Zandvoorts burgemeester beëdigde leden van jeugd-verkeersbrigade Kleine meerderheid Haarlemse sigarenwinkeliers voor handhaving Kort en bondig TAXI? Bel 13000 „Le Moulin Rouge" zonder cancan Een bril? FEDERMANN NATUURLIJK* Propagandafilm voor de bollen Hulp aan Stille Armen edele vorm van Charitas cÏBrieven aan de redactie DINSDAG 8 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „De Ghristenreis naar de eeuwigheid" Loonzakje ging met oud papier de kachel in J G. Vooges gehuldigd Het carillon speelt De Dinsdagmiddagsluiting Burgerlijke Stand van Haarlem Binnenstad aan de beurt voor bevolkingsonderzoek Sint Nicolaas de gast van Haarlemse Loopschool Vergunning voor opjaagstation Wethouder Angenent: L. Bouwman sprak op K.V.P.-vergadering „Harlemia" viert Zaterdag twaalfde lustrum KLM-auto rijdt op propaangas Hulporganisatie bij watersnood in Zuidholland I In het politiebureau van Zandvoort vond Maandagmiddag door Zandvoorts burge meester, mr. II. M. van Fenema, de instal latie plaats van de jeugdverkeersbrigadiers, die na een opleiding door de verkeers- brigade van de Zandvoortse politie, waar mede speciaal de heer H. de Hoop was be last, thans in staat worden geacht, de ver keersregeling bij de scholen op zich te nemen. Bij deze installatie waren de hoof den der scholen aanwezig; 27 jeugdige ver- keers-agentjes, door de schoolhoofden uit de hoogste klassen aangewezen, kwamen voor deze installatie in aanmerking. De korpschef van politie, de heer H. P. Huijsman, leidde de burgemeester met een kort woord in en memoreerde, dat het ge wicht van dit ogenblik wel bleek uit het feit, dat de burgemeester persoonlijk deze installatie wilde verrichten. In een geestige toespraak richtte de bur gemeester zich daarna tot de jongelui. „Dit is geen grapje," zei mr. Van Fenema, „doch een belangrijke, een bijna volwassen-men- sen-taak. Een jeugdbrigadier krijgt macht en bevoegdheid en daarom is het uitermate belangrijk, dat zijn aanwijzingen worden opgevolgd en aan zijn signalen aandacht wordt besteed." Spreker wees er vervolgens op, dat van deze macht geen misbruik mag worden ge maakt en dat men met overleg zal dienen te handelen, waarbij spreker er de nadruk oplegde, dat de Zandvoortse jeugdverkeers brigade geplaatst wordt op het gevaarlijk ste en meest gecompliceerde kruispunt van ADVERTENTIE Het was maar een klein gezelschap dat gistermiddag in het zaaltje waar gemeen lijk de Haarlemse politierechter zijn ser moenen houdt, was tezamen gekomen voor het bijwonen van wat met een groot woord de verificatievergadering in het faillisse ment van de vennootschap onder firma „Moulin rouge" heette. Tezamen vertegenwoordigden deze men sen nog geen vijftien mille van de 72.278,72 aan passiva, waar tegenover de curator, mr. B. J. Lambers, bij 2782,30 de optelling der activa had moeten sluiten. De lieden die er wel waren behoorden voor een deel tot degenen die de firmanten van de prettent in het Florapark geld had den geleend, variërende van bedragen van driehonderd gulden tot zes mille, voor een ander deel waren het kleine middenstan ders, zoals de slager die er voor zeshon- derdvier gulden „in zat" en de melkhan delaar, die nog honderdtien gulden te vor deren had. De loodgieter had een strop van een dikke achthonderd gulden, het bedrijf dat de verwarming had gemonteerd van ruim duizend. De dame van het magazijn, dat de kleding voor de kellners had verhuurd, bleek haar vordering niet tijdig bij de curator te heb ben ingediend. Zij behoeft er geen zelfver wijt om te hebben, want dat maakt geen verschil: alleen al de preferente vorderin gen van belasting en bedrijfschap over schrijden de zes mille en de persoonlijke faillissementen van de firmanten bieden geen opwekkender beeld. Toen de vergadering een eind op streek was, kwam ook de man die de kasregisters had geleverd nog binnen: de kasregisters die te weinig hebben gepingpingd omdat niet