Scala uit Milaan en Sadler's Wells Ballet in Holland Festival 1954 Kakelende kippen en koerende duiven in gebouw St. Bavo Formalistisch antwoord op vragen van Tweede Kamerlid Nederhorst Kerstmis 1953 Gebr. Brinkmann GROTE MARKT Gestolen auto's ons land ingesmokkeld In de hoofdstad uit Orgelconcours en concert in Stadhuis te Haarlem Agenda voor Haarlem Telg uit Nederlands geslacht huwt Bulgaarse prinses Heringa Wuthrich Voor de dierenvrienden De moeilijkheden bij de Holland-Nautic „Vertrouwen" „Geen moeilijkheden" Kerkelijk Nieuws Het Kerstverlof voor militairen Heeft Flora een tekort? Begin van nieuwe weg Amsterdam-Rotterdam wordt aangelegd Vier jaar tegen slager uit Spekholzerheide geëist ZATERDAG 12 DECEMBER 1963 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COl RANT Op een gisteren te Scheveningen gehou den persconferentie heeft het bestuur van stichting Holland Festival reeds het grootste en in ieder geval het belangrijkste gedeelte van het programma voor de ko mende zomer bekend kunnen maken. Dat men daar thans veel eerder mee is dan voorheen, heeft men te danken aan het uit financiële bijstand tijdens de voorberei dingen blijkende vertrouwen van de over heid. Het voornaamste nieuws is ongetwij feld het optreden van het Teatro alia Scala di Milano met een voorstelling van „La Cenercntola" (Assepoester) van Rossini en van het Sadler's Wells Ballet uit Londen. Zo zullen dus te Amsterdam (Stads schouwburg) en Den Haag (waarschijnlijk Koninklijke Schouwburg) herhalingen worden gegeven van de eerste opvoering van „La Cenerentola" in Maart 1954 in de Scala te Milaan met dezelfde bezetting, décors en costuums. Alleen koor en orkest zullen Nederlands zijn. Dirigent is Carlo Maria Giulini, regisseur Franco Zeffirelli, die tevens zowel de décors als de costuums ontwierp. De titelrol wordt gezongen door Giulietta Simionato, de vermoedelijk enige mezzo-coloratuur ter wereld, die het mo gelijk maakt het werk in de oorspronke lijke zetting van Rossini uit te voeren. De Scala uit Milaan zal in geen der andere Europese festivals van deze zomer optre den. zodat men een dubbele reden heeft om het bestuur van het Holland Festival met het resultaat van de reeds in Juni ge opende onderhandelingen geluk tg wensen.' Ballet-avonden Ditzelfde geldt ten aanzien van het en gageren van het Sadler's Wells Ballet on der leiding van Dame Ninette de Valois, dat te Amsterdam en 's-Gravenhage (Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen) zijn enige continentale voorstellingen geeft, zeven in totaal. Het orkest ter begeleiding moet nog worden aangewezen. John Hol- lingsworth en Robert Irving zijn de diri genten. Voor het voetlicht komen alle eer ste solisten: Margot Fonteyn, Violetta El- vin, Rowena Jackson, Nadia Nerina, Svet- lana Beriosova, Michael Somes, John Field, Alexander Grant, John Hart, Alexis Ras- sine, Brian Shaw en David Blair. De defi nitieve keuze van uit te voeren werken is nog niet gedaan. Onderzocht wordt de mo gelijkheid om op een der avonden de vol ledige versie van „Het Zwanenmeer" te vertonen. Verder zal men in ieder geval nieuwe choreografieën van Frederick Ashton zien. Zes orkesten Het Concertgebouw-Orkest geeft vier concerten in Amsterdam en twee in Sche veningen, die gedirigeerd zullen worden door Eduard van Beinum. Ernest Ansermet, Josef Krips en Eugene Ormandy, met so listische medewerking van onder anderen Arthur Rubinstein, Ernst Hafliger, Theo Olof en Erna Spoorenberg. Van de uit te voeren werken kunnen „Die Schöpfung" van Haydn en een in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geschreven koorwerk van Sem Dresden worden genoemd. ADVERTENTIE Reserveert tijdig Uw tafel. RESTAURANT Tel. 10102 - 11029 - 10798 ZATERDAG 12 DECEMBER Stadsschouwburg: „Hart tegen hart", „De Nederlandse. Comedie", 8 uur. Lido: „De grote