Stichting van een bloembollenbedrijf Uitbreidingsplan Hoofddorp moet wijziging ondergaan Plannen van Openbare Werken in Haarlemmermeer in 1954 Zandvoort Heemstede Complex v. d. Broek- Bakema aanbesteed Beverwijk Amsterdamse Beurs MAANDAG 7 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 De veelvoorkomende splitsing Laag tarra-cijfer bij suikerbieten Ruime overwinningen van hockeyteams Speeltuinvereniging vierde St. Nicolaasfeest Handelsvereniging Kerkmuziekavond Nieuwe Bridgeclub Sint Nicolaasfeest K.A.B. werd groot succes Thans elf panden opgenomen Heemstedenaar overtrad deviezenbesluit Uitbreidingsplan Santpoort in voorbereiding Ten Zuiden van de W üstelaan Scheepvaart (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Onlangs vernamen wii dat twee reizigers en een boekhouder van een grote bloem bollenexportzaak de hoofden en spaargel den b*j elkaar hadden gestoken en een nieuwe zaak zouden beginnen. Dit kan een grote klap voor de bestaande zaak zijn. Niemand maakt er zich druk over, want een splitsing van een bloembollenbedrijf is zeer normaal. Dit verklaart ook, waarom er geen bloembol'lenkwekerij of exportzaak is, d'ie een dominerende positie in het bloembol- lenrvak inneemt. Natuurlijk zijn er grote ondernemingen, maar een naam wordt niet onmiddellijk aan de bloembollen gekop peld, zoals in andere branches wel dikwijls het geval is. We behoeven maar te 'herin neren aan electrisdhe apparaten, radio's, bromfietsen, alcoholische dranken, zee sleepvaart, olie, auto's. Ieder zal uit deze en nog veel andere categorieën direct een klinkende naam kunnen noemen. Meestal zijn het nog branches, die niet eens zo oud zijn als de bloembollenexport, die in wezen al drie eeuwen bestaat. In zijn boek „Drie eeuwen bloembollen cultuur" publiceerde dr. E. H. Krelage der tien stambomen van bekende „bloembol- lenfamilies" van de laatste twee eeuwen. Niet één familie heeft kans gezien een zaak enorm groot te maken en alles te over heersen. Het zou een diepgaande studie vereisen om de oorzaken hiervan op te sporen. Oudere bloembollemmensen hebben echter wel verklaringen hiervoor. Over het alge meen zijn de bloembollenbedrijven fami lie-bezit of naamloze vennootschappen van families. Logisch is, dat ieder bezitter of aandeelhouder zijn kinderen in de zaak ge plaatst wil zien. De normale gang van za ken is als volgt. Iemand sticht een bloem- bollenbodrijf en haalt later twee of meer zoons in de zaaik. Deze is intussen gegroeid en kan de nieuwe leidende figuren opne men. Zijn kleinkinderen, meestal wat tal rijker dan de kinderen, komen oorspron kelijk wel in de zaak, maar het nageslacht is groter dan de groei van het bedrijf. De oplossing hiervan is: een splitsing. Daarom vindt men dikwijls zoveel bollenzaken met dezelfde naam. Het is niet aan twijfel onderhevig dat deze ontwikkeling voor hét vak in zijn geheel beslist niet winstgevend is. De „af gescheidenen" hebben de taak om zelf weer een behoorlijke onderneming op po ten te zetten en moeten dus veel harder werken dan de man, die in een opgemaakt bedje komt. Aan het laatste zijn ook bloembollenbedrijven, die eens een gewel dige naam in het vak hadden, ten gi-onde gegaan. De kansen om een grote zaak te houden worden verkleind door gevallen als wij hierboven aanhaalden. Het is een vrij veel voorkomend verschijnsel in de tijd van de „vrije ecenomie" geweest, dat een of meer reizigers uit een zaak stapten en voor zich zelf begonnen. Vakmensen kunnen vele zaken opnoemen, die op een dergelijke wijze tot stand zijn gekomen. Dit is slechts mogelijk door het feit, dat de reiziger een exportzaak maakt. Bloem bollen worden verkocht om het woord aangepraat niet te gebruiken. Ziet een bloemböllenireizigers dus kans om een groot aantal klanten te krijgen bij zijn pa- bloembolienreiziger dus kans om een nieuwe zaak te beginnen. De klant koopt namelijk meestal van de reiziger, die hem belooft voor goede bollen te zorgen (waar door in het exportseizoen interne ruzies kunnen voorkomen als de baas niet oplet). Is de klant werkelijk tevreden over de reiziger dan bestaat de mogelijkheid dat hij bij hem blijft kopen ais hij zelfstandig is. De persoon van de reiziger doet veel, zo niet alles. Komt er een jonge reiziger bij een jonge adspirant afnemer en „liggen" de mensen elkaar dan kan een jarenlange re latie warden opgebouwd. Zo'n reiziger wordt echter oud en zal moeilijker op zo goede voet met jongere afnemers komen dan toen hij jong was. Daaraan kan hij klanten verliezen. Dit is overigens geen verschijnsel dat alleen voor het bloembol lenvak geldt. We zullen zeker niet beweren, dat deze voortdurende beweging in de bollenexport- zaken de enige kracht is van de export. Vast staat wel dat ook dit een van de oor zaken van de groei is. Dan blijft over de zaak, die geen fami lie N.V. is. Deze zou steeds een eenhoof dige leiding kunnen handhaven en daar door het gevaar van splitsing voorkomen. Zo'n zaak zou toch wel bijzonder groot kunnen worden. Deze bewering zou op gaan als we een anderhalve eeuw geleden een dergelijk soort bedrijf gekend had den. Dit is echter niet het geval. In die tijd was de bloembollenkwekerij nog niet zodanig ingeburgerd, dat er een bestaan in werd gezocht. Meestal was het een onder deel van een gemengd bedrijf. De Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek „Puttershoek" te Puttershoek heeft door de gunstige cijfers van het suikerrende ment en het kolenverbruik een vaste re gelmaat kunnen handhaven. Tot en met 23 November werden verwerkt 302 mil- lioen kg bieten tegen 298 millioen kg vorig jaar in hetzelfde aantal dagen. Het gemiddelde gehalte der bieten tot genoemde datum bedraagt 16.30 percent tegen 16.38 percent tot en met dezelfde da tum vorig jaar. De gemiddelde tarra be draagt 9.34 percent tegen 17.82 percent vorig jaar tot en met 25 November. Het gemiddeld gehalte is gedurende de cam pagne opgelopen van 16.07 percent tot 16.30 percent, dit in tegenstelling tot vorig jaar toen in dezelfde periode het gemid delde gehalte terugliep van 16.65 percent tot 16.38 percent. De gemiddelde tarra is dit jaar tot dusverre zeer laag gebleven. Als gevolg van het buitengewoon gun stige herfstweer zijn de bieten uitzonder lijk vroeg gerooid. Met dergelijke abnor male omstandigheden is het onmogelijk alle bieten gelijktijdig te ontvangen en moest de levering worden afgeremd. Was eerst de verwachting dat 450 mil lioen kg bieten zouden moeten worden verwerkt, thans staat wel vast dat deze hoeveelheid ongeveer 480 millioen kg zal bedragen. In aanmerking nemende, dat bijvoorbeeld Flakkee en Schouwen tenge volge van de watersnood dit jaar bijna niet konden leveren, kan men van een zeer belangrijke hoeveelheid spreken. Zou een zaak thans volkomen willen do mineren dan zou deze met een soort mono polie-artikel moeten komen. Dus een arti kel, dat andere zaken niet in handen zou den kunnen krijgen. Er worden inderdaad wel eens pogingen in die richting gedaan. Voorts bestaan er bedrijven, die een eigen sortiment trachten op te bouwen of een geheel nieuw artikel gaan voeren. Voor beelden hiervan zijn freesia's en amaryllis. Zelfs al zouden deze artikelen in een hand blijven dan nog is het uitgesloten dat 'hier van een export kan worden opgebouwd, die in verhouding tot de andere artikelen groot is. Want ook deze monopolie-artike len moeten warden verkocht door de rei zigers. Geen zaak zal financieel in staat zijn, vooropgesteld dat zij het zou willen, om zoveel reizigers in dienst te nemen, dat zij een vijftig tot honderd landen zouden kunnen bewerken. Zelfs is het onmogelijk voor een paar reizigers om eigenlijk een geheel land als klant te krijgen. Pas ais men er in zou slagen het publiek werke lijk te laten vragen naar een bepaald ar tikel is de kans op een hegemonie aan wezig. Van de zes voor dit weekeinde vastge stelde wedstrijden van de Zandvoortse