Drie eilanden-plan komt weer in studie Bouw van een kernreactor in Nederland PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws Schertscandidaten zonder tal voor Frans presidentschap Rijksbijdrage van 8} millioen gulden voor 1954 „A l'Elysée" De radio geeft Woensdag Afdamming van zeegaten tussen Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland ió het zo Caffeine in thee DINSDAG 8 DECEMBER 1953 Ook Ferdinand Lop zveer van de partij Gevallenen van 7 Decern- ber-divisie herdacht Wilde zwijnen in het Gooi Nieuwe Zondagswet in werking getreden Verzending van zeepost Kerkelijk Nieuws Stroomopwekking door windmolens V.J (Van onze correspondent in Parijs) De tijd begint op te schieten naar de verkiezingen voor het Franse president schap, waarvan de datum op 17 December is vastgesteld. Voor de goede orde zij er op gewezen, dat het hier geen directe ver kiezingen door het volk betreft, in welk feit natuurlijk ook de verklaring schuilt van het zeer merkbare verschil in politieke temperatuur met Amerika aan de voor avond van de presidentsverkiezing. Uiter lijk bemerkt men in Frankrijk helemaal niets van de gebeurtenissen, die op til zijn. Men moet in de politieke menagerie zelf doordringen om geivaar te worden, dat er iets bijzonders aan de hand is. De nieuwe president moet namelijk door de gezamen lijke politici worden aangewezen, dat wil zeggen door de leden van de beide kamers, Nationale Vergadering en Raad der Repu bliekdie in Versailles bijeen zullen ko men en dan, evenals in Amerika, als „con gres" worden aangeduid. Hoewel het de parlementariërs zijn, die 1- practisch altijd uit hun eigen midden de nieuwe president benoemen, geeft toch de grondwet alle Fransen (van beide sexen) de vrijheid zich candidaat te stel len. Hetgeen dan ook al in vrij grote getale is gebeurd. De beroemdste candidaat voor élke zetel, die in enig hoog lichaam vrij komt, is wel Ferdinand Lop, filosoof en schertsfiguur uit de Parijse studentenwijk, het Quartier Latin. Hij is natuurlijk ook nu weer van de partij en Lop brengt thans zijn dagen door met het afleggen van be zoeken bij mensen, die wat in de politieke melk te brokken hebben en die hem dan maar beleefd laten praten. Want Ferdinand, die zijn presidentiële troonrede al op zak draagt, is zelf ook een hoogstvriendelijk man, die niettemin erg boos kan worden, zodra hij vermoedt dat ge hem misschien eens niet helemaal au sérieux zoudt kun nen nemen. Bij de voorzitter van de Kamer, Edou- ard Herriot, die zelf niet in aanmerking wenst te komen, zijn al een tweehonderd brieven binnengekomen van candidaten van het genre Lop. Wat er met al die aan biedingen geschiedt? Ze krijgen allemaal een briefje terug om hen erop te wijzen, dat iedere candidaat persoonlijk zijn circa duizend kiezers van zijn voornemens op de hoogte heeft te stellen. Dit vergt een uitgave van 1000 x frs. 15 voor de post zegels frs. 15.000 en de zeer grote meer derheid blijkt daarvoor terug te deinzen. Vandaar dat de meesten maar proberen langs andere wegen bekendheid te verwer ven: in vergaderingen, door persoonlijke visites en natuurlijk via de pers. Vreemde candidaten In verband daarmede hebben wij nu weer met veel genoegen kennis mogen ma ken met een fors aantal Franse geestelijke nazaten van de onsterfelijke Don Quichot- te, lieden, die hartstochtelijk in zichzelf geloven en er heilig van overtuigd zijn in hun eentje dat bolwerk van parlementaire behoudzucht wel even te kunnen nemen. Prettige mensen, die je weer eens wat moed geven in het Franse leven. Verscheidenen verklaren zich er bewust van te zijn een goddelijke zending te ver vullen voor het behoud van Frankrijk, en die hebben evenals Jeanne d'Arc, dan ook meestal wel bovenaardse stemmen verno men. Een 69-jarige bontwerker met een adellijke naam heeft zelfs al een nieuwe constitutie ontworpen. Een knap stuk werk, dat gesymboliseerd wordt door een ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Twee de Adventsstonde. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Musette- trio. 13.40 Platen. 15;05 Omroep-orkest en solist. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Klankbeeld. 18.10 Platen. 18.15 Meer dan 'n halve kip en olie bollen, causerie. 18.30 R.V.U.: Jeugd in de branding. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespre king. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.50 Twee violen en orgel. 20.00 Radio krant. 20.20 Strijkorkest. 21.05 Christelijk sociaal nu, causerie. 21.25 Platen. 21.45 Cau serie over Jordanië. 21.55 Meisjsekoor. 22.10 Voordracht. 22.25 Pianorecital. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7 33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnasteik. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Metropole-orkest. 13.45 De weg omhoog, causerie. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdeoncert. 17.15 Dans muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Sociale zorg in Suriname. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 19 00 Voor de kinderen. 19.10 Politieke cau serie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Concert gebouw-orkest en solist. 21.05 Utrecht naar de stembus. 21.15 Plautus' Blijspel „De Bluf fer", causerie. 21.20 „De Bluffer", hoorspel. 22.30 Orgel en viool. 22.45 Gletschers, cau serie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbeircht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.40 Platen. 16.30 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Klankbeeld. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse koorwerken. 20.00 De schoentjes van de keizerin, hoorspel. 21.20 Platen. 21.30 Orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Poly- phone-muziek. 22.45 Platen, 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. De Voedsel en Land bouw Organisatie der Verenigde Naties. Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224 m.). Griekse tempel, waarvan de vier zuilen (arbeid, industrie, economie en landbouw) een halve wereldbol dragen, waarop hij het woord „vrede" heeft geschreven. Een mijnwerker uit Noord-Frankrijk, die door zijn collega's anticiperend al „le président" wordt genoemd, stelt zich voor op het Ely- sée een nijdige strijd tegen alle belastin gen te gaan voeren. Hij wil ook het aantal parlementariërs drastisch besnoeien en het komt ons voor, dat het als een lichte psy chologische fout in zijn campagne mag worden aangemerkt dat hij dat voornemen nu al openbaar heeft willen maken. Daar mee heeft hij bovendien het effect van de verrassing licht onderschat, maar overi gens dienen wij de hovaardige schijn te vermijden een candidaat voor het Franse presidentschap de les te willen lezen. Dat laten we liever over aan zijn vrouw, die publiekelijk verklaarde, dat ze vindt dat de aardigheid nu wel lang genoeg ge duurd heeft. Vorige week heb ik notabene zelf de was moeten doen zo luidde haar commen taar, omdat Abel zich er plotseling te hoog voor schijnt te achten. Jeugd en ouderdom Natuurlijk is er ook een caféhouder on der de gegadigden, Pierre Daunay, een sportieve kerel van negenendertig jaar. Zijn jeugd beschouwt hij als zijn sterkste