beslissing", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. „Martina", 18 jaai', 23.30 uur. City: „Ivoor jagers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Levend begraven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De onzichtbare tegenstender", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Intriges in het Oosten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Je moet maar pech hebben", 18 jaar-, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 5 en 8 uur. Minerva: „Showboat", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 13 DECEMBER Stadsschouwburg: „Hart tegen hart", „De Nederlandse Comedie", 8 uur. Concertge bouw: „Zomer in December", 8 uur. Ge bouw Cultura: Bijeenkomst v. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", 10.30 uur. Brink mann: Stichting Psycho-Synthese, bijeen komst. 10.30 uur. Zuiderkapel: Ed. W. Pera, 10 en 5 uur. Gebouw Sint Bavo: Tentoonstel ling van pluimvee, konijnen, sierduiven, katten en aquaria. 106 uur. Lido: „Blos som time', alle leeft., 11 uur. „De grote be slissing", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Ivoorjagers", 14 jaar, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Levend begraven", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De onzichtbare tegenstander", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Australische Symphonie", alle leeft., 11 uur. „Intriges in het Oosten", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Je moet maar pech hebben". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 2, 5 en 8 uur. Minerva: „Showboat", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 14 DECEMBER Waalse Kerk: Interk. Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Gebouw Zang en Vriendschap, Jansstraat 74: Bijeenkomst v. De Grotere Wereld, 8 uur. Vleeshal: Lezing met lichtbeelden over Libanon, Syrië en Israël, 8 uur. Lido: „De grote be slissing', 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De wrede zee", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Levend begraven", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De onzichtbare tegen stander", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Intriges in het Oosten", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Je moet maar pech hebben', 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rougo", 18 jaar, 2 en 8 uur. Minerva: ■Sho&vboat", alle teeft 8.15 uur. Het Residentie-Orkest concerteert onder leiding van Willem van Otterloo, Otto Klemperer, Carlo Maria Giulini en Leo nard Bernstein, met onder anderen Arthur Rubinstein, Johanna Martzy en Theo Bruins (met het Pianoconcert van Pijper) als solisten. Er worden vier concerten in Scheveningen en een in Amsterdam ge geven. Onder meer wordt de Zevende Symphonie van Mahler ten gehore ge bracht. Verder zullen concerten worden gegeven door hetB.B.C. Symphony Orchestra onder leiding van Sir Malcolm Sargent en met de pianist Clifford Curzon als solist. Het Stuttgarter Kammer Orchester onder di rectie van Karl Münchinger, het Rotter dams Philharmonisch Orkest onder Eduard Flipse (met de Achtste Symphonie van Mahler) en het Radio Philharmonisch Or kest (met als dirigenten: Paul van Kempen en Daniel Sternefeld). Dit laatste orkest geeft ditkeer uitvoeringen in Den Haag en Arnhem. Op het gebied van de kamermuziek wordt verwacht het Italiaanse ensemble I Musici het Holland Festival Pianokwartet, het Nederlands Kamerkoor en het Amadeus Kwartet. Nederlandse Opera De Nederlandse Opera zal tot veler ge noegen herhalingen geven van „Otello" van Verdi onder leiding van Josef Krips met de fenomenale zanger en acteur Ra mon Vinay in de titelrol, met Gré Brou- wenstijn als Desdemona en Scipio Colombo als Iago. Voorts komt „Die Zaubcrflöte" van Mozart (eveneens onder directie van Krips) op het répertoire en zal de onder Alexander