Zandvoorts raad besloot tot herbouw van het Zuiderbad Indianen zijn in vele staten burgers van de tweede rang .Clowntje Rick Een aarzelende liefde Slechts drie raadsleden was het exploitatie-risico te groot Eensgezindheid rondom belangrijke beslissing c^nack Beulingen g:vu!d met amandelspijs S.E.R.-advies over de mededingingsregeling ^Brieven aan etc redactie Feuilleton Temidden van Winnetou's nazaten Amsterdamse Beurs WOENSDAG 2 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Stille Armen te Heemstede Russische protestnota aan Pakistan Sport in 't kort Investering met Rurni- gelden in Indonesië Amerikaanse Evangelist in de Zuiderkapel PSVH kampioen door Dorothy Quentin De tegenstelling in de Zandvoortse raad, die zich in de vorige zittingen vaak tot in kleinigheden toe manifesteerde, was in de vergadering van gisteravond gelukkig nauwelijks meer te bespeuren vooral waar het ging om het zo belangrijke besluit tot herbouw van het Zuiderbad. Het werd genomen met een stemverhouding, die na zoveel herhalingen van de helft plus één tegen de rest als een welkome afwisse ling kwam: 12 tegen 3. De drie tegenstemmers waren de heren Weber, Koning en S 1 a g v e 1 d (allen van de „Algemeen Zandvoorts Belang"-fractie). In de grondige voorafgaande besprekingen in de raad werd ook een ruiterlijke erkenning gedaan door wethouder Van der W e r f f, die als raadslid altijd tegen het plan was geweest en thans openhartig mededeelde dat hij bij het zien van de grote mérites van het plan zijn vroegere houding wel moest laten varen. Dat deze verklaring geen opmerkingen uitlokte tekende de herwonnen harmonische sfeer waarin ^Zandvoorts raad deze vérstrekkende beslissing nam. De eerste, die over het voorstel het woord voerde, was een tegenstander, de heer Weber, die het optimisme ten aan zien van de exploitatie ongerechtvaardigd vond. Hij noemde de omzetten van een volgens hem met het Zuiderbad vergelijk baar bedrijf: 1947 (een jaar vol zonne schijn) f 71.000; 1948: f 68.000; 1949: f 51.000 en 1950: f 50.000. Dit gaf hem reden, de verwachting van de geraadpleegde secre taris van „Bedrijfs-horeca" niet te delen, dat de jaarlijkse pacht van f 12.000 door de exploitanten van het bad en het restau rant zou kunnen worden opgebracht. De heer Tates (V.V.D.) verklaarde zich vóór de herbouw, ook al achtte hij het wenselijk het bad en het restaurant niet afzonderlijk te doen exploiteren, omdat er dan zijns inziens een schadelijke onderlinge concurrentie zou kunnen ontstaan. „Alle hulde voor hen, die van Den Haag de grote bijdrage van f 369.365.hebben weten los te krijgen", zei vervolgens de heer Van Kuyk (P.v.d.A.). Slechts f 50.368.— van de herbouwkosten, al vormen die op zich zelf een aardig sommetje, zullen daardoor voor rekening van de gemeente komen. Wat de exploitatie betreft moet de raad zich niet door moeilijkheden in het ver leden laten afschrikken particuliere hötelbouwers zijn hem voorgegaan in durf en ondernemingszin en „ik zou me scha men als de gemeente dit onder deze gun stige omstandigheden niet zou aandurven". De heer Lindeman (K.V.P.), van wie men bij gelegenheden als deze altijd een uitvoerige financiële beschouwing kan be luisteren, schoot daar ook nu niet in te kort. Het bedrag van f 51.272.