„Ik heb je lief, Valérie" Agenda voor Haarlem Sinterklaas was dit jaar bijzonder kooplustig VRIJ NEDERLAND Een Eeuw Geleden Golden Fiction Grotere omzetten Begunstiging door het weer Diefstal bankbiljetten in enkele uren opgelost Schuman pleit voor Europa Toe is het ontstaan? Mensen en boeken Verlenging van het Atlantisch verdrag? Blijspel van Achard met Ko van Dijk Als u vandaag... Minder faillissementen dan vorig jaar Onder ons gezegd: toch maar liever Veertien dagen voor diefstal van gevonden spoorkaartje Groningens centrum wordt verbouwd Ed. Hoornik redacteur van „De Gids" A. M. de Jongstraat -\ Cambodjaanse minister afgetreden Motorschip „Eendracht" strandde op Turkse kust Dit woord: AJAKKES J U:t de Opregte Haarlemsche Courant van 8 December 1853 DINSDAG 8 DECEMBER 1953 „Nous irons a Valparaiso.van Mar cel Achard de Franse auteur, die alleen reeds om zijn weemoedig bekoorlijke Jean de la lube" onze duurzame genegen heid verdient is in de vertaling van Frouke de Waard onder de inderdaad zeer toepasselijke titel „Ik heb je lief, Valérie" door het Rotterdams Toneel ondeij regie van Ko van Dijk tot vertoning gebracht. Het stuk werd in 1948 geschreven en stond reeds geruime tijd op het répertoire, doch pas Zondag had de première in de Maas stad plaats. De eerste persbeoordelingen waren over het algemeen niet zo gunstig, om het zacht uit te drukken. Maar nu ik gisteravond de opvoering in de Haarlemse Schouwburg heb gezien, moet ik verklaren van die reacties niet veel te begrijpen. Niemand zal ook maar een ogenblik in ernst willen beweren, dat dit een volmaakt geslaagd blijspel is, doch men kan er veel en hartelijk bij lachen en zich (waarom niet?) laten vertederen door een vleugje poëzie. Drie van de vier bedrijven spelen zich volgens een reeds dikwijls met succes be proefd recept in de rechtszaal af. Een koopvaardij-officier en zijn jonge geliefde worden verdacht van moord op de echt genote van eerstgenoemde. Door de ge beurtenissen in de proloog weet men, dat zij onschuldig zijn. Het wordt niet hele maal duidelijk, of Achard met deze luid ruchtige zitting een parodie op de behan deling van de zogenaamde „crimes pas- sionnéls" in Frankrijk heeft willen le veren. In ieder geval is het een nogal buitenissige procedure met een zeer voor ingenomen officier van Justitie, waarbij de beschuldigden zich te pas en te onpas met de verklaringen der getuigen be moeien, voor zover zij zich niet onledig houden met twisten of minnekozen. Maar wat doet dat ertoe? Niemand twijfelt im mers aan de afloop. De verdedigers be hoeven dan ook nauwelijks op te treden, want in laatste instantie is het immers de liefde zelf, die hier terecht staat. En deze is zo zuiver, dat men haar niet anders dan onschuldig kan noemen, ondanks alle let ters van de wet en maatschappelijke con venties. Alleen met de figuur van de eerste vrouw heeft Achard niet goed raad gewe ten. Het was misschien beter geweest als men haar helemaal niet te zien had gekre gen. Zoals Georgette Reyewski haar voor ons deed leven, begrijpt men niet hoe de knappe stuurman het achttien jaar met haar heeft uitgehouden, zelfs al weet men dat hij „in iedere haven zijn liefje had" voor hij de enige ware ontmoette. Ko van Dijk en Andrea Domburg waren de tortel duiven in de verdachtenbank, met harten zo vol van geluk, dat er geen plaats is voor kwade gevoelens. Zoals men die twee daai zag zitten, behoefde het werkelijk geen nader betoog dat zij die hele rechtspraak niet au sérieux namen, want er straalde een weliswaar geenszins heilige, maar daarom niet minder heerlijke onschuld van dit tweetal uit. Vooral de rollen der getuigen boden kos telijke gelegenheden tot komische typerin gen, waarvan achtereenvolgens Lucas Wensing, Eli Blom, Ad Noyons, Nell Knoop en Leo de Hartogh een