Verhuiswagens rollen deze week de A. C. Krusemanstraat in Heemsteedse arts gehuldigd Op bezoek bij tevreden mensen Haarlem krijgt een ,kinderschilderschool" Personenauto ramde twee tuinmuurtjes Sint Nicolaas kwam per hobbelpaard Nieuw gebouw voor Gerrit Barger-Ulo Amsterdamse Beurs Harlemia vierde twaalfde lustrum Zandvoort Kindertekeningen in hotel Bodamèr MAANDAG 14 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Jongetje stak de straat over: Bekroonde Felices Burgerlijke Stand van Haarlem St. Nicolaas op bezoek bij PTT-kinderen Adventspel voor Ned. Protestantenbond Kerstspel in Minerva Haarlems leeslust Verenigingsgebouw in Haarlem-Zuid-West Schildersfeest bij ..Kunst zij ons doel'9 Aan Koediefslaan in Heemstede St. Nicolaas bij DVS „Arti et Religioni" Zandvoort uitgeschakeld Voorstel tot aankoop van nieuwe brandweerauto EEN VAN DE VELE WONINGBOUWVERENIGINGEN, die Haarlem rijk is, is de in 1924 opgerichte vereniging „Ons Huis". De naam van de heer L. Modoo, die jarenlang voorzitter is geweest, is hecht verbonden aan deze vereniging, die haar sporen reeds verdiend heeft met de bouw van een complex van 148 woningen rond het Nagtzaam- plein. Maar daar heeft „Ons Huis" het niet bij gelaten; in de A. C. Krusemanstraat verrijst een machtig stuk hoogbouw: 189 woningen en 12 winkels, waarvan de bouw, die grotendeels wordt bekostigd met geld van de Burgerzinlening en de industrie, in Mei 1952 begon. De eerste woningen konden worden opgeleverd op 24 October 1953 en cp 19 December van dit jaar zal het met de laatste 18 het geval zijn. Dan zijn er al weer 78 woningen in aanbouw bij de Van Looystraat, speciaal voor economisch aan Haarlem gebondenen. Zaterdagmiddag om zes uur heeft de woningbouwvereniging „Ons Huis" juist weer aan een aantal personen, die geregistreerd staan op de lijst „urgente gevallen bij de huisvesting" de sleutels uitgereikt, die niet alleen de deuren van een nieuw blok huizen in de A. C. Krusemanstraat ontsluiten, maar tevens de deuren van de pooi-t der geluk zaligheid, om het zo maai- eens te zeggen. Want ongetwijfeld zal voor al deze personen, wanneer ze eenmaal in hun nieuwe huis wonen, een betere tijd aanbreken. Omdat we een (bescheiden) indruk wil den krijgen van de moeilijke omstandig heden, waarin deze mensen hebben ver keerd benevens de moeilijkheden, die zij bij hun poging om betere huisvesting te ver krijgen, hebben ondervonden èn omdat we eens wat tevreden gezichten wilden zien, hebben wij dit weekeinde de kou getrot seerd en enkelen van hen opgezocht in hun huizen, waarin zij nog maar enkele dagen zullen wonen. ,,'t Klinkt misschien een beetje onvrien delijk, meneer, maar in feite komt het eigenlijk hier op neer, dat er heel wat men sen zijn, die er niet het minste benul van hebben, in wat voor moeilijke omstandig heden anderen soms moeten leven". Deze enigszins wrange uitspraak over de mede mens vernamen wij van de heer O., die met zijn vrouw en drie kleine kinderen woont op een bovenverdieping ergens op de Park laan. Het was de eerste familie, die wij op zochten, zodat we nog op weinig voorbereid waren. Daarom klonk die uitspraak ons eerst tamelijk gewaagd in de oren, maar al spoedig hadden wij door, dat de heer O., die een copieerzaak heeft, het bij het rechte eind heeft, want een ieder, die zelf in een „normaal" huis woont, kan zich moeilijk de situatie indenken van een familie, die bivakkeert in twee kamers. Zo is het toch maar gesteld met meneer O., mevrouw O. en de drie kleine O-tjes, die slechts de be schikking hebben over een eetkamer en een slaapkamer, met gemeenschappelijk ge bruik van keuken en W.C. Het echtpaar O. is zes jaar getrouwd, vier jaar lang is het al bezig om een betere op lossing te vinden en nu eindelijk is het dan zo ver. Voor dit uit vijf personen bestaand gezin staat een flatwoning in de A. C. Kru semanstraat gereed. Dat betekent