Minister Cals geeft cijfers van onder wijzers-tekort Haarlem op pad tegen de bruine rat Agenda voor Haarlem Zo was het verleden jaar Op 16 September zvaren 93 van de 45.000 plaatsen onbezet mais on marcel Minister Cals over de Nederlandse Opera Stfjttft wF,a? Haarlems raadslid stelt vragen over nieuwe bussen Nieuwe Hervormde kapel in Aerdenhout Bloemendaal ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Kerkelijk Nieuws Uitbreiding R.K.-school aan de Timorstraat ëS DE SLEUTELSPECIALIST" Burgerlijke Stand van Haarlem 1 Letteren Warenhuis voor winter- cultuur op Nazorgtuin bed rijf Ongeval in een garage Filiaal Stadsbibliotheek in Oost 1 Mei open Bouw aanbesteed van Prinses Marijkeschool Actie Hartenlustschool met vreugde ontvangen In de Memorie van Antwoord inzake de begroting van O., K. en W. hebben de minister en de staatssecretaris zich niet ontveinsd, dat het bewerkstelli gen van de zo noodzakelijke harmonie in ons onderwijsbestel een van de moeilijkste oplosbare vraagstukken is, mede in verband met de zes verschei den meningen, die hierover in ons volk heersen. Ook zij achten een plan matige opbouw van ons onderwijs noodzakelijk, waarbij zij gaarne uit drukkelijk als hun mening te kennen willen geven, dat daarvoor het onder- wijsplan-Rutten als een zeer waarde volle basis moet worden beschouwd. Wat betreft de scholenbouw verwacht de Hiinister, dat de achterstand in 1954 aan merkelijk verkleind en in de komende ja ren geheel teniet zal kunnen worden ge- daan. De geringe animo voor aktenstudie bij de onderwijzers is ook naar de mening van de minister een verontrustend verschijnsel. Hij heeft opdracht gegeven dit probleem in studie te nemen en hem voorstellen te doen, welke verbetering in de huidige toe stand zouden kunnen brengen. Voor wat het tekort aan bevoegde lera ren betreft, wijst de minister er op, dat er bij het V.H.M.O. in 1950 118.705 lessen be voegd werden gegeven en 16.658 onbe voegd. In 1953 werden er volgens de tel ling van 15 September 132.653 lesuren be voegd gegeven en 16.253 onbevoegd. On danks de stijging van het totaal aantal les uren met bijna 10 pet., is het aantal les uren dat onbevoegd wordt gegeven niet alleen absoluut, doch ook percentsgewijze gedaald. De minister neemt maatregelen en heeft maatregelen genomen om de studie van aanstaande leraren te bevorderen. Ook voor hen, die een maatschappelijke werk kring hebben en die zich wensen te be kwamen om de bevoegdheid van leraar te verkrijgen, bestaat thans gelegenheid stu- diesteun te ontvangen. Wat het tekort aan onderwijzers betreft kan de minister mededelen, dat in het op 16 September 1953 rond 45.000 leerkrach ten tellende verplichte onderwijzersperso neel 93 plaatsen onvervuld waren, terwijl voor de 1332 op die datum door ziekte, ver lof, enz. afwezige onderwijzers in 96 geval len geen plaatsvervanger aanwezig was. Om het onderwijzerscorps te versterken zijn in de afgelopen jaren tal van maat regelen genomen. Dat deze maatregelen effect hebben gesorteerd, kan blijken uit de toeneming van het aantal geslaagden voor de onderwijzersakte. Dit aantal was in 1946: 1185, in 1953: 3184. Het vraag stuk der gehuwde onderwijzers houdt naar de mening van de minister zo nauw ver band met dat der gehuwde ambtenares, dat het niet incidenteel kan worden be handeld. Ook de minister acht een verla ging van het aantal leerlingen per leer kracht van bijzonder belang voor cle kwa liteit van het onderwijs. En door het be vorderen van de opleidingsmogelijkheden en door het beschikbaar stellen van meer bouwvolume wordt getracht tot een verla ging van het aantal leerlingen per docent te komen. De minister ontveinst zich echter niet, dat het nog enkele jaren zal duren, voordat de gevolgen van de ongekend grote na-oorlogse leerlingenaanwas volledig zul len zijn verwerkt. Hoewel de minister