— aan rente, dat de gemeente in de afgelopen jaren op haar claim bij het rijk ontving, en dat, nu tot herbouw met rijkssteun wordt overge gaan, moet worden terugbetaald, wordt in de exploitatiebegroting gecalculeerd, zodat de gemeente het via de pacht geleidelijk toch weer incasseert. Desnoods met klein verlies „Laat het nu in de eerste jaren eens ge beuren, dat er een klein bedrag van de pacht bij inschiet, dan nóg is deze voorzie ning in onze badplaats belangrijk genoeg om verwezenlijkt te worden", aldus de heer Lindeman. De heer Slagveld (A.Z.B.) zag de gunstige kosten-verhouding tussen het rijk en de gemeente echter als een „mooie schijn" en zei dat hij als wethouder steeds had ervaren, dat de uiteindelijke kosten altijd veel groter zijn dan de geprojec teerde. Een nadelige factor noemde hij het ADVERTENTIE ontbreken van een behoorlijke parkeer plaats waar het Zuiderbad komt. Na de instemming met het voorstel van dg heer Gosen (A.R.) volgden weer te genwerpingen van de heer Koning (A. Z.B.), die constateerde „dat de toestand langs de Nederlandse kust rijp wordt voor het vrije baden". Een restaurant bij de badinrichting achtte hij „helemaal niet nodig nu er in verschillende plannen reeds met drie a vier andere restaurants wordt gerekend". De ervaring van de laatste jaren heeft toch al geleerd dat er „meer buiten de baden wordt gebaad dan in de baden" een uitspraak, die grote hilariteit teweeg bracht. Met „baden" werden uiter aard badinrichtingen bedoeld. Bovendien vreesde heer Koning, dat met het restau rant onbillijke concurrentie aan andere restaurants zou worden aangedaan. Nadat wethouder Van der Werff (C.H.) er bij de raad op had aangedrongen deze kans niet te laten voorbijgaan en wet houder Kerkman (P.v.d.A.) op enige détailcritiek van de heer Lindeman had geantwoord, kwam in tweede instantie on der meer de meest overtuigde tegenstari- der, de heer Weber, nog even aan het woord. „Ik heb mijn vergelijkende cijfers uit de praktijk", waarschuwde hij, „de gemeente kan rekenen op tekorten. Laat de raad zich niet door de gunstige theorie-cijfers laten leiden bij zijn besluit". Daarop volgde de stemming, waarbij al leen de heren Koning, Weber en Slagveld hun „tegen" deden horen. ADVERTENTIE Stationsplein 6 Telefoon 21750 Beulingen gevuld mst gehakt heeft voor de St. Nicolaas weer de bekende heerl ijke Met deze vullingen ook in Lettervorm verkrijgbaar Teddy gevoerde Windjackets Het Comité voor Stille Armen te Heem stede heeft sedert de vorige opgave de vol gende bijdragen ontvangen: G. S. ƒ2,50; B. ƒ2,50; Mej. W. d. V. ƒ2,—; L. H. C. ƒ2,50; G. M. L.—M. ƒ2,50; A. F. B. ƒ2,50; Mevr. L. D.J. ƒ5,—; Mevr. J. L. Ph. H. H. v. Z.— d. 1. F. S. ƒ2,50; L. v. L. S. v. L. ƒ10,—; Mevr. Wed. Dr. H. L. O.—R. ƒ5,—; J R. ƒ5.—; Mevr. I. D.—D. ƒ2,50; A. M. ƒ5,—; mevr. H. P. D. 2,50; Mevr. E. C. J. D. 5,—; mevr. J. ƒ5,M. M. ƒ2,50; Handwerkfonds ƒ5,—; Mr. A. G. A. v. R. ƒ10,—; H. L. B.— B. ƒ5,—; A. W. M. S. ƒ2,50; J. C. v. d. B. ƒ3,50; Mevr. S. v. S. ƒ10,—; J." D. B. ƒ5,—; Coppy 10,—; J. H. P. 25,—; D. v. W. f 25,Totaal 165,50, zodat nu is ont vangen ƒ776,06. De penningmeester, de heer A. van Win- gerde, zal gaarne Uw giften in ontvangst nemen zowel te zijnen huize, Antonis Duyck- laan 12. als ten Raadhuize. Zijn gironummer is 1533Ó8. Het advies van de Sociaal-Economische Raad betreffende het voorontwerp wet economische mededinging, dat vorige week bij de Tweede Kamer is ingediend, is thans bekendgemaakt. Het ontwerp voorziet in een overheidsingrijpen, waar een teveel dan wel een tekort aan concurrentie voor het algemeen belang schadelijk gevolgen oplevert. De door het voorontwerp gevolgde en, ook door de raad gehuldigde gedachten- gang, dat ondernemingsafspraken en marktposities met een monopolistische strekking bij de huidige structuur van de markten en de huidige productietechniek niet in beginsel verwerpelijk zijn, brengt mede, dat in