Kabinet komt tegemoet aan wensen der Friezen Weet U liet nog? Goede mogelijkheden voor Nederlanders in groepen PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws Punten van overeenstemming over Europese Gemeenschap Nog geen accoord over taak en bevoegdheden in concreto De radio geeft Zaterdag Garage VAN WIJK - ©verveen Wettelijke regeling op komst Zaterdag 12 December Precies 9 uur vangen wij weer aan Proost als u niest VRIJDAG 11 DECEMBER 1953 Schrijver Jef Last vrij tegen borgstelling Siemen Jongsma leraar te Maastricht Kerkelijk Nieuws Eleganter - Sneller - Ruimer Première bij Nederlandse Opera uitgesteld Vijftien daklozen door fabrieksbrand in Jisp Premie voor alle klanten Verkoop alléén aan particulieren Prins Bernhard over Ethiopië: ió het zo De minister van Buitenlandse Zaken heeft in een brief aan de Tweede Kamer het volgende overzicht gegeven van de punten van overeenstemming, welke tot dusverre zijn bereikt bij de besprekingen van de zes ministers van Buitenlandse Zaken over de vorming van een Europese Gemeenschap. Men is het er over eens dat er een parlement wordt gevormd, dat een doeltreffende politieke en democratische controle zal moeten verzekeren over de uitvoerende organisatie van de gemeen schap en samengesteld zal worden uit twee organen: een gekozen assemblée, die de volkeren der gemeenschap zal vertegen woordigen en een hogerhuis of een daar voor in de plaats tredend lichaam, dat de staten-leden van de gemeenschap verte genwoordigt. Ten aanzien van de assemblée werd het principe aanvaard van algemene recht streekse verkiezingen, welke plaats zullen vinden na de inwerkingtreding van het verdrag. Verder gaan allen accoord met de vorming van een raad van nationale mi nisters, die zal worden samengesteld uit de hoofden der regeringen, de ministers van Buitenlandse Zaken dan wel andere mi nisters, voor zover de aard van de te be handelen onderwerpen daartoe aanleiding geeft. Er zal een uitvoerend orgaan worden ingesteld, waarvan president en leden zul len worden benoemd volgens een nader overeen te komen methode, welke aan de regeringen der staten-leden invloed laat op de keuze der personen. De uitvoerende organen, waarin is voorzien in het K.S.G.- en in het E.D.G.-verdrag, zullen -\vorden gehandhaafd, onder voorbehoud van nader overeen te komen modaliteiten in verband met de invoeging van de K.S.G. en de E.D.G. in de gemeenschap. Er zal één enkel Europees hof worden ingesteld. Bevoegdheden De competenties van de gemeenschap zullen limitatief moeten worden uitgelegd. De gemeenschap zal voorts niet het recht hebben om zelf haar eigen bevoegdheden uit te breiden. Zij zal volgens nog nader vast te stellen modaliteiten de K.S.G. en de E.D.G. omvatten. Overeenstemming be staat voorts ten aanzien van de denkbeel den betreffende de doelstellingen van een economische integratie en van de metho des, welke ter verwezenlijking daarvan dienen te worden gevolgd. Hieruit mag echter niet worden afgeleid, dat ook over eenstemming zou zijn bereikt der taak en bevoegdheden, welke de gemeenschap in concreto zou dienen te verkrijgen. De gemeenschappelijke macht, een der middelen ter verwezenlijking van de eco nomische doeleinden, moet gebaseerd zijn op het vrije verkeer van goederen, dien sten, kapitalen en personen. Noodzakelijke voorwaarden voor de in stelling en de duurzaamheid van de ge meenschappelijke markt zijn, dat de sta ten-leden op economisch, sociaal en finan cieel gebied (munt, begroting, crediet) een politiek dienen te volgen, die verenigbaar is met de vereisten voor de vorming van de gemeenschappelijke markt en met de regelmatige werking daarvan. Voor de verwezenlijking van een ge meenschappelijke markt zouden met name de volgende maatregelen nodig zijn: Ver mindering en uiteindelijke opheffing van de