Twee standpunten verdedigd- Raad van State adviseert F ons Rademakers regisseerde een blijspel van Scribe Kleedhuizen op sportvelden op last van hogerhand duurder fes! Vrije Toneel met „Escapade" in het Centraal Theater Bus IJmuiden-Amsterdam vlak voor beslissing Aanvrager wil door „eindpuntvervoer" geïsoleerde IJpolders bedienen Hart tegen hart" Bezoeken van de Sint aan kinderfeesten „Jonge Strijd" verraste tehuis „Rachel Steyn" M AAN JAG 7 DECEMBER 195 3 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Schilderijen-expositie in het Minerva Theater Agenda voor Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem Fietsenfabriek naar Haarlem IMS mÊu M imÊÊdm mSI Geloof van bejaarde in St Nicolaas gered Bakfiets met bestuurder reed het Spaarne in Eenzelfde geluid liet mr. A. Polak, die de N.Z.H.V.M. en zijdelings de N.A.C.O. vertegenwoordigde, horen. Aan de hand van een aantal kaartjes trachtte hij te be wijzen dat de vervoerssituatie in de ge meente Velsen (die door een directe lijn op Amsterdam via het oude dorp Velsen eveneens verbeterd zou worden) redelijk is: de N.A.C.O.'rijdt op Egmond, de N.Z.H. op Haarlem. VOOR DE RAAD VAN STATE is gisteren een oud en bekend vraagpunt aan zijn laatste fase toegekomen: het vraagpunt van een directe busverbinding tussen IJmui- den en Amsterdam. Sinds 1928 is er aan een dergelijke buslijn gewerkt; de laatste keer, dat de affaire in het openbaar werd behandeld, was voor de Commissie Ver gunningen Personenvervoer, die de aanvraag van de lieer P. Visman te IJmuiden afwees. Aanvrager is echter in beroep gegaan bij de Raad van State, die de Kroon bij haar uiteindelijk oordeel van advies moet dienen en de aangelegenheid is dus gisteren opnieuw uiteengerafeld, waarbij de verschillende standpunten stuk voor stuk weer ter tafel zijn gekomen. De voorstanders van de bus IJmuidei»Amsterdam en terug zijn niet alleen te vinden in de geïsoleerde IJ-polders, waar sinds het opheffen van de „Alkmaar Packet" geen ander vervoer dan de „lift" bestaat, maar evenzeer in Velsen en Amsterdam. Adhaesiebetuigingen kwamen binnen van IJmuidens Bloei, van de Gewestelijke Bond voor Vreemdelingenverkeer Zuid-Kennemerland en van de gemeentebesturen Velsen en Haarlemmerliede/Spaarnwoude, van diverse polder besturen en van andere ten nauwste hierbij betrokken groeperingen. De heer Visman heeft zijn standpunt op- ook de Raad van State in afwijzende zin nieuw verdedigd: hij merkte voor de Raad aan de Kroon te willen adviseren, van State op, dat de lijn al 25 jaar in ex ploitatie zou zijn geweest, als de weg tus sen IJmuiden en Amsterdam voor 1936 niet zo erbarmelijk slecht was geweest. Op dat moment waren de theorieën om trent vervoerscoördinatie echter al zodanig doorgewerkt, dat een aanvraag voor een concessie nul op het request kreeg. Overal doublures Het hoofdpunt uit het betoog van de heer Visman was de aanduiding van het feit, dat er tussen Amsterdam en IJmuiden weliswaar een treinverbinding met daar naast een bus-tramlijn bestaat, maar dat er tussen alle overige bevolkingscentra minstens twee vervoersmogelijkheden lig gen. Terwijl hij bestreed, dat de bestaande verbindingen tussen IJmuiden en de hoofd stad des lands „aan alle redelijk te stellen eisen voldoet", zoals de Spoorwegen het doen voorkomen. Mocht het er dus nog eens van komen, dat er een bus tussen IJmuiden en Amster dam gaat rijden via de Velserweg, dan zou er niet alleen een betere verbinding komen, maar er zouden bovendien afgesloten be volkingsgroepen in de tussenliggende pol ders uit hun isolement verlost worden. Het zal dus een vrij frequente dienst moeten worden om te beginnen