hockeyclub werden er slechts twee ver loren. In de vier gewonnen wedstrijden werden resultaten bereikt, die de verwach tingen ver overtroffen. Hierin maakten de Zandvoortse elftallen zestien doelpunten en werden de Zandvoortse doelverdedigers maar drie maal gepasseerd. Het eerste herenelftal speelde op eigen terrein een spannende partij hockey tegen het derde elftal van BMHC, dat tot de sterkere tegenstanders behoort. De thuis club slaagde er in deze wedstrijd tot een overwinning van drie-twee te brengen. Met de rust was zelfs al een voorsprong van drie-een bereikt. De wedstrijd werd in het begin in een zeer hoog tempo gespeeld, dat geleidelijk aan steeds meer afzakte. Na tien minuten opende E. Vleeming de score door uit een voorzet de bal langs de Bloe- mendaalse doelman in te schieten. Een kwartier later vergrootte J. Lodder de voorsprong na keurig solospel. Nog voor de rust maakte M. Hendrikse voor BMHC III een tegenpunt en scoorde J. Lodder nogmaals "voor Zandvoort, ditkeer uit een doelworsteling. In de tweede helft bleven doelpunten geruime tijd uitidoch werd een goede voor zet door de Bloemendaalspeler H. Bonset gebruikt om de achterstand in te lopen. D. Hoedemaker bracht de stand nog op gelijke voet, doch dit doelpunt werd wegens bui tenspel afgekeurd. A. J. J. Schaap en V. C. Klep van HBS en BMHC leidden de wed strijd. Het tweede elftal zette het succes van de vorige week voort door BMHC V op eigen terrein met twee-een klop te geven. Jan en Cees Meyer maakten de Zandvoortse doel punten, J. Carp dat van de thuisclub. In Beverwijk kwamen de derde elftallen van Eechtrop en Zandvoort tegen elkaar in het veld en behaalde Eechtrop beide winst punten door een overwinning van drie-nul. In Bloemendaal, op het terrein van Bleek en Berg, werd de ontmoeting tussen HBS VII en Zandvoort IV gespeeld, die in een ruime overwinning voor de gasten eindig de. Zandvoort maakte voor de rust drie en in de tweede helft nogmaals vijf punten, zodat door deze overwinning van acht-nui twee winstpunten werden behaald, die dit elftal weer wat steviger in het midden van de ranglijst kunnen houden. Van de twee dameswêdstrijden werd er één gewonnen en één verloren. Het eerste elftal ontving op eigen terrein de ploeg van het Amsterdamse HIC, dat met een neder laag van drie-nul naa<- huis werd gestuurd. Zandvoort II ging in Heemstede op be zoek bij Alliance IV en kon niet aan een kleine nederlaag van twee-één ontkomen. Een fleurige, kleurige kinderstoet, trok Zondagimidd&g door Zandvoorts straten, voorafgegaan door het tarnboerscorps van de speeltuinvereniging „Oosterkwartier" uit Haarlem. Ongeveer 450 kinderen van de speeltuinvereniging „Kindervreuigd" uit Zandvoort waren op weg naar het Sint Nicolaasfeest, dat voor de kleinen in het Patronaatsgebouw en voor de groteren in Zomerlust" werd gehouden. Sint Nicolaas ging met twee zwarte knechten aan de lange stoet vooraf en het vrolijk en luid ruchtig gebeuren gaf in het stille, in dichte mist gehulde dorp veel belangstelling. Het werd een gezellig en zéér geslaagd feest, waarop het bestuur van „Kinder vreugd" met grote voldoening kan terug zien. De kleinen werden na het bezoek van de Sint onthaald op poppenkast en enkele films en met gulle hand getracteerd. In „Zomerlust" zorgde het duo „Truxini" met een leuk kinderpógramma van goochelen, jongleren, enz., voor de gewenste stem ming. Voor de Sint naar Zomerlust ver trok, bezocht hij nog de zieke kinderen der vereniging, een geste, die bijzonder op prijs werd gesteld. De agenda voor de jaarvergadering der Zandvoortse Handelsvereniging, welke Donderdag 10 December in hotel Keur ge houden wordt, vermeldt onder meer een bestuursverkiezing. Aftredend zijn mevr. A. BlaauboerZwart en de heren H. Hei- doorn en J. Kroon, die zich herkiesbaar stelden. Voor de kerkmuziek-avond, die het kerkkoor van de Hervormde gemeente te Zandvoort onder leiding van direc teur Herman Dees Zondag 