voor mevrouw O. een eigen keuken, en voor het hele gezin een paar kamers meer en het ongekende bezit van een douchecelletje. Vooral de kleintjes zullen daar wel bij varen! Van de Parklaan naar de Nieuwe Gracht is maar een stap, vandaar dat ons tweede bezoek de familie P. gold, die nu nog maar enkele dagen twee kamers aan de Nieuwe Gracht zal bewonen. De heer P. is wagenvoerder bij de N.Z.H. en wanneer hij zich iedere keer na afloop van zijn werk naar huis spoedt, betekent dit, dat hij op weg is naar de twee kamers, die hij slechts rijk is. Die twee kamers maken de gehele woongelegenheid uit voor hemzelf, zijn vrouw en zijn twee jonge kinderen. De W.Cbevindt zich in de slaapkamer, het kokengeschiedt in de slaapkamer. En wanneer men nu nog weet, dat de jongste meestal daar slaapt, omdat de temperatuur daar het meest geschikt is, dan blijkt wel duidelijk, dat ook hier sprake is van een urgent geval. Maar de redding is nabij. Woensdag al vindt de verhuizing plaats. De heer V. uit het Wijde Geldelozepad is twee jaar getrouwd en reeds evenlang bezig om een eigen huis te krijgen. Deze timmerman woont met vrouw en twee kindjes „bij z'n ouwe heer in". Hij heeft er één kamer, waar wordt geslapen, gegeten en gedeeltelijk gekookt. „We koken ook gedeeltelijk in de keuken, maar prettig is het toch niet. Enfin, laten we blij zijn, dat we zonder ruzie weggaan, want al woon je bij familie in, 't is toch niet je dat!" Dat zijn de twee echtparen, die we in de Sperwerstraat opzochten, vast en zeker ook van mening. Het ene is het echtpaar V. B., dat één kindje heeft, terwijl een tweede op komst is. Ook hier weer hetzelfde beeld: één slaap-eet-kamer voor drie personen. Zij gebruiken de keuken gemeenschappe lijk met mevrouw V. B., bij wie zij in wonen, maar eten weer apart. De heer V. B., die van beroep cotton- breier is, werd in 1949 uit Indonesië ge demobiliseerd en meende daarom wel enigszins recht te hebben op voorrang. Maar sinds zijn trouwdag, nu al bijna tweeëneenhalfjaar geleden, is hij bezig ge weest om een eind te maken aan deze woningtoestand. De oorlogsvrijwilliger N. kwam eind April 1952 terug uit Korea en een maand later trad hij in het huwelijk. Een huis was er niet voor het echtpaar, zodat eerst de schoonmoeder van de heer N. ruimte af moest staan en daarna zijn vader. Van hem heeft hij nu twee bovenkamers in gebruik. De heer en mevrouw N. profiteren met hun twee kinderen wel van de keuken, maar het is toch allemaal verre van ideaal. Verleden Zaterdag zou de heer N. eigen lijk weer vertrekken naar Korea, maar aangezien hij juist die dag de sleutel kon halen van het nieuwe huis en er eerdaags verhuisd moet worden, heeft hij voor on bepaalde tijd uitstel gekregen. Zodat hij rustig over enkele dagen zijn huisje in kan richten. Tenslotte belden wij aan bij de familie W., die reeds ruim drie jaar bezig is een betere woongelegenheid te krijgen. Het huis van het echtpaar W. in de Kolkstraat telt een slaapkamer, een alkoof, waarin twee jongens slapen, een eetkamer, een keuken en een drijfnatte uitbouw. Het is dus geen overbodige luxe, wanneer de heer en mevrouw W. met hun vijf kinderen van twee tot zeventien jaar een ander huis krijgen. Deze week zal ook de heer W., die machine-bankwerker is, met zijn gezin, waarvan een der leden ernstig ziek is, kun nen verhuizen. E n wanneer deze week de verhuiskarava- nen de A. C. Krusemanstraat zullen bin nentrekken, dan betekent dit, dat er voor een groot aantal personen een einde komt aan vrijwel onhoudbare woningtoestanden. Dan betekent dit, dat de ouders in het ver volg rustig bezoek kunnen ontvangen, zon der dat zij bang behoeven te zijn, dat de kleintjes meteen wakker worden. Dan be tekent dat tevens, dat er voor hen voor goed een einde is gekomen aan een wan toestand, welke zo goed wordt gekarakteri seerd door één van de door ons bezochte gezinsleden: .De was? Die doe ik altijd bij mijn zuster thuis!" Donderdag jl. publiceerden wij een ar tikel over de Zandvoortse „kinderschilder- school" van de heer Ton de Boer, waarin gerept werd van diens plannen om ook in Haarlem een dergelijk instituut te ope nen. Sindsdien heeft de heer De Boer tal van brieven uit Haarlem gehad met en thousiaste bijvalsbetuigingen voor dat plan. Daarbij was ook een schrijven van de Stichting Vrijzinnig Protestantse jeugd raad, waarin deze spontaan een van de zaaltjes in haar Jeugdhuis aan de Ge dempte Oude Gracht beschikbaar stelde voor het genoemde doel. Uiteraard heeft de heer De Boer dat aanbod gaarne ge accepteerd met als gevolg, dat de Haarlem se Kinderschilderschool reeds binnen zeer korte tijd een feit zal zijn. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur stak de achtjarige B. H. B. zonder op het ver keer te letten de Lorentzkade over. De be stuurder van een personenauto, die op dat ogenblik naderde, week ver uit, maar kon een aanrijding niet meer voorkomen, zo dat het jongetje op de grond werd ge smakt. Tengevolge van de zwenking, die de bestuurder moest maken, reed de auto het trottoir op en ramde twee tuinmuur tjes, die zwaar beschadigd werden. Doch ook de auto liep flinke averij op. Dan kwam de jongen, die de oorzaak van dit alles was, er beter af: hij werd slechts licht gewond en is door een passerende dokter behandeld. De priiswinnaars- en winnaressen van de door de Nederlandse vereniging „Felikat" georganiseerde tentoonstelling van katten, die Zondag in gebouw Sint Bavo gehouden werd, zijn: mejuffrouw H- A. Posthuma uit Bentveld met de kater „Southway Wizard" (internationaal kampioen); mevrouw Zieren uit Den Haag met haar poes „Happy Cat"; de heer Hustinx uit Loosdrecht met „Robe spierre", de beste in Nederland gefokte kater; mejuffrouw H. A. Posthuma uit Bentveld met „Bentveld Hazel", de beste in Nederland ge fokte poes (blauw-crême); mejuffrouw V. d. Berg uit Amsterdam met de beste Sia mese: „Sprokkelhorst Bira". HAARLEM. 12 December 1953 GEHUWD: 12 Dec., B. Vrenegoor en J. H. Kruitbosch. BEVALLEN van een zoon: 10 Dec.. C. G. M. de BoerRijkes; 11 Dec., M. Albers Verkruissen; 12 Dec., S. E. Roodvan Deursen. BEVALLEN van een dochter: 10 Dec.. H. Chr. Slobbevan Kleef; 11 Dec., M. Chr. Duister—van den Eijkhoff: 11 Dec., W. N. van der Vlist—de Graaf; E. M. C. de Jong ter Brugge; M. C. EerensJanssen. OVERLEDEN: 10 Dec., A. E. Breen—See- ger, 89 j., Ipenrodestraat; 11 Dec., J. Vee- ninga, 78 j., Jacobijnestraat; J. W. P. H. Houtvast, 71 j„ Maerten van Heemskerk straat; C. W. Ie FebreSteffers, 85 j., Grote Houtstraat De heer en mevrouw Van Luin-Riemersma voor de hun geschonken kampeertent. Er was Zaterdagmiddag ^geen doorkomen aan in het Heemsteedse Minervatheater, zo druk was het op de receptie ter gelegenheid van het zilveren jubileum van dokter J. J. van Luin. Het bovenzaaltje van het theater was dan ook veel te klein voor zoveel hartelijke be langstelling: patiënten en andere mee- levenden stonden op de trap en in de hal te wachten tot het hun beurt was om de populaire medicus de hand te drukken. Voor het zover was, waren er een paar speeches geweest, allereerst van de voor zitter van het huldigingscomité, de heer K. R. van Staal, en door de loco-burgemeester, Het gaat er naar uitzien, dat Sint Nicolaas en de Kerstman elkaar dit jaar nog zullen ontmoeten, want zoals Zaterdagmiddag bleek, heeft hij de terugreis naar Spanje nog steeds niet willen aanvaarden. Op verzoek van het jubileumfonds der P.T.T. te Heemstede had Sint nog even een bezoek gebracht aan het Cafétaria-restaurant aan de Binnenweg, waar de kinderen der leden zi.in komst met de gebruikelijke spanning verbeidden. De vermaarde kindervriend werd begroet door de voorzitter van het jubileumfonds, de heer J. van Geelen, die deze gelegenheid niet onbenut wilde laten om in het