r St. Nicolaas op bezoek bij kinderen en bejaarden in Haarlem Hoge gast bij Noordhollands Orkest Kort en bondig J .Clowntje Riek Een aarzelende liefde Heemstede Feuilleton Grondwetswijziging in West-Duitsland Voor zendingen A. B.C. ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Heringa Wathrich Drie Haarlemmers verdacht van diefstal in Bloemendaal Première Ballet Marjo Gymnasten uit Heemstede hielden jaarvergadering „De Witte Vogel" trad voor scholieren op door Dorothy Quentin V Sint Nicolaas had gisteren weer een bij zonder drukke dag en waarschijnlijk had hij het meeste werk met het toespreken van ongeveer zeventig kinderen, die op uit nodiging van het corps van leerlingen en oud-leerlingen der Haarlemse MT.S. in de kroonzaal van café-restaurant Brinkmann by elkaar waren gekomen. Het betrof hier een feest voor kinderen van minder draagkrachtige ouders van alle gezindten, die door het U.V.V. in Haarlem waren aangewezen en de ouders hadden, om Sint in deze drukke dagen een beetje te helpen, een vragenlijstje ingevuld, waar uit de kindervriend kon opmaken welke de wensen van de kinderen waren. Het programma werd begonnen met het optreden van een goochelaar en hoewel deze man op alle vragen van de kinderen een passend antwoord had, zal hij het toch waarschijnlijk wel enigszins benauwd ge kregen hebben toen enkele kinderen hun nieuwsgierigheid niet langer konden be dwingen en zelf gingen onderzoeken hoe dat goochelen nu wel precies in zijn werk ging. Na een bijzonder aardige poppenkast voorstelling, waarbij de kinderen luidkeels meeschreeuwden met de avonturen van Jan Klaassen en een betoverde prinses, kwam Sint Nicolaas in gezelschap van twee knechten de zaal binnen en alle kinderen werden stuk voor stuk bij de bisschop ge roepen om hun toespraakje eri hun cadeaux in ontvangst te nemen. En toen bleek dat de leerlingen van de M.T.S. gedurende de laatste maanden zeer zeker niet stil gezeten hadden, want behalve snoepgoed en klei nere geschenken, kregen de meisjes een houten wiegje en de jongens een auto'tje. Deze wiegjes en auto'tjes waren door de jongens op school, des avonds na het einde van de lesuren gemaakt: de firma Krug uit het Julianapark heeft het speelgoed gespoten en het personeel van de confectie fabriek J. S. B. N.V. uit Haarlem werkte enkele avonden over om er voor te zorgen, dat de wiegjes gevuld werden met laken tjes, dekentjes en sloopjes. Ook van een groot aantal andere firma's ontvingen de M.T.S.'ers alle mogelijke steun en de firma Brinkmann stond geheel belangeloos de Kroonzaal af en bood de kinderen daarbij nog een consumptie aan. Al met al een bijzonder geslaagd feest, dat uiteraard voor de kinderen bestemd was, maar waaraan de M.T.S.'ers zelf even veel vreugde zullen hebben beleefd. h Prinses Marijkeschool Evenals verleden jaar waren de kinderen van de B.L.O.-school ,,De Prinses Ma- rijke-school" weer de gasten van het Chris telijk Lyceum. Ook hier hield de Sint een toespraakje tot de leerlingen en tevens maakte hij van de gelegenheid gebruik om de kinderen die dit jaar het best hun schooltuintje hadden verzorgd, extra in het zonnetje te zetten. Ook wees hij nog op het feit, dat een groot aantal leerlingen van deze school volgende week voor een diplo ma gaat zwemmen en hij hoopte natuurlijk, dat alle kinderen met glans voor dit zwem- examen zouden slagen. De kinderen ontvingen ook hier een ge schenk en zij uitten hun dankbaarheid daarvoor met het zingen van een groot aantal Sinterklaasliedjes. De Prinses Marijkeschool kreeg een aan tal cadeaux voor de uitbreiding van de speelkamer. Als dank hiervoor voerden de kinderen onder leiding van twee onder wijzeressen enkele dansjes op. Hierna was het de beurt aan de leerlingen van het Christelijk Lyceum, die met behulp van rubber maskers, pruiken en zotte kleding de avonturen van Jan Klaassen en Katrijn opvoerden. Katholieke