Salons voor de jeugd: „Kunst" en snoepjes Ladders tegen de muur Stijgend vertrouwen in de valuta Tips voor de warme maaltijd Brieven van een Parijse huisvrouw Knopen om een jurk bij te kopen ZATERDAG 12 DECEMBER 1953 WANDELING LANGS DE WINKELRAMEN DIT MAKEN WE ZELF Theepot-aanpakker Macaroni en spaghetti Effecten- en Geldmarkt Nederlanders in Canada voor de microfoon HAARVERVEN Ruim een ton aan gewetensgeld oor deCv rouw Sinterklaas heeft nog maar nauwe lijks zijn hielen gelicht, of de restanten van de door hem geïmporteerde ge schenken zijn uit de étalages ver wijderd en vervangen door Kerst artikelen. De Kerstmannetjes nemen de plaats van de Sinterklaas-mannetjes in en om de pakjes komen een rood lint en papier met Kerstbomen; en straks, als het om en de bij de 25ste is nog een takje groen. Het Kerstmannetje doet zo'n beetje dienst als nakomertje. In ons land wordt niet zo zeer ge loofd dat het Kerstmannetje werkelijk bestaat of bestaan heeft. Het is voor ons uitsluitend een étaleerstukje. Het doet het trouwens goed tussen het groen en rood en de Kerstlichtjes. De étalages, die er in de Sinterklaastijd druk en vrolijk uitzien, maken tegen Kerstmis een ver tederende indruk. Zij noden tot kopen. Zo zag ik weer enige speelse kleinig heden, bijvoorbeeld de kleinste naaibox ter wereld. Een dingsigheidje, niet gro ter dan een cigarettenpijpje, dat be halve naalden en zijde zelfs een schaar tje bevat. Wat kan er voorts gemakkelijker zijn dan een doorschijnende plastic naai doos? Men ziet er dwars doorheen en zo valt duidelijk op wat er in ligt en hoe. Vooral door dit laatste kan deze naaidoos voor de slordigen onder ons meteen als stilstaand geweten fungeren. Wie voor het opwinden van de wol geen vriendelijke huisgenoot bij de hand heeft, kan een Zweedse wolbinder gebruiken. De Zweedse wolbinder ■wordt met een houten schroef aan de tafelrand geklemd. De vier armpjes (die open- en dichtgevouwen worden als een timmermansliniaal) staan krui selings en hebben diepe gleuven. De knot wol wordt tussen zo'n inham, zo'n gleuf, van elk armpje gelegd en de armpjes worden zo ver mogelijk ge strekt. Dan kan het winden beginnen. De armpjes draaien net zo snel mee als de windster windt. Er is geen kans dat de draden in elkaar verward raken of dat de wol van een armpje afglipt. Wij kennen allen ongetwijfeld de grote langwerpige mottenzakken voor het opbergen van zomer- of winter- kleding. Nu bestaat er ook een ronde motten- of „bewaarzak". Hij is van zacht doorschijnend plastic, sluit over de lengte met een rits en boven- en onderkant zijn cirkelvormig. Hij is ver deeld in vier of vijf vakjes boven el kaar. Zo'n bewaarzak wordt gebruikt voor het motvrij opbergen van kleinig heden: shawls, handschoenen, wollen lingerie, en dergelijke, en biedt een nieuwe mogelijkheid voor de slaap kamer met te weinig bergruimte. Sommige vrouwen vinden het heer lijk na het bad een zachtgeparfumeerde poeder te gebruiken. Zij kunnen dan een „handschoen met toiletpoeder" ne men. Deze handschoen lijkt op een groot washandje, gemaakt van bad stof met een voering. Tussen voering en badstof is een flinke dosis poeder ge strooid. Hij hing achter het winkelraam van een groot warenhuis. Een paar maanden geleden bracht iemand als grote verrassing uit Ame rika mee een dekkleed je van soepel plastic. Zij had zich evenwel de moeite van het meevoeren kunnen besparen, want het Amerikaanse dekkleedje is inmiddels ook in Nederland verkrijg baar. Het wordt gebruikt voor een We hebben niets anders