Krannhals voorbereide pre mière van een zo mogelijk modern werk worden gegeven, waarover echter nog geen nadere bijzonderheden bekend zijn. Zoals gebruikelijk brengt de Nederlandse Bachvereniging de Hohe Messe van Bach in Naaren ten gehore en wordt er een concert in de St. Janskerk te Gouda ge geven. Voor de volledigheid herinneren wij eraan dat het vierde Internationale Orgelconcours te Haarlem eveneens in het Holland Festival is opgenomen. Frans toneel Op het gebied van het toneel kan de komst worden aangekondigd van het ver maarde „Théatre National Populaire" uit het Palais de Chaillot in Parijs met Jean Vilar als artistiek directeur. Opgevoerd worden „Don Juan" van Molière met Vilar in de titelrol en „Le Mariage de Figaro" van Beaumarchais met Gérard Philippe, hier te lande vooral als filmster bekend. De Nederlandse Comedie komt met „Elektra" van Sofocles met de muziek van Alphons Diepenbrock en met de traditio nele opvoeringen van „Elckerlyc" in Delft. Het aandeel van de Haagse Comedie in het Holland Festival is nog niet bekend. Er zullen vele concerten, voorstellingen van opera, ballet en toneel tegen populaire prij zen worden gegeven, behalve van die door de Scala te Milaan. In samenwerking met -de Nederlandse Radio Unie is voorts een plan in de maak om in historische gebouwen in diverse ste den (daarbij wordt ook gedacht aan de ridderzaal van het Haarlemse stadhuis) bijzondere concerten met oude instrumen ten, orgels en koren te geven. MADRID, (Reuter) Ex-Koningin Joanna van Bulgarije heeft te Madrid de verloving bekendgemaakt van haar 20- jarige dochter, prinses Marie Louise, met de 25-jarige Zuid-Afrikaan Jack Roosmale Nepveu, een telg uit een bekend Neder lands geslacht. Roosmale Nepveu werd in Pretoria ge boren, toen zijn ouders met vacantie in Zuid-Afrika vertoefden. Hij heeft het grootste deel van zijn leven doorgebracht in Nederland en Engeland. De laatste twee-en-een-half jaar woonde hij in Madrid. Ds. J. L. JASPERS OVERLEDEN In de ouderdom van ruim 73 jaar is te Zeist overleden ds. J. L. Jaspers, emeritus predikant der Geref. kerken. Hij diende de kerken van IJsselstein, Lekkerkerk, Moordrecht, Beekbergen, Doesburg en Lunteren, waar hij 1 Febr. 1924 om ge zondheidsredenen met emeritaat ging. Daarna vestigde hij zich te Santpoort. Hij vertrok in 1930 naar Zeist. Ds. Jaspers heeft van zich doen spreken door zijn op treden in het conflict-Geelkerken. Ds. Jas pers trad toe tot de Geref. kerken in H.V., maar werd later weer lid van de Geref. kerken. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Wij hebben gistermorgen vast eens een bezoek gebracht aan de landelijke tentoon stelling van pluimvee, konijnen en sier- duiven, die op heden en Zondag gehou den wordt in de toneelzaal van gebouw Sint Bavo en is uitgeschreven door de vereniging voor sportfokkers van pluim vee, konijnen cn duiven, „Haerlem". En wij zijn er zowaar in geslaag, temid den van het rumoer uit de vele hoender kelen ook nog twee menselijke stemmen te verstaan. In de eerste plaats die van de secretaris-penningmeester van de vereni ging, de heer J. Portegies, die ons tijdens de rondgang langs de keurig verzorgde konijnenhokken vertelde, dat deze tentoon stelling ongeveer een half jaar voorberei ding heeft gekost, iets waaraan factoren als pseudo-vogelpest, inentingen en het verkrijgen van diverse vergunningen en geldprijzen niet vreemd zijn. Hij voerde ons mee naar de nog lege hokken gereserveerd voor de katten, die de Nederlandse vereniging „Felikat" op Zondag zal tentoonstellen. De dieren, onge- veef honderdvijftig stuks, komen uit Frankrijk, Engeland, België en Nederland. Hun eigenaars, die zich op het ogenblik reeds in Haarlem bevinden, behoeven niet te vrezen voor een slechte behandeling van hun pupillen: de katten worden netjes ge nesteld in kussentjes, zodat zij