Engeland wacht beducht op spoorwegstaking October-omzetten in 1953 veelal hoger dan in 1952 Agenda voor Haarlem Nederland „melkkoe" voor troepen der V.S. in Duitsland Kort en bondig J 7 Kerstvervoer in de war Vierbannenpolder valt langzaam droog Heemsteedse bijdrage ruim twaalf mille V erenigingsgebouw in De Glip Kleine daling in boekhandel en chocolaterie-bedrijven Straatbelasting niet lager in Heemstede K.N.S.M. bestelt vier vrachtschepen MAANDAG 14 DECEMBER 1953 Tal van Brabantse dijken hersteld en verhoogd Gespreide betaling van weeklonen Eerste helft van 1954 één millioen liter per dag Landbouwschap zal spoedig een feit zijn Kind stak plotseling de weg over Kapitein van de „Matthew mag een maand niet varen De restauratie van Huis te Manpad Dank zij Flora 1953 Tentoonstelling van „De Vredesduif" Herbouw in Wieringermeer voltooid Loonadministratie vereenvoudigd Adoptie ging niet door Kort nieuws f" (Van onze correspondent in Londen) Voor het eerst sinds 1919 dreigt er in Engeland een spoorwegstaking. In 1926 staakten de spoorwegen ook, doch deze staking was een onderdeel van de alge mene werkstaking van dat jaar. Het stakingsbevel voor Zondag te mid dernacht is reeds gegeven door de Unie van Spoorwegpersoneel, maar de Vereni ging van Hoger Personeel wees de staking van de hand. Verwacht wordt dat de Bond van Machinisten en Stokers vandaag het zelfde zal doen. Maar ook als de Unie van Spoorwegpersoneel, waarbij 400.000 arbei ders zijn aangesloten, alleen staakt, zal het spoorwegbedrijf tot stilstand komen. Tenzij de Transport-commissie, die onder leiding van haar nieuwe voorzitter. Sir Brian Ro bertson, de loonsonderhandelingen voert, er In slaagt de vakbondsleiding op andere ge dachten te brengen en ook de te verwach ten pogingen van Sir Walter Monckton, de minister van Arbeid, om te bemiddelen mislukken, zal de staking een feit worden. Het spreekt vanzelf, dat deze tot chaos zal leiden, zeker ook omdat de staking met de Kerstweek zal samenvallen, wanneer in Engeland de jaarlijkse volksverhuizing plaats vindt. Het Kerstmannetje met zijn millioenen pakketten zou eveneens in de verdrukking komen om nog maar te zwij gen van de schade, die aan industrie en zakenleven zal worden berokkend. De Kerstreizigers beginnen nu al angstig te worden en trachten in grote getale plaat sen te reserveren in de inter-communale autobussen. De spoorwegmannen eisen een loonsver hoging van 15 procent. Het loonscheidsge- recht wees dit van de hand, maar kende een algemene loonsverhoging van 3 shilling per week toe, of 1 penny per uur.. De bonden zijn er verontwaardigd over dat zij op deze wijze worden afgescheept met een „fooi". De grote moeilijkheid is al jaren lang de Bleeds kleiner wordende afstand tussen de lonen van geschoolden en ongeschoolden in het spoorwegbedrijf. De vakbonden staan er op dat de toon verschillen zoveel mogelijk gehandhaafd blijven. Daardoor is het tot nu toe onmo gelijk gebleken de allerlaagste lonen, die onder het bestaans-minimum liggen, be langrijk te verhogen, omdat dan een over- Het droogma/len van de Vierbannenpol- tter op Duiveland maakt goede vorderin gen. Het waterpeil in deze 2700 hectare grote polder is reeds aanzienlijk gedaald. De eerste zichtbare resultaten zijn er al: dë Verkeersweg vsm Zierikzee tot aan de Raimpaartsedijk, die aansluit op het reeds eerder drooggevallen weggedeelte in de richting Zijpe, is thans drooggelegd. Wan neer het stuk betonweg een grondige rei niging heeft ondergaan zal dit spoedig weer voor het verkeer kunnen worden opengesteld. De betonwegen hebben name lijk weinig schade geleden. Geheel anders is de toestand van de straatweg van Zie rikzee naar Kapelle. Dit stuk is voorlopig nog onbruikbaar en moet worden hersteld. Alle verkeer van Zierikzee naar Zijpe en omgekeerd kan tot nadere aankondiging Uitsluitend gebruik maken van de nood- verbinding, die leidt over Stevenssluis en Sirjanslamd. Prof. ir. J. Th. Thijsse van het Water loopkundig