Grote Drie zijn het eens over conferentie met Sovjet-Unie Italiaanse troepen uit grensgebied van Triëst weg Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bondskanselier Adenauer wordt nu geraadpleegd Botsing bij Gorinchem; vier doden, vier ernstig gewonden Vraag om gaven Wervelstorm teisterde staat Mississippi Gaat Paul Steenbergen naar Rotterdam? Oponthoud op Schiphol en in IJmuiden Britten beschoten dorp in Egypte Herstel der Perzisch- Britse betrekkingen Het woord is aan. Warouw meldt overgave van 18.000 man Joegoslavisch-Italicians accoord Eisenhower gaat voor de UNO spreken Delegatie Holland-Mautic weer in Den Haag li P r 68e JAARGANG No 128 MAANDAG 7 DECEMBER 1952 297e JAARGANG No 281 Zakenwijk van Vicksburg weggevaagd; 26 doden Mist stremde en misleidde verkeer Zahedi over: Triomfen op Zuid Celebei Verzoek Dertienjarige maakte happy landing Waarschuwing Kort nieuws Weerrapport to to Ié Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPNIEUW doen wij een beroep op onze lezers, opdat een Kerstgave aan de Stille Armen verstrekt kan worden. Sommigen hebben al bij voorbaat gehandeld, wetende dat de vraag komen zou. Dit verklaart de hoogte van het bedrag, Zaterdag als totaal van de eerste verantwoording vermeld. Wij zijn die sommigen dankbaar; ervaring heeft geleerd dat een hoog tempo reeds in de aanvang stimulerende uitwerking doet gelden op het vervolg. Het is een goede zaak die met deze in zameling door het Comité voor de Stille Armen wordt voorgestaan en men weet dat achter dit Comité de kundigste organisatie staat, die men zich maar zou kunnen wen sen, om te zorgen dat de Kerstgaven daar komen waar zij behoren te zijn. Evenals in vorige jaren hebben lezers onze aandacht gevestigd op gevallen, die naar hun mening in aanmerking kwamen. Wij hebben deze brieven naar het secretariaat doorgezonden, wetend dat er daar de nodige aandacht aan zou worden geschonken. Het pleidooi voor de Stille Armen is veelvuldig in dit blad gevoerd. Ik wil er vandaag toch op terugkomen, omdat er al tijd weer mensen zijn, die aanvoeren dat sociale organisatie is getroffen om in noden te voorzien, dat zijzelf geen enkel bezwaar zouden hebben, als zij in zulke nood.kwa men te verkeren, om daar gebruik van te maken en dat zij vinden dat iedereen er zo maar over denken moet. Ik ben het met deze redenering niet eens, ten eerste niet omdat pas zou kunnen blijken wat zij zelf deden, als zij waarlijk in zulke omstandig heden kwamen en ten tweede niet omdat het geen zin heeft te beweren, dat iedereen er maar hetzelfde over denken moet. Want de mensen denken er niet hetzelfde over: de mensen zijn verschillend. Dat zal altijd zo zijn, wat men hun ook voorhoudt en hoeveel men ook in regelingen vastlegt en dat is, in het algemeen gezien, gelukkig. Armoede is geen schande, zegt een oud woord, waarnaar lang niet allen spreken en handelen. Het behoeft overigens niet de houding diergenen te zijn, die stille armen ertoe- gebracht heeft en nog steeds brengt, hun nood voor anderen verborgen te hou den. Het behoeft ook geen trots te wezen. Het kan eenvoudig een eis zijn, die men zichzelf in het leven heeft gesteld om voor eigen levensonderhoud en dat van zijn ge zin onder alle omstandigheden zelf te zor gen. Die eis te laten vallen zou voor menig een wellicht een fataal verlies aan zelf vertrouwen en zelfrespect betekenen. Wie bereid is overtuiging van anderen te eer biedigen, zal ook deze eerbiedigen. Hoofdzaak is dat er mensen zijn die in nood verkeren en voor wie men op de grote feestdag, die het Kerstfeest brengt iets kan doen waarom zij niet willen vragen, maar dat hen toch blij zal stemmen als het hun gewordt niet