nodig dan een paar leuke restjes uit onze lappen doos, alles wat een beetje fleurig is kan dienst doen. We maken even een patroontje van papier en daarna knippen we vier delen van stof met naad uit. Als we in het bezit zijn van een stukje dikke molton of flanel, dan knippen we eveneens nog twee delen van molton. Nu leggen we de twee stofdelen op elkaar,daar boven op komt de molton. We stikken het ge heel dicht, maar laten de bovenkant klein ontbijt. Inplaats van een dekser- vet legt men voor ieder een dekkleedje neer en daarop worden de ontbijt- ingrediënten geplaatst. Het lijkt vooral reuze handig voor gezinnen waar niet gezamenlijk ontbeten wordt. Het is niet gezellig om de tafel tot laat in de mor gen voor de langslapers gedekt te laten staan. Wie ontbijten wil, kan nu zelf uit de kast een dekkleedje opvissen en zo zonder enige moeite toch aan een ge dekte tafel ontbijten. Inplaats van grote zware houten kas ten wordt tegenwoordig veel gebruik gemaakt van „laddertjes-langs-de- muur". Twee, drie of vier stalen „lad dertjes" (dat hangt van de grootte van de kamer af) zijn loodrecht tegen de muur geplaatst en vastgemaakt. Op de sporten van de ladders worden planken gelegd en liefst op verschillende hoog ten en afstanden. De planken zijn ge verfd of blank. Blank eiken is heel mooi maar prijzig. Op de planken van laddertje één en twee staan de boeken. Van die van laddertje twee en drie hebben wij een plantenrek gemaakt en daarnaast, op de planken van drie en vier staat het ontbijsservies en pronkt ons kristal. Enfin, er zijn nog vele mogelijkheden voor zo'n soort kast, die ik hier maar de „laddertjes-langs-de-muurkast" noem. ANNEKE Een uitzonderlijk charmant winterpakje van grof geweven wol in wit-donker- blauw, met witte kraag en manchetten, opgenaaide zakken en zonder knopen. Maak groenten op een papier schoon en gooi de afval ermee weg. Werp geen uienschillen in de schillenbak. Wanneer u eerst het puddingpoeder aangemengd hebt en daarna de melk aan de kook bracht, roer het papje dan weer even door, voordat u de melk er mee bindt en maak het vooral zo dun, dat het gemakkelijk uitgegoten kan worden. Bestrooi de vla met een laagje sui ker terwijl hij nog warm is en doe hem pas over in de vlaschaal wan neer hij zoveel afgekoeld is dat er geen vel meer op komt. Laat gesuikerde vruchten uitlekken voordat u ze met vla bedekt, leg de koekjes op het laatst er op en eet smaKelijk. Zet voor de koffie of thee niet meer water op dan U nodig hebt. Breng het aan de kook, maar laat het niet doorkoken. Spoel thee- of koffiepot met heet water om, vóór U schenkt. Sluit de tuit van de pot, tijdens het opschenken en laten trek ken, af met een propje papier dan blijft de geur behouden. Strooi door de gemalen koffie een weinig zout. Havermout, ook de vlugkokende soort, is lekkerder na 15 dan na 3 minuten koken. Hebt u er 's ochtends niet veel tijd voor over, om de pap zo lang te laten koken, zet de haver mout dan de avond tevoren in wat mlek of water te weken. Ze is dan de volgende dag vlugger gaar. Hebt U last van „zwetende kaas", wikkelt u dan het aangesneden stuk kaas in het vervolg na gebruik in een vochtig (niet nat doekje. P a r ij s, December 1953. Men zou een catalogus samen kunnen stellen van alle „salons", dat zijn speciale tentoonstellingen op enorme voet waar de Fransen compleet gek op zijn, die zo elke winter in Parijs worden georganiseerd. Stelt u zich gerust, ik zal u met zo'n lijst hier niet vervelen, maar ik wil alleen wat aandacht vragen