dankbaar gebruik maakten, al ging er door hun breedsprakig heid soms meer tijd verloren dan drama tisch verantwoord was, waarvoor men uiteraard de schrijver verantwoordelijk moet stellen. Ko van Dijk had als regisseur deze zitting heel slagvaardig in scène gezet met een scherp oog voor het kluchtige dé tail en voor de Franse inslag, die hij in zijn eigen creatie trouwens nog poogde te ver sterken door een zangerig zinsaccent. Min der gelukkig was het soms de gang van zaken onnodig remmende ingrijpen van de advocaten, van wie vooral Wim Hoddes nogal traag zijn reacties lanceerde. Ellen de Thouars trad weinig op de voorgrond. Daartegenover stond een wat al te fel pa thetische officier van Max Croiset, wiens ADVERT EN TIE de administratie verwittigt, ont vangt u de nog die, jaar ver schijnende nummers van HET WEEKBLAD gratis, indien u zich aanmeldt voor een kwartaal- of jaarabon nement met ingang van 1 Ja nuari 1954. De prijs is laag (ƒ3,30 per kw.; ƒ13.20 per jaan van dit weekblad, dat hoog wordt gewaardeerd om zijn eerlijke voorlichting zijn vrije meningsuiting zijn verantwoorde ontspanning. U behoeft slechis een briefkaart te sturen, even op te bellen of uw opdracht te vermelden op het girostrookje en u ontvangt reeds het nummer van deze week. Adres: Raamgracht 4, Amster dam-C. Tel 32600 Postgiro 135176 DINSDAG 8 DECEMBER Stadsschouwburg: Spaanse dansavond, Su- rana Audeous en José Udaeta, 8 uur. Miner- va-theater: Noordhollands Philharmonisch Orkest, 7.45 uur. City: „De halfbloed", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Deze week gesloten. Roxy: „De zonen van de Muske tiers", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Rasho- mon", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Be taalde liefde", 18 jaar, 7 eli 9.15 uur. Luxor: Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Abbott en Costello ontmoeten Cap tain Kidd", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 9 DECEMBER •Kapel Minahassastraat: Stichting „Petra"; spreker P. D. Bardelmeyer, 8 uur. City: „De halfbloed", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Deze week gesloten. Roxy: „De zonen van de Musketiers", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Rashomon", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 915 uur. Palace: „Betaalde liefde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u,ur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 2. 6.45, en 9.15 uur. Lido: „Abbott en Costello" ontmoeten Captain Kidd", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Alexander's Ragtime Band", 14 jaar, 2.30 en 8.15 uur. snerpend stemgeluid zijn houding onge loofwaardiger maakte dan de bedoeling was. Apart moet melding worden gemaakt van de kostelijk laconieke wijze, waarop Johan Fiolet de president van de rechtbank een rol van misschien nog geen pagina tekst tot een opvallend monument van wijze, menselijke rust in het tumult wist te maken. Coba Kelling was een bedrijvige tante in het eerste bedrijf en Steye van Brandenberg slaagde erin de broer-met complexen zo geloofwaardig te houden als de nogal schematisch-geforceerde situaties vereisten. Zodat ik, samenvattend, kan herhalen: een acceptabele voorstelling van een plezierig stuk. DAVID KONING Het aantal in Nederland uitgesproken faillissementen in November 1953 bedraagt 109 (138), namelijk in Nocmdholland (zon der Amsterdam) 15 (17), Amsterdam 15 (22)., Zuidholland (zonder Den Haag en Rotterdam) 12 (13), Den Haag 10 (16), Rotterdiam. 