Spoedige bekrachtiging der E.V.G. door de Franse Kamer ondenkbaar Spannende vlucht van vijf Tsjechen naar Oostenrijk Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Keuze Levenslang geëist wegens moord op politieagent Laniel met onprettige mededeling naar Bermuda Russische bereidheid tot conferentie deed de hoop daarop in rook vervliegen Het woord is aan. Verwachte voorstellen van Churchill op de conferentie van Bermuda Trein waarmee zij ontsnapten reed eerst nog naar Tsjechoslowakije terug Resolutie over wreedheden in Korea Daerahs zijn ten achter geraakt McCarthy antwoordt Eisenhower en Dulles 68e JAARGANG No 126 VRIJDAG 4 DECEMBER 1953 Auto op schoolklas ingereden; 7 gewonden Fabrieksbrand in Borne; vijftig arbeiders werkloos Twee Nederlandse schepen beschadigd Duitse boeren eisen represailles Wervelstorm in Louisiana Noorse stuurlui staken Assemblee aanvaardt: Indonesisch parlementslid: Weer rapport II P z 1 7 2 z 10 0,1 zw 0 zw 10 z 12 1,1 z 10 0,2 z 12 0 2 10 0 zzo 0 2 0 NNW 3 13 0 1 1 0 z 3 0.1 2 0 2 0 1 2 1 1,3 3 0,1 2 0 297e JAARGANG No 279 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur; Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. V erschi jnt dagelij ks behop Zon - en F ees t d agen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post f 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BINNEN VEERTIEN DAGEN, op 17 December, moet de nieuwe president der Franse Republiek worden gekozen. Niet door het volk, maar door Kamer en Senaat, in vergadering verenigd. Tegenwoordig heten die Nationale Vergadering en Raad der Republiek, maar dat komt ten deze op hetzelfde neer: tijdens de Derde Republiek ging het, onder de oudere benamingen, op dezelfde manier. En evenals nu had de verkiezing plaats in het Chateau de Ver sailles: daar trekken de politici voor deze bijzondere gelegenheid heen. Het is het oude paleis der latere Bourbons, het is ver vuld van herinneringen aan Lodewijk XIV, Lodewijk XV en Lodewijk XVI. Maar ook aan herinneringen aan de grote revolutie. Dat laatste verduidelijkt het feit, dat de republikeinen telkens weer naar het eer tijds zozeer pralende oord der absolute monarchie trekken, om er hun staatshoofd te kiezen. Men kan er ook een erkenning van de Historie in zien. Die is bevestigd door het succes van de poging om gelden bijeen te brengen voor het herstel van het Chateau, dat door de tand des tijds hevig is aangetast en kostbaar herstel behoeft. Het is nog niet hersteld; die restauratie zal ongetwijfeld jaren vorderen. Maar ook in zijn verval ademt het nog immer zijn oude sfeer; voor geregeld gobruik door een republikeins bewind zou het zich nimmer eigenen. Ik heb er indertijd een verkiezing van een President der Republiek bijge woond en die honderden politici en jour nalisten in hun kleurloze pakken van onze in de mannenkleding zo weinig sier lijke moderne tijd schenen evenmin op het Pavé du Roy, achter de hoge vergulde hek ken, thuis te horen als de auto's die een aantal van hen vervoerden. Ofschoon die wel sierlijker waren dan zij; vooral de re- gerings-auto's waarin ministers en diplo maten voorreden. Iedere Franse man en vrouw is formeel verkiesbaar voor het presidentschap der republiek. Het behoeft geen beroepspoliti cus te zijn die gekozen wordt. Maar het is er altijd een. Men zou eens een vrouw kunnen kiezen;.dat zou zeker opgang ma ken in het buitenland, dat haar met de symbolische figuur Marianne vereenzelvi gen zou. Maar ik geloof dat het nog wel lang zal duren eer in Frankrijk zoiets ge schieden zal. De Fransen hebben het vrouwenkiesrecht lang uitgesteld en wel licht hebben de schetsers van volksaard gelijk, die hen als een bij uitstek mannelijk volk hebben gekenmerkt. Hetgeen overi gens inhoudt dat de