begrijpt, dat in on derwijskringen bezwaren kunnen bestaan tegen de voorlichting, welke van de zijde van het departement van Oorlog op de daarvoor in aanmerking komende scholen over het leger wordt gegeven, acht hij de belangen, welke ons volk heeft bij de op bouw van de Nederlandse strijdkrachten- zo groot, dat hij gemeend heeft zijn zij het zeer beperkte medewerking daaraan niet te mogen onthouden. ADVERTENTIE Permanent de Luxe ƒ10. Haarverven volgens het nieuwste systeem H. WA K K E R Ex-chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland Ged. Oude Gracht 98 - Telefoon 20837 ZATERDAG 5 DECEMBER City: „De halfbloed", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Deze weck gesloten. Roxy: „De verdedigers van de Duivelsrots", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rashomon", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Betaalde liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 uur. Lido: „Abbott en Costello ontmoeten captain Kidd", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 6 DECEMBER Stadsschouwburg: „Circus_ Knie', „De Toneelvereniging", 8 uur. Zuiderkapel, Zui derstraat 15: Spreker: H. C. v. d. Flier, 10 en 5 uur. Jeugdsamenkomst, 8 uur. Gebouw Cultura: Wijdingsmorgen v. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", 10.30 uur. Gebouw Stads-Evangelisatie, L. Herenstraat 6: Spre ker: Br. L. Slappende], 10 uur. City: „De half bloed", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Tarzan in gevaar", 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Deze week ge sloten. Roxy: „De verdedigers van de Dui velsrots", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Rashomon", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Betaalde liefde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: Ochtendvoorstelling: „Blossom Time", alle leeft., 11 uur. „Abbott en Costello" ontmoe ten captain Kidd", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 7 DECEMBER Waalse Kerk: Interkerk. Hermann Zaiss Comité; bijeenkomst, 8 uur. Gebouw Zang en Vriendschap, .Tansstraat 74: Bijeenkomst v. d. Grotere Wereld, 8 uur. Stadsschouw burg: „Ik heb je lief. Valerie", „Rotterdams Toneel", 8 uur. City: „De halfbloed", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Tarzan in gevaar", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: Deze week gesloten. Roxy: „De zonen van de Musketiers", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Rem brandt: „Rashomon", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Pala.ce: „Betaalde liefde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Abbott en Costello ontmoeten captain Kidd", leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. De minister antwoordt voorts op de klacht van Kamerleden dat de mannelijke leerlingen der kweekscholen, die voor het onderwijzersexamen zijn geslaagd, veelal in militairen dienst moeten, vóór zij een functie als onderwijzer kunnen aanvaar den. Een regeling, waarbij deze afgestu deerden de gelegenheid wordt geboden eerst enige tijd bij het onderwijs werkzaam te zijn, acht de minister in de huidige om standigheden in het belang van het onder wijs. Anderzijds is hij er zich van bewust, dat een dergelijke regeling gelet op de belangen van de opbouw van onze strijd macht uiterst bezwaarlijk kan worden getroffen. Niettemin is hij over deze aan gelegenheid met zijn ambtgenoot van Oor log in overleg getreden en heeft hij goede hoop, dat op korte termijn althans voor zeer urgente gevallen een uitzonderings regeling kan worden getroffen. Mede omdat van verschillende zijden critiek werd uitgeoefend op het beleid van de Nederlandse Opera, heeft de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zo blijkt uit diens Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer de voorlopige Raad voor de Kunst ver zocht in zijn