Haarlem weer voor zware taak: het afwijzen van Leeuwarden ^Spiegel De opstellingen 5 Sport op Zondag RCH in Heemstede tegen Wageningen Barthel traint weer p NX HAAR bE MSG HE M BOUWSTOFFEN HANDEl Ronde van Frankrijk 1954 Amsterdam-Parijs Courses in Hilversum o der i C>porten Redevoeringen, reclame borden en autobussen Familie Zatopek beste athleten-echtpaar rref wordt dringen in de bovenste regionen van de afdelingen, waarin de li eersteklassers uit Haarlem en omgeving uitkomen. Haarlem, dat het zo voor spoedig ging, staat nu gelijk met NEC in 1 A, evenals VSV dat staat met EDO in 1 B. En we kunnen dus gerust zeggen dat het morgen een belangrijke dag wordt voor Haarlem, zowel als EDO en VSV. Van dit drietal krijgen de rood- broeken het ongetwijfeld het moeilijkst in de thuiswedstrijd tegen Leeuwarden, dat maar twee punten minder heeft. De beide anderen hebben het zo ogen schijnlijk gemakkelijker, maar men kan nu eenmaal nooit weten. De resultaten van vurige Zondagen hebben tenminste meer dan eens bewezen dat de zwakke A thletiek Critiek op erkenning record speerwerpen KORFBAL HANDBAL HOCKEY Wielrennen Kampioenschap op de weg voor professionals Bep van Klaveren weer in de ring Basketballuitslagen Mexico uit de IJ.I.P.M. Alleen Matthews Engelse basis Zelf denken Belachelijk FC Barcelona heeft een president Schulte-Peters op de vijfde plaats Sport in 't kort ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 broertjes uit de afdelingen tot verrassend goede prestaties kunnen komen. Toch geloven we dat Haarlem het tegen de Friezen in Haarlem-Noord wel tot een goed einde zal kunnen brengen. Te meer daar Leeuwarden in uitwedstrijden blij kens de uitslagen niet in de beste vorm steekt. Het verloor tegen NEC (2-0), Oos- terparkers (2-1) en Wageningen (5-1) en won alleen van Stormvogels (2-0). Thuis ging het heel wat beter: Ajax (3-0), Be Quick (4-0), Heracles (2-0) en RCH (3-2) werden verslagen en alleen tegen Ensche- dese Boys werd gelijk gespeeld (1-1). Wint Haarlem echter niet, dan zal het Vrijwel 1 zeker de bovenste plaats verspelen, want i NEC zal wel van Zwolse Boys winnen. In dezelfde afdeling komt RCII nu thuis tegenover Wapeningen. dat tot r>u toe met j e?w gemiddelde van één speelde. Dat wil dus zo veel zeggen datdiet n!et minder dan ïes punten meer behaalde uit negen wed strijden dan RCII. Indien de Racing schot- vaardiger voor de dag komt dan verleden week (Biesbrouck is weer in de voorhoede oogenomenï voorzien wij als beste resul taat een gelijkspel. Maar dat zou ons dan ook al zeer meeva'len. Stormvogels heeft voorts tegen Re Ouick in Groningen de beste kansen. Vooral nu het weer wat meer moed heeft door de zege van verleden week te?en Oosterpar- kers. Gemakkelijk zal het echter niet gaan. daar de Groningers no ei?en veld altijd fel'e tegenstanders blijken te zijn. De stand luidt hier: Haarlem 913 Wageningen 99 N. E. C913 Stormvogels 99 •Ajax 912 Heracles 97 D. W. S9—12 Be Ouick 9—7 Leeuwarden 911 Oosternark 05 Fnsch. Boys 919 Zwo'^e ^-oys 95 Eünkwijk 910 R. C. H. 93 In de eerste klasse B hebben zowel EDO als VSV goede winstkansen. Dn Haarlem mers soelen in Arnhem tegen V'fecse, dat maar twee punten meer heeft dan de staarteluhs. en de Veisenaren ontmoeten on Schoonenberg He°renveen. Veel han^t bü deze laatste wedcfr'H af van het feit of Abe Lenstra Hn heeft in e°n partii voetbal of niet. De Velsenaren zullen er in ieder geval goed aan doen hem in- de "aten te houden. Want Heerenve^n zonder Ahe presteert niet zo bar veel. Dat is al zo dik wijls bewezen. De stand is als volgt: V. R VP—12 Sneok 9—9 F. D. O9—13 a G. O. V. V. 9—9 D. O. S911 Vitessep9 Pigt^lhl. O10 rTp-m..e5n P7 dn Ahpa'i P10 't Gooi 97 Flauw W't 1010 TTn^hedé P1 Volewijckers 1010 G. V. A. V. 96 Young, Olympisch kampioen