5 (12), Utrecht 4 (9), Gelder land 12 (15), Noord-Brabant 15 (14), Limburg 7 (7), Zeeland 1 (2), Friesland 3 (5), Groningen 4 (2), Drente 2 (2) en Overijsel 6 (2). Het totaal aantal uitgesproken faillisse menten van 1 Januari 1953 tot en met 30 November 1953 bedraagt 148b (1723). De tussen geplaatste cijfers zijn die van de zelfde periode van 1952. ADVERTENTIE Een gulden genieting voor 80 ct. De politierechter te Amsterdam heeft bij verstek de Amsterdammei: J. V. veroor deeld tot veertien dagen gevangenisstraf wegens diefstal van een gevonden spoor kaartje. Op 30 Augustus had de verdachte in de hal van het Centraal Station te Am sterdam een retourbiljet AmsterdamDen Haag gevonden. Hij wilde het kaartje door een vriend bij het loket laten inwisselen. De lokettist was echter reeds door de ver liezer van de vermissing op de hoogte ge steld. De vinder en zijn vriend werden aan gehouden. De politierechter veroordeelde de vriend wegens heling tot drie dagen hechtenis. Hoofdwacht staat het verkeer in de weg In de gemeenteraad van Groningen heeft burgemeester Tuin medegedeeld, dat het wederopbouwplan van Groningen door minister Witte is goedgekeurd met uitzon dering van de luchtbrug tussen het oude en het nieuw te bouwen gemeentehuis en het afbreken van de Hoofdwacht, het ern stig beschadigde renaissancegebouwtje aan de voet van de Martinitoren. Op aanraden van minister Witte heeft het gemeentebestuur overleg gepleegd met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Deze staat niet op het standpunt dat een bovengrondse verbin ding tussen het oude en het nieuwe stad huis moet wórden afgewezen, al kan hij de voorgestelde vormgeving moeilijk aan vaarden. Ook ten aanzien van de Hoofdwacht bleek minister Cals begrip te hebben voor de motieven die hebben geleid tot de con clusie van B. en W. van Groningen, dat terwille van het verkeer de Hoofdwacht zal moeten verdwijnen. De minister heeft zich echter afgevraagd of met volledige in achtneming van de verkeersbelangen toch niet een oplossing zou zijn te vinden, zodat de typisch Groningse Hoofdwacht zou kunnen worden her-bouwd. B. en W. zijn. van oordeel dat verwacht mag worden, dat in 1954 met de uitvoering van '-iet stadhuisplan zal kunnen worden begonnen. Er is naar hun mening een re delijke grond voor het vertrouwen dat het alsnog te plegen overleg tot een bevredi gend resultaat zal leiden. De dichter Ed. Hoornik is toegetreden tot de redactie van De Gids, het oudste letterkundige tijdschrift van Nederland, dat sinds 1950 in Utrecht werd gepubli ceerd (door W. de Haan N.V.) maar met ingang van Januari 1954 weer zal worden opgenomen in het fonds van de Amster damse uitgeverij P. N. van Kempen en Zn., waar het al eerder, meer dan een eeuw lang, gastvrijheid heeft genoten. De redac tie wordt verder gevormd door Anton van Duinkerken, prof. dr. B. A. van Groningen, Emmy van Lokhorst, prof. mr. A. N. Mo lenaar en Bert Voeten. Redacteur-secre taris is prof. dr. E. J. Dijksterhuis. Als vaste chroniquers van Nederlandse poëzie en proza zullen optreden Hendrik de Vries en Alfred Kossmann. Kronieken over Fran se, Engelse, Amerikaanse en Duitse litte ratuur worden verzorgd door Pierre H. Dubois, G. Sötemann, Adriaan van dei- Veen en Ch. Wentinck. In de nieuwe jaar gang zal het dagboek van Jan Slauerhoff worden gepubliceerd. Maandag is in de nieuwe Tuinstad-Slo- termeer te Amsterdam-West in een der straten het bord aangebracht met de naam van de in de laatste wereldoorlog gefusil leerde schrijver A. M. de Jong. Haarlems winkeliers halen na Sinterklaas even diep adem en zetten zich dan weer in postuur achter de toonbanken en bij de vitrines om kalm en hoffelijk de drukte voor de komende Kerstdagen onder ogen tc zien. Maar in die korte tijd om op adem te kunnen komen kunnen zij dit jaar voldaan om zich heen zien: de grote kindervriend was zeer kooplustig en in de meeste zaken waren de omzetten groter dan het vorige jaar. Vooral in de binnenstad hecht men grote betekenis aan het weer dat dit jaar uitzonderingsgewijs velen zelfs verlokte tot een kuiertje langs de pralende