Laboratorium in Delft heeft Zaterdagmiddag in een lezing voor het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap te Amsterdam gezegd, dat de ervaring, die is opgedaan b;j het dijkher stel nog van groot nut yal zijn bij nieuwe Waterbouwkundige werken. Herstel in Noord-West-Brabant De eerste periode van het dijkherstel in Noord-West-Brabant is achter de rug. De dijken bezitten nu zonder uitzondering de sterkte van voor de watersnood en ver scheidene dijken zijn sterker gemaakt dan zij ooit zijn geweest. De laatste hand wordt gelegd door een aantal steenzetters aan de dijk lanngs de Sabinapolder, de dijk, waarin tijdens de stormnacht om even over twaalf uur reeds een gat werd geslagen. De niewe dijk is 1.25 m. hoger dan de oude en bestaat uit een zandlichaam met een kleibédekkiing. De dikte van de klei laag buitendijks is 1 meter, de dikte van de binnendijk bedraagt 40 cm. Er is ge bruik gemaakt van paarden om de klei buitendijks te verdichten. Aan materiaal is voor deze dichting en versterking verbruikt: 60.000 kub. m. klei, 366.000 kub. zand, 17.000 ton stortsteen, 6.000 ton zetsteen, 33.000 bossen rijshout, 31.000 bossen riet. Gemiddeld hebben van begin Februari af tot op heden 100 arbeiders aan het dich ten en versterken van deze dijk gewerkt MAANDAG 14 DECEMBER Waalse Kerk: Superk. Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Gebouw Zang en Vriendschap, Jansstraat 74: Bijeenkomst v. De Grotere Wereld, 8 uur. Vleeshal: Lezing met lichtbeelden over Libanon, Syrië en Israël, 8 uur. Lido: „De grote be slissing", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De Wrede zee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Levend begraven", 14 jaar, 7 en 9.15 Uur. Roxy: „De onzichtbare tegenstander", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Intriges in het Oosten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Je moet maar pech hebben", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 8 uur. Minerva: „Showboat", alle leeft., 8.15 uur. DINSDAG 15 DECEMBER Lido: „De grote beslissing", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De wrede zee", 14 Jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Levend begraven", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „De onzichtbare tegenstander", 14 jaar, 2.30 en 8 Uur. Rembrandt: „Intriges in het Oosten". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Je moet maar pech hebben". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 2 en 8 uur. eenkomstige verhoging der lonen en sala rissen over de gehele linie automatisch moet volgen, waarvoor geen geld is, tenzij de grotere kosten op het publiek kunnen worden afgewenteld. Maar de tarieven zijn al zo vaak omhoog-gegaan in de laatste jaren, dat daarmede niet eindeloos kan worden doorgegaan. De leiding van het genationaliseerde spoorwegbedrijf heeft thans een algehele herziening van de loon-structuur voorge steld. Het is mogelijk dat de crisis hiermede kan worden afgewend. De Unie van Spoorwegpersoneel neemt echter met dit voorstel geen genoegen. Het grote probleem is, dat de spoorwegen reeds met een tekort van 31 millioen pond te kampen hebben. De eerste narigheid is al begonnen door dat in het Noorden van het land een lang- zaamaan-actie is ingezet. In Liverpool en Glasgow zijn reeds stakingscomité's opge richt. Wens van winkelbedrijf: De Raad voor het Grootwinkelbedrijf heeft aan alle Kamers van Koophandel in Nederland oen adres gezonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op de mogelijk heid de be'noeftenvoorziening der bevol king te veroeteren door spreiding van de loonbetalingen over de gehele week. Het publiek doet thans een groot deel van zijn aankopen vooral op Zaterdagmid dag. Hierdoor ontstaat een opeenhoping, diie niet ten goede komt aan de wijze waarop gekocht en bediend wordt en waardoor de distributie duurder wordt dan nodig is. Door wijziging te brengen in de gewoonte, dat de gezinnen van weekloners pas