rapport over de muziekdra matische kunst ci'it mede in de beschou wingen te betrekken. Het vertrouwelijke karakter van dit rapport is oorzaak, dat het de minister ook na rijpe-overweging tot zijn leedwezen niet mogelijk is de Ka mer inzage ervan te geven, te minder om dat hij zijn uiteindelijk standpunt nog niet heeft kunnen bepalen. Naar aanleiding van de opmerking, dat het soms moeilijk lijkt om nog van een Nederlandse opera te spreken, merkt de minister op, dat het een jong instituut is, dat in zijn opbouw noodzakelijkerwijze een beroep moet doen op geroutineerde buitenland-se krachten in die gevallen, waar de ervaring van land genoten tekort schiet. Het verheugt de minister te hebben kunnen constateren, dat in toenemende mate Nederlanders kunnen worden ingeschakeld. Het is de minister bekend, dat de lei ding van de Nederlandse Opera er naar streeft een jonge Nederlandse dirigent aan deze instelling te verbinden, die de muzi kale leider zo intensief mogelijk zal as sisteren. De minister is voorstander van een nauwe samenwerking tussen de Ne derlandse Opera en de conservatoria, waaraan een opleiding voor muziekdrama tische kunst is verbonden. Deze samen werking is tot nu toe niet bevredigend en de minister heeft dit vraagstuk dan ook in onderzoek doen nemen. Hoewel de minister het ingewikkelde en veelomvattende vraagstuk van de subsi diëring en spreiding van de muziekdrama tische kunst in ons land nog niet in ad zijn consequenties kan overzien, meent hij wel, dat met de ter beschikking staande mid delen een redelijke voorziening van de behoefte aan operavoorstellingen, ook bui ten de grote steden in het Westen van het land, mogelijk zal zijn. De minister onder zoekt de mogelijkheid om in die delen van het land bij wijze van proef met medewer king van gewestelijke symphonie-orkesten en koren een reeks voorstellingen te orga niseren onder auspiciën en supervisie van de Nederlandse Opera. Aangezien het nog geruime tijd kan du ren alvorens het mogelijk is het in studie zijnde vraagstuk tot oplossing en practi sed e uitvoering te brengen, heeft de mi nister zich beraden over hetgeen tijdens de overgangsperiode zou kunnen geschie den. Hij stelt zich voor, door het verlenen van bescheiden subsidies, het mogelijk te maken, dat de Zuid-Nederlandse Opera er. de kameropera „Camerata" voorlopig hun activiteit blijven voortzetten. Voorts over weegt de minister door het verlenen van een bescheiden subsidie een groep solis ten van de voormalige Utrechtse Opera de mogelijkheid te bieden een beperkt aantal voorstellingen in een zeer eenvoudige op zet te geven in plaatsen, die onder de -hui dige omstandigheden van muziekdramati sche kunst verstoken blijven. Toneel en ballet De minister is vooralsnog van mening, dat het i-n de lijn der ontwikkeling ligt, dat de enige dansgroep, die van rijkswege subsidie zal ontvangen, het te vormen nieuwe Nederlands ballet zal zijn. Inderdaad ligt het in de bedoeling voor het seizoen 1953/1954 voor zover het be treft de toneelgezelschappen van Amster dam, Rotterdam en 's-Gravenhage, 40 percent van het tekort voor rekening van het rijk te doen komen, mits de desbetref fende gemeenten 60 percent van het tekort dragen. Andere toneelgezelschappen ont vangen een vast bedrag. Aan enige voor de jeugd spelende toneelgezelschappen wordt een bescheiden subsidie toegekend. Ned. Herv. kerk Beroepen te Zalk en Veecaten, W. J. Hottinga te Vuren en Dalen. Bedankt voor Rijssen P. Bouw te Rid derkerk. Geref. kerken Beroepen te Nieuwe Pekela T. Tien te Bunde (Graafschap Oostfriesland). Aangenomen naar Borger A. M. Frans- sen, cand. te Finsterwolde. Geref. gemeenten Beroepen te Ridderkerk F. J. Dieleman te Yerseke. Rectoraatsoverdrachten in Kampen Maandagavond 7 Dec. a.s. zal prof. C. Veenhof het rectoraat van de Theol. Hoge school van de Geref. kerken