voldoende bezoekers-met-ping-ping zich tijdens Haarlem-Lichtstad tot een be zoek aan het établissement hebben laten verlokken. Hij zal zijn vijfhonderd gulden cok niet krijgen, zoals al die afwezige preferente en concurrente crediteuren ook geen cent zullen zien. De preferente vorde ringen belopen 27.889,25 en de overige 44.388,87, voorwaar geen bedragen om mee te spotten. Vandaar dat het gezelschap er een beetje mistroostig bij zat, bijna net zo mistroostig als het in die grote tent in het Florapark kon zijn, waarin al die Amerikanen verstek lieten gaan, die ons zo vast beloofd wa ren Op Woensdag 16 December zal onder leiding van de Internationale Gemeenschap van Christenbelijders en in samenwerking met de Pinkster gemeente te Haarlem een evangelisatie-filmavond gehouden worden. Het létterkundig en godsdienstig meester werk van John Bunyan dat jarenlang naast de Bijbel het meest gelezen boek is geweest, is verfilmd in een kleurenfilm ge titeld: „De Christenreis naar de eeuwig heid". Ruim viereneenhalf jaar is er aan deze film gewerkt.Meer dan driehonderd hoofd taferelen uit het gelijknamige boek zijn er in verwerkt en zestig personen die Bunyan zo meesterlijk wist te tekenen zijn er in uitgebeeld. Vele mensen die dit boek in hun jeugd hebben gelezen of er hun ouders over hoorden spreken zullen deze film wil len zien. De mogelijkheid bestaat dat deze film ook op Woensdagmiddag voor leerlingen van middelbare scholen vertoond kan wor den. Burgemeester mr. H. M, van Fenema steekt onder leiding van enkele leden van de jeugdverkeersbrigade het kruispunt Haar lemmerstraatDr. GeskestraatHogeweg- Grote Krocht over. het gehele dorp: HaarlemmerstraatDr. GerkestraatHogeweg en Grote Krocht, een kruispunt, waaraan de meeste scholen liggen. Spreker besloot met er zijn blijd schap over uit te spreken, dat hij deze ern stige installatie persoonlijk kon verrichten, waarna de burgemeester met een handdruk en een kort persoonlijk woord elke jeugd- verkeersbrigadier voor geïnstalleerd ver klaarde. Hierna begaf het gezelschap zich naar genoemd kruispunt, waar mr. H. M. van Fenema als Zandvoorts eerste burger, in gezelschap van enkele scholieren naar de overzijde werd geleid, waarna men nog ge ruime tijd het werk van de jeugd-brigade gadesloeg. Naar de burgemeester ons mededeelde, ligt het in de bedoeling, de jeugdverkeers brigadiers naast koppel en stopbord, tevens uit te rusten met uniforme jassen, waar over mr. Van Fenema contact zal opnemen met het college van B. en W. en tevens zal worden overwogen, na afloop van de dienstperiode, aan de jeugdverkeers-briga- dier een speciaal diploma uit te reiken. Toen de echtgenote van een fabrieks arbeider uit Haarlem bezig was, oud papier te verbranden, wierp zij bij vergissing ook het loonzakje van haar man in de kachel. Het zakje bevatte een bankbiljet van 25 en twee biljetten van 10. De vrouw wendde zich tot de politie, die een expert van de afdeling technische opsporingsdienst stuurde. Deze slaagde er in de nummers van de verbrande biljetten vast te stellen, zodat de arbeider waarschijnlijk van de Nederlandse Bank drie nieuwe zal ont vangen. Vandaag is de heer J. C. Vooges, glas- etser bij de N.V. Sabelis en Kerrebijn, glas- en verfindustrie in de Anthoniestraat, veertig jaar aan dit bedrijf verbonden. Vanmorgen werd hij met een auto naar de zaak gebracht, waar het gehele personeel, benevens een afvaardiging van de zaak in Alkmaar, aanwezig was. De jubilaris werd eerst toegesproken door directeur S. van der Veer, die hem een geschenk in enve loppe en een bloemstuk aanbood. Van het personeel uit Alkmaar ontving hij sigaren en een bloemstuk. Het Haarlemse perso neel verblijdde hem met een geschenk in enveloppe, sigaren en bloemen. De pro curatiehouder de heer H. Ratsma bood tenslotte namens het personeel een mand met fruit aan. Het programma voor de bespeling van de klokken in de Bavotoren door de stads- beiaardier A. Peters op Vrijdag 11 Decem ber van half twaalf tot half een vermeldt de volgende werkjes: Improvisatie, Sona tine (Pleidel), Adagio (Vivaldi-Bach), Ga votte (Martini), Le Tambourin (Rameau), Le Baxolet flottant (Couperin), Ave Ma ria (Schubert), Das Wandern (Schubert), Haiden Röslein (Schubert), Koekpreludium (Gheijn), Een vrouwken gezwind te spin nen zat, Afrikaans Bruiloftslied, Jan de Mulder, Als wij soldaten, Mooi lievertje, Lied van Zuidholland (H. Lukkien), Ca price (Handel). ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen ADVERTENTIE verhogen door 'massage met: Van de zijde van de drie samenwerkende Haarlemse sigarenwinkeliersverenigingen wordt ons meegedeeld, dat een stemming onder de leden om eventueel wijziging te brengen in de middagsluiting der sigaren winkeliers tot resultaat heeft gehad, dat er een meerderheid was om de sluiting op Dinsdagmiddag te handhaven. Aanvankelijk hadden de samenwerken de verenigingen besloten een enquête on der de leden te houden. Op een op Dins dag 17 November gehouden vergadering van de leden der vereniging in het Kre- lagehuis was de meerderheid van mening, dat er geen enquête gehouden moest wor den, maar een stemming. Besloten werd aan alle leden een stembiljet te zenden met een enveloppe voor terugzending. In dien de leden niet voldeden aan het ver zoek het stembiljet terug te zenden dan zou een commissie zich tot de leden wen den met verzoek het biljet alsnog terug te zenden. Dan kon men er verzekerd van zijn, dat een zo groot mogelijk aantal leden aan de stemming zou deelnemen. Op de vergadering werd een commissie samenge steld die de ingekomen stembiljetten moest tellen. In die commissie namen zowel voor- als tegenstandets van een verplichte middagsluiting zitting. Maandagavond zijn de leden der commissie in vergadering bijeen gekomen om de uitslag te bepalen. Het resultaat was, dat er een meerderheid voor sluiting was. Naar aanleiding van de uitslag hebben wij ons gewend tot een der leden van de oppositie (een groep die pogingen in het werk stelt de winkels op Dinsdagmiddag geopend te houden), die ons mededeelde, dat het aantal voorstanders van sluiting slechts drie meer is dan het aantal tegen standers. Vijfenvijftig leden waren voor sluiting en tweeenvijftig tegen; drie leden hadden meegedeeld, dat zij zich van stemming wensten te onthouden. Aan de stemming hebben uitsluitend georganiseer de winkeliers deelgenomen. Het aantal niet-georganiseerde sigarenwinkeliers in Haarlem kan op zeventig geschat worden. Haarlem, 7 December '53 BEVALLEN van een zoon: 5 Dec.: P. B. Barnhorn—Frederiks. C. M. Stokman—Zwa nenburg, 2 z. A. Chr. Beuk—Van Frankfoort. 6 Dec.: R. Cobelens—Erdtsieck. T. Ebbing— Timmer. BEVALLEN van een dochter: 4 Dec.: J. H. van DuinVan Steenzei, gezegd van der Aa. M. G. Tuijn—Rumping. M. van der Horst- De Visser. 5 Dec.: M. W. van StraatenSmit. W. PetersVan der Linden. 6 Dec.: A. van Baak—Meeuwissen. G. H. M. Bles—Hoppen- reys. J. P- Roorda—Volkmaars. C. H. Groe- nendaalNeuteboom. OVERLEDEN: 4 Dec.: J. van der Voort Groot, 74 jaar, Gen. de la Reijstraat. A. H. Buissink, 79 jaar, Pijnboomstraat. 5 Dec.: B. P. Oudkqrk, 70 jaar, Santpoorterstraat. J. G. H. Hollander—Ter Riet, 62 jaar, Van Nes-jtraat. Chr. Rasrtjussens, 52 jaar, Saenre- damstraat. J. K. van der Voorn—Smid, 40 jaar, Frans Halsstraat. M. van Woerkom, 76 jaar, Maerten van Heemskerkstraat. Vorig jaar had ongeveer 80% der leden zich voor sluiting uitgesproken. Volgens het lid der oppositie is de toestand in de loop van dit jaar veranderd en daardoor is het aantal tegenstanders zo toegenomen. Het lid der oppositie zeide, dat men niet beschikt over voldoende gegevens over de omzet van de tegenstanders. Het is niet uitgesloten, dat deze tegenstanders drie kwart van de omzet vertegenwoordigen. Tijdens de vergadering in het Krelage- huis is door een lid van de oppositie mee gedeeld