Frisse opvattingen in de architectuur van middenstandshuizen in Zinnevelt Kerkdiensten Tuinwijk-Noord zet traditie voort ENRICO Sportfondsertbad Heemstede 8 Nachtdienst apotheken Efficiënt ingedeeld Wiekslag Directeur Sociale Zaken: Onder gepensionneerden heerst grote nooddruft Snelle bouw Kersttentoonstelling in Bloemlust te Lisse Statistiek werkloosheid kantoorpersoneel TRESLONG" Hillegom SOIREE-DANSANTE Jubileum H. M. van Rijn r;'eer«^r^sr™r;;an"'«IK Ssa- SLOT DEFECT? Burgerlijke Stand van Haarlem ZATERDAG 12 DECEMBER 1VS4 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bos en Vaart-apotheek, Bos en Vaartstraat 26, tel. 13290. Centraal Apotheek, Grote Houtstraat 78, telefoon 10500. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tele foon 10354. Noorder-Apotheek, telefoon 23821. Jan Gijzenkade 181, Aan de Hectorstraat in Haarlem-Noord nauwkeuriger gezegd: in de nieuwe wijk „Zinnevelt" worden op het ogenblik de funderingen gelegd voor het complex middenstandswoningen van de woningbouwvereniging „Tuinwijk-Noord". Een stads uitbreiding welke niet in de eerste plaats opvalt door haar omvang, maar wel door haar vormgeving, welke past in de beste tradities van de woningbouwverenigingen „Tuinwijk", zowel Zuid als Noord. Beide hebben voor hun complexen, resp. in het Zuiderhoutpark en het Kleverpark een beroep gedaan op de vooruitstrevende bouw meester ir. J. B. van Loghem, die in het begin van 1940 overleed. Hij streefde naar een plastische werking van zijn huizenblokken, zij vormden daardoor een levendig sil houet. Datzelfde zal ongetwijfeld gezegd kunnen worden van de 37 middenstands woningen welke nu in het hart van Zinnevelt zullen verrijzen. Daartoe heeft men een beroep gedaan op zeer jonge architecten, de heren H. Brakel en W. Buma, die zich geassocieerd hebben tot het architectenbureau Brakel en Buma, van wie op de architectententoonstelling in de Vleeshal reeds is gebleken, dat hun ontwerpen een frisse geest ademen. In hun project hebben zij twee elementen tot een synthese willen brengen: een lichte, luchtige bouwtrant en een ver doorgevoerde rationalisatie welke uiteraard kostenverlagend werkt. Het nieuwe complex van Tuinwijk-Noord valt in twee hoofddelen te onderscheiden: de 24 étagewoningen aan de Zuidzijde van de Hectorstraat, tegenover de blokken van „De kleine Middenstander", en de twaalf ééngezinswoningen aan de Noordzijde van de Nestorstraat, die ten Zuiden van de Hectorstraat ligt. De 37ste woning van het project ligt aan de Westzijde van het eerst genoemde blok en vormt een „bijzondere bebouwing", waarover wij het nog zullen hebben. De blokken aan beide genoemde straten hebben een lengte van ongeveer negentig meter. Zij worden van elkaar gescheiden door een 25 meter brede gemeenschappe lijke tuin, die ongeveer veertig centimeter beneden het straatniveau ligt. Aan de Oost zijde wordt die tuin in de toekomst afge sloten door een garagecomplex. Dat de tuin lager ligt dan de huizen heeft een bijzondere reden: daardoor komen ook de dubbele schuren achter de parterre van de trappenhuizen der étagehuizen wat lager te liggen en belemmeren zij minder het vrije uitzicht van de bewoners van de straatverdieping; die van de tweede woon laag kijken er glansrijk overheen. Vrij uitzicht, vrije toegang van licht en lucht, verwijdering van al die delen welke in de traditionele woningen de ruimte in perken tot te kleine en op den duur (zon der dat de bewoners zich als regel daar zelf van bewust zijn) vermoeiende vertrekken en vertrekjes, ziedaar wat de heren Brakel en Buma hebben nagestreefd. De mededeling dat zij hebben afgezien van een huiskamer-en-suite en de voor keur hebben gegeven aan een grote woon kamer is dus wel overbodig: trouwens de laatste jaren is men meer en meer op dat systeem overgegaan. Toch hebben de ontwerpers oog gehad voor de behoefte welke er ongetwijfeld bestaat om een dergelijke ruimte onder te verdelen. Zij hebben dat gedaan door een geprefabriceerde kast haakse in de kamer te plaatsen. Wij merken nog op, dat de woonkamers der étagewoningen ongeveer achttien, die van de eengezinswoningen twintig vierkante meter groot worden. Dat tussen de keukens en de woonkamers door- geefkastjes worden aangebracht, spreekt welhaast eveneens vanzelf. Bepalen wij ons nu eerst tot de eengezins