waar schijnlijk een uurdienst. De N.Z.H.V.M. zou, als zij een lijn tussen IJmuiden en Amsterdam zou gaan exploiteren, slechts bereid zijn tot een dienst' die zich aan past bij het geringe „tussenvervoer" en die daardoor maar een paar keer per dag reden van bestaan zou hebben. Met andere woorden: de heer Visman ontkent niet, dat hij aanstuurt op „eindpuntvervoer", maar betoogt, dat hij dit alleen doet om het tus senliggende gebied een redelijke verbin ding te geven. De concurrentie, die Spoor wegen en N.Z.H. zouden ondervinden wordt door de aanvrager ten eerste niet ernstig geacht, maar zij wordt bovendien gerechtvaardigd door de noodzaak van een lijn tussen Amsterdam en zijn voorhaven. „Alleen maar schadelijk Mr. J. van Leeuwen, optredende namens de Nederlandse Spoorwegen, gaf de Com missie Vergunningen Personenvervoer, die de aanvraag in eerste instantie afwees, vol komen gelijk. Hij hield vol, dat de be staande lijn IJmuiden-Amsterdam ruim schoots voldoende is, zodat concurrentie op het eindpuntvervoer alleen maar scha delijk zou zijn het tussenvervoer kan op de aangevraagde lijn nooit een eindpunt verbinding als door de heer Visman voor gesteld, rechtvaardigen. Hij verzocht dan De foyer van het Minerva-theater heeft thans een artistieke wandversiering ge kregen in de vorm van een aantal schil derijen, aquarellen, tekeningen, silhouetten en beeldhouwwerk, welke hiervoor door enige kunstenaars in bruikleen zijn afge staan. Het ligt in de bedoeling op deze wijze evenals in de Haarlemse schouwburg een permanente tentoonstelling te houden, waarbij de verschillende doeken van tijd tot .tijd door andere vervangen zullen wor den. Alle tentoongestelde kunstvoorwerpen zijn voor het publiek te koop, waarbij de bedrijfsleider van het theater, de heer L. Kubatz, gaarne zijn bemiddeling zal ver lenen. Aan deze expositie wordt deelgenomen door Dirk Harting, Dingeman Korf, me vrouw G. Loeff-van Someren Greve, Kees Mandersloot, Henriëtte Marcus, A. van Noort, Catherina Ruysenaars, Liesbeth Sayers, J. Spaling, A. Verhorst en Jan Wiegman. Verder vernamen wij, dat ook de Heem- steedse Kring van Beeldende Kunstenaars momenteel een schilderijententoonstelling voorbereidt, welke omstreeks Kerstmis in hotel „Het Wapen van Heemstede" gehou den zal worden. MAANDAG 7 DECEMBER Waalse" Kerk Interkerk. Hermann Zaiss Comité; bijeenkomst. 8 uur. Gebouw Zang en Vriendschap, Jansstraat 74: Bijeenkomst v. d. Grotere Wereld, 8 uur. Stadsschouw burg „Ik heb je lief, Valerie", „Rotterdams Toneel", 8 uur. City „De halfbloed", 14 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: Deze week jaar, 7 en 9.15 u. Minerva: „Tarzan in gevaar" gesloten. Roxy: „De zonen van de Muske tiers", 14 j., 8 uur. Rembrandt: „Rashomon", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „Betaalde lief de". 18 jaar, 7 en 9-15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Lido: Abbott en Costello ontmoeten captain Kidd", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 8 DECEMBER Stadsschouwburg: Spaanse dansavond, Su- sana Audeous en José Udaeta, 8 u- Minerva- theater: Noordhollands Philharmonisch Or kest, 7.45 uur. City: „De halfbloed", 14 jaar, 2.15, 7 en 9-15 uur. Frans Hals: Deze week gesloten. Roxy: „De zonen van de Muske tiers", 14 jaar, 2-30 en 8 uur. Rembrandt: „Rashomon", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Betaalde liefde", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Moulin Rouge" 18 jaar, 2, 6.45 en 9-15 uur. Lido: „Abbott en Costello ontmoeten Captain Kidd", alle leeft-, 2, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. De dienst van de N.Z.H. op Haarlem