20 Decem ber zal verzorgen, werd een Kerstprogram ma samengesteld. Het koor zal behalve Bach's Cantate No. 140: „Wachet auf, ruft uns die Stimme" de cantate „Alles was Ihr tut" van Buxte- hude en het Motet „Alme Dei Creatoris" van W. A. Mozart zingen. Als solisten wer den geëngageerd To Dees-Kion sopraan; Gré Smit alt; Andries Luijendijk tenor en Herman Smithuys bas. De organiste Bertha Kooystra-Kassies zal met het ver sterkte strijkensemble „Die Haerlemsche Musyckkamer" twee sonate's voor orgel en orkest van Mozart ten gehore brengen. De alt-soliste zal twee oud-Duitse Kerstlie deren zingen en de tenor-solist twee ge zangen van Joh. Seb. Bach. Tenslotte zal het orkest het Concerto grosso van Corelli tot uitvoering brengen. Enkele Zandvoortse ingezetenen hebben het initiatief genomen tot oprichting van een tweede (neutrale) bridgeclub in Zand voort, voor welk doel men Donderdag 10 December in restaurant Rinkel bijeen zal komen. Ook dit jaar heeft de afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeiders Beweging de kinderen van haar leden weer het genoe gen verschaft, dat gewoonlijk aan het be zoek van Sint Nicolaas verbonden is. Door de vele gegadigden ruim vierhonderd kinderen moest hiervoor Zondagmiddag twee maal gebruik worden gemaakt van de grote zaal in het R.-K. Verenigingsge bouw, die telkens geheel met een vrolijk luidruchtige kinderschare was gevuld. De jeugd werd het wachten op Sint Nicolaas gemakkelijker gemaakt door Franly, een clown-sneltekenaar. De komst van Sint Nicolaas had weer de gebruikelijke tafereeltjes ten gevolge, die door de volwassenen steeds met een ver tederd vermaak worden gadegeslagen en doordat de goede heilige zijn gulheid nog altijd niet verloren bleek te hebben, wer den zijn jeugdige vereerders met talrijke geschenken en versnaperingen gelukkig gemaakt. Aan het begin van deze geslaagde mid dag had de heer H. A. Meeuwenoord de dank van het bestuur reeds onder woor den gebracht aan allen, die door hun goede gaven en financiële steun zoveel blijde kinderharten hebben veroorzaakt. JUBILEUMFEEST KAPELAAN BAKKER UITGESTELD Maandag was het 12}% jaar geleden dat kapelaan C Bakker van de parochie Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart aan het Val kenburgerplein de priesterwijding ontving. Het lag in die bedoeling dat jubileum Zon dag 13 December kerkelijk te vieren en op Donderdag 17 December stond nog een feestavond in het Minerva Theater op het programma. In verband met de gezond heidstoestand van de jubilaris heeft men evenwel moeten besluiten deze feestelijke herdenking minstens één maand uit te stellen. K.V.P. VERGADERT MAANDAGAVOND "X In verband met de verkiezingen voor de Provinciale Staten, die in 1954 weer zul len plaats vinden, heeft de afdeling Heemstede van de Katholieke Volks Partij voor Maandagavond een ledenvergadering uitgeschreven, welke in het R.K. Vereni gingsgebouw aan de Herenweg gehouden wordt. De heer L. Bouwman, lid van Ge deputeerde Staten van Noordholland, zal deze avond het werk van Provinciale en Gedeputeerde Staten aan een nadere be schouwing onderwerpen. Gedurende de vergadering kunnen dooi de leden voor de komende verkiezingen Candida ten worden gesteld. B. en W. van Haarlemmermeer delen de gemeenteraad mee, dat het uitbreidings plan in onderdelen „Hoofddorp" verouderd is en derhalve dringend herziening behoeft. Bij een eerdere gelegenheid is reeds mededeling gedaan van het voornemen, om voor Hoofddorp uitgaande van een geo grafische indeling, welke voortvloeit uit de aanwezigheid van de Hoofdvaart en de Kruisweg uitbreidingsplannen in on derdelen te doen ontwerpen. Als eerste resultaat van dit streven is een ontwerp voor het uitbreidingsplan in on derdelen Hoofddorp-Noord tot stand ge komen. Dit ontwerp-plan beoogt voornamelijk de bestemmingen te regelen ten behoeve van: de bouw van het complex van 51 wo ningen, de bouw van een verzorgingstehuis met bijbehorende