woningen aan de Nestorstraat, dan valt allereerst de grote strook voortuin en het brede terras voor de huizen op: hier werd profijt getrokken van de zonkant. Nu valt bij de gevelindeling aanstonds op dat in iedere gecombineerde portiek voor twee woningen geen twee, maar vier deuren uitkomen: de tweede deur van elk huis verschaft toegang tot de ingebouwde bergplaats, welke doorloopt tot de achter zijde en van waar men bovendien nog de keuken kan bereiken. Deze ruime berg plaats kan dus' niet alleen tot fietsenstal ling en kolenhok dienen, maar ook tot bij keuken. Op de verdieping bevinden zich in de eengezinswoningen drie slaapkamers: twee voor kinderen met een capaciteit van respectievelijk twee en drie bedden en een voor de ouders. ADVERTENTIE II Compositore e Pianista romantico Iedere avond 9.30 10.30 en 11.30 uur op 'T OLDE BINNENHOFJE. Singel 449. A'dam De kinderslaapkamers worden van elkaar gescheiden door een wand van twee keer twee geprefabriceerde kasten, dus voor elke kamer twee, waarbij er een anderhalf keer zo diep is en daardoor tevens legkast kan zijn. De slaapkamer voor de ouders is aan de andere kant gelegen van het halletje, waar op tevens een tamelijk ruime badcel (met vaste wastafel) uitkomt. Een aardige vondst van de heren Brakel en Buma is daarbij dat zij deze slaapkamer haaks ge projecteerd hebben over de gehele breedte van de twee aan elkaar grenzende berg plaatsen op de benedenverdieping. Uiter aard geldt dit ook voor de slaapkamer van het belendende huis. De ene kamer ligt dus geheel aan de voorzijde, de andere ge heel aan de achterzijde van het blok. De kamers voor de ouders hebben niet alleen een dubbele kast maar ook een vaste was tafel. Over de capaciteit van de étagewoningen het volgende: zij bevatten beneden telkens behalve de woonkamer en de keuken twee slaapkamers, een voor de ouders, de an dere voor drie kinderen. Op de étage heeft de helft van het aantal woningen een kamer met twee bedden meer. De étage woningen hebben zowel voor als achter een balcon. Aan de voor-(Noord)zijde ligt het werkbalcon, afgeschoten met een plaat schokbeton tot borsthoogte. Er is daar ook een kolenbergplaats. Aan de Zuidzijde, waar ook de woonkamer ligt, is een open balcon met hekwerk. Deze woonbalcons hebben een afmeting van ruim anderhalf bij drie meter. De étagewoningen zijn tien meter diep, de eensgezinshuizen zeven. Hebben wij het tot nu toe vooral over het intérieur gehad, de uiterlijke verschijnings vorm van het nieuwe complex van Tuin- noorj 4>es4 Eén huis van het nieuwe complex van Tuinwijk-Noord verdient aparte vermelding en zeker niet alleen omdat het geheel vrij staat van de blokken aan Heclor- en Nestor- straat, maar ook omdat het een speciale bestemming krijgt. De architecten Brakel en Buma duiden het aan als „atelierhuis''. Het bevat een zeer gro'.e woonkamer van negen bij vier meter en ook een hoogte van ruim vier meter. De Zuidelijke wand is geheel van glas. Aan de Noordzijde bevinden zich beneden de keuken en boven een slaap kamer voor twee personen. Voor een schilder of een man met. een grote bibliotheek zal dit ongetwijfeld een ideale woning vormen. Wij geven op bovenstaande tekening het effect weer, dat wordt gevormd door de „kop" van het blok étagewoningen aan de Hectorstraat met het daarvoor, aan de Westzijde, gelegen atelierhuisDe dynami sche werking van de dakconstructie wordt nog geaccentueerd doordat het atelierhuis op het niveau van de gemeenschappelijke tuin ligt, dus veertig centimeter lager dan de overige bebouwing. De heer D. H. Suerink schrijft ons: „Als directeur van de Dienst voor So ciale Zaken word ik dagelijks geconfron teerd met diegenen, die in behoeftige om standigheden verkeren. Sommigen schromen niet om voor het minste of geringste hulp te vragen, zonder ook maar enigszins te proberen eerst zelf een oplossing voor hun moeilijkheden te zoeken. Anderen zijn bescheidener en kloppen alleen in uiterste noodzaak om hulp aan. Er is echter ook no? een vergeten groep Stille Armen. Dat zijn zij, die moeten leven van een klein pensioen of een lijf rente afgesloten in de tijd, dat de kosten voor levensonderhoud nog belangrijk lager waren. Ook zijn er, die geen recht konden doen gelden op pensioen en daarom door uiterst zuinig te leven enige bezittingen hebben verkregen, om