dat hij zich bij een eventuele meerderheid voor sluiting niet zou neer leggen en dat een actie zou worden ge voerd. Tevoren had de voorzitter der bij eenkomst, de heer L. van Berkel, de wens uitgesproken dat, mocht de uitslag der stemming zijn de winkels te sluiten, de minderheid zal afzien van een actie. Het lid der oppositie, waarmee wij van morgen spraken, deelde ons mee, dat een actie te verwachten is. Hoe die actie ge voerd zal worden is nog niet te zeggen, omdat er nog een bijeenkomst gehouden moet worden. Daarna omgeving Zijlweg Ondanks de drukte van de feestdagen is het bevolkingsonderzoek naar tuberculose in Haarlem in volle gang. De hele dag stappen bij het gebouw van de Gemeente lijke Geneeskundige Dienst de Haarlem mers naar binnen om hun longen te laten fotograferen en nu men ruim twee weken bezig is kunnen de organisatoren van dit omvangrijke bevolkingsonderzoek reeds vaststellen, dat de medewerking van de Haarlemse bevolking boven alle verwach tingen ligt. Men „behandelt" op het ogenblik onge veer drieduizend mensen per week en daarbij blijkt, dat vele, vooral manlijke personen, regelmatig op fabriek, kantoor of school reeds doorgelicht worden zodat men eerder dan verwacht werd aan de vol gende buurt kon beginnen. Men roept de mensen namelijk per district op en na de bewoners van de Kleverparkbuurt komen thans de binnenstad-bewoners aan de beurt. Het percentage wegblijvers is onver wacht laag en meestal is er dan nog een geldige reden voor het verzuim aanwezig: men is te oud, men is juist op de dag van de oproep buiten de stad enzovoort. De propagandisten voor het onderzoek gingen op huisbezoek en daarbij bleek dat de weg blijvers, die zich te oud voor het onderzoek achtten, wel bereid waren zich te laten „fotograferen", maar de organisatoren hebben gemeend pas in het voorjaar deze mensen, die meestal niet al te best ter been zijn, met een auto af te halen, zodat zij niet gedwongen worden in het gure jaarge tijde de straat op te gaan. Binnenkort zal ook de gehele binnenstad „gefotografeerd" zijn en dan is het de beurt aan de bewoners van de omgeving van de Zijlweg om zich aan het bevol kingsonderzoek te onderwerpen en de or ganisatoren zijn ervan overtuigd, dat ook deze inwoners ten volle zullen meewerken om deze actie zo vlug en zo goed mogelijk te helpen doen slagen. Anderhalf jaar is er ongeveer gewerkt aan de nieuwe propagandafilm voor de bollen die in opdracht van N.V. Holland's Bloembollenhuis-Lisse door Triofilm is gemaakt. En in voorbeeldige samenwer king hebben Jo de Haas, cameraman W. van Ruiten en A. Geljon een aardige in structieve film vervaardigd, die aan haar doel wel beantwoordt. Men moet bij de beoordeling van haar kwaliteiten uitgaan van dit doel: De makers hebben bedoeld in een zo uitgebreid mogelijke reportage de toeschouwer vertrouwd te maken met de behandeling der bollen, hun verzorging, hun specifieke geaardheid en last but not least hun schoonheid, wanneer zij eenmaal in volle bloei staan als het sieraad van Hollands tuin. In die opzet zijn zijn ge slaagd. Het is voor het grootste deel ama- teurswerk. Het spel met het beeld heeft men maar zelden aangedurfd. Het onder werp leende zich echter uitermate voor ook maar een eenvoudige verfilming. En dank zij het feit, dat de film in kleuren is opgenomen is het resultaat heel behoorlijk. De toeschouwer krijgt een fraaie en leven dige indruk van de vruchten welke de bollencultures afwerpen, een streling voor het oog, telkens wanneer wij ons kunnen vermeien in de weelde van kleur en vorm der hyacinten, tulpen, van alle sierproduc- ten der bollenstreek. Met een aardige historische inleiding begint de film. Al spoedig toont zij ons de bloeiende velden van Lisse tot Texel met als hoogtepunt in letterlijke en figuurlijke zin een vliegtocht over Nederland in de lente. Beelden van het bloemencorso te Lisse worden gevolgd door een „uiteenzet