Amerikaans geduld zal binnen afzienbare tijd zijn uitgeput Afschaffing voor eerste schoolgelden 8 leerjaren Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wie wordt het? Als West-Europa zelfmoord wil plegen zal het dat alléén moeten doen Hulde bij aankomst, schade bij vertrek Weigerde Montgomery ontslag te aanvaarden? Regering stelt voor: Ook „hogerop" een niet-onaanzienlijke schoolgeld-verlaging V.S. geven opheldering over Deans besluit Het woord is aan Voor de Stille Armen Laniel candidaat voor presidentschap 68e JAARGANG No 135 DINSDAG 15 DECEMBER 1953 297e JAARGANG No 288 Bijna-aggressieve toon van Dulles Clark houdt voet bij stuk Terugwerkende kracht tot 1 September 1953 Holland-Nautic failliet verklaard Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OVERMORGEN moeten de Franse poli tici, Kamer en Senaat tezamen, in Ver sailles hun nieuwe president der Republiek gaan kiezen. Vandaag weet nog niemand wie hij zijn zal. Evenmin kan men voor spellen tot welke partij de gekozene zal behoren. De tweede keuze van de Vierde flepubliek de eerste was Vincent Auriol, die het einde van zijn zevenjarige ambts termijn heeft bereikt dient zich als puzzle aan. Verwacht wordt dat in de eerste ronde verscheidene candidaten stemmen zullen krijgen. Wellicht zal men Donderdag niet tot een beslissing komen en dus Vrijdag de strijd dér stembriefjes moeten hervatten. Gedebatteerd wordt er niet; alleen gestemd. Tenminste in de zaal. Aan dispuut „in de wandelgangen" zal het niet mankeren. Een beslissing zal er pas zijn als iemand de volstrekte meerderheid heeft behaald. Dat heeft niet altijd lang geduurd: tij dens de Derde Republiek zijn verscheide ne presidenten bij eerste stemming geko zen. Ditmaal schijnt wel bijzonder fel naar het hoge ambt gedongen te worden, hetgeen toch waarlijk niet te verklaren is uit macht die het geeft. Want die is zeer beperkt; nog beperkter dan in de dagen van de Derde Republiek. Maar het veroveren van dit ambt prikkelt ongetwij feld de eerzucht. En wellicht onderschat menige candidaat de mate van tact en er varing, die het vergt. President Auriol heeft die, naar het oordeel ook van velen onder zijn oude politieke tegenstanders, tenvolle bezeten. Zijn opvolger zal deze eigenschappen niet in minder mate dienen te bezitten en gelijk hij te doen gel den. Men kan zich moeilijk anders meer voorstellen dan dat de innerlijk zo zwakke Vierde Republiek op korte termijn tot in grijpende hervormingen zal moeten over gaan, of plaats maken voor een ander régime. De gedachte aan het laatste wekt geen hoopvolle vermoedens. Wat her vormingen betreft valt niet makkelijk aan te nemen, dat parlementsleden bereidwil lig afstand zullen doen van enige eenmaal verworven bevoegdheid, of die ook maar iets zullen laten besnoeien. President Auriol heeft tot dusver de situatie ge red door wijze raad. Men vroeg hem om raad en luisterde naar hem. Dat is niet de positie van een machtig staatsman, maar wel die van een persoonlijkheid: een vertrouwd raadgever. De nieuwe pre sident zal evenals hij de ministerraad pre sideren niet de kleinere kabinetsraad, die door de premier wordt voorgezeten en dus formeel dezelfde gelegenheid heb ben om daarin zijn tact en ervaring te doen gelden. Maar wie hij ook zijn moge, het lijkt niet waarschijnlijk dat hij dade lijk dezelfde aandacht zal genieten als zijn voorganger. Dat zou wèl zo zijn als Edouard Herriot, die zeker gekozen zou zijn, de candidatuur had willen aanvaar den. Maar zoals men weet heeft hij haar geweigerd wegens zijn hoge leeftijd en wankele gezondheid. Om iedere mogelijke twijfel aan de beslistheid dier weigering weg te nemen heeft hij bovendien bedankt voor het presidium van de Kamer van de Nationale Vergadering dat hij zo lang en op voortreffelijke wijze heeft ver vuld. Als men er niet in slaagt Auriol op zijn