zodoende od hun oude dag niet op hulp van overheidswege te zijn aangewezen. De opbrengst van het bezit is niet of nauwelijks toereikend om in verband met de hoge levensstandaard, thans in het levensonderhoud te voorzien. Toch willen zij trachten om met eigen middelen zich zolang mogelijk te redden, maar in feite lijden zij in stilte armoede, omdat hun inkomen geheel gebaseerd is op de vooroorlogse toestand. Gelukkig is er voor de gepensionneerden een verbetering van hun positie aangekon digd, maar momenteel kunnen zij zich nog niets extra's veroorloven. Moge ik daarom ook ihans weer een be roep doen op de offervaardigheid van onze burgerij, opdat het moeilijke bestaan van de Stille Armen in de donkere dagen voor Kerstmis enigszins verlicht kan worden". deel te hebben aan de hen omringende na tuur: de kunstmatige afscheiding tussen huis en wereld wordt door deze opvatting tot een minimum terug gebracht. Voorts wordt aan de blokken een zekere royaliteit verleend door de combinatie van steeds twee woningen met de ingangen, „natte cellen" en schoorstenen bij elkaar. De afstand tussen de schoorstenen wordt daardoor groter. Tenslotte zijn er nog de toe te passen kleurcombinaties van blonde baksteen voor de scheidingsmuren, waar schijnlijk lichte betonplaten en witte schoorstenen. De daklijst, de kozijnen en de deuren daarentegen krijgen felle, con trasterende tinten als hardblauw en -groen. De uitvoering berust bij Meyers Metsel bedrijf uit Duivendrecht, een firma die reeds heeft blijk gegeven zeer snel te kun nen bouwen. Ook dat is door de architecten in de opzet verdisconteerd: zij hopen de blokken zeer snel op te leveren, hetgeen ook besparend werkt op de bouwkosten. Het complex Tuinwijk-Noord komt ge middeld op een vijftig gulden per kubieke meter. De prijs voor de complexen arbei derswoningen welke tot nu toe in Haarlem zijn gebouwd komt gemiddeld op 45-50 gulden. Daar komt echter nog een belangrijk ding bij: die complexen worden nu met hon derd, tweehonderd of nog meer tegelijk ontworpen en aanbesteed. Door de stan daardisatie kunnen die reeds goedkoper uitvallen dan de 37 van Tuinwijk, welke als middenstandswoningen straks een huur prijs van 55 tot 70 gulden per maand zullen moeten opbrengen. Dit verleidt ons tot het commentaar, dat het toch gewenst is, dat het, al was het alleen maar om stedebouwkundige rede nen, niet bij dit „experiment" van 37 huizen j in afwijkende bouwtrant blijft. Het effect van deze architectuur wordt bedorven in dien in de onmiddellijke nabijheid weer complexen verrijzen in traditioneler ge- Een fragment van de Zuidzijde van het blok étagewoningen aan de Hectorstraat. De j ^}}e' ^open w'j' clat %oor Zinns- J velt overwegend een bebouwing wordt ge- vetter omlijnde ramen zijn de beweegbare vensters in een wand van glas langs de j kozen welke aansluit bij de door de heren woonkamers. Geheel links het „atelierhuis", eveneens met een gehele glazenmuur. j Brakel en Buma vertolkte opvattingen. wijk-Noord is niet minder belangwekkend en aantrekkelijk. Wij betoogden reeds, dat de heren Bra kel en Buma aan het geheel een luchtig karakter wilden geven. Een der belang rijkste, zo niet de belangrijkste bijdrage daartoe is gelegen in de dakconstructie. Geen dak met een nok, maar een flauw naar ongeveer het midden hellend plafond, dat associaties oproept aan de wiekslag van een vogel. Consequentie: geen dakgoten aan de gevelzijden der woningen met re genpijpen welke het gevelvlak verkave len en de eenheid ervan doorbreken. De regenpijpen bevinden zich in het inwendige der woningen, in de „natte cel" van toi letten, badcellen en keukens van steeds twee aan elkaar grenzende percelen. De ijle aanblik der woningen wordt in niet geringe mate verhoogd door de puien, waarin het glas overheerst. Eigenlijk zijn alleen de zijmuren der huizen opgetrok ken uit gemetselde baksteen, de voor- en achterpuien bevatten meer glas naar ge lang zij op het Zuiden of op het Noorden zijn gelegen. De woonkamers der étage woningen aan de Hectorstraat, die op de Zuidkant liggen, hebben een pui van vrij wel uitsluitend glas. De slaapkamers aan de andere zijde daarentegen hebben een paneel schokbeton tot borsthoogte. Daar boven wordt weer een glazen wand aan gebracht. Op die wijze zullen de bewoners van deze huizen steeds het