openbaar van zijn grote erkentelijkheid te getuigen, ten opzichte van de vele Heemsteedse winkeliers en ingezetenen, die dit bezoek door hun goede gaven mogelijk hebben gemaakt. Vandaar dat Sint Nicolaas ruim van geschenken en ver snaperingen was voorzien, waarmee de jeugd bijzonder gelukkig werd gemaakt. De kinderen werden verder nog aangenaam bezig gehouden met de vertoning van een aantal komische films. Een aantal leden van de afdeling Heem- stede-Bennebroek van de Nederlandse Pro testantenbond zal Woensdag 23 en Donderdag 24 December een tweetal opvoeringen geven van „De Lichte Nacht", een adventspel door Henry van Heyseler, in het gebouw van de Ned. Prot. Bond aan de Postlaan. Het Kerstspel „De Ster van Bethlehem" werd door de onlangs overleden dichter M. Nijhoff geschreven in het oorlogsjaar 1941, waardoor hij in deze moeilijke tijden voor jong en oud een positieve gedachte wenste te brengen, Dit Kerstspel werd overal in ons land bijzonder geliefd en omstreeks deze da gen wordt het in tal van plaatsen tot op voering gebracht, Ook in Heemstede is het enige tijd geleden weer door in hoofdzaak Heemsteedse jongeren in studie genomen, waarbij Wim Paauw zich evenals verleden jaar, bereid verklaarde de regie en de leiding voor zijn rekening te nemen. De opvoeringen daarvan zullen in het Minervatheater worden gegeven en wel op Dinsdag 22 en Woensdag 23 December. de heer E. J. van Lent. De eerste zei, dat eigenlijk deze receptie niet eens nodig was geweest, zo spontaan hadden de patiënten al gereageerd op het bericht van het jubi leum en op de oproep van het huldigings comité. Niet voor niets ook hadden de be woners van de Bronsteeweg vanmorgen de vlag uitgestoken. De heer Van Staal ging de levensloop van dokter Van Luin na, memo reerde hoe hij reeds op 24-jarige leeftijd arts was en dat hij in Heemstede zijn eigen praktijk van de grond af had opgebouwd. Reeds jong toonde de jubilaris een grote belangstelling voor de ethische en sociale kant van het leven en wat de behandeling van zijn patiënten betrof: voor alles toonde hij zich in hun zieletoestand in te leven. Daarbij is dokter Van Luin „fantastisch gevat," aldus de heer Van Staal, die vlak daarop het bewijs van die omschrijving kon incasseren. Dat was toen hij bekende, dat een gesprek met de jubilaris zo vaak uitliep op een biechtzelfs als u niets gedaan had," vulde de gehuldigde onder grote hilariteit aan. De heer Van Staal kenschetste de heer Van Luin als „filosofisch met religieuze inslag" en bood, na een persoonlijk woord tot mevrouw Van Luin, het geschenk der patiënten aan: een zespersoonskampeertent, die de jubilaris als groot natuurliefhebber zeer van pas zal komen. Dat was overigens lang niet het enige cadeau: de wachtkamer in het „huis met de sleutel" lag vol metg e- schenken. Namens de collega's bood dokter J. Laeijendecker medische instrumenten aan, zoals een narcose-apparaat en een bloeddrukmeter. Namens het gemeentebestuur, dat mede vertegenwoordigd was door wethouder A. J. van Houten, de gemeentesecretaris, de heer N. Vos, en de heren Th. M. Schelling en A. van Wingerde, sprak loco-burge meester E. J. van Lent, die inzonderheid de menselijke toon van de heer Van Luin in zijn ambtelijke rapporten als gemeente arts roemde. „Hadden we uw zin gedaan, dan hadden we wel vijftig openbare gebou wen moeten hebben om alle „kneusjes" aan een baantje als portier te helpen," aldus spreker. Een patiënte droeg nog een gelegenheids gedicht voor en daarna begon de file der handendrukkers. In November werden door de Stadsbiblio theek en -leeszaal van Haarlem de volgende boeken uitgeleend door: de Prinsenhofbiblio theek 11.642, „Huis te Zaanen" 4880, uitleen- post Spaarndam 451, muziekbibliotheek 1009, club- en buurthuizen 218, tehuis voor ouden van dagen 125, Jeugdbibliotheek Schouwtjeslaan 3039, Jeugdbibliotheek „Huis te Zaanen" 