herhaalde weigering van een herbenoe ming te doen terugkomen zal de president, die deze week gekozen moet worden, een zware en uiterst moeilijke ambtsloopbaan te wachten staan. Zwaar zal die loopbaan al zijn door de overmaat van representa tieve plichten, die op het presidentschap rust. Uiterst moeilijk zal zij zijn alleen al in het pogen, de persoonlijke positie van zijn voorganger nabij te komen. Ter wijl niemand, in de slepende politieke cri sis, waarin Frankrijk verkeert, kan voor zien welke plotselinge onverwachte wen dingen zich kunnen voordoen. Eerder is hier gezegd dat de matheid en lusteloos heid, die al zo herhaaldelijk bij verkie zingen en zelfs bij arbeidsconflicten ge bleken zijn, in Frankrijk niet als maatstaf voor de stemming der bevolking kunnen gelden. De Franse historie geeft verschei dene bewijzen van het tegendeel. Meer malen heeft het lang gebroeid eer het los barstte en dan was een kleine aanleiding soms een nietig incident daar al ge noeg voor. Op de lijst der serieuze candidaten voor het presidentschap komt Yvon Delbos voor. Hij wordt hier niet apart vermeld omdat wij menen, dat hij de beste kans zou maken, maar omdat de meeste lezers de naam van deze politicus waarschijnlijk vergeten zijn, ofschoon hij na de oorlog opnieuw in enige kabinetten maar niet op de hoogste posten heeft gefungeerd. Hij is 68 jaar en radicaal-socialist, dus lid van de partij waartoe ook Herriot, Dala- dier en Queuille behoren. Aanvankelijk was hij journalist; in zijn latere loopbaan stichtte hij l'Ere Nouvelle en werd direc teur van Le Radical. Van 1936-1940 was hij minister, eerst van Justitie, daarna (gedurende tweeënhalf jaar) van Buiten landse Zaken in de kabinetten-Léon Blum en -Chautemps. De Duitsers arresteerden hem in 1940 en brachten hem in '43 over naar Duitsland; hij werd pas in 1945, toen Frankrijk allang bevrijd was, losgelaten. Ofschoon hij sindsdien geen politieke hoofdrol vervuld heeft is hij blijven be horen tot de kring waaruit men ministers haalt een ondanks de talrijke kabinets wisselingen volstrekt niet uitgebreide groep, want dezelfde acteurs treden tel kens weer op en menigeen ontgaat het dat iemand jaren achtereen minister is en in die tijd in vijf of zes regeringen heeft gezeten. Misschien wordt Delbos wel president. Hij lijkt geen slechter kans te maken dan Laniel of Bidault wellicht een betere, omdat hij in de laatste tijd zoveel minder aandacht heeft getrokken. Het is jammer dat men over deze Fran se presidentsverkiezing niet in een meer hoopvolle toon kan schrijven. Jammer ook voor de andere West-Europese landen. De man die ditmaal deze taak zal aanvaarden zal wel een moedig man dienen te zijn, zonder zelfoverschatting maar ruin> be gaafd met zelfvertrouwen. R. P. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen theologie de heer H. Deen te Haar lem en voor het candidaatsexarnen sociale aardrijkskunde de heer S. J. Kruijt te Sant port. PARIJS, (Reuter) „De Verenigde Staten zijn er niet in de eerste plaats in ge ïnteresseerd om door middel van de Europese Verdedigingsgemeenschap een bepaald aantal Duitse divisies gevormd te krijgen, maar wel om te verhinderen dat de landen van West-Europa zelfmoord plegen. Als ze toch zelfmoord willen plegen moeten ze dat zelf doen", aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles op een persconferentie na de middagzitting van de Noord-Atlantische Raad. „Wij willen het onmogelijk maken dat er ooit weer oorlog komt tussen Frankrijk en Duitsland", zo ging hij verder. „Mocht het echter onmogelijk blijken spoedig de Euro pese eenheid tot stand te brengen door de vorming van een Europese Verdedigings gemeenschap, die een schakel zou vormen in het verdedigingssysteem van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie, dan zou dit de Amerikaanse regering dwingen tot een pijnlijke