Toekomst voor studenten niet rooskleurig Voor elke voet een passende schoen Jasje van een jongenspyjama Tips voor de warme maaltijd Stabiliserende factoren voor de conjunctuur Nog ruim negen ton voor televisie in 1953 Brieven van een Franse huisvrouw Zware studies en bijbaantjes DIT MAKEN WE ZELF Effecten- en Geldmarkt Poolse verstekelingen trachtten te vluchten INBOEDELVEILING 15/16 DEC. 1953 Eerste vormingscentrum voor amateurtoneel te Amsterdam geopend ZATERDAG 5 DECEMBER 195Ï oor cle<~Or ouw Van onze Parijse medewerkster) P a r ij s, December 1953 T teLE Franse ouders zouden en vermoedelijk wel eens goed aan doen zich af te t vragen wat hun kinderen volgende jaren staat te wachten, nu zij deze spruiten na de lagere school naar een lyceum hebben gedirigeerd, waar zij met handen en voeten voor hun Kerstrapport zitten te zwoegen. Het is wel zeker, dat heel wat ouders de neiging hebben die vraag maar liever uit de weg te gaan. Het is mode geworden een kind naar een lyceum te sturen. Een mode die maar al te vaak met stromen tranen wordt betaald. Al is het toelatingsexamen voor een Frans lyceum zeker geen loze formaliteit toch zijn die scholen nog altijd over bevolkt met leerlingen die voor dit onderwijs niet geboren zijn. Gevolg natuurlijk: een wassend aantal slachtoffers bij elke overgang en rouw in de gezinnen. Van vier leerlingen die zich, tussen de tien en de twaalf jaar, aanmelden bij de start, het eerste leerjaar dus, haat er gemiddeld maar één het eind punt, het zogeheten baccalauréat. Maar als ze dat begeerde papiertje bezitten dan beginnen de eigenlijke beproevingen eigenlijk nog maar. An ders dan in Holland moet men in Frank rijk om zich op de universiteit in te kunnen schrijven namelijk nog weer eens een examen doen. En die examens zijn in de meeste gevallen bovendien dan nog concoursen omdat, alweer van wege de ruimte en vooral de „afzet mogelijkheden" maar een beperkt aan tal studenten kan worden aangenomen. Bij sommige faculteiten is dat percen tage één op vijf of zelfs maar één op de tien. Maar als u nu denkt, dat door die tweede hindernis of guillotine het aan tal studenten wel zodanig kan worden gedecimeerd dat het restant althans be hoorlijke studiekansen wordt geboden dan slaat ge de plank helaas nog weer eens mis. Er zijn nog altijd veel en veel méér studenten dan open plaatsen in de maatschappij, en het aantal werk lozen onder de intellectuelen met zwaar bevochten diploma's op zak wordt ieder jaar dan ook onrustbarender. Ik heb hier een tabel voor me liggen waaruit ik met uw permissie toch een paar cij fers over wil nemen. In 1900 telde Frankrijk ongeveer 30.000 studenten waarvan niet meer dan duizend meisjes. Nü bedraagt het totaal ruim 150.000 en in verschillende faculteiten letteren en pharmacie vooral zijn de meisjes studenten zelfs in de meerderheid. Al leen in Parijs staan al meer dan 60.000 studenten ingeschreven en wanneer men dat aantal met alle leden van het on derwijzend en administratieve perso neel vermeerdert dan komt men op een totaal effectief dat ongeveer gelijk staat met de bevolking van ..een. stad als Orléans. Een bevolking die wat haar" levensomstandigheden betreft óver het algemeen zeker niet te benijden valt Vroeger behoorde de universitaire studie tot de privileges van de „rijkere standen", maar die tijd is ook in Frank rijk natuurlijk al lang voorbij. Het ras der boemelstudenten is wel definitief uitgestorven want een heren- of een dames-leventje leiden al deze jonge mensen zeker niet. De meesten moeten heel hard ploeteren. Niet alleen om hun zware studies te kunnen volgen, maar vooral om hun hoofd boven water te houden, om een onderdak te vinden en regelmatig hun magen gevuld te kun nen krijgen. Woningnood In Parijs heerst een verschrikkelijke woningnood en het ligt voor de hand dat vooral de studenten die van buiten komen, en dat is de grote meerderheid, hun ruime deel van die ellende krij gen te dragen. Trots de eigen zorgen toont de Staat zeker wel enig begrip voor de materiële moeilijkheden der studenten. Maar dat hun nood ook maar enigszins gelenigd wordt, daarvan s helaas nog in