bejaarden Niets .dan vrolijke en glunderende ge zichten zagen wij gistermiddag in gebouw Sint Bavo, toen daar een Sint Nicolaas- feest werd gehouden En de vele liedjes klonken blij en opgewekt. Dan te beden ken, dat dit nu eens niet een kinderfeest was, maar een voor ouden van dagen. Het waren namelijk de leden van de Haarlemse afdeling van de Katholieke Bond van Be jaarden en Geoensionneerden, die gister middag in feeststemming bijeen waren. De afdeling, in Januari van dit jaar ge sticht en begonnen met 35 leden, is met spoed uitgegroeid en zo kon voorzitter C. J. Zeihorst tijdens deze bijeenkomst meedelen dat de afdeling aan de 700 leden toe is. De voorzitter begroette enige ogenblikken later de Sint, die met twee Pieten op het toneel verscheen. De oudjes beleefden veel ple zier aan de wijze, waarop Sint Nicolaas uit zijn dikke .boek het ontstaan, de groei en de werkzaamheden van de Haarlemse af deling voorlas. De Sint prees vooral de contactcommissie, die zich bijzonder ver dienstelijk maakt en voor deze gelegenheid had gezorgd voor een enorme hoeveelheid prijzen, beschikbaar gesteld door de Ka tholieke Middenstanders. Na het vertrek van de bisschop begon men met de ver loting van al dat schoons, waarbij nog vaak hartelijk gelachen werd. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Tenslotte herdacht rector D. de Wit de pas overleden secretaresse van de afdeling Haarlem, mevrouw Deen-Zijimans, die in korte tijd zoveel voor de Bond gedaan heeft. Zij zal worden opgevolgd door de heer A. j. Lips. Anslijnschool In grote opgewondenheid zaten de leer lingen van de Anslijnschool hedenmorgen keurig in rijen in het gymnastie'klokaal.Dat is wel begrijpelijk, want een bezoek van Sint Nicolaas aan de school is nu niet be paald een alledaagse gebeurtenis. Ze had den zich duchtig op de komst van het hoge gezelschap voorbereid, want toen de heilig- man met zijn twee knechten in de deur opening verscheen, stonden zij voorbeeldig van hun bankjes op en hieven een van die schone liederen aan, die het leven van de Spaanse kindervriend verheerlijken. Deze raakte onder de indruk en was niet tevre den, voor hij nog vele liedjes had gehoord. De kinderen gilden van plezier om de domme opmerkingen van een der Pieten, die dan ook door Sint Nicolaas voor straf in de hoek werd gezet. Toen de leerlingen na enige tijd weer naar de verschillende lokalen gegaan was, kwam de Sint hen ook daar opzoeken. Zoete en stoute kinderen, allen moesten zij bij hem komen om aan te horen,wat er over hem of haar in het dikke boek stond, en een ogenblik later ging ieder tevreden met een zakje snoep Danx- waarts. Maar ook voor speelgoed was er gezorgd, zodat de kleintjes het plezier niet opkonden. Het hoofd van de school, de heer B. Rijpstra, was dan ook zeer in zijn nopjes over de geslaagde morgen. Tenslotte ver melden wij nog, dat het Jac. P. Thijsse Montessori Lyceum voor al deze verrassin gen heeft gezorgd. „Tarzan in gevaar" (M in e r v a) Een nieuw avontuur van Tarzan de aapmens: Tezamen met Jane, zijn vrouw, en Cheeta de chimpansee, bevecht hij de verderfelijke practijken van gewetenloze wapenhande laren, die de Afrikaanse inboorlingen tegen elkander opzetten, om hun dure geweren kwijt te raken. Ditmaal zijn het dus niet de gevaren van het oerwoud, die moeten worden overwonnen, doch de gevaren, die uit de beschaafde wereld binnendringen in de schemerige ruimten onder de onaf zienbare bladerplafonds der Afrikaanse bossen. De inboorlingen spelen een grote rol in het avontuur, en de spanning is er niets minder dan in de meeste Tarzan- films, waarvan de langzamerhand traditio neel geworden herhaling nog steeds goede filmontspanning betekent. Ofschoon de Tarzanfiguur wel minder imposant is ge worden, nu de befaamde zwemkampioen Weinsmuller door Barker vervangen is. maar Cheeta is dezelfde gebleven en de beestachtige humor van