1844. Tezamen werden uitgeleend: 23.108 boeken (v. j. 24.360). Het aantal bezoekers aan de leeszalen be droeg: Prinsenhofbibliotheek 5101, „Huis te Zaanen" 544, Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan 409. Tezamen werden de leeszalen bezocht door 6054 bezoekers en bezoeksters (v., j. 6587). „Een jaar geleden hadden wij niet kun nen denken, dat wij nu al in de muur van het verenigingsgebouw een herdenkings steen zouden kunnen metselen", merkte Zaterdagmiddag de heer R. Fruitema, voorzitter van de Vereniging ter beharti ging der belangen van de bewoners van Haarlem-Zuidwest op, nadat hij in het in aanbouw zijnde verenigingsgebouw aan de Kamerlingh Onnesstraat deze steen had gelegd. De bewoners uit de omgeving en belang stellenden, die de plechtigheid bijwoonden, konden enigszins begrijpen uit de toe spraak van de vice-voorzitter, de heer J. Kruijd, hoe het gekomen is, dat de bouw al zo aardig gevorderd is en waarom de voorzitter uitgenodigd was de steen te met selen. Deze spreker herinnerde aan de voortvarende wijze van werken van de heer Fruitema, die elk ogenblik van de dag voor de vereniging klaar staat. De heer Kruijd sprak voorts over de activiteit der vereniging en bracht dank aan allen, die bijdragen hebben gegeven aan het bouwfonds. Bij deze groep zijn ook niet- leden; hij hoopte dat deze deelnemers ook lid zullen worden. Ontevreden is het be stuur echter niet, want in korte tijd heb ben, dertig nieuwe leden zich aangemeld. Na de heer Fruitema dank te hebben ge bracht voor zijn arbeid, verzocht de heer Kruijd de voorzitter de herinneringssteen te metselen. In zijn dankwoord richtte de heer Fruitema zich tot de aannemer, de heer W. Thunnissen. Aan de toe schouwers liet de voorzitter zien. waar de bestuurskamer, de toiletten en het keuken tje (aan de Noordzijde) en waar de grote zaal (evenwijdig aan de spoorbaan) zullen verrijzen. Hij hoopte de leden over en kele weken in een voltooid gebouw te kun nen verwelkomen. Het Haarlemse tekencollege „Kunst Zij Ons Doel", heeft Zaterdagavond in het Waaggebouw wel wat laat, maar niet min der gezellig, zijn Sint Nicolaasfeest gevierd. Omstreeks negen uur verscheen, tot grote vreugde van de ongeveer veertig leden en genodigden in de grote societeitszaal plot seling een zonderlinge figuur, gekleed in een wijnrode pyama, gecompleteerd met een deftig jaquet en een sierlijk „kaasbolle tje" anno 1850. Deze wonderlijke verschij ning stelde zich voor als Don Fernando de Myra, particulier secretaris van Sint Nico laas: ofschoon hij ondanks zijn witte snor en aristocratisch sikje, een treffende gelij kenis vertoonde met Jan Wiegman. In ge broken Hollands deelde hij het gezelschap mede, dat zijn superieur de uitnodiging van het anders zo actieve bestuur van K.Z.O.D., ditmaal te laat ontvangen had en reeds op thuisreis naar Spanje was. Door bemiddeling van voorzitter Leen Spierenburg, die belangrijke relaties bij de K.L.M. heeft, werd Sint Nicolaas met een speciaal gecharterde hélicoptère echter nog tijdig van zijn stoomboot gepikt, zodat zijn komst gelukkig ieder ogenblik mocht wor den verwacht. En inderdaad klonk kort daarop het ver maarde lied „Ziet ginds komt de stoom boot", waarna achtereenvolgens een minia tuur stoomboot, een Sint Nicolaas-mom- bakkes, een speelgoedpaardje, een bos wimpels, een roe en.een fles oude klare ten tonele verschenen, gevolgd door Sint Nicolaas in eigen persoon, gezeten op een hobbelpaard en vergezeld van een Piet, die een grote zak torste waaruit provocerende een paar damesbenen staken. Kennelijk behoorden zij toe aan een schone, die zich misdragen moest hebben. Bij nader onder zoek bleken deze fraaie stappers evenwel aan een nuchtere étalagepop toe te beho ren. Toen de hoge bezoeker het gezelschap op een originele wijze had toegesproken, maakte zijn trouwe schimmel enige vro lijke capriolen, waarbij zij aan