Bermuda-conferentie der Grote Drie is gisteren begonnen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zijn Paard Frankrijk zou proberen Engeland in EVG te krijgen Kerstinzameling voor Stille Armen weer begonnen Punt één: Westelijken bereid Moskou's invitatie te aanvaarden Drie exploitanten van bejaardenhuis in arrest Bus reed fietser aan en botste tegen huis Het woord is aan Voorwaarde: vervallen van het supra-nationaal gezag D' Brits-Perzische betrekkingen hervat Voor de Stille Armen Lente in December is bijna voorbij 68e JAARGANG No 127 ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 Violist Renardy verongelukt Verdacht van-benadeling van 88-jarige dame Agenda van Bermuda Band plofte Eén ernstig gezuonde en vele lichtgewonden Egypte richt zich tot Bermuda-conferentie Weerrapport i lootdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 280 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET PAARD VAN SINTERKLAAS doet denken aan tijden waarin alles langzamer ging. Het paard van Sinterklaas was (en is) niet snel. Het springt goed en ziet tegen geen hindernis op, maar in snelheid zou zelfs de fiets het met gemak kloppen. En gelukkig zijn pogingen, om Sinterklaas te moderniseren door zijn voortbeweging mo torisch te maken, nooit geslaagd. Er is geen instemming getoond. Evenals zijn berijder is het paard onsterfelijk. Gedachten aan deze langzame voortgang leiden tot bespiegeling van de snelheid die ons verkeer door de lucht, op aarde en in minder opgedreven mate zelfs te water be heerst. Zij werd gisteren in dit blad ook gevoed door een mededeling onder „Een Eeuw Geleden". Honderd jaar geleden merkte de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Haarlem in een adres aan Z. M. de Koning betreffende „het wezen der veer- en beurtschepen" op, dat zij met de instelling dezer schepen, op zichzelve, ho gelijk was ingenomen. Wij kunnen dat niet zonder een glimlach lezen, gelijk wij ook glimlachen als wij denken aan wijlen de diligence, wijlen de trekschuit, wijlen de paardetram en wijlen de landauer, de vic- toria'en de vigelante. Zelfs de herinnering aan de auto en het vliegtuig in hun aan- vangsperioden doet ons lachen, omdat wij nog steeds menen dat vooruitgang in snel heid ook vooruitgang der mensheid bete kent en een goèdig-spottend omkijken naar het zich zo traag verplaatsende verleden rechtvaardigt. Maar is dat wel zo? Het paard van Sin terklaas, inspirerend tot het neerschrijven dezer mijmering, doet twijfelen. Was het aantal waarlijk wijze mannen in de eeuwen van het trager tempo niet groter dan nu? Was, in elk geval, hun invloed niet groter omdat zij beter overdacht hadden wat zij zouden zeggen en schrijven en voorstellen en besluiten, dan wij het in onze ijlende samenleving doen? Ik denk aan onze ver keersmiddelen van ander soort: aan de snelste zoals de bioscoop en de radio en de televisie, die nog wel erg flakkert. Maar in andere landen doet zij dat ook en daar zijn millioenen eraan verslaafd, zoals ik pas gelezen heb. Het lijkt mij onloochenbaar dat onze voorouders meer tijd hadden om te denken en zich op hun daden te bezinnen en dat de begaafden onder hen gebruik maakten van deze gelegenheid, die de begaafden onder ons niet in dezelfde mate geboden is. Het zou niet erg zijn als het denktempo van de mens in overeenkomstige mate met het tempo van zijn verkeersmiddelen was toegenomen. Maar dat wonder heeft zich niet voorgedaan. De technische uitvindin gen hebben de mens meegesleurd in een tempo, dat zijn geest niet kan bijhouden, zodat die zich steeds meer is moeten gaan overhaasten. Dit is, geloof ik, de verklaring van het feit dat alle mensen die posten van belang bekleden verklaren, dat zij het overmatig druk hebben. Waarbij het nog de vraag is of zij in hun levenstijd