quantitatieve restricties; vermindering en uiteindelijke afschaffing der douane rechten en geleidelijke instelling van een gemeenschappelijk systfeem van douane en goederenverkeer. Wat betreft de bevoegdheden van de gemeenschap zal het verdrag moeten voor zien in een systeem van overleg tussen de staten-leden enerzijds en tussen deze sta ten en de organen der gemeenschap ander zijdszulks ten einde harmonisatie van de economische politiek van de staten te be vorderen. In elk geval zal het verdrag aan de gemeenschap de bevoegdheid tot het ondernemen van studies en tot het uit brengen van adviezen moeten trekken, zo mede een recht van initiatief ten aanzien van alle vraagstukken, welke verband houden met de vorming en de goede wer king van de gemeenschappelijke markt. Ingestemd werd met het principe, dat de mogelijkheid moet worden geopend voor toetreding tot de gemeenschap door sta ten-leden van de Raad van Europa en van iedere andere Europese staat, die de hand having van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden waarborgt. Aan vaard werd het beginsel van mogelijkheid van associatie met derde staten. Accoord werd gegaan met het beginsel, dat zo nauw mogelijke banden tussen de Raad van Europa en de Europese Gemeenschap dienen te worden tot stand gebracht, waar bij gunstig werd geoordeeld over de grote lijnen van de voorstellen, die ter zake door de assemblée-ad-hoc zijn geformu leerd. De schrijver Jef Last, die enkele dagen geleden bij zijn terugkeer uit Indonesië werd gearresteerd, is tegen borgstelling vrijgelaten. Volgens de rechter-commissaris te Am sterdam, die de zaak in onderzoek heeft, staat nog geenszins vast, dat er enig straf baar feit is gepleegd. De eerste bas-bariton van de Neder landse Opera te Amsterdam, de heer Sie men Jongsma, wordt per 15 December verbonden als hoofdleraar voor de solo zangklasse aan het Stedelijk Muzieklyceum te Maastricht, waar reeds de altzangeres en Paedagoge Suze Ltiger werkzaam is. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Bergharen (toez.) M. J. Pool te St. Maarten (N.H.). Geref. kerken Beroepen te Amsterdam-W. (vac. F. Guillaume), dr. F. H. von Meyenfeldt te Amersfoort. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Franse chan sons. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Raaiophilharmonisch orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vocaal dubbelkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Amusementsmu ziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Platen. 13.30 Piano en viool. 14.00 Boekbespreking 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Metropole-orkest, koor en soliste. 15.20 Luchtvaartpraatje. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sportuitslagen. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Amuse mentsmuziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Zigeunermelodieën. 19.20 Par lementair overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actuali teiten. 22.00 Wedstrijd in sterke verhalen. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Maas trichts Stedelijk Orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7,10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Sopraan en piano. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Ge varieerde muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lichte muziek. 14.25 Huismuziek. 14.45 Ama teursprogramma. 15.15 Eerst denken, dan doen, causerie. 15.30 Roemeens orkest. 15.55 Vlaamse letterkunde. 16.10 Kamerorkest en solist. 17.00 Radio-weekjournaal. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Artistieke Staal kaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Heidense Wereld, waarin het Christendom ontstond, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Orkest concert. In de pauze: platen. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Vlaamse koormuziek. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Gevarieerd programma. 20.30 Accor deon. 20.45 Gevarieerd programma (vervolg). 21.30 Accordeon (vervolg). 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. 23.30-24.00 Dansmuziek. vanaf heden exposeren wij het nieuwste product: de MERCEDES-BENZ „180" met behoud der specifieke MERCEDES-BENZ-constructies en kwaliteiten. Vraagt inlichtingen. Tel. Haarlem 10503 De ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie hebben aan de Eerste en Tweede Kamer medegedeeld, dat het kabi net thans zijn standpunt heeft bepaald ten aanzien van de zogenaamde Friese kwestie. Op korte termijn zal een wetsontwerp worden opgesteld, ten einde het mogelijk te maken, dat de aflegging van de eed, be lofte en bevestiging in de Friese taal kan geschieden. Overeenkomstig het advies van de com- missie-Kingma Boltjes zal deze mogelijk heid zich mede dienen uit te strekken tot eden en beloften welke buiten Friesland worden afgelegd. Voor wat de bij de Grondwet vastgestel de eden betreft, kan bij de komende alge mene herziening der Grondwet overwogen worden of er aanleiding bestaat de Grond wet op overeenkomstige wijze te wijzigen. Voor het gebruik van het Fries in het ambtelijk rechtsverkeer, met uitzondering van de rechtspraak, wordt geen wettelijke regeling nodig geacht. Het kabinet stemt in met het standpunt der commissie, dat men de vrijheid heeft om zich in het mondeling verkeer van de Friese taal te bedienen, met uitzondering ten aanzien van die rijksdiensten waar wegens de rijkseenheid aan het uitsluitend gebruik van het Nederlands moet worden vastgehouden. De première van „De Barbier van Se- villa" door de Nederlandse Opera, kan Vrijdagavond wegens ziekte van Cora Canne Meyer geen doorgang vinden. Op deze avond zal nu „De verkochte bruid" onder leiding van Alexander Kranmhals worden uitgevoerd. Gehoopt wordt, dat het uitstel van de première van „De Barbier van Sevilla" zich tot enkele dagen zal be perken. Een uitslaande brand heeft gisteravond de voormalige kaasfabriek in de gemeente Jisp verwoest. De laatste tijd werd deze fa briek als wasserij voor zakken en poetslap pen gebruikt door de firma J. W. Snippe te Koog aan de Zaan. Twee gezinnen, één van elf en één van vier personen, die in een gedeelte van dit gebouw woonden, zijn door deze brand dakloos geworden. Slechts enig huisraad kon worden gered. De schade is bij benadering nog niet te bepalen. Het schriftelijk gebruik van de Friese taal kan in het verkeer met de in Friesland gevestigde rijksorganen worden toegelaten, tenzij redenen van dienstbelang zich daar tegen verzetten. Stukken, die ter visie moeten worden gelegd, dienen steeds in het Nederlands te worden opgesteld. De minister van Binnenlandse Zaken zal de gemeentebesturen er te zijner tijd op wijzen, dat niet kan worden toegelaten, dat aan burgers de verplichting wordt opge legd in hun correspondentie met een ge meentebestuur uitsluitend de Friese taal te gebruiken of dat voor de indiening van verzoekschriften uitsluitend in het Fries gestelde formulieren worden beschikbaar gesteld. De in de provincie Friesland gevestigde rijksdiensten zullen zich bedienen van de Nederlandse taal. Wanneer een gemeente haar naam in het Fries gewijzigd wenst te zien, zal zij de regering dienen te verzoeken de totstand koming van een daartoe strekkende wette lijke voorziening te bevorderen. Het kabi net wenst echter niet de verantwoordelijk heid te dragen voor het invoeren van een Friese naam naast de Nederlandse naam voor dezelfde gemeente. De P.T.T. de spoorwegen en de rijks diensten zullen alleen de bij de wet vast gestelde gemeentenaam gebruiken. Het kabinet is van oordeel, dat de naam geving van plaatsen, straten