de ijzeren tralies vóór hun snorrebaarden spoedig zullen vergeten. De tweede persoon, die ons op deze groots opgezette tentoonstelling rondleidde, was keurmeester C. S. Th. van Gink, fok ker van de Voorburgse Schildkroppers, waarvan hij de hoogste onderscheiding, de U van uitmuntend, heeft gekregen, daar deze dieren vrijwel volmaakt zijn. Hij toonde ons de Norwich-kroppers met hun grote „luchtballon" van voren, vermoede lijk het oertype van de Kroppers, die met de Arabische beschaving naar Europa zijn gekomen. De ware liefhebbers zullen on getwijfeld genieten van de schone gestalte van de Pauwstaartduiven, die op ons de indruk maakten .van prima-ballerina's. Doch ook de Vinkduiven en de tot tentoon stellingsduiven veredelde postduiven zijn het bekijken meer dan woord. Ook de krielhoenders dwongen ons be wondering af. De heer Van Gink toonde ons de Hollandse krielen, het oertype, dat vroeger gebruikt werd om allerlei andere krielrassen te fokken, en met resultaat, want er zijn nu tachtig verschillende soor ten! Lange tijd hebben wij vertoefd voor kooi 121, waarin zich de Lakenvelder van de heer C. Pluim uit Hattem bevindt, het beste dier van de afdeling grote hoenders. Deze Lakenvelder, waarvoor de heer Pluim een beker van het Haarlem-bestuur zal ontvangen, behoort tot een ras, waarvan men pas kort geleden heeft ontdekt, dat het van Hollandse afkomst is, zoals na melijk bleek uit een reisverhaal uit het begin van de zeventiende eeuw. Verwonderd hebben wij tenslotte staan kijken voor de kooi van de Hollandse wit- kuiven. Het is voor de experts eigenlijk nog een raadsel, hoe deze geheel zwarte kip pen aan hun spierwitte kuiven komen. Wij kunnen u warm aanbevelen de 61 gi-ote hoenders, de 111 krielhoenders, de 181 sierduiven, de 112 konijnen, de aquaria en, op Zondag, de 150 katten te gaan be kijken. Zij zijn uw bezoek ten volle waard. De hoofdprijswinnaars zijn verder bij de afdeling krielhoenders de heer W. Bial- losterski uit Santpoort dank zij zijn Co- lumbia-wyandotte (kooi 250) en de heer J. Th. Mulder uit Amsterdam, die van het gemeentebestuur van Haarlem een bron zen médaille ontvangt voor zijn konijn in kooi 100. een witte Rex. Bij de afdeling sierduiven was de winnaar de heer C. H. G. Rasch uit Amersfoort met een kaalbenige Engelse langvoorhoofdtui- melaar, met uitmuntend bekroond. De win naar ontving een couvert. De opening In een der zaaltjes van gebouw Sint Bavo heeft gisteravond de heer A. Val- bracht, voorzitter van de vereniging „Haerlem" de aanwezigen hartelijk wel kom geheten, in het bijzonder mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem. De voorzitter verklaarde zich verheugd over de herbenoeming van de burgemees ter en was zeer dankbaar, dat deze tijd had gevonden om de tentoonstelling te openen. Vervolgens herdacht hij wijlen de heer Pluim sr., die hij kenschetste als een zeer gewaardeerd lid van de vereniging. Ten slotte dankte hij de heer J. Portegies voor alle moeite, die hij voor het organiseren van de tentoonstelling gedaan had. Burgemeester Cremers opende hierna met een kort woord de tentoonstelling. Hij verklaarde, dat hij in ieder geval bij deze opening tegenwoordig had willen zijn. in de tweede plaats, omdat hij in dit zelfde gebouw zijn eerste redevoering in Haarlem had gehouden, en nu, nauwelijks herbe noemd, er weer zou spreken. Maar in dc allereerste plaats, omdat hij niet alleen het werk van deze vereniging, maar bovenal de mensen zelf hoog aanslaat. Hij stelde de leden ten voorbeeld aan de gemeenschap van vandaag, vanwege hun enthousiasme en hun geduld. Hierna voerde ender andere nog een be stuurslid van de vereniging „Felikat" het woord. De ministers van Financiën, van Econo mische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Neder horst (Partij van dc Arbeid) inzake de financiële positie van de