Indian Service helpt de Indiaan zelfstandig worden Oostenrijkse schaatsenrijders staan tegen Nederland vijf punten voor Sport in het kort Is het goed kopen .Clowntje Riek Een aarzelende liefde Temidden van Winnetou's nazaten Feuilleton WOENSDAG 9 DECEMBER 1953 1 Sverre Farstad heer en meester in sprintnummer Boksen Bokser Grassi overleden Druk seizoen voor schaatsenrijders Snelschaakkampioenschap Start Tour de France kost 80.000 gulden Hongaarse voerballers onderscheiden Nederlanders prepareren millioenenproject in India Voor de Minderen door Dorothy Quentin Zandvoorts oudste inge zetene vandaag 98 jaar Enkhuizen krijgt hoogovengas De stemming in het Nederlandse kamp was na de eerste avond van de officieuze lan- den-schaatswedstrijd tegen Oostenrijk geenszins pessimistisch, al had de toch met Farstad versterkte Oostenrijkse ploeg met vijf punten de leiding genomen na drie nummers, de 500, de 1000 meter en de 10 kilometer ploegwedstrijd. In de individuele nummers kon men duidelijk constateren, dat de Oostenrijkse hardrijders niet alleen veel langer op het ijs hebben gestaan dan onze landgenoten, maar dat hun amateur trainer Sverre Farstad succes heeft gehad met zijn lessen. Het sprak bovendien van zelf, dat de gastheren door hun rijke ervaring op deze 333 1/3 meter baan met zijn korte rechte einden en zijn voor de Nederlanders ongewone bochten een belangrijk voordeel hadden, hetgeen zij handig uitbuitten. Alle Nederlandse rijders verloren namelijk terrein in de bochten. Zo verloor Wim van der Voort op de 500 meter enkele kostbare tienden van seconden in de laatste bocht, die hij niet op vol tempo durfde te nemen, bang als hij was om te vallen. Nico Oltshoorn ging de laatste bocht in de rit tegen Offenberger volkomen ver keerd in en Anton Huiskes beschouwde deze ritten meer als een warming up voor het komende seizoen dan een serieuze wed strijd. Gerard Maarse kon zich met zijn sprintkwaliteiten volkomen uitleven en in zijn rit over 500 meter tegen Sverre Farstad, die op het laatste ogenblik nog toestemming van de Noorse bond had gekregen om te ster ten, en tegen Offenberger op de 1000 m. Van beide tegenstanders verloor Maarse met ere, en wat belangrijker was, met de omstan digheden in aanmerking genomen goede tijden. Natuurlijk was Sverre Farstad weer heer en meester in het sprintnummer (45.1 sec.) maar Wim van der Voort, die op de 1000 meter zich al meer vertrouwd gevoelde met de baan. zegevierde in het tweede nummer met rondentijden van 33, 31 en 31,2 sec. Na de 500 meter had Oostenrijk met 20% tegen 15% punt de leiding genomen. Een voorsprong, die op de 1000 meter tot 9 pun ten werd vergroot, want dit nummer werd door Oostenrijk met 20 tegen 16 punten ge wonnen. Met de ploegwedstrijd (puntentel ling 8 tegen 4) nog voor de boeg was de stand dus 40% tegen Nederland 31% punt. De ploegwedstrijd werd met een straatlengte door onze vertegenwoordigers gewonnen, waardoor de voorsprong van Oostenrijk tot 5 punten op de eerste avond werd geredu ceerd. Goed weer De weersomstandigheden waren zeer guns tig. Het was vrij fris weer en er stond bijna geen wind. De baan was in goede conditie; ondanks het feit, dat er door het publiek De Franse bokser Raymond Grassi, bij wie zich zoals reeds werd gemeld na afloop van zijn gevecht tegen Mohammed Chick- haoui Zondag verlammingsverschijnselen voordeden, is Dinsdagmiddag in Marseille overleden. Grassi onderging nog een spoedoperatie, waarbij bleek dat tengevolge van een zware stoot een hersenbloeding was ontstaan. De operatie bleek vergeefs. De toestand van de 23-jarige oud vedergewichtkampioen van Frankrijk werd snel slechter en in de voor avond van Dinsdag