deze mensaap heeft niets geleden. J- L. „Betaalde Liefde" (Cinema Palace) Paul Hörbiger, wiens naam beelden op roept van Weense operettes en geluiden van met krakende stem gezongen drink liederen, is een groter acteur dan hij in zijn jarenlange filmcarrière-in-het-Ween- se-genre gepretendeerd heeft te zijn. In „De Derde Man" bleek daar ai iets van, in „Damonische Liebe" blijkt het overduide lijk. De film heeft een eigenaardige intrige, een mystieke inhoud en een onwezenlijke sfeer, doch Paul Hörbiger zet temidden van al die wazigheden een mens van vlees en bloed zo volledig levend neer, dat er geen twijfei overblijft aan de beeldende kracht van zijn talent, die door een vaardige regie en een artistiek camerawerk volkomen wordt uitgebuit. Pierre Darcy, door Hörbiger vertolkt, is het boeiende middelpunt van dit merk waardige dubbelverhaal, dat één dag in het leven van een Parijse buurt twéémaal weergeeft. Darcy, de rechtschapen en plichtsgetrouwe hoofdkassier van een bank, beleeft die dag tweemaal. Tweemaal valt hij als slachtoffer van de omstandig heden, die van een rechtschapen mens een misdadiger kunnen maken: Het toeval, de liefde, de spijt over verloren jaren, de zucht naar een romantisch avontuur in bandeloze weelde. De tweede maal kreeg hij de kans het anders en beter te doen, doch aan het einde van de dubbelbeleefde dag valt evenzeer het schot, dat reeds aan de avond van de eerste periode de wan- hoopsconsequentie van een verloren man moest zijn. Margot Helscher speelt de duivelachtige engel Jacqueline met veel overtuiging en realisme. De typering der bijfiguren is eveneens zeer geslaagd, waarbij de herber gier en de „Duivel" Poupoule wel op de eerste plaats komen. J.L. „Rashomon" (Rembrandt). Bij de première in Nederland hebben wij reeds over deze film van Japanse- origine ge schreven. Ze verhaalt in fraaie beelden de dood van een edelman, zoals zij zich vol gens hem en een drietal getuigen voltrok. De vier lezingen over de toedracht ver- Opnieuw heeft de Bloemendaalse politie drie personen aangehouden, verdacht van diefstal met braak. Donderdagavond kwam een surveillerend agent van politie drie Haarlemse jongemannen van 19, 20 en 21 jaar tegen in Bloemendaal en hij hield het drietal aan. Hij kon niet constateren, dat het zich aan een misdrijf had schuldig ge maakt, doch voor de zekerheid vroeg hij de namen. De volgende dag kwam er bij de Bloe mendaalse politie bericht binnen, dat er in gebroken was in een uitspanning op het Kopje. Vermist werden vier flessen met alcoholhoudende drank en een hoeveelheid hótelzilver. Verband werd gezocht met het bezoek van de Haarlemse jongemannen en in de afgelopen nacht is het drietal aange houden. Allen bekenden aan de diefstal te hebben deelgenomen. De goederen wa ren verborgen in een weiland in Haarlem, waar zij door de politie gevonden zijn. Op het ogenblik vertoeven verscheidene personen, verdacht van diefstal, op het bureau van politie te Overveen. Er was vannacht geen ruimte voor de aangehou denen en daarom verkregen zij onderdak op het bureau van politie te Haarlem. Van daag worden zij naar Overveen overge bracht. schillen. Ieder-spreekt naar zijn eigen voor deel. Het mooiste (poëtische) deel van de film is wel de tocht van de houthakker door het bos. Men verzuime niet Rashomon te gaan zien. „De halfbloed" (City) Hoewel deze film speelt in tijd van vrede tussen Ameri kanen en Indianen, kan de liefhebber van strijd op het doek zich gerust naar City begeven. De vrede wordt namelijk van tijd tot tijd verstoord door de activiteiten van een sujet, dat financieel gebaat is bij een slechte verstandhouding tussen zijn volks genoten en de afstammelingen der Apa chen. De leider van deze laatsten is een halfbloed en verkeert derhalve in het moeilijke parket: hij weet niet voor wie hij partij moet trekken. Bewaring van de vrede is voor hem de enige