het algemeen slechts in con- creto zal kunnen worden beoordeeld, of zij aanleiding geven tot overheidsbemoeiing. De raad acht een zekere beperking van het begrip „mededingingsregeling" niet be zwaarlijk, omdat ondernemerscombinaties veelal een economische machtspositie zullen opleveren, waardoor, zij het dan ook in beperkte mate, tegen misbruiken vrijwel steeds ook zal kunnen worden opgetreden met behulp van de bepalingen van het wetsontwerp, die op de economische machtsposities betrekking hebben. De raad is van mening, dat het althans in het stadium waarin het kartelbeleid zich nu bevindt, niet zo spoedig zal voorkomen, dat met betrekking tot hetgeen op het ge bied van mededingingsregelingen al dan niet geoorloofd is, algemeen geldende uit spraken kunnen worden gedaan. Het ligt echter in de lijn van de verwachtingen, dat met het toenemen van de ervaring de for mulering van zekere algemene regelen mogelijk zal zijn. Met het oog op de voordelen, die deze werkwijze biedt, wil de raad daarom in overweging geven in het ontwerp de moge lijkheid te openen tot vaststelling van al gemene maatregelen van bestuur ten aan zien van mededingingsregelingen. LONDEN (Reuter). Naar het officiële Sovjet-Russische persbureau Tass mede deelt, heeft de Sovjet-ambassadeur in Ka- ratsji Dinsdag een nota van zijn regering overhandigd, waarin de Sovjet-Unie bij de regering van Pakistan protesteert tegen en opheldering vraagt over een mogelijke vestiging van Amerikaanse militaire en iuchtbases op Pakistaans gebied en tegen het deelnemen door Pakistan aan plannen voor het vestigen van een blok in het Mid den-Oosten. In Washington heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, Henry Suydam, Dinsdag verklaard, dat de Verenigde Staten geen onderhandelingen gevoerd hebben. De Pakistaanse premier, Mohammed Ali, heeft Dinsdagavond verklaard, dat „er nooit te eniger tijd sprake is geweest van het aanbieden van militaire bases aan enig vreemd land". WIM SNOEK VOORLOPIG NIET NAAR AMERIKA. Het besluit van de Neder landse Boksbond om hem de toestemming te onthouden voor het gevecht tegen Yolande Pompey is voor de Nederlandse kampioen in het halfzwaargewicht Wim Snoek wel de grootste drijfveer geweest om voorlopig van zijn trip naar Amerika af te zien. (Verkort weergegeven) Aan een wielrijder. Schakel uw vóór- en achterlamp in serie, dan branden deze óf tegelijkertijd óf geen van beide, hetgeen u kunt waarnemen zonder om te kijken. Deze schakeling moest van hogerhand zijn voorgeschreven. F. van R. (De door deze inzender aanbevolen serieschakeling van voor- en achterlicht heeft zowel om electro-technische als prac- tische redenen meer na- dan voordelen. Beter is de schakeling van het achterlicht in serie met een tweede achterlichtlampje, dat men bijvoorbeeld aan het stuur beves tigt in een daarvoor in de handel zijnd kokertje. Redactie H.D.). Hardboard platen-fabriek produceert voor woningbouw Onderhandelingen met de Indonesische autoriteiten om in Oost-Java een fabriek van hardboardplaten op te zetten hebben tot volledig resultaat geleid, zo bericht de N.V. Industriële maatschappij „Albadjati" aan eigenaren van geblokkeerde kapitaals rekeningen (Rurni-gelden) bij banken in Indonesië. Het artikel hardboard dat in Amerika, Europa en Australië in zeer grote hoeveelheden wordt vervaardigd en gebruikt, is tot nu toe nimmer in Indone sië zelf gefabriceerd, doch werd uitsluitend ingevoerd. Het maatschappelijk kapitaal van de nieuwe fabriek bedraagt rp. 30 millioen, waarvan na de onderhavige uitgifte ge plaatst zal moeten zijn rp. 