prees de heer Visman in zijn repliek onom wonden, maar over de bus op Egmond- Bergen was hij aanzienlijk minder enthou siast: die rijdt tenslotte maar drie, vier keer per dag en kan dus geen enkel nut voor het locale verkeer opleveren. Boven dien, zo betoogde de aanvrager, liggen de halteplaatsen van de Nederlandse Spoor wegen voor het nieuwe IJmuiden zo lang zamerhand dermate decentraal, dat ook het recht van de N.S. om zich op een ideale locale verbinding te beroemen, mag wor den aangevochten. En Amsterdam-Den Ilaag dan Naar aanleiding van de discussie over de concurrentie van de eventuele nieuwe lijn voor de Spoorwegen stelde een der Raadsleden de vraag, hoe deze angst te rijmen is met de instelling van een N.S.- bus tussen Amsterdam en Den Haag, die principieel op het eindpuntenvervoer is ingesteld. Hij kreeg ten antwoord, dat het hier een ontlasting van een te druk trein traject betrof. Gedeeltelijk parallel aan deze zaak loopt de strijd over de inmiddels aan de N.Z.H. verleende vergunning voor het „streek vervoer", waarbij de N.Z.H. gerechtigd werd ook het rayon, waaronder de IJpol ders vallen, te bedienen. De heer Visman is ook hiertegen in beroep gegaan, omdat hij de door hem voorgestelde lijn zag op geslokt in een gebied, dat door de N.Z.H. nimmer op de door hem nodig geachte wijze zal worden bediend. 99 Bert Voeten heeft in opdracht van de Nederlandse Comedie een nieuwe (en door geestige vondsten uitmuntendevertaling ven „Bataille de Dames" van Scribe en Legouvé gemaakt, welke thans onder de titel „Hart tegen hart" wordt vertoond. Dezer dagen heb ik er in de Amsterdamse Siadsschouwburg de tweede voorstellina van geziende première viel samen met die van .Marie Blanche" in Haarlem en bij die gelegenheid mogen constaterendat dit net iets meer dan honderd jaar oude blijspel nog maar weinig aan charme heeft ingeboet. Waaraan onmiddellijk toegevoegd dient te worden, dat deze indruk voor een belangrijk deel mede is te danken aan het de sfeer van de periode (het stuk speelt in IS. 17, in een aristocratisch milieu) weer kaatsende décor van Friso Wiegersma en dat deze charme er vrijwel de enige kwa liteit vormt. Vrijwel want het. leveren van critiek op dit oppervlakkige maakwerk van de toneelfabrikant Scribe moge dan gelijk staan met het intrappen van open deuren, men moet toch bewondering hebben voor de buitengewoon geraffineerde wendingen van de intrigue, al is het natuurlijk waar dat de brillante constructie hoofdzaak bleef en dat er van karaktertekening nauwelijks iets te bespeuren valt, hetgeen de snelle veroudering van zijn producten verklaart. Wat kan men ook anders verwachten van van een leverancier van vermaaksar- tikelen, die geen andere ambitie koesterde dan het publiek precies datgene te ver schaffen waar het om vroeg en die binnen de tien jaar een fortuin verdiende met zijn bijna vijfhonderd melodrama's en vaude villes, kluchten, balletten en opera-libret to's? Om originaliteit van denkbeelden of gegevens bekommerde hij zich geenszins. Die kocht hij eenvoudig van allerhande medewerkers, welke hij goed betaalde met een aandeel in de winst en met vermel ding van hun namen op het titelblad. Maar hoe dan ook, men koestert die begrensde bewondering wezenlijk in een tijd als de onze, waarin de kunst (of liever het am bacht) van het pakkend vertellen van een goed verhaal op het toneel te weinig be oefening vindt, de enkele geslaagde thril lers en een paar Engelse schrijvers (van Somerset Maugham en Noel Coward tot Priestley en Rattigan) niet te na gesproken. Voor wie „Bataille de Dames" niet kent en de nieuwe opvoering wil gaan zien, zou het niet aardig