troef. Je moet niet te oud zijn als je met de Koningin van Engeland wilt dansen, zo heeft hij een tikkeltje mysterieus en met een knipoogje opgemerkt. Raphael Fontanier wenst daarentegen de traditie van wat meer bejaarde presidenten te eer biedigen. Hij is de zeventig al gepasseerd en sinds een jaar of wat als voormalig mijnwerker gepensionneerd. Het motief van z ij n candidatuur: „Het leeglopen be gint te vervelen En dan is er tenslotte ook nog Raymond Tiercelin, die zijn campagne vermoedelijk wel met de meeste voortvarendheid en ernst ter hand heeft genomen. Hij heeft een oude schrijfmachine op de kop getikt om daar lange brieven op te tikken, gericht aan alle parlementsleden. „De hemel ge biedt", schrijft hij daarin, „mij voor het Elysée beschikbaar te stellen, ofschoon ik daar persoonlijk helemaal niets voor voel". Monsieur Raymond is er onwrikbaar van verzekerd dat hij hët is die verkozen zal worden. En geen van zijn kennissen oi familieleden durft hem tegen te spreken Tijdens een korte plechtigheid op de Dam is Maandag door vertegenwoordigers van oud-strijders der 7 December-Divisie een krans gelegd voor de urn, gevuld met In donesische aarde, ter nagedachtenis der gevallenen van de 7 December-Divisie. Deze kranslegging geschiedde door gene- raal-majoor b.d'. H. J. J. W. Dürst Britt, generaal-majoor b.d. E. Engles en soldaat W. Dijk, in tegenwoordigheid van depu taties van de verschillende brigades, waar-' uit de 7 December-Divisie was samenge steld. Generaal Dürst Britt hield een korte toespraak. Hij herinnerde aan een zinsnede uit de Troonrede, waarin gewezen wordt op het regeringsbeleid dat gericht is op het onderhouden van goede betrekkin een met Indonesië en deze te verbeteren. „Dit heeft onze instemming," aldus de generaal, „maar dan wordt dit ook van de zijde van Indonesië verwacht. Nog steeds pakken zich meer wolken boven Indonesië samen. Ook in Indonesië hoort men stemmen op gaan voor een betere samenwerking met Nederland. Aan ons en aan hen heeft het niet gelegen, dat de toestand in Indonesië thans niet is, zoals deze moet zijn." Hij i hoopte dat de bestaande tegenstellingen en misverstanden tussen de beide landen uit de weg zullen worden geruimd ter ver krijging van een betere verstandhouding tussen Indonesië en Nederland, in het be lang van beide landen. Dan zullen de ge vallenen niet vergeefs hun offer hebben gebracht. Hierna werd nog het woord gevoerd door de veldprediker ds. W. P. Kramer en de vloot-aalmoezenier H. A. M. Verhoeven. Nadat ook familieleden van de gevalle nen gelegenheid hadden gekregen hun bloemen en kransen bij de urn te depone ren, werd een minuut stilte in acht geno men, gevolgd door een taptoe, uitgevoerd door de Koninklijke Militaire Kapel. De plechtigheid werd besloten met het hijsen van de Nederlandse vlag en het spelen van het Wilhelmus. Op verscheidene plaatsen in het Gooi zijn de laatste dagen wilde zwijnen waar genomen. In de buurt van Lage Vuurse hebben jagers jacht gemaakt op een dier van naar schatting 300 pond, zonder succes evenwel. Twee suppoosten van het Elysée, de zetel van de Franse president, openen de deuren van het paleis, maar voor wie? De minister van Verkeer en Waterstaat, mi. J. Algera, heeft aan het Technish Bureau der Domeinen opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid tot uitvoering van het zogenaamde Drie eilandenplan, dat ruim f 40 millioen zal kosten en dat de samenvoeging van Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland omvat. Men zou dan een dam moeten leg gen door de Zandkreek tussen Noord- en