indirecte invloed van de vrouw in Frankrijk groot is. De indi recte. Het is zeker kenmerkend-mannelijk, de invloed van de vrouw aldus te zien en te handhaven en ons Tweede Kamerlid mej. Tendeloo, die zo blij was toen de eer ste staatssecretaresse in ons land was be noemd en toen zo'n triomfantelijke hou ding in de Tweede Kamer heeft aangeno men, zou als zij Frangaise was op heel wat meer verzet stuiten. Er zal te Versailles opnieuw een man worden gekozen en het zal niet Edouard Herriot zijn, de 81-jarige voorzitter van de Nationale Vergadering, die deze week heeft doen weten dat hij niet alleen geen candidatuur wenst, maar bovendien zijn voorzitterschap van het parlement zal neerleggen omdat zijn gezondheid achter uitgaat. Een verstandig besluit: het Franse presidentschap vergt zeker een sterke ge zondheid bij de talloze representatieve plichten, die het oplegt en die de ambts drager nopen tot voortdurend reizen, kris kras door het grote land, om te openen en te onthullen en redevoeringen af te steken. Urenlang staan op recepties behoort ertoe en een voortreffelijke beheersing van hu meur, opdat hij voldoen kan aan alle eisen die het protocol hem stelt. Geen wonder dat president Auriol is blijven vasthouden aan zijn besluit: geen herkiezing. Maar men kan zich, ook als hij dat tot h*>t cri- tieke ogenblik kan handhaven, wel afvra gen of het hem niet zal gaan als indertijd ex-president Gaston Doumergue, die uit Tournefeuille in de provincie werd terug gehaald om minister-president te worden. Of als ex-president Raymond Poincaré, wie hetzelfde overkwam. Om „de franc te red den". Hetgeen hij deed. R. P. De officier van Justitie bij de rechtbank te Utrecht heeft heden levenslange gevan genisstraf geëist tegen dé 27-jarige Chr. J. B. uit Bodegraven, aan wie ten laste was gelegd dat hij in de nacht van 13 op 14 November 1952 de politieagent A. van Eek, die hem wilde aanhouden, heeft neerge schoten. Tegen een jongere broer van de ver dachte werd zes jaar gevangenisstraf ge- eist wegens het plegen van een groot aan tal diefstallen. Toen vanmorgen een automobilist op de 's Gravendijkwal te Rotterdam wilde remmen om een schoolklas ongehinderd te laten oversteken, is zijn wagen geslipt met het gevolg dat deze op de kinderen is in gereden. Zeven hunner werden gewond en moesten naar ziekenhuizen worden overgebracht. De verwondingen zouden niet van ernstige aard zijn. De kinderen horen thuis in het Schippersinternaat, dat is gevestigd in een schip aan de Coolhaven. Een hevige brand heeft in de afgelopen nacht in de metaalwarenfabriek Bons en Evers te Borne gewoed. Nadat de laatste arbeiders de fabriek om elf uur 's avonds hadden verlaten, sloegen omstreeks het middernachtelijk uur de vlammen uit het gebouw. Behalve de motorspuit van de Bornse brandweer kwam ook die van Hengelo in actie. Om twee uur was de brand geblust. Het kantoor en een zeer groot gedeelte van de machineruimte zijn totaal uitge brand. Ongeveer 50 man van het personeel zijn voorlopig zonder werk. Het bedrijf was slechts laag tegen brandschade en niet tegen bedrijfsschade verzekerd. HAMILTON (Bermuda), (Reuter) De Franse premier, Laniel, is Donderdagavond in gezelschap van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault en een dele gatie van ongeveer 25 deskundigen op Bermuda gearriveerd. Naar verluidt zal hij Churchill en Eisenhower mededelen, dat op een bekrachtiging van het E.V.G.