voor de „Salon de l'Enfance" die men onder al die exposities misschien het beste als de Kinderkamer aan zou kunnen duiden. Een kinderkamer van gigantische proporties en die in het Grand Palais, iets als een Parijse RAI of Beursgebouw, wordt ondergebracht en waar zo makkelijk een duizend of wat bezoekers zich gelijktijdig kunnen amu seren. Parijse kinderen zijn op het punt van uithuizigheid over het algemeen nog al wat verwend en zo kwam ook ik er dit jaar weer niet onderuit een middag met die twee van mij in de Salon de l'Enfance door te brengen. open, waardoorheen alles omgedraaid wordt. Als we geen molton hebben dan vullen we de aanpakker op met watten. Als beide delen klaar zijn, leggen we ze met de goede kanten op elkaar, leggen er een lusje tussen, wat we van te vo ren van een restje stof gestikt hebben, en naaien de bovenkant met de hand dicht. Nu draaien we het geheel om en uw surprise is gereed. Als we effen stof gebruiken, maken we de aanpakker wat aardiger, als we er iets op borduren of appliqueren. L. S. Vanuit paedagogisch oogpunt zou er op die Salon misschien wel wat zijn af te dingen, al voel ik me op dat gladde terrein dan ook helemaal géén expert. Maar ook ik had toch wel door, dat de opzet van deze Kinderkamer meer com mercieel dan opvoedkundig zou moeten worden genoemd. Fabrikanten van koekjes, bonbons en andere zoetigheden uitgevers van kinderkrantjes zoals die wel eens aanvechtbare „illustrés" met hun talrijke bloedige strips, en verder producenten van alle denkbare vormen van speelgoed, hebben hier hun stands ingericht om de goede relaties met hun cliëntèle te onderhouden en elkander zo mogelijk ook nog eens een paar vlie gen af te vangen. Het gaat er dan ook nogal Amerikaans toe en vooral de lek kernijen-fabrikanten schieten daarbij soms royaal uit hun sloffen. Zo'n jeug dig bezoekertje mag werkelijk wel over een maag van ijzer beschikken om zo'n visite zonder nadelige gevolgen te ver dragen, maar amuseren doen de kinde ren zich overigens heel best. En niet alleen bij de kosteloze snoep- tenten-op-publicitaire-basis. Direct al bij binnenkomst en verder bij elke stap, die daarna nog wordt gedaan, vallen die jongens en meisjes van de ene ver leiding in de andere. Zo zijn er tiental len wedstrijden en concoursen, met kleine race-auto'tjes, in paalklimmen, in koppeltjeduiken. En dan is er ergens een tien meter hoog op een podium vooral nog het ballonblazen, waarbij degeen die in twintig stoten zijn ballon tot de omvangrijkste vormen, en liefst tot springenstoe heeft weten op te blazen, met een fraaie prijs begiftigd wordt. Naast al die sportieve attracties is er dan nog een heus circus met clowns en wilde dieren, een kindertheater, een muziekzaal, een bioscoop met documen taires en Laurel en Hardy-filmpjes, een tentoonstelling van kindertekeningen en zeker nog een hele boel méér dat ik in de massa niet eens heb opgemerkt. Concert Toen ik hoorde dat er een speciaal concert voor kinderen zou worden ge geven. heb ik me daar met mijn twee knaapjes heen gespoed, ofschoon ze zelf meer voor de bioscoopzaal voelden. We zaten nog maar net of het podium werd in bezit genomen door een stelletje langharige en gebaarde knapen, voor zien van saxofoons, trompetten, trom bones, en andere blaasapparaten. Een hunner stelde zich op voor de microfoon om zijn jeugdig auditorium erop voor te bereiden dat ze nu voor het eerst in kennis zou worden gebracht met de jongste vormen van swing, hot-jazz of hoe die grapjes verder mogen heten. Het was