gevoel hebben De Bloemlusthal van de H.B.G. is zover klaar, dat de Kersttentoonstelling de 23ste December geopend kan worden. Er is een goede prestatie geleverd door de directie van het H.B.G. en het bestuur van Bloem lust. In de nacht van de brand op 19 Juni, waarin de „Bloemlusthal" een prooi van de vlammen werd, kwam men al bij elkaar om plannen te beramen voor de bouw van een nieuwe hal. Dank zij deze voortvarend heid zal het publiek dus met Kerstmis kunnen genieten van de schoonheden van bloeiende bloembollen. De eerste Kerstdag en Zondag 27 December zal de tentoon stelling gesloten zijn. Men heeft het goede idee gehad om in de nieuwe hal, die nog iets groter is dan de oude, een balustrade te projecteren, die de bezoekers de gelegenheid biedt om de tentoonstelling van bovenaf te bekijken. Dit is een grote attx-actie, want men ziet dan een waar veld van kleuren voor zich. De bi'oei schijnt dit jaar bijzonder goed te zijn. De bloemen komen gemakkelijk en zijn van goede kwaliteit. Het is dus zeker niet onvoorzichtig als men de hoop uit spreekt, dat deze Kersttentoonstelling betel en mooier zal zijn dan ooit te voren. Het is tegenwoordig vrij gewoon om te spreken van de Kersttentoonstelling en zelfs vergeet men bij het beooi-delen wel eens, dat de bloemen die hier staan een maand of drie vier te vroeg uit de bol zijn gekomen. Dit is nog niet zo heel lang mogelijk. Slechts door de perfectionering van het forceersysteem heeft men deze ï-esultaten kunnen bei-eiken. Alleen gerou- tineerde vakmensen kunnen de soms zeer geringe verschillen tussen gebroeide en on- gebroeide bloemen zien. Het bestuur van Bloemlust heeft inge zien, dat hier een mogelijkheid was om vakmensen en publiek te tonen wat om streeks Kerstmis kan worden bereikt. Het weet wel, dat het publiek nooit die i-esul- taten zal kunnen bereiken als de vakmen sen, die alles tot' hun beschikking hebben wat noodzakelijk is voor het verkrijgen van goede bloemen. De bloemenliefheb bers, die de aanwijzingen voor het for ceren van de bollen goed volgen, zullen echter zeer zeker goede bloemen al vroeg in het jaar thuis kunnen „trekken". De vakmensen kunnen ieder jaar in Bloem lust constateren, welke aanwinsten het best te gebruiken zijn voor de broei en daarom zijn de tentoonstellingen van Bloemlust voor ieder van veel belang. Aangezien naar aanleiding van de publi catie van de maandcijfers van het Gewes telijk Ai-beidsbureau van Haarlem in ons blad van Woensdag 9 December de tele foon bij dit bureau niet stil staat en tal rijke oudere manlijke kantoorbedienden komen klagen, dat juist zij niet aan een betrekking kunnen komen, willen wij er op wijzen, dat men uit de cijfers over één maand (November) niet al te haastig de conclusies moet ti-ekken. Wel is over deze maand het aanbod van ouder manlijk kan toorpersoneel met 26 gedaald, maar men moet niet vergeten, dat er nog altijd 158 werkzoekenden naar een kantooi-baan uit kijken. Men kan immers pas over een gun stige tendenz spreken wanneer het aanbod van kantoorbedienden voortdurend blijft dalen. ADVERTENTIE 44 ZATERDAGS en ZONDAGS Zondags Thé-Dansant Reserveer tijdig Uw tafel voor het KERSTDINER-DANSANT. (Tel. K 2520 - 5347) ooooooooooooooc wocxjoooooooocodoooocooooooooooooo ADVERTENTIE 's Zondagsmiddags heerlijk golven in het 60 ct.; 10 badenkaart 5.50. „Je moet maar pech hebben" (Cine ma). In deze film kan men zeker plezier beleven aan de fratsen van Bop Hope. Deze vlotte losbol komt ditmaal in aanraking met de „upper-ten" van de onderwereld en raakt verstrikt in een ingewikkeld com plot vol raffinement: niet de sterkste kant van de hoofdrolspeler. Hij moet namelijk in opdracht van de Amerikaanse politie een dubbelganger vervangen, die tijdens zijn onderwereldse activiteiten het leven liet, maar voor het oprollen van het com plot hèt aanknopingspunt was. Hope is nu de enige, maar niet direct de aangewezen persoon om de ontbrekende schakel te vervangen. De complicaties die zich hierbij voordoen zijn niet te tellen. De film munt niet uit door oorspronke lijkheid. Er zit echter bijzonder veel vaart in.De liefhebber van kolder zal ongetwij feld deze film gaan zien, daar Bob Hope in het genre waarin hij zich beweegt, een eerste plaats inneemt dank zij zijn mimiek en pei-soonlijkheid. J. V. „Intriges in het