de verste verte geen sorake. De regering is vrij royaal met studiebeurzen waarvan ongeveer 15 der studenten profiteert en collegegeld hoeft niemand te betalen, terwijl ze in de studentenrestaurants voor vijfen zeventig cent dan nog elke dag een warme maaltijd kunnen krijgen. Maar er komt natuurlijk nog zoveel meer kijken bij zo'n studentenbestaan in Parijs en daarom is de grote massa wel verplicht naar een baantje om te zien. Er zijn verscheidene studentenbureaux die zich met de arbeidsbemiddeling be lasten en bij een van die diensten ben ik dezer dagen eens 'n kijkje gaan nemen. Kieskeurig moet zo'n werkstudent be slist niet zijn en van alles dient hii aan te pakken. De babysitterij, het bijwer ken van scholieren, het copiëren of vertalen van artikelen of referaten, be horen tot de luxe-baantjes die dan ook zeker niet ligeen opgeschept. Men ver telde me dat duizenden studenten over dag in winkels bedienen waar ze in de stille uren hun collegenotities dan wat proberen uit te werken. Er ziin er ook velen die met kranten leuren. Of 's win ters de centrale verwarmingsovens sto ken in de grote gebouwen en kantoren. Anderen helpen 's morgens, voor dag en dauw, met het on- en afladen van de trucks die bij de Hallen de levensmidde len voor Parijs aanvoeren. Meisjesstu denten werken op kantoren of als be- diensters in grote magazijnen. En ook veel als bordenwasters in restaurants. Als je op zo'n middag dus door het quartier Latin flaneert dan zien al die jongens en meisjes er op het oog wel heerlijk onbezorgd uit. Natuurlijk be hoeft ook niemand ze te beklagen, want ze hebben dit leven tenslotte zelf geko zen en gewild. Maar wie zich maar even verder in hun bestaan verdiept bemerkt toch al wel gauw dat hun ken nis hen niet meer aan komt waaien, en vooral: dat ze als paarden moeten zwoe gen om te kunnen studeren. Zonder heilig vuur komen ze er vandaag niet meer, want de struggle for life is voor hen op de collegebanken al ingezet. éve Is de erwten- of bonensoep niet dik genoeg, doe er dan wat azijn bij. Wist U dat door toevoeging van azijn aan het kookvocht vis steviger en stoofvlees malser wordt? Wanneer U zelf vlees maalt voor gehakt of vleeskoekjes, maal dan na het vlees het brood of de aardappe len door de molen. Hiermee drukt U de vleesrestjes mee naar buiten en gaat weinig of niets ervan verloren. Beschuitkruimels geven vaak een mooiere kleur aan ovenschoteltjes en gepaneerde gerechten dan pa neermeel. Als U harde stukjes brood voor het gehakt raspt of maalt verkrijgt U gemakkelijker een gelijkmatig ge haktmengsel dan wanneer U het brood weekt. Bovendien loopt U niet de kans dat het gehakt te nat wordt. Boter en margarine geven een mooi- er-bruine jus dan alleen vet. Ge bruik deze vetsoorten vooral voor vleessoorten, die moeilijk mooie jus geven, bijv. gehakt, gepaneerde lap jes. Verbeter de jus door gebruik van gebrande suiker, koffiestroop, soja, stukjes gebakken ui of tomaat. Zorg dat de vis voor het bakken droog is. Laat de vis na het zouten goed uitlekken en droog hem even tueel na met een schone doek. Wanneer U niet in één keer alle vis, aardappelkoekjes, flensjes of drie- in-de-pan kunt bakken, zorg dan tij dens het bakken steeds dat er geen korstjes in de pan achterblijven. Schraap ze steeds los en neem ze er uit. Gebruik uw dunschilmesje niet al leen voor aardappelen, maar ook voor de koolraap, komkommer enz. Hoe minder u wegschilt, des te meer houdt u over! Gebruik de stelen van de selderij en peterseliegroen, nadat de blaadjes eraf zijn geknipt, om aan groente soep, vleesbouillon en visnat extra geur te verlenen of snijd ze fijn en meng ze door de sla. Een charmante winter-topper van ratiné, wijd van middel en met hoge kraag. De schoen wordt steeds meer een echt modeartikel. Mogelijk doen de fabrikan ten de laatste jaren zo hun best iets bij zonders van hun producten te maken, omdat het publiek, als reactie op de bijna schoeiselloze oorlogstijd, in de Bezien wij nu de nieuwe collecties, dan constateren wij, dat het klassieke pumpmodel weer een ereplaats inneemt. De lijn is wat strakker en rustiger ge worden. Dat is trouwens