speerwerpen, heeft critiek geleverd op de erkenning door de Amateur Athletic Union van de Verenig de Staten van de soeerworp van 80,41 m. van zijn landgenoot Frank Held (9 Augustus 1953 in Pasadena) als nieuw Amerikaans record. Deze prestatie betekende tevens een verbetering van het wereldrecord, dat sedert October 1938 op naam van de Fin Nikkanen stond. Held maakte deze worp, waarbij voor de eerste maal de 80 metergrens werd over schreden, met een korte, holle speer, waar van Young beweert, dat deze verder „draagt" dan de normale massieve speer. De Olympische kampioen acht door de er kenning van dit record de sportieve geest van dit onderdeel van de athletiek ernstig geschaad, aangezien het naar zijn menjng nu meer een strijd wordt van: wie maakt de beste speer. „Ik praat niet voor mijzelf, maar het spijt mij voor hen. die in de toekomst een poging zuilen ondernemen het record te verbeteren en het spijt mij ook voor Nikkanen, want Held is lang niet zo goed als deze Fin was." In de tweede klasse A gaat HFC naar West-Frisia. Een gelijk spel zou al een hele prestatie zijn maar veel kans daarop geven wji de Haarlemmers niet. Evenmin als Schoten dat in de tweede klasse B naar Volerdam gaat. Ook hier zal de thuisclub wel de sterkste blijken. De competitieleider van de K.N.K.B. heeft voor Zondag een bescheiden pro gramma samengesteld. Van de Haarlemse tweede klassers komt slechts Animo Ready in het veld en wel tegen Landlust in Am sterdam. Een Amsterdamse zege ligt in het verschiet. In de derde klasse is de wedstrijd Water vlietAurora de wedstrijd van de dag. Hier zal immers worden uitgemaakt, wie leider Hespa blijft volgen. In Haarlem heeft Aurora gewonnen, doch ditmaal zou het ons niet verwonderen, indien Watervliet revanche neemt met een kleine zege. Haarlem, dat tegen Fortuna in Amster dam speelt, zal het zwaar te verduren krij gen: toch moet tenminste een geliik spel worden behaald om niet teveel op Victoria achter te raken. Nieuw F'ora en Soort Vereent hebben een vrije Zondag. Ook Oosterkwartier I heeft een rustdag. Het tweede twaalftal, dat thuis tegen Samos. 3 speelt, zal wel be slag leggen op de beide winstpunten. Onze verwachtingen voor de zaalhand balteams uit Kennemerland ziin voor dit weekend niet hoog gespannen. Slechts twee teams hebben er een redelijke kans op winst. Dat zijn de dames van IJmond en AVA, die spelen tegen respectievelijk DWS en AHC. In poule A speelt Rapiditas tegen Blauw Wit. Concordia moet optornen tegen AHC. een ploeg, die al menigmaal e°n groot struikelblok bleek. IJmond (ooule C) komt tegenover eerste klasser Niloc 2 te staan wat een nederlaag betekent. HOC ontmoet Unitas, dat tot de sterksten in poule D be hoort. De Concordia-dames tot slot geven wij tegen hoofdklasser Sagitta ook al wei nig of geen kans. Bii de dames in de eerste en tweede klasse veldhandbal verwachten wij spannende duels tussen de nummers een en twee van de ranglijst. En dat zijn in de eerste klas Rapiditas en Foresters, die op het terrein aan de Van Oosten de Bruynstraat in Haar lem eikaars krachten gaan meten. Zonder twijfel zal Foresters hierbij wel alle krach ten inspannen om Rapiditas ook twee ver- liespunten te bezorgen. In de tweede klasse speelt OSS tegen Beverwijk in Zandvoort. OSS staat hier echter wel zeer sterk, want al zou het ver liezen, dan heeft Beverwijk nog altijd drie verliespunten meer. Bij de heren is het duel tussen Rapiditas 2 en BGV be'angriik. En dit geldt dan speciaal voor de Rapiditas reserves, daar die er voor moeten waken hun voorsprong op Beverwijk niet te ver liezen. De andere wedstrijden zullen naar onze mening overwinningen opleveren voor (heren) Beverwijk en Concordia 2 op resp. OSS 2 en IJmond 2. Bij de dames kunnen we een zege verwachten van Concordia 2 op CSV en van