N.V. Holland- Nautic te Haarlem. In de eerste plaats merken de ministers op, dat geen rechtstreekse verhouding be staat tussen de staat en ds N.V. Holland- Nautic. Ten einde dienaangaande mogelijke mis verstanden te voorkomen, wordt er op ge wezen, dat de in hei geding zijnde N.V. een voortzetting is van de zaken van de sedert 1949 in staat van faillissement ver kerende „oude" N.V. Holland-Nautic. waar bij de staat uit hoofde van vijandelijk ver mogen via het Nederlandse Beheersinsti tuut wel was betrokken. Ten aanzien van de „nieuwe" N.V. Hol land-Nautic kan de staat slechts in zoverre betrokken worden geacht, dat hij, zoals be kend, een belangrijke deelneming bezit in het kapitaal van de Herstelbank, die ten dele in de behoefte aan geldmiddelen van de N.V. Holland-Nautic heeft voorzien. Met de bankinstelling, die in de eerste plaats bij de financiering betrokken is, ont breekt elke band. Op de vraag of de ministers kennis heb ben genomen van de moeilijkheden, waar in zich de N.V. Holland-Nautic zou bevin den als gevolg van het feit, dat de bank instelling, die dit bedrijf financiert en die tevens het grootste gedeelte van de aan delen in handen heeft, niet bereid is ver dere credieten te verstrekken, wordt een bevestigend antwoord gegeven. Is het juist, zo vroeg de heer Nederhorst, dat het behoud van het genoemde bedrijf verzekerd zou zijn, indien de bovenge noemde bankinstelling de bereidheid had om een nieuwe grote opdracht, welke het bedrijf enige jaren lang werk zou ver schaffen, te financieren? Dit zou alleen juist zijn, aldus de minis ters, indien een nieuwe grote opdracht het bedrijf op rendabele basis zou brengen. Cmtrent de mogelijkheid voor het bedrijf een dergelijke opdracht te verkrijgen, staan de ministers echter geen gegevens ter beschikking. Voorts vroeg de heer Nederhorst op welke wijze de Maatschappij tot financiering van het nationaal herstel bij de N.V. Holland- Nautic is betrokken en of er voor deze bankinstelling geen aanleiding is direct of indirect steun te verlenen aan pogingen om de voortzetting van het bedrijf financieel mogelijk te maken? Heeft de Maatschappij tot financiering van het nationaal herstel vanaf het mo ment, waarop zij financieel in de onder neming was geïnteresseerd, een efficiënte controle uitgeoefend op het bedrijfsbeheer en, zo dit niet het geval is, achten de minis ters het dan juist, dat in gevallen waarin de Maatschappij tot financiering van het nationaal herstel een aanmerkelijk financieel belang heeft in een onderneming, hét beleid van een dergelijke onderneming volkomen buiten haar omgaat? Na de uitreiking van de prijzen van de Nobelprijswinnaars, door de Zweedse Koning te Stockholm, vond een banket plaats in de „Gouden Zaal" van het stadhuis te Stock holm, waaraan ook Koning Gustaaf Adolf en Koningin Louise van Zweden deelnamen. De foto toont prof. ar. F. Zernike, de Nobelprijswinnaar Natuurkunde (Nederland) in gesprek met de Koningin van Zweden. De ministers antwoorden op deze vraag als volgt: De Herstelbank heeft aan de N.V. Holland-Nautic een crediet ten bedrage van geveer twee millioen gulden verstrekt onder zekerheid van eerste hypotheek. Credietverlening door de Herstelbank betekent echter niet een controle op het betrokken bedrijf, die verder gaat dan het gebruikelijke toezicht van credietverstrek- kende instellingen. De ministers hebben het vertrouwen, dat de directie van de Her stelbank ook ïn het onderhavige geval diligent is geweest. Zijn de ministers niet van mening, zo vraagt de heer Nederhorst tenslotte, dat behoud van de N.V. Holland-Nautic, in welke onderneming 500 man werkzaam zijn, voor de werkgelegenheid in Nedèrland van grote betekenis is, en wil de regering er op toezien, dat dit werkgelegenheids aspect bij het overwegen van bepaalde mogelijkheden tot oplossing van de ge rezen moeilijkheden de volledige aandacht krijgt? Hierop antwoorden de ministers, dat, hoewel het behoud van de N.V. Holland- Nautic ongetwijfeld van betekenis is voor de werkgelegenheid, moet worden vastge steld, dat ten deze nagenoeg geen moeilijk heden zouden zijn te vrezen. Het tekort aan arbeidskrachten is in deze tak van nijver heid nog zeer groot. Ned. Herv. kerk Beroepbaarstelling. - Ds. E. G. Boesen kool, geestelijk verzorger der Ned. strijd krachten, Ripperdalaan 76 te Groningen, stelt zich beroepbaar. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Rotterdam-C. (vac. H. J. Schilder), C. v. d. Waal te Leerdam. Geref. gemeenten Beroepen te Gouda, (2e maal); M. Blok te Rotterdam-C.; te Moerkapelle M. Heer schap te Wageningen. Geref. gemeenten in Nederland Tweetal te Ederveen M. v. d. Ketterij te Alblasserdam en F. Mallan te Bruinisse. I Minister Staf antwoordt Kamerlid Gortzak In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Gortzak over het Kerstverlof voor militairen heeft de minister van Oor log geantwoord, dat aan een aantal mili tairen van de Koninklijke Landmacht, be horende tot de parate troepen, dit jaar (evenals in 1952) geen Kerstverlof kan worden verleend. Hetzelfde geldt voor de Koninklijke Luchtmacht. Het aantal is zeer aanzienlijk geringer dan 60.000, zoals de heer Gortzak meent, aldus de minister. De minister kan zich niet voorstellen, dat de militairen, aan wie geen Kerstverlof kan worden verleend, verwacht hadden het Kerstfeest in familiekring te kunnen door brengen, aangezien kort geleden per leger order is bekendgemaakt, dat in het vervolg gedurende het weekeinde slechts aan 50 percent van de militairen, behorende tot de parate troepen, bewegingsvrijheid wordt verleend. Voor oudjaar, zomede het volgend jaar voor Pasen en Pinksteren, zal eenzelfde regeling gelden. Zoals overigens bekend mag worden verondersteld, is de aanleiding van de getroffen maatregel gelegen in paraatheids- eis, welke aan de krijgsmacht moet wor den gesteld. De minister is van oordeel, dat het ge wenst is. dat de militairen zoveel mogelijk in de gelegenheid worden gesteld om het Kerstfeest in familiekring te vieren. Hij heeft daarom aan 50 percent van de bij dc parate troepen ingedeelde en aan alle overige militairen deze gelegenheid ge boden. Bloembollencultuur De afdeling Hillegom van de Koninklijke Vereniging voor Bloembollencultuur hield Vrijdagavond een vergadering in hotel Sistermans. Bij de opening werd het overlijden her dacht van de heer Th. Jonkheer. Tn zijn openigswoord toonde de heer C. J. v. Til zich dankbaar over het afgelopen jaar, dat zo wel voor kweker als exporteur reden tot tevredenheid gaf. Hij sprak zijn verontwaardiging uit over de onjuiste voorstelling van het verloop van de „Flora". Er is wel 165.000.over, aldsu spreker, maar C.B.C. had een sub sidie van 200.000,verstrekt. Uit de vergadering werd opgemerkt, dat het geen subsidie was, maar slechts een garantie van het C.B.C.zodat dus in feite een tekort van 35.000.bestaat. Het bollensurplus gaf de voorzitter geen reden tot ontevredenheid. Alleen het nar- cissensurplus is zeer groot. Bij de ingekomen stukken was een brief van het Actie-comité beheersing cro- cussenteelt met het verzoek om instemming te betuigen. De vergadering bleek hier ech ter volkomen tegen. Op een verzoek van de harddraverijvereniging verklaarde na enige discussie de vergadering zich accoord met de datum van 14 September 1954 voor het houden van do jaarlijkse draverij. Een verzoek van het corso-comité tot deelname aan het bloemencorso werd on der de loupe genomen. De voorzitter deelde mede, dat de afdeling niet over geld be schikt voor deelname, maar wil het deel nemen toch stimuleren. Telefonisch kwam dan van dc afdeling Lisse het verzoek bin nen om met Sassenheim en Hillegom samen een wagen voor het corso te maken. De