onderhouden de artikel 31 K.O. te Kampen overdragen aan zijn opvolger, prof. dr. H. J. Jager. Maandagavond 14 Dec. a.s. zal prof. dr. A. D. R. Polman het rectoraat overdragen van de Theol. Hogeschool der Geref. ker ken te Kampen aan zijn opvolger prof. dr. N. H. Ridderbos. B. en W. van Haarlem stellen d-e ge meenteraad voor de kosten van de stich ting (met inbegrip van de waarde van de grond) en de eerste inrichting van de uit breiding van de St. Liduinaschool aan de Timorstraat in Haarlem-Noord met drie klasse en enige vaklokalen op de begroting voor 1954 ten hoogste 164 mille te ver antwoorden. De uitbreiding komt op het terrein van de St. Petrus Canisiusschool. In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, verklaart minister Cals onder meer, dat het vraagstuk van de wijziging van de sa larisschaal voor de leden van de gesub- diëerde symphonie-orkesten dermate inge wikkeld is en zodanige financiële conse quenties heeft, dat het overleg met de daarbij betrokken instanties nog niet kon worden beëindigd. De minister is overtuigd van het spoedeisend karakter van deze aangelegenheid, waarover hij met zijn ambtgenoot van Financiën in overleg ge treden is. Hij streeft er zijnerzijds naar bin nen zo kort mogelijke termijn tot een be vredigende regeling te komen. De vraag, of een uniforme of meer unforme regeling van de arbeidsvoorwaarden voor de leden van de symphonie-orkesten gewenst is, heeft de minister in studie. De minister is van mening, dat het aan beveling verdient ernaar te streven, dat belemmering van de cultuur door belas tingen wordt voorkomen. Het belasting beleid heeft voor zover dit het terrein van de cultuur raakt, zijn volle belangstelling. Differentiëring in de hoogte van de ver makelijkheidsbelasting naar gelang van het cultureel aspect is zijns inziens zeker niet verwerpelijk. De minister heeft het voornemen onder meer subsidie te verlenen ten bate van enkele in de loop van 1954 in het buiten land te organiseren tentoonstellingen van Nederlandse beeldende kunst, waaronder het deelnemen aan de Biennale te Venetië en de Triënnale te Milaan enzovoorts. Voorts is subsidie uitgetrokken voor het Holland Festival 1954. de tournee van het Concertgebouw-Orkest naar Amerika, de vertaling van werk van Nederlandse let terkundigen, de internationale vereniging voor muziekwetenschap, het P.E.N.-cen trum en het Nationaal Theater Centrum. Een simpele vergelijking tussen de voor oorlog en marine en die voor kunst en cul tuur uitgegeven bedragen kan geen zuiver beeld geven, zo meent de minister. Met dit voorbehoud deelt hij mede,, dat in 1939 per hoofd van de bevolking voor het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een bedrag van f 16,48 werd uit gegeven en dat voor 1,953 een bedrag is begroot van f 49.46. Voor de departemen ten van Oorlog en Marine zijn deze cijfers respectievelijk f 30,77 en f 141,51. Iedere dag richt de bruine raf een scha de van f|. 99 000 aan Bij 1 actie kunnen ±5 mill, bruine ral len onschadelijk gemaakt" worden V I Ondermijmngl [S( van dijkenJ gi t3p5l Van 12 tot 19 December zal in ons land de grote landelijke actie van de bestrijding van de rat worden gehouden. De gemeente Haarlem werkt ook aan deze actie mee. Ieder, die last van ratten heeft., wordt ver zocht dit zo spoedig mogelijk te melden aan de Gemeente Reiniging, Oudeweg 93, telefoon 13884. In genoemd tijdvak zal dan door deze dienst geheel gratis de bestrijding ter hand worden genomen. De bruine rat is een van dé ergste vijan den van Nederland. Oorspronkelijk is deze rat afkomstig uit Midden-Azië. In de acht tiende eeuw kwam de rat naar Nederland en hij heeft zich hier doen kennen als zeer schadelijk voor de samenleving. Jaarlijks veroorzaakt het dier in ons land een schade van 36 millioen gulden. ty LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 