slechts in materiële zin maar ook en vooral omdat het bewijst, dat anderen niet onverschillig jegens hen en hun grote zorgen staan. Dat is veel waard en dat sterkt de levensmoed, die zij zozeer behoeven. Het slot van deze vraag om gaven sluite aan bij het begin: geeft spoedig, wacht niet. Weest, om de naam van ons nieuwe bijvoegsel-op-Zaterdag ook hier te doen gelden: Erbij. R. P. VICKSBURG, (Reuter) De stad Vicks burg in de Amerikaanse staat Mississippi is Zaterdag geteisterd door een wervel storm. Voor zover bekend zijn 26 personen om het leven gekomen en ongeveer 220 gewond. Men vreest, dat nog minstens ïeven lijken onder de puinhopen liggen. Ongeveer 937 gebouwen zijn verwoest, de schade wordt geraamd op 25 millioen dollar. De storm vernielde in de zakenwijk van de stad twaalf huizenblokken. Op verschei dene punten ontstond brand. Een van de ingestorte gebouwen was een bioscoop, waarin zich 73 personen, onder wie 34 kin deren bevonden. Ook het 130 kilometer ten Westen van Vicksburg gelegen gebied van Noord-Oost- Louisiana werd getroffen. Daar weraeu minstens elf personen gewond. Talrijke huizen werden vernield. Nader werd gemeld dat de staten Mis sissippi, Louisiana en Arkansas door drie wervelstormen waren geteisterd, waarbij (buiten Vicksburg) 8 personen om het leven zijn gekomen en ruim honderd ge wond. Vicksburg verkeert in desolate toestand. Vier huizenblokken zijn met de grond ge lijk gemaakt. Leden van de nationale garde zijn Vicksburg binnengetrokken om eventuele plunderingspogingen te ver ijdelen. Het Rode Kruis biedt hulp, onder meer door het zenden van met bloedplasma uitgeruste eenheden. HAMILTON (Reuter) De ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke Grote Drie hebben Zondag op de conferen tie van Bermuda overeenstemming bereikt over een antwoord op het Sovjet-voorstel voor vier-mogendhedenbesprekingen in Berlijn. Het ontwerp-antwoord is voor overleg toegezonden aan de West-Duitse bondskan selier Adenauer. Het is nog niet bekend, of Adenauers commentaar nog tijdens de hui dige conferentie verwacht kan worden, al dus is officieel bekendgemaakt. Men ge looft, dat de ministers instemmen met Ber lijn als plaats voor een conferentie, die in Januari, als de Franse presidentsverkiezin gen en de daarop volgende regeringswisse ling, achter de rug zullen zijn, zou kunnen beginnen. In Bonn verluidt, dat de Franse Hoge Commissaris in Duitsland, Francois-Poncet, die deze maand voorzitter van de geallieer de hoge commissie is, heden bondskanselier Adenauer het ontwerp-antwoord zal over handigen. De politieke commentator van de Oost- Duitse radio-omroep heeft Zondag de aan vaarding van het Sovjet-voorstel voor een vier-mogendhedenconierentie een overwin ning voor de zaak van de vrede en een nederlaag voor de aanhangers van de Europese verdedigingsgemeenschap ge noemd. Men moet nu trachten een andere politiek dan die van de koude oorlog te vinden, zo zei hij. Het bericht, dat de Westelijke „Grote Drie" hebben besloten de Russische uitno diging voor een vier-mogendhedenconfe- rentie over Duitsland te aanvaarden, is zo wel door bondskanselier Adenauer, als door de leider der West-Duitse socialisten, Ollen hauer, met instemming begroet. Volgens het West-Berlijnse blad „Tele- graf am Scnntag" is aan de thans te Mos kou vertoevende Sovjet-Russische Hoge Commissaris in Oost-Duitsland, Semjonov, opgedragen organisatorische voorbereidin gen te treffen voor het houden van vier- mogendhedenbesprekingen te Berlijn. Volgens het blad zouden aan Semjonov uitgebreide volmachten voor het uitvoeren van zijn opdracht zijn verstrekt. Het communistische partijblad in de Sov jet-Unie, Pravda, schrijft