woningen en gebouwtjes voor bejaarden, scholenbouw, uitbreiding van de R.K. begraafplaats, uitbreiding van de gemeentewerf en de legalisering van het in de oorlog achter het postkantoor ge bouwde aannemingsbedrijf. Voorts is op verscheidene gronden de bestemming half open bebouwing met woonhuizen gelegd. Tegenover de gemeentewerf is de bouw van een aantal dienstwoningen gedacht. De agrarische bestemming van de gron den aan de noordwest-zijde van het plan is in zoverre gewijzigd, dat in tegenstel ling met het thans geldende uitbreidings plan de bouw van boerderijen aldaar niet Vanmorgen werd in café Flora aanbe steed de bouw van elf winkelpanden en zeventien woningen aan de Lange Nieuw - straat te IJmuiden. Er waren 8 inschrijvers. Hoogste was fa. Baggerman uit Bloemendaal met f 1.122.100.laagste de aannemingsmaat schappij „Velsen" uit IJmuiden met f 776-413.De óverige inschrijvingen waren: Fa. de Goede uit Wijk aan Zee f 798.400.fa. Dura uit Amsterdam f 1.012.300.fa. v. Varik, Haarlem f 993.000.fa. V. de Vries, Haarlem f 985.700.P. Meijer uit Velsen f 782.262.en bouwbedrijf J. Stolk uit Driehuis met f 962.835. Het architectenbureau prof. ir. J. H. v. d. Broek en J. Bakema dat de aanbeste ding hield, had het werk begroot op f 910.000.—. Dit betreft dus de bouw van het om streden winkelcomplex, waarin zijn opge nomen de N.V. v.h. fa. Glas, de apotheek H. A. Kuilman, de opticien De Boer, Al- bert Heijn; banketbakkerij W. Steenhui zen, slagerij G. v. d. Kolk, fa. J. Loender- sloot, G. H. Hazenberg, P. Jansen en G. Jamin. De N.V. fa. Glas krijgt een dubbel pand op de hoek. De post „onvoorziene uitgaven" op de ge meentebegroting 1954 der gemeente Haar lemmermeer is 15.426 hoger geraamd dan vorig jaar. Dit grotere bedrag wordt o.m. noodzakelijk geacht wegens de onzeker heid die er bestaat ten opzichte van ver schillende begrotingsposten, als bijvoor beeld de kosten van de burgerlijke verde diging, de subsidiëring van het kleuter onderwijs in verband met de te verwach ten wettelijke regeling van dit onderwijs, het schoolgeld, de subsidiëring van het la ger nijverheidsonderwijs wegens te ver wachten uitbreiding van de vakschool voor meisjes te Hoofddorp en eventuele voor zieningen aan school 7 wegens de uitbrei ding van het aantal leerlingen aan die school. Op de kapitaaldienst komen bedragen voor, die er op de vorige begroting ook op hebben gestaan. Voor verbouwing van het raadhuis is 60.000 uitgetrokken, voor wo ningbouw 1.250.000, voor materiële uit rusting blokploegen bescherming bevolking 21.000, voor verbetering Iepenlaan en Wilgenlaan te Zwanenburg 450.000, voor verbetering Sloterweg te Badhoevedorp 105.000, voor uitbreiding werkplaatsen gemeentewerf 29.000, voor betegeling grinttrottoirs 22.000, voor stichting aula, woning, enz. op de begraafplaats te Vijf huizen 100.000, voor bouw van woningen voor gemeentewerklieden 42.400, voor stichting school te Zwanenburg 102.640, voor verbetering van scholen 13.850, voor verbetring van gymnastieklokalen ƒ32.250, voor uitbreiding schoolgebouw voor open baar buitengewoon lager onderwijs 158.500, voor stichting school te Badhoe vedorp 119,900, voor uitbreiding Christe lijke school te Zwanenburg 44.500, voor uitbreiding Christelijke ULO te Hoofddorp 66.000, voor uitbreiding schoolgebouw voor bijzonder buitengewoon lager onder wijs 36.500, voor aanleg sportvelden te Badhoevedorp 23.500 en voor wederop bouw gemeente 145.000. meer zal zijn toegestaan; wel zullen op die gronden niet voor bewoning bestemde agrarische bedrijfsgronden mogen worden opgericht. Het gehele plan zal plaats bieden aan ruim 100 nieuwe woningen Voor het gedeelte van Hoofddorp-Noord, gelegen tussen de v.m. spoorbaan en de J. C. Beetslaan, is een ontwerp-plan in hoofdzaak met de algemene bestemming „woningbouw", in bewerking. B. en W. stellen de gemeenteraad voor het uitbreidingsplan vast te stellen. De Economische Politierechter te Haar lem