HOC op IJmond 2. De ranglijsten in de afdeling Haarlem zijn als volgt: le klas dames: H. O. C Concordia 2 B. G. V C. S. V IJmond'2 7 le klas heren: Rapiditas 2 B. G. V. Concordia 2 O. S. S. 2 2e klas dames: O. S. S. Beverwijk Rapiditas 2 R. O. V. 2 H. O. C. 2 7 7 0 0 14 45—8 7 6 0 12 31—16 6 4 0 2 6 31—12 7 2 2 3 6 22—19 7 2 1 4 5 18—29 7 1 1 5 3 25—45 7 0 0 7 0 10—52 8 7 1 0 15 101—37 7 5 1 1 11 76—45 7 3 1 3 7 66—50 8 3 1 4 7 61—62 7 2 0 5 4 26—78 6 1 0 5 2 30—64 3 0 0 3 0 14—38 7 7 0 0 14 44—9 8 5 1 2 11 30—16 8 4 n 4 8 13—20 8 3 0 5 6 22—23 8 3 0 5 6 10—31 9 3 0 6 6 16—38 8 2 5 5 11—20 ADVERTENTIE S p a a rhwou d e rst r a at 38 - 40 EMAILLÉ in rood, geel, groen en grijs voor keukentafels en aanrechten op maat gezaagd Tel.: .15681 - 21 205:- De bezoekers van het hockeyveld aan de Brederodelaan achter Zomerzorg te Bloe- mendaal wacht Zondagmiddag om half drie de spannende wedstrijd tussen BMHC en Hilversum. Het is voor de Bloemendaalse hockeyers gewenst, dat zij hun leidende positie verbeteren en daarvoor zal een overwinning op Hilversum noodzakelijk zijn. Men zal daarin wel slagen, ook al wordt in de volgende gewijzigde opstelling (in de voorhoede) gespeeld. Doel: J. Hof stede: achter: H. Reus en G. Rahusen; mid den: Fr. van Olphen (aanvoerder). J. Min- nema en G. J. Koningsveld; voor: W. Elias, J. Berkman, H. Bouwman, R. Bunge en P. van Nouhuys. Bij de dames gaat de ploeg van BDHC in Amstelveen om half twaalf op bezoek bij het hoger geplaatste Amsterdam. De Bloe mendaalse hockeyers spelen met enige in valsters, doch dit mag geen reden zijn voor BDHC om niet een gelijk spel te behalen. De plaatsgenoten kunnen nog best wat winstpunten gebruiken. Overgangs- en promotieklasse Voor de plaatselijke elftallen in de over gangsklasse is er een uitwedstrijd voor Alliance tegen Delftse Studenten, waarbij een gelijk spel het meest voor de hand ligt. Amsterdam II komt om 1 uur in B'oemen- daal op bezoek bij het reserve-elftal van BMHC. Hier valt niets anders te verwach ten, dan dat BMHC II de vierde nederlaag tegemoet gaat. Voor de promotieklassers (heren) is er de om 2 uur in Zandvoort te spelen streek- wedstrijd tussen het eerste elftal van de Zandvoortse hockeyclub en BMHC III. De Bloemendalers zullen deze ontmoeting on getwijfeld aangrijpen om het aantal winst punten van acht op tien te brengen. HBS ontvangt op eigen terrein, sportvelden Bleek en Berg om kwart over twee, het reserve-elftal van de SCHC. Als HBS de goede indruk van de vorige week kan be vestigen zou het een aardig resultaat zijn als het tegen de koplooer van de afdeling een nederlaag kan ontlopen. De eerste elftallen van de Kennemer clubs EechtroD en Strawberries gaan on bezoek bij HHIJC II, respectieve! iiik Pinoké. In het eerste geval komen gelijkwaardige ploegen tegen elkaar in de striid, waardoor een gelijk spel het waarschijnlijkst is. Strawberries zou met eenzelfde resultaat tegen Pinoké al heel tevreden mogen zijn. In de plaatselijke strijd bii de dames tussen Alliance en Strawberries, die om half twee in Velsen wordt gespeeld, lijkt de hegemonie van Alliance voor de hand te liggen, doch Strawberries, dat deze club op de voet volgt.kan zeker nog een woordje mee spreken. Wat voor Strawberries tegen Alliance is geschreven, geldt ook voor BDHC II uit tegen Kieviten. Tenslotte speelt Rood Wit in het Heemsteedse Sport park tegen Kampong. Wil de thuisclub nog eens wat winstpunten bemachtigen, dan is daar Zondag een kans voor. x»ocraoooocor>3ocooocx)ocooooooooo(xocco< De eerste- en tweede-klassers uit het district Haarlem komen Zondag met de volgende opstellingen (te lezen van rechts naar links) in het veld HAARLEM Doel Snijders; achter Odenthal en Kuys; midden: Boeree, De Voogd en Barends; voor: Roozen, Doets, Jacob, Schilpzand en