Daar zit muziek in! 1 ROOMBOTERLETTERS 5 BARKER'S CAFETARIA Kort en bondigj Stichting club- en buurthuizen heeft geen wanhopige taak In Februari weer Interscholair Jeugdtournooi in Haarlem Dankbaar gestemd jaarverslag TRAVIATA DE ROOIJ Het" concert van Boccherini V.W. en Am. Ford te huur Jongen na aanrijding overleden Pseudo-Sinterklaas geeft geld terug WOENSDAG 2 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Twee zilveren jubilea bij het P.N.W. Door het N.Ph.Omet Gaspar Cassado Burgerlijke Stand Adoptie-comité Bejaarden Afscheid directeur Kreuger van Holland-Nautic Dame na aanrijding overleden Ongeval bij spoorweg overgang aan Kleverlaan Geslaagde zusters Jubileum J. M. Springveld Diocesaan nienws Voorjaarsbeurs voor de vrouw in Haarlem goedgekeurd Scheepvaart Een zekere vreugde doorstraalt het jaarverslag over 1952 van de Stichting Club- en Buurthuizen in Haarlem en omgeving. Vreugde, in de eerste plaats over het feit, dat met de viering van het eerste lustrum, in April van dat jaar, wel duidelijk tot uiting is gekomen, dat deze stichting niet „een wanhopige en tot mislukking gedoemde taak" op zich heeft genomen, zoals te voren nog wel eens gemeend werd. In de tweede plaats, omdat de expolitatierekening, dank zij subsidies en belangrijke giften, voor het eerst een batig saldo aanwijst, al is dat dan het bescheiden bedrag van f 104.24. De stichting meent evenwel allerminst, dat alles nu op rolletjes loopt. Zij ziet haar taak als volgt: 1. te trachten een zo groot mogelijke buurthuisbevolking aan het buurthuis te binden; 2. hun belangstelling uit te breiden en te verdiepen; 3. de staf, die dit werk heeft te leiden, te vergroten. Kermis-concurrentie Dat het beslist niet gemakkelijk is, veel vaste bezoekers van het buurthuis te wer ven, blijkt wel uit het volgende: het ver slagjaar begon uitstekend; in Januari bij voorbeeld was het totaal bezoek van alle clubs en avonden stukken groter dan dat van Januari van het vorige jaar. Groot was dus de teleurstelling, toen op de in- schrijvingsdag na de grote vacantie zich slechts een honderdtal personen kwam op geven voor de clubs en avonden van zijn of haar keuze. Men vermoedde, dat deze geringe opkomst te wijten was aan de ker mis, die toen in Haarlem gehouden werd. Twee leidsters zijn daarom die kermis op gegaan en vonden inderdaad allen, die ge zocht werden. Hun deed het zichtbaar goed, dat zij zelfs hiér benaderd werden en zij gaven zich dan ook in grote getale op. Tenslotte is het bezoek van sommige clubs in dit tweede seizoen zo groot geworden, dat het tijdelijk afgeremd moest worden, omdat de toeloop niet meer verwerkt kon worden! Een van de middelen om de band met de buurthuisbevolking vast te houden en aan te trekken, is de eens per maand verschij nende Buurthuiskrant, waarin allerlei nieuws over het buurthuisleven, wedstrij den en dergelijke wordt vermeld. Doch de beste methode is en blijft een regelmatig huisbezoek, waarbij men rechtstreeks een individueel contact met de gezinnen kan leggen. De stichting is van mening, dat zij de kinderen zo jong mogelijk met het club huis in aanraking moet brengen. Zij zijn dan nog het best te beïnvloeden. De moei lijkheid is evenwel, dat daardoor het werk voor de oudere kinderen spoedig in de ver drukking dreigt te komen en dat is beslist niet de bedoeling! Een tweede moeilijkheid is, dat het Rijk ten aanzien van deze leef tijdsgroep geen subsidie verleent. Toch heeft men besloten, deze jonge groepen aan te houden. Werkzaamheden Voor oudere meisjes werden een pitriet- club en een Engelse cursus ingesteld. Beide bleken een succes te zijn. Dat laatste was ook het geval met een kien avond voor oudere jongens, door hen zelf georgani seerd. De moederclubs, waarin gepraat werd over ziekenverpleging, problemen in het huwelijk, sexuele voorlichting en der gelijke, werden druk bezocht, hetgeen he iaas niet gezegd kon worden van de vader- clubs. Er werd in 1952 geregeld contact gezocht met clubhuizen in andere plaatsen. Zo be zochten 27 jongens en meisjes van de Haarlemse stichting het contact-weekend van de clubhuizen in de provincie Noord holland, georganiseerd door de clubhuizen „Kennemerstaten" in Velsen en Beverwijk. Dan was er het Paaskamp in de jeugdher berg te Schoorl. Dertig jongens en meisjes uit Haarlem namen hieraan deel. Vervol gens was er een sportweekend voor club huizen in Noordholland te Zaandam en later weer een clubhuiswandeling, waar aan door viif clubhuizen werd deelgeno men. Eind Mei werden de Woensdagmid dagclubs afgesloten met een middag in Groenendaal. De kinderen werden in groe pen verdeeld en iedere groep kreeg de op dracht, met vondsten uit de natuur een werkstukje te maken. Eén van deze groe pen had een levende kikker gevonden, die bij een bouwwerk van takjes en mos ge plaatst werd. Toen het bouwwerk gereed was, besloot de groep te gaan voetballen, maar één jongen moest voortdurend de wacht bij de kikker houden! ADVERTENTIE Geef GRAMOFOONPLATEN Een enorme sortering NORMAAL- en LANGSPEELPLATEN, zowel klassiek als populair, vindt U bij F. P. J. SPEE Kleine Houtstraat 25 - Telcf. 