- verdrag door de Franse Nationale Vergadering in begin 1954 niet behoeft te worden gerekend. De reden daarvan is volgens Franse kringen de Russische nota, waarin de Sovjet-Unie zich bereid verklaarde tot een viermogendheden-conferentie over Duits land. Laniel zal verder verklaren dat in het algemeen een bekrachtiging niet mogelijk zal zijn wanneer de V.S. en Engeland niet garanderen, dat zij hun strijdkrachten op het Europese vasteland onverminderd zullen handhaven gedurende de komende jaren. De Engelse minister van Binnenlandse Zaken Eden en zijn Franse collega Bidault hebben niet-officieel van gedachten ge wisseld over de jongste Sovjet-Russische antwoord-nota. Verklaard wordt dat Groot-Brittannië bereid is in te stemmen met het Russische voorstel om de conferentie te Berlijn te houden. Diplomatieke kringen in de Franse hoofd stad achten de kansen op welslagen van de conferentie op Bermuda gunstig. Men is van oordeel, dat het niet moeilijk zal zijn, overeenstemming te bereiken over het Westelijke antwoord op het Russische voorstel inzake een viermogendhedencon- ferentie. De Fransen zullen voorstellen deze bijeenkomst in Februari te Wenen of Lugano te houden. Zoals bekend hebben de Russen Berlijn als plaats van samen komst voorgesteld. Een andere reden voor een voorzichtig optimisme is, dat er volgens Franse, waar nemers tekenen zijn, welke er op wijzen, dat Washington enigszins gaat twijfelen aan de dringende noodzaak om West-Duits- land te bewapenen, een standpunt, dat reeds lang in Frankrijk veld heeft gewon nen. Indien ook Eisenhower deze mening is toegedaan, zal het eenvoudiger worden om over het Europese leger en over even tuele amendering van het hiervoor be staande plan te spreken. Zolang de oorlog in Indo-China voort duurt, moet Frankrijk wel de mindere zijn van een bewapend Duitsland. Volgens door de Franse autoriteiten verkregen inlichtin gen is de regering van Bonn van plan 20.000 officieren van de voormalige „Wehr- macht" en 80.000 onderofficieren on te roepen. Dit zou voldoende zijn om vijftien divisies op volledige sterkte op de been te brengen. Volgens het EVG-verdrag zal aan West-Duitsland echter verzocht worden, slechts twaalf divisies te leveren, waarvan acht op drie kwart sterkte. Laniel noch Bidault kan een definitieve verzekering geven, dat het EVG-verdrag in zijn huidige bovennationale vorm kan worden bekrachtigd. Indien echter Enge land zich nauwer met de EVG zou willen verbinden, zouden enige bezwaren van Franse afgevaardigden kunnen worden weggenomen. Volgens kringen te Parijs heeft de Franse ambassadeur te Londen. Massigli, zijn regering evenwel te verstaan gegeven, dat de Britten hiertoe niet bereid zijn. Naar van dezelfde zijde wordt ver nomen heeft de Britse regering nog niet haar houding bepaald ten aanzien van de vraag, of West-Duitsland rechtstreeks tot de NAVO moet worden toegelaten. Duitse bezorgdheid Op Bermuda zal de West-Duitse Bonds regering geen waarnemer hebben, doch vooraleer het tot een gesprek met de Sovjet-Unie zal komen, wenst Bonn uiter aard deel te nemen aan de voorbereiding daarvan. Dr. Adenauer heeft Donderdag al te verstaan gegeven, dat hij na afloop van de conferentie van Bermuda een nauw overleg met de Bondsrepubliek verwacht. De Duitse pers kaatste nu ijverig met bal letjes over een Duitse deelneming aan de eventuele conferentie van Berlijn. In de pers is zelfs de opvatting uitgesproken, dat de Duitsers daar niet-alleen als waarne mers bij zouden moeten zijn, doch dat zij ook volwaardig zouden moeten kunnen deelnemen aan besprekingen over de Duit se toekomst. In regeringskringen wenst men zich over zulk een Duitse deelneming nog niet uit te laten, vooraleer Bermuda ten einde is. De bezorgdheid voor slechte Duitse kan sen bij een contact tussen de voormalige geallieerden heeft te Bonn ook geleid tot een geheel andere beoordeling der bijeen komst op Bermuda. Voor de ontvangst van de verrassende nota uit Moskou spraken officiële stemmen de vertvachting uit, dat op Bermuda zou kunnen worden besloten, de bondsrepubliek voortijdig, voor de aan