Groeneveld. R. C. H.: Doel: Van der Voort; achter: Van Rheenen en Van den Brink: mid den: Lasschuit, Boekelaar en Hogen- doorn; voor: Kruyer, Biesbrouck, Gallis, Koster en Couwenhoven. E. D. O.: Doel: Van den Berg; achter: Walther en Bax; midden: N. N., Dwee- laard en Snijders; voor Prins, Spiers, Roodselaar, Koning en Klein. STORMVOGELS Doel Venus; achter: Van der Oever en Ponte; midden F. Venus, H. Snoeks, Tol; voor: Luppen, Westers, Lindenberg en Drager. V. S. V.: Doel Van der Wint; achter: Schoon, Kunst; midden: Tielrooy, Ha- seveld, Steiger: voor: De Bie, Spaans, Verswijveren, Van der Kuil, De Graaf. H. F. C.: Doel: Van der Lee; achter: Dek ker en Corbeth; midden: Bijleveld. Mo. lijn en Hein Winter; voor: Hans Winter, De Nijs, Grth, Jochemus en Timmerman. SCHOTEN: Doel: Kessens; achter: Hogen- dijk en Joppe; midden: v. d. Mark, Klooster en Bot; voor: Geurts, Pelser, Van Oosten, Keulemans en Berendrecht. KENNEMERS: Doel: Wilkes; achter: Breedhouwer en Peggeman; midden: H. J. Jansen, Scheepens, v. d. Plas; voor: H. Jansen, J. v. d. Sluis, H. v. d. Sluis, Eickhof en Michel. JOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOaXXXOOOOOOOOOOOOO(MOOOOOOOSOOOOOO( Oorspronkelijk zou het Nederlands weg- kampioenschap voor profs op 9 Mei worden gehouden. Naar aanleiding van het verzoek van de voorzitter van de UCI, gedaan tijdens het kalendercongres van de UCI in Zürich aan de Nederlandse official om de wedstrijd naar 27 Juni te verplaatsen, heeft de sport - commissie van de KNWU thans besloten het Nederlands kampioenschap een week te verschuiven en nader vast te stellen op 16 Mei in Valkenburg. De profs krijgen nu de gelegenheid om aan de wedstrijd LuikBas tenakenLuik, die op 9 Mei wordt gehouden, deel te nemen. De plannen om de Ronde van Frankrijk 1954 in Amsterdam te laten starten, be ginnen s eeds vastere vorm aan te nemen. Het gemeentebestuur van Amsterdam zal op 18 December de beslissing nemen oj hier al dan niet medewerking zal worden verleend. Bij gunstige beslissing staat het dan wel vast dat de Ronde van Frankrijk verreden zal worden volgens de route die bovenstaande kaart aangeeft Bep van Klaveren De Rotterdamse lichtgewicht bokser Piet van Klaveren zal op Maandagavond 14 De cember in een partij van 10 ronden uitkomen tegen de Amsterdammer Walter Kraus. Bep van Klaveren, die dezer dagen uit Australië is teruggekeerd, zal bij deze ge legenheid na een afwezigheid van vijf iaar weer in de Rotterdamse ring verschijnen om mee te delen wanneer en tegen wie hij zijn eerstvolgende wedstrijd zal boksen. Van Klaveren is nu 42 jaar. Het hoofdnummer van de Zondagmeeting te Hilversum is deze keer gereserveerd voor de 4-jarige dravers, die elkaar over 2340 m. zullen bekampen. Van het slechts 7 paarden tellende veld heeft het publiek de keuze uit drie favorieten. Quichotte, Qui Hollandia G en Quintus Harvester. De wijze, waarop Qui Hollandia G in Duitsland een overeenkomstig nummer won, doet ons in hem een vrij zekere winnaar zien, gevolgd door Quintus Harvester en Quichotte. De grote klasse heeft zich verzameld in de MarsepeinDrijs, waarin de cracks Madame B, N.orton Williams en Morning Star, resp. 60, 40 en 20 meter aan de kopgroep te geven hebben. Niettemin wordt dit nummer door genoemd trio beheerst, waarvan Madame B op de eerste plaats wordt verwacht, vóór Norton Williams. De gebruikelijke serie-draverij is weer moeilrk te voorspellen. De favorieten ziin onzektr en hebben al enige malen gefaald. Daar Omar Spencer tot de betrouwbaarsten behoort valt de keuze op hem. Otella, die na enige maanden rust haar rentree maakt. m"et worden afgewacht, doch zij zal een ernstige rivale kunnen zijn. Bovendien is de k^uze van J. van Leeuwen Jr. (Pepsi Cola, Nora Beluin en Ncstkuiken S) een mogelijk out sider in