en pleinen behoort tot de competentie der gemeente raden. De rijksdiensten zullen echter uit sluitend de Nederlandse naam bezigen, in dien twee namen zijn vastgesteld. Toege staan zal worden dat op verkeersborden, naast de Nederlandse de Friese plaatsnaam wordt aangebracht. Er is geen bezwaar tegen, dat de plaatsnamen op spoorweg stations zowel in het Nederlands als in het Fries worden aangeduid. Het Fries in de rechtspraak Het kabinet is met de commissie-Kimrma Boltjes van oordeel.dat de eisen van rechts eenheid, rechtszekerheid en rechtsgelijk heid in het algemeen een te grote hinder paal vormen tegen het schriftelijk gebruik van de Friese taal in de rechtspraak. Het mondeling gebruik van het Fries zal behoudens enkele uitzonderingen, vrijstaan aan allen, die bij een rechtsgeding zijn be trokken. Mededelingen door burgers, welke op grond van wettelijke voorschriften op be paalde wijze openbaar moeten worden ge maakt, dienen ook in het Nederlands te zijn gesteld. Een wettelijke regeling zal worden ge troffen voor de vertaling van notariële akten. Daarbij zal uitdrukkelijk worden vastgesteld, dat de wetgever de Friese taal niet als een vreemde taal beschouwt. Soort gelijke wijzigingen zullen worden aange bracht in de Zegelwet en de Registratiewet. ADVERTENTIE Van die mooie stoel voor I. 1.— En dat goede karpet voor I. 6.50? En van al die andere goede artikelen voor zo goed als niets? De gelukkige kopers zullen er nog lang plezier van beleven, maar wij hadden er geen ruimte meer voor. Dit was toen onxe verbouwing begon. Nu zijn we bijna klaar. Nu worden de oude afdelingen leeggehaald. Wonderlijk, wat er zoal te voorschijn komt bij zo'n verhuizing. die van 1 2 tot en met 1 9 December In één der afdelingen Iets kopen, het bedrag doet er niet toe. Op de meubeletages staan diverse slaap- en woonkamers, clubs en kleinmeubelen die door dé drukte eerst nu uit de pakhuizen konden worden gehaald. In de tapijtafdeling zijn nog showroomkarpetten, kleine kleedjes en tafelkleden, die te laat van de tapijtreiniging kwa men om reeds 2 weken geleden getoond te worden. en volgende dagen gaat het om de afdelingen: Bedden, opklap- en kantelbedden, ledi kanten en matrassen, wollen en gestikte dekens, gordijnstoffen en vitrages. En om wat er nog meer in het licht zal komen. JAVA BATIK type Sarong. Pracht stol voor ft 93 gordijnen, verslering, bekle- ding eni. 1 20 cm breed p. mtr Contante betaling Geen afbetaling Geen huurkoop Geen betaalzegels Ambtenaren In vaste overheidsdienst kunnen wij bij onvoorilene moeilijk heden Inlichten, hoe zij op sociaal verantwoorde wijze toch van onze vaste, voor leder gelijke en voor delige prijzen gebruik kunnen maken. Inlichtingen aan het kantoor (niet telefonisch). SILDERDIJKSTRAAT 73-87 AMSTERDAM In het nieuwe gebouw van de Rijksvoor lichtingsdienst ie 's-Gravenhage heeft Prins Bernhard gisteren aan journalisten enige bijzonderheden over zijn reis naar Ethio pië verteld. Hij toonde zich geestdriftig over de suikeronderneming Wongi van de H.V.A., die onder zeer moeilijke omstan digheden is opgebouwd er moesten we gen worden aangelegd en een brug waar thans met de aanplant kan worden begon nen en volgend jaar kan worden geoogst. Keizer Haile Selassie heeft de onderneming verscheidene malen bezocht en er zijn waardering voor uitgesproken. Bijzonder verdienstelijk is ook de verzorging van de arbeiders, waarvoor men in de allereerste plaats oog had, in tegenstelling met andere ondernemingen. Zeer zeker zijn er nog vele mogelijkheden voor Nederlanders. Er zijn daarvan enige groepen aanwezig om onze kansen te onderzoeken. Voor het individu is deze mogelijkheid echter gering, omdat men er ook grote sommen nodig heeft om te investeren. Hij meende, dat men er al leen in groepsverband zou kunnen