zijn als hier het verloop der verwikkeling werd naverteld en voor „kenners" is het overbodige moeite. En dus kan ik volstaan met er aan te herin neren, dat de handeling een heus "nog wel aardige misleiding van de politie in de da gen van de zogenaamde „witte terreur" in het tijdperk der Franse restauratie (onder Lodewijk de Achttiende) behelst. Fons Rademakers debuteerde er mee als regisseur bij het beroepstoneel en men kan niet anders dan hem met het resultaat gelukwensen. Hij, die als acteur reeds zo dikwijls bewees de waarde van het thea ter-effect te beseffen en het zwierige ge baar te beheersen, vond hier een kolfje naar zijn hand. Jammer genoeg kon Guus Hermus wegens ziekte de rol van de „on derduiker" Henri de Flavigneul niet ver vullen en moest hij daardoor tevens diens plaats innemen, hetgeen ongetwijfeld een handicap betekende. Het strekt hem tot ere, dat hiervan niets te merken was, of schoon zijn eigen optreden niet ideaal kan worden genoemd door de herinnering aan zijn Figaro ging trouwens iets van de pikanterie verloren. Met Mary Dresselhuys Waarschijnlijk is deze comedie in de eerste plaats op het répertoire genomen ten behoeve van Marv Dresselhuys, waarbij men vergat dat deze actrice door haar eigenaardige plastiek in een costuumstuk (natuurlijk met uitzondering van haar tra vestie in „Naar het u lijkt") over het al gemeen minder voldoet dan in modern emplooi. Het eerste bedrijf was dan ook tamelijk zwak, maar bijna alles wat daar op volgde maakte veel goed. Vooral in de gesprekken met de prefect (als hoedanig Joan Remmelts zich niet helemaal in zijn element gevoelde) speelde zij haar vrouwe lijke durf en scherpzinnigheid triomfante lijk uit, waarmee zij dan ook de gunst van het publiek veroverde. Naast haar hand haafde Winnifred Bosboom zich als het in ieder opzicht onervaren nichtje heel ver dienstelijk. Maar de grote verrassing van deze ple zierige voorstelling is de onthulling van het komische talent van Allard van der Scheer, die van de schutterige gelegèn- heidsdromer Gustave de Grignon zo'n kos telijk type maakte, dat hij bij zijn arresta tie als held-tegen-wil-en-dank met een hartelijk „open doekje" uitgeleide werd gedaan. Afgezien van een klein teveel aan articulatie was hel lanceren van zijn tekst volmaakt. En daarbij toonde hij mis schien zijn grootste verdienste een voor beeldig begrip voor de speelse werking der „terzijde", die bij ander gebruik zo gauw vervelend ouderwets aandoen. DAVID KONING De Sint Nicolaasvereniging „Onderling Genoegen," op gericht in 1908, heeft op waardige wijze Zaterdagmiddag in de Ge meentelijke Concertzaal twee kinderfeesten verzorgd. Het eerste, dat om een uur be gon, was bestemd voor kinderen van drie tot acht jaar, van wie er ongeveer zeshon derd aanwezig waren om te genieten van het bezoek van de Sint en een prachtige filmvoorstelling. Zij werden tijdens de fes tiviteiten rijkelijk voorzien van versnape ringen, en toen zij na enkele uren voldaan cle zaal verlieten, kregen zij een prachtig cadeau mee naar huis. Precies zo ging het met 't tweede feest, dat om zes uur begon en gegeven werd voor kinderen van acht tot vijftien jaar. Nu waren het ongeveer zevenhonderd kinde ren, die Sint Nicolaas begroetten en daar na getuige waren van de opvoering van een aardig toneelstuk. Ook zij werden verrast met snoepgoed en een geschenk. Het zevenmans orkestje, dat dit feest het 45ste sedert de oprichting met mu ziek opluisterde en daarmee de gebruike lijke gramofoonplaten verving, was een aanwinst. Voor de aanvang van het feest werd de heer G. Schaap, die reeds zestien jaar voorzitter van deze vereniging is, op