dit wel zeer open nummer. Voor Notte'man ligt een zege in het ver schiet met Pretty Boy, die de baas moet kunnen blijven over Pe'"rhof on de betrouw bare Nico the Saint. De taak van Maaike van I.Imuiden is te zwaar. Ook in de Pener- notenor'is heeft Notte'man een goede kans met Our Bonni bij de eerste dr>« te eindigen, dooh tegen de in vorm zijnde Olymohia S en Marijke zal hij echter het loodje moeten leegen. Hoewel Geersen en Notte'man in de Zwarte Piet-prijs over zeer sterke paarden de be schikking hebben, is het de vraag of zij de s'erke kopgroep, waarin Rêve de Sophia en Rose Marie d"m;neren kunnen nasporen. Onze keuze valt dan ook on Rose Marie. In het openingsnummer voor paarden, die nog geen 1000.hebben gewonnen, wordt de kwaliteit der naarden nu wel heel gering. De ongelukkige Querida Detvile. die al enige keren d» zege net is ontgaan, kan hiervan nu profiteren. Rosa Gregor en Quick Fire zijn de paarden, die op de plaatsen kunnen eindigen. De uitslagen van de wedstrijden, gister avond in het Krelagehuis in Haarlem ge speeld voor d" baskefhaPoimnetitie. luidden: Heren: SCH—HOC 22: Raniditas— PSVH 24—28- HHC 2—BBC 2 57—8. Dames: Schotenfaoiditas 2 1720; Oosterkwartier 2—Antillen 3 12—13. Junioren: Antilopen B—IHJ 10—12; Ex- ce'-eitipZBVS 14—44. Meisjes: HOC B—IHJ 9—6. Tijdens het congres van de Internationale Moderne Viifkamn Un;e (Union Internatio nale du Pen+athlon Moderne) is besloten Mexico ais lid te rnveren omdat dit land niet aan zijn f'nanciële verplichtingen heeft voldaan. Het Frans werd voorts als officiële voertaal gehandhaafd, terwiil aan Hongarije de organisatie van de in 1954 te houden wereldkampioenschappen werd toegewezen. Josy Barthel Josy Barthel, de Olympische kampioen op de 1500 meter, is na het afgelopen seizoen wegens een blessure aan de achillespees op non-actief te zijn geweest, weer in training. Dank zijn de behandeling van niet minder dan vijf specialisten is de blessure thans geheel genezen en sinds enige tijd loopt Barthel, die aan de Harvard-universiteit zijn studie voor waterbouwkundig ingenieur voortzet, dagelijks weer zijn trainingsrondjes. Het ontbreekt de Luxemburger daarbij aan niets. Een arts, een trainer en een masseur staan te zijner beschikking en in de onmid dellijke nabijheid van de universiteit liggen twee overdekte en een onoverdekte sintel- baan. „Er is slechts een nadeel", ro zegt Barthel, „namelijk dat door mijn studie de nodige tijd voor een intensieve training ont breekt. Maar", zo voegt hij er aan toe, „die studie is dan ook wel belangrijker dan een 1500 meter wedstrijd." In Juni van het volgend jaar zal Barthel naar Europa terugkeren. Hij zal aan de Europese kampioenschappen in Bem (ein de Augustus) deelnemen. V'njwel de gehele wedstrijd liepen de spelers op het grasveld rond als een troep schapen, die af en toe wercl opge schrikt door het gefluit van een stoom trein. Deze aan duidelijkheid niets te icensen overlatende critiek oefende een Engels sportjournalist uit op het Engels voetbalelftal na de wedstrijd tegen Wales. Als er niet drastisch wordt in gegrepen clan heeft Engeland geen schijn van kans straks bij de eindronden om het wereldkampioenschap voetbal in Zwitserland, zo voegde hij er waar schuwend aan toe. Of de Engelsen het er tegen Hongarije nog goed af zouden brengen, och daar schreef de man een voudig niet over. Dat zou dus wel niet zo'n vaart lopen. We weten nu meer. Sinds die roemruchte nederlaag op Wembley is men in Engeland klaar wakker geworden en ging men direct naar middelen zoekendie de Engelsen weer naar de top konden voeren. Mid delen, die ook voor het voetbal in Nederland bijzonder leerzaam zijn. VELEN hebben er het hunne al over gezegd. Wat mankeert er aan ons voetbal, zo vroeg men zich af. Want als er ééri ding zeker