oplossing. Die vrede komt, want een slimme Robert Young is de toevallige voorbijganger in het dorp waar de moeilijkheden zich afspelen. Was hij er niet geweest, u had een romance en een happy end gemist. J. V. „De verdedigers van de Duivelsrots" (R o x y) zijn Zuidelijken van de aller dapperste soort in de burgeroorlog om streeks 1860. De duivelsrots is een zwakke plek in de verdediging van de Noordelij ken, daar van de top af zware Zuidelijke kanonnen de spoorlijn bestrijken, die de verbinding vormt tussen hun troepen. De strijd is dus geheel geconcentreerd op deze rots. En men kan er van verzekerd zijn, dat het er weer warm toegaat. J. V. „Schatgravers Aran Doodskoppeneiland" (L i d o). Abbott en Costello komen in aan raking met de beruchte zeerover kapitein Kidd. Die aanraking is niet bepaald zacht zinnig en weer staan de helden aan talloze gevaren bloot. Het is jamiper. dat men geen betere en vooral geestigere gegevens weet te bedenken voor de escapades van Abbott en Costello. De kleine dikke vooral is de onbetwiste favoriet, maar zijn komische gaven moet hij thans verslingeren aan groteske onbenulligheid. Toch zal de jeugd zich er nog wel mee vermaken. Fr. „Moulin Rouge" (Lux or). Nog steeds „Moulin Rouge" en nog steeds een gelegen heid voor wie de film niet zagen hun scha de in te halen. Op Vrijdagavond 11 December zal het in September opgerichte Ballet Marjo onder leiding van Puck Goekoop-Santhagens in Theater Carré te Amsterdam zijn première geven. Het gezelschap bestaat uit een twaalftal dansers en danseressen. Op het programma staan werken op muziek van Tsjaikofsky, Gershwin, Bar- tök, Cole Porter en Pierné. VERGADERING K.A.B. De afdeling Heemstede van de Katho lieke Arbeiders Beweging heeft voor Don derdag 10 December een ledenvergadering uitgeschreven, welke in het R.K. Vereni gingsgebouw aan de Herenweg gehouden wordt. De bondsvoorzitter, de heer J. Kor- tink, zal deze avond een uiteenzetting geven over de loon- en huishuurverhoging. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 6 De cember worden in Heemstede waargenomen door dr. J. J. van Luin, Bronseeweg 76, te lefoon 34445 en dr. L. Wijnberg, Beethoven- laan 36, telefoon 35734. Wijkverpleegster: zuster Langeveld, Van Hogendorpstraat 21, telefoon 16291 (b. g. g. 39818). Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, telefoon 26772; Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, telefoon 38197. Op de jaarvergadering van de Gymnastiek- en Sportvereniging „Heemstede", welke on der voorzitterschap van de heer O. A. Brink in het cafétaria-restaurant gehouden is, werd de heer W. H. Verkes met algemene stemmen tot directeur benoemd. De aftredende bestuursleden, mevrouw Kottman en de heren Brink. Schipper en Van Zalen werden daarop allen bij acclamatie herkozen. Verder werd besloten op Zaterdag 12 De cember een kinderfeest en op Zaterdag 19 December een contactavond voor de leden te houden. De jaarlijkse gymnastiek-uitvoering zal plaats vinden op Woensdag 17 Februari 1954. Tenslotte werd in het jaarverslag met voldoening vastgesteld, dat de belangstelling voor gymnastiek steeds toeneemt, zodat de vereniging op het ogenblik uit tien afde lingen bestaat. De leerlingen van de Voorweg- en Craye- nesterschool te Heemstede zullen voorlopig nog niet over hun Sint Nicolaasfeest zijn uitgepraat, want zij werden Vrijdagmiddag in het Minerva Theater onthaald op een voorstelling, welke door het bekende to neelgezelschap „De Witte Vogel" uit Den Haag gegeven werd. Dit ensemble heeft zich in de betrekkelijk korte tijd van zijn bestaan reeds een uitstekende naam ver worven, niet alleen door de originele sa menstelling van het répertoire, maar ook door de verheugende zorg, die de opvoe ringen voor de jeugd steeds kenmerkt. Ditkeer stond „Het wonderpaard van Marjolijntje" op het programma, welk stuk van Rolf Petersen wij reeds met