Zuid-Beveland, en een dam door het Veerse Gat tussen Walcheren en Noord- Beveland. Er zijn zeer vele waterstaatkundige pro blemen aan de uitwerking van dit plan verbonden. Een der belangrijkste vragen is, waar de afsluitdijken moeten komen en De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bij de Tweede Ka mer een nota van wijzigingen op de be groting van zijn departement voor 1954 ingediend. Daarin wordt een bedrag van 8.500.000 genoemd voor bouw- en inrich tingskosten van een kernreactor in Neder land. Dit is de helft van het voor 1954 be nodigde bedrag van 17 millioen gulden voor de investeringen in het kernreactor project. Bij suppletoire wijziging zal wor den voorgesteld 8 millioen gulden daarvan ten laste van het hoofdstuk Economische Zaken van de rijksbegroting 1954 te bren gen wegens het belangrijke economische aspect van dit project. De minister herinnert eraan, dat de ach terstand, die na de oorlog in ons land op het gebied der wetenschap bleek te be staan, op verschillende gebieden der we tenschap leidde tot een bundeling van alle beschikbare krachten. Op deze wijze kwam in het voorjaar van 1946 de Stichting voor Fundamenteel Onderzoek van de Materie (F.O.M.) tot stand. De oprichters hoogleraren in de phy- sica en de toenmalige minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen hoop ten door een coördinatie van het kern- ADVERTENT1E De nieuwe Zondagswet is Maandag in werking getreden. Zij bepaalt onder meer dat bij Algemene Maatregel van Bestuur voorstellingen en dergelijke zullen worden aangewezen, welke niet als vermakelijk heden in de zin der wet zullen worden aangemerkt. Hetzelfde is het geval ten aanzien van optochten en openluchtb ij een - komsten. Tevens is een Koninklijk Besluit verschenen waarin worde bepaald, dat niet als openbare vermakelijkheden in de zin van de Zondagswet zullen worden be schouwd: toneelvoorstellingen, filmvoor stellingen, concerten en andere openbare bijeenkomsten, welke in besloten ruimten worden gehouden en de geestelijke, zede lijke of culturele verheffing of ontwikke ling van het publiek ten doel hebben. Niet als optochten of bijeenkomsten in de open lucht in de zin van de Zondags wet zullen worden beschouwd: Optochten of bijeenkomsten in de open lucht met een godsdienstig karakter en wandelóptochten, welke niet door muziek worden begeleid. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Nieuw Guinea en Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (14 Dec.); naar de Ned. Antillen: m.s. „Hecuba" (16 Dec.); naar Suriname: m.s. „Bonaire" (21 Dec.); naar Zuid-Afrika en Z. W.-Afrika: m.s. „Bloemfontein" (15 Dec.); naar Canada: m.s. „Noordam" (17 Dec.); naar Zuid- Amerika: s.s. „Uruguay Star" (14 Dec.); naar Brazilië: m.s. „Alnati" (16 Dec.); naar Australië: s.s. „Orion" (14 Dec.); naar Nieuw Zeeland via Engeland 12 Dec. physisch onderzoek aan de universiteiten en daarbuiten op korte termijn in staat te zijn Nederland althans op dit gebied der wetenschap een waardige plaats te laten innemen. Van den beginne af stond hun hierbij voor ogen, dat ook de industrie de gelegenheid moest worden geboden deel te nemen aan de werkzaamheden. Deze samenwerking met het bedrijfsleven kwam tot stand in het Instituut voor Kern- physisch Onderzoek. De samenwerking met Noorwegen, die in 1951 geregeld werd, opende voor ons land voor het eerst de mogelijkheid om die onderzoeken uit te breiden tot splitsing van atoomkernen in een kernreactor te Kjeller in Noorwegen. Dat aan Nederland voor de bouw hier van slechts een geringe bijdrage in geld