dat een vierlan- denconferentie van groot belang is, maar geen conferentie van vijf (met China) kan vervangen. Oplossing van het voornaamste probleem, het verbeteren der internationale betrek kingen, kan slechts door de Grote Vijf ge schieden, aldus Pravda. Laniel ziek De bijeenkomst van de drie regerings leiders, die gistreen na de bespreking van de ministers van Buitenlandse Zaken werd gehouden, kon niet worden bijgewoond door premier Laniel, die kou heeft gevat. Hij werd vervangen door Bidault. De lijfarts van Churchill, Lord Moran, heeft premier Laniel bezocht. Zondagavond is bekendgemaakt, dat premier Laniels toe stand „bevredigend" is. De Franse premier had kou gevat, waardoor e'en infectie in een long was veroorzaakt. Eisenhower protesteert President Eisenhower heeft geprotesteerd tegen het feit, dat punten van de geheime bespi-ekingen der „Grote Drie" via een „lek" in de Franse delegatie aan de pers ter ore zijn gekomen. Naar aanleiding van dit protest hebben de woordvoerders strik te orders gekregen, niet meer te zeggen dan er in de offiële, uiterst beknopte commu- niqué's dagelijks wordt gegeven. Toen de In een Vrijdag gehouden vergadering van de Rotterdamse gemeenteraad heeft de wethouder van Onderwijs meegedeeld, dat er op korte'termijn wijziging zal komen in de thans (tot 1 September 1954) in handen van Ko Arnoldi en Frits van Dijk liggende leiding van het stedelijk toneelgezelschap. De Telegraaf meent nu te weten, dat met ingang van genoemde datum Paul Steen bergen als eenhoofdig directeur van het Rotterdams Toneel zal optreden. De stich ting Toneelcoördinatie heeft op ons verzoek om nadere inlichtingen dit bericht sterk voorbarig genoemd. Een definitieve beslis sing is in ieder geval nog niet genomen, maar wel zijn de nodige onderhandelingen gevoerd. De heer Steenbergen, thans mede directeur van de Haagse Comedie, heeft zich in beginsel bereid verklaard een der gelijke benoeming te aanvaarden. correspondenten luid hun misnoegen over deze gang van zaken te kennen gaven, deed de Amerikaanse woordvoerder Hagerty een dringend beroep op hen om zich bij het be sluit neer te leggen Een andey punt van wrijving deed zich voor, toen arfh de Franse woordvoerder tal rijke vragen werden gesteld over een foto van premier Laniel, die wegens ziekte niet aan de conferentie met Churchill en Eisen hower had kunnen deelnemen. Volgens de fotograaf was de foto genomen, toen Laniel, kort voordat de regeringsleiders bijeen zouden komen, op het terrein van de „Mid Ocean Club" rondwandelde. Aanvankelijk verklaarde de woordvoerder, dat dit niet mogelijk was, omdat de premier in zijn apartementen moest blijven. Tenslotte zei- de hij dat hij alleen maar wist, dat, enige uren na het tijdstip, waarop de foto zou zijn genomen premier Laniel in bed lag. De woordvoerder verklaarde later met nadruk, dat de ziekte van de eerste minister niet van „diplomatieke" aard was. Lord Moran had geconstateerd, dat hij flinke verhoging had. Laatste dag In het Zondag uitgegeven communiqué van de derde bijeenkomst van de Grote Drie op Bermuda wordt gezegd, dat Chur chill, Eisenhower en Bidault de bespreking van Europese vraagstukken hebben voort gezet. Heden zouden zij het over het Verre Oosten hebben. Een woordvoerder heeft verklaard dat men heden tweemaal zou vergaderen. De bijeen komst van hedenmiddag zou de laatste zijn. Naar in West-Duitse regeringskringen verluidt heeft bondskanselier Adenauer zijn goedkeuring gehecht aan het ontwerp van de Westelijke antwoord-nota aan de Sovjet-Unie. Dezer dagen ir, aan een 250-tal werkers aan de dijken van Schouwen-Duiveland ter gelegenheid van de dijkdichting een