Van Zeeland met vredesplan naar Parijse NAVO-conferentie Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Kerstgave Ministers comité van Raad van Europa in Parijs bijeen Laniel en Churchill tonen zich weer goede vrienden Oost-Duitsland als bufferzone en wederzijds niet-aanvalspact Baggermolen vernielde duiker in Smildervaart Grote proteststaking van Italiaanse ambtenaren Onderhandelingen in Korea afgebroken Joegoslavisch voorstel in kwestie-Triëst Zesjarige jongen stak onverwacht weg over Autobus kantelde; zeven licht gewonden Het woord is aan. Voor de Stille Armen Bewolkt, droog en zacht Voor het kind Dodelijk ongeluk op Zeeweg Ravage in Ureterp Rusland niet accoord met datum 4 Januari? Weer rapport 68e JAARGANG No 133 ZATERDAG 12 DECEMBER 1953 297e JAARGANG No 28 6 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VANDAAG publiceren wij de vijfde ver antwoording van bij dit blad ontvangen gif ten voor een Kerstgave aan de Stille Ar men. In totaal hebben zij nu, na een week, bijna de vierduizend gulden bereikt. Dat is. zoals ervaring bewijst, een bevredigend resultaat voor de eerste acht dagen. Men zou eraan kunnen toevoegen dat het mistige dagen geweest zijn, zo hardnekkig mistig als men het zelfs in een Hollandse Decem bermaand maar zelden meemaakt, en dat dit niet bevorderlijk geweest kan zijn voor heldere waarneming van de medemens. Toch bijna vierduizend gulden. En de mist is vandaag opgetrokken. Er komt iets bij. Wie zulk een inschrijving aanbeveelt on dervindt immer dat de tweede week een groter aantal mensen tot daden brengt dan de eerste: het is een sinds lang herkende uiting van de Hollandse natuur, die bij voorkeur niet onmiddellijk reageert. Dit geldt niet algemeen; een aantal onzer doet het bij voorkeur wèl en ook met dit ver schijnsel is de Hollandse aard vertrouwd. Het verschaft de gewenste en gewaardeer de stimulans, die ook ditmaal weer zijn werking heeft verricht. De voorwaarden zijn dus vervuld om de tweede en de derde week van deze inzameling tot bij zonder welslagen te brengen. Wij doen vandaag een beroep op al diegenen die vanavond of Zondag enige tijd bestemmen voor hun giro's; zij zullen in de tweede phase het eerst aan bod zijn. Al lijkt dat overbodig, ik wil toch nog eens zeggen dat diegenen die ons hun gave op andere wijze wensen te doen toekomen aan de loketten op onze bureaux zeer welkom zijn. En dat, ais immer, ook de kleine gift ten hoogste gewaardeerd wordt. Men doet wat men kan en de gedachte is dezelfde, het mede gevoel met hen die in nood verkeren is hetzelfde. Waarbij bovendien voor het Comité en voor ons de overweging geldt, dat een groot aantal deelnemers bewijst hoe sterk de hulpvaardigheid onder de mensen leeft. Iemand heeft de vraag gesteld, waarom het nodig was de namen van de leden van het Comité vooi een Kerstgave aan de Stille Armen te vermelden en daarbij niet onduidelijk de mening te kennen gegeven, dat die wel achterwege had kunnen blij ven. Die mening is evenwel onjuist. In de vooroorlogse tijd, waarin met de jaarlijkse inzameling begonnen werd is ons geble ken dat als wij de namen der comitéleden niet vermeldden er door velen naar ge vraagd werd: men wilde weten of de in zameling wel voor alle gezindten gold hetgeen inderdaad het geval is en welke organisaties erbij betrokken waren. De vermelding strekt dus tot nuttige, want kennelijk gewenste jaarlijkse voorlichting. Het is trouwens een oneindig groter aan tal mensen dan het comité, dat door zijn belangstelling en hulpvaardigheid deze Kerstgave, waarvoor een groot bedrag no dig is, mogelijk maakt. In dit nummer wordt ook ten aanzien van deze inzameling een beroep op u ge daan door een bij uitstek terzake kundig man: de heer D. H. Suerink, directeur van de Dienst van Sociale Zaken van de gemeente Haarlem. Hij vestigt o.a. de aan dacht op