10.500.000. De aandelen ad rp. 1000 per stuk zullen op naam luiden en a pari worden uitgegeven. Het primaire dividend bedraagt 6 percent. Het bedrijf draagt een duidelijk kapi taalintensief karakter en de factoren sa larissen en lonen zijn relatief lage kost prijscomponenten, aldus het bestuur. Een groot deel van het kapitaal zal in vaste intrinsieke waarden gedekt blijven. In to taal is ruim 80 percent uit afschrijvingen liquide terug te verwachten. De fabriek zal worden gevestigd in de nabijheid van Malang, waar jaarlijks een zeer grote hoeveelheid suikerriet uit be- volkingsaanplanten wordt vermalen en waar derhalve een voldoende overschot bestaat om de fabriek van de nodige grondstoffen te voorzien. Mede in verband met de veelzijdige toepassingsmogelijk heden van hardboardplaten zal het niet moeilijk zijn een vlotte afzet te vinden voor de beoogde productie van circa 1500 ton per jaar. Dit is de eerste maal, dat geblokkeerde rupiahgelden voor investeringsdoeleinden kunnen worden aangewend. Een taxatie van het totaal dezer gelden is zeer moei lijk, maar men neemt aan, dat deze min stens enige honderden millioenen rupiah's belopen. Gezien de noodzakelijke in dustrialisatie in Indonesië en de maat regelen tot deviezen besparingen, verwacht men nog andere nieuwe industriële pro jecten, eveneens te financieren met ge blokkeerde rupiah's. Op 6 December zal onder leiding van Reverend Cornelius Vanderbreggen, een jonge Amerikaanse Evangelieprediker in de Zuiderkapel in Haarlem een bijzondere jeugddienst worden gehouden voor de Stichting tot Verkondiging van het Evan gelie en Verspreiding van Christelijke Lec tuur. Zang, muziek en getuigenissen zullen het gesproken woord afwisselen. Twee jaar geleden was genoemde Evan gelieprediker reeds geruime tijd in ons land. Sinds kort heeft hij zich met zeven Amerikaanse medewerkers gevestigd in het Wonderhuis in Rijnzaterswoude; waar zijn ouders geboren zijn. Op 10 December zal hij eveneens in de Zuiderkapel een lezing houden getiteld „Donker Europa" en daarbij een serie kleurenfoto's over Zwitserland, Italië, Spanje, Oostenrijk, Duitsland, België en Nederland projecteren. Het voetbalelftal van de Politie Sportver eniging Haarlem is gisteren door een vijf- nul overwinning op Westerhout (politie Be verwijk) kampioen geworden van de tweede klasse C van de Politie Sportbond. Het pro moveert nu naar de eerste klasse. Maar als je nou denkt, dat het verkeerd uitl-open van Seppo's streek en de straf daar voor hem wijzer gemaakt hadden, dan vergis je je toch Die jongen was wel erg hardleers. Een ander zou na zoiets wel wat verstandiger geworden zijn en bedacht hebben, dat de kruik zolang te water gaat, tot-ie breekt. Maar Seppo was nu eenmaal 'n verschrikkelijke plaaggeest, en hij kon het niet laten. Toen later Rick en Bunkie in de tuin wat aan 't voetballen waren, kwam Seppo er ook bij. „Ik doe ook mee!", riep hij. Eigenlijk waren de beide anderen daar helemaal niet blij mee, want ze wisten wel, dat Seppo toch niet prettig kon meespelen, zonder de boel in de war te schoppen. Maar- ze wildenhem toch niet zo maar weigeren om mee te doen. Dus ging Seppo ook aan 't trappen tegen de bal. Pas op, niet zo hard trappen, en niet zo hoog!", waarschuwde Rick. Maar Seppo trok er zich weinig van aan. Elke keer, als de bal bij hem kwam, gaf hij er 'n wilde schop tegen. Dat scheen hij bijzonder leuk te vinden. Maar toen Twee Indianen-meisjes lieten zich niet direct fotograferen, maar waren toch bereid even te lachen. 