op de laatste dag van de week over hun geld beschikken, zou het, naar de Raad voor het Grootwinkelbedrijf meent, mogelijk zijn een deel der aankopen ge lijkmatiger over de week te verdelen. De winkelbedrijven zouden het op prijs stel len, indien een zekere spreiding kan wor den aangebracht in de uitbetaling der weeklonen door grote werkgevers en zij menen, dat de Kamers van Koophandel de aangewezen lichamen zijn om dit punt onder de aandacht van het bedrijfsleven te brengen. Twee grote Nederlandse combinaties, de N.V. Sterovita en de N.V. Intermelk, heb ben grote contracten met de Amerikaanse bezettingsautoriteiten in Duitsland afgeslo ten, waardoor in de eerste helft van 1954 elke week in totaal ongeveer een millioen liter Nederlandse melk en melkproducten naar de Amerikaanstrijdkrachten in Duitsland zullen ga' Het aandeel van de twee vermelde Nederlandse combinaties samen in deze leverantie is groter, dan de hoeveelheid die Duitsland, Frankrijk en Engeland tezamen leveren. Eij het ingaan van de nieuwe contract periode zal een belangrijke wijziging ko men in de manier waarop de order wordt uitgevoerd. Via de Sterovitafabriek te Dordrecht zijn tot dusverre melk en melk producten tot een hoeveelheid van 300.000 liter in papierverpakking geleverd voor verkoop in de winkels van het Amerikaan se leger. De legerleiding van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa heeft thans besloten over te gaan op het ver strekken van melk en melkproducten in papierverpakking rechtstreeks aan de troepen. De overwegingen, die tot dit be sluit hebben geleid zijn onder andere dat het statiegeld op de emballage bij het ge bruik van papierverpakking komt te ver vallen, dat breuk van flessen wordt uit geschakeld en dat een aanzienlijke bespa ring op vrachtkosten wordt bereikt. Een batterij van vier zeer moderne Ame rikaanse machines voor het verpakken van melk en melkproducten in papier zal er in het Sterovitabedrijf in Dordrecht voor zorgen dat de Nederlandse melk naar de Amerikaanse bases in Duitsland, Frankrijk, Engeland kan worden vervoerd. Dit ver voer zal geschieden in gekoelde ruimte in treinen, per boot of vliegtuig. De levering van melk, room, karnemelk, chocolademelk, yoghurt, „cottage cheese" De ministerraad is accoord gegaan met een ontwerp van een algemene maatregel van bestuur tot het instellen van het land bouwschap. De afkondiging van de instel ling wordt spoedig na de jaarwisseling ver wacht. Twee maanden nadien zal dan de eerste publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie met haar werkzaamheden beginnen. De instelling van het landbouwschap ge schiedt in overeenstemming met het advies van de Sociaal-Economische Raad. De or ganisaties van werkgevers en werknemers, samenwerkende in de Stichting voor de Landbouw, hebben zich met het advies ver enigd. De Stichting voor de Landbouw heeft reeds sinds 1945 naar het vormen van pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie ge streefd. Na langdurige onderhandelingen kwam de S.E.R. in Mei van dit jaar tot een advies betreffende het landbouwschap dat echter nog op enige bezwaren in de minis terraad stuitte. In October en November zijn deze bezwaren opgeheven, zodat nu de weg naar het instellen van het landbouw schap geëffend is. Meegesleurd door auto die daarna tegen bomen reed en omsloeg Op de Apeldoornse straat te Voorthuizen is Zondagochtend een ongeluk gebeurd, waarbij een vierjarig jongetje om het leven kwam en vier personen werden ge wond. Het jongetje stak plotseling de weg over, werd aangereden door een auto en onge veer vijftig meter meegesleurd. Het werd zo ernstig gewond, dat het vrijwel terstond overleed. De auto raakte eerst twee bomen en sloeg daarna aan de andere zijde van de weg om. De vier inzittenden, een dame en drie heren uit Amsterdam, werden gewond. Zij zijn in een ziekenhuis opgenomen. De Raad voor de Scheepvaart heeft schriftelijk uitspraak gedaan in de zaak van de aanvaring van het