hen, die moeten leven van een klein pensioen of van een lijfrente afge sloten in de tijd, toen de kosten van le vensonderhoud nog veel lager waren. Ook op anderen, wier inkomen gebaseerd is op de vooroorlogse toestand. Als u zijn woor den leest en de omstandigheden van deze mensen eens even zelf overdenkt zal u dit doen erkennen, hoezeer uw hulp hier op zijn plaats is en u doen begrijpen, waarom het aantal mensen dat voor de Kerstgave in aanmerking komt zo groot is geworden. Wij hopen van harte dat er meer gevers zullen zijn dan ooit tevoren. R. P. Het rassenprobleem aan de Zuid-Afrikaanse universiteiten De Zuid-Afrikaanse minister-president, dr. Malan, heeft Vrijdag te Stellenbosch verklaard, dat zijn regering heeft besloten zo spoedig mogelijk de rassenscheiding aan de Zuid-Afrikaanse universiteiten in te voeren. In zijn jaarlijkse toespraak als titulair hoofd van de universiteit te Stellenbosch zeide Malan, dat de huidige toestand vol komen in strijd is met de apartheid. BRUSSEL. (Reuter). Verwacht wordt, dat een plan voor een algemene vredesre geling tussen Oost en West door de mi nisters van de Noord-Atlantische Raad, die Maandag in Parijs bijeen zullen komen, besproken zal worden. De inhoud van het plan wordt geheim gehouden, maar Paui van Zeeland, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, die de ontwerper van het plan is, verklaarde voor zijn vertrek naar Parijs, dat zijn „suggesties"' „in volle dige harmonie zijn met president Eisen howers atoombankplan". Een zegsman, die in nauw contact staat met de Belgische regering, zei, dat het „plan Van Zeeland" de volgende sugges ties bevat: De Atlantische landen moeten de Sovjet- Unie een met-aanvals- en wederzijds be veiligingsverdrag aanbieden. Alle Sovjet troepen moeten uit Oost-Duitsland worden teruggetrokken, waardoor een gedemilita riseerd „buffergebied" zou ontstaan. De Britse en Amerikaanse troepen moeten zich achter de Rijn terugtrekken. Het Europese leger, op te richten krachtens de voorgenomen Europese verdedigings gemeenschap, zou op Duits gebied worden gelegerd, tussen de Rijn en de geneutrali seerde Oostelijke zone. De zegsman zeide, dat deze punten „slechts een onvolledig idee van het gehele plan" geven. Het heeft de steun van Bei- gië's voornaamste oppositiepartijen de socialisten en liberalen gekregen, die de (Katholieke) regering verzochten er bij de andere atlantische landen op aan te drin gen het in overweging te nemen. Van Zeeland verklaarde: „De koude oor log kan pas door een wereldregeling wor den beëindigd, daar alleen dan een ontwa- peningspolitiek, die ook atoomwapenen zou omvatten, mogelijk zou worden". Van Zeeland heeft in September zijn voorstellen aan president Eisenhower voor gelegd, toen hij in Washington was, en hij besprak ze later met de Britse autoriteiten te Londen, kanselier Adenauer, premier Laniel van Frankrijk en Giuseppe Pella van Italië. In de Smildervaart heeft een bagger molen Vrijdag nabij Havelte een duiker van het waterschap Havelte vernield, ten gevolge waarvan het kanaalwater met grote snelheid in de polder stroomde. Het peil zakte zienderogen, zodat alle schepen, die zich in dit kanaalgedeelte bevonden, als mede de baggermolen moesten maken dat zij wegkwamen. Het scheepvaartverkeer in de Smildervaart is nu geheel gestremd. De duiker, die het waterschap ten Oos ten van het kanaal verbindt met het wa terschap Havelte ten Westen hiervan, heeft een middellijn van 60 cm en was afgedekt met balken. Tijdens het uitvoeren van de jaarlijkse baggerwerkzaamheden schuur den gisteren de baggeremmers tegen de duikerwand en sloegen deze over een lengte van circa 3 meter weg. Het water van het kanaal kolkte door het gat en stroomde weerszijden de polders in. Een van de eerste maatregelen, die men trof, was het in werking stellen van het gemaal bij Meppel