ONDERTROUWD: 4 Dec., A. Koning en A. C. Koedijk. GEHUWD: 4 Dec., H. Beijer en L. D. E. Schulze. BEVALLEN van een zoon: 3 Dec., M. A. Slot—Koster; A. Sloos—van Lunenburg; Th. C. WarmerdamGielen. BEVALLEN van een dochter: 3 Dec,. A. C. Klinkenberg—Harren; 4 Dec., H. A. van der ValkHuiberts. OVERLEDEN: 2 Dec.. A. C. A. van Hemert, 88 j.. Zijlweg; J. H. van Ekkendonk, 74 j., Jan Haringstraat; B. G. Lübbe, 74 j., Maer- ten van Heemskerkstraat; J. Buur—Hoog- lugt, 74 j.. Paus Leostraat; 3 Dec.. A. Verkaik, 64 j., Pegasusstraat; A. Oosterveld, 75 j„ Aelbertsbergstraat. Deze foto's werden alle verleden jaar eind November, begin December gemaakt. Er blijkt wel zeer duidelijk uit in welk een bevoorrechte positie we wat betreft het weer dit jaar verkeren! Op Zaterdag 29 November was Amsterdam bedekt, ondier een sneeuwkleed, dat al gauw veranderde in een vieze modderige brei. Het plantsoentje aan de Prins Hendrik kade lag echter in een witte verzonkeh rust. :I§g! Op Zondag 20 November konden de Nederlanders, die met hun ski's naar Kraantje Lek togen, zich wanen in Zwitserland of Oostenrijk! Op Maandag 1 December werden er reeds schaatswedstrijden op ondergelopen landerijen in Friesland (Broek bij Joure) gehouden Een geslaagde actie zal de"' rattenstand met de helft kunnen verkleinen en het is dus noodzakelijk dat iedereen meewerkt om deze actie te doen slagen. Het Haarlemse raadslid mr. J. G. B e t- tink (V.V.D.) heeft de volgende vragen gesteld ter schriftelijke beantwoording door B. en W. 1. Is het juist, dat N.Z.H., in de nabije toekomst voornemens is, te Haarlem kleinere bussen in te schakelen, met minder zitplaatsen, maar meer staan plaatsen? 2. Wordt het bij eventuele bevestiging van deze vraag niet hoogst ongewenst geoordeeld, in de stadsbussen het aan tal staanplaatsen te verhogen, daar het staan in rijdende bussen een ongerief lijke wijze van vervoer is en het veelal moeilijk is, zich bij bochten en bij het snelle stoppen der bussen behoorlijk staande te houden, vooral voor oudere mensen? 3. Is uw college bereid, de nodige stappen te doen, om zo mogelijk te voorkomen, dat er in. de genoemde nieuwe bussen meer staanplaatsen en minder zitplaat sen komen? (In ons blad van Woensdag 4 November hebben wij uitvoerige mededelingen over deze kwesiie gedaan. De N.Z.H. werkt thans een project voor veertig nieuwe stadsbussen uit, dat op de jaarvergadering 1954 aan de commissarissen der vervoer maatschappij zal worden voorgelegd. Red.) Op grond van een bepaling in het legaat waarbij de Hervormde wijkgemeente Aer denhout van de Hervormde gemeente Bloemendaal een terrein aan de Leeuwe rikenlaan met de bestaande kapel heeft verkregen, zal daar een nieuwe kapel moe ten verrijzen, benevens een wijkgebouw (bijv. door een kleine verbouwing van de bestaande kapel) en zo mogelijk een eenvoudige kosterswoning. Geschiedt dit niet, dan vervallen terrein en kapel we derom aan de erfgenamen. Een architect en de Bouwcommissie zijn al geruime tijd bezig een in alle opzichten verantwoorde en bevredigende oplossing te vinden voor een kapel passend in de lan delijke omgeving en plaats biedend aan ruim 300 personen. Zij zullen binnenkort in staat zijn de gemeenteleden nader om lijnde plannen voor ie leggen terwijl het tevens in de bedoeling ligt om in de eerste maanden van het nieuwe jaar een grote „bouwactie" voor te bereiden. Er zal door de Hervormde gemeente Aerdenhout (daarbij gesteund door de wijkgemeenten Bloemendaal en Overveen) een bedrag van tenminste vijftigduizend gulden moeten worden bijgedragen. De centrale commissie van de Bouw- commissie-Aerdenhout, die de plannen voor kerkbouw nader uitwerkt, bestaat uit de heren mr. A. H. van Nierop, voorzitter; mr. C. P. C. Fabius, secretaris; jhr. J. P. A van Lennep, penningmeester; mr. H. Beucker Andrea, G. W. baron van