leden bleken wel bereid zelf deze zaak fi nancieel te steunen, er kwamen echter protesten uit de vergadering dat een zo grote afdeling als Hillegom niet zelf met een wagen uitkomt. Men besloot dan enige leden aan te wijzen die de mogelijk heid van deelnemen of gezamenlijk met Lisse en Sassenheim zullen onderzoeken Vervolgens werden tot afgevaardigden naar de algemene vergadering aangewezen de heren Murk en Nieuwenhuis en als se cundi de heren Meskers en Jonkheer. Voor het hoofdbestuur zullen candidaat worden gesteld de heren G. Faassen en F. J. v. d. Kolk. Bij de behandeling van de beschrij vingsbrief besloot de vergadering voor te stellen om behalve de uitbreiding die het hoofdbestuur voorstelt, ook de voorzitters van de groepen de Gladiool, de Dahlia en de Lelie in het hoofdbestuur op te nemen. Het voorstel tot contributieverhoging lokte nog al wat commentaar uit. Het bleek hier niet te gaan tegen de verhoging, maar tegen het daarmee samenhangende stem recht. Uit een toelichting bleek, dat een vereniging die 180,meer contrubutie betalen moet 3 stemmen meer krijgt, terwijl vereniging die 180,meer contributie moet opbrengen ook slechts 3 stemmen meer zou krijgen. Besloten werd daarom in principe tegen de contributieverhoging te stemmen. Er bleek in de vergadering critiek te bestaan tegen het orgaan van de Vereniging en gevraagd werd of de 26.000 die dit blad kost wel verantwoord zijn. De vergadering was nog onderbroken voor een causerie door ir. Flipse over car- bamaten bij de groei van de bolgewassen. Binnenkort zal een begin worden ge maakt met de aanleg van het eerste ge deelte van de nieuwe wegverbinding Am sterdamRotterdam via Ypenburg. De aanleg van dit gedeelte van Weegsloot naar Oudenrijn ter lengte van 5.5 km is onderhands opgedragen aan een aan nemingsmaatschappij te Amsterdam voor f 4.495.000. De aanbesteding voor de aan leg van de overige weggedeelten zal begin volgend jaar geschieden. Het plan voor het in de weg geprojec teerde wegenknooppunt bij Ypenburg, waar vijf grote verkeerswegen zullen sa menkomen, is nog niet door de Directeur- generaal van de Rijkswaterstaat goedge keurd. Met het oog op de gewijzigde functie van het vliegveld Ypenburg is het plan voor dit grote wegenknooppunt ingrijpend veranderd. Men streeft er naar nog in 1954 met dit object te kunnen beginnen. Het tracé AmsterdamRotterdam is ontworpen aan de Oostzijde van Leiden, waardoor de passage bij de Haagsche Schouw bij Was senaar en de tijdrovende kruising door Den Haag kan worden vermeden. De rechtbank te Maastricht heeft Vrijdag een smokkelzaak tegen de 44-jarige slager P. J. S. uit Spekholzerheide behandeld. Het ging in deze zaak om gestolen Duitse per sonenauto's, die naar Nederlands-Limburg waren gesmokkeld. De Duitse getuigen zaten in verband met hun aandeel in deze affaire in Duitsland in gevangenschap en dus moest de recht bank voor het verhoor van deze getuigen naar de Duitse grens gaan. Daar bleek het gebouwtje van de Nederlandse douane, waarin men aanvankelijk wilde vergade ren, minder geschikt voor de zitting, zodat een cafélokaliteit, overigens zonder wijzi ging van het interieur, als rechtszaal werd gebruikt. Voor de rechtbank werden alleen een paar cafétafels aan elkaar geschoven. Bij het onderzoek door de fiscale recher che was komen vast te staan dat tien a vijftien kleine Duitse personenauto's, die in het Rijnland waren gestolen, over de grens van Zuid-Limburg waren gesmok keld en op diverse plaatsen in Nederland waren gekomen. Aan de verdachte S. was ten laste gelegd de verkoop van deze ge stolen en gesmokkelde auto's aan een zekere A. L. uit 's Gravenhage, het ver lenen van medewerking aan de illegale in voer van een auto die in Januari van dit jaar in Aken was gestolen door Duitsers en het smokkelen van auto's die op 3 April 1953 gestolen waren te