herinneringsplaquette uitgereikt. De tekst luidt aan de voorzijde: 1 Februari-6 November 1953 (boven het kaartje van een geteisterd Schouwen-Duiveland)Daaronder „Luctor et Emergo". Aan de achterzijde staat ver meld: „In de worsteling om een snel herstel van de waterkeringen zijn de beste tradities van ons Volk gehandhaafd" Troonrede 1953. Daaronder: aangeboden door de gezamenlijke polderbesturen van Schouwen-Duiveland. Een dichte mist heeft gisteren het ver keer te land, te water en in de lucht duch tig gestremd en voor zover er verkeer was, kon het zich vaak sléchts met grote voor zichtigheid voortbewegen. Een zeer ernstig ongeluk veroorzaakte de mist op de rijks weg tussen Ha-rdinxveld en Gorinchem waar twee auto's in volle vaart tegen el kaar botsten. Drie personen kwamen om het leven en zes werden gewond, van wie vijf ernstig. Een van deze gewonden, een 4-jarig jongetje, overleed in de afgelopen nacht. Het ongeluk gebeurde Zondagmiddag omstreeks vijf uur. Een auto uit Rotter dam die zich op de linker weghelft bevond bij het passeren van een andere auto, bot ste in volle vaart tegen een tegenligger, die door de mist onzichtbaar was gebleven. Drie der inzittenden van de Rotterdamse auto, de bestuurder C. V,. handels reiziger te Rotterdam en het Amsterdamse echt paar Z. kwamen om het leven. De echtge note van de bestuurder C V., de vierde in zittende, werd ernstig gewond. Haar toe stand is zorgwekkend. In de andere auto bevonden zich twee heren, twee dames en een klein kind. Vier hunner werden ernstig gewond naar het ziekenhuis in Gorinchem vervoerd. Van het echtpaar K. uit Den Haag, dat in deze auto zat, werden de vrouw en een vierjarig kind ernstig gewond en de man kreeg geen ernstig letsel. In de afgelopen nacht is het kind in het ziekenhuis in Go rinchem overleden. De heer K. heeft het ziekenhuis weer kunnen verlaten en de toestand van zijn echtgenote is verbeterd. Het andere echtpaar, dat in de auto zat, werd eveneens ernstig gewond naar het ziekenhuis in Gorinchem overgebracht. Op Schiphol Het luchtverkeer heeft Zondag weer grote hinder ondervonden van de mist. Op Schiphol kwam slechts één vliegtuig bin nen, een toestel van de Koninklijke Shell, dat 's middags om twee uur op de lucht haven neerstreek. Alle inkomende passa giersdiensten kwamen te vervallen. De toestellen van de K.L.M. zijn op de buiten landse luchthavens blijven staan. Uitgaand verkeer was er wel. Overdag vertrokken van Schiphol 13 vliegtuigen, terwijl Zondagavond, toen de mist steeds dikker werd, ook de K.L.M.-lijntoestellen voor New York en Djakarta gereed werden gemaakt voor de start. Foto's van het fregat Johan Maurits van Nassau", dat heeft dienst gedaan in de Koreaanse loateren. Foto links: Een van de bemanningsleden adopteerde in Kure (Japan) een hond, die Kure werd genoemd. Foto rechts: Vier bemanningsleden brengen na behouden aankomst uit de Koreaanse wateren in San Francisco een dronk uit op de Koningin CAIRO, (Reuter) De gouverneur van de Egyptische provincie Sjarkia, die aan de kanaalzone grenst, heeft meegedeeld, dat Britse pantserwagens Zondag het dorp Korein in zijn provincie hebben omsingeld en dat Britse troepen er enige honderden schoten op hebben gelost. De gouverneur verklaarde dat de Britse troepen zich verscheidene uren later terug trokken en dat er geen slachtoffers zijn ge meld. Zaterdag is bij een incident met Britse troepen in hetzelfde gebied een Egypte naar gedood, aldus de gouverneur. Het scheepvaartverkeer op het IJselmeer is eveneens ernstig gestagneerd. Bij de Oranjesluizen passeerde sinds Zondagmid dag vier uur geen enkel schip meer. In de middag was een aantal schepen uitgevaren voor de