14828 PLATENSPELERS en WISSELAARS Uitsluitend de beste merken. Betaling kan geregeld worden. De heren L. S. van der Vlugt en B. P. Maat, respectievelijk chef van het Labora torium en plaatsvervangend-chef aan het Provinciaal Waterleidingsbedrijf Noordhol land hebben gisteren op het hoofdkantoor in Bloemendaal het feit herdacht, dat zij 25 jaar aan dit bedrijf waren verbonden. Beide jubilarissen werden toegesproken door de directeur van het waterleidingbe drijf, de heer S. Kramer. Hij stelde hun verdiensten in het licht en overhandigde hen namens het bestuur ieder een envelop pe met inhoud. De heer Van de Vlugt werd nog toegesproken door het hoofd van de Scheikundige Bacteriologische Dienst, de heer K. W. Leeflang, en door de inspecteur van de pompstations. De heer Maat kreeg nog een huldigend woord van de heer U. J. Cerfontaine, chef van de afdeling Waterverkoop van de Ver eniging van Provinciaal Personeel in Noord holland. De functionarissen werden namens het Jubileumfonds enkele geschenken en bloe men aangeboden. Leden van het personeel voerden enkele korte schetsjes op, die be trekking hadden op hun werk. Gistermid dag hebben zij gerecipieerd. De stichting houdt ook ieder jaar ver scheidene kampen. Er is een moederkamp en meestal zijn er enige zomerkampen voor de jeugd, die een dergelijk „uitje" zeer waardeert, getuige het volgende voorval: Een zeker meisje laten we haar maar Anneke noemen op een na het jongste kind uit een verwaarloosd gezin, waarvan de beide ouders aan de drank zijn, mocht niet mee naar het kamp, omdat zij niet gespaard had, maar al haar geld had ver snoept. Toen de leidster een bezoek bracht aan moeder, bleek deze in de kroeg te zitten. De stichting besloot vast te houden aan de regel: geen geld, geen kamp. Maar het meegaan van Anneke naar het kamp bleek in het gezin toch een erezaak te zijn, want op het uur van het vertrek kwam de moeder van de ene, en de vader van de andere kant met het kampgeld aandragen, zodat Anneke toch nog meekon! Ook de viering van Pinksteren, Sint Ni- col aas en Kerstmis wordt door de leden van de stichting hoog aangeschreven.Voor- al de Kerstviering slaagde uitnemend. Hoe wel er veel woelig publiek in de zaal ver zameld was, heerste er een eerbiedige stilte. De staf, die nog te klein is en het werk onmogelijk geheel aan kan, onderhoudt ge regeld contacten met allerlei gelijksoortige en belangstellende groeperingen en instel lingen. Zo ontving zij een groep toezicht houders van de Vereniging Pro Juventute in het Clubhuis. De Moderne Jeugdraad delegeerde, als vervulling van zijn eigen taak, een tweetal leiders in het werk van de staf. Als veelzeggend slot van het jaarverslag worden de bezoekcijfers van het clubhuis aan de Lange Margarethastraat over 1951 en 1952 vermeld. In 1951 waren er 4152 bezoekers, in het verslagjaar waren het er maar liefst 9934! ADVERTENTIE ANEGANG 14 (naast C en A) Onze collectie KALENDERS is gewoon schitterend, 't Is de moeite waard eens te komen kijken. 99 Het was al een hele tijd geleden dat we de beroemde Spaanse cellist Gaspar Cas sado nog in Haarlem te horen kregen en dus werd zijn optreden als solist op het vierde Dinsdagavondconcert van het Noord hollands Philharmonisch Orkest een bij zondere attractie, die een ruime belang stelling wekte. Cassado kwam met „het" Concert van Boccherini, dat is te zeggen: het door Grützmacher bewerkte cellocon cert in Bes. Van de overige celloconcerten, die op Boccherini's naam staan, hoort men zowat nooit iets. Cassado is nog steeds de boeiende per soonlijkheid, die een brillante techniek op zijn zeldzaam fraai klinkend instrument weet te paren aan het muzikale sentiment en het bravour van de rasmuzikant. Men kan hem, nu hij in zijn 56 ste levensjaar is, op de middaghoogte van zijn artistieke vermogens achten: een grote onder de groten. Zijn toon wordt niet alleen geken merkt door een bloeiende en milde canta- biliteit, doch ook door een bloedwarme levendigheid, die gespierd is, doch ook in uiterste beheersing een etherisch karakter kan krijgen. Een zeldzaam spel vol tere nuances liet hij ons horen in het langzame