Frans antwoord aan Vietminh: Kom met officieel voorstel Grote officiële staking' in Britse industrie Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Feest Laniel en Bidault krijgen zo troefkaart mee naar Bermuda Eisenhower geeft McCarthy een tikje op de vingers Parlement van Boeganda eist zijn vorst terug Twee millioen arbeiders legden het werk neer; zal de regering ingrijpen Conservatieve actie inzake Suez-kwestie Perzië wil betrekkingen met Engeland hervatten Het woord is aan Chauffeur na botsing levend verbrand Trein vermorzelt auto op. overweg Sovjet-Unie wil olie verkopen 99 99 Nieuzv probleem voor Churchill Nieuwe Russische ambassadeur in China Kerkvervolging in Spanje Krantenstaking in New York duurt voort Dean waarschuwt Noordelijken Koning Haakon in Mei naar Nederland? Gebrek aan drinkwater op Noord-Beveland Vreselijk ongeluk bij Ypenburg Twee ernstig gewonden Weerrapport 11 11 6 8e JAARGANG No 125 DONDERDAG 3 DECEMBER 1953 297e JAARGANG No 278 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, TeL 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post f 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET FEEST VAN DE HEILIGE van alle gezindten, feest der kinderen maar ook der volwassenen, is weer nabij en wie schenkt er niet veel meer aandacht aan dan aan de conferentie der Grote Drie op Bermuda, de begroting van Oorlog en overtreding van het amateurisme in de Nederlandse „voet balwereld"? Gisteravond las ik in Het Parool een bericht onder de titel „Er loopt een man op mijn dak" en het behelsde het volgende: Leiden, Woensdag. Van twee tot zeven uur in de nacht is de Leidse politie in actie geweest nadat een inwoner van de Breestraat alarm had geslagen, om dat hij een man op het dak van zijn huis had gezien.Vijf agenten en een rechercheur klommen op de daken in de hoofdstraat Van de Sleutelstad om sluipend achter schoorstenen en door dakgoten jacht op de onbekende te maken. Tegen halfvier had den zij echter nog niemand ontmoet en werd het besluit genomen, de vruchteloze jacht te staken. Nauwelijks een uur later belde dezelfde BrOestraat-bewoner voor de tweede keer. Ik hoor gestommel op mijn dak, zei hij. Opnieuw trok de politie de daken op en tot zeven uur bleven de agen ten in de weer, zonder resultaat. Dat is hem geweest. Er is geen twijfel aan. Hij en zijn paard, en Zwarte Piet, en hun hele uitrusting moet Sinterklaas al sinds jaren onzichtbaar gemaakt hebben als hij over de daken trekt. Want anders zou hij, de Echte, in conflict raken met allerlei gemeenteverordeningen die de actie van St. Nicolaas, de Heilige Man van Myra, in tijd en in aantal beperkt hebben. De overheid, het spijt mij het te moeten zeg gen, gelooft niet in hem. Ofschoon zijn geest door de eeuwen heen is blijven voort leven en ons allen is blijven vervullen tenminste éénmaal per jaar geldt dit niet voor de overheid. Wel voor haar die naren persoonlijk, maar niet voor het be grip dat zij vertegenwoordigen, al bestaat dat evenmin in den vleze als St. Nicolaas. Zij heeft hem zozeer gereglementeerd dat hij zichzelf, en Piet, en het paard, en de zak met de cadeautjes, en de pepernoten en de gard wel onzichtbaar heeft móéten maken. Anders zou hij worden opgebracht, door de Leidse politie of een andere. En als hij zijn naam opgaf als Nicolaas en zijn beroep als bisschop van Myra, zou men in het proces-verbaal als extra-tenlasteleg ging vermelden dat hij een valse naam had opgegeven. Wellicht zou men eraan toe voegen dat hij zwervend was aangetroffen, zwervende over de daken in gezelschap van een neger (die eveneens op de bon zou gaan) en van een paard van onbekende herkomst maar begaafd met bijzondere springers-qualiteiten, zodat het wel een kostbaar dier moest zijn. Men zou een na der onderzoek instellen om te ontdekken waar dit buitengewone springpaard was ontvreemd. En wij zouden het beleven dat de echte Sinterklaas en de echte Piet voor de kadi werden gesleurd'. 