vaarding der Europese verdragen, zelfstan dige rechten te geven. Kennelijk verwacht te men dus op Bermuda een sterke druk op Frankrijk om zijn bezwaren te laten vallen De wens om de bondsrepubliek voortijd! souverein te zien is echter niet meer geuii nadat de Russische nota de conferentie van Bermuda onder een geheel ander aspec' heeft geplaatst. Meer dan aan druk op Frankrijk hecht men thans in Bonn waar de aan een echte overeenstemming tussen de drie van het Westen,zonder welke over eenstemming men hier de Westelijke parti in uiterst zwakke positie tegenover dc- Russen ziet. De West-Duitse regeringspartijen heb ben er te elfder ure van afgezien aan de- vooravond van de Bermuda-conferentie een betoging van trouw aan de EVG af te leggen door het aanhangig maken van een grondwetswijziging, die de militarisatie van West-Duitsland zou moeten mogelijk maken. Onverwacht hebben de regerings partijen de indiening van de wijzigings voorstellen verschoven tot Januari nadat de socialistische oppositie ernstige bezwa ren had gemaakt. De socialistische leider Ollenhauer had tevoren te kennen gegeven, dat zijn partij niet zou willen meewerken aan een demonstratief onderlijnen van de EVG waardoor naar socialistische opvatting thans de voorbereiding van een betere verstandhouding tussen Oost en West slechts zou kunnen worden verhinderd. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S 3ccocaocococooceccocooocoooa3ooccc<xcoooccpoooccoooooooccoccococcoc>: (Van onze correspondent in Londen) Volgens berichten uit Bermuda zou Churchill dit weekeinde drie voorstellen doen aan de conferentie der grote drie, namelijk: F,en Brils-Amerikaans-Franse belofte van non-aggressie ten opzichte van dc Sovjet-Unie, waarbij het duidelijk gemaakt zou worden dat een dergelijke belofte van de Sovjet-Unie welkom zou zijn. Een spoedige bijeenkomst van de conferentie der grote vier, welke, indien deze succes mocht hebben, gevolgd zou worden door een conferentie der topleiders. Een verklaring dat de grote drie sterke voorstanders zijn van een onvoor waardelijke neutralisatie van Korea door de democratische en communistische mogendheden. Adolf Hitler kwam weer boven water, toen de vijver van het Hilversumse raadhuis werd schoongemaakt. In dit raadhuis ze telde in de bezettingsjaren de staf van generaal Christiansen. Toen de generale staf van het Duitse leger op „Dolle Dins dag" het raadhuis ontruimde werden inder haast de koppen van de fiihrer, die tot dusverre de kamers van de militaire auto riteiten hadden opgevrolijkt, in het water geworpen. Bij een grondige reiniging van de vijver werden ze tussen het riet gevonden. Het 315 ton metende Nederlandse kust vaartuig „Heemskerk" van J. Vermaas scheepvaartbedrijf te Rotterdam is geas sisteerd door de reddingboot van Wey mouth deze Zuid-Engelse haven binnenge varen. Het schip, dat gisteren vertrokken was van Fowey naar Luckstadt kreeg met zwaar weer te kampen in het Engelse Kanaal. Het schip kreeg een lek. De be manning is veilig. In de haven van New Port (South Wales) is het 500 bruto registerton metende Neder landse m.s. „Noordland" aangevaren door een op drift geraakt Noors stoomschip, de 2183 ton metende ..Tarva". Daarna voer de „Tarva' nog een Brits motorschip, de 5680 ton metende „Tashinia" aan. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de schade. De „Noordland" is eigendom van de N.V. Mo torschip Zuidland te Rotterdam. BONN (A.F.P.) Dr. M. Frey, voorzitter van het landbouwersverbond van Rijnland en Christendemocraitsche afgevaardigde in het West-Duitse parlement, heeft de fede rale regering gevraagd, stappen te onder nemen bij de Nederlandse autoriteiten, „op dat de ongelijke behandeling ophoudt, die sinds de oorlog Duitse boeren ten deel viel, die landerijen bezitten op Nederlands grondgebied, vergeleken met Nederlandse boeren met landerijen op Duits gebied, die nog steeds hun oude rechten genieten." Dr. Frey heeft de federale regering ge vraagd de volgende maatregelen als représaille te treffen: het opheffen van de vrijheid van in- en uitvoer van producten door Nederlanders op Duits gebied geoogst. Nederlandse boeren verbieden, hun op Duits gebied gelegen gronden te bewerken daarbij niets afdoende aan hun recht van eigendom en de exploitatie van hun gronden in handen geven van benadeelde Duitse boeren. De invoer van Nederlandse landbouw producten op merkbare wijze beperken tot dat een bevredigende regeling voor deze grensgeschillen is getroffen en weigeren toe te treden tot de Europese landbouw- gemeenschap, die door de Nederlandse minister van Landbouw is voorgesteld. De presidentsverkiezing in Frankrijk De Franse Senaat heeft Donderdag een stemmig met uitzondering van de com munisten het kiesvoorschrift, betrekking hebbende op de wijze waarop de president gekozen zal worden, goedgekeurd. Het voorschrift is daardoor definitief geworden. De president zal gekozen worden zonder debat in geheime stemming en bij absolute meerderheid van de verkregen uitslagen. LINZ, (Reuter). Vijf Tsjechen, onder wie twee kinderen, zijn er na veel moeite en ontberingen in geslaagd, naar de Ame rikaanse zóne uit te wijken. Op 21 Novem ber verlieten Bedrich Cech, zijn 30-jarige zoon Marian, diens 24-jarige vrouw Draho- mira, die binnenkort een kind verwacht, en hun twee kinderen Ladislaus (4 jaar) en Vlasta (2 jaar) Cervena, dat 160 kilometer van de Oostenrijkse grens ligt. De twee mannen hadden een wagon met hout met bestemming Triëst zo geladen, dat er on der het hout een ruimte van twee meter breedte was uitgespaard voor het gezel schap. In deze schuilplaats hadden zij ook een zuurstoftank, voedsel, water en Slivo- vitza (pruimenjenever) meegenomen. Toen de trein de grens naderde, stopten zij alle kieren met dik pakpapier dicht, opdat de speurhonden van de grenspolitie geen lucht van de vluchtelingen zouden krijgen. Bij Horni-Drvoristi passeerde het gezelschap ongemerkt de Oostenrijkse grens, waarna de Tsjechen ter viering van het welslagen van hun plan de gehele voedsel- en watervoor raad opmaakten. Zij bleken echter te vroeg te hebben gejuicht, want de trein zette zich opnieuw in beweging, doch nu in de richting van Tsjechoslowakije. Drie dagen leden de vluchtelingen honger en dorst in de houtwagon, die op een Tsje chisch emplacement was gezet. Het enige wat men de kinderen, die om water huil den, kon geven was in pruimenjenever ge doopte suiker. Toen besloot Bedrich Cech zich aan te geven. Hij meende dat, als hij de schuld op zich zou nemen, hij wellicht zou worden opgehangen en zijn zoon en schoondochter zouden worden gevangen genomen, maar dat men tenminste de kinderen zou spa ren. Met zijn zoon boorde hij een gat in de houtlading. „Wij tuimelden naar buiten als dode vliegen", zo zeide hij later in Linz. In de nabijheid van hun wagon za gen zij echter juist een houttrein in de- richting van de grens vertrekken, maar zij konden er niet meer op klimmen. Laatste poging Hierop besloten zij nog één wanhopige poging te doen om het buitenland te be reiken. Zij lieten de stationschef hun pa oieren van employés bij de staatshoutfa- brieken zien en slaagden er in hem te over tuigen van de noodzaak om hun wagon met zijn „dringend gewenste lading" de Capt. John W. Philip: - Juich niet, jongens; de arme ke rels sterven. (Tijdens de slag bij Santiago; in 1898). In hei laboratorium voor Scheepsbouwkunde van de Technische Hogeschool te Delft worden thans stamp- en dompproeven genomen r>iet een model op schaal (1 30) van het nieuw te