deel van het Concert en het effect hiervan bereikte een sublieme sfeer, mede door de delicate begeleiding, die Toon Verhey van het orkest in kleine bezetting afdwong. Ook in de hoekdelen van het werk was het samengaan van solist en begeleiding bij zonder verzorgd, wat vooral opviel in de capricieuze finale. De geraffineerde ver tolking van Boccherini's Concert ontketen de een geweldig succes, waarin Cassado dirigent Verhey en het orkest gul liet delen. De avond was geopend met de Sympho- nie in g van Mozart, die eensdeels een in druk geeft van de sombere gemoedsstem ming waarin dit meesterwerk geschreven is, maar anderzijds ook van onverzwakte levenskracht en optimisme getuigt. Tenslotte werd de Tweede van Brahms ten gehore gebracht, de meest klare en zonnige van het viertal symphonieën, waarmee de componist het muziekpubliek van Wenen naar het hart sprak. Zelfs de melancholische stemmingen van het lang zame deel hielpen daartoe mee, daar zij gewekt werden door zeer gevoelige melo dieën, zoals die van het tweede thema, zo v/arm expressief door de celli ingezet. En verder moet gedacht worden aan de prach tige thema-afsluiting, waar men de melo dist Brahms in een zeldzame onbevangen heid te horen krijgt. Ook in de orchestratie heerst hier een voor hem ongemeen klaar coloriet. dat zelfs zilverig doorzichtig wordt in het Scherzo-deel. Verhey bereikte met het orkest een kleurrijke en bezielde interpretatie van dit dankbare werk. JOS. DE KLERK HAARLEM, 1 December 1953 ONDERTROUWD: 1 Dec., P. Kerkman en P. R. Boelhouwers; J. K. Wesseling en H. M. E. Pel; G. Tiekstra en E. Koopman. BEVALLEN van een zoon: 30 Nov., M. G. van EwijkJacobs; M. van den BergKo- nings; J. A. W. Karst—Boer- 1 Dec., A. C. StouteArendsen. BEVALLEN van een dochter: 29 Nov., L. Leurink—Tangenberg; 1 Dec., M. M. Entius Kabel; A. E. Heemskerkde Zwart, 2 d.; J. van BaekelVerkerk. OVERLEDEN: 30 Nov., R. Langerak—den Oudsten, 72 j., Westerhoutpark; A. P. Boe- rée. 4 d., Brnkenburghstraat: J. H. Rijbroek Koojers. 71 j., Frankestraat; W. J. van Vlijmen, 65 j., Obistraat ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Ook de fijnste f gevuld met echt amandelspijs in 70 ct. per 100 gram WAT BAKKER BAKT, BAKT BAKKER BEST Rijksstraatweg 238 t.o. Ilaarlem-tcrrein Telefoon 24730 VTTTTTTTTTTTTTTVTYTTTTTTTTTT Onder leiding van de voorzitter, de heer J. W. Th. Fibbe Sr., is een vergadering gehouden van het bestuur en de feestcom missie van de Adoptie-Commissie Bejaar den, om de plannen uit te werken voor de feestavond op 6 Januari in het Gem. Con certgebouw. Deze avond, die de sfeer van de jaren omstreeks 1900 zal uitbeelden, be gint om zeven uur en zal uiterlijk om elf uur eindigen. Na de uitgifte van de krant „Negentien honderd" hebben vele eenzame bejaarden zich schriftelijk bij de secretaris, de heer H. Cordes, Terheidenstraat 5, aangemeld, zodat de bestuursleden veel werk hebben om al de bejaarden te bezoeken en na te gaan, of deze inderdaad eenzame bejaar den zijn. De artisten Lou Bandy én Alex de Haas zullen de bejaarden op die avond terug brengen naar de jaren van' hun jeugd. Als gasten zullen hun medewerking verlenen de Dansacademie J. G. Martin Zn. met enige dansparen, die oude dansen uit de jaren 1900 zullen opvoeren. De Boeren- kapel „De Hooibouwers", die in Haarlem en daarbuiten een goede klank heeft, zal voor passende muziek zorgen. Het financiële gedeelte voor die avond gaf enige zorgen, omdat het bestuur onge veer 700 bejaarden en invaliden willen verwennen, niet alleen met een paar con sumpties, maar ook met een kleine ver rassing. Om deze reden vermelden wij het adres van de penningmeester, de heer J. R. v. Beek, v. Hogendorpstraat 13, girono. 56918. Tot slot stelde het bestuur vast, dat er nog een aantal eenzamen is, dat in contact moet worden gebracht met families, die bereid zijn zich het lot van een eenzame bejaarde'aan te trekken. De secretaris geeft alle inlichtingen. Tijdens een bijeenkomst van personeel en naaste medewerkers heeft de heer A. J- Kreuger gistermiddag afscheid genomen als directeur van de N.V. tot exploitatie van de scheepswerf en machinefabriek Holland- Nautic" te Haarlem. Het hoofd van de af deling scheepsbouw, ir. A. 