bijzon dere waardering bespraken, naar aanlei ding van de deze zomer in Bloemendaals Openluchttheater plaats gehad hebbende vertoningen. „De Witte Vogel" onderscheidt zich gunstig van de vele gelegenheidscom binaties, die zich zonder enig gevoel van verantwoordelijkheid of artistiek besef voor leveranciers van kindertoneel uitge ven. De Heemsteedse voorstelling werd onder meer door de wethouder van Onderwijs, de heer H. Disselkoen, bijgewoond. Rick en Bunkie hadden het er nog over, toen ze die avond samen waren. „Hoorde je, wat oom Tripje zei?" vroeg Bunkie. „Zou Seppo werkelijk niet langer mogen logeren?" „Nou, oom Tripje keek erg kwaad", stelde Rick vast. „Ik geloof wel, dat hij het meen de! Ik. zou het niks erg vinden, als die vervelende knul verdween!" „Ik ook niet!" zei Bunkie, uit de grond van zijn hart. Maar ze behoefden er niet aan te twijfelen. De volgende morgen moest Seppo zijn koffertje pakken. „Ik dacht, dat je het leuk zou vinden om een poos hier te logeren en dat je prettig met de andere jongens zou spelen", zei oom Tripje. „Maar je hebt niets anders gedaan dan ze plagen en allerlei ondeugende en vervelende streken te verzinnen. Ik wil je niet langer hier houden. Na het eten breng ik je naar de trein; ik heb je vader al opgebeld, dat je vandaag thuiskomt!" Seppo trok brutaal zijn schouders op, alsof het hem niets kon schelen. Pdck, Bunkie en Oepoetie keken elkaar stilletjes aan, met een knipoogje. En toen die middag oom Tripje met Seppo de deur uitging, op weg naar het station, sprongen de jongens van blijdschap haast wel een meter in de lucht, zo blij waren ze! „Hoera!" juichte Bunkie. „Nou zijn we tenminste weer fijn onder ons!" ii) In de bus dacht ze nog eens na over alles wat ze gezien en gehoord had. Ze voelde zich gelukkig en was volkomen ge rustgesteld. De Herricks waren aardig, on getwijfeld en ze nam graag van Rosema ry aan dat zij eerste klas spelers waren, maar de onverstoorbare Schot had haar het vertrouwen geschonken dat ze zo zeer nodig had. Ze wist nu dat Rosemary in veilige handen was De tweeling keek Rosemary met onschul dige gezichten aan. Voor hun leeftijd wa ren ze klein en tenger. Ze konden dus uit stekend pages, prinsesjes en meisjes spe len, maar onder hun masker van onschuld verborg zich hun ware aard. Rosemary zou dit maar al te gauw ontdekken. „Was dat je moeder? Brengt ze je altijd naar de repetities en komt ze je soms ook nog halen?", vroeg Johnny. „Ja", antwoordde Rosemary poeslief. „En ze zorgt er voor dat ik steeds een schone zakdoek heb en geld voor de bus". Ze wist hoe ze met jongens moest omspringen, maar ze vreesde dat ze met deze knaapjes héél wat te stellen zou krijgen. June Cora, die een paar balletpassen maakte, giebelde. „Wat moet ze nu wei- van ons denken! Die ventjes gooien ook altijd roet in het eten. We hadden net zo'n goede indruk gemaakt". Mary Abbott, die als steeds aan het breien was en tegelijker tijd een van haar rellen doorlas, wilde ken nelijk een goede, moederlijke raad geven: „Er bedreigt je hier één groot moreel ge vaar, Rosemary: „Pierre! Vertrouw nooit een vreemdeling!" „Hé, wat zegt u daar? Ik kijk op het ogenblik alleen maar naar de lieve June!" Pierre, die maar het liefst wat lummelde, zat op de piano met z'n benen te zwaaien. Zijn bruine ogen dwaalden langzaam van Rosemary naar June, die honend op merkte: „Toen we in Parijs waren scheen je nogal oog te hebben voor Cornelia!" „Ja, maar dat was alleen diplomatie! Zorg er voor altijd op goede voet te staan met de vrouw van de baas!", zei Pierre, terwijl hij ontwapenend lachte. „Houden jullie toch op! Dadelijk zal Ro semary werkelijk gaan denken dat we maar een raar stelletje zijn". Mevrouw Abbott keek even op en glimlachte in de richting van Rosemary. „Wanneer we echt met werken begonnen zijn. Kun je je moeder vertellen dat we allen moederlijk bedisseld worden door Mary