wel evenveel arbeid verzetten als hun voor ouders in vergelijkbare levenstaken. Gij kunt zeggen: waarom zullen wij ons daarom bekommeren? wij moeten nu eenmaal met de techniek mee. Wij hebben geen keus. Maar zal dat wel altijd zo blij ven met die slaafse meehollerij? Er kan een tijd komen waarin men zich tegen deze dingen gaat verzetten. •Tot Sinterklaas, die ongetwijfeld een wijs man is geweest, moeten zijn meest- begrijpende gedachten gekomen zijn als hij zich rustig in de vrije natuur voortbewoog op zijn paard. Andere geniale geesten heb ben zeker eveneens in rustig voortgaan zelfs te voet, maar ook tijdens hun bedaar de reizen de kans te baat genomen tot vruchtbare bezinning. En nog veel meer mensen, zo niet geniaal dan toch begaafd, hebben dat gedaan. De verhalen van het verleden getuigen ervan. Zouden zij het zelfde bereikt hebben als zij per vliegtuig naar een conferentie op de Bermuda's had den moeten stormen, en vandaar per ander vliegtuig naar een kabinetszitting thuis, onderweg naar de perscommentaren, per radio luisterend, bij hun aankomst gefilmd en geïnterviewd, zich daarna in koorts tempo voorbereidend op een eigen radio rede en daarin gestoord door een mede minister die kwam mededelen dat de Hap- haps of de Snau-snau's tegen hun gezag in opstand gekomen waren omdat de we reld zo klein geworden was en de volken zo dicht bij elkaar gebracht waren? Ik denk vaak aan die wijze man die omtrent anderhalve eeuw geleden, ongetwijfeld na rustige overdenking en zeker niet na een bioscoopje of een radio-uitzending, op merkte dat de beste manier om mensen te verenigen niet noodzakelijkerwijze is, ze bij elkaar te brengen. Daar is meer rechtvaar diging voor nodig dan alleen de, vooruit gang der techniek en der snelheid en het lijkt voorshands twijfelachtig of de stam men in de binnenlanden ons onze verkeers- snelheden van allerlei aard benijden en er ooit naar zullen vei langen, ze zelf toe te passen. Misschien hebben wij het helemaal niet zozeer bij het rechte eind als wij ple gen te denken en hollen wij met al onze snelheden slechts achter een waan aan, die wij eenmaal zelf als zodanig herkennen zullen. Dat zal dan bij plotselinge ingeving moeten gebeuren. Tot zulke mijmeringen kan het paard van Sinterklaas, in zijn trage voortgang, voeren. Het is waar dat het niet alleen stappen kan, maar ook goed springen. Wel nu: kan de huidige beschaafde wereld dat, met al haar snelheid nochtans steigerend en weigerend voor alle hindernissen?R. P De beroemde violist Ossy Renardy van wie de dirigent Charles Munch eens heeft gezegd: „Er is maar een woord om hem te beschrijven: volmaaktheid" is Donder dag tijdens een ernstige autobotsing nabi.' de grens van Colorado om het leven ge komen. Hij is 33 jaar oud geworden. Renardy raakte de macht over het stuur kwijt, toen zijn auto slipte op de beijzelde federale hoofdverkeersweg no. 285, die dwars door New Mexico naar Denver loopt. De wagen kwam in botsing met een tegenligger. Hij was Oostenrijker van geboorte. In 1937 arriveerde hij in de Verenigde Staten. Zijn viool, een Guarnerius, die eens het eigendom was van Paganini, is onbescha digd uit de gedeeltelijk vernielde auto te voorschijn gekomen. HAMILTON (Reuter). Kort nadat de Amerikaanse delegatie onder leiding van president Eisenhower gisteren op Bermuda was aangekomen, hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S., Groot- Brittannië en Frankrijk hun eerste bespre king gehad, onmiddellijk gevolgd door een bijeenkomst van Eisenhower, Churchill en Laniel. Naar men verwacht, zullen de drie ministers als eerste besluit hun fiat geven aan het Westelijke antwoord op de Sovjet nota van 26 November. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat het Westelijke antwoord, dat door deskundigen van de drie delegaties zal worden opgesteld en dat nog gedurende de conferentie naar Moskou zal worden gezonden, een kort stuk zal zijn, waarin het Westen instemt met het houden van een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" over Duitsland en de Europese veiligheid in het begin van het volgende jaar, maar waarin tevens de Russische beschuldigin gen, dat het voorgestelde Europese leger het Duitse mllitairlsme zal doen herleven en dat de bases van de NAVO de veiligheid van de Sovjet-Unie bedreigen, van de hand zullen worden gewezen. Geen van de drie delegaties op Bermuda koestert veel hoop, dat de vier mogend- heden-conferentie succes zal opleveren. De Westelijke mogendheden zijn van oordeel, dat er eerst in geheel Duitsland vrije ver kiezingen moeten worden gehouden, voor dat aldaar een regering wordt gevormd om over een vredesverdrag te onderhandelen. De Russen wensen een ontwikkeling in om gekeerde volgorde. Churchill, Eisenhower en Laniel hebben Vrijdagavond ruim twee uur geconfereerd. Tevoren hadden de ministers van Buiten landse Zaken Eden, Dulles en Bidault een uur besprekingen gevoerd. In het eerste communiqué over de besprekingen wordt gezegd, dat de staatslieden een aigemene beschouwing van de wereldsituatie zijn be gonnen. Heden zouden de ministers van Buitenlandse Zaken de jongste Russische nota bespreken. Op voorstel van Sir Winston Churchill is president Eisenhower tot voorzitter ge kozen. Eden is, op voorstel van Foster Dul les en Bidault, tot voorzitter gekozen van de bijeenkomsten der ministers van Buiten landse Zaken. Woordvoerders verklaarden dat de staats lieden der Westelijke Grote Drie de wereld- toestand op zeer sterk overeenkomende wij2e beschouwen. „Er bestaan slechts ge ringe verschillen in de beoordeling der Sovjet-Russische politiek, doch deze zijn niet ernstig. Er bestaan geen verschillen van inzicht over de grondslagen der Wes telijke politiek. Wij werken tezamen," aldus de woordvoerders. Uit Washington wordt gemeld dat amb tenaren van het Amerikaanse ministerie n Buitenlandse Zaken Vrijdag hebben medegedeeld dat de andere West-Europese staten op de hoogte zullen worden gehou den van de voornaamste punten van be spreking op de Bermud: -conferentie. Dit zal geschieden op de bijeenkomst van ver tegenwoordigers der veertien NAVO-lan- den, die veertien December te Parijs zal worden gehouden. Zij voegden hieraan toe dat West-Duits- land over dezelfde punten via de normale diplomatieke kanalen zal worden ingelicht. Overeenstemming De staatslieden der Westelijke Grote Drie zouden het er over eens zijn dat de Sovjet- Unie nog steeds streeft naar het beheersen van de wereld, al bestaat de mogelijkheid dat de Russische tactiek na hpt overlijden van Stalin is gewijzigd. Zij meenden daar om ook, dat de Westelijke verdedigingsin spanning onverminderd moet worden voort gezet. Van dezelfde zijde wordt vernomen dat Sir Winston Churchill heeft verklaard dat de Westelijke mogendheden waakzaam moeten zijn en dat zij geen enkele gelegen heid voor een nuttige uitwisseling van ge dachten met de Sovjet-Russische leiders voorbij moeten laten gaan. President Eisenhower zou het hiermede eens zijn ge weest, doch hij zou er de nadruk op heb ben gelegd dat het Westen ten deze niet te optimistisch moet zijn. Voorts zou door Churchill zijn aange voerd dat het Westen geen gelegenheid on gebruikt mag laten om het economische en politieke contact met de Sovjet-Unie uit te breiden. De Franse woordvoerder deelde mede, dat minister Bidault na overleg met pre mier Laniel, een uitgebreide uiteenzetting heeft gegeven van de Russische binnen landse en buitenlandse moeilijkheden, waarbij hij als voorbeelden het afzetten van Beria en de anti-communistische wanorde lijkheden, die in Juni in geheel