hartelijke wijze gehuldigd. Kinderen van leden personeel NZHVM Sedert jaren worden kinderen van de leden van het personeel van de Noord Zuid Hollandse Vervoer Maatschappij uitge nodigd deel te nemen aan een Sint Nieo laasfeest. Er bestaat de vereniging Kinder vreugd, waarvan het bestuur actief is, dat het feest voorbereid. Zonder de steun van de directeur, de heer J. .J. Jurrissen, en leden van het personeel zou het niet moge lijk zijn de jeugd een feestelijke middag te bezorgen. Zaterdag waren enkele honder den kinderen in het Krelagehuis bijeen die prettige uren hebben beleefd. Sint Nicolaas bracht een bezoek en sprak vermanende en vriendelijke woorden. Voorts werd een film vertoond waarvoor de jeugd grote be langstelling had. Onder de bezoekers waren de heren J. J. Jurrissen en Th. Hetem. Tijdens het feest werd de jeugd getrac- teerd en de kinderen gingen met versna peringen naar huis. Feest in Kinderhuis Leden van het personeel van de Kousen- fabriek Hin hadden Zaterdagmiddag de leiding van het Sint Nieolaasfeest in het Kindertehuis van mevrouw F. Ducro Dijkstra aan de Schotersingel 81, in het kader van de speelgoedactie van de VARA. Een aantrekkelijk programma, bestaande uit accordécnmuziek en goochelen, werd de jeugd aangeboden. De kinderen, vijfenvijf tig in totaal, ontvingen ieder geschenken en bovendien werd het huis aangeboden vier sleeën, een hobbelpaard, een poppen kast. enzovoort. Mevrouw Ducro was zeer verrast door de vele goede gaven van het personeel van Hin. Meet aan een jaar geleden heeft 'de Haarlemse raad een bedrag van in totaal 116 duizend gulden ter beschikking gesteld voor de bouw en inrichting van drie kleed huizen, onderscheidenlijk op de gemeente lijke sportvelden aan de mr. Jan Gerritsz- laan, de Kleverlaan en de Van Oosten de Bruijnstraat. Het is echter met die plannen nog al een lijdensweg geweest: deze keer vonden Ge deputeerde Staten, mede op advies van de Rijksinspecteur voor de lichamelijke op voeding, de projecten niet te duur, maar eerder te goedkoop. Daarna is ér flink aan gedokterd, onder meer door de Sportraad. Onder meer werd overwogen, dat, nu toch veranderingen moesten worden aangebracht, ook douches in het bestek moesten worden opgenomen. In totaal zou het crediet dan met ruim 63 mille verhoogd moeten worden. B. en W. zijn van dat bedrag blijkbaar wel enigszins geschrokken,want het College heeft zich toen beraden om het plan voor lopig maar gedeeltelijk uit te voeren. Er HAARLEM, 5 December 1953 GEHUWD: 5 Dec., H. A. M. Botter en A. W. H. Honnebier. BEVALLEN van een Zoon: 4 Dec.. M. J. C. ScholtsDam; P. G. VrugtGordijn; 5 Dec.. W. van der WaalsHeuzen. BEVALLEN van een dochter: 4 Dec., J. G. BoersbroekBakker; M. C. de Groot Wessels. OVERLEDEN: 3, Dec., H. J. van der Laan, 85 j„ Barendsestraat; M. H. Offenberg, 51 j., Lorentzkade; 4. P. Out, 59 j„ Barbarossa- straat; B. J. V. van Hees, 80 j., Kamperlaan; J. G. M. van den Brinkvan de Laarschot, 85 j.. Hagestraat. was daartoe een gerede 'aanleiding, omdat over indeling en bestemming van alle reeds bestaande en nog aan té léggen velden in het Noordersportpark nog geen volledige zekerheid bestaat. Daarom wordt de raad voorgesteld voors hands volgens het gewijzigde plan alleen de kleedhuizen op de terreinen aan Klever laan en Van Oosten de Bruijnstraat uit te voeren, waarmee tezamen' ruim 121.000 gulden is gemoeid. Het reeds verleende crediet moet dus met ongeveer vijf miMe worden verhoogd. Wij vernamen nog dat onderzocht is, nu het interieur der kleedhuizen duurder is geworden, te bezuinigen op het uiterlijk. Onder meer is de suggestie gedaan de ge bouwtjes in hout op te