étalages. Wanneer echter tengevolge van het weer een stroom van kooplustigen naar de bin nenstad is gekomen en daar zijn geld heeft besteed, dan zou de weerslag daarvan te merken moeten zijn geweest in de buurtzaken, welke buiten het centrum liggen. Deze is in sommige gevallen wel gebleken, maar zeker geen regel geweest. Integen deel, óók meer aan de buitenkant van de stad zijn goede zaken gedaan. Er is dus in het algemeen meer besteed dan het vorig jaar en van een verplaatsing van de vraag van buiten naar de binnen stad die dus builen het centrum gevoeld zou moeten zijn is niet overtuigend ge bleken. Kan het zeer gunstige weer dan toch nog een oorzaak geweest zijn van de grotere omzetten? In dit opzicht verdient de mening die wij in een groot warenhuis opvingen, vermelding: de mensen hebben (vooral vergeleken bij het vorig jaar) nog nauwelijks kosten aan brandstoffen gehad, zodat zij meer konden uitgeven. Dat de hogere omzetten in ieder geval verband houden met het gunstige weer, staat wel vast. De warenhuizen, de boekhandel en de speelgoedzaken beleven thans de „ruil- dagen", de gebruikelijke nasleep van het verrassingselement op strooiavond: de ge heimhouding tussen de gevers onderling is zo perfect, dat er doub'ures worden ge maakt. Dat kan uiteraard vooral gebeuren met artikelen, waarop van de zijde der winkeliers speciaal de aandacht is geves tigd of, bijvoorbeeld in de boekhandel, met best-sellers. Men rekent er in de winkels altijd maar op. Doublures komen ieder jaar veelvuldig voor. Banketbakkers schatten hun omzetten ruim dertig percent hoger dan het vorig jaar en dat weegt ruimschoots op tegen de eveneens grotere kosten, die in hun bedrijf noodzakelijk waren (extra personeel en speciale verpakkingen). Vooral in de bin nenstad is zeer veel afgenomen, zo zelfs dat daar wel gemeend werd dat andere bakkerijen daar wellicht onder geleden zouden hebben. In buurtzaken was een dergelijke beïnvloeding van de kopers- stroom door het weer wel gevreesd, en er werd zelfs mee gerekend, maar mocht deze invloed zich inderdaad hebben doen gei den, dan is zij toch wel beperkt geweest. Ook de omzetten van grote bakkerij bedrij ven waren veel hoger dan het vorig jaar. „Wij hebben de laatste maanden reeds ge leidelijk de vraag naar banket zien stijgen en het begin van deze maand vormde daar natuurlijk een hoogtepunt in", zo zei een woordvoerder van een dergelijk bedrijf, „we hebben trouwens min of meer even redig daaraan het broodverbruik iets zien afnemen." Banket, speculaas, suikergoed en marsepein- en chocoladewerk hand haafden hun begerenswaardigheid, maar taai-taai daalt nog steeds in de gratie.Vindt men het te taai worden? Boeken In de boekhandel is het zeer druk ge weest, maar de belangstelling van het nubliek bleef beperkt tot de bekende,goed kope succeswerken en de pocket- en an dere series. „Litteratuur is er eigenlijk nauwelijks gekocht, onze voorlichting was nauwelijks nodig, de mensen wisten het al en stevenden onmiddellijk naar de Simon Carmiggeltjes, de Annie Schmidtjes en de Kannetjes" (zoals exemplaren van een boekje van Wim Kan omschreven werden). „Allemaal heel aardig werk, maar je zou als boekhandelaar toch liever een ruimer belangstelling zien," zo hoorden wij in een van deze zaken. „Hoe enorm de belang stelling was blijkt overigens wel uit het feit dat wij van goedkope werkjes er zó veel verkochten, dat onze omzet nog groter was dan anders." In de warenhuizen zijn zeer goede zaken gedaan: dichte drommen kooers en kijkers die later als kopers zouden terugkeren PNOMPENH A.F.P.) De Cambod jaanse minister van Buitenlandse Zaken, Hak Mongsjeng, heeft Maandag zijn ont slag ingediend, na teruggekeerd te zijn uit Parijs, waar hij zijn land op de jongste vergadering van de hoge raad der Franse Unie