Abbott!", viel June mevrouw Ab bott in de rede. Juffrouw Tulip, die in een hoek van het zaaltje aan het rommelen was in enkele klerenmanden, riep de tweeling. „Ik had er aan moeten denken! Jullie zijn natuurlijk weer uit jullie Hamlet- kleren gegroeidIk zal ze dus hier en daar maar een beetje wijder maken". Allan gilde er plotseling tussendoor: „Vervelend mens, we willen nieuwe kle ren! Toen u de laatste keer Johnny's broek had veranderd, barstte 't ding bijna en „Jullie zijn.maar vijf minuten op, jonge man, en ik denk er niet aan wat nieuws te maken!", antwoordde ze resoluut, ter wijl ze ieder een bundeltje kleren in de armen duwde. „Verkleden jullie je maar in 't kamertje hier naast, dan zal ik straks wel zien wat er aan veranderd moet wor den". Juffrouw Tulip was een klein, mager vrouwtje en je zou denken dat 't kleinste zuchtje wind haar zo omver blazen zou, maar evenals de tweeling had ze meer kracht dan je op het eerste gezicht voor mogelijk zou houden. Juffrouw Tulip zwaaide niet alleen de scepter over de klerenvoorraad, maar was ook Cornelia's kleedster. „Ze is een verschrikkelijke oude klets kous en ze brieft Cornelia letterlijk alles over! Pas dus op je woorden, als ze er bij is", vertrouwde June, Rosemary toe. Rosemary glimlachte. Ze zou niet we ten wat juffrouw Tulip over haar aan Cornelia zou kunnen overbrieven. Acteren was voor haar niet weggelegd, zodat nie mand op haar afgunstig zou hoeven te zijn. Haar werk bestond uit allerlei kar weitjes voor Gavin en op deze morgen had ze er geen hoofd naar zich met emo tionele verwikkelingen bezig te houden. Onderlinge jalouzie? Nee, daar zou zij niets mee te maken hebben. Zelfs Cornelia was vanmorgen niet zo vijandig geweest als bij de eerste ontmoe ting. Zo aan de oppervlakte had ze zich juist vriendelijk genoeg voorgedaan om een prettige indruk op mevrouw Combe te maken. Rosemary keek haar nog eenê aandachtig aan. Ze stond met Val op het toneel en repeteerde enkele scènes uit „Rood Fluweel" en alhoewel beiden hun regels nog lazen, moest Rosemary toegeven, dat Cornelia wist wat acteren was. Ze be greep steeds precies wat Val, haar regis seur, van haar wilde. Val maakte een lichte buiging in Cor nelia's richting, toen alle scènes waren doorgenomen. Ze begon vervolgens om standig haar handschoenen aan te trekken. „Je hebt me vanmorgen toch niet meer nodig, lieveling? Ik moet nu namelijk gaan passen bij Durniers". „O, dat is best, ik zie je om half één dan wel op de club". Val glimlachte vol liefde naar zijn vrouw, toen ze het zaaltje verliet. Rosemary voelde iets van pijn Valentine Herrick was erg verliefd op zijn mooie vrouw en zij kon in zijn ogen De Sint dirigeert het Noordhollands Philharmonisch Orkest in zijn lijflied. De bisschop van Myra, alom tegenwoor dig in deze dagen, verraste vanmorgen het voltallige Noordihol lands Philharmonisch Orkest, juist toen het gezelschap de instru menten had verwisseld voor koffie met koek om eens uit te blazen van de repe titie van Mahlers Vierde. Maar toen de musici mijter en baard ontwaarden hieven zij spontaan het lijf lied van de goed-heilig man aan. St. Nicolaas werd uiteraard verwelkomd door het stichtingsbestuur, van wie de voorzitter, de heer L. Bouwman, het woord voerde. De Sint opende daarop zijn dossier met goede en kwade daden van een aantal or kestleden, die hij uiteraard als „meisjes en jongens" betitelde, nadat hij verklaard had, dat de voorzitter hen wel als volwaar dig had beschouwd, maar dat hij, Sint- Nicolaas, die fout zeker niet zou maken. De hoge gast memoreerde de transfor matie van de H.O.V. („Nu zijn de platte landers er bij!"), en vertaalde de aandui ding „provinciaal" met „van de Dreef uit" en maakte onder hilariteit enige toespelin gen op de aantrekkingskracht van Canada op orkestmusici. BONN. (Reuter). Volgens leden van de West-Duitse coalitiepartijen hebben de regeringspartijen