8) „Je bent net op tijd gekomen, Val, om een lynchpartij te voorkomen", z-ei Gavin droogjes. „Ze willen weten wat we gaan spelen en nog een heleboel meer". „Dat kan ik me levendig indenken!" Val glimlachte en nodigde allen met een sim pele handbeweging uit rond hem te komen staan. „Ik had jullie eigenlijk al veel eer der moeten inlichten, maar H.H. telegra feerde pas enkele dagen geleden, dat het met de tourriée in orde was en ik mocht toch geen valse verwachtingen scheppen. („H.H." was de zakelijke leider van Her- rick's gezelschap, Herbert Holcourt). „Is het een grote verrassing, Val?", vroeg June, op haar tenen balancerend. Ze danste, was lar.g niet slecht in jonge- meisjes-rollen en zag er uit als een plaatje. Maar het waren vooral haar voe ten en haar veelzijdigheid, die voor Val grote waarde hadden, meer dan haar lief gezichtje. Herrick bracht weinig stukken, waarin dans-scènes voorkwamen, maar zo nu en dan voegde hij graag een korte bal let-acte aan zijn stukken toe. June was een gewaardeerde kracht voor Herrick's troep. „Jullie zullen best tevreden zijn: nieuwe plaatsen, goed eten en een prettig publiek". Val grinnikte jongensachtig en hield zijn handen op als waren het kommetjes. „Ze zullen uit jullie handen eten!" „Geloof ie dat, zo kort na de Old Vic?" Toen het algemeen, enigszins geforceerd gelach was weggeebd. zei Herrick ernstig: „Ik geef toe, dat we geen Old Vic zijn, maar we kunnen het publiek daar in Nieuw Zeeland zeker geven waar het naar snakt: goed, levenoig toneel. Van mijn ge wone politiek wiik ik overigens niet af met ons kleine gezelschap gaan we naar kleine plaatsen....". Val vertelde uitvoerig over de tocht, even het financiële gedeelte aanrakend: „Het is jammer genoeg niet mogelijk om te gaan vliegen nu we onze eigen decors meenemen. Ik heb daarom geboekt op de „Zuider Ster", een vrij oud en nogal lang zaam schip, maar op het reisbureau zeiden ze me dat het niet oncomfortabel was. We hebben nu tijd te over om te repeteren.." „Wat repeteren, ouwe jongen?", bromde Everitt Wills. Val noemde de vier stukken... Het enthousiasme was niet erg groot Een ea- caphonie barstte los toen Val's volgelin gen hun rollen in „De Lachende Vrouw" en „De Wind en ae Regen" begonnen op te halen. „Goed, 't zijn geen nieuwe stukken, maar ze zijn best en uitstekend geschikt voor onze kleine troep en mijn versie van Ham let heeft geen volle bezetting nodig. „Rood Fluweel" is bovendien spiksplinter nieuw. Het wordt vast en zeker een succes, jullie zuilen het geweldig aardig vinden „Ik heb er een hard hoofd in, we zijn op het ogenblik wel erg klein", protesteer de Abbott. „In Nieuw Zeeland zullen we vijf jonge acteurs engageren", zei Herrick en hij glimlachte om de schuldbewuste gezich ten. Hij stak zijn handen in de zakken van zijn kameelharen jas en voegde er een beetje plechtig aan toe: „Maar natuurlijk reken ik op jullie om de „spirit" er in te houden; de stukken moeten vlot lopen. Voor die vijf nieuwelin gen zal het een pracht ervaring zijn en het publiek zal het wel aardig vinden eigen acteurs te zien: Ik voel er trouwens altijd veel voor acteurs aan te trekken uit de streek waar we spelen". Val knikte in de richting van een jonge man, die op de rand van het podium zat. „Zie Pierre nu eens, pikten v/e hem niet in Parijs op?" Pierre de Rougemont snoof even en trok zijn neus op. „Je toon vond ik bepaald niet aardig, Val". En weer lachte .edereen. Wat heeft hij ze toch goed in de hand, dacht Rosemary en wat springt hij pret- DOOOOOOOOOOCOCO Toen Columbus Amerika ontdekte (ruim 450 jaar geleden) woonden er in het gebied, dat thans omvat wordt door de Verenigde Staten