ting" over de behandeling der bollen, de export der bollen en tenslotte als sluitstuk: het exposeren der bollen in „Bloemlust" en „Keukenhof". Gelijk gezegd hebben dé makers zich voornamelijk beperkt tot de fotografie van het onderwerp, al zorgen zij voor geluk kige uitzonderingen in hun beeldovergan gen. Het gesproken commentaar is gelukkig niet overdadig, een fout waaraan veel films van dit genre lijden. Wel had men het iets vroeger gewenst in gevallen, waar in het beeld al druk aan het vertellen is en men naar de samenhang moet gissen. De muziekfragmenten zijn doorgaans goed ge kozen: het rhythms pakkend en de film zelfs zeer van dienst. Al met al kan N.V. Holland's Bloembollenhuis tevreden zijn over de wijze waarop haar opdracht is uit gevoerd. De bescheiden opzet rechtvaar digde geen grote verwachtingen, maar het resultaat is redelijk en gezien de lengte circa anderhalf uur film het aanzien zeker waard. Fr. De volwassenen en de jonge patiëntjes van de Loopschool voor Geamputeerden en Verlamden waren Zaterdagmiddag vlijtig aan het oefenen in het mooie gymnastiek lokaal van de Fiihropschool aan de Plane- tenlaan, toen zij plotseling verrast werden door een persoonlijk bezoek van Sint Nico laas met zijn Zwarte Piet. Het bleek dat de goede Sint bijzonder veel op had met de pogingen van de licha melijk gehandicapten om door oefenen een verbetering van hun gebrek te verkrijgen. Na het persoonlijke woord, de lof en de vermaning, strooide Piet met gulle hand zijn pepernoten over de vloer. Het grabbelen was voor vele patiëntjes op zichzelf al een oefening en zelfs een héél prettige. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben ingevolge de Hinderwet vergun ning verleend aan de gemeente Velsen, tot het oprichten van een opjaagstation voor de waterleiding op een perceel aan de Ha- gelingerweg te Santpoort-Noord. „Wanneer men de zuivere charitas wil beoefenen, dan is het zuiverste object dat men kan benaderen ongetwijfeld de cate gorie van de Stille Armen". Zo motiveert Haarlems wethouder van Sociale Zaken, de heer A. J. M. Angenent, de betekenis en de diepere zin van de jaar lijkse inzameling voor de Stille Armen in Haarlem. De heer Angenent voegt daar aanstonds aan toe, dat hij wars van iedere liefdadig heid, welke een al te zichtbare vorm heeft, zodat men ermee te koop kan lopen. Een A. J. M. Angenent gulden in stilte gegeven,heeft groter waarde dan het tienvoudige in de openbaarheid. De ware charitas is immers veel meer dan het verstrekken van een materiële gave, het is het meeleven met de medeburger, het is het in ere houden van de menselijke solidariteit in de fijnste en hoogste graad. Men moet altijd bij het beoefenen van de liefdadigheid, maar zeker wanneer het om de Stille Armen gaat, rekening houden met de gevoelens van degene die men hel pen wil. Bij Stille Armen heeft men te doen met mensen, die hun moeilijkheden en hun leed liever zelf dragen, die niet willen aanklampen bij anderen. Het is deze wil om zich in het leven te hand haven en anderen niet met hun noden las tig te vallen welke in brede kring sym pathie wekt. Men mag deze mensen niet in de positie brengen, dat zij zich vernederd voelen. Zij vertrouwen immers hun moeilijk heden slechts toe aan hen die zij tot hun geestelijke leidslieden en raadgevers heb ben gekozen, aan dominees en priesters. Die zouden heel wat kunnen vertellen over de noden in hun gemeenten en parochies. Daarbij is de geestelijke nood vaak schrij nender dan de materiële, omdat men toch volwaardig in het leven wenst te staan. In het comité heeft ook zitting mevrouw N. H. Pliester-de Vries. In verband met de komende verkiezingen voor de Provinciale Staten, welke in April 1954 gehouden zullen worden, had de afde ling Heemstede van de Katholieke Volks Partij voor Maandagavond in het R.K. Ver enigingsgebouw een ledenvergadering uit geschreven, welke slechts een matige be langstelling