de achter zijde plotseling enige kippeneieren verloor, die door Piet snel in een kolenschop wer den opgevangen. Nadat de schimmel was geparkeerd, verscheen Sint Nicolaas te voet te midden van de feestgangers, waar op hij door het bestuur naar een vorste lijke zetel geleid werd. Volgde de traditio nele geschenkenuitreiking met bijbehoren de gedichten van Jan Wiegman die door Don Fernando werden voorgelezen. De heer W. Bogtman, specialist in glas in lood, werd bijvoorbeeld gepromoveerd tot expert in „glas in koek" en de heer Petri ontving wegens zijn verdiensten op de sjoelbak de Orde van de „Broederschap der Zware Jongens". Aan het einde van de plechtigheid werd nog medegedeeld, dat dr. Melchior, die deze avond niet aanwezig kon zijn, zou worden verblijd met een door Huib de Ru kunstig uitgevoerd boekwerkje; „Brazi liaans in één week". Tenslotte overhandig de Dirk Harting aan Sint Nicolaas ter her innering een fraaie oude gravure van het Waaggebouw, met het verzoek deze onmid dellijk weer aan K.Z.O.D. te willen schen ken, waaraan de hoge bezoeker prompt voldeed. Hij beloofde tenslotte ook vol gend jaar weer gaarne in dit vrolijke ge zelschap te zullen terugkeren. Onder architectuur van de heer H. M. van Kempen zal aan de Koediefslaan in Heemstede een nieuw gebouw voor de Gerrit Bagger-Ulo verrijzen. Tot nu toe is deze school van de vereni ging „Bijzondere Protestantse school in Heemstede" gehuisvest geweest in het bui ten „Kennemeroord", dat het eigendom is van de Diaconie der Nederlands Hervormde gemeente. Dit onderkomen moet met in gang van 1 September 1954 door de Ulo worden ontruimd. Het schoolgebouw zal vijf leslokalen en twee vaklokalen omvatten. Door de toe neming van het aantal leerlingen is het nodig een grotere school te bouwen dan in 1947 werd voorzien toen de Heemsteedse raad reeds medewerking aan de stichting van een Christelijke Ulo verleende. Daarom is nu een nieuwe verklaring van de raad nodig. De Gerrit Barger-Ulo telde in Sep tember 118 leerlingen. Voorts wordt de gemeenteraad verzocht medewerking te verlenen aan uitbreiding van de leermiddelen van de St. Henricus- school met schrijfmachines voor het onder wijs in machineschrijven en leerboeken voor boekhouden bedrijfsrekenen, handels kennis, natuur- en scheikunde. Het onder wijs in deze vakken is de laatste jaren steeds meer aangepast aan de kantoor- en bedrijfspraktijk. Ter benoeming van twee onderwijzers aan de Bronsteeschool voor Ulo hebben B. en W. de volgende voordrachten opgemaakt: I. Vacature R. Brouwer: 1. Ph. J. Hoe- demaeker, vakonderwijzer aan een U.L.O.- school te Bloemendaal; 2. W. Verhoeven, onderwijzer aan een openbare lagere school te Koog aan de Zaan en 3. J. J. Eertink, onderwijzer aan een U.L.O.-school te Zand- vcort. II. Uitbreiding aantal leerkrachten (11e leerkracht): 1. W. Verhoeven, voornoemd; 2. Ph. J. Hoedemaeker, voornoemd en J. J. Eertink, voornoemd. Het was Zaterdagmiddag een groot ge drang voor de deur van de Koningin Emma- school in Oud-Schoten. Een aantal kinderen van de speeltuinvereniging D.V.S. had zich daar n.l. opgesteld, in afwachting van het St. Nicolaasfeest dat hen wachtte in het gymnastieklokaal. Zo enthousiast werd het jonge volkje, toen zij de peuters uit de eerste groepen met diverse heerlijkheden naar buiten zagen komen, dat zelfs de verschij ning van een der wijkagenten geen gewicht van enige betekenis in de schaal legde. Er ontstond een stuwing naar de deur en na tuurlijk waren er een paar bengels voor wie het „de eersten zullen de laatsten zijn" waarheid werd. Overigens verliepen de feestelijkheden bij deze actieve Oud-Schotense speeltuinvereni ging uitstekend, ondanks het groot aantal kinderen dat in een middag en avond ver werkt moest worden. Als men bedenkt dat het ledental ongeveer zevenhonderd be draagt, dan past een woord van waardering voor wat de ouderen voor