is hij in het ziekenhuis in Marseille overleden. Na de officieuze landenwedstrijd tegen Oostenrijk in Wenen, vertrekken de Neder landse schaatsenrijders Donderdagmorgen weer naar Nederland. Zaterdag 12 en Zondag 13 December zal op het CIOS in Overveen waarschijnlijk het laatste weekend zijn van de centrale training der leden van de kern ploeg. Na 10 dagen ijstraining in Hamar, gedeel telijk op de onlangs klaargekomen ijsbaan van de Sinneruds op „Fjetre" en op de 400- meterbaan van Hamar Idrottslag, zal de tra ditionele ontmoeting tussen Nederland en het team van Hamar de eerste selectiewedstrijd voor onze hardrijders zijn. De tweede ont moeting, die van groot belang is, wordt op 8 en 9 Januari in het Bislet-stadion in Oslo gereden tussen Nederland, Noorwegen en Zweden. Pas daarna zal de technische com missie hardrijden na advies te hebben in gewonnen -*an Klaas Schenk beslissen hoeveel en welke rijders naar Davos gaan. Nederland heeft namelijk volgens de nieu we bepalingen het recht om zes rijders naar de Europese kampioenschappen in Davos af te vaardigen, evenals Noorwegen. Rusland, dat het vorig jaar niet bij de Europese kam pioenschappen in Hamar vertegenwoordigd was, kan slechts drie rijders naar Davos zen den. Of er zes Nederlandse rijders zullen gaan, is zeer de vraag. Dat hangt af van de prestaties van de leden van de kernploeg in de wedstrijd tegen Hamar en in de drie- Iandcnwedstrijd in Oslo. Op 30 en 31 Januari worden in de Zwitserse wintersportplaats de nationale kampioen schappen van Zwitserland gehouden en Dr. Lang, een van de voormannen van de schaat- senrijdersbond in dat land. heeft een uitno diging gezonden aan de K.N.S.B. om een ploeg aan deze open kampioenschappen, waarop de traditionele afstanden worden ge reden, te laten deelnemen. Dan volgt op 2 Februari nog een wedstrijd over 1000 en 1500 meter en op 6 en 7 Februari wordt het seizoen in Davos besloten met de Europese kampioenschappen, die zeer belangwekkend beloven te worden, al was het alleen maar omdat Hjalmer Andersen de strijd tegen de titelhouder Kees Broekman wil opnemen en de mogelijkheid blijft bestaan, dat de Russi sche hardrijders eveneens naar Davos komen. Het snelschaakkarmpioenschap van de Haar lemse schaakkring het door het Haarlems Schaakgezelschap georganiseerde tournooi, dat in September geen doorgang kon vinden vindt thans plaats op Maandag 28 en Dins dag 29 December. Gespeeld wordt in het clublokaal van H. S. G.. het Chr. Mil. Tehuis, Jansweg 34. Voor de kampioen heeft de Haarl. Schaakkring een wisselbeker uitge loofd. Bij snelschaak speelt concentratie en snel denken een grote rol. Voor iedere partij krijgt men 10 minuten bedenktijd, zodat een partij ten hoogste 20 minuten kan duren. Er wordt niet in klassen gespeeld, maar de in deling is zodanig dat ook de zwakkere spe lers kans op een behoorlijke prijs hebben. Sverre Farstad, de Noorse schaatsenrijder (Etiropees kampioen in 1949) die amateur- trainer is Avan de Oostenrijkse schaatsenrijders en meerijdt in de Oostenrijkse ploeg i tegen Nederland. de gehele dag op was gereden. Klaas Schenk was van mening, dat de Nederlanders deze wedstrijd uitsluitend moesten beschouwen als de eerste oefening op het ijs en dat uit de resultaten geen enkele conclusie behoefde te worden getrokken ten aanzien van het komend seizoen. Resultaten De resultaten luiden: 500 meter: 1. Farstad (Oostenrijk) 45.1 sec.; 2. Maarse (Ned.) 45,4 sec.; 3. Offenberger (Oostenrijk) 46,3 sec.; 4. en 5. Van der Voort (Ned.) en Biel (Oostenrijk) beiden 46,4 sec.; 6. Huiskes (Nederland) 47.5 sec.; 7. Manns- barth (Oostenrijk) 47.6 sec.; 8. Oltshoorn (Ned.) 47,7 sec. Oostenrijk 20% pnt., Nederland 15% pnt. 1000 meter: 1. Van der Voort 1 min. 35,2 pnt.: 2. Offenberger 1.35.9; 3. Farstad 1.36.2; 4. Maarse 1.36.5; 5. Mannsbarth 1.38; 6. Biel 1.38.9; 7. Oltshoorn 1.39: 8. Huiskes 1.39.7. Oostenrijk 20 pnt., Nederland 16 pnt. 10 km. ploegwedstrijd: 1. Nederland, geen tijd opgenomen; 2. Oostenrijk, ver achter. Oostenrijk 4 pnt. Nederland 8 pnt. Het klassement na de eerste avond; 1. Oostenrijk 44% pnt.; 2. Nederland 39% pnt. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad het volgende voorstel gedaan inzake de organisatie van het vertrek van de Tour de France 1954: De organisatoren van de Tour de France overwegen de start van dit wielerevenement in 1954 buiten Frankrijk te doen plaats vinden. Men heeft gemeend, hiervoor Neder land in aanmerking te moeten doen komen. Amsterdam zou als startplaats gekozen kun nen worden, indien de hieraan verbonden kosten, in totaal f 80.000, bijeengebracht kunnen worden. Aan de gemeente is ver zocht, een deel van de kosten voor haar rekening te nemen. Ten einde het bovengenoemde bedrag bij een te brengen, zullen de N.V. Maatschappij Het Nederlandse Sportpark te Amsterdam (Olympisch stadion) en de N.V. Nieuwe Rot terdamse Courant tezamen een stichting in het leven roepen. De stichting verwacht in komsten te verkrijgen uit het verlenen van publiciteits- en reclamerechten. Aan de gemeente is verzocht van-het benodigde be drag van f80.000 een bedrag van f25.000 a fonds perdu te storten, terwijl de gemeente en de beide genoemde naamloze vennoot schappen ieder garant zullen zijn voor een bedrag van 1/3 van de resterende f55.000. Op de garantiebedragen zullen de hier- vorengenoemde inkomsten ponds-ponds-ge- wijze in mindering worden gebracht. Wij zijn van mening, aldus B. en W. dat het alleszins aanbeveling verdient, te bevor deren dat het onderhavige sportevenement, dat in Europa steeds zeer grote belangstel ling geniet, in Amsterdam zijn beginpunt kan vinden. Gelet op het vorenstaande ach ten wij wel termen aanwezig, het voorstel om de start in Amsterdam te doen plaats vinden, te aanvaarden. De Hongaarse president, Istvan Dobi, heeft de spelers van de Hongaarse voetbal ploeg, die Engeland in Wembley met zes drie versloegen, onderscheiden met het zogenaamde „arbeiderskruis van ver diensten". Ook Gustav Sebes, een vertegenwoordiger van het nationale sportcomité, George Sze- pesi, de radioverslaggever en de trainer, Mand'i, die de ploeg hadden vergezeld, ont vingen deze onderscheiding. POMPEY WON DOOR K. O. VAN JIMMY KING. De middengewicht uit Trinidad, Yolande Pompey, die oorsprongkelijk tegen onze landgenoot Snoek zou uitkomen, heeft van de Amerikaan Jimmy King, die de plaatsvervanger van Snoek werd, in de tweede ronde door k.o. gewonnen. Het ge vecht was bepaald op 10 ronden. OOST TEGEN WEST IN ENSCHEDé. Zondag 27 December zal in Enschedé een wedstrijd worden gespeeld tussen het Ooste lijk en het Westelijk hockey-elftal. Teneinde tot de samenstelling van een Westelijk elftal te komen wordt Zaterdag 12 December in Laren een proef wedstrijd gespeeld. RFSSISCH SCHAATSSEIZOEN BEGON NEN. In Sverdlovsk zijn de eerste Rus sische schaatwedstrijden van dit seizoen gehouden. Op de 500 meter liet de wereld recordhouder op deze afstand, Juri Sergjiev, een tijd van 43,7 sec. voor zich afdrukken. Bij de dames legde Lidia Selikhova de 500 meter af in 50.1 sec., terwijl de wereldkam pioene Khalida Sjegoleva op de 3000 meter na 5 min. 45,4 sec. over de eindstreep ging. RACING CLUB BRUSSEL—I. C. NEDER LAND. De ontmoeting tussen de tennis- ploegen van Racingclub Brussel en I. C. Nederland, die in Brussel plaats vindt, zal worden gehouden op 6 en 7 Februari 