bouwen hospitaal-kerkschip „De Hoop". De proeven worden genomen in de sleeptank. Hier kan de stabiliteit van het schip zowel in vlak als golvend water worden bepaald, terioijl tevens de weerstand van het schip gemeten kan worden, wat nodig is voor het juisteontwerpen van de schroef. De golven op de foto komen overeen met een woelige zee bij windsterkte 5. Foto: tijdens het aflezen van de stamp- en dompbewegingen van het schip. NEW ORLEANS (Reuter/A.F.P.) ■\cht personen zijn gedood en ten minste 20 gewond door een tornado die Donderdag de Amerikaanse staat Louisiana geteisterd heeft. Vele huizen en gebouwen werden verwoest. OSLO (Reuter) Noorse stuurlieden hebben Donderdag op ten minste 125 schepen het werk neergelegd als protest tegen nieuwe loontarieven. Hun vakvereni ging heeft besloten de stakingsactie te be perken tot schepen die in Noorse wateren en op Noord-Europese havens varen. volgende dag over de grens te brengen. De volgende dag passeerde de wagon in derdaad, nu voor de derde maal, de Tsje chische grens. Ook nu weer werden zij r.iet opgemerkt. Toen zij na een reis door de Russische zóne van Oostenrijk in Linz, in de Amerikaanse zóne, waren aangeko men, kroop Marian Cech naar buiten en vroeg: „Ben ik hier in de Russische zóne". De Tsjechen waren uitgelaten van vreugde toen zij bemerkten, dat zij in de Ameri kaanse zóne waren. De vluchtelingen zijn thans onderge bracht in een kamp te Wels in Opper- Oostenrijk, waar zij wachten op toestem ming om naar de V. S. te gaan. Zij hadden ai aan het plan gewerkt, sinds Bedrich? dochter, de 19-jarige Vlasta. in 1949 kans had gezien naar Linz uit te wijken, daar met een Amerikaanse militair trouwde en vervolgens naar Iowa verhuisde. NEW YORK. (Reuter). De Algemene Vergadering van de UNO heeft Donderdag met 42 tegen 5 stemmen bij 10 onthoudin gen een resolutie aanvaard, waarin uiting wordt gegeven aan „ernstige bezorgdheid" over de besehuldigingen, dat de Noorde lijken in Koiea wreedheden bedreven zou den hebben. De Sovjet-groep stemde tegen. Afga- nistan, Birma, Egypte, Indonesië, Irak, Pakistan, Saoedi-Arabië, Syrië. Yemen en Joegaslavië onthielden zich van stemming, India, Libanon en El Salvador namen niet aan de stemming deel. In de resolutie, ingediend door de Ver enigde Staten, Frankrijk, Turkije en Enge land, wordt ernstige bezorgdheid uitge drukt over inlichtingen, dat Noord-Ko- reaanse en Chinese communistische strijd krachten „in vele gevallen onmenselijke praktijken hebben gebezigd tegen de held haftige soldaten van strijdkrachten onder bevel van de UNO in Korea en tegen de Koreaanse burgerbevolking". De resolutie veroordeelt het bedrijven door regeringen of autoriteiten van moord, verminking, marteling of andere daden van wreedheden tegen gevangen gemaakt mi litair personeel of burgerbevolkingen, als een schending van de bepalingen van in ternationaal recht en van de fundamentele maatstaven van gedrag en moraal. De resolutie dringt niet aan op een on derzoek omdat de bewijzen overgelegd door de Verenigde Staten onweerlegbaar werden geacht. De Verenigde Staten noemen een aantal van 38.000 slachtoffers van wreedheden. De afgevaardigde van de Verenigde Staten Cabot Lodge zeide dat 35.000 van hen dood zijn. De Sovjet-afgevaardigde Wysjinski zeide dat het bewijsmateriaal dat door de Ver enigde Staten is overgelegd, „lasterlijk en vervalst" is. DJAKARTA (Aneta). Het parlements lid M. Sjafei uit Kajutanam, Midden- Sumatra, die sinds Maandag in Djakarta vertoeft, heeft dezer dagen in een schrif telijk verslag aan de minister van Binnen landse Zaken, prof. Hazairin, de gevoelens die hij in de daerahs (deelgebieden) heeft aangetroffen, uiteengezet. In dit verslag werd ondermeer gezegd, dat indien de re gering niet spoedig