't Hooft, heeft in hartelijke bewoordingen de gevoelens van het personeel jegens de heer Kreuger vertolkt. Niet alleen heeft het diens krachtige leiding leren waarderen, maar het is ook zijn open hartige en eerlijke voorlichting over de moei lijkheden van de laatste maanden geweest welke een zeer goede indruk zullen achter- Namens de kring van de naaste medewer kers werd de heer Kreuger een zilveren ciga- rettenkoker overhandigd met een eenvoudige oorkonde. Gedurende de afwikkeling wordt de directie gevoerd door de gedelegeerd commissaris de heer H. Spittuler. De commissarissen Van der Meer en Meyer Wiersma hebben ontslag genomen. Protestbrief Een commissie uit het personeel van de N.V. Holland-Nautic te Haarlem, dat ontslag is aangezegd, heeft zich vanmorgen met een protestbrief gewend tot de ontslagcommissie van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haar lem. In deze brief wordt de reden voor ontslag, gebrek aan werkgelegenheid, betwist, „om dat de huidige toestand bij de N.V. doelbe wust is geschapen". Na een opsomming van een achttal aanvragen en aanbiedingen van orders, die volgens de commissie medio No vember in behandeling en/of in uitvoering waren, besluit de brief met een protest tegen „dit onrechtmatig aangezegde ontslag en te gen een eventueel te verlenen vergunning daarvoor". De delegatie bestaat, volgens haar eigen opgave, uit vijf beambten en twee arbeiders, vier aangeslotenen bij het N.V.V., een bij het Verbond van Nederlandse technici, een bij de E.V.C. en een ongeorganiseerde. ADVERTENTIE zonder chauffeur. „Taxi - 1 3000" - Tel. 17000 Houtplein 33 - Haarlem Dodelijk ongeval op Jansweg Toen gistermiddag omstreeks half twee de dertienjarige scholier Guus Kollenberg, wonende aan de Wagenweg te Haarlem, op zijn fiets van de Parklaan af de Jansweg bereikte, verzuimde hij voorrang te ver lenen aan een personenauto die bestuurd werd door de 23-jarige D. L. van A. uit Haarlem. Dit verzuim is de jongen nood lottig geworden. Hij reed tegen het rech tervoorwiel v?jn de auto aan en viel op de weg. Hij is met een hersenschudding in het Diaconessenhuis opgenomen, waar hij enige uren later aan zijn kwetsuren is overleden. Getuigen van dit verkeersongeluk wordt verzocht, zich te willen vervoegen bij de Verkeerspolitie, Lange Wijngaardstraat. De Haarlemse politie deelt mede, dat een ieder, die voor het „Sint Nicolaasfeest". waarvan werd voorgewend, dat het op 28 November in het wijkgebouw van de Ne derlands Hervormde Gemeente in de Mole- naerstraat plaats zou hebben, geld heeft gegeven, dit kan terugkrijgen bij de afde ling recherche in de Smcdestraat. Gisteren berichtten wij reeds, dat dit feest, dat was „georganiseerd" door de Haarlemmer C. K. in samenwerking met een Haarlemse onderwijzer, niet doorging, omdat in de eerste plaats C. K. niet kwam opdagen, vervolgens bleek, dat de zaal- huur niet was betaald en ten derde de chocolademelk, die, volgens C. K., gratis door een Haarlemse melkinrichting zou worden verstrekt, wel degelijk betaald moest worden. De leider van een Haar lemse jeugdclub, aan wie C. K. dit allies beloofd had, moest toen enkele honderden kinderen, die voor de deur van het wijk gebouw stonden te wachten, teleurgesteld naar huis sturen. Intussen is uit het onderzoek, dat naar aanleiding van van het optreden van C. K. is ingesteld, gebleken, dat deze 44-jarige tuinman het. gehele verhaal, dat hij aan de jeugdleider had gedaan, heeft verzonnen, .zo ook de samenwerking met de Haarlem se onderwijzer. Voor het feest waren aan 310 kinderen plaatsbewijzen van tien cent uitgereikt. Vandaar de bovenstaande mededeling van de Haarlemse recherche. Ongeluk op Rijksstraatweg nabij de Vergierdeweg Vanmorgen om half negen is op de Rijksstraatweg nabij de Vergierdeweg in Haarlem-Noord een ongeluk gebeurd, waarbij een tweeënzestigjarige weduwe om het leven is gekomen. Mevrouw E. E. Meeuwsen-Keeys, wo nende aan de Raafstraat 15 te Haarlem, had haar woning verlaten en begaf zich naar de Rijksstraatweg. Bij de Vergierdeweg stak zij heï eerste gedeelte van. de weg over en wachtte op de vluchtheuvel. Zij wilde haar weg vervolgen op het ogenblik, dat uit de richting Haarlem een auto na derde, bestuurd door een drieëntwintig jarige vertegenwoordiger uit Heemstede. Zij weifelde en hoewel de autobestuurder trachtte langs de w an deiaars t er te rijden, gelukte hem dit niet. De auto reed haar aan en zij werd zo ernstig gewond, dat zij kort daarop overleed. De tweeënüertigjarige mejuffrouw A. A. van E. uit Bloemendaal, moest Dinsdagavond omstreeks halftien wachten voor de spoor bomen van de spoorwegovergang aan de Kle verlaan. De bomen gingen anderhalve meter omhoog, doch toen de overwegwachter vernam, dat er een trein naderde, liet hij de bomen weer omlaag. Mejuffrouw Van E. kreeg een boom op haar hoofd en liep een wonde aan het voorhoofd op. Een passerende militair heeft haar naar het Marinehospitaal overgebracht, waar de wonde gehecht is. Voor het examen ter verkrijging van het diploma Ziekenverpleging