van' Noord-Amerika ongeveer 800.000 Indianen. Onderlinge oorlogen, armoede, ondervoeding en epidemieën maak ten in de loop der eeuwen honderdduizenden slachtoffers en aan het einde van de 19e eeuw waren er nog maar 240.000 Indianen over. Sedertdien echter is hun aantal groeiende en op het ogenblik wonen er in de Verenigde Staten ongeveer 400.000. Merkwaardig is, dat het aantal volbloedigen groter wordt. Daarbij ziet men het ver schijnsel recente studies geven er blijk van dat halfbloeden of zij die meer dan voor de helft Indiaans bloed hebben, trouwen met volbloed Indianen, terwijl zij, die minder dan voor de helft Indiaans bloed hebben, vaak huwen met niet-Indianen. Terwijl het er dus alle schijn van heeft dat het Indiaanse „ras" nog een lang leven is beschoren en vele Amerikaanse Indianen zijn trots op hun afkomst grijpt de culturele assimilatie allengs verder om zich heen. Steeds meer India nen denken en handelen als de blanke man en trachten met veler lei middelen hun levensstandaard omhoog te brengen. Die levens standaard ligt ook uitgezonderd bij enkele rijke Indianenstammen zoals de Osages, die enorme inkom sten genieten van de oliebronnen, die op hun reservaat liggen be neden een fatsoenlijk minimum. Statistisch is vastgelegd dat het gemiddelde inkomen van de Indi aanse landbouwer bijna 1400 dollar bedraagt, terwijl de Amerikaanse boer meer dan 3000 dollar per jaar verdient. Zo heel veel middelen om rijk te worden hebben de Indianen over het algemeen niet. Zij kunnen geen geld lenen omdat er geen ze kerheidstelling is. Alleen de fede rale regering is bereid hen geld te lenen en dat gebeurt veelal niet op aantrekkelijke voorwaarden, welke een onderdeel vormen van het streven om de Indianen tot volkomen afhankelijke burgers te maken. Discriminatie Gezien dit alles mankeert er nog wel iets aan de gelijkgerechtigheid van de Indianen met de andere Amerikaanse burgers, maar er zijn nog veel meer feiten op grond waarvan de Indianen als tweede rangs burgers worden beschouwd, hoewel niet in die mate als de negers in het Zui den der Verenigde Staten. Zij zijn onder worpen aan een aantal discriminerende maatregelen, welke zijn genomen door de regeringen der afzonderlijke staten. Een aantal dezer verbiedt het huwelijk tussen Indianen en niet-Indianen. In tal van steden en dorpen, welke in de buurt van een reservaat liggen, worden de Indianen niet bediend in restaurants, zijn zij niet welkom in de plaatselijke hotels en worden zij zelfs in bepaalde winkels met een scheef oog aangezien. In sommige staten worden ernstige bezwaren gehoord- tegen de toe lating van Indiaanse kinderen tot de openbare scholen. In menig geval worden Indiaanse leerlingen in afzonderliike klas sen geplaatst en mogen niet met de blanke kinderen op hetzelfde schoolplein spelen. Hun getuigenis voor de rechtbank werd niet altijd voor vol aangezien, hoewel daar in de laatste tijd verandering is gekomen, en in sommige staten heeft de wetgever Indianen verboden om getuigenis af te leggen. In het algemeen kan men zeggen dat de Indianen niet voor goede betrekkingen in aanmerking komen, terwijl zij in tijden van slante het eerst op straat worden gezet. Zowel in Noordelijke als in Zuidelijke staten is het lidmaatschap van vakvereni gingen voor Indianen verboden, hetgeen met zich meebrengt dat zij uitgesloten zijn van verschillende beroepen, zulks in ver band met de „closed shop". Hoewel het opperste gerechtshof der Verenigde Staten zich verzet tegen bepalingen in sommige staten volgens welke de verkoop of ver huur van eigendommen aan Indianen is