een voorstel ingediend om de grondwet te wijzigen teneinde twij fel over de vraag, of de bondsregering de dienstplicht mag invoeren, weg te nemen. De bedoeling is een einde te maken aan de onzekerheid omtrent de grondwettig heid van het EVG-verdrag. De sociaal democraten houden staande, dat het ver drag in strijd met de constitutie is. Waarschijnlijk zal het voorstel op 13 Januari in behandeling komen, wanneer de Bondsdag van het Kerst-reces terug keert. Waarnemers zijn van mening, dat het ontwerp wellicht later in het licht van critiek van Westelijk geallieerde zijde zal warden gewijzigd. Naar verluidt achten de Westelijke bezettende mogendheden, in deze geleid door Frankrijk, het wetsvoor stel prematuur. Zij zouden er een artikel aan willen zien toegevoegd, waarin wordt gezegd, dat de dienstplicht pas na het van kracht worden van het EVG-verdrag zal worden ingevoerd. De coalitiepartijen zullen een meerder heid van twee derden nodig hebben om het voorstel tor wet te maken. In de Bonds dag beschikken zij over 366 van de 487 ze tels 11 meer dan nodig en in de Bondsraad over 26 van de 38 zetels. De West-Duitse grondwet in haar hui dige vorm bevat geen artikel, dat recht streeks betrekking heeft op de dienstplicht. Wel wordt ergens gezegd, „acties, onderno men met de bedoeling het vreedzame leven onder de volkeren te verstoren, in het bij zonder om een aanvalsoorlog voor te be reiden, zijn ongrondwettig. Zij moeten worden bestraft. Slechts met toestemming van de federale regering mogen wapens worden vervaardigd, vervoerd en ge bruikt. Bijzonderheden zullen bij federale wet worden geregeld". Tegenstanders van Europees leger- bijeen Op een bijeenkomst van tegenstanders van het Europese leger te Parijs, heeft de vroegere Belgische premier Joseph Pholien verklaard, dat het een illusie is te denken dat men één Europa schept door de zes landen van het plan-Schuman te vereni gen. Na een critische analyse van het Euro- pese-legerverdrag zeide Pholien: „Europa moet geschapen worden zonder ruwheid en men moet ook rekening houden met de ontwikkeling der gebeurtenissen sedert het idee voor het eerst geopperd is". Vervolgens kwamen de delinquenten aan de beurt: de man van wie niet vaststond of zijn hoofdberoep nu het orkest of de „schnabbel" was, cle fluitist die het waagde des bisschops baard te beconcurreren, de trompettiste die haar mondstuk zonder blikken of blozen had laten vallen en de cellist die drie maten rust gebruikte om een zure bom te verorberen. Onbedaarlijk werd gelachen toen Sint Nicolaas „Toontje" op het matje liet komen omdat het orkest het door zijn vrienden geschonken hangbekken nimmer gebruik te: Beethoven zou er beslist beter door ga&n klinken. De plechtigheid eindigde met een door de Sint gedirigeerd „Zie ginds komt de stoomboot", waarbij de Heilige de contra bassen aanspoorde wat gevoel te leggen in de op de roede betrekking hebbende pas sages, waarna dan het ensemble in een opgelucht pizzicato het oeuvre besloot. Alzo geschiedde, zoals bovenstaande foto laat zien. ADVERTENTIE groot of klein is BESTELDIENST ABC niet te evenaren. BARREVOETESTRAAT 2 - HAARLEM Tel. 18428 na 6 uur 14810 - 14155 BINNENLAND De Gereformeerde Immigratie Vereni ging te Pretoria heeft aan de Chr. Emigratie Centrale medegedeeld, dat de Zuid-Afri kaanse spoorwegen tweeduizend jonge krach ten willen aanwerven ter opleiding voor stoker, machinist, conducteur of lijnwerker. In aanmerking komen ongehuwde mannen tussen 18 en 25 jaar. Siam heeft met Nederland een overeen komst gesloten voor de uitvoer van 300.000 ton rijst naar Nederland in 1954. Dit jaar heeft Nederland 100.000 ton rijst van Siam gekocht. Uitvoerige gegevens betreffende de ope ratie. die te Londen is verricht op de Siamese tweeling uit Nigerie, zijn naar het zieken; huis te Leeuwarden gezonden, waar zij nauwkeurig bestudeerd worden door de