4 De Leidse politie heeft misschien wel gedacht aan een mogelijke grap van leden van het Leidse Studenten Corps, welks sociëteit Minerva zich eveneens in de Bree straat bevindt. De Leidise politie heeft aan leiding genoeg om steeds met deze moge lijkheid rekening te houden. Maar over wegen of het misschien de Heilige zelf kon zijn neen, maak u geen illusies. Dat heeft zij zeker niet gedaan. En zij voelde zich blijkbaar verplicht, van twee tot zeven uur over de daken te jagen, omdat het toch wel eens een inbreker kon zijn. Ik zou niet ongerust geweest zijn als ik die bewoner van de Breestraat was geweest en 's nachts gestommel op mijn dak had gehoord. Ik zou de politie niet hebben op gebeld, maar blij hebben gedacht: daar is'- hij. In feite werd ik vannacht wakker, na de lezing van dat bericht, en meende iets op mijn dak te horen. Maar het geluid stierf weg. Verderop in de straat wonen mensen met jonge kinderen, dus dat is heel verklaarbaar. Ik voel voor het standpunt van die dichter, die jaren geleden op een enquête van een maandblad, dat aan be kende Nederlanders gevraagd had wanneer zij in hun kinderjaren hadden opgehouden aan het bestaan van Sinterklaas te geloven, antwoordde: „Ik begrijp uw vraag niet. Hij bestaat toch?" Dat zovelen hem nabootsen zal hem niet deren. Integendeel. Een oud spreekwoord, dat vermoedelijk van hemzelf afkomstig is, zegt dat nabootsing de meest oprechte vorm van vleierij is. Bovendien heeft hij zich op deze wijze van een aantal min of meer bekwame medewerkers verzekerd, hetgeen bij de snelle groei der bevolking zijn taak wel heeft verlicht. Maar dat wil niet zeggen dat zijn geest zelf niet meer zou rondwaren! Ge ziet het aan dat Leidse geval. Wat heeft de Leidse politie, vier uur lang „sluipend achter schoorstenen en door dakgoten", zoals Het Parool (vrij en on- verveerd) verzekert, tenslotte gevonden? Niets. Zoals alle polities en vele andere volwassenen kan zij zich alleen namaak- Sinterklazen voorstellen, met valse baar den en gespeend van iedere reuk van hei ligheid, die zich door winkeliers-organisa ties laten aanstellen en wier paarden nau welijks tot een nietig sprongetje op de vaste grond in staat zijn. Het Feest is aanstaande. En opnieuw zal het zijn geest zijn waarvan het vervuld is de geest van St. Nicolaas zelf. Dat wij hem blijven eren! Voorwaar, hij heeft de mens een voorbeeld gegeven dat hij nog steeds geeft en in het leven der kinderen een jaarlijkse vreugde gebracht, waarmee hij zich sinds lang aan de spits aller op voeders heeft gesteld. R. P. WENEN, (AFP) Voor het eerst sedert 1945 hebben de Russen, die het Oostenrijk se olieveld van Zistersdorf exploiteren, aan de Oostenrijkse regering te kennen gege ven, dat zij bereid zijn haar tegen beta ling zoveel olie te leveren als zij verlangt voor binnenlands verbruik of voor export. Dit aanbod schijnt in overeenstemming te zijn met de massale verkopen van olie tegen dumpingprijzen, die de laatste tijd door de Sovjet-Unie aan Westelijke landen zijn gedaan of voorgesteld. Volgens waar nemers zou de reden van deze dumping zijn, dat het Sovjet-blok na het staken van de vijandelijkheden op Korea niet over vol doende opslaggelegenheid beschikt. Glimlachend, stapt Prinses Margaret uit de auto, die haar naar de tentoonstelling van de Koninklijke Vereniging van