was dan was dat wel het feit dat de Hongaren voetbal had den laten zien zoals men dat in Engeland en dat zegt wel wat nog niet gezien had. De spelers werden dan ook met rust gelaten. Ze deden wat ze doen konden, zei men. We hadden het sterkste elftal, dat we op de been konden brengen. Een elftal echter, waarin de spelers stuk voor stuk onder moesten doen voor de fantas tische Hongaren. Waarbij alleen voor Stanley Matthews een uitzondering werd gemaakt. Hij de voetbalkunstenaar bij uitstek kon een vergelijking weer staan. Maar verder.Het gehele systeem van het Britse voetbal moet op de hel ling, zo was men van mening. We moeten terug naar het begin; we moeten zus en we moeten zo. De goede raadgevingen waren vele. Tot op dit ogenblik zelfs. Uit dat alles willen we de woorden lich ten van een man aan wiens woorden wij wat dat betreft wel bijzondere waarde hechten. Namelijk Jimmy Hogan. De man, die de Hongaren jaren geleden het moderne voetbal leerde. |~^EN Engelsman leerde ons de Engelsen I te verslaan, zei Bares, de lei der van het Hongaarse team. Nu was dat wel omstreeks 1925, doch de basis van de kennis van de Hongaren werd in derdaad door hem gelegd toen hij daar vele jaren lang trainer was. En wat zegt nu diezelfde Jimmy Hogan, die nu trai ner is van Aston Villa? Het is niet zo erg vleiend. Het Engelse voetbal is nu arm zalig en slap, zegt hij. De speltheorieën zijn door verreweg het grootste deel van de league-clubs volkomen verwaarloosd. En daarvoor in de plaats is er een meng sel gekomen van hard trappen en zo hard mogelijk lopen. In het kort komt zijn mening hier op neer. In 1925 werd de buitenspelregel veranderd, hetgeen Herbert Chapman deed besluiten het stoppersysteem in te voeren en de W-formatie voor de voor hoede. Dat was prachtig voor Arsenal, want Chapman zorgde voor een elftal dat geknipt was voor dat systeem. Maar de mannen, die verantwoordelijk waren voor het feit dat het ook in zovele andere clubs werd ingevoerd, waren slechts slaafse imitators. Ze hadden zelf geen mening. Want hun mening was „wat goed is voor Arsenal, is ook goed genoeg voor ons". Ze wisten eenvoudig niet wal ze deden, want ze hadden er eenvoudig de spelers niet voor. Spelers als Joe Hulme, David Jack, Alex James en Cliff Bastin. En dan komt Hogan tot een belang rijke conclusie. Hij zegt: dat slaafse na bootsen in de periode van tien jaar voor de oorlog was c.r de oorzaak van dat ons voetbal totaal vermoord werd. Het leid de tot een tactiek van verre trappen op eens hoeveel spelers er aanvallen, vroeg ik hen, bij een aanval van de Hongaren. Zeven mr. Hogan, antwoordden ze, vijf voorwaartsen en twee halfspelers. En tel nu eens de spelers bij een Engelse aanval, zei ik even later. Drie, mr. Hogan, was hun antwoord. Twee vleugelspelers en een middenvoor. Geen wonder dat we niet kunnen win nen, was hun logische commentaar. Matthews (links) en Mortensen, twee oude getrouwen uit het Engels elftal. het middenveld en een evenredig hard hollen. VOELT men misschien al dat in het lesje van Hogan voor de Engelsen wellicht ook een lesje zit voor de Neder landse voetballers? Luistert naar wat Hogan verder zegt. Het komt mij een voudig belachelijk voor dat drie voor hoedespelers een verdediging van vier man moeten doorbreken. En dat verre trappen is het wapen dat de basis van ons voetbal eenvoudig vernielt. Ik heb al tijd geleerd dat het het belangrijkste is voor de opbouw van een aanval om de bal toe te spelen aan een man die ongedekt stond. En dat kan met deze ver houding niet meer. Ik nam tien jonge professionals mee naar Wembley, vertelt Hogan. Tel nu NOG een les van Jimmy Hogan. Ik hoor mijn collega's zo dikwijls op scheppen, zegt hij. Ze pochen dan dat hun spelers in een week geen voetbal aanraken. Wel oefenen, maar zonder