over de hele linie het streven van de ontwerpers en heel langzaam aan gaat het publiek deze eenvoud ook meer waarderen. Het nieuwe bij de modellen van dit seizoen schuilt hoofdzakelijk in de kleur en het soort materiaal. Naast zeer don kerbruin (nigger) ziet men ook veel het moderne cognac de laatste kleur vooral uitgevoerd in suède. Het anthra- ciet is donkerder van tint geworden en verschilt nog slechts enkele nuances van zwart. Ook zwart lak wordt veel gebracht, naast een prachtig diep, warm rood. Groen is daarentegen dit seizoen beslist niet meer en vogue, wel beige in diverse tinten van eierschaalgeel tot bij na lichtbruin. Een modern kapsel, nieuwe variant op het korte model. De scheiding loopt dwars over het hoofd. Het Italiaanse schoentje: hoge dunne hak, spitse neus, open teen. eerste plaats vroeg naar iets wat aar dig staat en minder lette op degelijk heid. Dat deze fabrikanten beide fac toren hebben weten te combineren, mag hun wel als een bijzondere verdienste worden aangerekend. Er ontstond een vraag naar bepaalde modellen en bepaalde kleuren, zodat de fabrikanten gich moesten omschakelen van de oude opvattingen naar de wens van het publiek. De producent is im mers de getrouwe slaaf van de klant. Bij het ontwerpen van de nieuwe mo dellen moest de inspiratie voor een groot deel uit het buitenland komen. Wat Pa rijs betekent voor de kledingmode, is Italië voor de schoenen: de Italiaanse producten staan als mode-artikelen op hoog niveau, de Zwitserse niet te na gesproken. Terwijl de Italiaanse vrouw met ge mak-de „naaldscherpe" hoge hak draagt, toont de Amerikaanse vrouw, die spor tiever is, voorkeur voor platte hakken en de soepele flat, favoriet in Amerika, heeft nu ook stormenderhand de Neder landse markt veroverd. De Nederlandse ontwerper volgt zo wel de Italiaanse als de Amerikaanse aanwijzingen. Hij variëert de lijn en de hoogte van de hak, schept tussenvor men en past zich aan bij de voet van unze vrouw, die breder en groter is dan die van haar Italiaanse zuster, hoewel wn met onze gemiddelde maat 38-39 nog een goed figuur slaan tegenover de Scandinavische landen, waar de gemid delde'maat 40-41 bedraagt. Flats zijn zo soepel, dat ze dubbel gevouwen kunnen worden. De spitse pump met de dunne hak uit Italië behoort typisch tot het geklede genre. Een veel voorkomende variatie is het asymmetrische model, meestal met open teen. Aangepast aan de wat bre dere voet van de Nederlandse vrouw, wordt door onze ontwerpers de voor keur gegeven aan deze modellen met een klein open teentje. Bij de pump met driekwart hak handhaaft zich de ge wone neus en een gebogen haklijn. De De vorige maal gaven wij u het pa troon van de broek van de jongens pyjama, nu volgt dan zoals wij u be loofden het patroon van het jasje. Al lereerst tekenen we de patronen op ware grootte na, leggen de stof die we van de broek over hadden dubbel, zoals de tekening dit aangeeft en leggen de patronen erop. Nu wordt alles met naad uitgeknipt en kunnen we met naaien beginnen. Zoals we zien komt er een dubbel rugstuk op deze pyjama, dit is gedaan om het geheel sterker te maken. We stikken nu eerst het rugstuk op het rug- en voorpand, dan volgen de zij naden, daarna werken we de voorkant af, stikken de kraag op en dan kunnen we aén de mouwen beginnen. Eerst stikken we de mouwen met een platte naad dicht, en dan stikken we ze in de armsgaten, nadat we eerst gecontroleerd hebben of deze wijd genoeg waren, zo niet, dan knippen we ze eerst wat uit. Nu nog de zoom onderin de pyjama, en sen zoom onderin de mouwen, die echter ook met een aparte bies afgewerkt kan worden. Dan volen de knoopsgaten en de knopen, en de pyjama is gereed. L. S. z. e f A*Or-e, t>i Voor weer en wind instaplaarsjes eleganter dan vroeger. spitse vorm gaat er bij de Nederlandse vrouw minder goed in dan bij de man, hetgeen men niet verwacht had. Heren schoenen vertonen de laatste tijd die spitsere lijn en deze wordt gemakkelij ker geaccepteerd. In het sportieve genre is de flat in alle mogelijke variaties de uitverkoren soort. Aardig is het model met een voorstuk van zeehondenleer, zoals dat op