vertegenwoordigde. Premier Sjan Nak verklaarde tegenover een correspondent van A.F.P.dat de af tredende minister had erkend op de con ferentie zijn instructies te hebben over treden, die verband hielden met afschaf fing van de financiële en douane-unie tussen Cambodja, Laos, Vietnam en Frank rijk. liet bestuur van de Nederlandse Radio Unie heeft de heer D. Repko, directeur van de A.V.R.O., benoemd tot commissaris voor personele en sociale zaken der N.R.U. De heer Repko volgt drs. G. J. Ligthart van de V.P.R.O. op, die dit commissariaat tijdelijk vervulde sinds het heengaan als technisch commissairs van de heer W. Vogt. Bijhet Na tonale Monument, op de Dam te Amsterdam had Maandag de jaarlijkse kranslegging plaats door de 7 December-Divisie. De krans werd gelegd door van links naar rechts: generaal-majoor b.d. E. Engl.es, soldaat B. Dijk en generaal-majoor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt. maakten werken onder hoogspanning noodzakelijk. In het algemèen is opgevallen dat het publiek meer aandacht en ook eventueel meer geld over had voor betere kwalitei ten hetgeen ook in de specifieke manu facturenzaken is gebleken. Vooral de grote warenhuizen hebben ook van de avond- „ont"-sluiting in de laatste week vóór Sin terklaas volop geprofiteerd. De tabakshandelaren hebben eveneens de indruk dat er in hun zaken meer besteed is dan het vorig jaar. Vooral de grotere hoeveelheden in één verpakking vonden heel vlot aftrek. (Vandaar misschien de opmerking van één hunner: „we hebben meer verkocht en het toch minder druk gehad"?) Overigens was ook in deze bran che door het mooie weer een middelpunt zoekende kracht gevreesd, die de uit het centrum gelegen zaken zou schaden. Er zijn inderdaad zaken die dit gemerkt heb ben, maar het was ook alweer zeker geen regel. De algemene indruk is in ieder geval gunstig. Met alle respect voor zijn koop kracht zien de winkeliers hem gaan, de goede oude heilige. Hij bezorgt niet alleen brave en stoute kinderen vaak verrassin gen, maar ook vaak de middenstand. En nu zijn wervelend habijt en de barokkon krul van zijn staf om de hoek verdwenen zijn, verschijnt het sparregroen in de étala ges. Nieuwe verwachtingen maken plaats voor de oude, die in de Sinterklaasdrukte veelal zijn overtroffen. Een twintigjarige bediende van de af deling verificatie van de N.V. Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem is Vrijdag door de Haarlemse politie aangehouden onder verdenking elf bankbiljetten van honderd gulden te heb ben verduisterd. Het meisje, dat waarschijnlijk in een opwelling heeft gehandeld en zich de ge volgen van haar daad niet heeft gereali seerd, zou de biljetten hebben ontvreemd uit een door haar te controleren bundeltje biljetten uit een nog niet in circulatie ge brachte serie. Nu is de werkwijze van de afdeling controle van de firma Enschedé zo, dat dergelijke diefstallen op korte ter mijn altijd achterhaald worden. In dit geval kon de verdachte in enkele uren door de bedriifspolitie in sa menwerking met de Haarlemse recherche worden gevonden. Het meisje, dat kort tevoren door een val een hersenschudding had opgelopen, heeft de biljetten aan een echtpaar gege ven, dat op zijn beurt een vijfjarig meisje met een exemplaar naar een bakker stuur de om te wisselen. De bakker, die het bil jet uiteraard niet kende en zich bovendien erover verwonderde dat het kind, dat uit een min-vermogend milieu komt, met zo'n sroo' bedrag aankwam, heeft toen aan de politie gevraagd of die het biljet ook kende. Zo kwam de zaak uit; het vinden van de verdachte die in Amsterdam woont was toen nog een kwestie van tijd. Het meisje is inmiddels door de Officier op vrije voeten gesteld. LUXEMBURG (A.N.P.) „Europa heeft geen tijd te verliezen. Om Europa te redden zal er snel gehandeld moeten