werd gevraagd, valt te verklaren, doordat zijn aandeel in de kosten grotendeels kon worden volstaan met een reeds vóór de oorlog aangeschafte hoeveelheid uranium. Inmiddels zijn de door de F.O.M. ver richte onderzoeken in een zodanig stadium van ontwikkeling gekomen, dat de vraag werd gesteld of niet moest worden over gegaan tot de bouw van een proefreactor in Nederland voor het leren kennen en op lossen van de problemen, waarvoor men bij de economisch verantwoorde omzettng van de atoomenergie wordt gesteld. Samenwerking met bedrijfsleven Na bestudering van de verschillende bij dit project optredende problemen is de F.O.M. tot de conclusie gekomen, dat mits wetenschap en bedrijfs- le ven. s a m en werken —.Nederland tech nisch in staat is ëen proefreactor te bouwen. De bouw. van de reactor acht men gèWenst omdat slechts op deze wijze de voor de verdere ontwikkeling van de kernphysica nodige ervaring zal kunnen worden verkregen. Omdat ook andere landen op dit terrein een grote activiteit ontplooien, acht men het reeds op economische gronden ge wenst, dat spoedig met de voorberei ding van de bouw wordt begonnen. Zwaar water uit Noorwegen Noorwegen is bereid het voor het reac tor-project onmisbare zware water te leveren. Dit aanbod geldt echter niet voor onbepaalde tijd. Het is daarom gewenst spoedig een beslissing te nemen. Met het bedrijfsleven zal overleg wor den gepleegd om te komen tot een samen werking op gelijke basis bij de uitvoering van deze plannen. De kosten voor de bouw van een proei- reactor worden op het ogenblik geschat op 28 millioen gulden, waarvan een groot deel nodig is voor de aankoop van het vereiste zware water. Voor 1954 zal naar. schat ting een bedrag van 17 millioen gulden en voor 1955-1956 van 11 millioen gulden no dig zijn. Bij een gelijke verdeling der kos ten zal dus van het rijk in 1954 een bij drage nodig zijn van 8,5 millioen gulden. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft be langstelling voor de omzetting van kern energie in andere bruikbare vormen van energie. Deze belangstelling voor het kernenerge tisch onderzoek moge, behalve uit de be reidheid om wetenschappelijke krachten beschikbaar te stellen, blijken uit de finan ciële steun, welke de n.v. Kema reeds ver leend heeft en uit de bereidheid van an dere takken van het bedrijfsleven, een financiële bijdrage in de exploitatiekosten voor het kernenergetisch onderzoek van de F.O.M. te geven van 400.000.per jaar gedurende een periode van drie jaren. Hierbij is echter de financiering van het nieuwe kernreactor-project nog buiten be schouwing gelaten. 34. Nu de politie hem niet geloven wilde, probeerde Panda de heer Kresus zelf voor de komende inbraak te waarschuwen. Dus begaf hij zich naar het adres, dat Joris hem had opgegeven en belde aan. De deur werd geopend door een deftige huisknecht, die al bij voorbaat zijn hoofd schudde. „Nee", zei hij, „niets nodig. Wij zijn voor zien van stofzuigers, radiotoestellen en Perzische tapijtjes en bovendien kopen wij niet aan de deur". „Nee, nee!", riep Panda toen de huisknecht de deur reeds wilde sluiten, „ik kom niet om iets te verkopen, ik wilde mijnheer Kresus spreken". Mijn heer is niet thuis", was het antwoord, „c indien het uw bedoeling is, hem een ver zekering op ie dringen, dan kan ik bij voorbaat zeggen, dat„Maar luister dan toch", riep Panda geprikkeld, „ik kom om mijnheer Kresus te waarschuwen, dat er een inbraak bij hem zal worden ge pleegd en„Dus TOCH een verzeke ringsagent", stelde de bediende vast, „be spaar mij de rest van uw betoog; wij