de foto is te zien. Men streeft er bij dit type naar om, zonder de kwaliteit te schaden, de schoen zo soepel en licht te maken als de eisen van duurzaamheid en degelijkheid maar veroorloven. De voet wil zo min mogelijk weerstand ondervinden; hoe buigzamer de schoen is, des te prettiger is hij in het dragen. De flats zijn thans zó soepel, dat men ze zelfs helemaal dubbel kan vouwen. Alle inloopnarigheid komt hierdoor te ver vallen. Het ziet er naar uit dat de laarsjes deze winter in een grote verscheiden heid zullen worden gedragen. Naast de gewone calfs en rundlederen soorten, Komt met met juchtleder, hunting, zee hond en reflex in alle modetinten, maai de meeste aftrek zullen toch wel de neutrale tin ten zoals beige, bruin, zwart en grijs hebben. De laarsjes zijn met bont gevoerd en staan eleganter, nu ze minder hoog zijn dan vroeger. De leuze: voor elke voet een passende schoen gaat nu wel de gelijk op. Het zal soms zelfs moeilijk zijn een keuze te maken uit de ruime sortering aardige modelletjes, waarvan de prijzen heel wat voorde liger zijn dan in andere Landen. T.R. Juist nadat wij de vorige week ons arti kel over de economische toestand van Ne derland hadden geschreven, heeft Minister Zijlstra in de Tweede Kamer zijn visie daarop gegeven, welke als zijnde over het algemeen gunstig, op de beurs van Am sterdam een goede indruk heeft gemaakt. Wel heeft de minister toegegeven dat thans van een ietwat aarzelende conjunctuur moet worden gesproken, maar tegenover de opvatting dat een opgang door een neer gang moet worden gevolgd, stelde hij dat in alle landen „ingebouwde stabiliserende factoren" aanwezig zijn. Dit is een hoogst belangrijke opmerking, want meer nog dan van het heden, is de waardebepaling van de fondsen van de toekomst afhankelijk en vooral nu de aan delenmarkt een aanmerkelijk koersredres achter de rug heeft, vragen velen zich af of dit hogere niveau ook voor de toekomst verantwoord is en of op een verder aan trekken van de koersen mag worden ge rekend. Zij, die menen op deze vraag van de mi nister of van ons een positief antwoord te zullen ontvangen, vergissen zich. Ook de minister waagt zich niet aan een conjunc tuurprognose en zegt alleen wat wij en anderen tevoren ook reeds herhaaldelijk hebben gezegd dat het conjunctuurverloop in de Verenigde Staten van groot belang zal zijn voor het conjunctuurverloop in de rest van de wereld- Maar er zijn dan toch stabiliserende fac toren, welke bij een eventuele conjunc tuurterugslag automatisch tegendruk ge ven, o.m. de steunprogramma's voor de agrarische producten, de maatregelen ten aanzien van het loonniveau, de sociale ver zekeringen, de grote omvang van het Over heidsbudget, welke laatste een tegenwicht biedt voor depressieve tendenties in de par ticuliere sector. Nu is niet te hopen dat deze laatste fac tor tot gelding zal moeten komen, want als de overheidsuitgaven de overheidsinkom sten overtreffen en moeten aanvullen wat er als resultaat van het bedrijfsleven in de consumptiesector tekort komt, is het ge vaar groot dat een nieuwe inflatieperiode intreedt, welke het welvaartspeil slechts in schijn handhaaft. Maar overigens is het inderdaad een geruststellende gedachte dat er stabiliserende factoren zijn, welke ver moedelijk een ernstige economische crisis zullen kunnen voorkomen. Het internatio naal overleg met betrekking tot de produc tie is hierbij uiteraard ook van grote be tekenis. Dat nationaal en internationaal een pe riode van grotere stabiliteit is ingetreden, is blijkbaar ook de mening van het levens verzekeringsbedrijf, waarvan dezer dagen is bericht dat de grote meerderheid van de betrokken maatschappijen van oordeel is dat voortaan meer aandelen kunnen wor den gekocht dan tot dusver het geval is geweest. Wordt deze zienswijze in praktijk ge bracht, dan betekent dat voor de aandelen markt een geheel nieuw perspectief, dat de laatste tijd vermoedelijk rbeds van enige invloed is geweest. Wij hebben op deze plaats meer dan eens gewezen op de moeilijkheden, welke er voor de industriefinanciering voortspruiten uit het z.g.n. collectief sparen, waardoor de