verboden, blijkt in de praktijk toch, dat bepaalde stadswijken uitgezonderd zijn voor bewoning door Indianen. Naar de stam terug Het is begrijpelijk dat vele jonge India nen de aansluiting met de blanke wereld ontberen en dat zij teleurgesteld naar het reservaat terugkeren, in de hoop daar vriendschap te vinden en welkom te zijn. En dan ziet men dat zij, na die teleurstel lende ervaring in de blanke wereld, nog veel meer Indiaan zijn geworden dan zij vroeger waren. De opvoeding voor de blanke wereld moet met omzichtigheid geschieden, maar aan de andere kant, dient de blanke wereld zijn vooroordelen te laten varen. Deze vooroordelen zijn van verschillende aard en spruiten ten dele voort uit onwetendheid. De bewering dat de Indiaan van nature lui zou zijn, is on houdbaar gebleken. Naar verhouding zijn er evenveel luie blanke Amerikanen als luie Indianen. Oude Indianen hebben vroe ger hun oude activiteit moeten staken toen zij in een reservaat kwamen. De activiteit, waarvoor zij in hun jeugd waren ge oefend, hield op te bestaan toen hun lan derijen werden verkocht aan de blanken. Het werk der mannen bestond vroeger uit jagen, vissen en strijden. Toen de noodzaak Een van onze medewerkers heeft een bezoek gebracht aan een Indianen reservaat in de woestijn van Arizona. In een viertal artikelen vertelt hij van het land en het volk der Indianen, van de pogingen óm hen met behoud van hun specifieke hoedanigheden tot volledige Amerikaanse burgers op te voeden en van de vaak weinig fraaie rol, welke door de eeuwen heen door de blanken ten aanzien van de Indianen is gespeeld. daarvan niet meer bestond en de mogelijk heid daartoe zelfs niet meer werd geboden, waren ze werkeloos. Ze waren er niet op voorbereid om datgene te doen wat een blanke verricht om in zijn onderhoud te voorzien en herscholing bleek moeilijk te zijn. Velen van hen leefden in de zoge naamde „verdragsperiode" en meenden dat de regering er voor verantwoordelijk was om hen brood, kleding en dekking te geven in ruil waarvoor zij het vechten zouden staken en een rustig leven zouden leiden. De jonge Indianen, die nu de lagere of middelbare scholen van de Indian Ser vice bezoeken, geven blijk van even grote ijver en doorzettingsvermogen als de blan ke kinderen. En de leerstof verschilt niet van de andere scholen in de betrokken staten. Maar een Indiaanse universiteit be staat tot heden niet. Taak op lange termijn Het verschil in huidskleur, afstamming en het hardnekkig voortleven van misver standen, maken het leven der Indianen buiten de reservaten niet altijd even aan lokkelijk, maar de politiek der overheid is er niet alleen op gericht om de toestand in de reservaten te verbeteren, zij wil ook diegenen, die buiten het reservaat leven, de mogelijkheid bieden om, tegen alle voor oordelen in, een aansluiting te geven aan het maatschappelijk leven der blanke Amerikanen. Een taak van lange adem. tig met hen om. Ze verlangde er steeds vuriger naar in Herrick's troep te worden opgenomen. Op het ogenblik voelde ze zich een soort weesmeisje. Niemand had haar nog opgemerkt. Een levendig gdkprek ontwikkelde zich zowel tussen de acteurs als tussen de leden van de technische staf. John Brail, de timmerman, Tim Summers, de electricien, Terry Jordan, de décor-ontwerper en -schilder, die nagenoeg ieder baantje ach ter de coulissen kon vervullen en juffrouw Tulip, die de scepter zwaaide over de kle- renmanden, hadden allemaal iets te vragen en iets op te merken. Toen iedereen Herrick leeg gevraagd had, werden er kleinere groepjes ge vormd om een en ander nog eens