Oost-Duits- lar.d plaats vonden, noemde. De West-Duitse regering zou president Eisenhower een plan voorgelegd hebben om Duitsland op te nemen in de NAVO, aldus is Vrijdag door politieke kringen te Parijs verklaard. Een bevoegde Duitse bron heeft echter dit bericht beschreven als „vol komen ongegrond". Garanties? De „Pravda", het officiële dagblad der Sovjet-Russische communistische partij, schreef Zaterdag dat de Westelijke mo gendheden en de Sovjet-Unie tezamen de veiligheid der Europese staten kunnen waarborgen. „De grote mogendheden, dit Hitier en zijn fascistische bondgenoten in 'Europa hebben verslagen, kunnen er volkomen in slagen de Europese veiligheid te waarbor gen. Een herleving van het Duitse militai risme en van een Duitse wraakgedachte, kunnen aldus worden voorkomen," ver klaart het blad. Volgens de Pravda is in de Russische nota's van drie en 26 November j.l. „de weg uitgestippeld naar een regeling van deze belangrijke vraagstukken." Volgens het blad „wensen de Europese volken daad werkelijk optreden om de Europese veilig heid blijvend te verzekeren." Westelijke waarnemers te Moskou had den veel belangstelling voor het artikel in de „Pravda". De Svojet-Unie heeft in de laatste nota op verscheidene plaatsen over waarborgen voor de veiligheid der Euro pese staten gesproken, aldus de waar nemers, die er aan toevoegden, dat deze uitlatingen misschien mogen worden be schouwd als aanwijzingen, dat de Sovjet- Unie nog steeds belangstelling heeft voor de een of andere vorm van garantie. De recherche van het politiebureau Leid- seplein heeft een der drie gezusters W„ die een tehuis voor- bejaarden exploiteren in de Vondelstraat te Amsterdam, en een broer, die de financiële zaken voor zijn zustex-s behartigt, gearresteerd onder ver denking van verduistering ten nadele van een 88-jarige dame uit het tehuis. Enige tijd geleden kreeg de recherche een klacht van leden van een Amsterdam se familie, die het vermoeden uitspraken, dat hun oud-tante die sedert Maart van dit jaar in het tehuis woont, haar testa ment, dat oorspronkelijk ten gunste van de familieleden was opgesteld, had veran derd en wel voornamelijk ten gunste van de gezusters. De familie had de indruk, dat dit was geschied onder invloed van de gezusters. Daar hun oud-tante een vermo gen bezit van ongeveer 20.000 gld., werd de politie in de zaak gemengd. Uit het onderzoek is gebleken, dat het testament inderdaad veranderd was ten gunste van de gezusters. Bovendien zou den deze de oude dame er toe hebben we ten te bewegen, een uitgebreide volmacht te tekenen, waax-door de broer van de ge zusters W. het beheer over haar vermogen kon voeren. Een deel is daarvan belegd en de rest is op een bank en een spaarbank ondergebracht. Volgens de recherche is vast komen" te staan, dat de bx-oer gelden van de spaax-bank, waartoe hij dus mach tiging had, heeft gehaald. Hiervan heeft de politie kunnen aantonen, dat hij 500 gulden te eigen bate heeft aangewend. Verder is uit het onderzoek gebleken, dat de gearresteerde zuster, die de ouderdoms rente van de oude dame op haar eigen bankrekening liet bijschrijven, de gelden, in totaal 500 gld, niet aan de oude dame heeft afgedragen. Het geld staat echter nog op de bank. De recherche onderzoekt thans of dit een incidenteel geval is of dat er zich nog meer hebben voorgedaan. Op de conferentie van Bermuda is de volgende agenda voor de besprekin gen opgesteld, die overigens voor uit breiding en wijziging vatbaar is, zo meldt U.P. De agenda omvat de vol gende punten: I. De Sovjet-nota en de Russische politiek; De E.V.G., de N.A.V.O. en de atoom-bewapening Het Verre Oosten, met inbegrip van Korea, Indochina en de handel op communistisch China. Indonesië vormt geen afzonderlijk punt van besprekingen, omdat de Amerikanen, die