wen sen GEEN verzekering tegen inbraak af te sluiten!!" En met deze woorden sloeg hij de deur met een bons voor Panda's neus dicht. waar dijkdichtingen tot stand zouden kun nen worden gebracht. Ook zal moeten wor den nagegaan waar eventueel gemalen en sluizen gebouwd dienen .te worden. Men heeft inmiddels de indruk, dat het afzonderlijke plan om het Noord-Sloe in te dijken van de baan is. De kosten waren ge raamd op zeseneenhalf millioen, maar het rijk achtte het, juist vanwege het Drie eilanden-plan, beter, eerst de uitvoerbaar heid van dit Drie eilanden-plan te doen onderzoeken. Bij uitvoering van het Drie eilanden-plan kan worden gerekend op een landaanwinst van globaal 2000 tot 2500 hectare. Er zou den ongeveer 800 agrariërs een bestaan kunnen vinden. De verkeersverbindingen zouden kunnen worden verbeterd. Zowel van Goes als van Middelburg uit zou men met een auto in ongeveer 20 minuten mid den op Noord-Beveland kunnen zijn. De vaartijden van de provinciale boot zouden belangrijk bekort kunnen worden. De Oostelijke afsluitdam zou volgens het plan door de Zandkreek kunnen worden gelegd tussen Katshoek en de Oostelijke punt van de Oost-Bevelandpolder. Des kundigen zijn het niet geheel eens over de plaats waar men de Westelijke afsluitdam door het Veerse Gat zou moeten leggen, ten Noorden van het stadje Veere of ten Zuid- Oosten er van. In het eerste geval zal door de in te dijken grond een kanaalbedding moeten worden gegraven, want het kanaal door Walcheren zal zijn functie moeten kunnen behouden. Bovendien is dit nood zakelijk voor de vissersschepen van Veere. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Ede (vac. J. H. Cir kel) J. v. d. Heuvel te Schoonhoven, die bedankte voor Hasselt en voor Huizen (N.H.) (vac. W. Vroegindewey). Bedankt voor Doorn D. v. Heyst te Om men. Aangenomen naar Amerongen J. de Jager te Jutphaas. Geref. kerken Beroepen te Klazienaveen M. N. de Wolf te Oosterend (T.). Tweetal te Amsterdam-W. (vac. F. Guil- laume): dr. F. H. von Meyenfeldt te Amers foort en drs. A. Verschoor te Vlissingen. Aangenomen naar Harlingen A. J. v. Sluijs te 's-Gravenhage-W. die bedankte voor Doorn. Bedankt voor Boornbergum Joh. Lever te Sybrandaburen. Chr. Geref. kerken Tweetal te Rotterdam-C. (vac. J. P. Geels): L. S. den Boer te 's-Gravenhage- W. en J. C. van Maris te Haarlem-N. Beroepen te-Ouderkerk a. d. Amstel C. Noorgegraaf te 's-Gravendeel. Enkele jaren geleden ziin reeds proeven genomen, teneinde te onderzoeken in hoe verre de bestaande windmolens kunnen worden gebruikt voor de opwekking van eleetriciteit. Bij die proeven is gebleken dat vooral de graanmolens vrij eenvoudig voor electrici- teitsopwekking geschikt zijn te maken. De investeringskosten bedragen per molen drie- tot vijfduizend gulden. De directies van de electriciteitsbedrijven hebben zich bereid verklaard de door de molens gepro duceerde eleetriciteit op te riemen tegen een vergoeding van 3 cent per kWh. Aan gezien het rijk eer. renteloos crediet wil verstrekken zijn de investerings- en on derhoudskosten gedekt, maar er blijft de eerste tien jaren niets over om de extra bedieningskosten en een redelijke onder nemersbeloning te betalen. Daarvoor heeft de Stichting Electriciteitsopwekking door Windmolens de provinciale besturen ver zocht een bijzondere vergoeding te verle nen van 2 cent per kWh. Per jaar zal iedere molen 15.009 tot 25.000 kWh. kunnen leveren. VOOR ADVERTENTIE MODERNE COIFFURES NAAR MOLENDIJK'S DAMESKAPSALONS Santpoorterplcin 1 - Buslijn 3-4- Tel. 19706 Haarlem Prijs. Mevrouw Churchill is