A slaagden alle ca-ndidaten van het St. Elisabeth's of Grote Gasthuis te Haarlem te weten de dames A. L. van Boven, L. A. L. van Boven, M. L. Damstra, H. J. Koopal, J. M. M. Kortlandt, J. Y. G. A. van der Kuil, M. H. G. Kruyt, J. D. Leendertz, F. E. M. Linck, M. E. van Lom, W. G. van Loon, A. H. de Nie, E. Opsomer, L. Plomp, M. A. Prins, A. Roosjen, A. J. Schallenberg, C. W. Schreuder, F. Th. Spaargaren, M. C. Strumphler, G. L. Veeren, R. Verspoor, M. E. F. P. de Vey Mestdagh, H. L. W. Waalkens, Th. E. Woortman en A. M. Zwiers. In duizenden exemplaren worden deze dagen weer de vouwbladen verspreid welke de voorboden vormen van het jaar lijkse Interscholair e jeugdtournooi dat voor leerlingen van alle soorten van scho len voor voortgezet onderwijs van alle richtingen in Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort wordt georgani seerd. Er zijn ook voor 1954 weer drie hoofd groepen: muziek; declamatie, dans en to neel; handwerken, handenarbeid, tekenen en fotografie. Voor muziek kunnen zich aanmelden de orkesten, koren, solisten en ensembles bij dr. J. R. H. de Smidt, op H.B.S. B. Bij de declamatie kunnen de deelnemers kiezen uit het houden van een toespraak en het voordragen van een gedicht of een stuk proza. De voorschifting heeft plaats op Woensdag 13 Januari in H.B.S. B. Er zijn twee leeftijdsgroepen (tot en met en boven vijftien jaar) en van iedere school kunnen twee leerlingen meedoen. Schriftelijke aanmelding bij mevrouw M. H. de Vaal- Muiler op H.B.S. B., die ook de aanmeldin gen voor toneelstukjes en solo- en groeps- dansen registreert. Bij voldoende aanbie dingen van toneellisten zal gestreefd wor den naar twee verschillende programma's. De deelnemers in de afdelingen foto grafie, tekenen, handenarbeid en handwer ken worden op 17 Februari met hun werk stukken in het Huis Van Looij verwacht. De uitvoeringen va>n declamatie, dans en toneel vinden' plaats in de Stadsschouw burg op Woensdagavond 27 Januari en op Woensdagmiddag 3 Februari. De muziek uitvoeringen zijn in de Gemeentelijke Con certzaal op Vrijdagavond 12 Februari en Woensdagavond 17 Februari. De tentoonstelling van fotografie, teke nen, handwerken en handenarbeid heeft van Zaterdag 20 Februari tot en met Zon dag 7 Maart plaats in het Huis Van Looij. In het prospectus wordt opgemerkt, dat het tournooi geen wedstrijd is, maar een demonstratie. Voorzitter is wethouder D. J. A. Geluk, secretaris de heer H. Elsinga, Buitenrustlaan 22, Haarlem. Vandaag viert de heer J. M. Springveld, chauffeur bij de Noord-Zuid-Hollandse Ver voermaatschappij zijn zilveren jubileum in dienst van deze maatschappij. In zijn woning heeft de heer Th. Hetem, chef van dienst, de jubilaris namens de directie toegesproken en een geschenk in enveloppe overhandigd. Voorts bood hij de zilveren médaille met getuigschrift van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel aan. Ook kreeg de heer Springveld bezoek van een deputatie van het jubileumfonds. Hem werd een geschenk aangeboden. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot. Rector van Heliomare te Wijk aan Zee, de heer M. Schipper, die Kapelaan was in Haarlem; tot Kapelaan in Halfweg de heer J. Th. van der Zalm; tot Kapelaan in Rot terdam de heer J. de Bouvère, die Kape laan te Overveen was. De heer R. L. M. van Ginkel te Beverwijk kreeg de opdracht, de oprichting van een nieuwe Parochie voor te bereiden. De twaalfde Haarlemse voorjaarsbeurs voor de vrouw, welke van 12 tot 19 Maart 1954 in het Krelagehuis wordt gehouden, heeft het praedicaat „goedgekeurd" ont vangen van de Conventie van Tentoon stellingsorganisatoren. De muziek zal worden verzorgd door het ensemble Eddy Christiani. Behalve de vijf keer per dag te houden modeshow zullen ook speciale rok- en blouseshows de aandacht der bezoeksters vragen. Aldegonda, 30 v. Bangkok n. Pladju. Amsteldiep. 30 v. Antwerpen te Hamburg. Alcyone, 30 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Aldabi, 1 te Santos. Alhena, l Dec. te Rio de Janeiro. Alnati, 1 Dec. te Rotterdam. Alphacea. 