zich ongerust maken over een wassende communistische invloed in dat land, hebben ingezien, dat deze conferentie niet de geschikte plaats is om dit probleem te bespreken. CXXOOCCXX>OOOC»3CCOCOOCOOCOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC> Een autobus van de Brabantse Buurt spoorwegen en Autobusdiensten is van morgen, doordat de linkervoorband sprong, in Kruisland van de weg afgeraakt en twee naast elkaar gelegen huizen aan de linker kant van de weg binnengereden. Nadat de band was gesprongen schoof de autobus van de rechterweghelft naar de linker en greep daarbij de 32-jarige wiel rijder H. de M. Deze werd een tiental me ters meeegesleurd en zeer ernstig gewond. In de bus bevonden zich achttien dijk werkers, die van Anna Jacoba onderweg waren naar hun woonplaatsen om daar het Sint Nicolaasfeest te vieren. Zij kregen allen lichte verwondingen. In een van de huizen terzijden van de weg bevond zich het echtpaar F. A., dat eveneens werd ge wond doordat het een gedeelte van de in gedrukte muur tegen zich aan kreeg. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Shelley: Een dichter is een nachtegaal die in het duister zit en zingt om zijn eigen eenzaamheid met zoet ge luid op te vrolijken. (A defence of poetry) De vertrekkende Columbiaanse gezant, de heer Carlos Vera Villamizar, heeft Vrijdag middag afscheid genomen van Prins Bernhard in het Spaans Instituut. Van links naar rechts: de scheidende gezant/Prins Bernhard en prof. dr. C. F. A. van Dam. LONDEN. (United Press). In de En gelse hoofdstad doen berichten de ronde, dat Frankrijk overweegt een belangrijke wijziging in de veelomstreden EVG voor te stellen opdat Engeland in staat zou wor den gesteld volledig deel te nemen aan de ontworpen defensie gemeenschap in plaats van de min of meer symbolische band die het er nu mee heeft. Volgens de berichten zou er een xneuv.e formulering aan de Engelsen worden voor. gelegd, waarbij hei supra-nationale karak ter van de EVG zou komen te vervallen. Dit is tot nu toe het voornaamste struikel blok geweest voor een vollediger samen werking van Engeland met de EVG. Naar vei-luidt wi! men het karakter van de EVG in die zin wijzigen, dat er een nauwere mxiitaire alliantie tussen de ze? Europese landen plus Engeland tot stand woi-dt gebracht binnen de Noord-Atlan tische verdragsorganisatie. Volgens berichten van de Britse pers zou dit een apart onderwerp van. gesprek vox-men tussen pi-emier Laniel enerzijds en Chui-chill en Eden anderzijds tijdens de nu beginnende Bermuda-conferentie. Brigade generaal David Sarnoff, voorzitter van de raad van „The Radio Corporation of America", toont een magtietische band, die wordt gebruikt om televisiefilms zowel in zwart-wit als in kleuren vast te leggen. E „DONKERE DAGEN VOOR KERST MIS" NADEREN WEER. Vroeg in vallende duisternis, koud, soms regenach tig weer, misschien wat lichte vox-st. Maar zijn die dagen zo „donker"? Wel ten aanzien van de natuur, maar voor de mensen meestal niet. December is de maand van het Kerstfeest, het feest van het Licht. Het Kex-stfeest brengt de men sen samen, wat of hun geestelijke richting ook moge zijn. Overal treft men de verdichte Kerst bomen aan, de tafel wordt feestelijk ge dekt, van de maaltijd wordt eens extra werk gemaakt. Maar sluit uw ogen niet voor de arm i e- de, die geleden wordt! De nood is ontsiel- lend groot, ook dit jaar. Er zijn vele mensen, die met de Kerst dagen niets extra's kunnen doen aan hun maaltijd. Voor hen geen Kerstbomen, geen cadeautjes. Zij denken vaak, dat de ge dachten van hun medeburgers op deze dagen verre van hen zijn. Aan u de taak, hierin verandering te brengen. Het Comité „Stille Armen" (de naam behoeft haast geen nadei-e uitleg!) stelt zich ten doel in het leven van deze mensen een lichtstx-aal