heden pet vliegtuig naar Stockholm vertrokken, waar zij voor haar man de hem toege. kende Nobelprijs voor litteratuur over het jaar 1953 in ontvangst zal nemen. Mevrouw Churchill wordt Zaterdag weer in Groot-Brittannië terug ver' wacht. Zij zal in Stockholm een rede houden namens haar echtgenoot, door hem geschreven voor hij vertrok naar de Bermuda-conferentie. Beschuldiging. Het communistische pers. bureau „Nieuw China" heeft Maandag een voorlopig rapport van het Chinese Rode Kruis gepubliceerd, waarin ge- zegd wordt, dat 17.000 Koreaanse en Chinese krijgsgevangenen door Arneri- kaanse strijdkrachten zijn vermoord in de periode van Januari tot October 1953. Deze mensen zouden zijn gedood met „bajonetten, automatische gewe ren, karabijnen, lichte en zware machi. negeweren, handgranaten, gasbommen, vlammenwerpers, pantserwagens, tanks, door levend verbranden, wurgen enzo- voorts", zo wordt in het rapport mede- gedeeld. Bezorgdheid. De Algemene Vergadering van de UNO heeft Maandag met tegen 5 stemmen (Sovjet-blok) bij zes onthoudingen een resolutie goedge keurd, waarin „ernstige en voortduren de bezorgdheid" wordt uitgesproken naar aanleiding van gegevens, volgens welke meer dan 300.000 Duitse, Japanse en Italiaanse vermiste krijgsgevangenen nog worden gevangen gehouden in com munistische landen. De vergadering deed voorts een „dringend beroep" op alle landen die nog niet hebben geant woord op vragen omtrent nog niet ge- repatrieerden van de speciale UNO- commissie voor krijgsgevangenen, zulks alsnog te doen. Ontevreden. Een Sovjet-missie, die een onderzoek heeft ingesteld naar het mo reel in Oost-Duitsland, heeft zich, naar het West-Duitse persbureau DPA mede deelt, niet tevreden verklaard over de pogingen die van officiële zijde gedaan worden om de arbeiders tot sympathie voor de regering te brengen. De missie was samengesteld uit leden van de com munistische partij en de vakverenigin gen. Een der leden, Tsjinitsjiv, zeide, dat de communistische organisaties geen kans hebben gezien de meerderheid van de arbeiders te winnen voor de vredes- strijd en voor de regering. Ingestort. Emmanuel Faes zette zich op 24 November in een café te Gent achter de piano met het vaste voornemen het wereldrecord pianospelen te breken, dat op naam stond van de Duitser Heinz Arntz met 275 uur. Zondag heeft Faes, na 270 uur onafgebroken gespeeld te hebben, zijn poging echter moeten op geven, omdat hij een instorting kreeg. De dokter meent, dat hij wel meer dan 270 uur nodig zal hebben om weer de oude te worden. Advies. De politieke commissie van de UNO heeft Maandagavond aanbevolen, dat de Algemene Vergadering op reces zal gaan, wanneer zij haar huidige werkzaamheden heeft beëindigd, maar weer bijeen zal word-en geroepen, in dien de ontwikkelingen in Korea dit vereisen. Verwacht wordt, dat de Alge mene Vergadering binnen enkele dagen met haar werk gereed zal zijn. Het be sluit van de politieke commissie was •vervat in een Indisch-Braziliaanse compromis-resolutie en werd genomen met 55 tegen nul stemmen bij vijf ont houdingen (de Sovjet-groep). Versterking. Sadath Ali Khan, de parle mentaire secretaris van de Indische eerste-minister, Nehroe, heeft Maandag gezegd, dat de Portugezen hun strijd krachten in het gebied van Goa, een Portugese nederzetting aan de Indische kust, hebben versterkt, en voorzien van meer uitrusting, waaronder tanks en artillerie. Lente. Het lente-achtige weer van de laat ste weken heeft in vele delen van Euro- pa tot nadelige gevolgen geleid. Oosten rijkse papierfabrieken zijn ges-loten