getrokken heeft. Na een korte inleiding door de afdelingsvoorzitter, ir. A. H. IJsselmuiden, werd allereerst de volgen de candidatenlijst samengesteld: 1. L. Bouwman; 2. ir. A. H. IJsselmuiden; 3. A. v. d. Veldt; 4. dr. J. M. Nolte; 5. mevrouw C. LuyckxSleyffer; 6. J. Schippers; 7. P. van Groeningen; 8. dr. Gribbeling; 9. mr. H.'J. M. Tonino; 10. ir. W. Merkx; 11. mr. A. Povel; 12. drs. Biermans. Vervolgens werd het woord verleend aan de heer L. Bouwman, die als lid van c'-e Provinciale Staten een uitvoerige uiteen zetting gaf van de taak en werkwijze der Provinciale en Gedeputeerde Staten. Spreker veildaarde, dat de Provinciale Staten uit 77 leden is samengesteld, uit wier midden door hen de Gedeputeerde Staten gekozen worden. Dit college bevat 6 leden in de volgende verhouding: drie leden van de P. v. d. A.; twee leden van de K.V.P. en één lid van Prot. Chr.-zij de. Het voorzitter schap van dit college wordt bekleed door de commissaris der Koningin. Spreker noemde de taken van deze lichamen bijzonder belangrijk, omdat zij zijn belast met het toezicht op de gemeen tebesturen, gezondheidszorg, bemoeiingen met de diverse uitbreidingsplannen en de zorg van de krankzinnigenverpleging. Ook dit laatste is van bijzonder groot gewicht, omdat zich in deze provincie drie grote in richtingen bevinden, welke met de verple ging van krankzinnigen zijn belast. Verder beheren zij verschillende provinciale wa terleiding- en electriciteitsbedrijven, terwijl ook de volksontwikkeling op het platteland reeds geruime tijd de speciale aandacht ge niet. Onlangs werd immers nog een pro vinciaal opbouworgaan ingesteld, dat de belangen der plattelanders tracht te behar tigen door zich met hun speciale problemen bezig te houden. Dit orgaan belast zich onder meer met de gezondheidszorg en andere vraagstukken van algemene aard, waartoe ook de uitzending van sociale werksters behoort. Spreker hoopte op deze wijze het belang van beide lichamen te hebben aangetoond, vooral voor de K.V.P.waarna hij zijn eerste verkiezingsrede in deze campagne besloot met de wens, dat de K.V.P. eens gezind zou mogen oprukken, om een zo succesvol mogelijk resultaat te kunnen be reiken. (Verkort weergegeven) Geen post op Tweede Kerstdag. In uw blad van Vrijdag 4 dezer las ik een berichtje, volgens welk het PTT personeel aan de D.G. der PTT waagt om de door hem aangekondigde bestelling op Tweede Kerstdag niet te doen doorgaan op grond van de traditie van algemeen erkende Christelijke feestdag. Voor een Christelijk georiënteerde doet dit verzoek wel wat vreemd aan. Men had dit verzoek wel mogen verwachten van de confessionele vakbonden. Het Christendom van heden raakt meer het maatschappelijke dan het individuele leven. Aan ons Christelijk geloof ligt toch het feit ten grondslag, een feit, dat eigenlijk een geloofsdaad verlangt, dat Christus' zending in de wereld deze was: de men sen op de aarde die levenswijze te tonen, diie naar de goddelijke bedoeling voor hoi bestemd was. Het diepste wezen van die instelling, die Hij leerde en ook demonstreerde, was Liefde, dat is broederschap gebaseerd op de erkenning van de persoonlijkheid van anderen als volledig gelijkwaardig, in de zelfde mate als wij zouden willen dat die anderen volledig met onze eigen persoon lijkheid rekening zouden houden. Daarom vormt het Christendom, als re ligie, een zedelijke en morele achtergrond, waartegen wij onze handelingen van dag tot dag kunnen toetsen. Sommigen zullen zeggen, dat wij in ons kleine landje sinds lang in een Christelijke samenleving leven volgens de juiste opvat tingen en wèl Christelijk zijn. Bedoeld verzoek van de PTT ambtena ren aan de Directeur-Generaal der PTT zou niet gedaan zijn, indien wij in ons land de Christelijke maatstaven gebruikten bij al onze daden, die niet alleen op onszelf betrekking hadden, maar op elke mense lijke eenheid in onze samenleving. Daarom moeten de