motortankschip „Matthew" met een lichter op de Theems op 6 November 1952, waarbij twee opva renden van de lichter omkwamen. De Raad acht niet alleen de lichter schuldig aan het ongeluk, door onvol doende verlichting maar tevens meent hij dat het te wijten is aan de kapitein van de Matthew, die alleen met de loods op de brug was. Er was geen speciale roerganger en geen uitkijk, hetgeen volgens de raad bij nachtelijke vaart op een achteroverlig gend schip reeds een fout is. De Raad strafte de kapitein (M. B.) door hem de bevoegdheid om als kapitein te varen op zeeschepen voor de tijd van een maand te ontnemen. en cream cheese" aan de Amerikaanse strijdkrachten in Europa en de Canadese luchtmacht in dit werelddeel zal Neder land in de eerste helft van 1954 in totaal 3.000.000 dollars opleveren. Behalve door Nederland zal een deel van de levering worden verzorgd door Denemarken, Duitsland en Frankrijk. Melk in papier in Nederland De belangstelling van de Amerikanen voor de verpakking van melk in papier moge blijken uit de stijging van de hoe veelheid melk en melkproducten in papier van ruim 80.000 liter per week tot onge veer 700.000 liter per week. Overwogen wordt het principe van de verpakking van melk en melkproducten in papier voor af levering in Nederland toe te passen. Het kan op dit ogenblik nog niet worden ge zegd, wanneer dit in ons land zo ver zal zijn maar verwacht wordt dat dit in de naaste toekomst zal worden verwezenlijkt. Zoals wij dezer dagen hebben gemeld zal het Huis te Manpad aan de Herenweg in Heemstede weer worden bewoond, indien de overheid ruim 63 mille ter beschikking stelt voor de restauratie van dit onder Monumentenzorg vallende buiten. Het rijk zal 65 of ruim 41 mille van de kosten voor zijn rekening nemen en de provincie 15 of ruim 9400 gulden. Thans is ook het voorstel van B. e% W. van Heemstede verschenen om de resteren de kosten, namelijk f 12.642.voor reke- kening van de gemeente nemen. Het gebouw wordt gekocht door mr. J. Visser, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister, directeur van het Pro tocol, te 's Gravenhage. De 72.000 gulden die de gemeente Heem stede netto aan de vermakelijkheidsbelas ting op de toegangsprijs van de Flora 1953 heeft overgehouden, zal, indien de raad met het daartoe strekkende voorstel van B. en W. accoord gaat, voor het grootste deel worden gebruikt voor de bouw van een verenigingshuis op De Glip. Hierdoor zal worden voqrzien in een reeds lang gevoelde behoefte. Reeds in 1939 werd opdracht gegeven tot het ont werpen van plannen voor een dergelijk gebouw. Uiteraard is daaraan tengevolge van de oorlog geen verdere uitvoering geseven. De bouw en de inrichting zullen naar raming een bedrag vorderen van rond f 60.300.—. Er blijft nog beschikbaar een bedrag van ruim f 11.000.B. en W. stellen voor dit te reserveren. Teneinde tot uitdrukking te laten komen dat bovenbedoeld gebouw is gesticht op grond van de gunstige resultaten van de gehouden internationale bloemententoon stelling Flora 1953 zullen B. en W. m" nader overwegen welke benaming aan dit gebouw zal worden gegeven. TJit door het Economisch Instituut voor de Middenstand gepubliceerde gegevens met betrekking tot het omzetverloop in het midden- en kleinbedrijf gedurende October 1953 blijkt, dat over het geheel genomen, de omzetbeweging in deze maand niet on bevredigend mocht heten. In vrijwel alle branches, voor welke gegevens zijn bere kend, lagen de geldomzettev op een hoger niveau dan in de overeenkomstige maand van 1952. Een uitzondering werd slechts gevormd door de boekhandel en het choco- lateriebedrijf. waar ten opzichte van Octo ber 1952 sprake was van een, zij het ge ringe, omzetvermindering. Bovendien wer den in de détailhandel in glas. aardewerk, porselein en huishoudelijke artikelen als mede in de kantoorboekhandel in October 1952 en 1953 omzetten van gelijke omvang genoteerd. Bij de beoordeling van deze gevens dient echter wel te worden bedacht, dat