Portret schilders in de Royal Institute Galleries te Londen heeft gebracht. KAMPALA (Reuter). Het inheemse parlement van Boeganda, een provincie van Oeganda, heeft besloten, de Britse regering te verzoeken om terugzending van koning Moetesa de tweede, de dezer dagen afge zette vorst van Boeganda, naar zijn land. Het parlement besloot voorts een delega tie naar Engeland te zenden, die het stand punt van de bevolking van Boeganda moet uiteen zetten. LONDEN (Reuter-AFP). De Labour Party heeft Woensdag in het Lagerhuis een motie van afkeuring ingediend betreffende de koloniale politiek in Afrika van de re gering De motie werd in het Lagerhuis inge diend tijdens een debat over de verban ning van de Koning van Boeganda. Zij was een uitdrukking van de stijgende on tevredenheid van de Labour Party over het koloniale beleid in Afrika. Even later besloot de fractie echter de motie weer in te trekken in de hoop dat de regering als nog de zaak in het reine zal brengen. PARIJS (Reuter). Het Franse kabinet heeft Woensdag verklaard, dat het elk langs officiële weg ingediend voorstel voor een wapenstilstand in Indo-China zal bestu deren. De verklaring was het officiële ant woord van de regering op de suggestie van de Indo-Chinese communistische leider Ho Tsji Minh, dat Frankrijk voorstellen zou doen om een einde te maken aan het con flict. Ho Tsji Minh deed dit voorstel in een de vorige week in een Zweeds dagblad ge publiceerd interview. Het door het kabinet uitgegeven commu niqué verklaarde, dat de regering bij twee gelegenheden in het parlement haar stand punt heeft bekendgemaakt met betrekking tot het probleem van het staken der vijan delijkheden in Indo-China. Het staat de Vietminh vrij, zijn eigen standpunt bekend te maken langs officiële kanalen. In over eenstemming met de verbonden staten, leden van de Franse Unie, zal dat stand punt bestudeerd worden met het voorne men alles te doen om een blijvende vrede te bewerkstelligen, die de onafhankelijk heid van de verbonden staten verzekert, zowel als de vrijheid en de veiligheid van hun burgers". In Saigon werd weinig geloof gehecht aan wapenstilstandsonderhandelingen in Indo-China als gevolg van het jongste vredesaanbod van Ho Tsji Minh. Officieren, verbonden aan het opperbevel in Hanoi, verklaarden dat het het verkeer de ogenblik is om onderhandelingen met de Vietminh te overwegen, daar de Frans- Vietnamese strijdkrachten thans het initia tief in de strijd veroverd hebben en er op vertrouwden dat Ho Tsji Minh in de lente in een slechte onderhandelingspositie zal verkeren. Nationalistische politici in Noord- en Zuid-Vietnam vonden dat Frankrijk zich met een mogelijkheid kan losmaken van zijn beloften aan de regeringen van de drie verbonden Indo-Chinese staten en zonder hen onderhandelen met Ho Tsji Minh zoals deze blijkbaar wenst. Het Franse kabinet kwam bijeen, een paar uren voor premier Laniel met de mi nister van Buitenlandse Zaken, Bidault, naar Bermuda vertrok, waar ook Indo- China zal worden besproken. Naar in een communiqué werd medegedeeld, „stelt de Franse delegatie zich voor, de bijeenkomst op Bermuda te gebruiken om tezamen met de regeringen van de Verenigde Staten en Engeland de bewoordingen te bestuderen van het antwoord, dat tot Moskou gericht moet worden teneinde de basis van de vol- gende vier mogendhedenconferentie te be palen". Churchill gearriveerd De Britse premier, Sir Winston Churchill is Woensdagavond op het vliegveld van Kindley nabij Hamilton (Bermuda) aange komen voor de conferentie friet president Eisenhower en premier Laniel van Frank rijk. A.F.P. verneemt, dat het zeer waarschijn lijk