particuliere beleggingen afnemen en de kapitalen zich bij de institutionele beleggers tot enorme bedragen ophopen. De productie van het levensverzekerings bedrijf beweegt zich nog altijd in stijgende lijn, zoals uit de volgende cijfers van de belegde kapitalen blijkt: 1939 f 1366 millioen 1947 f 2699 millioen 1941 1531 1949 3194 1943 1935 1950 3447 1945 2263 1951 3897 1952 4229 Van deze f 4 1/4 milliard was uit. 1952 niet meer dan 13'/2 pet. in effecten belegd, waarvan dan nog 10 pet. in obligaties en niet meer dan 3>/2 pet. in aandelen. Het grote aanbod van z.g.n. risicomijdend ka pitaal en het tekort aan risicodragend ka pitaal heeft reeds tot praktijken geleid, welke min of meer bedenkelijk moeten worden genoemd. In de eerste plaats kan worden gewezen op de methode van ver schillende gemeenten en andere publiek rechtelijke lichamen om goedkoop geld aan te trekken om dit dan door te geven aan de industrie ter financiering van gebou wen,' installaties e.d. Hierdoor begeven de gemeenten zich op het glibberig pad van de industriefinanciering, welke in tijden van depressie tot uitermate onaangename consequenties kan leiden. Bovendien is het principieel fout. Voorts worden door de hierbedoelde si tuatie industriële en handelsondernemin gen genoopt tot het financieren van be drijfsactiva en bedrijfsmiddelen met obli gatiekapitaal, waaraan vaste verplichtingen wegens rente en aflossing inhaerent zijn, hetgeen in slechtere tijden ook tot moei lijkheden kan leiden. Vandaar dat reeds geruime tijd de vraag aan de orde is in hoeverre men de bij de institutionele beleggers opgehoopte kapita len voor industriefinanciering kan aanwen- ADVERTENTIE Ongeveer twee weken geleden zijn twee Polen, die zich als verstekelingen aan boord van het Panamese s.s. „Anne Marie" bevonden, toen het schip in het Kanaal voer, overboord gesprongen. Het Neder landse kustvaartuig „Lydia" pikte de man nen op en zette ze in Portsmouth aan land, waar de politie zich over hen ontfermde. Het bleek, dat de Polen poogden als ver stekelingen steeds weer met andere sche pen mee te varen. In Engeland wilde men de Polen niet langer houden en omdat ze het laatst aan boord van een Nederlands schip waren geweest, zond men ze naar Nederland. Hedenochtend vroeg kwamen ze met de nachtboot in Hoek van Holland aan. On danks de genomen voorzorgen zagen de Polen toch hun kans schoon en namen de benen. Direct werd het gehele schip nage zocht, doch zonder resultaat. Daarop werd de politie in het Westland van de ontsnap ping op de hoogte gebracht. Zij vond de mannen in Maassluis. Zij zijn naar Rotter dam overgebracht. den. Het spreekt vanzelf dat men in die kringen daarvoor niet bepaald enthousiast is. Men heeft vaste geldelijke verplichtin gen en ook de beleggingen moeten dus zo veel mogelijk tegen kapitaalverlies gewaar borgd zijn. Reeds lang geleden is men over gegaan tot de oprichting van een Neder- landsche Participatiemaatschappij, waarin het levensverzekeringsbedrijf voor 48 pet. heeft deelgenomen, terwijl voorts f 100 millioen uit de z.g.n. tegenwaarderekening bij de Nederlandsche Bank is terzijde ge legd als een soort garantie voor de aande lenbelegging van institutionele beleggers, die dan 3 a 3 y, maal dat bedrag op die wijze zouden beleggen. Veel heeft men er later niet van vernomen. Ook is het denk beeld opgeworpen dat de institutionele be leggers samen een beleggings- en investe ringsmaatschappij zouden oprichten, welke onder de dagelijkse leiding zou moeten ko men van mensen met practische ervaring en grote deskundigheid op het gebied van belegging en investering. Het hierboven door ons bedoelde bericht wijst er op dat het vraagstuk van de be legging in aandelen thans in de betrokken kringen meer concreet aan de orde is ge steld en dat men het inzicht van minister Zijlstra met betrekking tot de grotere sta biliteit van de conjunctuur deelt. Vermoedelijk speelt hierbij ook de steeds dalende rente op de obligatiemarkt, welke de marge tussen de ontvangen rente en de interestvoet van de premie-reserve doet af nemen, een rol. Het doet er voor de beurs tenslotte wei nig toe in welke vorm men overstag gaat, wanneer slechts mag worden verwacht dat voortaan een groter deel van de beleggin gen der institutionele lichamen in aandelen mag worden belegd. Want als het die kant uitgaat betekent dit dat het mes aan twee kanten gaat snijden. Het is immers een feit dat allengs ook de particuliere sector weer in sterkere mate in staat en bereid is zich voor de aandelenmarkt te interesseren. Ko men daar nu ook de aankopen van de grote beleggers bij, dan kan dit in het komende jaar èn voor de beurs èn voor de indus triefinanciering een nieuwe periode van opgang betekenen. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS f* Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst In de Montessorischool voor U.L.O. aan de Nieuwe Looiersstraat te Amsterdam heeft de wethouder voor de kunstzaken, mr. A. de Roos, gisteren het eerste van de vormingscentra voor amateurtoneel ge opend, die in de vier grootste steden van ons land zullen worden gevestigd. Deze centra zijn tot stand gebracht door de Ne derlandse Amateur-Toneelunie en het Werkverband Katholiek Amateurtoneel. Het Amsterdamse centrum biedt plaats aan honderd cursisten. Er hebben zich twee honderdvijftig aangemeld. Een belangrijk aandeel in de voorberei dende werkzaamheden voor dit eerste vor mingscentrum heeft de Amsterdamse ac teur Arend Hauer gehad. Mr. De Roos noemde deze beoefening van amateurto neel een cultuurvorming, die veel meer is dan een zinvolle vrije-tijdsbesteding. Hij zei de te hopen, dat deze onderneming zou bijdragen tot vergroting van de belang stelling van het publiek, ook voor beroeps toneel. Deze belangstelling, zo vervolgde hij, is immers mede een maatstaf voor de offers, die de overheid zich ten opzichte van het beroepstoneel zal getroosten. Als docenten zullen dit eerste seizoen optreden: Elise Hoomans en Karl Guttmann (spelvorming), N. H. Sieuwertsz van Re- sema (spraaktechniek), Karei Poons en mevrouw Jodjana (bewegingsleer) en Ben Albach (stijlgeschiedenis). Het bestuur wordt bijgestaan door een raad van advies en toezicht, waarvan de heer W. Ph. Pos, directeur van de Academie voor Dramati sche kunst, voorzitter is en waarin behal ve vertegenwoordigers van de twee deel nemende organisaties ook twee leden zit ting hebben van de Amsterdamse Kunst- raad. Voor de televisie-uitgaven in het lopen de jaar heeft de regering een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend tot wijzi ging van de begroting voor O., K. en W., waarin een bedrag van 900.340 wordt aangevraagd. Nadat de regering zich in beginsel had uitgesproken voor de voortzetting van de televisie-uitzendingen na afloopt van de experimentele periode, is de minister van O., K. en W. in overleg getreden met de instanties, die bij de experimentele tele visie-uitzendingen waren betrokken, om tot een meer definitieve regeling van het televisiestelsel te geraken. Toen het niet mogelijk bleek deze regeling tijdig vóór het einde der experimentele periode 1 October 1953 vast te stellen, heeft de regering moeten besluiten de televisie uitzendingen tot het einde van dit jaar voor rijksrekening te doen voortzetten. Zolang niet of in niet voldoende mate over gelden uit de heffing van kijkgelden kan worden beschikt, acht de regering het gewenst uit de algemene rijksmiddelen de nodige fondsen ter beschikking te stellen, met dien verstande, dat te zijner tijd even tuele overschotten uit de opbrengst van het kijkgeld, zo mogelijk tot een gelijk be drag, in 's rijks kas zullen terugvloeien. In de uitgaven voor het lopende jaar is een bedrag opgenomen van 535.000, dat nodig is voor de voorzieningen, die vereist zijn voor een geleidelijke opvoering van de zendtijd tot ten hoogste 12 uren per week. In deze voorzieningen is begrepen de aankoop van een nieuwe reportage-wagen ten einde meer „buiten-uitzendingen" mo gelijk te maken, alsmede de inrichting van een studio in het Vitus-gebouw te Bussum, dat zich, mede door zijn ligging in de on middellijke nabijheid van de Irene-studio, zeer goed leent tot de dringend nodige uit breiding van de studioruimte.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3