1954. GESLAAGDE COMEBACK VAN JACK GARDNER. Jack Gardner, oud Brits zwaargewicht bokskampioen, heeft het eerste gevecht van zijn rentrée in de ring op suc cesvolle wijze beëindigd. In de 7e ronde van ziin ontmoeting met de Italiaanse kampioen Uber Bacilier staakte de scheidsrechter de strijd wegens een ernstige oogwonde van de Italiaan. FRITS VAN KEMPEN DAAGT SCHOEN MAKER UIT. De Rotterdammer Frits van Kempen heeft via de Nederlandse Boksbond Nico Schoenmaker, de weltergewicht kam pioen van Nederland, uitgedaagd voor een titelgevecht. Van Kempen heeft de ver plichte cautie reeds gestort. In Januari van dit jaar werd via de ambassadeur van India in ons land het Nederlandse adviesbureau voor Ingenieurs werken in het Buitenland" ..Nedeco" in geschakeld voor advies over het droogleg gen van twee meren nabij Calcutta. Twee Nederlandse deskundigen hebben hierop ter plaatse een onderzoek ingesteld. Als resultaat van het door de deskundigen uit gebrachte advies zal een dezer dagen een contract worden getekend tussen de gou verneur van West-Bengalen en de directie van Nedeco voor het ontwerpen van het project en het houden van toezicht op de uitvoering daarvan. Het betreft een uit gebreid werk, waarvan de aanlegkosten zijn geraamd op 80.000.000. Ten behoeve van de zich snel uitbreidende stad Calcutta zullen na de ontwatering en inpoldering van de „Salt lake areas" 2000 ha moeras gronden worden opgespoten voor de stads uitbreiding. Voorts zal voor land- en tuin- bouwdoeleinden 10.000 ha worden ingepol derd. De uitvoering van deze werken zal een grote betekenis hebben voor de ge zondmaking van Calcutta. Een belangrijk voordeel is voorts, dat er een oplossing wordt gevonden voor de verbetering van de drinkwatervoorziening van deze mil- lioenenstad. Vol vuur begonnen de jongens hun taak. Pilon had de planken al klaargelegd en alles wat ze verder nodig hadden. Nou ga je maar eerst eens 'n goed plekje zoeken in het bos", stelde hij voor. „Als je dat gevonden hebt, kun je meteen aan de slag gaan". Dat deden ze dus. Na enig zoeken hadden ze een fijn plekje ontdekt: niet al te ver van Kabouterdorp, maar toch midden in het bos. Daar stonden drie bomen, dicht bij elkaar. „Als we hier nou planken tegen maken, krijgen we een stevig huisje!", meende Rick. De anderen waren het er mee eens. En toen brachten ze de planken naar die plek. Pilon was ook even komen kijken en vond het een heel goede plaals. Toen gaf hij nog enkele goede aanwijzingen en ze konden beginnen. Het zou nog een heel karwei worden, maar daar zagen ze niet tegenop. Eerst gingen ze goed meten, hoe lang de planken moesten worden; daarna moesten die allemaal op maat gezaagd worden. Er vielen wel wat zioeetdruppeltjes, maar daar gaven ze niet om. Het was een leuk werkje en ze deden alle drie hun best. Het kon 'n fijn huisje worden! Toen gingen ze de eerste planken tegen de boomstammen timmeren. Als men weet, dat er tussen Washington en de verschillende Indiaanse stammen 400 verdragen bestaan, kan men zich een idee vormen van de ingewikkeldheid van de verhoudingen der Amerikaanse regering tot de Indianen. Er is een speciale dienst in het leven geroepen, de Indian Service, die er op toeziet dat de bepalingen van deze verdragen worden nagekomen en dat de federale regering haar beloften waar maakt. Gezien dit complex van verdragen, welke onderling vaak grote verschillen te zien geven, is het duidelijk dat het moei lijk is om een eenvoudige vastomlijnde politiek jegens de Indianen te voeren. Die verdragen zijn over een periode van 150 jaar tot stand gekomen en er is een leven van studie voor nodig om ze allemaal te kennen en toe te passen. Toen de blanke pioniers