Oosten" (Rembrandt). Met het Oosten is hier India bedoeld, waar het verhaal speelt zich in 1947 af een groepje inheemse militairen het om overigens onopgehelderde redenen voor zien heeft op de paleizen van maharadja's. In een van die paleizen heeft zich een groepje Engelsen uit een bedreigde stad verschanst en het zijn voornamelijk hun lotgevallen, die men tot in alle détails krijgt te aanschouwen. Hoewel in de kel ders van het paleis kisten vol modei-ne machinegewei-en staan, moeten de Engel sen zich behelpen met een paar jachtge weren. De secretaris van de reeds ge vluchte maharadja weigert namelijk die machinegeweren tegen zijn landgeno ten te gebruiken. De spannende en vaak sensationele ge beurtenissen in en buiten het paleis, waarbij' een liefdeshistorie uiteraard niet ontbreekt, leiden tot een onverwachte climax in de laatste meters van deze film, die men vooral moet gaan zien om het voortreffelijke spel van Deborah Kerr, Charles Boyer, Alan Ladd en Corinne Calvet. S. K. „De onzichtbare tegenstander" (Roxy) Opnieuw een film over de oorlog tussen de Noordelijke en Zuidelijke staten van Amerika gedurende de eerste helft van de vorige eeuw, waarin voor 't eerst van de contra-spionnage gebruik wordt gemaakt. Een majoor van de Noordelijken, die ten onrechte wordt ontslagen, sluit zich aan bij een groep paardendieven, die in nauw ver band staat met de Zuidelijken, maar later blijkt hij dit alles gedaan te hebben om aan de voor de Noordelijken zo bijzonder ontmoedigende paardendiefstallen een einde te maken. Al met al gelegenheid ge noeg om er de spanning in te houden en de regisseur heeft dan ook niet geaarzeld om er een boeiend geheel van te maken. De rol van de majoor wordt bekwaam ge speeld door Gary Cooper en ook de andere hoofdfiguren passen goed in dit harde ver haal. Een wild-West verhaal van een bij zonder goed soort. H. a. G. „Moulin Rouge" (Lux or). Weer een week geprolongeei'd, hetgeen wel wijst op de grote belangstelling voor een film met duidelijke positieve kwaliteiten. „De grote beslissing" (Li do) Een episode uit de oorlog in Korea, die op de gebruikelijke Amerikaanse wijze is aange pakt. Dat betekent spannende momenten uit de strijd gekruid met een kleine liefdes historie en voorzien van het blijkbaar on ontbeerlijke sentiment. Tot de liefhebbers van dit soort filmische reportage behoren wij niet. Het propagandistische tintje kan ons niet overtuigen van de noodzaak de Koreaanse gebeurtenissen in deze trant weer te geven. Dat de film u in spanning houdt mogen we echter niet ontkennen. Fr. „Show boat" (Minerva). Toen de geluidsfilm haar intrede had gedaan, was het verhaal van Edna Ferber „Show boat" een uitstekende aanleiding om de bezoe kers van de bioscoop te laten genieten van zang, muziek en een werveling van scènes. Bekend uit die tijd is geworden „Ol'man river" en andere melodieën van Jerome Kern en Oscar Hammerstein. In de loop der jaren heeft de techniek zich verder ontwikkeld en de technicolor moest meer malen op doublures terugvallen; het is geen wonder dat Metro Goldwyn ook het succes van vijfentwintig jaar geleden zich nog heel goed herinnex-en kan, zodat de „Show boat" een nieuwe gloi'ie kreeg. De shows komen door de vele kleuren zo mogelijk beter tot haar recht dan vroeger. Andere artisten varen thans weliswaar mee op de boot „Cotton blossom", die de Mis sissippi afdobbert om onderweg voorstel lingen te geven. Onder hen is Joe Brown, de leider van het gezelschap. Wij zien hem Een der pioniers is de idealistische jacht opziener Bob Pay ton (Anthony Steel), die het afslachten van wild „ten behoeve der beschaving" moede, van een reservaat droomt, waarin de diei-en ongemoeid zullen kunnen leven. Hij verwezenlijkt dat plan dan ook ondanks de onverschilligheid van het Britse bestuur en de machinaties van een ivoorsmokkelaar die zelfs een neger stam op het oorlogspad brengt om zijn clandestiene olifanten-slachtingen te kun nen voortzetten. Prachtige natuuropnamen en fascineren de beelden van het leven der wilde dieren in het Kenya-reservaat completeren deze bijzondere film, die wij zowel om haar op voedkundige tendenzen als om haar filmi sche kwaliteiten gaarne en zonder enige reserve in de aandacht van jong en ouu aanbevelen. Van Maandag tot en met Donderdag draait in dit theater een harde film