Dedem, F. Flesseman, A. C. J. van Haaften, J. H. Hultzer, H. Kwak Hzn. en ds. J. E. Drost, adviseur. Het bouwfonds bedraagt thans bijna f 8.000, mede dank zij de eerste grote bij drage van duizend gulden, die onlangs werd ontvangen. Het Haarlemse Nazorgtuinbedrijf in het Sake van der Wallpaviljoen aan de Schalk- wijkerweg heeft behoefte aan een'waren huis, waardoor cle wintercultuur bevorderd kan worden. Hierdoor zal de werkgelegen heid worden verruimd gedurende dewinter- maanden en een hogere opbrengst van de verkoop van de producten verkregen worden. De Rijkstuinbouwconsulent te Amster dam, ir. Van der Helm, aan wie terzake advies is gevraagd, geeft in overweging een warenhuis van 500 ramen te bouwen, waarvan de kostprijs gesteld wordt op f 20 per raam, zodat in totaal f 10.000 benodigd zou zijn. Na ingebruikneming van dit warenhuis en een uitbreiding van het betelen grond oppervlak, wordt een meeropbrengst per jaar verwacht van f 3.800. Afgezien van de te verwachten voorde liger exploitatie hechten B. en W. voorai grote waarde aan de verruiming van de werkgelegenheid en aan het voordeel, dat in het tuinbedrijf een meer volledige op leiding kan worden gegeven, door toepas sing van de kascultuur. Vrijdagmiddag startte een Heemstede- naar zijn auto, die geparkeerd was in een garage aan de Herenweg. De auto stond echter in de versnelling en daardoor kwam zij onverwacht in beweging. De garagehou der R. had voor de auto plaats genomen en werd tegen een werkbank gedrukt, waardoor hij een beenfractuur opliep. Per ziekenauto is R. naar de Maria-stichting overgebracht. NACHTDIENST APOTHEKEN Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. Firma C. G. Loomcyer en Zn., Zijlweg 34, telefoon 12495. Schoterhos-Apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 25711 Nolfs Apotheek, Kruisstraat 26, telef. 11174. Fascinerende persoonlijke aangelegen heden spelen mee in de wereldgeschiede nis onzer dagen: in Amerika worden een president en een oud-president door een senator aangeklaagd; een Amerikaanse opperrechter in Duitsland wordt ontslagen en verklaart dat hij er, als onafhankelijk rechter, niet aan denken kan aan deze ontslagverlening gevolg te geven. In Is rael gaat de stichter van de Staat, de ver- werkelijker van een eeuwen-oud ver langen. in een klein huisje op het verste platteland wonen, om, Plato bestuderend, mede cle oude aarde vruchtbaar te maken: een machtig, Oud-Testamentisch voor beeld. Zo zijn er tientallen persoonlijke zaken, geweven op het stramien der actuele his torie, die kleur en glans schenken aan de dagen onzer jaren en nu is daarbij geko men, dat Adriaan Morriën een eervolle vermelding in de letterkunde heeft gewei gerd; een schok gaat van Dam tot Berseba. De heer Morriën noemt de motivering, die de jury bij haar eervolle vermelding gegeven heeft: miskennend, grievend en denigrerend; en hij „gevoelt zich daardoor benadeeld". Een rilling gaat van pool tot pool; even wankelt de wereld op haar toch reeds zo benarde grondvesten. Het is een afschuwelijke zaak: daar is een schrijver, die het bloed zijns harten gestort heeft aan de voet der Muze en dan is het een mense lijke jury, zetelend ver onder de top van de Olympus, die in menselijke feilbaarheid en ontoereikendheid wel wat eervols wilde doen, doch daarvoor niet dan stuntelige, wat zeg ik? niets dan miskennende, grievende en denigrerende woorden heeft kunnen vinden. Bah en foei. Het bericht van de beoordeling, mitsgaders van de prachtige reactie van de kunstenaar Mor riën heeft in alle kranten gestaan. Ik zie de miskende kunstenaar, met het papier tje met zijn zorgvuldig uitgekiende ver klaring in de hand, het persbureau bin nenstormen: een groot gezicht. Krijgen wij het op het filmjournaal te zien? Maar vandaag is de wereldgeschiedenis enige dagen ouder. Nóg doet het hart van Nederland pijn door de miskenning van Adriaan Morriën. Troost u, vrienden, met de zekerheid dat de jaren uw wond balsemen zullen. Over een jaar of tien zal nog slechts een nauwelijks zichtbaar litteken over zijn. ELIAS De Haarlemse raad besloot in September tot het stichten van een filiaal van de Stadsbibliotheek en -leeszaal in het per ceel Van Zeggelenplein 82 te Haarlem- Oost waarvoor een bedrag van f 29.000.