en het sluiten van enige sluizen in het kanaal. Daarna begon men de uit mondingen van de duiker in de polders met zandzakken af te sluiten, nadat daar voor eerst een damwand was geslagen. Het peil in het kanaal was bijna een meter gedaald. Ruim acht millioen liter kanaalwater is in de polder gevloeid. Men zal nu de duiker afdammen teneinde hem zo spoedig mogelijk te kunnen herstellen. PARIJS (Reuter/DPA/ANP). Het ministerscomité van de Raad van Europa is Vrijdagmiddag in het Palais de la Muette te Parijs bijeengekomen om Europese vraagstukken te bespreken. De ministers van de veertien Europese landen zullen zich speciaal bezig houden met de laatste be sluiten van de vergadering van de Raad van Europa, waarbij een nauwere samen werking tussen de Raad van Europa en de kolen- en staalgemeenschap wordt geëist. Na afloop van de besprekingen, die twee dagen zullen duren, zal de West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, vermoedelijk een onderhoud hebben met de Amerikaanse en Britse ministers van Buitenlandse Za ken, Dulles en Eden. De ministers hebben gisteren namens hun landen vijf Europese conventies onder tekend. Deze conventies hebben betrekking op: Het internationaal gelijkstellen van diploma's, die toelating tot universi teiten geven. Vereenvoudiging en unificatie van de formaliteiten voor patent-aanvragen. Het verstrekken van sociale- en medi sche hulp aan staatsburgers die in een ander aangesloten land verblijf houden. Ouderdoms-, invaliditeits- weduwe- en wezensteun aan staatsburgers van een der aangesloten landen, die of in een ander aangesloten land of in een over zees gebied van een der aangesloten landen verblijf houden. Andere vormen van sociale zorg ten gunste van zulke personen. Voor het Saarland werd de conventie ge tekend door de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul van Zeeland, die hiervoor speciaal was gemachtigd door de Saarlandse en West-Duitse regeringen. Deze formule was gevonden, nadat de West Duitse regering geprotesteerd had tegen de ondertekening door Saarland als een af zonderlijke mogendheid. Na de plechtigheid, waarbij in totaal 120 ministeriële handtekeningen werden gezet, begon de zitting van het ministercomité van de Raad van Europa, die met gesloten deuren plaats had en die heden zou voort duren. Zondag zullen de ministers van Frank rijk, Engeland en de Beneluxlanden als de ministerraad van het verdrag van Brussel bijeenkomen. Deze bijeenkomst zal een in formeel karakter hebben. Verklaring van Adenauer De West-Duitse bondskanselier, dr. Ade nauer, heeft Vrijdag te Parijs aan de pers verklaard, dat als er geen nationale legers meer zouden zijn, maar alleen nog maar een Europees leger op grondslag van de E.VG., er een belangrijke stap in de rich ting van de verwerkelijking van de Euro pese eenwording is gedaan. Volgens Ade nauer sprak men te veel over de twaalf West-Duitse divisies en te weinig over het politieke doel van de E.V.G. Het potentieel van „het blok van de vrij heid" is, aldus betoogde Adenauer, groter dan dat van de Sovjet-Unie en haar bond genoten. Als echter de West-Europese lan den met hun industrieën in de macht van de Russen komen, zal het zwaartepunt naar Russische zijde verschuiven, aldus Ade nauer. Men staat volgens de bondskanselier voor de keuze: of eenwording van Europa, of handhaving van de huidige toestand om later onder Russische heerst a'mij te komen. Het hoofddoel van de G. is, volgens Adenauer, een oorlog tu Turo- pese landen, in het bijzonder tuss° Frank rijk en Duitsland, voor altijd onmogelijk te maken. Het militaire comité van de NAVO, dat tijdens zijn besprekingen van de laatste da gen de militaire ontwikkeling van het af gelopen jaar de revue heeft laten passeren, is in het algemeen voldaan over de voor uitgang van de militaire positie der orga nisatie