trekken of in mon- tagebouw uit te voeren. Beide systemen bleken evenwel grote bezwaren te'hebben, terwijl bovendien op lange termijn door hogere onderhoudskosten etc. geen financieel voordeel van betekenis zou wor den verkregen. Op 1 Februari zal in Haarlem het be drijf van de N.V. Internationale Motoren en Rijwielenfabriek, waarvan de heer Ad. Petersen directeur is, op volle toeren draaien. Deze onderneming, welke thans nog in Schiedam is gevestigd, zal worden geves tigd in de ruimten van de vroegere kunst- harsfabriek aan de Maerten van Heems kerkstraat. Ongeveer dertig personen zul len er werk vinden, waarvan een gedeelte uit Schiedam overkomt. De verhuizing, die uiteraard in étappes plaats vindt, begint over veertien dagen. De N.V. Internationale Motoren- en Rij wielenfabriek vervaardigt in licentie ook bromfietsen. mm ItX vp mm De Amerikaanse duiker Ross Allen kwam tijdens een duik in een rivier een krokodil tegen, die hem aanviel. Ross greep de krokodil aan een poot, en drukte met een hand zijn zo gevaarlijke muil dicht. Hij slaapt erin het ondier onsehadelijk te maken. Men kan Anton Ruys en zijn „Vrije Toneel" ermee gelukwensen, geloof ik, dat zij de beschikking over het aardige blijspel „Es capade" van Roger MacDougall hebben gekregen. De eerste voorstellingen Za terdag en Zondag in het Centraal Theater te Amsterdam gege ven werden door het publiek met in stemming ontvangen. En terecht, zeker wat het tweede bedrijf be treft, dat een gang naar de schouwburg rijkelijk beloont. Het is alleen jammer, dat de hier te lande door zijn „Als het kindje binnenkomt" bekend geworden schrijver zijn „boodschap" met wat teveel pretentie heeft opgediend. Men komt namelijk even in de verleiding er serieus over te gaan nadenken en daar is het werkelijk niet te gen bestand. MacDougall heeft, blijkens zijn inleiding, in dit stuk tegen over elkaar „de verwarde, op compromis sen ingestelde houding van volwassenen" en „de directheid van denken en handelen, karakteristiek voor jeugd en ouderdom" willen stellen. Daarbij haalt hij en pasant nog allerlei andere problemen overhoop, zoals bijvoorbeeld de moeilijkheden van ouders als de kinderen niet langer hun samenbindende invloed uitoefenen, de ver houding tussen krant en lezers of op het gebied van opvoeding en politiek. Daarover zegt hij soms heel geestige dingen. Maar de hoofdzaak wordt toch gevormd door de nogal uiteenlopende manieren, waarop vader en zoons Hampden trachten de vrede te dienen. John Hampden, een veelgelezen auteur, doet dit door middel van een strijdbaar manifest, waarvoor hij steeds vergeefser handtekeningen van bevriende kunstenaars verzamelt, Zijn positie wordt niet weinig verzwakt als blijkt, dat hij niet eens in staat is de rust in zijn eigen gezin te bewaren. Zijn drie zoons, die men de gehele avond niet te zien krijgt, doch niettemin het mid delpunt van alle beroering vormen, doen het onder aanvoering van de oudste veel radicaler. Icarus Hampden heeft een door al zijn vrienden bekrachtigde brief opge steld met de volgende inhoud: „Wij leer lingen van de kostschool te Ferndale wen sen niet de kinderen van enige andere school te doden. En dit dunkt ons de re- ductio ad absurdum van de oorlog....". Om dit epistel op een internationaal de aan dacht trekkende manier onder de aandacht van de UNO te brengen, ontvreemdt hij een particulier vliegtuig, dat hij in zijn vrije tijd heeft leren besturen. Het heeft geen enkele zin om het be trekkelijk spannende verloop van de £e-- beurtenissen te beschrijven. Het zijn trou wens de bijzaken, die de bekoring van dit in spitsvondige dialogen geschreven stuk uitmaken. En