is, dat de op de Bermuda-eilanden ver gaderende staatslieden der Westelijke Grote Drie voor het einde der bijeenkomst het Westelijke antwoord op de Sovjet-Russi sche nota van 26 November, waarin de Russische regering verklaarde in te stem men met besprekingen door de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, aan het Kremlin zullen laten overhandigen. Hiertoe zou zijn besloten tijdens de diplo matieke besprekingen, welke aan de con ferentie zijn vooraf gegaan. Een der overwegingen, die tot dit besluit zouden hebben geleid, zou zijn geweest de wens om de volkomen onderlinge overeen stemming tussen de Westelijke Grote Drie te onderstrepen. En het zou voorts vooral de wens van Churchill zijn geweest te laten uitkomen, dat de besprekingen op de Ber muda-eilanden zich niet slechts tot theore tische gedachtenwisselingen zouden be perken. WASHINGTON, (Reuter) President Eisenhower heeft Woensdag senator Mc Carthy openlijk uitgedaagd door te ver klaren, dat „vrees voor ondermijnende ac tiviteit van communisten tegen onze re gering géén punt zal uitmaken bij de ver kiezingen in 1954". „Lang voor die tijd zal deze regering zulke vorderingen hebben gemaakt bij het opsporen van communisten volgens het door de minister van Justitie, Herbert Brownell, opgestelde veiligheids program, dat zij niet langer als een ern stige bedreiging kunnen worden be schouwd. Zoals u weet, zijn ongeveer 1500 personen, aan wier betrouwbaarheid wordt getwijfeld, al verwijderd. Een eerlijk, zorg vuldig en fatsoenlijk onderzoek, gevolgd door resolute correctiemaatregelen, is de enige doeltreffende manier om dit nood zakelijke werk op te knappen", aldus de president op zijn wekelijkse persconfe rentie. Hij voegde hieraan toe: „Ik hoop, dat tegen de herfst van het volgend jaar het publiek, niet langer er voor bevreesd dat communisten in deze regering hun afbre kend werk doen, de doeltreffendheid zal prijzen, waarmee dit bestuur deze bedrei ging van de staatsveiligheid wegneemt". Eisenhower onderschreef volkotnen de verklaring van minister Dulles, waarin deze Dinsdag had gezegd, dat de kern van de Amerikaanse buitenlandse politiek bloot staat aan ongerechtvaardigde critiek. In dit verband wees de president de eis van McCarthy van de hand, clat de V.S. Engeland dienen te dwingen, de handel in niet-strategische materialen met com munistisch China op te geven. De president was van oordeel dat, wanneer de V.S. an dere „Vrije volken" dwang gaan opleggen, dit meer het kenteken van .de imnerialist" dan van „de leider" zou zijn. Hij voegde hieraan toe, dat Amerika de niet-commu- nistische landen helpt „omdat eenheid on der de vrije volken onze enige hoop is om staande te blijven tegenover de Sovjet samenzwering in de gehele wereld, die ge- (Van onze correspondent in Londen) Gisteren heeft Engeland zijn eerste offi ciële staking sinds de oorlog beleefd. Het was het omvangrijkste industriële conflict sinds de algemene werkstaking van 1926. Het bestond uit een proteststaking van 24 uur in verband met afgewezen looneisen van 3.000.000 metaalbewerkers en arbeiders in de scheepsbouwindustrie, naar schatting bleven een kleine 2.000.000 arbeiders van het werk weg. Er waren ruim 4000 firma's bij deze staking betrokken. De economische schade, door één dag staken aangericht, wordt berekend op een bedrag van 10 tot 15 millioen pond. Volgens opgaven van de stakingsleiding is in Noord-Londen voor 100 pet. gestaakt. In de grote industrie centra varieerden de cijfers tussen de 80 en 100 pet. In sommige bedrijven legde echter slechts 15 pet. van het personeel het werk neer, terwijl in vele kleine ondernemingen