slagen. Arbeidskrachten zijn er voldoende. Aan getrokken door de goede betalingen, waar bij prestatieionen de productiviteit opvoe ren, komen de arbeiders overal uit het land vandaan. Zij zijn zeer gewillig en leergie rig. Het verdiende geld wordt hoofdzake lijk besteed om de levensstandaard omhoog te brengen, kleding te kopen en woningen te verbeteren, wat op zichzelf zeker een goed teken mag worden genoemd. Er wordt eveneens hard gewerkt om het culturele peil van de bevolking op te voeren. De Prins had er ook een landbouwschool be zocht, speciaal ter opleiding van leerkrach ten, die later het land in worden gezonden om de bevolking te instrueren. Deze en nog een hogere opleiding stonden onder Cana dese leiding. Er waren ook scholen onder Engelse leiding. De Keizerin had een school voor handwerkonderwijzeressen in het leven geroepen. De Ethiopische luchtmacht was opgeleid door Zweedse officieren. De instructie zal thans door Ethiopiërs worden overgenomen. Fr worden Zweedse Saab-toestellen ge bruikt, die in Nederland gebouwd zijn. Voor ondernemers valt er in Ethiopië 37. Op zijn tenen sloop Panda het huis van mijnheer Kresus binnen. Hij bevond zich in een groot, rijk gemeubileerd ver trek, dat spaarzaam door de binnenvallen de maneschijn werd verlicht. Het was er doodstil; slechts het gedempte tikken van een grote staande klok was hoorbaar Voorzichtig opende hij de kamerdeur, die op een helverlichte gang uitkwam en luis terde. „Ik moet voorzichtig zijn", dacht hij, ,,als die ongelovige huisknecht me hier vindt, zal hij denken, dat IK de inbreker ben. Maar als ik de inbraak van Blobneus wil verhinderen, zal ik toch moeten door zetten!" Dus bedwong hij het trillen van zijn benen en liep snel de gang door, tot hij een trap bereikte. Aan de voet van de trap bleef hij even met ingehouden adem staan, maar hij hoorde slechts het bonzen van zijn hart. Rover Blobneus moest boven zijn., zoals hij op straat door het verlichte raam had gezien; dus sloop hij de trap op en opende behoedzaam een deur. Er was niemand te zien, maar toch hoorde hij een zacht gestommel.het kwam van achter een zwaar gordijn, dat de ingang naar een aangrenzende kamer afsloot! Panda trok steels het gordijn een weinig terzijde en., daar zag hij Blobneus, die met een zware leunstoel sjouwde! „Op helerdaad beirapt". dachtfanda, „nu zal ik hem toch eens de stuipen op zijn lijf jagen!" veel te doen op het gebied van wegenbouw, havenaanleg, bruggenconstructie, terwijl voorts de suiker, koffie en rijst mogelijk heden bieden. Voor dit alles heeft Neder land mensen beschikbaar, zo heeft de Prins verteld. Als exportmarkt heeft Ethiopië thans nog niet zijn betekenis, daar men er voor alles op uit is eerst de huisves ting te verbeteren en de landbouw, te inten siveren. Bovendien zijn er nog ernstige ver voersproblemen, er is bijvoorbeeld slechts één spoorlijn. Geologisch moeten er ook vele vooruit zichten zijn. De bodemschatten worden echter nog niet geëxploiteerd, al heeft de Keizer zelf een goudmijn in exploitatie. Op de luchtkarteringsbekwaamheden van de Nederlanders en de K.L.M. heeft de Prins de aandacht gevestigd. De kartering is daar nog zeer summier. Het valt niet te ontken nen, dat er Italiaanse invloeden zijn en dat men er met de Italiaanse taal ver komt. Hier staat tegenover dat anderen zeer zeker hun kansen hebben gebruik gemaakt, zoals de Zweden die er het telefoonnet hebben aangelegd. Voor Indische Nederlanders, mits in groeps verband, zag Prins Bernhard grote moge lijkheden. De Keizer is Westers georiënteerd. Hij is echter zo wijs om niet alles dat uit West- Europa of Amerika komt direct toe te pas sen. De lagere klassen zijn zeer aan tradi ties gehecht en zijn er ook stromingen, die zeggen: „Wij kunnen het alleen wel." Op een vraag of Prins Bernhard ook nog plannen