tocht over het IJselmeer, maar Zondagavond omstreeks half zeven lag daarvan een 25-tal verankerd op het Buiten IJ, omdat het onmogelijk was de reis voort te zetten. Aan de andere kant van de hoofdstad, in het Noordzeekanaal, was weinig scheep vaart. In IJmuiden kwamen enige kleinere zeeschepen 'op de rader binnen. Tegen het vallen van de duisternis konden zij de reis naar Amsterdam door het kanaal zij het zeer langzaam voortzetten. Passagiers brachten boot vlot De Texelse boot, de „Dr. Wagenmaker", heeft Zondagmiddag 20 minuten vertra ging gehad, doordat zij op weg naar Oude Schild in de mist op de Waddenzee aan de grond is gelopen. Het schip is weer vlot gekomen doordat de passagiers enige malen gezamenlijk naar stuurboord zijn gerend. TEHERAN. (Reuter). „Perzië heeft de diplomatieke betrekkingen met Groot- Brittannië hervat, omdat het verbreken er van (in October 1952, door de toenmalige premier Mossadeq er niet toe heeft bijge dragen een oplossing te vinden voor het ge schil met de Biits-Perzische oliemaat schappij", aldus verklaarde de Perzische minister-president, generaal Zahedi, Za terdagavond te Teheran in een radio toespraak. „En dat is niet alles, want het afbreken der betrekkingen heeft andere moeilijkheden in het leven geroepen, die bekend zijn en waarover ik verder niet zal uitweiden", vervolgde hij. „Perzië heeft, m het belang van de in ternationale vrede en samenwerking, tot hervatting der diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië besloten. Het hoopt in staat te zullen zijn olieproducten op eigen gelegenheid op de wereldmarkt te kunnen verkopen", aldus Zahedi. De Perzische godsdienstige leider Kas- jani heeft Zaterdag te Teheran verklaard, dat de Amerikanen hebben gedreigd met het besnoeien van „het kleine bedrag aan dollars, dat Perzië als hulp wordt gege ven", indien de regering de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië niet zou hervatten. De Amerikanen oefenen soortgelijke druk op Perzië uit om het te bewegen de Britse voorstellen voor oplossing van het oliegeschil aan te nemen, aldus Kasjani. Kasjani drong er bij de Perzen op aan een dag van rouw te organiseren. Iedere Pers moet een zwarte band dragen en win kels moeten zwarte vlaggen uithangen met leuzen tegen de „gehate Engelsen" en hun „buiten- en binnenlandse nalopers", aldus Kasjani. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S DJAKARTA (A.F.P.) De waarnemen de militaire commandant in Makassar, luitenant-kolonel Warouw, heeft Zaterdag aan de pers medegedeeld, dat sedert 1 De cember in totaal 18.000 opstandelingen in Zuid-Celebes zich aan de overheid hebben overgegeven. Luit.-kol. Warouw is naar Djakarta ge komen om een conferentie van militaire commandanten uit geheel Indonesië bij te wonen, die in de hoofdstad wordt gehou den onder voorzitterschap van de waarne mende chef-staf van de landmacht, kolonel Bambang Sugeng. Volgens luit.-kol. Warouw hebben deze opstandelingen zich overgegeven, gevolg gevend aan de laatste oproep van presi dent Sukarno en gedeeltelijk ook door de houding van hun leider, Kahar Muzakkar. Uit welingelicht bronnen wordt nog ver nomen, dat door deze ontwikkelingen Mu zakkar nog slechts ongeveer 3500 man schappen onder zijn bevel zou hebben. Charles Kersten, de republikeinse voor zitter van de Amerikaanse parlementaire commissie van onderzoek inzake de inlij ving van de Baltische staten door de Sov jet-Unie heeft medegedeeld, dat de com missie binnenkort over genoeg bewijs materiaal zal beschikken om de Ameri kaanse regering te verzoeken aan Rusland te vragen Litauen, Letland en Estland te ontruimen. Kersten voegde hieraan toe, dat de resultaten van het