helemaal niet werd gestaakt. De stakingsleiding was tevreden over het resultaat van de actie. Gestaakt werd in automobiel-, vliegtuig- en radio-fabrieken. Ook vele vrouwen staakten. Er was een aantal massa-demonstraties. In vele Lon- dense districten trokken optochten van stakers, waarbij ook vrouwen, door de straten. Bij Vickers, in Manchester, staakten 14.000 man. In Birmingham, Wolverhamp ton en andere industrie-steden in de Mid lands staakten 100.000 arbeiders, in Sout hampton waren 15.000 stakers, zodat de reparatie van de Queen Mary kwam stil te staan. Openbare diensten werden evenwel niet door de staking getroffen. Bussen, treinen, electrische centrales, gasfabrieken functio neerden norma,al. Het technisch personeel van de Londense luchthaven hield zich eveneens van de staking afzijdig. Het stakingsparool werd gegeven door de federatie van scheepsbouwarbeiders en metaalbewerkers, waarbij 39 bonden zijn aangesloten. Een geëiste loonsverhoging van 15 pet. was door de werkgevers afge wezen. Communistische elementen lieten zich in deze, door de bonden uitgeroepen staking, sterker gelden dan in voorafge gane wilde stakingen elders. Van de 52 bestuursleden van de verenigde metaal bewerkers unie zijn er 17 communist. De omvang van de staking zal moeten aantonen hoe groot de druk is,die van links wordt uitgeoefend op degenen, die niet voor staken voelen, omdat productie en export, waarvan voor de arbeiders alles afhangt, in gevaar worden gebracht. Psychologisch werd het voor velen moei lijk de op hen uitgeoefende druk te weer staan. Zoals steeds sluiten duizenden zich uit solidariteit bij een staking aan. Onder de metaalbewerkers, tussen de verschil lende bonden en tussen cie bestuursleden van die bonden onderling heerst overigens grote verdeeldheid over het nut van staken in het huidige tijdsgewricht. Deze demonstratieve staking was nog maar een generale repetitie voor de nieuw ste communistische uitvinding.de „guerilla- stakingen", die over het gehele land moe ten ontstaan, per stad, per district in be paalde bedrijfstakken of bij bepaalde firma's. Het ergste wat er nu dreigt is een bevel van de bonden tot weigering om overwerk of stukwerk te verrichten. Hierdoor zou de productie ernstig benadeeld worden en de kosten worden opgejaagd. Overwerk name lijk boven de 5-daagse werkweek, die als loonbasis geldt is een normaal onderdeel van de productie. De communisten zullen zeker alles in het werk stellen om het productieproces op deze manier te vertragen, teneinde de in dustrie te ontwrichten. In dat geval is het vrijwel zeker dat de regering zal moeten ingrijpen ook al omdat Engeland's econo mische situatie zo precair is. Wanneer Churchill volgende week uit Bermuda in Londen is teruggekeerd, zal hij zich geplaatst vinden tegenover een hernieuwde actie van conservatieve zijde met betrekking tot het conflict over de Suez-kanaalzóne. Een groep van 37 parlementsleden, on der wie vele, die zich kanten tegen elke overeenkomst die de ontruiming van de Britse basis aldaar zou inhouden, is bij een gekomen om de positie te bespreken. Enige dissidente conservatieven hebben verklaard, dat zij bereid zijn, zelfs tegen hun eigen leiders te stemmen om een on bevredigende regeling van dit conflict te verhinderen. Toch gelooft men niet dat de groep als geheel haar tegenstand zover zal drijven dat zij de regering in gevaar zou brengen, of zelfs het gezag van de regering zou bedreigen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is de Britse premier sir Winston Churchill per vliegtuig vertrokken naar de Bermuda-eilanden ter bijwoning van de conferentie van de