voetbal. Fout, zegt Hogan. Waar dacht men dat de Hongaren die wonderlijke baltechnick vandaan haalden? Van het oefenen zonder bal? De trainer van Aston Villa geeft een voorbeeld. Toen wij dit seizoen een speci ale training gingen houden voor onze spelers, namen we een grote zak mee met twaalf voetballen. En die gebruikten wij iedere ochtend. Van de eerste tot en met de laatste minuut. Zo kan men een voetbal leren kennen en hem onder con trole leren houden oo een wijze zoals de Hongaren dat konden. Men zal het met ons eens zijn dat de oud-trainer van de Hongaren duidelijke taal sDreekt in zijn commentaar over het Engelse voetbal. Commentaar dat er dus op neer komt dat men voor de opbouw van het voetbal niet te veel naar anderen moet kijken, maar zelf moet denken en zelf moet handelen. Dat men een svsteem moet snelen, waarvoor men spelers heeft. Waarbij men dan juist dié soelers op el kaar moet laten inspelen. En dan voor al ook niet vergeten dat dm soelers als basis voor het succes anes met 'n voetbal moeten kunnen Hoen. wat zij er eventueel mee zouden moeten doen. Wij hier in Nederland zijn amateurs en kunnen nu eenmaal niet zo veel vergen van onze voetballers als men van profes sionals in Engeland doet. Maar daar hiijft dan nog de vraag of men in Nederland ook niet te veel van anderen nabootst of men zelf wel denkt en overweegt wat, gezien het sDelersmateriaal het beste voor het vertegenwoordigende elftal van een vereniging is Ons dunkt dat er daar aan «ng wel iets ontbreekt, dat met to moeilijk aangevuld zou kunnen worden. E. K. De verkiezingsstrijd in Barcelona is ach ter de rug. Aan een paar weken van span- ning is een einde gekomen. De 37-jarige industrieel Miro-Sans is president van de voetbalclub Barcelona geworden. Haalt u niet geringschattend de schouders op, want de verkiezing van een president van de FC Barcelona is hier een belangrijke zaak. Wekenlang heeft Barcelona in het teken van deze verkiezingen gestaan en als bij politieke verkiezingen in Nederland ston den overal borden met aanbevelingen om voor één van de twee candidaten te stem men. In de pers verschenen telkens interviews met de twee candidaten of met vooraan staande burgers van Barcelona en beide gegadigden voor het presidentschap van deze club met zijn 38.000 leden hadden als bij politieke verkiezingen hun werkpro gramma gepubliceerd voor het geval zij gekozen zouden worden Het was werkelijk „net echt" bij deze verkiezingen. Er zijn tienduizenden pesetas uitgegeven aan propaganda, beide candi daten hadden hun eigen propagandaeen- trum, er werden telkens strooibiljetten uit gegeven met „Kiest Miro-Sans!" of „Kiest Casajuana!" en de kranten stonden de laatste week voor de verkiezingsdag vol met advertenties ten bate van één van bei de candidaten. Er is een groot leeftijdsverschil tussen beide mensen, die zo vurig het president schap van Barcelona begeerden. Miro- Sans, 37 jaar en Casajuana 72 jaar. Jeugd tegenover ouderdom. Het was komisch de argumenten van beide mannen te horen. Miro-Sans en zijn aanhangers vertelden aan ieder, die het horen wilde, dat de jeugd een kans moet krijgen en dat hij, Miro- Sans, dè man was om Barcelona zo spoedig mogelijk het stadion voor 150.000 personen te geven, dat ieder hier zo graag wil hebben. Casajuana daarentegen wees op het feit, dat oude rfianhen veel meer ervaring heb ben, 'dat hij veel meer invloed had om zo spoedig mogelijk dat grootste stadion van Europa uit de grond te stampen en dat mannen als Churchill en Adenauer op hoge leeftijd nog tot grote prestaties in staat zijn, zodat jeugd waarlijk niet altijd een voor deel is. Klein verschil Ongeveer zestig procent van de stemge rechtigde leden van Barcelona de adspi- ranten en de vrouwen mochten niet stem- rnen heeft op de