barbaars en nooit had ik ver moed dat een zestal van die instrumen ten zó'n grenzeloos kabaal kon produ ceren. En het pleitte voor hun muzikali teit dat mijn zoontjes na het eerste nummer er de schoonheid al wel volsla gen van bleken te hebben afgeluisterd. Nee, dan was die tentoonstelling van kindertekeningen wél zo aardig. Er zijn hier schilderijen en schetsen en por tretten van kinderen uit heel wat lan den verzameld, uit Syrië, Japan, Duits land, Joegoslavië, Italië en ook uit Ne derland en daar zijn zeer prachtige din gen bij. Lang heb ik er echter niet mo gen vertoeven, omdat me wel heel dui delijk aan het verstand werd gebracht dat dit een salon voor kinderen was en ik door de mijnen, die nu wel weer 's wat anders wilden zien, als begeleidster eigenlijk nauwelijks werd geduld. We zijn dus toen maar weer verder langs al die stands, uitpuilend van electrische treintjes, autopeds, kinderauto'tjes en andere verrukkingen getrokken, terwijl ik me nauwelijks meer herinner hoe vaak ik die jongens daarbij niet ben kwijtgeraakt. Maar ook in dat risico hadden de organisatoren voorzien door een crèche in te richten of beter een soort ver zamelbak, waar verontruste ouders over hun verloren kinderen, opnieuw kun nen komen beschikken. Maar dat was natuurlijk voor de hele kleintjes en de kleuters bedoeld. Jongens van tien zul len wel wijzer wezen dan zich uit eigen beweging onder controle van welwil lende dames te stellen in afwachting dat een vader of moeder hen in paniek stemming en dus met verhoogde straf, zal komen halen. Dat zag ik ook wel in toen tegen de avond de vermoeienis èn ergernis steeds maar weer vergeefs te trachten ze binnen redelijke tijd langs alle uitstallingen te tronen me te mach tig werden en ik daarom besloot er maar in mijn eentje tussen uit te knij pen. Tenslotte hadden ze samen twee ton gen, zo stelde ik me zelf gerust, en door schande word je bovendien wijs. Toen ik een half uurtje thuis was, tóch nog niet helemaal voor honderd procenten kalm, toen bleek weldra dat ze hun tongen hadden wéten te gebruiken om de weg naar huis per voet weer terug te vinden. Plotseling stonden ze voor de deur, in twijfel of hen nu bovendien nog een schrobbering stond te wachten. Die heb ik ze maar kwijtgescholden, maar of ze door deze ervaring echt wijzer zullen zijn geworden, dat betwijfel ik nog wel even. De „Salon dg l'Enfante" moge voor de Parijse jeugd dan al een paradijs betekenen, een begeleidende nog wel even. De „Salon de l'Enfance'" ouder als ik denkt bij dat woord toch aan even andere oorden. éve. Als men mij, voor 't bezoek aan dat warenhuis had gevraagd: „Voel jij iets voor knopen zo groot als biscuitjes?", dan zou ik de vraag waarschijnlijk geen antwoord waardig gekeurd hebben. Ik zou gedacht hebben aan enorme benen knopen, driemaal groter dan die aan m'n regenjas. De vitrines van dat warenhuis lieten echter wel wat anders zien dan been. Daarin pronkte de hele dierenriem op bronzen schijfjes en of de verjaardag nu in Februari of in November valt, men kan ze krijgen met toepasselijke watermannen of schorpioenen. Over alle delen van de wereld zijn de ontwerpers van dit soort knopen ver spreid. Ze houden ieder vanuit het eigen land de mode in het oog en passen hun creaties hierbij aan. Het gelaat van Koningin Nefertete, de vrouw van de Egyptische koning Amenthotep IV keek vriendelijk vanaf dof, koperkleurig metaal. „Om op Ie eten" waren de maïskorrels, botergeel en gevat in uitgeholde blok jes hout. Zwart glas is met koper het