Grote Drie. Telefoto. steund wordt door de militaire macht van de Sovjets". Om deze reden zullen de V.S. hun pro grams voor militaire en economische steun aan het buitenland voortzetten, ook al zul len er waarschijnlijk altijd meningsver schillen met de bondgenoten bestaan, al dus de president. Antwoord Senator McCarthy heeft onmiddellijk na de persconferentie van Eisenhower te kennen gegeven, dat hij zal antwoorden op de verklaring van de president. „Misschien zal ik morgen een verklaring afleggen", aldus de senator. LONDEN, (AFP) Radio-Teheran heeft bekendgemaakt, dat Perzië heeft be sloten, de diplomatieke betrekkingen met Engeland weer aan te knopen. Volgens radio-Teheran is een desbetreffend voor stel van de regering met algemene stem men door het parlement aangenomen. MOSKOU, (Reuter) Woensdag is te Moskou bekendgemaakt, dat Wasslli Koes- netsov is ontheven van zijn functie van ambassadeur in China. Volgens de be kendmaking behoudt Koesnetsov zijn functie van onderminister van Buiten landse Zaken. Hij zal in Peking worden opgevolgd door Pavel Joedin. MADRID (Reuter). De politie te Madrid heeft Woensdag de Spaanse bap- tistische geestelijke, Don Francisco Fer nandez, bevolen, zijn kerk die behoort tot de Christelijke zending van Canada te sluiten. De organisatie heeft ongeveer 100 kleine kerken in Spanje, waarvan er al meer dan dertig gesloten zijn. De kerk van Fernandez was enige tijd geleden reeds .door de politie gesloten om dat het gebouw niet geschikt zou zijn voor openbare bijeenkomsten, maar later stond de politie hem toe zijn kerkdiensten „op bescheiden voet" te hervatten NEW YORK (Reuter). De New Yorkse vakvereniging van clichémakers heeft V/oensdag geweigerd haar staking, waar door de grote dagbladen van New York niet kunnen verschijnen, te beëindigen. De stakers verwierpen met 289 tegen 47 stemmen een verzoek van de voorzitter van hun vakvereniging om vier belangrijke geschilpunten aan arbitrage te onderwer pen. Ook de regering heeft de vakvereniging verzocht, de geschillen met zes New Yorkse uitgevers aan arbitrage of beslissing door een neutrale partij te onderwerpen. PANMOENDJOM, (Reuter) De Ame rikaanse afgevaardigde Arthur Dean heeft op de bespreking van heden de Noorde lijken in Panmoendjom meegedeeld, dat de politieke conferentie over Korea wel eens „voor onbepaalde tijd en misschien wel voor altijd" zou kunnen worden uitge steld, als zij er op blijven staan, dat Rus land de conferentie als neutraal land bij woont. Volgens het Oslose blad „Aftenposten" wordt verwacht, dat koning Haakon van Noorwegen in Mei a.s. een officieel bezoek aan Koningin Juliana zal brengen. (Om trent dit bezoek is in Den Haag officieel nog niet bekend. Red.) Uiteenzettingen voortgezet Zuid-Koreaanse officieren hebben Don derdag het geven van „uiteenzettingen" aan Zuid-Koreaanse krijgsgevangenen, die weigeren naar hun land terug te keren, voox-tgezet. Woensdag zijn aan dertig Zuid- Koreanen uiteenzettingen gegeven. Zij ble ven bij hun besluit. Sommige der voorgelichten waren spraak zaam en poogden de rollen om te di-aaien, door te pi-oberen hun voorlichters er toe te krijgen zich aan communistische zijde te scharen. Een hunner maakte uitgebreide aantekeningen. Zo noteerde hij onder meer naam en adres van zijn voorlichter. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Sinclair Lewis: Zijn naam was George F. Babbitt en hij was bedreven in de kunst, huize?i te verkopen voor meer geld dan de mensen konden missen. (Babbitt; 1922). Nu er in twee maanden geen regen ge vallen is, heerst op Noord-Beveland een ernstig gebrek aan leidingwater. Men moet met tankwagens rijden om de dorpen op het eiland van water te voorzien. Reeds vóór de ramp had Noord-Beveland in droogteperioden watergebrek, maar vooral na de ramp is in de geïnundeerde dorpen de watervoorziening zeer moeilijk doordat drinkputten en welbakken geheel verzilt zijn. Voor de hoofdingang van het vliegveld Ypenburg aan de verkeersweg Den Haag- Rotterdam, is vanmorgen een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een vrachtauto, afkomstig uit Den Haag stak ter plaatse dc weg over om het vlieg veld op te rijden, toen uit de richting Rot terdam met grote snelheid een andere vrachtwagen naderde. De bestuurder van deze laatste wagen, de 23-jarige J. van der P., uit Rotterdam, die met een veer tienjarige jongen in de cabine zat, kon niet meer remmen of uitwijken. Met een verschrikkelijke klap werd de eerste auto in de rechterflank, juist op de plaats waar zich de benzinetank bevindt, getroffen en naast de ingang van het vlieg veld tegen de muur gesmakt. De uit de ge scheurde tank stromende benzine vloog in brand. De chauffeur, de 57-jarige J. B. uit Den Haag, werd ernstig gewond doordat de stuurkolom hem in de maagstreek drong. Met zijn laatste krachten wist hij zich uit de cabine, waar metershoge vlam men opsloegen, te bevrijden, doch onmid dellijk daarop overleed hij. Onherkenbaar verbrand werd hij door omstanders uit de vuurzee gesleept. Op de onbewaakte overweg tussen Voor burg en Gouda onder Nootdorp is vanmor gen een jeep met personeel van de Neder landse Aardolie Maatschappij tegen de trein die 7.51 uit Voorburg in de richting Utrecht was vertrokken, gebotst en geheel vernield. Van de drie inzittenden werden twee personen ernstig gewond, terwijl de derde persoon een zenuwshock kreeg. Het ongeluk is geschied op de beruchte onbewaakte overweg aan de 's-Gravenweg te Nootdorp, waar ook in November 1950 een ernstig ongeluk is geschied. Toen werd een aan een puzzlerit deelnemende auto eveneens door een trein aangereden, waar door vier pei-sonen de dood vonden. De drie inzittenden van de jeep behoor den tot de seismische gi-oep van de Ned. Aardolie Maatschappij. Zij waren op weg naar het Westland. De Hagenaar W. H. werd ernstig aan het hoofd gewond en is naar de Ui'sulakliniek te Wassenaar over gebracht, E. S. uit Erica (Dr.) kreeg een shock en J. H. uit Zutfen een hoofdwonde. Men verwacht dat beide laatstgenoemden in de loop van de dag naar hun woning kunnen terugkeren. (van hedenmorgen 7 uur) toestand S «S-C £3 tu. B-S Üc £og I F-r- Z£ Helsinki zwaar bew. w 3 5 0 Oslo nevel Z 5 10 0 Stockholm geheel bew. WZW 8 11 0 Kopenhagen nevel ZW 3 8 0 Londen half bew. O 2 11 0 Amsterdam licht bew zzo 5 8 0 Brussel zwaar bew. z 7 10 0 Parijs zwaar bew. zo 3 9 0 Bordeaux half bew. z 4 12 0 Grenoble half bew. NO 5 6 0 Nice zwaar bew. zzo 9 14 0 Warschau nevel zzw 2 0 0 Berlijn nevel zzw 2 6 0 Frankfort mist windstil 4 0 München licht bew. ZW 2 -2 0 Zürich mist windstil -2 0.3 Genève mist windstil 1 0 Locarno zwaar bew. O 2 2 0 Wenen mist windstil 2 0 Innsbruck onbewolkt windstil -4 0 Rome onbewolkt windstil 6 0 Neerslag laatste 24 uur. (*X<XX«orx** XXOOc TCOCOO 'OWOOOOOCCOOCCC AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en overwe gend droog weer. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in tem peratuur. 4 December Zon op 8.29 uur. onder 16-31 uur. Maan op 6.40 uur. onder 14.27 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 3 December Hoog water: 1.33 en 13-55 uur. Laag water: 9.24 en 21.37 uur. Vrijdag 4 December Hoog water: 2.18 en 14.31 uur. Laag wat§r: 10.11 en 22.19 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1