te doen vallen, hun te laten zien, dat ook aan hen gedacht wordt. Van de bijdrage, die hun door het Comi té, dank zij uw vi-ijgevigheid wox-dt over handigd, kunnen zij iets extra's kopen voor het Kerstfeest. Alle bijdi-agen zijn welkom, grote en kleine. „Stille Armen"? Beurzen open! Kerstmis stemt de mensen mild. Uw gaven kunnen gestort worden bij de bureaux van Haaidems Dagblad-Oprechte Haax-lemsche Courant, Grote Houtstraa t 93, Soendaplein 37 of op het gironummer van dit blad 273107 onder vei-melding „Voor de Stille Armen" met aanduiding hoe men de giften verantwoord wenst te zien. Het Comité voor de Stille Armer Beschermvrouwe: J. W. baronesse de Vos van Steenwijkvan Royen. Ex-epresidente: mevrouw C. Cremers de Bruyn. Voorzitter: mr. Th. A. Wesstra. Secretaris: mr. J. M. Wicherink. Leden: A. J. M. Angenent; mr. P. E. Barbas; mr. A. Beets; ds. M. G. Blaauw; D. Boer; ds. A. M. Boeyinga; mevrouw Is. Dx-oogDeckers; P. A. Dykema: D. van Egmond; mr. J. H. Ekexdng; mr. F. v. d. Goot; W. F. Happé; D. G. Hazekamp; N. J. Hoef lake; P. J. Kapteyn; E. F. J. Kerst- holt; pastoor J. W. Key; deken J. J. A. Kuilman; mevrouw M. Landde Vri.es; B. W. Lasschuxt; mevrouw T. van Löben Seis— Lucardie; mevrouw M. C. Lucassenv. Idsinga; mevrouw J. v. Nispenv. Wely; F. S. Noordhoff; A. J. M. van Os; Robex-t Peereboom; J. Plaat; mevr. Roeters van Lennepvan Bassen Jongbloet; A. Ph. Ro- meyn; mevrouw mr. E. A. J. Scheltema Conradi; M. Souvei'ein; dr. C. Spoelder; J. W. A. Stalpers; mevrouw C. Steenhuis Polman; D. H. Suerink; J. C. Tadema, J. J. Thöne; Th. A. Verhoeven; ds. G. J- Waardenburg; W. v. Willige, Wanneer Churchill en Eden hier gunstig op zouden reageren, dan zou deze kwestie verder via de normale diplomatieke kana len behandeld worden en nader uitge werkt worden in nauwe samenwerking met de overige EVG-landen, zo zeiden deze berichten. Er was te Londen geen officiële bevesti ging te verkrijgen of in deze reeds formeel contact met Engeland was opgenomen, maar de kwestie geniet grote belangstel ling. Het Britse standpunt dat hierin vol komen overeenstemt met het officiële Amex-ikaanse standpuntis, dat de EVG nog steeds de beste manier is om een her bewapening van Duitsland door te voeren onder voldoende controle. Een wijziging van het EVG-plan, zou indien dit noodzakelijk mocht blijken waarschijnlijk te verkiezen zijn boven een volledig laten schieten van het plan. Een Britse deelneming aan de EVG is, ook op grond van vroeger afgelegde vex-klax-ingen, niet onwaarschijnlijk, wanneer de EVG haar supra-nationale karakter verliest. Men wijst er op, dat een zodanige wij ziging een ommekeer zou betekenen in de tot dusverre gevoerde Fi-anse politiek, die inhield, dat een herbewapend Duitsland in EVG-verband slechts aanvaardbaar was, wanneer het was geïntegreei'd in een supx-a-nationaal politiek gezagsox-gaan. Een andere mogelijke oplossing, wanneer de EVG geen doorgang zou vinden, is dat Duiteland direct lid van de NAVO zou worden. Een zodanige oplossing zou echter door Engeland met tegenzin aanvaard wor den. TEHERAN (Reuter) Perzië heeft Zater dag- de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië hervat, aldus heeft een regeringswoordvoerder te Teheran mede gedeeld. LONDEN, (AFP/Reuter). Egypte heeft de V. S. meegedeeld, dat het een „neutraliteitspolitiek" in de koude oorlog tussen Oost en West zal volgen, als de Westelijke „Gi'ote Drie" op de confex-entie van Bermuda geen weg vinden om tege moet te komen aan de Egyptische eisen inzake de zóne van het Suezkanaal, aldus heeft radio-Caïro Vrijdag bekend gemaakt. De Egyptische arhbassadeur in Washing ton, dr. Ahmed Hoessein, heeft dit stand punt onder de aandacht gebracht van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, aldus voegde x-adio-Caïro hieraan toe. lste verantwoording Haarlems Dagblad 500.