geliefkoosde materiaal voor sierlijke knopen die de spinnen familie eer aan doen. Schijnbaar klakkeloos omgebogen plak ken metaal behoren tot de grootsten van de collectie, de knopen zijn toch niet zo zwaar dat de kleding in valse plooien getrokken wordt. Verder zijn er nog suède slaafjes met rondom smalle, zil verkleurige versierinkjes. Uitzonderlijk zijn de knopen dit sei zoen. Buitenissig maar begeerlijk. Kno pen om een jurk bij te kopen. Th. Een feestelijke blouse van goed- kleurig satijn. De moderne huisvrouw, die met haar tijd meegaat zal zeker ook het stand punt innemen, dat het goed is de dage lijks weerkerende aardappelen eens te vervangen door een ander zetmeelrijk product. In de eerste plaats komen dan in aanmerking rijst, macaroni, spag hetti en andere deegproducten. Niet al leen dat het uit voedingsoogpunt goed is deze producten in de warme maaltijd in te schakelen, maar ook uit practi- sche 'overwegingen kan men dit doen. Een dergelijke maaltijd is n.l. makkelijk te bereiden en kan vaak een „1-pans" maaltijd zijn. Macaroni met gebakken tomaat 150 gr. macaroni, 400 gr. tomaten, 30 gr. boter, peper, zout en iets bloem. De macaroni in stukken van plm. 15 cm. breken en gaar koken in ruim water en zout. Ze netjes in een richting in het midden van een langwerpige schotel schikken. De tomaten in plakken snij den er iets peper en zout over strooien, even door bloem wentelen en ze vlug bakken in de boter. De plakken moe ten gaar en lichtbruin zijn doch mogen niet te slap worden. Ze netjes om de macaroni schikken en de schotel warm presenteren. Men kan dezelfde bestand delen laag om laag in een vuurvaste schotel leggen en de tomatenplakken in de oven gaar laten worden. Macaroni met kerrie 150 gr. macaroni, 200 gr. koud kalfs vlees, 1 ui, 50 gr. boter of margarine, y2 lepel kerrie, 2 dl. verdunde jus of bouillon, paneermeel. Hak of maal het vlees fijn. Fruit in de helft van de boter de zeer fijn gesnip perde uitjes en de kerrie lichtbruin. Voeg hierbij 't vocht en stoof hierin het vlees tot het zacht is. Roer door deze massa voorzichtig de apart, in ruim water, gaargekookte macaroni en doe ze over in een vuurvaste schotel. Maak de schotel af met paneermeel en klont jes boter en laat er in de oven een mooi korstje opkomen. ADVERTENTIE Aan alle kanten treedt thans op de beurzen een groter vertrouwen in de we reldeconomie aan de dag. Voornamelijk is dit gebaseerd op de allengs verbeterde po sitie van Europa, dat gedurende de laatste jaren een grotere mate van zelfstandig heid en onafhankelijkheid heeft verkregen, waarbij men zich in de Verenigde Staten weliswaar nog moeilijk kan aanpassen, doch waardoor niettemin de mogelijkheid van meer evenwichtige monetaire verhou dingen en een vrije uitwisseling van kapi taal wordt vergroot. Een sprekend symptoom van dit grotere vertrouwen is wel de jongste daling van het goud op de vrije markt, welke van zo danige omvang is dat het lang bestaande agio geheel is verdwenen. Enige maanden geleden hebben wij over de goudprijs ge schreven en er aan herinnerd dat sinds 1934, toen de goudinhoud van de dollar is verminderd, de goudprijs door de Ver enigde Staten op 35 per ounce werd vastgesteld. De dollar is dus aan het goud gekoppeld en daar voor de meeste landen een wisselkoersverhouding tussen de lands- valuta en de dollar bestaat, wordt de goudprijs van die landen ook bepaald door de prijs, welke de Verenigde Staten voor het goud betalen. Intussen werden op de vrije goudmarkt veel hogere prijzen betaald. In