deze vermeerdering van de geldomzet voor een belangrijk deel moet worden toegeschre ven aan de omstandigheid, dat in October 1953 vijf Zaterdagen voorkwamen tegen vier in October 1952. In enige voedings middelenbranches hebben tevens prijsver hogingen tot de geconstateerde omzetstij ging bijgedragen. Met betrekking tot het omzetverloop in de voedingsmiddelenbranches kan worden opgemerkt, dat de grootste omzetstijging werd behaald in het slagersbedrijf en in de détailhandel in melk en zuivelproduc ten (14%). Voor het kruideniersbedrijf en voor de détailhandel in aardappelen, groenten en fruit bedroeg deze toeneming achtereenvolgens 10 en 9 percent. In het bakkersbedrijf en de détailhandel in vis waren de October-omzetten in 1953 resp. 6 en 5 percent hoger dan die in 1952. In de branches in duurzame consumptie goederen vertoonden de omzetten de groot ste toeneming in de détailhandel in meu belen en aanverwante artikelen (16 per cent), de handel in ijzerwaren en gereed schappen (16 percent), de détailhandel in sportartikelen (15 percent) en de détail handel in schoeisel (11 percent). Van ge ringere omvang was deze stijging bij het rijwielbedrijf en de détailhandel in textiel en wel achtereenvolgens 5 en 7 percent. In de genotmiddelensector konden de geldomzetten zich in het chocolaterie- bedrijf niet handhaven op het peil van Oc tober 1952. In deze branche trad dan ook een daling in van 2 percent. In de détail handel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken, in parfumerieën en in taksfabri katen gaven de omzetten een stijging te In de eerstvolgende vergadering van de Heemsteedse raad zal een nieuwe veror dening op de heffing van de straatbelas ting aan de orde komen. Dit blijkt echter een formele zaak te zijn, want de redactie van de nieuwe verorde ning wijkt niet af van degene welke op 31 December vervalt. Ook het heffingspercentage 1 van de huurwaarde blijft ongewijzigd, al houden B. en W. in dat opzicht een slag om de arm, door aan te kondigen dat zij zich bij de aanbieding van de ontwerp begroting voor 1954 nog zullen beraden over een eventueel hoger percentage. Het zal zeker niet lager worden, zo schrijft het college wel vastberaden, ook al zullen de inkomsten uit de straatbelasting door de huurverhoging in het algemeen met 17 stijgen. De eerste tentoonstelling welke Zaterdag en Zondag door de Heemsteedse vereniging van postduivenhouders ,.De Vredesduif" in hötel „Het Wapen van Heemstede" was voor bereid, is een succes geworden. Zaterdagavond werd zij onder een vrij grote belangstelling geopend, hetgeen voor de heer C. v. d. Werff als voorzitter een gerede aan leiding vormde, zijn grote tevredenheid over dit succes ven zijn vereniging onder wooiden te brengen. De prijzen werden als volgt toegekend: voor de beste hokken: 1. Ant. Compier; 2. C. Blokker; 3. A. Compier, Beste doffer: Ant. Compier: beste duivin: C. v, d. Werff; beste jonge doffer: Willem de Graaff en beste jonge duivin: A. Compier. In de vrije klasse voor de beste doffers: 1. C. Blokker; 2. A. .T. Driessen: beste oude duivinnen: 1. C. Compier; 2. A. Cormier; beste jonge duivinnen: 1. H- de Jong; 2. H. van Beem (tevens jongste inzender»; bes'e late jonge duiven: i. A. Compier; 2. C. de Bruin; 3. J. Westerhuis. De orijzen besenden uit bekers, medailles en gebruiksvoorwerpen welke op de duiven sport betrekking hebben. Een achttal ministers heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan Hr. Ms. „De Ruyter". toen het schip aan de werf Wilton Feyenoord te Schiedam gemeerd lag. Minister president dr. W. Drees verlaat de geschutstoren van een 15 cm. kanon. Links de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. W. Beyen, tezamen met de commandant van £e De Ruyter". zien, en wel van achtereenvolgens 6, 7 en 8 percent. Vergelijkt men de omzetten in October van het lopende jaar met die in de daaraan voorafgaande maand dan constateert men eveneens in vele branches een toeneming. Ook hier heeft