onderzoek er op schijnen te duiden, dat de Sovjet-Unie „niet het minste recht voor haar bezetting" van de drie landen kan aanvoeren. T. R. Marshall: Wat dit land werkelijk nodig heeft is een goede vijf cents sigaar. (Opmerking gemaakt terwijl hij de Amerikaanse Senaat presideerde). De Italiaanse troepen, die 50 dagen in stellingen langs de Joegoslavische grens hebben gelegen, zijn Zondag begonnen zich terug te trekken. Men verwacht, dat de terugtrekking van deze troepen, die divi sies bergjagers, pantserregimenten en in fanterie omvatten, veertien dagen in be slag zal nemen. Het terugtrekken der troepen is het ge volg van een Italiaans-Joegoslavische over eenkomst, die de Italiaanse premier en mi nister van Buitenlandse Zaken Giuseppe (Reuter). Een tiointigjarige jonge man en een dertienjarige jongen zou den een vlicgtochtje maken. De be stuurder was bezig met de schroef, toen deze plotseling aansloeg en het start klare toestel op eigen gelegenheid het luchtruim koos. De dertienjarige Tony Hammond nam daarop in de lucht vast beraden het stuur in handen. Beneden werd in allerijl een ambu lance gehaald en de toeschouivers wachtten in afgrijzen op het omlaag storten van het toestel. Doch zover liet de dertienjarige be stuurder het niet komen. Hij cirkelde een kwartier boven het vliegveld, tol hij zag dat de ambulance was aange komen, ivaarna hij de neus van zijn toestel omlaag bracht en tot een lan ding overging. Hij raakte een landings- licht, doch wist het toestel, dat slechts licht beschadigd werd, aan de grond te zetten. Tony Hammond had nog nooit de stuurknuppel van een vliegtuig in han den gehad. COOOOC*X!COOCXXCC<»OCOCC«*tXCCOXXXOOCOCOOCOO!XOOOC10003DO Pella en de Joegoslavische gezant in Rome Zaterdag hebben gesloten. Beide landen zullen onmiddellijk en gelijktijdig stappen doen om gemeenschappelijke grenskwesties te regelen. Volgens een communiqué van het Itali aanse ministerie van Buitenlandse Zaken bespraken de Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken en de Joegoslavische ge zant in Rome Zaterdagochtend de moge lijkheid, de toestand aan de grens te nor maliseren In de loop van de bespreking, die gehouden werd op verzoek van de Joegoslavische gezant, werd verklaard, dat de regeringen van Joegoslavië en Italië het er over eens zijn, dat het thans het geschikte ogenblik is om terstond gelijk tijdig maatregelen tot dit doel te nemen. In September werden twee Italiaanse di visies naar de grens met Joegoslavië ge zonden. De motivering was, dat de Joego slavische regering een gedeelte van het ge bied van Triëst wilde inlijven. Volgens Ita liaanse berichten had Joegoslavië 30.000 man samengetrokken aan de grens met Italië. „Het is de vraag of wij er verstandig aan doen een verdrag met de Sovjet-Unie te sluiten. Dit land heeft tussen 1925 en 1950 negen niet-aanvalsverdragen, elf bondgenootschappen, drie protocollen en andere overeenkomsten, die het verplicht ten niet aan een oorlog deel te nemen, be nevens een neutraliteitsaccoord geschon den", aldus verklaarde de leider der Ame rikaanse republikeinste senaatsfractie, se nator William Knowland, in een toe spraak te St. Paul tot republikeinen uit de staat Minnesota. Hij vervolgde: „De Ver enigde Staten moeten geen overeenkomst met de Sovjet-Unie sluiten, tenzij de Sov jet Russische strijdkrachten uit de Oost- Europese straten worden teruggetrokken." CASTLE HARBOR (A.F.P.) President Eisenhower zal Dinsdagmiddag tot de U.N.O. spreken over „de gevaren die de wereld bedreigen in het atoomtijdperk". Naar vernomen wordt, heeft de secretaris generaal van de U.N.O. Eisenhower uitge nodigd de rede onmiddellijk na de Ber muda-conferentie