uitzwermden over de grote vlakten van het Midden- Westen, op zoek naar nieuwe gebieden, waakte de Amerikaanse regering er voor dat geen Indianenstam zijn gebied werd ontnomen zonder dat er een gelijkwaardige vergoeding kon worden geboden en zon der dat de rechten van de Indianen wer den geschonden. Onrecht kon echter, zoals later maar al te vaak is gebleken, niet worden voorkomen. Het „frontgebied" van de harde en niet altijd even kieskeurige en beschaafde pio niers bewoog zich in zulk een snel tempo voorwaarts, dat zij optraden buiten het territoir waar de orde door de politie of door het leger kon worden gehandhaafd. Het geweer werd in die dagen veel ge bruikt. De pioniers namen wat zij wilden hebben en zij verdedigden hun bezit met de wapens in de hand tegen de Indianen. In vele gevallen slaagde de regering er in bloedvergieten te" voorkomen door sluiting van verdragen, waarbij de rechten van de Indianen werden afgekocht, en hun grond, waarop zij sedert eeuwen waren gevestigd, ter beschikking werd gesteld van de pio niers. De verdragen beloofden de Indianen geld, of in plaats daarvan voedsel of kle ding. Ten einde de Indianen te helpen om in hun onderhoud te voorzien, werden er onderwijzers, boeren en smeden ter be schikking gesteld. Voor sommige verdra gen was een bepaalde looptijd vastgesteld. Reeds in 1829 stichtte het ministerie van Oorlog te Washington een bureau voor In diaanse Zaken, dat 25 jaar later ressor teerde onder het ministerie van Binnen landse Zaken, zoals ook thans nog het ge val is. Beschaving brengen onder de rood huiden was een der doelen van het bureau, maar aanvankelijk ging dat niet zo gemak kelijk. Terwijl het leger herhaaldelijk op trad tegen vijandige stammen, had het bureau voor Indiaanse Zaken, later Indian Service genoemd, tot taak vrede te stich ten en de Indianen op velerlei wijzen te hulp te komen. Het bureau stichtte zieken huizen, gaf adviezen bij het beheren van Indiaanse eigendommen, rustte hen uit met de nodige werktuigen voor de land bouw en zorgde voor een omvangrijk schoolprogramma. Zö zijn er thans 238 scholen voor Indianen in de Verenigde Staten, waaronder ruim 50 middelbare. De Indian Service wil de Indianen op het levenspeil brengen van hun blanke mede burgers zonder hen hun afkomst te willen doen vergeten. Rijke cultuur De uitingen van Indiaanse cultuur zijn van verrassende schoonheid. De weef- en pottenbakkerskunst, en de muziek onder meer, hebben het Amerikaanse leven vèr- rij'kt. Uit de reservaten komt een ononder broken stroom van prachtige voorwerpen. Een groot aantal is verzameld in de vier Indianen-musea, die onder leiding staan van de Indian Service, terwijl kleinere verzamelingen zijn ingericht in tal van scholen. Wat de godsdienst betreft, is de federale wet van toepassing, welke volledige vrij heid waarborgt. Het wordt als waarschijn lijk aangenomen, dat het aantal, tot Chris tenen bekeerde Indianen toeneemt. Bijna elke Christelijke secte in de Verenigde Staten heeft evangelisten uitgezonden naar de reservaten. Zij zijn vrij in hun bewegin gen, maar wel dienen zij toestemming te hebben van de eigenaar van de grond hetzij de regering, de stam, een Indiaan of een niet-Indiaan om een kerk of kapel te bouwen. De vrijheid, welke de Indiaan geniet in de reservaten, is beperkt, waar de Indiaan dat zelf heeft verlangd. Hij heeft er voor gevochten om, wat zijn landerijen betreft, onder toezicht te staan. In de dagen dat de regering ook wat dat betreft volledige vrijheid wilde toepassen, bleek dit uit te lopen op het ruïneren van zijn bestaans mogelijkheden. Het streven naar „eman- ADVERTENTIE 14) Rosemary zweeg. Ze dacht aan de red