worden, want wij verkeren in een gevaarlijke positie tus sen twee wereldmachten, waarvan de een naar expansie en ideologische verovering streeft, terwijl de ander de leiding heeft verworven bij de verdediging van de vrij heid," aldus heeft de voormalige Franse minister van Buitenlandse Zaken. Robert Schuman gisteravond in een rede te Luxem burg verklaard. Onder zijn toehoorders be vonden zich de leden van de ministerraad der Europese Kolen- en Staalgemeenschap, die hier vergadert en die van het Hoge Ge zagsorgaan. Hij verklaarde dat, om normaal te kun nen leven en ons normaal te kunnen ont wikkelen, wij ons nu moeten ontdoen van de economische barrières, die tijdelijk hun nut kunnen hebben gehad, maar nu ver ouderd zijn en alleen moeilijkheden en werkloosheid veroorzaken. Onder die bar rières rekende hij ook wat hij noemde: „Het protectionisme van de vakverenigin gen", dat de vrije verplaatsing van arbei ders verhindert. Wij willen geen „uitvoer van werkloosheid" zoals sommigen het noemen, zei hij, maar wij willen dat het mogelijk wordt om arbeidskrachten, die op de ene plaats overbodig zijn, op de andere plaats^ nuttig te gebruiken. De tegenstanders van Europese integratie wees Schuman er op, dat de souvereiniteit van de afzonderlijke landen, geen gevaar loopt. „Verenigen betekent niet samensmel ten," zei hij. Het Europese streven is ge richt niet op het vormen van een natie, maar op een samenstel van naties, op ge meenschappelijke actie van souvereine staten, die elk hun eigen meester zullen blijven en hun eigen verantwoordelijkheid zullen behouden. Het 2613 ton metende motorschip „Een dracht" van de rederij „James Smith en Zoonen" te Rotterdam, dat op weg was met een lading erts en stukgoed van Tekirdag naar Ismit (bij Istanboel) is Zaterdag bij Ismit aan de grond gelopen tijdens mist. Aanvankelijk kon de sleepboot, die assi stentie wilde gaan verlenen, door cle mist met uitvaren, doch naderhand is het de sleepboot gelukt de „Eendracht" te be reiken.. De mensen hebben kennelijk steeds behoefte aan krachttermen, aan woor den waardoor zij aan sterke gevoelens uiting kunnen geven. Wij spreken dan van vloeken, dat eigenlijk: jammeren betekent. Maar omdat vloeken onbe hoorlijk is en wij toch lucht willen geven aan het gevoel van schrik, pijn, weerzin, woede dat ons bevangt, wor den de vloeken verbasterd. Zo gebruikte men vroeger het woord Gans voor Gods: Gans doot, Gans lijden is eigenlijk: bij de dood, bij het lijden van God (Chris tus). Zulk een basterdvloek is ook: ajakkes, waarmee men zijn afkeer wil uitdrukken. In de vorm van ajasses is de afkomst: ah, Jezus al duidelijker zicht- oaar. Juist daarom is de vorm ajasses tot ajakkes vervormd. Er is een zinloos woord ontstaan, dat niet meer als vloek kan worden veroordeeld, maar waarvan y^le gevoelswaarde is gebleven. Nu al die boeken, al die nieuwe boeken, bij tientallen en bij honderden over de ge hele wereld worden uitgestrooid; nu ik verbijsterd de uitstalkasten der boekhan delaren, de bonte pocketkleurenvelden der kiosken, de catalogi bekijk: hoe is het alle maal een beetje bij te houden voor wie, in vier talen dan nog wel, met viermaal zo'n brede stroom, althans van iets wil kennis nemen dat meedrijft in die papieren ri vier?. nu stel ik mij zelf wel de vraag, of het nog kan. Niet dat bijhouden van de „letterkunde" lofwaardig is. Het is evenmin nuttig als mogelijk. Wie nog zoveel meesterwerken dier wereldletterkunde ongelezen liet ais ik behoeft zich ëiaenliik om al het nieuwe niet te bekommeren. Ik heb iuist voor de eerste maal „Oorlog en Vrede" van Tolstoï gelezen. Nu begrijp ik des te duidelijker dat ik daarvoor duizend „nieuwe" of „nieu were" boeken ongelezen laten mag. Maar het wonderlijke bij mij is, dat hoe volwas- sener en dus: hoe minder onwijs