over de strijd op de Atlantische Oceaan: „De wrede zee". „Levend begraven" (Frans Hals). Een film, die ditkeer met de neo-realisti- sche stijl van de Italiaanse filmers wei nig uitstaande heeft. Daarvoor wordt er te veel op de sensatie gespeculeerd. Een boze stiefbroer terroriseert zijn familie en be dreigt zijn zeer charmante stiefzuster. Ze wordt nog net op tijd gered door de man van haar hart, luitenant in het leger van Garibaldi. Donkere spelonken, duistere kel ders, sombere kastelen dragen tot de span ning bij, die in trek is bij de liefhebbers van dit genre. Fr. Vandaag viert de heer H. M. van Rijn, beambte op de afdeling verificatie van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. de dag, dat hij veertig jaar werkzaam is bij deze vennootschap. Ter gelegenheid daarvan is hij vanmorgen in tegenwoordig heid van de directeux-en toegesproken dooi de heer B. F. Enschedé, die een geschenk in enveloppe en een tapijt aanbood. Hierna volgde een huldiging op zijn af- doch niet in een minder aantrekkelijke. De onvermijdelijke romances in deze film wor den op aangename wijze gelardeerd met muziek, zang en dans, waaraan meewerken Kntryn Grayson, Howard Keel en de schone Ava Gardner. A. O. Ivoor jagers (City). Deze indruk wekkende Britse technicolor over het „don kere werelddeel" is een der beste en sym pathiekste Afrikafilms, die wij ooit zagen. Hier nu eens geen valse romantiek of on waarschijnlijke sensatie-effecten, maar een sober, onopgesmukt relaas van het leven en werken van een aantal pioniers in het hartje der Oost-Afrikaanse wildernis, dat desondanks vaak opwindender is dan menige „thriller". rijwiel werd aangeboden; aan dit geschenk hadden ook bijgedragen de ambtenaftn van de afdeling controle op de aanmaak van Post- en andere rijkswaarden der P.T.T. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 13 De cember worden te Heemstede waargenomen door dr. A. J. van Ravenswaay, Zandvoortse- laan 70, tel. 27913 en dr. J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 38377. Wijkverpleegster: zuster Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9. tel. 34673. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, telef. 38320. ZONDAG 13 DECEMBER 1953. HAARLEM. Ned. Ilerv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds C. de Ru, van Zand- voort. 7: Ds. J. de Klerk, van Heemstede. Nieuwe Kerk. Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Noorderkerk, Vclserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. G. J. Waardenbui-g Ooster- kerk, Zomei-kade. 10: Ds. W. J. van Elden. Bakenesserkerk, Vi-ouwestrnat. 9.30: Kin- derkerk. Dhr. D. Selling. 10.30: Jeugddienst. Ds. J. Wiersma, van Wijk aan Zee. Geb. Vrijz. Hervormden, Jacobstr. 6. 10: Advents- zangdienst. 10.30: Ds. J. Heidinga. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Zangdienst. 10.45: Dhr. J. W. Jongbloed. Theol. Cand. Diaconessenhuis, Hazepatei-slaan. 4.30: Ds. W. J. van Elden. Rusthuis, Janssti-aat. 10.30: Ds. J. van Dorp. Jeugdkapel. Noord, Mole naarstraat 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Oost. Zomerkade 10: Dhr. A. van der Ilocff. West, Leidsestraat 10: Wika J. J. Timmer. Centrum O. Groenmarkt 10: Dhr. A. Zonnevijlle. AIle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met Gerepatrieer- den in de Pastorie.der Broederkerk, Park laan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking, Broederkerk, Parklaan 34. Eglise Wallonne. 10.30: Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz. Church of England. Kinderhuis singel. 8.30 a m. Holy Communion, Rev. Mossman. Ned. Ilerv. Evang. Parklaan 21. Woensdag 7.30: Ds. Lekkerkex-ker. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: Is. Kuijper, Amersfoort. 7: W. Akse. Beverwijk. Woensdag 8: J. F. Snoeks, Haarlem. Zuider kapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Ed. W. Pera, den Haag. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamen- komst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Evangelist L. J. Pasxnan, Haarlem. Opwekkingssamen komsten, Zuiderstraat 15. Dondex-dag 8: Dhr. J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam. Kerstwijdingsdicnst met medewerking van het Chi\ Zangkoor „De Lofstem". Broeder gemeente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Litur gische Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. 