had, nu de verhoudingen tussen Nederland en Indonesië zo gewijzigd waren, zulk een goodwill-reis naar Indonesië te maken, antwoordde de Prins: „Ik ben nog niet uitgenodigd." Rechters. William Clark, de door het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ontslagen opperrechter van de Amerikaanse Hoge Commissie in Duits land, .die weigert zijn ontslag te erken nen, en zijn inmiddels reeds beëdigde opvolger Carl W. Fulghum, kwamen Donderdag in hetzelfde gebouw wer ken. Clark nam als gewoonlijk plaats in het bureau van de opperrechter. Ful ghum ging naar het kantoor een twin tigtal meters verder, waar hij tot nog toe als rechter onder Clark zijn plaats had. Afschaffing. Een socialistisch lid van de Duitse Bondsdag heeft aangekondigd, dat hij bij het Parlement een voorstel zal indienen om na de visa ook de pas- contröle aan de Duitse grenzen af te schaffen. Vreemdelingen zouden dan zonder vertoon van paspoort naar Duitsland kunnen reizen. De Bonds republiek zou daarmee een voorbeeld geven, in de hoop dat dit straks door andere landen zou worden gevolgd. Dr. Mommer, die het voorstel wil doen, is lid van de Raad van Europa. Veiling. De Franse vendumeester Maurice Rheims zal van 12 Februari tot 28 Maart 1954 in Cairo verzamelingen kostbaarheden van ex-koning Faroek veilen. Er zullen collecties postzegels, munten, onderscheidingen, kunstvoor werpen, klokken en horloges en juwe len worden geveild. Er wachten 250 flacons parfum, met goud en brillanten versierd, 400 tabaksdozen en bonbon- nières, 700 klokken en horloges en 250 penhouders op kopers. Ook zijn er een topaas van 300 karaat en een zeegroene smaragd van 500 karaat, honderden kilo's zilveren en gouden serviesgoed, een van keizering Eugenie afkomstig toiletgarnituur en een paarlencollier, dat aan Karei X heeft toebehoord. Mau Mau. Naar de Britse minister van Oorlog, Anthony Head, Donderdag in het Lagerhuis heeft aangekondigd, zal er in Kenya een officieel onderzoek worden ingesteld naar aanleiding van beweringen, dat er beloningen zijn uit geloofd aan Britse soldaten voor het doden van Mau Mau-terroristen. Britse bommenwerpers hebben Donderdag bij na tien ton bommen geworpen op een gebied nabij een basis van de R.A.F. ten Noord-Westen van Njeri, waar vol gens berichten Mau Mau-leden zich verzamelden. Bezoek. Donderdag zijn te Teheran bij anti-Amerikaanse betogingen ter ge legenheid van het bezoek van de Ame rikaanse vice-president Nixon meer dan 40 personen aangehouden. De meesten zijn later weer vrijgelaten. Volgens het blad „Keyhan", heeft Nixon tegenover de Perzische minister van Financiën te kennen gegeven, dat een eventueel verzoek om meer Amerikaan se hulp in welwillende overweging zal worden genomen. Commentaar. Radio-Vietminh heeft Don derdag een uitzending gewijd aan re acties op het interview dat Ho Tsji Minh met het Zweedse dagblad „Ex pressen heeft gehad. In de commentaar op deze reacties werd gezegd, dat de gehele wereld de inhoud van de ant woorden van Ho Tsji Minh heeft verdraaid om de volken, speciaal het Vietnamese, te bedriegen. „Men heeft de volgende leugen uitge dacht: wij willen de vrede en de Viet- minh wil haar niet. Ons volk en onze regering wensen de vrede om een on afhankelijk Vietnam tot stand te bren gen en dit beleid hebben wij nooit ver raden", aldus de commentaar. Verwijfd. Op de jongste reis van het Noorse schip „Luksefjell" naar Canada voer een zekere Alfred Soudemonte mee, die in Antwerpen gemonsterd had en die volgens de kapitein „een van de beste roergangers" bleek te zijn, die hij kende. In Ottawa kreeg Alfred slaande ruzie met andere bemannings leden, die hem „verwijfd" vonden en in het gevecht weerde hij zich danig. Zijn verwijfdheid bleek echter niet helemaal denkbeeldig, want bij de pas- sencontröle door de Canadese douane