het verschil in aantal Zater dagen in belangrijke mate bijgedragen tot een vergroting van de geldomzet. Daar naast werd in enige branches (o.a. de dé tailhandel in textiel, in schoeisel en in meubelen) omzetstijging genoteerd tenge volge van de winteraankopen van het pu bliek. De teruggang in de verkoop van schoolbehoeften voor het nieuwe school jaar bracht in de boekhandel en de kan toorboekhandel omzetdaling met zich. Voor het rijwielbedrijf kon eveneens een omzet daling worden waargenomen. Vrijdagmiddag 18 December zal de her bouw in de Wieringermeer officieel vol tooid zijn. Een bijzondere plechtigheid zal de be tekenis van dat feit accentueren. De mi nister van Financiën zal 's middags om twee uur de sleutel van de laatste her bouwde pachterswoninig aan de Medem- blikkerweg aan de bewoner, de heer H. C. J. de Bont, ter hand stellen. De Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij heeft de bouw van vier vrachtschepen in bestelling gegeven bij Nederlandse scheepswerven. De vier schepen krijgen een bruto ton nage van ongeveer 3000 ton en een draag vermogen van ongeveer 3900 ton. Zij wor den uitgerust met een Dieselmotor van 2300 pk. De bouw is opgedragen aan Boele's scheepswerven en machinefabriek N.V. in Bolnes, C. van der Giessen en Zonen's scheepswerven N.V. in Krimpen aan de IJsel, de N.V. scheepsbouwwerf Gebroeders Fot in Bolnes en de firma A. Vuyk en Zoon in Capelle aan de IJsel. Wanneer de Eerste Kamer zich met de desbetreffende voorstellen verenigt, zullen op 1 Januari in werking treden de wetten, welke verband houden met de coördinatie van de bepalingen voor loonbelasting en vereveningsheffing met de sociale verzeke ringswetten. Deze nieuwe maatregelen zullen voor de loonadministraties belangrijke vereenvou digingen met zich mede brengen. Tot nu toe moeten worden bijgehouden een loon lijst voor de bedrijfsvereniging en een loonlijst voor de Raad van Arbeid, bene vens een loonstaat voor de fiscus. In de toekomst zal de loonstaat dienen zowel voor de bedrijfsverenigingen en de Raad van Arbeid als voor de fiscus, aangezien de loonbegrippen voor al deze heffingen zoveel mogelijk met elkaar in overeenstem ming zijn gebracht. Het loon, dat voor de sociale verzekerin gen en voor de vereveningsheffing in aan merking moet worden genomen, is nage noeg geheel hetzelfde. Voor de vereve ningsheffing gelden echter geen loongrens en geen maximum dagloon. Er blijven echter nog verschillen tussen het brutoloon voor de sociale verzekering en de vereve ningsheffing enerzijds en de loonbelasting anderzijds. Deze verschillen zijn verwerkt in een bijzondere belastingtabel (coördinatie tarief), welke in beginsel geldt voor allen, die onder de Ziektewet, de Werkloosheids wet, Ziekenfondsbesluit en Kinderbijslag wet vallen. De gewone loonbelastingtabel blijft be staan, maar zal in het algemeen nog gelden voor pensioentrekkers en ambtenaren. In de coördinatietabel zijn tot 5300 gulden alle vier factoren verwerkt, van 5300 tot 6000 gulden de premie voor werkloosheid en kinderbijslag, en boven 6000 gulden al leen de kinderbijslag. Voor de uitkeringen krachtens de Ziektewet, de Oftgevallenwet en de Werkloosheidswet mag de bijzondere coördinatietabel ook worden toegepast, ondanks het feit, dat er geen premie inhouding geschiedt. Het 5000ste schip, dat dit jaar in Am sterdam zou aankomen stoomde Zater dagmiddag op door het Noordzeekanaal en de leerlingen van de gemeentelijke driejarige H.B.S. in Amsterdam, die zich hadden voorgenomen, dit schip te adop teren (met de bemanning te gaan cor responderen) maakten zich klaar voor de ontvangst. Een delegatie van vier leerlingen zou de ontvangst ten stad- huize van état-major door de burge meester bijwonen, en de kapitein een schild aanbieden, met het verzoek dit op zijn schip een plaatsje te willen ge ven. Verder zou hij tot erelid van de school worden benoemd en een insigne van de HBS aangeboden krijgen net als de andere officieren van het