Mei 1949 bereikte de prijs zelfs een hoogte van S 55 per ounce, hetgeen het Internationaal Monetair Fonds er toe noopte de aangeslo ten landen toe te staan hun goud tegen agioprijzen te verkopen, waarvan men bij voorbeeld in Zuid-Afrika een druk ge bruik heeft gemaakt, hetgeen uiteraard de economische positie van dit land aanmer kelijk heeft versterkt. Men heeft er van de zijde der goudproducerende landen toenmaals sterk bij de Verenigde Staten op aangedrongen de officiële goudprijs te ver hogen, maar zowel Truman als Eisenhower hebben zich daartegen steeds scherp ver zet. Het voornaamste bezwaar was dat een verhoging van de goudprijs inflatoire krachten zou oproepen en nieuwe econo mische en sociale spanningen zou veroor zaken. Een ander, niet minder groot bezwaar was dat Rusland over een zeer aanzien lijke goudvoorraad beschikt. Officieel be kend is ze niet, men schat die voorraad echter op f 19 milliard, zijnde ongeveer het dubbele van die van de Sterlinglan- den. Alleen de Verenigde Staten hebben met f 85 milliard een veel grotere goud schat. Uit politieke overwegingen vond men het in de Verenigde Staten niet ge wenst dat Rusland door een verhoging van de officiële goudprijs zijn koopkracht zou kunnen vergroten. Thans is de situatie radicaal veranderd. De sanering van de monetaire positie der Europese landen heeft de vraag naar goud doen afnemen. Want deze vraag is veelal een uitvloeisel van wantrouwen in de va luta, tengevolge waarvan bijvoorbeeld in Frankrijk door particulieren grote hoeveel heden goud werden gehamsterd, welke de goudvoorraad van de Banque de France verre overtroffen. Hoewei men in Frank rijk nog lang niet is waar men wezen moet, heeft toch het optreden van Laniel de mo gelijkheid van een politiek en economisch evenwicht vergroot en in elk geval het ver trouwen in de Franse valuta dermate ver sterkt dat men tot afgifte van goud is overgegaan, waardoor de Banque de France in een betere positie is gekomen. Tegelijkertijd is men blijkbaar in Rusland overtuigd geworden dat van een goudprijs verhoging in de Verenigde Staten niets zal komen en men is daarom begonnen met goud te verkopen met het psychologisch effect dat nu ook van andere zijde het aan bod is toegenomen, tengevolge waarvan half November het laagste punt sinds 14 jaar werd bereikt en het gehele agio van de goudprijs is verdwenen. Elke médaille heeft twee kanten. Aan de ene kant dient het groter vertrouwen in de valuta als een belangrijk voordeel te worden beschouwd en met name als Frank rijk hierdoor zijn crediet in de Verenigde Staten en in Europa kan versterken, zal dit als een nieuwe stap op de weg naar de bevrijding van het internationaal beta lingsverkeer mogen worden beschouwd. Ook het feit dat goud wordt omgezet in geld en geld in goederen kan aan de pro ductie een nieuwe stimulans geven, gelijk, reeds gebleken is uit de lichte prijsstijging van sommige grondstoffen. De binnen landse toestand in Rusland noopt blijkbaar de regering tot een grotere invoer van goederen, welke het voor een groot deel uit de Sterlinggebieden betrekt en wanneer de politieke onbetrouwbaarheid van de Sov jetrepubliek minder groot was, zou men zich hierover slechts kunnen verheugen. Want naarmate Rusland in sterkere mate aan het wereldverkeer deelneemt, zou de basis van de wereldhandel worden ver breed, hetgeen aan de algemene welvaart ten goede zou komen. Aan de andere betekent de daling van de goudprijs voor de goudproducerende landen, welke voor 70 pet. door Engeland