ik word, de litteratuur steeds meer litteratuur wordt en steeds minder met het boeiende, be klemmende leven krijgt uit te staan. Jarenlang ben ik een groot en verwoed lezer geweest. In de gymnasiumtijd mis schien wel het ongeordendst, 't meest en het geestdriftigst. In de studententijd ook nog in hoge mate, maar toen begon het leven toch al beslag te leggen op de geest en de tijd. Nu is, zuiver litterair gezien, wel een dieptepunt bereikt: de erkenning mag wor den neergeschreven dat de mensen in de wereld om mij heen en de gebeurtenissen in deze wereld nu en vroeger mij on eindig me"r boeien dan het „verhaal", hoe schoon ook gedaan. Wie de letterkunde niet aanwendt voor een (overigens niet onbegrijpelijke) vlucht uit de alledaagse werkelijkheid, die ziet juist in de werke lijkheid stof tot lezen en overdenken ge noeg en dikwijls is het de vraag of wat de wereld en de mensheid op haar dagelijkse gang overkomt niet meer, veel meer, de kennisneming waard is dan bijna alle boe ken uit de stroom. Het is voor wie veel en veelziidig gelezen heeft een moeilijke erkenning, te zeggen dat de verslagen van wat er, elke dag weer. in het land en in cle wei-eld geschiedt hem meer boeien dan de zielëcönflièten, de ver rukkingen. de ervaringen der figuren die de litteratuur vullen. Dien in mijn hart hoon ik, dat ik in deze ervaring slechts een minimale groep ver tegenwoordig. Want de liefde voor de litteratuur heeft mii zolang beheerst dat ik mij ?cb=am voor het begin van ontrouw aan mijzelf. ELIAS. Uit Parijs verluidt dat president Eisen hower en premier Churchill Maandag een Frans verzoek bestudeerden, waarin ge vraagd wordt om steun voor een verlen ging van de tijdsduur van het Atlantisch pact tot 50 jaar in plaats van 20 jaar. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Georges Bidault heeft dit verzoek Zondag gedaan tijdens de besprekingen over de Europese Verdedigingsgemeen schap. Bidault heeft Churchill en Eisenhower medegedeeeld. dat hij het voorstel de vol gende week zou indienen bij de Atlantische raad in Parijs. Gewoonlijk welingelichte bronnen te Bonn zeiden dat de conferentie van de Grote Vier waarschijnlijk gehouden zal worden in het geallieerde contrölegebouw in de Amerikaanse sector te Berlijn, daar dit de enige plaats voor een conferentie zou zijn, die zowel voor de Sovjet-Unie als voor het Westen aanvaardbaar is. Het Oost-Duitse nationale front, waarbij alle politieke partijen en massa-organisa ties zijn aangesloten heeft Maandag een beroep op zijn „voorlichtingsafdelingen" gedaan om te verzekeren, dat „de stem van het Duitse volk" wordt gehoord op de voorgestelde vier-mogendhedenbespreking te Berlijn. Volgens het blad van het Amerikaanse hoge commissariaat in Duitsland, „Neue Zeitung', zijn de communisten van plan massa-demonstraties in Oost-Berlijn en protestacties van werklozen in West-Ber- lijn te organiseren. PARIJS. De bekommering over den Turksch-Russischen oorlog is verminderd, nu het winter-getijde de krijgsverrigtin- gen belemmert en de luchtgesteldheid vele ziekten onder de wederzijdsche troepen heeft doen uitbreken. De Turken zouden hunne troepen uit Kallfat hebben terug getrokken, nadat de soldaten hadden ge mor'". over hunne onvoldoende bekleeding. De Turksche staatsman Namik Bassa is alhier aangekomen om eene geldleening te sluiten. Hij spreekt cle Fransche taal met de meeste gemakkelijkheid en is door de kapitalisten met veel onderscheiding bejegend. 7,ij leggen echter weinig gezind heid aan den dag Turkije tegemoet te komen. Het is alhier bekend geworden, dat de zeer aanzienlijke geldsommen, welke voor den Keizer van Rusland in de Engelsche Bank berustten, daaruit geligt zijn en over Rotterdam naar Petersburg zijn ver scheept.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5