nader te bespreken. Val ging naast Gavin zitten, die allerlei aantekeningen aan 't maken was op strookjes papier. „Wie is dat meisje daar?", vroeg Val zachtjes. Hij had eindelijk het ijverig le zende figuurtje bij het raam ontdekt. Gavin lachte even. „Rosmary Combe, mijn nieuwe assis tente. Gisteren heb ik nog met je over haar gesproken. Ze lijkt me wel goed. Ik heb haar al beloofd dat ze 't baantje kan krijgen". „Verdikkeme!" Gavin begreep Val maar al te goed. Het meisje, dat ziek was geworden en nu dus niet mee *on gaan, had een belangrijke rol moeten spelen in „De Lachende Vrouw". 3-354 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dain Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U S Steel Slotkoers gisteren 99»/, 18414 229 194% 344% 93 144 136 115 10054 179% 167 17454 17354 337/ib 51 48 7554 20»/,8 Openings koersen 99% 184 22854 194% 34454 92% 143 136 116 99 179% 167 17454 173% 33 51 43% 74 20% 38% Met het hoofd naar beneden gebogen en geabsorbeerd door zijn gedachten zei Her rick: „Een dwaze naam voor haar: Rose mary. Ze had Katharine moeten heten. Ze heeft iets stormachtigs over zich maar aan de andere kant ook weer iets zachts ze doet me aan iemand denken. „Ze heeft iets weg van een jonge Kathe- rine Hepburn", merkte Gavin op, „ze is net zo fel en hartstochtelijk. Je weet toch nog wel dat we haar Portia zo bewonderd hebben.op de avond van de Toneel school »0mmmje hebt een ver schrikkelijk goed geheugen, Gavin!" „Dat heb ik hier wel nodig!", merkte de Schot droogjes op. Hij vertelde Herrick echter niet dat op een meisje als Rose mary Combe eigenlijk nog een kind enkele prijzende woorden van iemand als Val een geweldige indruk zouden maken. Het zou een pleister op de wonde van haar geknakte trots zijn. En Rosemary had op het ogenblik alle steun nodig! „Je gelooft toch nietdat ze Frik zou kunnen spelen?", zei Herrick met zachte stem. Valentine Herrick handelde vaak op im pulsen en hij kon nu en dan zo koppig zijn als een muilezel. Alles moest gedaan worden op zijn manier, zoals hij het zich in een flits had voorgesteld. Gelukkig wa ren zijn plotselinge denkbeelden doorgaans uitstekend, zodat hij helemaal op deze methode van werken was gaan vertrou wen, Wanneer Gavin iets graag op een andere manier aangepakt wilde zien, don opperde hij zo voorzichtig mogelijk zijn nieuwe ideeën bij Val. Hij ging dus door, zonder ook maar enige druk op Val uit te oefenen: „Dat ze met haar been trekt, valt niet erg op en Frik zou best een beetje kreu pel kunnen ziin. 't Zou trouwens goed bij haar karakter passen. Het meisje heeft precies dat bittere, dat verborgen vuur en de intelligentie om Frik te kunnen spe len". Herrick keek nog eens in de richting van Rosemary. Hij zag echter niet veel van haar; slechts haar gebogen hoofd, de mooie lijn van haar nek, juist waar deze uit de oude, blauwe trui te voorschijn kwam en de zomen van haar broek. Frikdacht hij. Ja, ze is Frik maar kan een meisje, dat nog maar pas de Toneelschool verlaten heeft, al zo'n zware rol spelen? Ze zou bijna de hele avond op het toneel zijn.... Logan was, ondanks zijn schalkse, Schotse humor en z'n eeuwige droogheid en kalmte, slim als geen ander. Herrick had groot respect voor zijn opvattingen. HOOFDSTUK III Zonder dat ze ook maar één ogenblik opgekeken had, wist Rosemary dat Her rick over haar aan het praten was. En toen hij in haar richting liep. leek het Rose mary of hij langzaam, voorzichtig en bijna teder een soort magnetisch koord, dat tus sen beide gespannen was, inhaalde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6