vergeleken bij die van een jaar geleden. De strijdkrachten zijn vrijwel op de sterkte gebracht die het comité aan het einde van dit jaar had willen bereiken. De formatie van die strijdkrachten is thans nagenoeg voltooid en van nu af zal het werk van de NAVO er voornamelijk op ge richt zijn de gevechtswaarde te vergroten. Het militaire comité, dat is samengesteld uit de staf-chefs van de aangesloten lan den, neeft zich sedert Woensdag voorna melijk bezig gehouden met het. formuleren van aanbevelingen, gebaseerd op het jaar overzicht 1953, aan de ministerraad van de volgende week en met het voorbereiden van het program over 1954. Volgens de aftredende voorzitter van het comité, de Deense admiraal E. J. C. Qvistgaard (die wordt opgevolgd door de Franse generaal Fsul Ely) zijn er voor het volgend jaar geer. plannen voor organisa torische veranderingen van betekenis. Qvistgaard zeide. dat het militaire comité, dat geen rekening houdt met politieke overwegingen, maar uitsluitend met de mi litaire sterkte van een mogelijke vijand, geen enkele aanw-jzing had gevonden van vertraging van het Russische bewapenings tempo. Hij wees er op, dat de vergroting van de militaire kracht der satellietlanden steeds voort gaat en dat de strijdkrachten van de Sovjet-Unie zelf ook nog altijd groeien en voortdurend gemoderniseerd v/orden. Het gebruik van nieuwe atoom wapens door de NAVO zal de taak der Westelijke verdediging weliswaar verge makkelijken, aldus de Deense admiraal, maar tot dusver hebben die wapens nog geen invloed op de behoeften ten aanzien van conventionele strijdkrachten en be wapening, zoals die behoeften op de vorige vergadering van het militaire comité in April van dit jaar zijn geformuleerd. Er worden nog steeds studies gemaakt van nieuwe atoomwapens, maar het is nog te vroeg om te kunnen zeggen of deze inder daad in gebruik zullen kunnen worden genomen. De zwakke plek in de strijdkrachten van de NAVO is nog altijd de luchtmacht, zo gaf admiraal Qvistgaard toe. In verband met de klacht, dat de geallieerde opperbe velhebber ia Europa, generaal Gruenther, hieromtrent onlangs heeft laten horen, heeft het militaire comité in een van zijn aanbevelingen aan de ministersconferentie een versterking van het luchtwapen be pleit. ROME, (Reuter) Italiaans overheids- personeelpersoneel heeft Vrijdag de groot ste 24-uursstaking tot op heden gehouden. Het spoorwegverkeer lag stil en ongeveer een kwart van de openbare middelbare scholen was gesloten. De staking, die was georganiseerd door zowel communistische als niet-communistisclie vakverenigingen, bracht echter niet de gehele overheidsma- chine tot stilstand. De regering had alle ambtenaren met zware straffen gedreigd voor het geval zij zouden staken. Buiten Rome was ondanks dat het percentage stakende ambtenaren groter dan ooit. Slechts uit Milaan is een incident gemeld. Daar werden twaalf posters aangehouden. De communistische leiders hebben bekend gemaakt dat de staking van Vrijdag het begin van een campagne tegen het rege ringsbeleid is. Volgens Christen-democra tische leiders betrof het hier echter een alleenstaande protestactie. De communistische vakvereniging heeft Vrijdag de andere vakverenigingen voor gesteld vóór 21 December een staking van landarbeiders te organiseren, als de rege ring niet de eisen voor hogere gezins- en werkloosheidstoelagen inwilligt. BRITS VLIEGTUIG VERMIST. LONDEN (A.F.P.) Een viermotorig vliegtuig van de Britse luchtmacht met een bemanning van negen koppen wordt sinds vannacht vermist. Ten Westen van Schot land zijn de gehele nacht naspeuringen ver richt, doch geen wrakstukken gevonden- Wel zijn lange oliesporen op zee gezien. FANMOENDJOM (Reuter). Arthur Dean, de Amerikaanse gedelegeerde bij de besprekingen ter voorbereiding van een politieke conferentie over Korea, heeft vandaag