dingsboei, die hij haar op die afschuwe lijke dag had toegeworpen. En dat was pas twee weken geleden en ze was het al bijna weer vergeten! Nu stond dat alles weer helder voor haar geest en ze wilde hem er voor bedanken, maar iets in Gavin waar schuwde haar dit niet te doen. Het was thans uitgesproken, en daarmee basta. „Moeten we hier niet overstappen?" Gavin stak zijn hand onder haar elleboog en plotseling drong het tot haar door dat ze al in Baker Street waren. Later, toen ze over het paadje van het keurig onderhouden voortuintje liepen, keek ze Gavin weifelend aan. Ze was half en half bang dat ze in zijn ogen geamu seerde spot zou ontdekken als hij zijn blik ken over hun kleine huisje zou laten glij den. En als hij om haar moeder of hun kleine kamers zou lachen, dan zal ik hem étataa» dacht ze naïef. „Het is nogal kleinzei ze met een benepen stemmetje. „Het is hoe dan ook nog groter dan dat piepkleine huisje van ons in Tynmoor", antwoordde Gavin ernstig, toen Rosemary de voordeur opende en „Moeder!" riep. Het viel haar op dat moment plotseling op, dat hij nog nooit iets over zichzelf ver teld had, afgezien dan van de geschiedenis van het litteken. Hij kon uit een groot ge zin komen, of enig kind zijn. Misschien was hij wel getrouwd en had hij al een gezin. Z'n privé-leven was voor Rosemary een raadsel, een gesloten boek. De acteurs en actrices van de troep hadden klaarblijkelijk geen eigen leven; hun leven was het to neel, dat hen geheel absorbeerde. Maar met een toneelmeester stond het toch iets anders. Voor de eerste keer in haar leven begon ze hierover na te denken, maar er was op dat ogenblik niet veel tijd voor, aangezien mevrouw Combe hen reeds har telijk welkom heette en de beide jongens evenveel lawaai maakten als een hele klas. 't Was zoals ze al met angst in het hart gevreesd had: de eetkamer zag er ver schrikkelijk slordig en haveloos uit. Boeken en schriften van haar broers lagen overal te slingeren. De ramen stonden echter ge lukkig open, zodat de warme avondlucht vrijelijk de kamer kon binnendringen. De achtertuin zag er fleurig uit. met vele bloeiende planten en de zilverberken ach terin gaven' het idee van een bos. „We hebben dit huis uitgekozen, omdat achter de tuin langs een beekje stroomt maal prettig om je voor te stellen, dat je buiten, ver weg van een grote siaa, woont." Mevrouw Combe ging dtoor met haar uitleg, terwijl Gavin de tuin bewon derde. „Als je boven bent, kun je rechts en links nog wel vijftig van zulke tuinen zien liggen", zei Rosemary. Er was geen spoor van bitterheid of verlegenheid meer in Ro semary's stem te horen: Gavin voelde zich kennelijk met haar moeder en de twee jongens erg op zijn gemak; hij deed alsof hij thuis was, heel gewoon en prettig. Die avond had Rosemary een goede ge legenheid om hem eens goed te observeren, en wel in een heel andere omgeving dan die van repetities en toneelzaken. Ze vond het bijzonder aardig zoals hij keer op keer met iedereen praatte. Tegenover haar moe der toonde hij een eindeloos geduld, toen hij begreep, dat zij van de technische kant van het toneel niets begreep. Hij vertelde haar daarom veel anecdotes over beroemde actrices. En hij luisterde op ziin beurt vol aandacht naar wat Marie hem te vertellen had, al ging het dan meestal over ver schrikkelijk onbelangrijke zaken, zoals on gelukjes die ze in een of andere queue ge kregen had. Over haar tuin praatte ze met groot enthousiasme. Na het eten gingen ze allen buiten de benen even strekken en Rosemary kon zich levendig het ongeduld van de jon gens indenken bij de eindloze uitleg van haar moeder: dit is chrysant zus en dat is asters, Alpen-plantjes en wat al niet