confessionele orga nisaties zich met eenzelfde verzoek tot de D.G. richten, om zich van alle blaam te ontdoen te zijn achtergebleven in hun Christelijke beginselen. Niet alleen de or ganisaties, maar ook alle kerken moeten bij de overheid aandringen tot het schep pen van de mogelijkheid dat allen de er kende Christelijke feestdagen kunnen be leven. K. „Het is zaliger te geven dan te ontvangen". Welk feest leent zich beter voor het schen ken van een kleine verrassing, die men wil bereiden aan hen die men op een of andere wijze dank verschuldigd is, dan het gezel lige, van geheimzinnigheid doortintelende Sinterklaasfeest, waarbij men een pakje voor de deur kan leggen om daarna snel te verdwijnen. Het is echter een bittere teleurstelling wanneer met hart en ziel klaargemaakte attentie zijn bestemming niet bereikt. Ondergetekende constateerde, dat haar twee cadeautjes, die met een touwtje aan de deurknop waren bevestigd en waarop de achternamen vermeld stonden, verdwenen v/aren, echter naar zij de andere dag vernam niet door de geadresseerden! De pakjes waren gestolen EEN LEZERES Verkeersongelukken. Er gaat vrijwel geen dag voorbij of er zijn in Haarlem slachtoffers ten gevolge van verkeersonge lukken te betreuren. Zou het nu geen tijd worden om de maximumsnelheidsregeling weer in te voeren; bijvoorbeeld dertig kilo meter op de toegangswegen tot de stad en twintig kilometer in de binnenstad. Tevens vraag ik mij af hoe het mogelijk is, de Leidsevaart, waar zes zijstraten op uitkomen, tot een voorrangsweg te maken. Men moet trouwens ook aandacht schen ken aan het feit, dat bij de Rollandstraat dagelijks tientallen kinderen de Leidse vaart moeten oversteken. Laten wij vooral niet te lang wachten met het treffen van maatregelen. S. A. SCHÖNHAGE. BINNENLAND Op Oudejaarsavond zal de Nederlandse Televisie-stichting een extra programma uit zenden, waarin een overzicht zal worden gegeven van hetgeen de televisie aan actuali teiten in 1953 op het scherm bracht. Voorts volgt een korte serie nieuwjaarswensen, die door alle Europese TV-stations zal wor den uitgezonden en waarvoor van elk station een omroepster of omroeper een wens uit sprak. Dr. L. A. Hulst, die benoemd is tot ge woon hoogleraar in de faculteit der genees kunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de inwendige geneeskunde en de propaedeutische kliniek, heeft zijn ambt aanvaard met het uitspre ken van een rede over „het ulcus pepticum als volksziekte". De sigarettenfabriek van de N.V. J. van Kerckhof te Amsterdam zal worden verplaatst naar Harderwijk. Het gebouw aan de N.Z. Voorburgwal laat geen uitbreiding toe. HAARLEM EN OMGEVING Te s Gravenhage is voor het akte examen wiskunde L. O. geslaagd de heer C. J. Zuiderwijk te Haarlem. Op Zaterdag 19 December vindt in het Krelagehuis de huldiging van de kampioenen van de Vitesse-postduivenclub plaats. Tevens zullen de prijzen uitgereikt worden. De avond wordt voor een groot gedeelte gevuld met kienen. Na afloop bal. De gouverneur van Nieuw Guinea, dr. J. van Baai. wordt 18 December in Neder land verwacht. Hij zal enkele weken in Nederland vertoeven voor een bespreking over de begrotingen van Nieuw Guinea van 1953 en 1954. Dr. Van Baal wordt vergezeld door de directeur van financiën van Nieuw Guinea, de heer G. Roozenboom. Van de bars in de nieuwe restauratie rijtuigen van de spoorwegen wordt zo wei nig gebruik gemaakt, dat deze bars zullen worden verwijderd. Er komen zitplaatsen voor in de plaats. De rechtbank te Amsterdam heeft hedenochtend in een civiele procedure mr. A. baron van H. uit Amsterdam „voor de volle 100 percent" schuldig bevonden aan de aanrijding van het thans elfjarig meisje T. van K. uit Amstelveen, waardoor dit kind. ernstig gewond en thans nog gedeeltelijk invalide is. De vader van het slachtoffer heeft een eis tot schadevoergoeding tegen mr. A. van H. iingesteld, groot f 188.000. Op 10 Januari