het kleine publiek deden. Terwijl de allerkleinsten de goede heilige, die voor DVS een beetje verlaat was, in hun midden ontvingen, kregen de ouderen een spannende en tevens dwaze film. waarin Oliver Hardy en Stan Laurel erg hun best deden in de wereld van de lach. Tot besluit van de feestelijkheden van het vijfentwintigjarig bestaan van het fanfare corps „Arti et Religioni" is Zaterdagmiddag in Cafétaria Fluks een receptie gehouden. In de maand Mei zijn concerten in de Haar lemmer Hout bij Dreefzicht gegeven, waar aan vele corpsen medewerking hebben verleend. On de receptie heeft het bestuur onder vonden, dat het corps en de dirigent in aan zien staan. Afgevaardigden van vele Haar lemse corpsen en van corpsen uit IJmuiden boden gelukwensen aan. Ook was aanwezig de heer J. Fontijne, hoofdcommissaris van politie. De voorzitter van Arti et Religioni dankte de sprekers en haalde herinneringen op uit het verleden, waarin een samenwerking is ontstaan tussen Arti en andere verenigingen. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3% Nederl.'47 999/is 99 A.K.U 180 180% 226 225% Philips Gloeil. 201% 203 Kon. Petroleum 351 351% A'darn Rubber 95% 97% Holl. Amer. Lijn 148% 148% N. Scheepv. Unie 137% 137% H.V.A 116% 117% 98% 99 Amsterd. Bank 181% 181% Ned. Handel Mij. 167% 167% Rotterd. Bank 176% 177% Twentsche Bank 175 175 Anaconda Copper 323/ib 31% Bethlehem Steel 50% 51 Republic Steel 49%,9 49% Shell Union 75 75% 20% 20% ex.d 39% 39% Sinds zijn thuiskomst uit Amerika en Europa, brengt Kroonpins Akihito van Japan familiebezoeken om aan alle leden van de jamilie verslag uit te brengen van zijn reis. Hij arriveerde in een stortbui bij het huis van Prinses Chichibu, die hem bij het hek ontving, gewapend met twee grote parapluies. Al zestig jaar zijn Leidse studenten af komstig uit Haarlem, die lid zijn van het studentencorps, verenigd in het gezelschap „Harlemia". In het algemeen komen zij in Leiden bijeen en enkele keren in hun ge boorte- of woonplaats Haarlem. Het gezel schap onderhoudt goede relaties met „Trou moet blycken" en het is af en toe de gast van de sociëteit, onder andere op Nieuw jaarsdag. Zaterdag is het twaalfde lustrum voor een belangrijk gedeelte in Haarlem ge vierd. In de sociëteit aan de Grote Hout straat kwamen de leden Zaterdagmiddag bijeen en na een gezellig onderling samen gaan trokken zij, met het vaandel voorop, naar de Grote Markt. Velen schaarden zich met het gezelschap bij het beeld van Lou- rens Janszoon Coster. De keizer van „Har lemia", jhr. A. J. van Styrum, beklom een ladder en nam op het voetstuk plaats, om de leden en de Haarlemmers toe te spre ken. Hij vertelde dat van de letter A, die Coster in zijn hand heeft, onder andere af geleid zijn de woorden Abraham en Amor (daarbij richtte hij zich speciaal tot het vrouwelijk deel der belangstellenden) en besloot de plechtigheid met het plaatsen van een lauwerkrans bij Loutje. In het gebouw De Hoofdwacht volgde een receptie, 'in Bolwerk verenigden de leden van het gezelschap zich aan een maal tijd en daarna vertrokken de leden naar Leiden, om de feestelijkheden van het twaalfde lustrum te besluiten. In het mooie, lichte recreatiezaaltje van hotel Bodamèr aan de Hogeweg, opende de Zandvoortse kunstschilder Ton de Boer een tentoonstelling van het werk van de pupillen van zijn enkele maanden oude kinderschilderschool. De directeur van stichting „Touring Zandvoort", de heer J. Th. Hugenholtz, verrichtte de officiële opening. Hij prees het werk dat de kinderschilderschool ver richt om het kind de gelegenheid te geven zich uit te leven in voorstellingen en kleu ren, waarbij Ton de Boer hun spelender wijs leiding en voorlichting geeft. De waarde van dit experiment blijkt wel hier uit, dat De Boer zelf zich steeds opnieuw verbaast over de fantasie van zijn leerlin gen en van hun werk, waar hij naar zijn eigen zeggen