maatregelen neemt ter verbetering van de toestanden in de dae rahs,gevreesd wordt dat niet alleen achter uitgang, doch ook desintegratie van de In donesische volkseenheid het gevolg zou zijn. Voorts verklaarde M. Sjafei, dat wan neer er in een bepaald gebied geen „op stand" is, dat niet wil zeggen dat de ge voelens van de bevolking jegens de rege^ ring in orde zijn. Hij zeide, dat men geen ongelijk kan geven aan de stemmen en pogingen in de daerahs voor het ver krijgen van autonomie. Indien dit met provincialisme wordt gebrandmerkt, dan is het omdat de centrale regering zelf te voren zeer provincialistisch heeft gehan deld," zodat de daerahs op vele gebieden ten achter zijn geraakt. WASHINGTON (Reuter). Senator McCarthy heeft Donderdag te Washington ontkend, dat hij het politieke leiderschap van president Eisenhower heeft uitgedaagd door het leveren van critiek op de buiten landse politiek van de regering en op de wijze waarop de regering de kwestie van het communisme afdoet. „Deze suggestie is zowel belachelijk als onwaar", verklaarde hij. McCarthy's verklaring was een reactie op deze week door president Eisenhower en de minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, afgelegde verklaringen, waarin zij critiek oefenden op zijn aan dringen op een „hardhandig" beieid ten aanzien van de bondgenoten en op zijn verklaring dat het communisme in de re gering een verkiezingspunt zou uitmaken in 1954, ondanks de hoop van de president dat het dan geen probleem meer zou zijn. Ten aanzien van zijn eis dat de Verenig de Staten zouden weigeren hulp te verle nen aan enig land, dat goederen verscheept naar communistisch China, zei McCarthy: „Minister Dulles en ik zijn het volslagen oneens. In een republiek, zoals de onze, moet er plaats zijn voor eerlijk verschil van inzicht. Ik respecteer de eerlijkheid en oprechte bedoélingen van Dulles. Ik heb echter Zulke diepe overtuigingen op dit gebied, dat ik zal voortgaan deze aan gelegenheid te bespreken wanneer de ge legenheid zich voordoet en ik verzoek mi nister Dulles dringend ons gehele beleid op dit gebied te herzien. Hij vervolgde: „Ik zal voortgaan de uiterste steun te geven aan de republikein se partij. Dat wil echter niet zeggen, dat ik mij zal onthouden van critiek op mijn partij wanneer ik denk dat zij vergissin gen maakt". Hij herhaalde, dat de kwestie van het communisme een belangrijk punt zou vor men bij deze verkiezingen omdat de fei ten hebben uitgewezen dat de democraten de partij vertegenwoordigden die zacht optrad tegen het communisme. weers- toestand C 2g ■o-g c S •- Sï ht- Z.H (van hedenmorgen 7 uur) Helsinki mist Oslo regen 5 Stockholm geheel bew 4 8 Kopenhagen regen 9 5 Londen zwaar bew 4 Amsterdam onbewolkt 5 Brussel onbewolkt 8 Parijs onbewolkt O Bordeaux zwaar bew 7 14 Grenoble half bew. NNO 8 Nice zwaar bew. Warschau nevel ZW Berlijn licht bew 9 Frankfort mist windstil München licht bew. ZZW -0 Zürich mist windstil -1 0,2 Genève mist W 0 Locarno motregen ZZW 6 Wenen mist windstil Innsbruck licht bew. WZW 5 1 0 Rome nevel O 8 Neerslag laatste 24 uur. poooooorvmv *vw> OOOOCCÖOriOOCC<X>Q" XJQQCOOOOC GO"* 7COGG MINDER ZACHT Verwachting medegedeeld door het KN.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Opklaringen en bijna overal droog weer. In de komende nacht tijdelijk weinig wind en plaatselijk vorming van mist. later weer matige Zuidelijke wind. Minder zacht, vooral des nachts. 5 December Zon op 8.31 uur. onder 16.30 uur Maan op 7.51 uur onder 15.20 uur Hoog en laag water in IJmulden Vrijdag 4 December Hoog water: 2.18 en 14.31 uur Laag water: 10.11 en 22.19 uur. Zaterdag 5 December Hoog water: 2.53 en 15.06 uur. Laag water: 10.49 en 23.02 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1