— ter beschikking werd gesteld, bestemd voor verbouwing en inrichting van het perceel. Met de uitvoering van de daaraan verbon den werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt; verwacht wordt dat het filiaal met ingang van 1 Mei a.s. voor het publiek kan worden opengesteld. Tijdens de raadszitting bestond geen absolute zekerheid omtrent de vraag of in dit bedrag ook de boekenaankoop was be grepen; dit bleek inderdaad niet het geval te zijn. Teneinde de nodige voorbereidende maatregelen te kunnen treffen verzoekt het college de raad thans voor de inrich ting van het filiaal alsnog een bedrag van f 10.300.te willen fourneren, welk be drag nodig is voor: aankoop van boeken en het verrichten van bindwerk f 8.000. het catalogiseren van de boeken f 1.200. aankoop van schrijf- en bureaubehoeften, bibliotheekartikelen, drukwerk enz. f 500; aankoop van een schrijfmachine f 600. Architect H. W. van Kempen te Bloe mendaal heeft Vrijdagmiddag namens de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van een Christelijke school voor buitenge woon lager onderwijs te Haarlem aanbe steed het bouwen van een school voor Christelijk b. 1. o., bestaande uit tien les lokalen, gymnastieklokaal en bijruimten op een terrein aan de Dinkelstraat en Vecht- straat te Haarlem-Noord. Dit gebouw ver vangt de Prinses Marijkeschool aan de Sophiastraat en zal ook deze naam dragen. Ingekomen waren zestien biljetten. Laag ste inschrijvers waren de heren Holleman en Zonen te Santpoort voor f 336.000 (zon der gymnastieklokaal f 291.450) en de hoogste waren de heren H. J. Verkroost en A. de Wilde te Velsen, respectievelijk voor f 441.617 en f 361.752. Op een vraag hoe groot de begroting was antwoordde de heer Van Kempen, dat een desbetreffende instantie in Den Haag de begroting twee jaar geleden had vastge steld op f 253.000. Vrijdagavond laat kwamen de vertegen woordigers van de Hartenlustschool te Bloemendaal terug van huize „Voordaan" in Groenekan. Ze hadden daar de Sint Nicolaas-feestmiddag meegemaakt voor de daar verblijvende tachtig kinderen, waarin werden uitgedeeld de geschenken, vervaar digd en verzameld door de 260 leerlingen van de Bloemendaalse Openbare MULO- school. De leerkracht en het schoolbestuur van de Hartenlustschool, die huize „Voor- daan" bezochten, zullen aan de overige leerlingen zeker uitdragen wat zij er aan sfeer en enthousiasme hebben meegemaakt. Op de leerlingen, die gewend zijn in een goed gezin te leven heeft het veel indruk gemaakt te zien hoe in Huize „Voordaan" kinderen van hun eigen leeftijd en nog jonger dikwijls, altijd maar tezamen zijn en op slaapzalen verblijven, zonder het echte gezinsleven te kennen. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waarge nomen door de arts J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12. Bloemendaal, telefoon 22261; die van de Overveense huisartsen tot Zon dagavond elf uur door de arts C. G. J. Bos, Zijlweg 17. Overveen, telefoon 11431. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. M. de Bruin, Platanenlaan 10, Bloemendaal, telef. 25769, b. g. g. 10920. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 12 December in spoedegevallen verzorgd door de Bloemendaalse apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal. telefoon 22181. Ook is geopend Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, telefoon K 2560 8284.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5