30 v. Rio de Janeiro n. New York. Aagtedijk, 30 v. Philadelphia te Nofolk. Aagtekerk, 30 v. Antw. 1 te Rotterdam. Abbedijk, 30 v. Antwerpen 1 te Rotterdam. Alamak, 1 v. Rotterdam n. Chittagong. Amerskerk, 1 Dec. v. Cochin te Colombo. Amor, 1 te Iskenderun. Amsteldijk, 30 v. New Orleans n. Le Havre. Ariadne, 1 Dec. v. Bordeaux te Amsterdam. AaJsdijk, 29 230 m. Z. Kp. Race. Adinda, pass. 30 Kp. Paderang n. Pladju. Alblasserdijk, 30 450 m. ZW. Lands End. Alderamin, 30 ten Z.ZW. Porquerolles eil. Arundo, 29 590 m. N. Galapagos eil. Averdijk, pass. 30 Portland n. New York. Abbekerk, pass. 1 Ouessant n. Antwerpen. Agatha, 1 v. Soerabaja n. Pladju. Aldoth, pass. 1 Ouessant n. Rio de Janeiro. Almkerk, 2 v. Melbourne te Sydney. Amor, 1 rede Iskenderun. Amstelpark, 2 te La Guaira. Arendskerk, 1 v. Kobe n. Kaohsiung. Aalsdijk, 2 te New York. Aardijk, pass. 1 San Miguel n. New Orleans. Agamemnon, 2 te Maracaibo. Algenib, 2 op rede Rio Grande do Sul. Alphacea, pass. 1 Kp. Abrolhos n. New York. Aludra, 1 v. Bremen 2 te Hamburg. Ampenan, 1 v. Colombo n. Aden. Artdiijk, 2 te Tampieo. Arendsdijk, 1 v. Santos n. Buenos Aires. Alphard, 1 v. Las Palmas n. Rotterdam. Barito, 30 180 m. O. Madoera. Baud, 1 v. Singapore te Tj. Priok. Blijden dijk, 30 v. Boston te Norfolk. Blommersdijk, 30 325 m. ZO. Kp. Race. Bintang, 30 v. Karachi te Bombay. Blitar, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Boskoop, 30 160 m. W. ten Z. Crooked eil. Baarn, 2 v. Paita te Pimentel. Borneo, 2 v. Penang n. rede Belawan. Bennekom, 1 v. R'dam 2 te Amsterdam. Blitar, 2 v. Rotterdam te Antwerpen. Britsuim, 30 v. Baltimore n. New Orleans. Caltex Nederland, pas. 30 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 30 Malta n. Rotterdam. Ceronia, 25 v. Bombay n. Napels. Corilla, 1 Dec. Adelaide verw. Caltex Delft, 1 Dec. v. Sidon te R'dam. Caltex Leiden, pass. 30 Ouessant n. Sidon. Cirrus, 30 v. Rotterdam n. Atl. Oceaan. Cleodora, 30 255 m. NO. Cayenne. Caltex Pernis, pass. 1 Oporto n. Rotterdam. Caltex Utrecht, pass. 1 Tunis n. Sidon. Clavel'la, pass. 30 Kp. Otway n. Melbourne. Congostroom, 3 IJmuiden' verwacht. Delfshaven, 30 660 m. W. Ouessant. Drente. 30 120 m. O. ten Z. Malta. Delfland, 1 Dec. te Las Palmas. Delft, 2 v. Curasao n. Londen. Eendracht, 30 te Tekirdag. Ena, 30 v. Balikpapan n. Soerabaja. Enggano, 30 310 m. W.ZW. Kreta. Dongedijk, 2 te Los Angeles. Esso Den Haag, pass. 30 Kp. Bougaroni. Erinna, 7 San Lorenzo verwacht. Etrema, 2 v. Pladju te Soerabaja. Eemdijk, 1 v. Galveston n. Antwerpen. Elmina, 2 rede Lagos. Friesland (SSM), l v. Methil n. Rotterdam. Garoet, 30 nog te Khorramshar. Gortiias, 30 v. Tripolis n. Alexandrië. Gaasterkerk, pass. 1 Kp. Leeuwin n. Aden. Gad'illa, 1 te Punta Cardon. Graveland. 30 v. Bahia n. Las Palmas. Grootekerk, 1 v. Amsterdam n. Genua. Gooiland, 1 v. Puerto Alegre n- Itajai. Ganymedes, 2 v. Cahupano n. Trinidad. Heelsum, 1 Dec. Houston verw. Helena, pas. l Vlissingen n. Antwerpen. Hersilia, 30 140 m. ZW. San Miguel. Hector, 1 v. Vigo n. Lissabon. Hera, 1 v. Puerto n. Philadelphia. Hestia, 3 v. New York te Port au Prince verw. Hydra, 2 te Curasao. Heemskerk, 1 v. Antwerpen te Amsterdam. Helder, 1 v. Port au Prince n. Santiago de Cuba Helicon, 1 v. Curasao te Laguaira. Hos, pass. 1 Casquets n. Rotterdam. Ivoorkust, 2 Las Palmas gepass. n. Antw. Java, 30 v. Singapore n. Tj. Priok. Joh. v. Oldenbarnevelt, 30 v. Port Said n. A'dam Jagersfontein, 1 450 m. O.NO. Ascension. Ittersum, 29 710 m. W.ZW. Ouessant n. Hamburg Ivoorkust, 30 500 m. Z. Las Palmas. Kertosono, 2 Dec. Manilla verwacht. Kieldrecht. pas. 30 Ceylon n. Singapore. Karimata. 30 v. Napels 1 te Genua. Kota Agoeng, 1 te Marseille 2 vertr. n. R'dam. Kota Baroe, pass. 2 Pantellaria n. R'dam. Laertes. 1 Dec. te Tj. Priok. Laurenskenk, 1 te' Bordeaux. Lekkerkerk, 1 te Colombo. Lemsterkerk, 30 v. Hamburg te R'dam. Lindekerk, 1 Dec. Bushire verwacht. Lieve Vrouwekerk, 1 Dec. te Karachi. Lawak, 1 v. Singapore n. Zamboanga. Leopoldskerk, 1 v. Basrah te Damman. Leuvekerk, 1 v. Hamburg n. Rotterdam. Limburg, 30 v. Lorenzo Marquez 2 Beira verw. Lombok, 1 v. Tacoma 2 Vancouver verwacht. Lanigkoeas, 4 v. Genua te Marseille verw. verm. 5 v. Marseille n. Rotterdam. Lutterkerk. 2 v. Port Said n. Aden. Marpessa, 30 v. Pulu Sambu n. Yokohama. Malvina, 30 v. Las Palmas n. Curacao. Maashaven, pass. 30 Dungeness n. Dakar. Merwede. 30 450 m. NO. San Miguel. Maashaven, 1 Ouessant n. Dakar. Macuba, pass. 1 Kp. Bon n. Singarope. Malea, 30 Yokohama verwacht. Mariekerk, 1 te Mombasa. Marisa, pass. 1 Guardafui en 7 Suez verw. Marpessa, pas. 1 Anamba eil. n. Yokohama. Meliskerk, pass. 1 Saibang n. Colombo. Mitra, 1 50 m. N.NW. Perim en 6 Suez verw. Muiderkerk, 1 te Genua. Maas, 1 v. Cavalla n. Tunis. Madoera, 2 v. Casablanca te Beyrouth. Murena, pass. 30 Kp. Bon n. Gibraltar. Mataram, pass. 1 Azoren n. Halifax. Markelo, 2 te Gefle. Noordam, 30 v. Rotterdam te New York. Nigerstroom, 1 v. Accra Lagos. Noordwijk, 29 v. St. Johns te New York. Oranje, 30 120 m. N.NO. Massawa. Ootmarsum, 30 v. Hamburg te Rotterdam. Ovula. 30 v. Punta Cardon n. Havana. Ondina, 30 290 m. O. Natuna eil. Oberon, pass. 2 Vlissingen n. Amsterdam. Omala, 1 v. Stavanger te Rotterdam. Oranjefontein, 1 v. Port Elizabeth n. Kaapstad Oranjestad. 