de besprekingen met de Noorde lijken afgebroken, nadat zij da Verenigde Staten hadden beschuldigd van „verrader lijkheid" door in heimelijke verstandhou ding met de Zuid-Koreaanse regering krijgsgevangenen in Juni vrij te laten. Na een vergadering van 45 minuten zeide Dean, dat de onderhandelingen niet hervat zouden worden, tenzij de Noordelijken hun beschuldiging zouden intrekken en om her vatting van de besprekingen zouden vra gen. Dean heeft vandaag er de Noordelijken van beschuldigd, onwettig nog Amerikaan se militairen gevangen te houden in ar beidskampen in China e-n Mandsjoerije en duizenden Zuid-Koreaanse gevangenen nog niet te hebben vrijgelaten. Dean zeide, deze inlichtingen gekregen te. hebben van ontsnapte gevangenen en voegde cr aan toe: „Gij loog, toen gij beweerde sedert 6 September alle gevangenen te hebben vrijgelaten". BELGRADO, (Reuter) Naar in Bel grado verluidt, bestuderen de Westelijke mogendheden thans een Joegoslavisch voorstel om Italië zeggenschap over de stad Triëst te geven en Joegoslavië de souvereiniteit over de zóne „B" van het vrije gebied van Triëst, zulks als voor waarde voor een inleidende conferentie over de kwestie Triëst. Dit voorstel zou de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, Popovitsj, Zondag hebben gedaan aan de Amerikaanse, Britse en Franse diplomatieke vertegenwoordigers in Bel grado. Hij zou de Westelijke voorstellen om Italië de souvereiniteit over de gehele zóne „A" te geven vóórdat met de inlei dende conferentie zou worden begonnen, hebben verworpen, aangezien dit zou neerkomen op uitvoering van het Brits- Amerikaanse besluit van 8 October. In Londense diplomatieke kringen is Vrijdag verklaard, dat de V.S., Engeland en Frankrijk, naar verwacht wordt, binnen kort nieuwe stappen zullen ondernemen om te komen tot een vijf mongendheden- conferentie. In het Westen bestudeert men thans middelen om de kloof tussen de Italiaanse en Joegoslavische voorwaarden te overbruggen, die, hoewel nog groot, toch aanzienlijk kleiner is geworden, sedert de drie Westelijke ministers van Buiten landse Zaken zes weken geleden voor het eerst een vijf mogendheden-conferentie voorstelden, aldus deze zegslieden. De Nationale Kerst prijsvraag Voor het kind." is dezer dagen gestart met een grote actie teneinde alle Nederlanders te be wegen een deelne merskaart te kopen, van welker opbrengst het verwaarloosde kind zal profiteren. Men ziet op de foto de voorzitter van de Tweede Kamer mr. L. G. Korlephorst, die het goede voorbeeld geeft met de woorden: „Geef mij er maar twaalf .Laten we maar zeggen: voor ieder van mijn kleinkinde ren één". Niet ieder een zal zich twaalf deelnemerskaarten kunnen aanschaffen. Niet 'iedereen heeft twaalf kleinkinderen., maar al is het er maar eenAlle beetjes helpen? PARIJS (AFP/Reuter). „Er bestaat algehele overeenstemming tussen Frankrijk en zijn bondgenoten over de grote doelen der internationale politiek. Ik ben ver baasd over de wijze waarop een gedeelte der Franse pers op een tijdstip, dat ik op de Bermuda-eilanden de gastvrijheid ge noot van de Britse minister-president en met hem onder één dak vertoefde, bepaal de aspecten der conferentie heeft gedrama tiseerd", aldus verklaarde Frankrijks pre mier Laniel Vrijdagmiddag te Parijs na aankomst met de stratocruiser „Canopus". Hij vervolgde: „Te beweren, dat de Frans-Britse vriendschap thans een crisis doormaakt, is onzin, en ik kan niet zien wie er voordeel bij zou hebben". Hij besloot met de woorden: „Ik moet verklaren dat de Bermuda-conferentie, waarop de Franse delegatie volkomen on afhankelijk en in overeenstemming met de wensen der volksvertegenwoordiging, Frankrijks standpunt heeft uiteengezet, voor ons verre van nutteloos is geweest. Ik hoop, dat wij binnen afzienbare tijd de zegenrijke gevolgen hiervan zullen zien". Vriendelijk