schip. Het schip, dat door het Noordzeekanaal opstoomde naar Amsterdam was het Russische stoomschip „Parnu" (5155 ton) dat met een lading gerst uit Kali ningrad kwam. Toen de leerlingen dat hoorden traden zij eers' eens in overleg met de directeur van de HBS. die hen voorhield, dat zij toch bezwaarlijk in het Russisch konden can corresponderen. Toen hebben zij i ~r van het plan af gezien. En vandaag bij de ontvangst van état-major op het stadhuis zullen géén HBS-ers met schild en insigne aanwe zig zijn. Zaterdagmorgen omstreeks negen uur zijn twee 33-jarige monteurs van het G.E.B., H. R. en F. H. P., die in het gebouw van de H. K. B. bezig waren met het aanbrengen van een electrische verlichting, van een hoog te van ongeveer vier meter gevallen, doordat de ladder, aan weerszijden waarvan zij ston den, plotsling in tweeën brak. De beide mon teurs werden naar de Mariastichting ver voerd, waar bleek dat R ongedeerd was ge bleven en P. een spiertje in zijn rechterpols bad gescheurd. BINNENLAND Twee jongens van 17 en 15 jaar uit Hengelo hebben uit een garage in Deventer een auto gestolen. In Rheden reden zij ermee tegen een boom en gingen te voet naar Arn hem, waar zij weer een auto uit een garage weghaalden. Met deze wagen gingen zij naar de Belgische grens, waar zij in de armen van de politie liepen. Zij zijn naar Deventer overgebracht. Staniastate te Oenkerk, een bekend cultureel centrum in Friesland, dat door de eigenaar, het Sint Anthoniegasthuis te Leeu warden van de hand werd gedaan vanwege de te dure exploitatie, is aangekocht door jhr; mr. M. N. van Loon, gezantschapsattaché bij het Nederlandse gezantschan te Dublin, een afstammeling van het Friese geslacht Van Welderen Rengers. Het is de bedoeling te komen tot een stichting voor de verdere uitbouw van dit culturele centrum. De Utrechtse rechtbank heeft een 55- jarige buffetchef uit Soest en zijn 26-jariga dochter wegens overtreding van de Opium wet veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf. Hun was ten laste gelegd dat zij een hoeveelheid Indische hennepplanten voorhanden hadden gehad. Met 552 stemmen vóór, 178 stemmen tegen en 1 stem blanco hebben dè afgevaar digden van de Nederlandse Bond van Jon- geiingsverenigingen op Gereformeerde Grondslag besloten de van overheidswege aan het hoofdbestuur van de bond aangebo den subsidie te accepteren. Het bestuur van de Nijmeegse Carna valsvereniging „De Blauwe Schuit' zal waar schijnlijk dit jaar in Februari geen straat carnaval met optocht houden. Er was een beroep op de burgerij gedaan om f 10.000 bijeen te brengen. Tot dusverre is nog geen f 1500 binnengekomen. In een tweetal scholen te Venlo hebben drie jongens van tien jaar uit de lessenaars van het onderwijzend personeel geld weg genomen. Van het geld, ongeveer f 13, hadden zij een zaklantaarn en een worst gekocht. De rest was in 3e grond begraven. De Amsterdamse Ziekenfondsen zullen de premie der vrijwillige verzekering_ met ingang van 3 Januari van f 0,98 tot f 1.25 per persoon per week verhogen. De premie van de aanvullende ziekenhuisverzekering wordt van 9 op 11 cent gebracht. De politie te 's Gravenhage heeft de 67-jarige grossier in fruit, J. J. van der M. dood op zijn bed in zijn woning aan de Zusterstraat aangetroffen. De man was overleden tengevolge van gasverstikking. Het kraantje aan het gaskomfoor bleek wel gesloten te zijn, dat aan de gasleiding niet. De gasslang was ondeugdelijk en zat te ruim om de le'ding. De druk van het gas heeft waarschijnlijk de slang in de loop van de nacht eraf gestoten. Aan de Maashaven te Rotterdam heeft zich Zaterdag een aanvullingsdétachement voor het Nederlands detachement bij de U.N.O. ingescheept aan boord van een. Amerikaans troepentransportschip, dat om elf uur de haven binnenvoer. Het détache- ment bestaat uit zeven officieren. 