2 v. Barbados n. Madeira. Orestes, 2 v. Curacao n. Le Havre. Peperkust. 30 Finisterre gepass. n. A'dam. Phrontis, 1 v. Amsterdam te Liverpool. Polydorus, 1 v. Singapore n. Tj. Priok. Prins Alexander, 26 v. Rotterdam te Quebec. Prins Fred. Willem, pass. 30 Casquets. Prins Joh. W. Friso. 30 520 m. O. Belle Isle. Prins Maurits. 30 80 m O.ZO. Kp. Race. Prins Willem V, pass. 27 Port Weller n. R'dam Polyhemus, 1 v. Aden n. Belawan. Prins Fred. Hendrik, l v. Montreal n. Le Havre. Radja, 30 te Damman. Rita, 1 Dec. te Singapore. Rodas, 1 v. Paramaribo te Trinidad. Rotti, 1 v. Marseilla te Barcelona. Raki, 30 350 m. W. ten N. Minikoy. Reyniersz, 30 v. Kwandang n. Menado. Ridderkerk, 29 700 m. N. St. Helena. Riouw. 30 260 m. W. ten N. Minikoy. Roepat, pass. 2 Ceylon n. Belawan. Rondo, 30 510 m. W. ten N. Minikoy. Rafaela, 26 v. Singapore n. Pladju. Roebiah, pass. 1 Gibraltar n. Le Havre. Rijndam, pass. 1 Lizard Head n. Halifax. Rijnkerk, 1 v. Genua n. Marseille. Sarangan. 30 te Honolulu. Sibajak, 30 240 m. W. ten Z. Kangeroe eil. Sarpedon, 2 v. New Orleans te Curacao verw. Stad Arnhem, pass. 30 Ouessant n. Khorramshar Stentor, 1 Dec. v. Trinidad te Paramaribo. Straat Malakka, 2 te Kaapstad verw. Straat Soenda, 1 v. Kaapstad te Durban. Stad Amsterdam, 29 170 m. z. ten O. Nantucket. Stad Vlaard'ir.gen, 30 85 m. W.ZW. Stadtland Stanvac Djirak, 30 v. Haiphong n. Sungeigerong Straat Makassar, 30 290 m. O. Lorenzo Marquez. Sunetta. 30 350 m. W. Torresstraat. Saroena, l ten ZO. Billington n. Balikpapan. Sibajak. 2 te Melbourne. Stad Dordrecht, pass. 1 ten O. Shetlands naar Immingham. Salatlga, l v. Tacoma 3 Los Angeles verw. Schied'ijk, pas. l Kp. Bon n. Halifax. Sliedrecht, 2 v. Port Said n. Mena el Ahmadi. Sloterdijk, 1 v. Hamburg n. Bremen. Stad Leiden, 1 v. Curacao n. Londen. Sumatra, 30 v. Bremen te Hamburg. BINNENLAND In een drukke winkelstraat in Breda slipte een wielrijdster, waardoor haar twee kinderen van 4 en 2 jaar, die respectievelijk achter en voor op de fiets zaten, op straat vielen. Het jongste kind werd door een pas serende autobus overreden. Het overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. In samenwerking met de gemeente politie hebben opsporingsambtenaren van PTT in Hoogeveen de clandestiene zender „Okido" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een 35-jarige en een 21-jarige landarbeider. Bij de Hoofdstad-Operette is als jeune premier de Rotterdamse tenor Tony Dia mant geëngageerd. Dit gezelschap zal op 5, 6 en 7 December te Antwerpen de operette „Wiener Blut" opvoeren. In Sint Maartensdijk op het eiland Tholen is een complete inventaris voor een kleuterschool namens de Zweedse vereni ging „Radda Barnen" overgedragen aan het bestuur van de kleuterschool. In een te Utrecht gehouden vergade ring van de Nederlandse Katholieke Bond van Werkgevers in de woninginirchting en meubileringsbedrijven is besloten dat na 1 Januari de regeling der lonen zal geschieden op basis van werkclassificatie. De waterstand in de Waal bij Nijmegen is gedaald tot bijna 6 meter beneden Am sterdams Peil. De Oude Waalhaven is voor schepen met meer dan 1.40 meter diepgang niet te bereiken. De Raad van Beheer van het Perma nente Hof van Arbitrage heeft tot secretaris generaal van dit hof, als opvolger van wijlen dr. A. Loudon, benoemd prof. mr. J. P. A. Francois, raad-adviseur in algemene dienst aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Prof. Francois is buitengewoon hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rotter dam en lid van de Commissie voor Interna tionaal Recht van de U.N.O. De waarschuwing van de commissaris van Politie, chef Centrale Recherche te Rotterdam, ten aanzien van de hernieuwde activiteit van de exploitanten van de te Rotterdam gevestigde stichting „Hulp in nood" heeft generlei betrekking op de sedert 1871 te Den Haag gevestigde Koninklijk goed gekeurde Joodse weldadigheidsvereniging „Hulp in nood". De genoemde waarschuwing publiceerden wij op 18 November. HAARLEM EN OMGEVING In het Remonstrantenhuis te Haarlem zal 14 December een adventsavond gehou den worden. De heer A. M. Korpershoek leraar Nederlands aan het Oecumenisch lyceum te Voorburg zal een lezing houden over Vondel's Gysbreght van Aemstel. af gewisseld door declamatie. Het kerkkoor onder leiding van de cantor Jan D. Boeke verleent eveneens medewerking. Ir. J. D. H. van der Toorn, plaatsver vangend directeur-generaal van P.T.T., is benoemd tot commandeur in de Zweedse Wasa-orde. Toen de veertienjarige W. S. gistermid dag over