heeft vanmorgen schriftelijk uitspraak gedaan in de zaak tegen de achtenveertig- jarige Heemstedenaar J. J. F. B., verdacht van overtreding van artikel 1 van de de- viezenbeschikking en een onderdeel van artikel 29 van het deviezenbesluit 1945. Hem was ten laste gelegd, dat hij een gro te hoeveelheid effecten voor een gezamen lijke waarde van 150.000 niet, zoals in de verordening vermeld stond,binnen een be paalde termijn bij een bank in bewaring had gegeven. De politierechter achtte het tenlastege- legde bewezen. De uitspraak luidde beta ling van een geldboete van 100.000, sub sidiair zes maanden hechtenis. Een bedrag van 97.500 zal niet behoeven te worden betaald tenzij de rechtbank binnen een proeftijd van drie jaar anders zal bepalen. De Heemstedenaar zal vier maanden na het onherroepelijk worden van het vonnis verplicht zijn de effecten aan een bank op te geven. Vorige week had de officier van Justitie een onvoorwaardelijke geldboete van 3.000 geëist en een voorwaardelijke boete van 100.000. Burgemeester en wethouders van Velsen delen de leden van de raad mede, dat hun binnen afzienbare tijd een ontwerp zal worden aangeboden, waarin in détails wordt besproken de bestemming van de gronden ten Zuiden van de Wüstelaan in Santpoort. Om te voorkomen, dat door het stichten, het vernieuwen of veranderen van „opstal len" de opzet van het uitbreidingsplan wordt doorkruist, zal de raad in de eerst volgende vergadering officieel bepalen dat er inderdaad een plan in voorbereiding is. Aagtekerk, 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Aalsdijk, 6 v. Boston te Philadelphia. Akkrumdijk, 7 v. Aden te Suez. Aldabi, 5 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Alioth, 6 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alkaid, 6 v. Hamburg n. Antwerpen. Almkerk, 5 v. Sydney 7 te Brisbane. Alnati, 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Alwaki, 6 v. Montevideo te Buenos Aires. Amerskerk, 6 v. Colombo n. Fremantle. Amor, 6 dwars, Cyprus n. Izmir. Amstelpark, 7 te Cargaena. Amstelvaart, 6 v. St. Vincent n. Amsterdam. Annenkerk, 6 v. Shanghai n. Takubar. Arendskerk, 6 v. Hongkong n. Manilla. Ariadne, 4 v. Hamburg n. Bremen. Arkeldijk, 6 v. Houston n. Corpus Christi. Agamemnon, 7 v Maracaibo te Houston. Alamak, pass. 6 Gibraltar n. Marseille. Alehiba, 6 v. Santos n. Rio Grande do Sul. Alhena, 7 v. Santos te Montevideo. Altair, 6 v. Recife n. Bahia. Ampenan, te Aden. Amsteiland, 7 v. Santos te Montevideo. Averdijk, pass. 6 Kp. Race n. New York. Aagtedijk, 6 v Rotterdam te Hamburg. Amedijk, 7 voor Hoek v. Holland n. R'dam. Alcyane, 6 v. Rio de Janeiro te Santos. Alphard. 9 v. Las Palmas te Antwerpen, verw. Blijdendijk, 4 v. Norfolk te Baltimore. Barendrecht, 6 v. Lissabon n. Port Said. Bloemfontein. 6 v. Bremen te Hamburg. Borneo, 5 v. Belawan n. Colombo. Bonaire, 6 860 m. N.NO. Paramaribo. Boskoop, 6 600 m. NO. Bermuda n. Nederland. Britsum. 7 te New Orleans. Barendrecht, pass. 7 Gibraltar n. Port Said. Bennekom, 5 v. Amsterdam n.Barbados. Blitar, 7 te Lissabon. Bosehfontein, 7 v. Amsterdam n. Hamburg. Caltex Pernis, 5 v. R'dam pass. 6 Casquets. Ceronia, pass. 6 Perim n. Napels. Ganymedes, 6 te Paramaribo. Groote Kerk, 7 v. Amsterdam te Marseille. CaWisto. 6 te Norfolk. Caltex Nederland, 7 te Rotterdam. Croneraburgh, 6 v, Leningrad n. Svenborg. Delfland, pass. 4 Kaap Verdische eil. n .Santos Delfshaven, 4 v. Quebec te Rotterdam. Delft, pass. 4 Sombrero n. Le Havre. Duivendijk, 7 te Rotterdam. Erinna, 6 v. Huil te Curagao. Esso Den Haag, pass. 6 Kreta n. Antwerpen. Friesland (KRL)pass. 6 Azoren n. Casablanca Einggano, 4 v. Suez n. Aden. Esso Amsterdam, te Aruba. Friesland (SSM), 4 v. Rotterdam 5 t eHull. Farmsum, 6 v. Honolulu n. Shimizu. Felipes, 7 te Pladdu. Gaasterland, 6 v. Hamburg te A'dam verw. Gordias, 4 v. Tripolis te Alexandrië. Graveland, pass. 6 Kaap Verdische eil. naar Las Palmas. Hector, 6 v. Gibraltar n. Oran. Hera, 