12: Zondagsschool. O. R. G. Centrum Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong Vrije Evang. Gemeente, Gebouw Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Voorg. A. H. van Gent. Vrije Gemeente voor Haarlem en Omgeving, Rest. Bx-inkmann. Gr. Markt. 10.30: Dr. H. Jansen, Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. Mr. D. G. Hoevers, van Den Haag. 10.20: Ds. W. Spliet- hoff, Geb. Ned. Prot. Bond, Bex-kenstr. H.N. Maandag 8: Vrijz. Luth. Kring, Krelagehuis Donderd. 8: Wijkavond Wijk I. Nassaulaan 8 Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Peuzelaarsteeg 3. 10.30: Jeugddient Mej. N. H. Voltelén. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. Hille. Geref. Kerk. Heilig Avondmaal. Wilhelminakerk. Ged. O. Gracht 57-59. 10 en 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Lyceum-Aula, ing. van Mex-lenstraat. 9 en 5: Ds. A. B. C. Hofland. Zuid-Oosterkerk, Ri chard Holkade 125. 10: Ds. J. A. v. Arkel. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk, Begijnhofka pel. 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Lange Margarethastx-aat 13. 7.30: Dr. Steen blok. Oud-Ger. Gem. in Ned., Parklaan 21 4.30: Leesdienst. Maandag 7.30: Ds. de Jong van Kralingseveer. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel. 10.30 en 7: Ds. J. W. Wee- nink. 's Av. Zangdienst. 8.15: Jeugdsamen komst. Dinsdag 8: Bidstond. Donderdag 7.30: Ke->*stwijding Zusterhulp. Pinkstergemeente Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samen komsten. Woensdag 8: Waalse Kerk: Evan- gelisatiedienst. Film de Pelgrimsreis van John Bunjan. Vrijdag S' Jeugdavond. Oud- KatholiekeKerk. Kindex-huissingel 76. 10: Hoogmis. 17: Vesper. Woensdag 9.30: H. Mis. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbx-eken). Bijbellezing, Parklaan 21. Donderdag 8: IC. Rozendal. Ned. Chr. Gcmcenschapsbond, Jac. v. Ruys- daellaan 7, Heemstede. Maandag 3: Samen komst. Gemeente des Hecren, Lange Molen- sti-aat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Genx. Gods, Parklnan 21. 7.30: Samenkomst. Ge meente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Eredienst (met H. Avondmaal en Preek). 19.30: Evangelisatiesamenkomst. Dinsdag 20: Damesbijbelstudie. Woensdag 15: Kinderbijbelklassen. Donderdag 20: Bij belstudie voor allen. Volle Evangelie ge meen Ood. Oude Gracht 47. 10: Dhr. J. Zeegcrs. 12-13: Zondagsschool. 7: Vrije ge tuigenis dienst. Donderdag 8: Bidstond. Zevendc-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Px-ediking. Zevendedags-Bap- tisfen Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zater dag 10: Prediking. Kerk van .Tezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Corne- lissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerk dienst.-Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Ilerst. Apost. Zendingkerk, Wilhelminastx-aat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. SOEFIBEWEGING, Nassauplexn 8. 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. v. Spiritis ten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wij- dingsmox-gen. Mevr. Elsa Kaiser, den Haag. Psycho Synthese, Rest. Brinkmann, Grote Markt. 10.30: Leven is meer dan denken. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostraat. Zatex-dag 7.30: Avondgebed. Julianakerk 10: Ds. H. J. Drost, van 's Gravenhage, Jeugddienst. 7: Dr. M. v. d. Voet, bijzondere dienst. Imma- nuëlkerk. 10: Ds. G. Koch, H. Doop. Stich ting „Petra", Kapel (einde Minahassastraat) Woensdag 8: Ds. E. Reeser. Ned. Herv. pred. te Den Haag. Geref. Kerk. Kloppersingel kerk. Kloppersingel 5557. 10 en 5: Ds. A. M. Boeijinga. Voorbei-. H. Avondmaal. Sionskerk, Eksterstraat. 8.30: Ds. P. de Ruig. 3.30: Ds. J. A. van Arkel, H. Avondmaal. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstx-aat. 10.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. van Arkel. H. Avondmaal. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. J. C. Max-is. Leger des Heils, Ceramsti'aat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 7: Openluchtsamenkomst Soendaplein. 8: Verlossingssamenkcmst. 12 en 5: Jeugdsamenkomsten. alles o.l.v. de ka piteins Joh. C. v. Huizen. Vrijdag 18 Dec.: Zendingssamenkomst met filmstrip o. 1. v. Maioor Soi-iex". HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Adr. Oskamp. 