verkiezingsdag tussen 10 uur 's morgens en 1 uur 's nachts zijn stem uitgebracht. En pas om ruim vijf uur van de volgende morgen werd na een op windende, bijzonder enerverende strijd het resultaat bekend: Miro-Sans 8771 stemmen, Casajuana 8470 stemmen, totaal uitge bracht 17.241 stemmen. De jeugd had slechts met 300 stemmen meer gezege vierd De extra-autobussen, die Casajuana als extra-reclamestunt op de verkiezingsdag van elf verschillende punten van Barce lona naar het verkiezingslokaal liet rijden om de stemmers kosteloos te vervoeren, hadden dus niet geholpen De strijd is nu gestreden. Barcelona, dat onze politieke verkiezingsstrijd mist, heeft zijn hart opgehaald bij het kiezen van de president van de F.C. Barcelona. Nu eens kijken, wanneer dat enorme stadion klaar COR BRAASEM Een Engels journalist heeft in „Athletics World" een klassement gepubliceerd van de meest succesrijke athletiek echtparen ter wereld Een eu andev baseerde hij op de Finse puntentelling bij de heren en op de 'ussische vijf kamp-tabel bij de dames. Hij kwam tot het volgende resultaat: 1. Emil Zatopek (Tsj.Sl.), 10.000 meter m 29.01.6 (1337 pnt.; Dana Ingrova (Tsj.Sl.), speerwerpen 52.02 m. (1144 pnt.). Samen 2481 pnt.; 2. Yuri Lituev (Rusland), 400 m. horden in 50.4 sec. (1248 pnt.); Valentina Bog- danova, vèrspringen 5.87 meter (1010 pnt.). Samen 2258 pnt.; 3. Erwin Blask (Duitsl.) kogelslingeren 59 meter (1210 pnt.); Dorle Voigt, 200 meter in 24.8 sec. (1000 pnt.) Sa men 2210 pnt.; 4. Jan Blankers (Nederland), hink-stap-sprong 14.59 m. (912 pnt.); Fanny Koen, hoogspringen 1.71 meter (1176 pnt.). Samen 2088 pnt.; 5. Denis Hasenjager (Zuid Afrika), vèrspringen 7.58 meter (998 pnt.); Daphne Robb, 220 yards in 24.4 sec. (1081 pnt.). Samen 2079 pnt.; 6. Geoffrey Dyson (Eng). 120 yards horden in 14,8 sec. (867 pnt.; Maureen Gardner, 80 meter horden in 11.2 sec. (1075 pnt.). Samen 1942 pnt. Vrijdagavond luidde de stand in de zes daagse in Brussel: 1. Van Steenbergen Ockers (Belg.) 2075 pnt.; 2. Kubler—Plattner (Zwits.) 1705 pnt.; 3. Koblet—Von Buren (Zwits.) 1485 pnt.; 4. Depauw—Glorieux (Belg.) 1225 pnt.; 5. Schulte—Peters (Ned.) 1125 pnt.; 6. Magni—Rigoni (It.) 635 pnt. Op 1 ronde: 7. Strom—Haan Austr.-Ned.) 945 pnt.; 8. Impanis—De Beukelaer (Belg.) 930 pnt.; 9. Van Est—Wagtmans (Ned.) 830 punten. De overige koppels lagen alle op 2 ronden. BELGIë WINT VAN INDIA. Het dub belspel van de ontmoeting BelgiëIndia in de interzóne tenniswedstrijd van de Davis Cup -competitie is gewonnen door de Belgen Washer en Brichant. Hiermee heeft België een beslissende 3—0 voorsprong genomen en heeft zich geplaatst ir. de interzóne finale tegen Amerika. FRANSE GYMNASTEN TEGEN RUS LAND. Rusland heeft een uitnodiging van de Franse Gymnastiek Federatie ge accepteerd voor een landen wedstrijd, die waarschijnlijk op 16 December in het Palais des Sports in Parijs zal plaats vinden. Tot de Russische ploeg behoren o.m. Tehouka- rine. Olympisch kampioen, Chaguine en mevr. Botcharova, Olympisch kampioene. RECORDPOGING KOSTTE MENSEN LEVEN. De 52-.iariee Hope Root. advo caat in Miami, heeft bij een poging om een diepzee duik-record te verbeteren, het leven verloren. Root, die een diepte van 125 meter trachtte te bereiken tot nu toe was 93 meter het record is. nadat hij even buiten de haveningang van Miami de Atlantische Oceaan indook, niet meer aan het water oppervlak teruggekeerd. Hij droeg een mas- k< r voor zijn gezicht, had aan zijn voeten zogenaamde zwemvinnen bevestigd en was met een zuurstofapparaat uitgerust. HUMEZ—MILAZZO ONBESLIST. Een in het sportpaleis in Parijs gehouden ge vecht over 10 ronden tussen de Franse mid dengewicht Charles Humez en zijn land genoot Claude Milazzo is onbeslist geëindigd.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7