterdagmiddag 5 December het Sint Nicolaasfeest door alle kinderen mee gevierd kan worden. Evenals verleden jaar verzorgen weer een aantal fabrieken en scholen een Sint Nicolaasfeest voor een of ander tehuis en nu ongeveer tien dagen geleden kwam bij enkele leden van het personeel van de kousenfabriek Hin het idee op om óók een tehuis te „adopteren". Zij bespraken het plan met de directie, met de personeelchef en met hun collega's en al spoedig sprak niemand meer over iets anders dan over de mogelijkheid om in de korte tijd. die nog restte genoeg speelgoed en geld bij el kaar te krijgen om de ongeveer vijftig kinderen van het „Ducro"-tehuis een on vergetelijke middag te bezorgen. De directie van de fabriek was ogenblik kelijk voor het plan te vinden. Zij stond een nog niet in gebruik genomen fabrieks hal af, leverde de materialen voor het ver vaardigen van nieuw speelgoed, stond toe, dat het gereedschap van de fabriek ge bruikt werd en zorgde voor alle mogelijke kleinigheden, die nu eenmaal aan dergelijk werk verbonden zijn. De personeelchef kneep misschien af en toe een oogje dicht als er iemand tussen de bedrijven door en kele minuten in de „Sinterklaas-hal" te vinden was en wekte voorts zijn personeel op om vooral mee te doen. Oud werd nieuw Het personeel zelf deed de rest. En deze rest bestaat uit timmeren, schaven, zagen en draaien, uit plakken, stoppen, naaien en schroeven en uit al die handelingen die nu eenmaal nodig zijn om van oud nieuw te maken. Want iedereen, die in een diepe kast nog een beschadigd speelgoed-auto-tje of een paar gedeukte poppen kon opschar relen nam deze mee en de cottonbreiers, de wevers, de.... enfin noemt u ze maar op, al die schakels in het productieproces op een kousenfabriek, veranderden in tim merlieden en metaalbewerkers, in boek binders en in schilders. Na afloop van het werk, de N.V. Hin werkt in ploegen, trok een gedeelte van het personeeel naar de werkplaats en men be gon vlijtig al het meegebrachte speelgoed op te knappen. Dat lukte best en nu enkele dagen vóór de feestdag staan er al tafels vol met het mooiste speelgoed dat men zich kan in denken. Te veel om op te noemen en nog komt er dagelijks nieuwe voorraad binnen. Ook het vrouwelijk gedeelte van het per soneel helpt mee en zij maken, hoe kan het ook anders, poppenkleren, attributen, die voor kleine meisjes toch zo bijzonder be langrijk zijn. Volgend jaar.... Tevens werd er nog een geldinzameling gehouden om er voor te zorgen, dat de kinderen Zaterdag niet „op een droogje" behoeven te zitten en het werk zal pas zijn voltooid als de kinderen uit volle borst „Dank u Sinterklaasje" zingen. Over één ding zullen personeel en direc tie dan echter spijt hebben: dat ze niet eerder met dit werk begonnen zijn, maar volgend jaar is er alle gelegenheid om deze (geringe) fout goed te maken. ooococoococxxxxxxxcoooooc JOCOCOOOCOOOOCOOOOOCCO Evenals vorige jaren nemen een aan tal'' Haarlemse bedrijven deel aaii de speelgoedactie van de VARA: Het kmdertehuis, Hunzestraat 12 wordt geadopteerd door de dansgroep ,.De bonte rei" uit Den Haag. Het per soneel van atelier Sindorf, Dainrak 94. Amsterdam zorgt voor het Burgerwees huis, de leerlingen van de Hartclust- school voor het kindertehuis Vonrdaan Groenekan; het personeel van de kou senfabriek Hin, Zijlweg, Haarlem voor het kinderhuis Ducro, NVV Jonge strijd Haarlem voor Wees een Zegen; de parfjimerie „Bourjois", Den Haag voor het Marijkehuis aan de Rusten- burgerweg in Bloemendaal en de Cev- rale Werkplaats neemt het paedolo- gisch Instituut in de Vossiusstraat 56, Amsterdam voor haar rekening. CODOOOOOOOOOCXXOOOOOOOOOOCCOOOOOOOOOOOCOOOCCOOCOCOOCOOOO

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9