afscheid De Britse premier Sir Winston Churchill en zijn Franse collega Joseph Laniel had den gisteren eerder op de dag hartelijk af scheid van elkaar genomen bij hun terug keer te Londen van de conferentie op Ber muda. Deze warme uiting van vriendschap was een opvallend vervolg op berichten over wrijving tussen Britse en Franse staatslieden aan de conferentietafel. Onder het gejuich van de toeschouwers heeft Churchill Laniel omhelsd en het Ook Erasmus staat in het licht der schijn werpers bij gelegenheid van „Rotterdam Lichthaven". Tot 24 December zal de Maasstad met een feestverlichting zijn getooid. Vrijdagmiddag om kwart voor vijf is op de Zeeweg te Overveen een zesjarige jon gen door een auto aangereden; later is hij in het Marinehospitaal overleden. Op het terras voor het Witte Huis aan de Zeeweg waren gisteren drie jongens aan liet krijgertje spelen. De zesjarige Arie Gerritse, zoon vaai de exploitant van het Witte Huis, stapte onverwacht op zijn fiets en wilde de Zeeweg oversteken. Hij wacht te tot een auto, komende uit de richting van het strand voorbij gereden was, doch heeft vermoedelijk niet een tweede auto gezien, die uit dezelfde richting kwam. De jongen werd door de auto aangereden en is met een ernstige hoofdwonde naar het Marinehospitaal te Overveen overgebracht. Daar is hij later overleden. De ouders van Arie Gerritse wonen in Zandvoort. toneel was er een van volmaakte hartelijk heid en vriendelijkheid. Zonder hoed en zonder acht te slaan op de kou praatte Churchill met Laniel aan de deur van de stratocruiser „Canopus". Toen, voorzien van een buitenmodel sigaar, nam de Britse premier zijn jas en hoed op en kwam hij de trap af. Premier Winston Churchill zal Donder dag een debat in het Britse Lagerhuis over de Bermuda-conferentie openen. Op een kruispunt te Ureterp bij Drach ten is gisteravond een autobus met 27 ar beiders in botsing gekomen met een per sonenauto. Verscheidene inzittenden van de bus werden door rondvliegende glas scherven licht gewond, maar nadat zij in het protestants ziekenhuis in Drachten waren verbonden, konden allen naar hun woningen vertrekken. Als gevolg van de botsing raakten de achterwielen van de autobus los. De bus kantelde en bleef met de wielen omhoog langs de kant van de weg liggen. Doordat het dak was losgescheurd, konden de ar beiders, die werkzaam zijn op een ontgin ningsobject bij Duurswoude, zich gemak kelijk uit de ravage bevrijden. Zeven hunner moesten naar het zieken huis worden vervoerd om te worden ver bonden. Ook de inzittenden van de personenauto, die afkomstig is uit de Wilp in Groningen, konden na behandeling in het ziekenhuis naar hun woning terugkeren. LONDEN (Reuter). Het Russische partyblad „Prawda" heeft laten doorsche meren, dat het Kremlin mogelijk 4 Januari zal afkeuren als begindatum van de con ferentie der Grote Vier en een latere dag zal voorstellen, teneinde „billijk" te zijn tegenover Frankrijk, dat in die tijd slechts een waarnemende regering zal hebben. Onmiddellijk na de presidentsverkiezing in Frankrijk op 17 December treedt de huidige regering af en pas na 17 Januari zal een nieuwe worden gevormd. In een dagbladbericht heeft de Oost- Duitse waarnemende premier, Otto Nusch- ke, echter Vrijdag te kennen gegeven, dat het mogelijk zou zijn, dat de Sovjet-Unie instemt met het Westelijke voorstel de viermogendhedenconferentie op 4 Januari te Berlijn te doen aanvangen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Ernest Hemingway: Een ernstige schrijver moet niet verward worden met een plech tige schrijver. Een ernstige schrij ver kan een havik zijn of een fret of zelfs een papegaai, maar een plechtige schrijver is altijd een verdoemde uil. Vijfde verantwoording W. K. ƒ50,—; Ir. E. C. E.—Z. ƒ25,—; N. v. S. ƒ25,—; S. d. H. ƒ15,—; Ir. J. M. d. V. 10,—; D, M. d. V. 2,50; C. H. A.