dok ters, die de eerste Siamese tweeling in Ne derland zullen opereren. De 20-jarige Evangelist van Jehova's Getuigen, B. W. S. te Schiedam had niet vol daan aan een oproep om in het kamp Vled- der in Drente te verschijnen, waar hij als principieel dienstweigeraar te werk zou worden gesteld. S. bleek thans bereid te zijn burgerdienst in het kamp te verrichten. De officier van justitie bij de rechtbank te Assen, waarvoor hij heden terecht stond, eiste tegen S. drie maanden gevangenis straf met aftrek. Negen maanden met aftrek, waarvan 6 voorwaardelijk zijn voor de Asser recht bank geëist tegen de 26-jarige landarbeider H. van der W. te-Veenoord die in December 1952 met een lijst voor een geleidehond „ten bate van zijn blinde vriend", zou zijn rond gegaan. Van der W. stak het geld volgens de tenlastelegging in eigen zak. Hij stond tevens terecht wegens bedreiging met doodslag van zijn schoonvader. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Rijksuniversiteit in Leiden is geslaagd voor het candidaatsexamen Neder lands Recht de heer F. M. L. van Geen uit Heemstede. De Nederlands Hervormde wijkgemeen- te zal op Maandag 7 December in het wijk- gebouw Voorhelmstraat 3 een film vertonen over „Land en volk van Canada". Door de Christelijke Emigratie Centrale zal daarbij een xorte toelichting worden gegeven. geen fouten maken, noch een misstap be gaan. Zo werd 't tenminste rondverteld in de wereld van bet toneel en zo kon men het lezen in de toneelrubrieken van de kranten. Rosemary, die zich drie dagen lang ver baasd had over het grote contrast tussen Val en Cornelia, begreep ineens dat die verhalen juist waren. Val was inderdaad verliefd, erg verliefd op zijn vrouw. Maar Rosemary vertrouwde echter de zo sarcas tisch lachende vrouw niet. En op Gavin Logan was ze een beetje boos. Ze kon hem nog steeds niet vergeven dat hij tegenover haar gelogen had, toen hij gezegd had, dat Val naar de Toneelschool was gegaan om haar Portia te zien spelen. Voor Val zelf had hij slechts bewondering „Jij, Rosemary en Pierre, willen jullie nu de eerste scène van „De Lachende Vrouw" doornemen? De proloog zullen we voor het ogenblik maar laten schieten. Je kunt je rol natuurlijk oplezen, Rose mary". „En acteer niet! Ga rustig ergens zit ten", voegde Gavin hier aan toe. „Ik heb de script niet nodig, ik ken de rol", zei Rosemary zo beheerst mogelijk. Nu het grote moment voor haar aangebro ken was, voelde ze zich enigszins zenuw achtig. Niet dat ze haar woorden zou ver geten, maar ze zou ze misschien te opper vlakkig, te automatisch, te vlak zeggen en daar was ze bang voor. „Allemachtig!" Pierre keek haar half ontstemd, half lachend aan. „En je spreekt waarschijnlijk nog de waarheid ook! Val, ik geloof dat onze Rosemary één uit dui zenden zal worden". „Houd de script toch maar bij de hand, Rosemary, je zou iets vergeten kunnen zijnen let.maar niet te veel op de mimiek enzovoort. Klaar?Begin dan maar!" Pierre liet de grijns van zijn gezicht ver dwijnen en begon. Zijn Franse accent paste uitstekend bij de rol van Reriè en hij wist daar een geraffineerd goed ge bruik van te maken: Daar ben je eindelijk! Je ziet er overigens niet erg florissant uit, maar de huur is tenminste betaald". „Je mag al erg blij zijn als de lift werkt. Rosemary moest als Frik iets Scandina visch over zich hebben, Ze maakte haar stem dus donkerder, een beetje hees en wat langzamer en legde er een licht accent in; ze had iets weg van een intellectuele Greta Garbo en daar ze deze actrice juist in een reprise-theater had gezien, behoef de ze haar fantasie niet al te zeer te hulp te roepen. Rosemary hijgde een beetje, omdat ze juist met Pierre enkele trappen moest op geklommen zijn Ze trachtte zichzelf moed in te spreken: de eerste regels waren eenvoudig, ze hoef de dus nergens bang voor te zijn. w (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6