elke Woensdagmiddag „op nieuw van leert". Met vreugde en voldoe ning verklaarde de heer Hugenholtz ten slotte de tentoonstelling geopend. Ton de Boer dankte de heer Hugenholtz en memoreerde, dat in Zandvoort van ge meentewege bitter weinig aandacht wordt geschonken aan de kunst en de kunste naars. Hij gewaagde vervolgens van de waardering, die zijn streven allerwegen ondervindt, en van de aanleiding tot de oprichting van zijn schilderschool voor kinderen: de liefde voor het kind en de ontwikkeling van zijn spontaneïteit en kunstzin. Hij wees ook op de psychologi sche waarde van dit werk en gaf daar en kele frappante voorbeelden van. Ook in officiële kringen in Haarlem was belang stelling voor dit werk ontstaan en het moest niet uitgesloten worden geacht, dat ook daar een dergelijke school zal worden opgericht. De tentoonstelling omvat een kleine tachtig kinder-schilderijen die, met zorg en aandacht door de heer De Boer gerang schikt, een duidelijk beeld geven van de prestaties die door zijn schilderschool ge leverd werden. Een bonte verscheidenheid van kleurige werkstukjes, die door zijn grote aantal een beoordeling uitermate moeilijk maakt. Maar interessant is deze expositie, die vanavond om tien uur haar poorten sluit, zeker. Zij verdient de bijzon dere aandacht van ouders en opvoeders. In de derde ronde voor de HTCC-beker voor eerste- en promotieklassers moest Zandvoort Zondag op bezoek bij de eerste klasser Amsterdam. Met vijf-nul bleef de thuisclub de meerdere van de Zandvoortse hockeyers. Bij de rust hadden zij nog slechts een voorsprong van één-nul, die verkregen was tien minuten voor het einde van de eerste speelhelft. In de tweede helft zakte het tempo en bepaalden de Zandvoorters het spel meer op de verdediging in tegenstelling met de eerste speelhelft, toen de gasten voort durend in de aanval waren. Na de rust werden er door de spelers van Amsterdam geleidelijk aan nog vier doelpunten bij gemaakt en door deze nederlaag van vijf nul zijn de spelers van de Zandvoortse hockeyclub voor verdere deelname aan de bekerronden uitgeschakeld. In het Heemsteedse Sportpark speelden de vierde elftallen van Alliance en Zand voort gelijk (één-één). Kort na het begin van de ontmoeting, toen de gasteen ver in de meerderheid waren, scoorde G. Allebes voor ZHC, nadat H. de Ruyter de bal goed tot in de cirkel had opgebracht. Korte tijd later maakte het met tien man spelende Alliance een tegenpunt, en bij deze uitslag is het gebleven. Zaterdagavond was de benedenzaal van hotel Keur aan de Zeestraat nagenoeg tot in alle hoeken bezet, toen daar op de maandelijkse soos-avond het Sint Nicolaas feest werd gevierd. Later in de avond zorgde de leider van de feestcommissie, de heer A. Bakels, voor een aardig schimmenspel en daarna bleef men tot ver na middernacht bijeen. B. en W. van Zandvoort hebben de raadsleden een voorstel doen toekomen, over de aanschaffing van een snelle wagen van niet al te grote afmetingen, waarmede binnen zeer korte tijd na brandmelding materieel en brandweerlieden naar de plaats van bestemming kunnen worden gebracht. Daar men thans in de gelegenheid is, een voor dit doel uitermate geschikte auto te kunnen aanschaffen, voorzien van een geheel gereviseerde motor van 100 pk., stellen B. en W. voor, het hiervoor beno digde crediet ad. f 2500 beschikbaar te stellen. Hoewel de commissie van financiën af wijzend adviseert, menen B. en W. toch, dat gelet op de voordelen van het bezit van zulk een auto, tot de aanschaffing be hoort te worden overgegaan, waarbij wordt opgemerkt, dat de kosten nog kunnen wor den bestreden uit de gewone dienst 1953, door vermindering van enkele uitgaaf posten ten behoeve van de brandweer met een totaalbedrag van f 1500 en uoor de post „Onvoorziene uitgaven" met een be drag van f 1.000 te verlagen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10