meer wijdde ze lang uit. Toen Gavin zich bukte om een slak, die tussen de spruitjes doorkroop, te bekijken, barstte ze in lachen uit. „Ik geloof vast en zeker, Gavin, dat je net zo min een tuin man bent als.als ik een vliegenier!" Hij grinnikte en keek haar schalks aan. „Ik zou het kunnen leren. Dingen, die groeien, hebben me altijd al gefascineerd". ,,'t Zou je gemakkelijk vallen" zei me vrouw Combe lachend, „als je een stukje grond had. Toen ik jong was, woonde ik op het land en ik geloof werkelijk dat ik dood zou gaan, als ik op een flat zou moe ten gaan wonen". Later op de avond was het de beurt aan de jongens. Gavin liet zich gewillig pla gen door Roger en Tony. Hun verlegen heid was gauw verdwenen. Nadat hij hun verzameling vliegtuigmodellen en hon derd en één andere dingen, die op hun kamers boven bewaard werden, gezien had, vertelde hij hun alles wat ze maar over het toneel wilden weten. Hij praatte over cou lissen, die opgetrokken konden worden, achterdoeken, draaibare tonelen en nog vele andere dingen. Tenslotte ging hij rummy met hen spelen, tot half tien. En al die tijd pijnigde Rosemary zich haar hersens af om er achter te komen of Gavin zich nu ondanks zijn opgewekt uiterlijk niet stierlijk verveelde. Voor bij na iedereen, die dagelijks met zulke bril jante mensen als de Herricks omging, moest het wel een echt taaie avond zijn. Op de geen mens was die liever over zijn eigen werk praatte dan een toneelspeler! En noch Marie, noch de jongens wisten ook maar iets vaar het toneel af. En omdat Tony rummy wilde spelen, gingen ze rummy spelen. De radio mocht niet eens aan! Ver der was er niets te drinken, behalve het zoveelste kopje koffie van mevrouw Com be met een eigen gebakken koekje er bij. Toen de jongens tenslotte naar bed gin gen en Rosemary Gavin uitliet, wist ze niets te zeggen; ze voelde zich zelfs ver legen. En ze was toch nooit eerder ver legen geweest tegenover Gavin! „Bedankt voor de gezellige avond, Rose mary", zei hij vriendelijk, zoals hij het enkele minuten geleden ook al tegen haar moeder had gezegd. „Ik moet jou bedan ken, dat je zo leuk met de jongens bent omgesprongen! Ik ben bang dat je het vre selijk saai hebt gevondenHij keek haar aan alsof hij wilde ontkennen dat hij het vea-velend had gevonden, maar toen stak hij plotseling zijn hand in de zak. „Ik weet niet, of ze handtekeningen verzame len, maar de meeste jongens doen het. Geef hen deze morgen maar, dat wil je toch wel? En tot morgen dan". Toen Gavin al lang weg was, keek ze pas naar de twee programma's, die hij haar in de hand gedrukt had. Ze waren' gete kend door ieder lid van Herricks troep. HOOFDSTUK VI De „Zuider Ster" was een langzaam en en er enkele bomen staan. 't Is nu een- een chrysant zo. En ook over haar dahlia's, toneelschool had Rosemary ontdekt, dat er oud, maar comfortabel schip, precies zoals Een Indiaan, zoals men zich uit boeken voorstelt. Het dikke grijs-zwarte haar is laag ingeplant op hel voorhoofd en hij kon een afstammeling zijn van een krijgsman. Maar de Pima-stam in Arizona, waartoe hij behoort, heeft weinig aan oorlogvoeren gedaan. Het is een vreedzaam volk, dat met grote moeite de katoen en maïs van de droge akkers oogst. cipatie der Indianen" vindt eigenlijk alleen weerklank bij hen, die menen dat er reeds te veel geld voor hen is uitgegeven en dat zij aan hun lot moeten worden overgela ten. Tegenover de vrijwillig aanvaarde be perkingen staan voor de Indianen vrijdom van schoolgeld, vrijdom van grondbelas ting, gratis medische hulp en tal van an dere diensten. Er is geen sprake van on tevredenheid in de reservaten over het beleid van de federale regering. Het is gebleken, dat