—E. 10,—; B. S. ƒ10,—; Jhr. P. J. B. ƒ10,—; G. K.—K. 10.—; J. C. T. 10,—; J. d. J. 10.—; G. L. S. ƒ10,—; A. A.—A. ƒ10,—; J. C. S. ƒ10.—; fam. H. 10.—; Ir. W. B. G. 10.—; OJD/CWH ƒ7.50; A. G ƒ5,—; J. S. ƒ5,—; J. C. K. ƒ5 H. P. H. ƒ5,—; H. M. J. ƒ5,—; C. H. ƒ5.—; F. L. ƒ5.—; J. d. Cl. ƒ2.50; J. V. ƒ2.50; I. A. O. v. d. V. ƒ2.50; S. B. ƒ2.50: G. K. v. d. H. ƒ2,50; H. A. ƒ2.50; G. en G. A. P. ƒ2,50; M. G. L. 1,—; F. W. 1,—; J. v. d. T. 1,—; R. H. ƒ25,—; O. V. d. J. ƒ2.50; J. A. H. f 10.Mej. v. d. W. ƒ2,—; M. S. ƒ1.—; E. P. B. ƒ1,—; O. f 1.—v. d. L. ƒ5.50; B. W. L. ƒ10.—; Bridgeclub B. S. ƒ10.—; S. H. ƒ2,50; H. D. A. f25,—; v. d. H. ƒ2.50; G. B. ƒ2,50; fam. V. ƒ3.—: J. S. K. O. ƒ2,50; A. Q. ƒ15,—; Martien ƒ0.50; Hans ƒ0,50; A. B. ƒ1,50. Dagtotaal ƒ424, In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van ƒ3968,05. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Grote Houtstraat 93, Haarlem, Soen daplein 37. Haarlem en Kennemerlaan 186, IJmuiden of overgeschreven worden op post girorekening no. 273107 ten name van Haar lems Dagblad-Oprechte Haarlemse Cou rant onder vermelding „Voor de stille armen". Bij het Comité voor de Stille Armen zijn de volgende giften binnengekomen: Pers. Drukk. J. ƒ4.50; Mej. C. C. ƒ15,—; Mej. P. B. 50.—; V. V. V. ƒ45.—; M. G. B. ƒ2,50. Bij de Twentse Bank is gestort: J. de J. ƒ1,—; Mej. E. M. F. ƒ50,—; A. Th. A. R. J. ƒ1.—. Het K.N.M.I. deelt mede: Een enorm hogedrukgebied beheerst het weer in geheel Europa. Het centrum ervan wordt met luchtdrukwaarden van bijna 1050 milibar aangetroffen in West-Rus land. Weliswaar heerst op de Oceaan een grote depressie-activiteit, doch de invloed hiervan kan zich nog steeds niet verder uitbreiden dan tot over Schotland, Ierland en de Golf van Biscaye tot bij de kust van Spanje en Portugal. In het hogedrukge bied komt op uitgebreide schaal nevel, mist of laaghangende bewolking voor. Ook in de lucht, welke thans over Duits land en België naar ons land stroomt, tre den vrijwel nergens opklaringen op. Slechts in Zuid-West-Frankrijk wordt een gebied aangetroffen waar vrijwel geen be wolking voorkomt. Dit gebied breidt zich langzaam in Noordelijke richting uit, maar zal ons land vermoedelijk niet vóór mor genavond kunnen bereiken zodat op aan houden van het overwegend zwaarbe wolkte en enigszins nevelige weer moet worden gerekend. De kans op regen is uitermate klein, terwijl de temperaturen boven normaal blijven. (van hedenmorgen 7 nur) weers- toestand W (5 i •él - Sn a •Sc zs Helsinki geheel bew. windstil 0 0 Oslo motregen windstil 2 0,6 Stockholm motregen ZO 2 3 1 Kopenhagen geheel bew. NO 6 4 0 Londen geheel bew. ZO 2 -0 0 Amsterdam motregen O 4 5 0,1 Brussel nevel OZO 2 6 0 Parijs geheel bew. O 3 7 0 Bordeaux onbewolkt ZO 3 7 0 Grenoble nevel windstil -2 0 Nice licht bew. NW 6 9 0 Warschau geheel bew. Z 3 1 1 Berlijn nevel windstil 4 0,4 Frankfort nevel NO 3 6 0 München mist windstil 0 0,1 Zürich motregen O 2 4 0,3 Genève motregen windstil 4 0,1 Locarno onbewolkt O 2 -2 0 Wenen nevel Z 4 4 0,1 Innsbruck onbewolkt windstil -3 0 Rome licht bew. OZO 3 9 0 Neerslag laatste 24 uur. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Zwaar bewolkt en nevelig, overwegend droog weer met later enkele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Weinig verande ring in temperatuur. 13 December Zon op 8.40 uur. onder 16.28 uur. Maan op 12.28 uur. onder (Eerste kwartier) 14 December Zon op 8.41 uur. onder 16.28 uur. Maan op 12.44 uur. onder 1.01 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 12 December Hoog water: 7.30 en 19.52 uur Laag water: 2.58 en 15.22 uur. Zondag 13 December Hoog water: 8.23 en 20.52 uur. Laag water: 3.44 en 16.09 uur. Maandag 14 December Hoog water: 9 24 en 21.59 uur. Laag water: 4.38 en 17.07 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1