6 te Baltimore. Hydra, 6 v. Barranquilla n. Cristobal. Hathor, 5 v. Amsterdam n. Middel!. Zee. Ittersum, 5 v. Norfolk te Hamburg. Ivoorkust, pass. 5 Finisterre n. Le Havre. Ind'rapoera, 7 te Singapore. Jagersfontein, 7 v. Teneriffe te Kaapstad. Japara (KRL), pass. 6 Dover n. Tj. Priok. Joh. v. Olden'barnevelt, pass. 6 Lissabon naar Amsterdam. Jupiter, pass. 6 Kp. St. Vincent n. Hamburg. Karsik, 7 v. Zanzibar te Penang. Kertosono, 6 v. Cebu n. Balikpapan. lint het. oudste nebauw ratieknst&n niet. meer aeschikt was om als tauratie Al. Ie Korenmarkt ligt het oudste gebouw van Nijmegens binnenstad. Het is door Alard, burggraaf van Nijmegen, en zijn ge malin Uda als hospitium en klooster in 1196 aan de Ridders van Sint Jan geschon ken. Van 1656 tot 1944 was het gebouw in gebruik bij de Waalse Gemeente. Tijdens de oorlogshandelingen werd het zwaar be schadigd, zó, dat het zonder grote restau ratiekosten niet meer geschikt was om als kerkgebouw dienst te doen. Hoewel de kerkeraad pogingen deed om tot een res tauratie te komen, waarvoor de plannen al gereed lagen, kon men het daarvoor beno digde geld niet bijeen krijgen. Een anti quair en kunstliefhebber, J. Th. van Weel, heeft nu aangeboden een geleidelijke res tauratie te bekostigen. Hij begon met het herstellen van het Commandeurshuis, dat thans reeds dienst doet als woning van de familie Van Weel. Men is van plan, wan neer de restauratie gereed zal zijn, de ge bouwen ini te richten tot kunstcentrum en museum van oudheden. De heer Van Weel en zijn zoon (foto) besteden al hun vrije tijd aan de restauratie. Door gladheid geslipt De 64-jarige H. J. B. uit Castricum, die over de Kanaalweg in de polder reed, is door gladheid van de weg met zijn fiets geslipt en gevallen. Hij brak een been en werd per ziekenauto naar het Rode Kruis- ziekenhuis in Beverwijk vervoerd. Kieldrecht, 5 v. Aden te Singapore. Kota Agoeng, pass. 6 Oporto n. Rotterdam. Kota Baroe, pass. 7 Finisterre n. Rotterdam. Le Maire, 7 v. Melbourne te Sydney. Lieve Vrouwekerk, 6 v. Karachi te Bombay. Lindekerk, 6 v. Bahrein n. Muscat. Loosdreeht, 6 bij Viissingen ten anker. Luna, 5 v. R'dam pass: 6 Casquets. - Lekhaven, 6 v. Montevideo n. Las Palmas. Langkoeas, 6 v. Marseille n. Rotterdam. Laurenskerk, 6 v. Bordeaux te Le Havre. Lerkkerkerk, 7 v. Colombo te Madras. Linge, 7 v. Rotterdam n. Lissabon- Loosdreeht, pass. 6 Viissingen n. Rotterdam. Lutterkerk, 7 te Aden. Madoera, 6 v. Suez n. Bahrein. Molenkerk, 6 te Lorenzo Marquez verw. Maas, 7 v. Tunis te Algiers. Marisa, 7 v Singapore te Suez. Meerkerk, 7 te Mombasa. Meliskerk, 6 v. Colombo n. Aden. Macuba, pass. 7 Suez n. Singapore. Manoeran, 5 v. Amsterdam n. Antwerpen. Nestor, 4 te Hamburg. Nestor, 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Noordam, 6 360 m. O. New York n. R'dam.. Oranje, 6 250 m. O. Ceylon n. Belawan. Oranjefontein, 6 350 m. Z. Walvisbaai. Overijsel, 5 v. Semarang n. Tj. Priok. Oranjestad, 6 1260 m ZW. ten W. Madeira. Pendrecht, 5 v. Mena el Ahmadi n. Lands End. Peperkust, 4 v. Amsterdam n. Hamburg. Polydorus, pass. 7 Ceylo-n n. Belawan. Poseidon, 6 v. Port au Prince teBaltimore. Prins Alexander, pass. Quebec n. Hamburg. Prins Willem III, pass. 6 Quebec n. Hamburg. Papend recht, pas. 6 Dover n Curagao. Prins Fred. Willem, 6 te Burriana. Prins Joh. W. Friso. 7 v. Port Alfred te R'dam. Ridderkerk, 7 te Kaapstad. Rodas, 5 v. Barbados n. Guadeloupe. Roepat, 5 te Belawan. Rotti, pas. 6 Ouessant n. Amsterdam. Rijndam, 7 v. Southampton te Halifax. Raki, 6 v. Djibouti te Port Soedan. Rijnkerk, 7 v. Marseille n. Lissabon. Siba.iak, 6 v. Sydney n. Rotterdam. S'ngkep, 7 te Halifax. Soestdijk, 5 v. New Orleans n. Charleston. Stad Dordrecht, pass. 5 Ouessant n. Caglaiari. Stad Maassluis. 5 v. Middlesbro n. Narvik. Stad Maastricht, pass. 6 Gibraltar ru Palermo. Sumatra, pass. 5 Ouessant n. Algiers. Samarinda, 6 v. Los Angeles n. Balboa. Schie, pass. 6 OuesSant n. Leixöes. Sheratan, 7 v. Philadelphia rr. Mena cl Ahmadi Slamat, 5 v. New Orleans n. Charleston,. Sliedrecht,. pass. 6 Aden n. Mena el Ahmadi. Sloterdijk. 