de reservaten kunnen bloeien. In tien jaar is de productie aan voedsel vertienvoudigd en het sterftecijfer wordt steeds lager. Er rest dan nog de be handeling als tweede rangsburger, die hi; zich in menige staat buiten het reservaat moet laten welgevallen. Het is onmogelijk te voorspellen, wanneer daaraan een eind zal komen. Woensdag 9 December viert Zandvoorts oudste ingezetene haar 98ste verjaardag Het is Jannetje van der Mey, beter bekend als tante Jans de Kraai, die op 9 December 1855 als telg van een oud Zandvoorts geslacht in Zandvoort geboren werd. Ongetwijfeld zullen vele Zandvoortse inwoners deze ver jaardag van Zandvoorts oudste ingezetene voor haar niet onopgemerkt laten voorbij gaan, want tante Jans is in Zandvoort uitermate populair. Zij wordt om haar arbeidzaam leven, waarin zij al betrekkelijk jong geheel zelf standig kwam te staan, aan velen ten voor beeld gesteld. Op 52-jarige leeftijd werd zij reeds weduwe en zij kreeg toen alleen de zorg over haar gezin met zes kinderen. Aan de Buureweg 5, waar zij thans al meer dan dertig jaar in woont bij haar broer in een van Zandvoorts oudste café's, woonde zij ook toen reeds. Zij bottelde zelf het bier en liep met vis enkele malen per week heen en weer naar Haarlem. Twee kinderen heeft zij thans nog in leven; zij bezit 16 kleinkinderen en 21 achterklein kinderen. Haar bijnaam „de Kraai" nam zij over van haar vader, een Zandvoortse visser, die viste met een Zandvoortse bom, eigendom van reder Van der Werff, welk schuitje de naam „De Kraai" d^oeg. Tante Jans geniet nog een uitstekende ge zondheid. Zij leest nog elke dag de courant, af en toe een boek. luistert ingespannen naar de r-.dio-uitzendingen en heeft voor niets nog de hulp van anderen nodig. Ook dit jaar maakte zij de jaarlijkse tocht met de ouden van dagen weer mee. Nog slechts twee jaar scheiden thans deze kranige oudste Zandvoortse van haar eeuw feest, waarvoor zij ook zelf, nu ondanks haar hoge ouderdom haar gezondheid zo goed blijft, thans meer en meer aandacht krijgt. De Enkhuizer gasfabriek zal worden af gebroken. De installatie is gedurende de oorlog in verval geraakt en het loont de moeite en het geld niet meer de fabriek weer in orde te brengen. Enkhuizén, Bovenkarspel, Grootebroek, Lutjebroek, Hoogkarspel en Westwoud krijgen nog dat jaar gas van de Hoogovens te IJmuiden. Er is in de afgelopen maan den een buisleiding aangelegd van Hoorn naar Enkhuizen. Hoorn heeft vlak na de oorlog Hoogovengas gekregen. de scheepvaartmaatschappij gezegd had. Gedurende de twee wereldoorlogen had ze over de zeeën gezworven als bewapende koopvaarder, en in normale tijden zou het schip al lang als schroot verkocht zijn. De „Zuider Ster" was thans echter ingericht als goedkoop passagiersschip en deed dienst op de lijn naar Nieuw Zeeland, via Jamaica en enige eilanden in de Stille Oceaan. De na-oorlogse tijden waren er nu eenmaal niet naar om een schip, dat nog mee kon, af te danken. Er waren slechts honderdvijftig passagiers aan boord, doch in de grote koelruimten kon op de terug weg vlees meegenomen worden, en dat maakte weer heel wat goed. Voor de Herricks en de andere passa giers die al meer de Oceaan waren over gestoken, was de „Zuider Ster" een oude, lelijke, doch wel ruime schuit. Tot de dag van vertrek toe was Rose mary zó opgegaan in allerlei toneelzaken, dat ze nagenoeg geen moment nagedacht had over de grote zeereis, die ze zou gaan maken. De treinreis naar Southampton was erg gezellig geweest. Op het Waterloo Sta tion waren enkele persfotografen gekomen en vele vrienden, familieleden en beken den gingen tot Southampton mee. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6