uit te spreken. In over leg met zijn minister van Buitenlandse Zaken en de hoofden van de delegaties van Frankrijk en Engeland heeft president Eisenhower die uitnodiging aangenomen. Lord Cherwell, Churchills adviseur voor atoomzaken, en admiraal Lewis .Strauss, de Amerikaanse atoomdeskundige, hebben al drie dagen aan Eisenhowei-s toespraak gewerkt. De uitnodiging van Dag Ham- marskjoeld dateert van Vrijdag. Eisen hower vliegt Dinsdag naar New York. Een Amerikaanse - woordvoerder heeft verklaard dat Eisenhower zal spreken als Amerikaans president en niet als woord voerder van de drie regeringshoofden op Bermuda. Uit beleefdheid had hij de tekst van zijn rede aan Churchill en Laniel laten lezen. Waarnemers bij de U.N.O. zijn van me ning, dat de rede mogelijk de „operatie oprechtheid" zal inluiden, het plan, waar over in Washington reeds enige maanden gesproken wordt, en dat bedoeld zou zijn om het Amerikaanse volk en de wereld meer te laten weten omtrent de vorderin gen op het gebied van atoomwapens. Zaterdag heeft een delegatie van het personeel van de Holland-Nautic opnieuw haar opwachting gemaakt bij het ministerie van Economische Zaken om de onzekere toestand waarin het bedrijf en het personeel verkeren onder de aandacht van dit minis terie te brengen. In het onderhoud kwam naar voren, dat het bureau Industrialisatie in deze niets meer kan doen, omdat deze kwestie nu door de minister persoonlijk wordt behandeld. De delegatie werd de raad ge geven zich in verbinding te stellen met het ministerie van Financiën. De minister van Sociale Zaken heeft inmiddels reeds toe stemming tot ontslag gegeven. Verder hebben de delegatieleden zich met de verscheidene Kamerfracties van de Staten-Generaal verstaan. Onder meer spraken zij met de heer Koersen, lid van de K.V.P.-fractie, het lid van de C.P.N.- fractie de heer Haken, met de heer Stapel kamp van de A.R.-fractie en met drs. Roe- mei-s van de fractie van de Partij van de Arbeid. Deze Kamerleden zullen in de komende dagen hun fracties inlichten over de stand van zaken en middelen beramen om in deze kwestie een oplossing te vinden. Op 17 December 1893 hebben een twin tig rijwielfabrikanten en -handelaren tijdens een vergadering in Utrecht opgericht de „Nederlandsche Vereëniging de Rijwiel- Industrie". kortweg genaamd R.I., enige jaren later uitgebreid tot de Nederlandse Vereniging de Rijwiel- en Automobiel industrie, de R.A.I. Op 17 December zal de oprichting worden herdacht tijdens een gala diner in het Amstelhötel te Amsterdam, waartoe onder meer de ministers van Econo mische Zaken en Verkeer en Waterstaat zijn uitgenodigd. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand C «S -o- T. X r- r- SE zS Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome onbewolkt nevel zwaar bew zwaar bew. geheel bew onbewolkt mist zwaar bew. onbewolkt nevel regen nevel motregen nevel nevel nevel mist nevel motregen zwaar bew. zwaar bew. WZW NW W OZO O O -0 0 windstil Neerslag laatste ONO O OZO O OZO O NO OZO NNO O O WZW NNO 24 uur. 0 0 0 0.1 0.1 0 0 0 6 -2 0 1 0.1 6 0 -0 0 2 0.6 0 0 0.3 0 11 0 lOOCOCOOOOOCCOOOOOCCOOOOOOOOO OOSTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk opkla ringen en hier en daar nevel of mist. Overwegend droog. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. Zwakke tot matige Oostelijke wind. 8 December Zon op 8.35 uur, onder 16.29 uur. Maan op 10.38 uur. onder 18.13 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 7 December Hoog water: 4.09 en 16.29 uur. Laag water: 12.03 en uur. Dinsdag 8 December Hoog water: 4.47 en 16.58 uur. Laag water: 0.23 en 12.44 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1