worden beheerst, een vermindering van koopkracht, welke bijvoorbeeld in Zuid- Afrika sterk zal worden gevoeld, temeer omdat de officiële prijs nauwelijks vol doende is om de winningskosten te dek ken. De mogelijkheid bestaat dus dat de goudproducerende landen hun productie zullen beperken, teneinde op die wijze het evenwicht tussen vraag en aanbod te her stellen. In zoverre wordt dus een nieuw element van onzekerheid geschapen dat nu moet worden afgewacht, welke van de ge noemde factoren op de wereldmarkt de grootste invloed zullen hebben. Vast staat dat het toenemend vertrouwen in het pa piergeld een bemoedigend symptoom is. Da gevolgen er van heeft men reeds gezien in de grotere vraag naar beleggingswaarden en ook naar aandelen, waarvan ook de Amsterdamse beurs de laatste maanden heeft geprofiteerd. De kans dat de lage rentestand, welke in de meeste landen be staat, zich zal handhaven is groter gewor den en die lage rentestand is dan niet, zo als lange tijd bij ons het geval was, kunst matig, maar heeft dan een natuurlijke basis Hierdoor zullen de investeringen kunnen worden bevorderd, vooral wanneer de regeringen daartoe door belastingver laging het hunne bijdragen. In het schoor voetend opkomen van industriële emissies kan men in ons land de eerste aanwijzin gen daarvoor ontdekken. ADVERTENTIE WAGENWEG 29 - TEL. 20518 HAARLEM MET AANDACHT en Interesse creëren wij een MODIEUZE COIFFURE Tijdens de Kerstdagen en de jaarwisse ling zal de Nederlandse afdeling van de C.B.C., de Canadese radio-omroep, speciale programma's uitzenden. Deze zijn te horen van 17.45 tot 18 uur Nederlandse tijd, op de golflengten 16,84 en 19,58 meter en 's avonds van 19,15 tot 19.45 uur op de golflengten 25,60 en 31,22 meter. Daarin zullen groeten van Nederlandse immigran ten van Vancouver, Kelowna, Winnipeg, Toronto, Hamilton en Montreal naar Ne derland worden overgebracht. In Nederland zal Hilversum II groeten uitzenden van Nederlandse immigranten uit geheel Canada. Men hoort stemmen uit New Westminster en Kelowna, Edmonton en Barons, Saskatoon, Brantford en Rock- wood en uit Canada's federale hoofdstad Ottawa. Voor Hilversum I zullen twee paters uit London (Ontario) en St. Boniface spreken en in beide steden krijgen drie Nederland se immigranten gelegenheid om hun groe ten uit te spreken. Verder zullen Nederlandse immigranten in Calgary, Monarch, Toronto en Belmont iets over hun wederwaardigheden vertellen. Voor de Regionale Omroep Noord komen uit Vancouver, Winnipeg, Toronto en Kingston stemmen in het Gronings, Fries en Drents. In het R.V.D.-radioprogramma „Zoek licht op de Westerse defensie" op Zater dagavond 19 December, komen Nederlan ders aan het woord, die hun opleiding vol gen in Canada onder de NATO en die tij dens de feestdagen niet thuis konden zijn. Zij zijn gelegerd in Claresholm, Penhold en Moose Jaw. Deze groeten zijn opgenomen met de medewerking van de Nederlandse afdeling van Radio-Canada. ADVERTENTIE DAMES. De nieuwste en snelste methodes. A. MOLENDIJK - DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 Haarlem Tel. 19706 Buslijn 3.4 De minister van Financiën heeft mede gedeeld dat een bedrag van f 103.180.03 aan gewetensgeld wegens te weinig betaal de belasting is ontvangen. In Amsterdam kwam f 21.262,55 binnen, het grootste be drag op deze lijst van gewetensgeldbeta- lers. De ontvanger der directe belastingen te Amersfoort ontving een bedrag van f 1, het kleinste bedrag van deze lijst.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3