worden experts beëdigd,die een onderzoek zullen instellen naar de juistheid van het gevraagde schadebedrag. De Amsterdamse rechtbank heeft de 37- jarige mr. dr. C. H. P. te Amsterdam, ver oordeeld tot een jaar en zes maanden gevan genisstraf wegens het doen plegen van vals heid in geschrifte in een authentieke acte bij een echtscheidingsprocedure. In een op 23 December te houden bui tengewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Philips te Eindhoven zal worden voorgesteld aan mr. H. F. van Walsum op zijn verzoek eervol ontslag te verlenen als lid van het presidium van de raad van be stuur der vennootschap. De heer Van Wal sum is dit jaar 65 jaar geworden. Dr. F. M. Penning, hoofdnatuurkundige bij het natuurkundig laboratorium der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, is op 61-jarige leeftijd overleden. Met zijn onderzoekingen op het gebied van electri- sehe ontladingen in verdunde gassen ver wierf hij zich internationale bekendheid. Jagers hebben in een niet voor het publiek toegankelijk bos van een landgoed op de Lage Vuursche het stoffelijk overschot van een ongeveer 50-jarige vrouw gevon den. In de nabijheid lagen twee tassen met resten van etenswaren. De identiteit is nog niet vastgesteld. Het laatste K.L.M.-chartervliegtulg naar Australië van dit jaar is met 59 emi granten van Schiphol vertrokken. Dit jaar heeft de K.L.M. negentien chartervluchten naar Australië gemaakt met totaal 1168 emigranten. In Middelharnis is opgericht de N.V. Brugverbinding Goeree-Overflakkee-Hoekse Waard, met een kapitaal van f 100.000. De eerste daad van deze N.V. zal zijn het aan vragen van een concessie voor het bouwen van een brug over rijkswater en over rijks- grond. Het 4700 ton metende s.s. „Carthage", dat in de stormnacht op het Scheveningse strand liep en daar maandenlang heeft vast gezeten. is verkocht aan een sloperij. Het in 1897 gebouwde schip zal in Ridderkerk ge sloopt worden. De heer J. Nijhof hoopt op 10 December het feit te herdenken, dat hij 25 jaar tuin baas is bij de familie Honig, Bloemendaalse- straatweg 187 te Overveen. De burgemeester van Bloemendaal is Donderdag 10 December verhinderd spreek uur te houden. De in de Hervormde wijkgemeente Bloemendaal gehouden handwerk-actie- verkoopdag ten bate van de vernieuwing van het orgel in de Hervormde Kerk op het Kerkplein, heeft zes honderd gulden opge bracht. Het aloude en roemruchte gezelschap „Harlemia" zal haar twaalfde lustrum op 12 December op grootse wijze in Haarlem vieren. De band, die tussen de leden be staat, ligt in het feit, dat alle leden in Haarlem geboren zijn en dat zij gezamen lijk lid van het Leidsch Studenten Corps zijn. De viering van het lustrum zal onder meer bestaan uit een huldiging van L. J. Coster om vier uur op de Grote Markt en van half vijf tot half zeven zal in de Hoofdwacht een receptie worden gehouden. De KLM beschikt thans over een per sonenauto, waarin de benzinetank, de ben zinepomp en de carburateur ontbreken. Toch kan deze wagen ruim 400 km. rijden, maar dan moet hij terug naar zijn basis Schiphol om bij te tanken. De wagen rydt namelijk op propaan, een gas, dat in de Verenigde Staten hiervoor, reeds op grote schaal wordt gebruikt. Propaan is goedkoper dan benzine en bevat geen bestanddelen welke de motor doen vervuilen. De slijtage is bij gebruik van propaan kleiner. De uitlaatgassen van de motor zijn niet giftig. In Zuidholland is een organisatie in het leven geroepen om speciaal bij eventuele overstromingen snel hulp te verlenen. Men beschikt over een speciaal telefoon- en telexnet en radioverbindingen. De verbindings- én hulporganisatie is ge deeltelijk met behulp van materieel van de organisatie Bescherming Burgerbevolking opgezet. Rijksdiensten verlenen medewer king. De rijkspolitie, P.T.T. en militaire in stanties zullen aan de organisatie deel nemen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7