Aken. Verdachte bleef tijdens de zitting alles ontkennen, zelfs tegen de zeer pertinente verklaringen .van de heer A. L. in dat ver dachte hem bij de verkoop van de auto had bekend, dat het hier een gesmokkelde auto betrof. Ook verklaringen van een hoofdnspecteur van de fiscale recherche uit Den Haage noemde hij „allemaal leu gens en fantasie". Een der Duitse getuigen zei, dat S. zelf de opdracht tot de diefstal len had gegeven. De zitting werd des middags in Maas tricht voortgezet. Hier heeft de officier van justitie vier jaar geëist. VOORNAAMSTE VOORSTELLINGEN EN CONCERTEN IN AMSTERDAM De Nederlandse Comedie geeft Zaterdag en Zondag in de Stadsschouwburg herhalin gen van „De Vuurproef" van Arthur Mil ler, onder regie van Albert van Dalsum, met Ank van der Moer en Han Bentz van den Berg in de hoofdrollen. Een volksvoorstelling door de Nederlandse Comedie van „Welkom thuis, Helena" wordt Donderdag in de Stadsschouwburg gegeven. Mary Dresselhuys vervult de titelrol. Maandag is er een abonnements voorstelling van „De grote stilte" van Rat- tigan. „Hendrik de Vierde" van Pirandello wordt Woensdag 16 December tot opvoering in de Stadsschouwburg gebracht door het Rotterdams Toneel met Ko van Dijk in de hoofdrol. André Barsacq voerde de regie. In het Centraal Th»ater wordt door het Vrije Toneel dagelijks „Escapade" van In Rotterdam is een 37-jarige Ameri kaanse journalist door twee mannen, met wie hij verscheidene café's had bezocht, neer geslagen en van f 130 beroofd. De journalist moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De daders zijn spoorloos. Hubert Cuypers, die in 1952 zijn 60-jarig toonkunstenaarschap vierde, wordt op Tweede Kerstdag tachtig jaar. Drie dagen later wordt op een ere-avond in het Am sterdamse Concertgebouw zijn declamato- rium „Terwe" uitgevoerd, met medewer king van Jan Musch. Op de foto ziet men hem op het balcon van zijn woning met de orkestpartituur van dit werk in de hand. Op Vrijdag 18 December wordt, eveneens in het Concertgebouw, zijn Kerstoratorium ten gehore gebracht onder leiding van Simon C. Jansen. Roger MacDougall gespeeld onder regie van de tevens de hoofdrol vervullende Bob de Lange. Met Ann Hasekamp, Wim van den Brink, Ton van Duinhoven en vele anderen. Het Spaanse danspaar Susana Audeoud en José Udaeta geeft hedenavond een uitvoe» ring in het Concertgebouw met medewer* king van de guitarist Paco Hernandez ert de pianist Armin Janssen. Cabaret: Toon Hermans'en de zijnen blij ven tot 1 Januari met „Ballot" in de Klei ne Komedie en Wim Sonneveld en zijn ge zelschap met „De Winckel van Sinckel" in het Nieuwe de la Martheater. In het Leid- seplein Theater draagt Lily Bouwmeester iedere avond „Stukjes en beetjes" voor. Het Concertgebouw-Orkest speelt Zondag middag onder leiding van Eduard van Beinum met solistische medewerking van George van Renesse. Op de abonnements concerten van Woensdag en Donderdag zingt Gerard Souzay „Don Quichotte a Dulcinée" van Ravel. In de kleine zaal speelt Vrijdagavond het Hekster-kwartet werken van Ravel en Schubert, benevens „Rispetti Estrambot- ti" (verklankte gedichtjes) van Malipiero. Donderdag zingt de bas Herman Schey de „Winterreise" van Schubert. Als Kerstexpositie is in het Waaggebouw een tentoonstelling ingericht onder de titel: Amsterdam in de winter. Deze omvat schilderijen en tekeningen uit de zeven tiende, achttiende en negentiende eeuw. VERBETERD BERICHT OVER AFSCHEIDSRECITAL In onze agenda „Uitgaan in Haarlem"' deelden wij abusievelijk mede, dat Jo Vb cent op het afscheidsrecital voor Bloemer daals Muzenforum begeleid zal worden door Gerard Hengeveld. Dit moet zijn: door de pianiste Emmy van Eden. Het con cert, dat een feestelijk karakter zal dragen, heeft plaats op Maandagavond 14 Decem ber in gebouw Dorni te Overveen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5