19: Ds. J. Kroon, Spaarndam. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels. 19: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. Aula Chr. Ly ceum. 10.45: Ds. G. H. v. d. Woord. Spaarn- dam. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Prof. G. J. Silks, He.ogl. Leiden. Kapel Irene Meer en Bosch. 10: Br. C. J. Oostenrijk. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10 en 5: Dr. P. J. Richel. H. Av. Camplaan 10 en 5.30: Di\ A. Dondorp. H. Av. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10. en 5: Dienst. AERDENIIOUT. Ned. Herv. Kane!. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Jeugdkerk 1620 jaar Dhr. D. C. L. van Dijk. leraar Coornhert Ly ceum. Wijkgehouw ..De Stal". Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. Si M. A. Daalder, Dg., Haarlem. BENNEBROEK. Ncd. Ilerv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Meiiex-, te Beverwijk. BLOEMEND AAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Di-. J. H. Stelma. 19: Ds. R. van der Mast. H. Avondmaal. 9: Jeugdkapel 12-15 j. in Maranatha. 11.45: Zondagsschool. 5 en 6 j. Kleuterschool Beslaan. 7-12 j. Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieter- weg 4. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek. Hv. te Amsterdam. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. L. Koole. 15.30: Ds. A. M. Boeijinga. van Haarlem. 19.30: Ds. S. J. Popman. van A'dam. Vrye Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Lof gevolgd door een cursus voor leden en belangstellenden. OVERVFEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen, van Heemstede. 10.15: Jeugdkerk 1620 jaar in Ix-ene. Els- woutslaan 1. Ds. B. van Geldex-, van H'lem. 19.15: Samenzang. 19.30: Avondstilte met medewerking van het Amstex-dams Kamer orkest. 10.15: Zondagsschool. Julianakwar- fier Kon. Wilhelminaschool. Dompvloedslaan 12-13: Zondagsschool Ramolaankwartier, Trene, Elswoutslaan 1. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Ilerv. Kerk. 10: Ds. S. L. Knoltnerus. 17: Ds. E. H. Kalkman, uit Voorhout. Chr. Geref. Kerk geen opgave. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Eerhardt van Hillegom. 7: Ds. Hager, van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW VENNEP. Ncd. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. van Boven. H. Doop. 3: Ds. M. C. Don. Abbenes. 9.30: Ds. M. C. Don 3: Ds. J. A. van Boven. Betbelkanel 10: Ds. H. v. d. Linde van Amsterdam 5: Ds. G. A. Alma, van Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. van der Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 7: Vicaris L. C. Baljé. Geref. Kerk. 10 en 3: Dr. G. E. Meulcman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorpskerk. 10.30: Ds. M. D. Gijsman, Den Haag. 18.45: Bijzondere dienst. Ds. D. Ter Steege. Van 18.4519: Zangdienst. „De Toorts" 9: Ds. J. Heidinga. Haaidem. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. P. Willekes, van Bever wijk. West. Sionskerk. 10.30: Ds. J. Ki'oon H. Doop. 19: Ds. G. H. v. d Woord. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. R. H. Oldeman. H. Doop. 7: Ds. Adr. Oskamp, Jeugddienst. Ned. Prot, Rond, Brugstraat 15. 10.30: Prof. Dr. C. J. Bleeker, van Amsterdam. Geref. Kerk, Ju- lianaweg. 10: Ds. M. W. J. C. de Kluis. 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapshond. in „Ons Huis". Dinsd. 8: Mej. J. E. C. Kunne LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. G. Koerselman, van Eek en Wiel. Ned. Prot. Bond. 10.15: Ds. W. S. Wiarda-Beckman, van Den Haag. Geref. Kerk 10: Ds. H. Post, van Rijnsburg. .5: Ds. L. v d. Linden, van Rijns burg. Geref. Kerk. Art. 31. 10 en 4: Ds. J. J. Vex-léur Geref. Gem. 10 en 4: Leesdienst. Oud-Gcref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk 10 en 4: Leesdienst. ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Haarlem, 11 December 1953 BEVALLEN van een zoon: 9 Dec. A. C- WiskerOtte. 10 Deed W. van den Hoff— Arends. BEVALLEN van een dochter: 9 Dec.: E. V. KluenMoller. H- Pols—Pols- 10 Dec.: J- P- DekkerDuindam. OVERLEDEN: 10 Dec.: H. L. Zeelenberg, 79 jaar, Klevcrparkweg. E. van Brederode Bosch, 68 jaar, Gen. de la Reijstraat. 11 Dec.: H. M. VersteegKoster, 71 jaar. Kruisstraat-

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 14