bleek, dat Alfred een meisje was en wel de 18-jarige Jeanne Mutton Rechten. Een belangrijke stap op het ge bied van de Europese samenwerking zal vandaag te Parijs worden gedaan op de 13de zitting van het ministerscomitë van de uit 15 landen bestaande Raad van Europa. De ministers zullen vijf conventies ondertekenen die een bur ger van het ene land, wonend in een der andere landen, dezelfde sociale rechten geven. De conventies zijn al lange tijd gereed, maar de ondertekening is ver traagd door de Frans-Duitse menings verschillen over de status van het Saar- gebied in de Raad van Europa. HET is een algemeen en vrijwel over de gehele wereld verbreid gebruik de nies met een gelukwens te begroeten. Hoe interessant ook, we kunnen ons onmogelijk verdiepen in de vele waarderingen die in het volksgeloof aan het niezen zijn ver bonden, maar wel kan worden gezegd dat in het algemeen de nies als een heilbren gend teken wordt beschouwd. De Duitsers kennen de uit drukking „etwas beniessen", dus: een wens door niezen in vervulling doen gaan. En wij Nederlanders huldigen nog steeds de speelse opvatting dat het na driemaal niezen morgen mooi weer zal zijn. Ditzelfde aantal geeft volgens het volksgeloof in de Zaanstreek een patiënt het recht het ziekenhuis te verlaten, welke opvatting nog zou dateren uit tijden toen overal pest epidemieën heersten. Wanneer iemand, die van pest werd verdacht, in een ziekenhuis was opgenomen, mocht hij die instelling verlaten wanneer hij driemaal had geniesd. Trouwensdoor velen wordt de oorsprong van het gebruik om een niezende een heil wens toe te voegen, teruggebracht tot de tijd van Paus Gregorius de Grote (eind van de 6de eeuwtoen de mensen „al nie zende op straat stierven, waaruit ons lof felijk gebruik is overgebleven". Hoe aan vaardbaar dit ook moge klinken, juist is het in ieder geval niet. Het gebruikt de nies als heilbrengend te beschouwen is aan zienlijk ouder en dateert van vele duizen den jaren geleden. Reeds Xenophon vertelt hoe tijdens de Tocht der Tienduizend een gevaarlijke, doch noodzakelijke beslissing moest worden genomen en hoe het niezen van één der soldaten toen werd beschouwd als een gunstig voorteken. Dezelfde opvat ting blijkt bij Homerus en 'verschillende andere oude schrijvers. De Romeinen hebben bijzonder grote waarde gehecht aan het uitspreken van een heilwens bij het niezen. Van keizer Tibe rius is bijvoorbeeld bekend dat hij dit blijk van wellevendheid van zijn gehele omge ving vorderde, zelfs wanneer hij zich met zijn stoet op reis bevond of wanneer hij in een draagstoel zat. En een epigram uit de Romeinse tijd verhaalt van een man die in alle eenzaamheid niesde en bij gebrek aan omstanders zich zelf in zegenende bewoordin gen toesprak! Uiteraard hebben velen in de Oudheid reeds naar een verklaring van dit gebruik gezocht. Destijds werd het hoofd als het edelste deel van het lichaam beschouwd, zodat de heilwens, uitgesproken bij het niezen gold hetzij als een betuiging van respect jegens het hoofd waaruit de geest van de niezende te voorschijn trad, hetzij als een eerbetoon aan de geest (van Jupi ter, Zeus, etc.) die dit hoofd had uitgekozen om zich aldus te manifesteren. Een restant van deze laatste opvatting werd in de 17de eeuw nog aangetroffen in het Afrikaanse negerrijk Monomatapa. Wanneer de koning van dat land had geniesd, werd ogenblik kelijk iedereen in de wijde omtrek gevraagd of er ook tekenen van bijzondere aard waren gezien! We weten thans dat niezen ontstaat door prikkeling van de zenuwen van de neus- slijmvliezen, welke slijmvliezen bijvoor beeld bij verkoudheid overgevoelig kunnen zijn. Maar weet u ook, dat u op sommige pun ten een vrij ongevoelig mens bent? (Het geen overigens niet kwaad is bedoeld). Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2