— Opbrengst openingsvoorstelling Roxy Theater 273.40; Dr. F. W. 5.—: No 5.—; „E. J." 10—; B. C- A. v. L—v. B. J. 10—; Dr. C. S. 10—; N. J. H. 10—; Mr J. W. K. 10—; P. A. D. 20—; D. H. S. 10—; M. W. S- 4 N. N. 10—; G. W- K. 5—; J. D. 2,50; H. S. 2.50; P. K. N. 25—; K. K. 2.50; E. C. BI.daal 10—; S. 10—; Dames v. H. 5—; Kienavond Stadhuis 59-50; Mevr. v. L. S—L. 10—; C. K. E. P. 3.50; J. P. 1 F. v. d. G. f 25—; H. 1000—; T. W. 20—; N. N. 10—; Z. Z. 10—; O. O. 5—; J. J. 2.50; E. E. 2.50; S. 2.50; A. A. 1 J. H. 1—; K. 0.50; P, 0.50; St. A. 0.25; T. N. 1—; J. t. S. f 1 J. G- 0.50; J. S. 0.25; R. R. f 1—; H. H. 2.50; B. B. 2.50; S. A. 1—; H. B. P. 2.50; R. K. S. 2.50; S. P. 2.50; K. D. 2.50; B. P. 1 M. C. 2—; J. f 1—; Leo 1—; Aad 0.50; B. 1 M. f 1—; K- 1—; Schaak 1 A. S. 2.50; J. T. 1—; Z. L- 1—; B. 1—: K. 2.50; G. G. 1—; Dobber 1.50; Hengel 1.Pam 2.50; J. L. 1.Technisch personeel Haarlems Dagblad 15.—; Restant, 4.65. Totaal is bij ons binnengekomen een bedrag van 2158.55. Het K.N.M.I. deelt mede: Na een dagenlange aanvoer van warme lucht, afkomstig uit tropische streken van Afrika, is gisteren de temperatuur in ons land op tal van plaatsen zo hoog opgelopen als in geen jaren in December was ge schied. In Beek (L.) werd de hoogste ther mometerstand van 16.8 graden genoteerd. In De Bilt was het met 14.2 graden de warmste Decemberdag van de laatste 97 jaar. De luchtdrukverdeling heeft zich even wel sinds gisteren belangrijk gewijzigd. Doordat er boven de Britse eilanden een gebied van hoge luchtdruk ontstond, kwam in onze omgeving de aanvoer van warme lucht uit het Zuiden tot staan. De wind draaide van het Zuiden naar het Noord- Oosten. De minder warme lucht, welke zich boven Engeland en de Noordzee had verzameld, stroomde langzaam Nederland binnen. Vanochtend vroeg was het front, dat deze lucht aan de voorkant begrensde, gevorderd tot de lijn VlissingenTwente. Vanavond zal het waarschijnlijk het gehele land zijn gepasseerd. Naarmate de koudere luchtlaag dikker wordt, neemt de kans op opklaringen toe. Als gevolg hiervan moet op een merkbare daling van de tempera tuur in de nacht worden gerekend. Over dag blijft het evenwel zaciit, voor de tijd van het jaar. Het etmaal-gemiddelde van de temperatuur zal nog boven normaal blijven. De neerslagkansen zijn voor het weekeinde klein. (van hedenmorgen 7 uur) toestand C C - Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome zwaar bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt regen motregen onbewolkt W 9 N 4 W 2 WNW 6 NNO 2 NO 5 ZZW 2 zwaar bew. OZO 2 zwaar bew. windstil mist windstil licht bew. O 12 nevel WZW 2 zwaar bew. WZW 2 nevel licht bew mist mist mist moti-egen onbewolkt mist W 2 WZW 1 windstil windstil ZO 2 ZZW 1 windstil 1 O F-t- 1 4 1 6 11 10 10 12 11 4 16 6 8 5 -1 -1 1 7 2 -1 5 -Ê i c - zS 3 0 0.2 3 0.1 0.1 0 0 0 13 0 0 0 0 0 0 0.2 0 1 0 0 Neerslag laatste 24 uur. occcot s ZACHT WEER Verwachting medegedeeld door het K N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om lf) uur: Veranderlijke bewolking en overwe gend droog weer. In de nacht en och tend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. In het Noorden van het land vannacht vrij koud. Morgen overdag in het algemeen iets zachter dan vandaag. 6 December Zon op 8.32 uur. onder 16.30 uur. Maan op 8.57 uur. onder 16.04 uur. (Nieuwe maan) 7 December Zon op 8.33 uur. onder 16 29 uur. Maan op 9.54 uur. onder 17.03 uur Hoog en laag water in TJmuiden Zaterdag 5 December Hoog water: 2.53 en 15.06 uur. Laag water: 10.49 en 23.02 uur. Zondag 6 December Hoog water: 3-30 en 15 43 uur. Laag water: 11.24 en 23-44 uur. Maandag 7 December Hoog water: 4.09 en 16.29 uur. Laag water: 12.03 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1