22 onder officieren en 143 korporaals en manschap- nen. De commandant is de reserve eerste luitenant W. P. M. Bijvoet van het regiment Huzaren Prins Alexander en afkomstig uit Tilburg. On dc vergadering der Vereniging van Directies van Nijverheidsscholen, die Za terdag te Amsterdam is gehouden, is de wenselijkheid uitgesproken van gelijkstel ling der salarissen van de leerkrachten bij het T.ager Nijverheidsonderwijs met die van het U.L.O. De Vereniging tegen: 'de Kwakzalverij maakt zich op, om ter celegenheid van haar 75-jarig bestaan in 1956 een actie op touw te zetten ter verkrijging van een groter aan tal leden, waardoor meer geldmiddelen be schikbaar komen om het doel van de ver eniging beter te kunnen nastreven, nu on langs een Dog'ng tot het verkrijgen van sub sidie is mislukt. De Noorse kroon is toegevoegd aan de valuta, die op de vrije valutamarkt hier te lande wo-den verhandeld. In Delft is Zaterdag de automatische telefooncentrale in werking gesteld. De directeur van het telefoondistrict Den Haag bood daarbij bloemen aan aan mei. A. Cie- remans. die in 1899 de eerste telefoniste in Delft was. De 47-jarige burgemeester van Apel doorn. mr. A. L. des Tombe zal in het huwe- liik treden met de twintigjarige meiuffrouw Alice de Vries Robbé. Meiuffrouw De Vries Robbé. die te Baarn is geboren, woont in Blaricum. Een groot aantal leden van het kabinet heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de kruiser De Royter. Het waren de ministers Drees. Staf. Luns. Beel. Kernkamp, Algera, Witte en Van Thiel. Voorts de staatssecreta rissen Kranenburg en Moorman, Veldkamp en Van der Berge. De directie van de N.V. Mij. tot Ex- nloitatie van Cultuurondernemmgen E. Moorman en Co. overweegt de suikerfabriek ..Diombang" in O.-Java voor afbraak te ver kopen. De fabriek werd in 1949 door de maatschapoii uit eigen middelen hersteld. De kosten hiervan bedroegen zeven millioen rupiah. De eigen middelen waren echter niet toereikend om de fabriek weer in bedrijf te stellen. HAARLEM EN OMGEVING Tot hoofd van de nieuw te bouwen Christeliike Charlotte de Bourbonschool (uitgaande van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bij bel) in Delftwük f Haarlem-Noord) is be noemd de heer F. Bra^ksma te Zutnhen. Hij komt dus niet oo de Christeliike school aan de Vrouwestraat, mals Zaterdag gemeld is. De heer W. II. van der Horst, hoofd accountant-titulair van de riiks-accoun- tantdienst te Haarlem, is benoemd tot hoofd van het tweede bureau van deze dienst te Rotterdam. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en baronesse de Vos van Rteenviikvan R.oyen ziin voornemens een Nieuwiaarsroreptie te houden op Zater dag 2 Januari 1P5A ,Sec; namiddags van 35 "ur ten Provinciehuize te Haarlem (ingang PavRioe-o slaan) On Woensdag 16 i)i>f»mi'»r "»nrdt 's mid dags en 's avonds in de Waalce Kerk de fRm „Een Ckristenreize naar de Eeuwigheid" vertoond. Aangewezen als cand'^aat voor het ambt van cou-ttAipn'r van 'sR;'ks betastingen, de beer J. H. F. Hposervorst te Beverwijk. J. .T. TThman te Haarlem en G. Nijmeyer eveneens te Haarlem. De heer C. Dnfnker, technisch ambte naar te kla^e Hi he* CoTpeenteliik F.nergie- kedriif te Haarlem gent wt? het berei ken van de nens'oengerpphtivde leeftüd, met in sap" '-an 1 Januari 1954 de gemeente dienst verlaten. Aan de Rijksuniversiteit in T.eiden is gestaard voor het candidaatscvamen Ne- derlandc Peebt mejuffrouw C. E. M. Dek ker to Aer^enhout. B. en W. van Hemstede hebben de ge- meentpraad voo^w^M voor "ierduizend CTuldon de npreeion OliDperwe" 21 en 23 aan te konen. Beide buizen werden een maand geleden onbewoonbaar verklaard. De totale oppervlakte beslaat ruim vijfhonderd vier kante meter. Door deze aankoop kan de be bouwing langs de Glipperweg worden ver beterd. De TTpcmstoodcp raad vergeert Don- ripr-tpr-middag 17 December om 15 uur. De heëdiging '-an de nieuwe gemeentesecretaris, de heer Th. M. Schelling, vormt het eerste punt, van de agenda. Tevens wordt hij voor gedragen als nieuwe rentmeester voor het gemeentelijk grondbedrijf

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9