deze kwamen onder de zeer evenwichtige regie van Bob de Lange bij zonder goed tot hun recht. Het moet een uiterst zorgvuldige voorbereiding hebben gevergd om niet in het laatste bedrijf de balans te laten doorslaan naar het lar moyante of naar het al te kluchtige. Daar door bleef het een plezierige vertoning, ongeacht de vele onwaarschijnlijkheden en het in deze vorm onhoudbare pacifisme. Men moet hier echter niet te diep op in gaan. De schrijver heeft geen systeem voor een duurzame vrede willen leveren. Hij poogde slechts (en naar het zich laat aan zien met succes) de eenvoudige hunkering daarnaar te vertolken met daaraan gekop peld een beroep op ieders persoonlijk ver antwoordelijkheidsbesef. Zichtbare hoofdpersonen in dit met zijn gezonde humor veel hilariteit verwekken de door Ton van Duinhoven in pakkend Nederlands vertaalde blijspel zijn de ouders van de ondernemende jongelingen. Bob de Lange was (als een tweede Cees Laseur) de ideale vertolker voor de bombastisch optredende egocentrische John Hampden, die met een blinddoek om zijn hoofd vol hele en halve wijsheid in zijn huis rond loopt, onstuimig in zijn telkens gekrenkt gevoel voor rechtvaardigheid een man die alles beter weet en niets van zijn on middellijke omgeving begrijpt, maar door het voorbeeld van zijn kinderen tot beter inzicht wordt gebracht. Ann Hasekamp was verrassend goed als de bezorgde echtgenote. Zij leverde geenszins een creatie waarover men nog jaren spreken zal, maar precies de vrouw die zij wezen moest. Wim van den Brink liet weer eens een prachtig staaltje van typeerkunst zien, dit- keer als een voor alles plichtsbetrachtende directeur van een kostschool, een droge op voeder, maar met voldoende humor in reserve om sympathiek aan te doen. Ton van Duinhoven kwam in een geheel nieu we gedaante voor het voetlicht als een door het leven teleurgestelde, aan de drank ver slingerde journalist, met een zachte kern Door Zeven dagen Haarlem De leden van de personeelsvereniging „Krelagehuis", die Vrijdagavond in verga dering bijeen waren zetten in verband met de noodkreet, die wij Vrijdag in „Zeven dagen Haarlem" plaatsten en waarin ver teld werd over een Haarlemse invalide, die zijn invaliditeitsrente (f 73.50) verloren had, spontaan een inzameling op touw, welke tot gevolg had, dat Zaterdag een bedrag van f 74 aan de gedupeerde kon worden overgedragen. „Hoe verheugd en ontroerd ik was", schrijft de gelukkige bejaarde, „behoeft geen betoog. Het is een Sint Nieolaasfeest bij uitnemendheid voor mij geworden en ik wil nogmaals mijn diepe dankbaarheid te genover de leden van de personeelsver eniging „Krelagehuis" uitspreken." En hij besluit zijn brief met de woordent „Het geloof in Sint Nicolaas is weer in mij te ruggekeerd". Ann Hasekamp en Bob de Lange als het echtpaar Hampden in Escapade" vc Roger MacDougall. van van menselijkheid onder zijn oppervlakkig cynisme. Voortreffelijk was Ben Hulsman als de blindelings op de meningen van zijn doortastende en wijsgerige vriend bouwen de scholier en verder moeten nog Sara Keyblom, Marianne van Waveren, Henny Orri, de kleine Detlev Pohls en de zich in een ongelukkig uitgevallen rol niet erg op zijn gemak gevoelende Eric van Ingen wor den genoemd Wim Vesseur ontwierp de fraaie décors. DAVID KONING. De 65-jarige koopman Q. W. uit Noord- wijkerhout kreeg Zaterdagmorgen vroeg al een onprettige Sint Nicolaasverrassing, daar hij.omstreeks tien uur in de ochtend ter hoogte van de Berkenrodesteeg met zijn motorbakfiets in het koude Spaarnewater belandde. W. was, gezeten op zijn bakfiets, bezig zijn rem bij te stellen. Het voertuig zwenk te plotseling naar