we- gens de droogte en Franse hotelhouders maken zich zorgen over het winter- sportseizoen. In de Oostenrijkse Alpen ligt beneden 2.000 meter geen sneeuw, hoewel het wintersportseizoen reeds in volle gang zou moeten zijn. Radio Boe dapest heeft een beroep op de bevol king' gedaan om zuinig te zijn met wa ter. Als gevolg van het uitblijven van sneeuw verwachten Franse verzeke ringsmaatschappijen dit jaar echter minder aanspraken van skiërs. Verle den jaar kwamen in totaal 1.500 Franse wintersport-enthousiasten naar huis met een been of een arm in het gips. Umoet voor de aardigheid in gezelschap eens langs uw neus verkondigen dal thee caffeine bevat. Onmiddellijk zult u dan worden terechtgeivezen met de opmer king dat caffeine in koffie zit en dat thee de theïne bevat. Wanneer u er plezier in heeft, kunt u uw opponenten dan nog meer op stang jagen door te verzekeren dat er in thee zelfs meer caffeine zit dan in kof fie, en de praktijk zal u in het gelijk stel len. te aan looizuur, dat 15 tot 19% van de droge stof bedraagt. In sterke thee geeft dit looizuur-caffeinecomplex die typische wrange smaak die echter ogenblikkelijk verdwijnt door toevoeging van enkele drup pels melk. De melk-eiwitten slaan het looi zuur ogenblikkelijk neer. Nu m.oeten we niet denken, dat thee vol komen onschadelijk is, want arbeiders in Egypte weten van de minderwaardige stof thee zulke sterke extracten te bereiden, dat velen er door vergiftigd worden en er Gewoonlijk beweegt het percentage caf- lichamelijk onder lijden. feïne in koffie zich niet boven 1 maar de verschillende theesoorten blijken vaak een veel hoger percentage te be vatten. De hoeveelheid caffeine in Javaanse en Chinese thee bedraagt soms 2,8 en kan bij de Indische soorten zelfs tot 3,2 oplopen. Toch weten we allen, dat de uitwerking van thee totaal anders is dan die van koffie en dat vrijwel niemand een slapeloze nacht zal hebben na het gebruik van drie, vier of desnoods zes koppen thee. Eenzelfde hoeveelheid koffie vóór het slapen gaan zou de meesten onzer de gehele nacht uit de slaap houden. Nu moeten we beginnen met op te mer ken dat thee in het algemeen zó slap wordt gedronken dat van het hogere caffeïnege- halte in het algemeen weinig of niets te merken zou zijn. Maar ook bij een sterke thee-concentratie zou blijken dat het hogere gehalte aan caffeine een totaal andere uit werking heeft dan bij eenzelfde koffie- concentratie. Zoals we de vorige maal heb ben gezien, werkt bij de koffie de cafeol mee, die in thee ontbreekt en waardoor thee dus geen koffiesmaak heeft maar bovendien wordt in thee de opname van caffeine tegengegaan door het hoge gehal- Het zou kunnen, dat ondanks alle nadruk die we hierop pogen te leggen, toch niet wilt geloven dat thee een groot percentage caffeine bevat. We mogen u dan verwijzen naar de caffeine industrie in de Verenigde Sta ten, die uit Indische en Chi nese thee-afval pure caffeine bereidt. Het zou ook mogelijk zijn. dat v. na het voor gaande van mening bent dat theobromine een stof is die alleen in thee thuis hoort. Ook dat blijkt niet juist, want uit cacao- afval wordt eveneens theobromine gewon nen en daaruit wordt dan weer caffeine afgescheiden. Zodat we de caffeine in kof fie, thee en cacao kunnen aantreffen, ter wijl het grootste percentage in thee voor komt. Nu wilde een lezer ook nog weten wat we allemaal naar binnen krijgen bij het roken van een cigar et. Wel, dat is héél wat. Maar de opsomming daarvan is vrij vervelend, zodat u tijdig gewaarschuwd bent. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2