het hek van de speeltuin aan de Keystraat wilde springen, bleef hij met zijn schoen achter het prikkeldraad haken, waar door hij viel en zijn pols brak. Hij is per politieauto naar de Mariastichting vervoerd. Door een agent van de bedrijfspolitie van de N.V. Grafische Inrichting Joh. En schedé Zonen is gisteravond de 33-jarige los werkman G. H. op heterdaad betrapt bij het wegnemen van een zevental triplex pla ten van een in aanbouw zijnd werk aan de Bakenessergracht. De gemeentepolitie werd gewaarschuwd; G. H., die bekende, is in gesloten. Schie, 2 v. Rotterdam te Amsterdam. Stad Alkmaar, verm. 2 v. Emden n. Narvik. Stad Rotterdam, 4 v. Narvik te Immingham verwacht. Tjisadane, pass. 30 Safaang n. Belawan. Tabian, 1 te Calcutta. Taria, pass. 30 Fayal n. Ornskoldsvik. Tibia, 30 te Rotterdam. Trajanus, 1 te Houston. Triton, 30 v. Philadelphia n. New York. Tankhaven II, 30 450 m. Z.ZO. Bangkok. Tankhaven III, pass. 30 Plo Tenggol. Tjibodas, 30 v. Makassar n. Nunikan. Tjipanas, 29 v. Mojl n. Hongkong. Tjipondok, pass. 30 Okinawa n. Yokohama. Tabinta, 1 v. Belawan n. Djibouti. Talisse, pass. 1 Vlissingen n. A'dam. Tarakan, pass. 30 Key West n. New Orleans. Titus, pass. I Dungeness n. Amsterdam. Ternate, pass. 1 Finisterre n. Rotterdam. Tero, pass. 1 Madeira n. Victoria. Tiberius, pass. 1 Azoren n. Antwerpen. Talisse, 2 v. Antwerpen te Amsterdam. Thalatta, pass. 2 Aden naar Suez. Titus, 2 v. Izmir te Amsterdam. Themisto, 1 v. Albany n. Falmouth. Van Heutsz, 30 390 m. W. Mahe. Van Linschoten, 1 v. Hamburg n, A'dam. Waiwerang, 30 v. Bali n. Singapore. WaaL 1 v. Tunis n. Maalta. Willem Ruys, 1 ten N. Alexandrië n. Napels. Winsum, 30 v. Librevillen n. Rotterdam. Wcnogiri, 1 v. Genua n. Port Said. Waterman, 1 v. Amsterdam n. Kaapstad. IJsel, pass. 1 Finisterre n. Malta. Zeeland (KRL), 2 Colombo verwacht. Zonnewijk, pass. 2 St. Helena n. Baltimore. KLEINE VAART Alja, pass. 1 Vlissingen n.Antwerpen. Ariel, pass. I Vlissingen n. Zweden. Arnoudspolder, 1 v. Lissabon té Rotterdam. Algarve, 30 v. Garston te Manchester. Betty Anne, 1 v. Rotterdam n. Londen. Batavier I, pass. 1 Burlings n. Casablanca. Bill, I v. Drogiheda n. Cardiff. Bab-T, 30 te Zaandam. Bernisse, 3-4 v. Seaham te Huelva verwacht. Bornrif, 1 v. Jersey te Londen. Bree Helle, 2 v. Rotterdam n. Londen. Douro, 30 te Odense n. Gothenburg. Domburgh, 30 v. Duinkerken n. Londen. Fedala, 30 v. Kiel n. Stockholm. Frejo, 30 v. Barcelona n. Genua. Haskerland, 30 v. Harlingen te Goole. Harold, 1 v. Rotterdam te Reykjavik verw. Harel, 2 v. Loriënt te Rouaan verw. Hoogezand 1 v. Vlissingen n. Les Sables d'Olonne Henrica, 1 v. Manchester n. Lissabon. Jantje Eppiena, pass l Vlissingen n. Hansweert i Johnny, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Kemphaan, 30 nog te Lerwick. Lydia, vertr. 1 v. Bary n. Rotterdam. May Mere, 30 v. Hull te Wismar. May Star, pass. 30 Gibraltar n. Portsmouth. Myfem, 2 v. Gothenburg te Rouaan verw. Megrez, verm. 1 v. Londen n. Hull. Michel Swenden, pass. 1 Vlissingen n. Drogheda. Muphrid, 1 v. Bremen te Galway. Mypuck, 30 v. Rouaan n. Engeland. Myson, 30 v. Rouaan n. Rotterdam. Nieuwland, 30 v. Rotterdam te Grangemouth. Nyenburgh, 1 v. Stockholm te Amsterdam. Nero, 30 van Amsterdam n. Hamburg. Nautilus, pass. 1 Vlissingen n. Plymouth. Ponza, 29 Kiel gepass. n. Ostrand. Pavo. 29 te Gent. Pieter Hubert, 30 v. Algiers te Liverpool. Rika, 30 v. Dean n. Londen. Soemba, verm. 1 v. Cardiff n. Antwerpen. Strijpe, 1 v. Rouaan te Casablanca verw. Taormina, 30 v. Jersey n. Antwerpen. Traurus, 30 v. Antwerpen te Londen. Tons, 30 v. Swansea n. Rotterdam. Venus, 30 v. Great Yarmouth te Middlesbro. Vindicat Atque Polit, vertr. 1 v. Granton n. Amble. Vivo, l v. Rotterdam te Brussel. Virgo, 1 v. Korsoer te Antweipen. Vrijburgh, 1 dwars Oporto n. Bordeaux. Wilpo, 30 van Amsterdam n. Ostrand. Westersingel 1 v. Rotterdam te Boness verw. Westlaan, verm. 1 v. Hamburg n. Rotterdam. SLEEPVAART Oostzee, 29 v. Ferrol te Liverpool. Poolzee, 30 v. Falmouth te Lissabon met 2 bakken. Rode Zee, 29 v. Zeebrugge te Liverpool. Thames, 29 v. Halifax te New York. Zwarte Zee. 30 27C m. W. Lands End met „Kattegatt". Audacia, verm, l v. Antweipen n. Honfleur. Beekbergen, 1 v. Swansea te Gent. Bernina. 1 v. Cuxhaven n. Parijs. Betty, 1 v. Veitzelyoto te Plymouth. Cacablanca, pass. 1 Brunsbüttel n. Malmö Crescendo, pass. 1 Vlissingen n. Humber. Driebergen, 1 v. Port Talbot te Gent. Fiducia, verm. 1 v. Grimsby n. Rotterdam Hondsrug, 2 v. Esbjerg te Rotterdam verw Nettie. 1 v. Kalmar n. Norrkoping. Rose Marie, l v. Cuxhaven n. Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7