rechts en reed met be stuurder en al het Spaarne in. De motor bakfiets is bij deze val niet gekanteld, zo dat de onfortuinlijke koopman, die, met zi.in hoofd en schouders boven het water uitstekend, nog op het zadel zat, door ijlings toegeschoten omstanders op het droge kon worden gebracht. Ook zijn bak fiets werd door het hulpvaardige publiek op de wal getrokken. Een dokter constateerde, dat W. geen na delige gevolgen van het ongeval had on dervonden. Hij is met de politie-auto naar cle bus voor Noordwijkerhout gebracht..De bakfiets werd niet beschadigd. Zaterdagnamiddag hebben de dertig kin deren in het kindertehuis „Rachel Steyn" van de stichting kindertehuizen „Wees een Zegen", dat gelegen is aan cle Hoge Duin en Daalseweg te Overveen, weer een stra lend St. Nieolaasfeest genoten, waaraan zij zeker nog lang zullen terug denken. In dit tehuis zijn op dit ogenblik dertig kin deren in de leeftijd van drieëneenhalf tot ruim elf jaar bijeen. Sint-Nicolaas en zijn zwarte knecht wer den welkom geheten door de directrice van het Rachel Steynhuis, zuster M. J. Buré. Het feest werd vervolgens in de grote hall van het gebouw gehouden. Dank zij de medewerking van de N.V. Droste, kon aan alle meisjes en jongens een cho coladeletter A worden uitgereikt. Nadat alle kinderen de Sint de hand hadden gedrukt en hun goede en kwade activiteiten waren vermeld en dit ge schiedde niet altijd zonder dat de tra nen te voorschijn kwamen wilden de jongens iets voor de goede Sint terugdoen: zij voerden een toneelstuk over het leven van Willem Teil op. Daarna kwam het ongetwijfeld grootse ogenblik van deze Sint Nicolaasviering: de uitdeling van de ruim 'zeventig geschen ken, variërend van poppen en wiegjes tot auto's en garages en meer van dit voor de jeugd zo aardige speelgoed. Deze cadeaux werden vervaardigd dopr de afdeling Haar lem van „Jonge Strijd", een jeugdafdeling van het N.V.V., onder leiding van de heer B. van As. Men heeft hieraan ongeveer tien weken gewerkt. Twintig leden van de vereniging, meisjes en jongens van veer tien tot drieëntwintig jaar, hebben onder leiding van de handenarbeidleider de heer Van As en van de heer G. H. van Eerden de plannen om het kindertehuis te adopte ren verwezenlijkt. Het vorige jaar trok Jonge Strijd ook al naar Overveen, toen is een landelijke actie van de Vara voor speelgoed voor kindertehuizen op touw gezet. In die tien weken kwamen de leden van de Jonge Strijd elke Vrijdagavond (en soms ook op Woensdagavond) gedurende tweeëneenhalf uur bijeen in hun clublo kaal in de school aan het Klein Heilig land en werd er oud speelgoed hersteld en nieuw vervaardigd. Dit kon geschieden doordat de meubelfabriek „Het Westen" aan de Spaarndammerweg en de firma Beijnes hiervoor welwillend triplex be schikbaar stelden. Dit werd door de Jonge Strijd omgetoverd in auto's, garages, een kruiwagen, paard en wagens, poppenledi- kant en wat al niet meer. Bovendien kon cle heer Van Eerden op de feestelijke bij eenkomst aan zuster Buré vertellen, dat de Vara had geschreven een bedrag van vijf endertig gulden te zullen schenken. Dit be drag is bestemd om voor de oudere kin deren, voor wie speelgoed geen aantrek kelijkheid meer bezit, een boek te kopen. Bovendien had Jonge Strijd de geschen ken cle vorige week nog tentoongesteld en daarmede werd drieënveertig gulden bij een gebracht. Dit bedrag werd gebruikt om een tractatie voor de kinderen van Wees een Zegen te kopen. De glundere gezichten van de meisjes en jongens moet voor de makers van de ca deaux voldoende zijn geweest om de dank naar waarde te schatten.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8