6 v. Antwerpen n. New Yórk. Stad Vlaardingen; 5 v. Emden te Kïrkeness. Straat Bali, 7 v. d. Noordzee te Rotterdam. Tamo, 5 te Puerto Alegre. Tero, 5 v. St. Vincent n. Victoria. Thalatta, 6 v. Meena el Ahmadi te Suez. Tomini, 7 v. Singapore te La Buan. Trajanus, 5 v. Houston te New Orleans. Tarakan, 7 te New Orleans. Van Linschoteri, 5 v. Antwerpen ai. Bordeaux. Waal, c6 v. -.Piraeus n. -Alexandrië. - Westerdam, 5 v. Rotterdam n. New York. Willem Ruys,. pas. 6 Burllngs n. Southampton Waterman, 6 v. Las Palmas n. Kaapstad. Winsum, 5 v. Monrovia n. Dakar.' Westland, 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Willem Ruys, pass. 7 Ouessant n. Southampton. Wonogiri, 6 v. Port Said n. Djeddah. Wonosari, 5 v. Belawan n. Djeddah. Zaan, 8 voor IJmuiden verwacht. Zeeland (KRL). 7 v. Colombo n. Belawan. Zeeland (SSM), 7 v. de Tyne te Kiel. KLEINE VAART Algarve, verm. 6 v. Manchester n. Lissabon. Ary Scheffer, 5 v. Wisbëch te Rotterdam. Att, 5 v. Wicklow n. Cardiff. Albergen, 5 v. Gent te Bayonne verw.; Atlas, 4 v. Gibraltar n. Eleusis.. Arnoudspolder, pass. 5 Viissingen n. Lissabon. Audacia, 5 v. Honfleur tè Rouaan. Barracuda, 6 v. Kotka te Blyth verw. Bill, 7 v. Cardiff te Rotterdam verw. Birmingham, 5 v. Wear n. Amsterdam. Brem, 5 v. Rotterdam n. Antwerpen. Claes Compaen, pass. 5 Ouessant n. Gent. Deni, 5 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Diligentia, pass. 5 Brunsbüttel n. Londen. Douro, 4 te Aarhus o. Amsterdam. Depa, 5 v. Port Talbot te Oostende verw. Duiveland, 5 v. Rotterdam n. Leith. Dlenan, pass. 5 Viissingen n. Zee. Dollard, pass. 5 Kiel n. Bideford. Driebergen, 6 v. Gent te Loriënt verwacht. Eljo, 4 Brunsbüttel naar Kolding. Erebus, vertr. 5 v. Antwerpen n. Oport-o. Ellewoutsdijk, 6 v. Milford'haven te A'dam verw, Fianka II, 6 v. La Pailice te Casablanca vérw. Follonica, pass. 5 Kiel n. Hamburg. Ferocia, pass. 5 Lands End m Terneuzen. Fid'ucia, 5 v. Maassluis n. Boston.. Gaasterland, 5 v.. Harlingen n. Goole. Gerrie, verm. 5 v. Cardiff n. Rotterdam. Hondsrug, vertr. 5 v. Rotterdam n. Nykobing. Hartel, 7 v. Rouaan te Belfast verw. Haskeriand, 5 v. Rotterdam te Harlingen. Henrica, 6 v. Manchester te Lissabon verw. Henriëtte, pass. 5 Viissingen n. Southa End. In Spe, pass. 5 Viissingen n. Terneuzen. Jorina, 5 v. Londen te Dublin. Lies, 5 v. Rotterdam te Antwerpen. Lijnbaansgracht, pass. 5 Viissingen n. Antw. Marcella, pas. 5 Born-holm n. Hertoness. Madjoe, pass. 5 Viissingen n. Kalmar. Maria, pass. 5 Viissingen n. Antwerpen. May Mere, 6 v. Rostock te Lor.aen verw. Merwehaven, 5 v. Port Lyautey n. Duinkerken. Monica, 5 v. Koge te Newcastle. Noord, vertr. 5 v. Frederikstad n. Hamburg. Noordstad. pass. 5 Viissingen' n. R'dam. Nieuwland, 5 v. Rotterdam n. Grangemouth. Nottingham. 5 Hoek v. Holland verw. Plato, 5 te Aotterdam n. Lissabon. Prinses Margriet, pass. 5 Viissingen n. Duin kerken. Poortvliet, vertr. 5 v. Goole n. Viissingen. Prior, 5 v. Rotterdam te Drogheda. Si rius. 5 v. Duinkerken n. Lnoden. Theodora, vertr. 7 v. Krimpen n. Goole. Timor. 5 v. Londen te Grangeville verwacht. Vindicat Atque Polit, 5 v. Rotterdam n. Goole. Vrouwepolder, vertr. 6 v. Oporto n. Lissabon. Wieken burgh, pass. 5 Kp. Roca n. Duinkerken. Westlaan, 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Wlm, 5 v. Par n. Glueckstad. Westerdok, 4 v. Amsterdam n. Kalundborg. Zwerver, 5 v. Gweek te Newport (ight). 3-3!% NederL'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon, Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Vrijdag 99' 182% 229 193 349% 92 yK 146 137# 118.'4 99-X 180 166)4 175H 173 32% 51!% 49 r/u 76 21X 39 'lu Openings koersen 99.'4 183)4 229 192!% 347}% 93 146 136}% 1171% 103K 180 166>* 175 H 173 33)4 51!% 49% 76 21 39}%

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3