herziening van haar Europese politiek". Dulles weigerde te zeggen tot welke maatregelen deze „pijnlijke herziening" zou kunnen leiden, maar wel liet hij duidelijk doorschemeren dat de kwestie van hand having van Amerikaanse strijdkrachten in het buitenland er een element van zou vormen. Toen hem daarop door een dei- journalisten werd gevraagd of de logica der- omstandigheden Amerika niet zou dwingen onder alle omstandigheden steun te geven aan zijn Europese bondgenoten, ook al kwam er geen E.V.G., antwoordde Dulles, dat de Amerikaanse regering nog geen plannen had gemaakt voor het geval de E.V.G. er niet zou komen, omdat zij nog altijd verwacht, dat die er wel komt. De kwestie der Amerikaanse strijd krachten op het Amerikaanse vasteland zal vandaag in de Noord-Atlantische raad ter sprake komen. Dulles kon thans nog niet zeggen, welke houding de Amerikaanse regering aan neemt tegenover de Franse wensen op dit gebied. Wel sprak hij als zijn verwachting uit dat er, zolang de NAVO bestaat, Ame rikaanse strijdkrachten in Europa gesta- tionneerd zullen blijven. Maar hoe groot hun aantal zou zijn liet hij in het midden. Dulles sprak op zeer gematigde toon over Rusland. Hij verklaarde op grond van de rapporten der geheime diensten, dat een openlijke Russische aanval op West-Europa op zeer korte termijn niet waarschijnlijk is, ofschoon de mogelijkheid natuurlijk altijd bestaat. Volgens Dulles wijdt de Sovjet- Unie zich op het ogenblik in de eerste plaats aan de consolidatie van haar eigen positie en die van de satellietlanden, terwijl zij haar atomische strijdkracht verder ont wikkelt en op politiek gebied pogingen doet cm de eendracht in West-Europa te ver storen. Dulles deelde mede, dat, in overeenstem ming met éen besluit van het Amerikaanse Congres, de helft van de Amerikaanse militaire hulp aan Europa zal worden ge blokkeerd vanaf het begin van het nieuwe belastingjaar (30 Juni), omdat zij alleen verleend kan worden aan de Europese Verdedigingsgemeenschap. Hulp, die reeds onderweg is, is bij deze maatregel niet betrokken, evenmin als be staande verplichtingen tegenover de Fran sen in Indochina. Ultimatum Onze correspondent in Parijs geeft het volgende commentaar: „Het is duidelijk, naar de nogal vinnige stemming te oordelen, waarvan Foster Dulles in de namiddag op zijn persconfe rentie getuigenis heeft afgelegd, datde Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken zijn Franse collega op tamelijk onge zouten wijze zijn mening heeft gezegd tijdens de geheime zitting. Dulles is nog steeds van oordeel dat Europa, en vooral de FransDuitse ver broedering, met de ratificatie van het Europese leger staan of vallen moet. Een andere oplossing voor het probleem van de Duitse herbewapening zag hij niet. Daarom is Dulles er van overtuigd dat de weigering van het Franse parlement om de E.D.G. te ratificeren, in het Westelijke kamp een situatie zal scheppen, waarvan de ernst onmogelijk valt te onderschatten. Zonder een nauwkeurige datum te noe men, waarop Frankrijk de E.V.G. zal moe ten aanvaarden, liet Dulles toch wel heel duidelijk uitkomen dat het Amerikaanse geduld binnen zeer afzienbare tijd zal zijn uitgeput. Geen der circa 300 aanwezige journalisten is de harde, bijna aggressieve, toon ontgaan, waarop Dulles zijn gram schap luchtte, en het is dan ook nauwelijks overdreven van een Amerikaans ultimatum aan Frankrijk te spreken! Het is overigens ook opgevallen dat Dulles een nog straffer standpunt dan Eisenhower schijnt te willen innemen. Eisenhower zou op de Bei-muda-conferentie Bidault name lijk hebben toegezegd een verlenging van de looptijd van de NAVO wel te willen overwegen, wanneer daarmee de taak van de Franse regering tegenover het parle ment inzake de E.V.G. vergemakkelijkt zou kunnen worden. Dulles zag de noodzaak van zo'n geste helemaal niet in. De E.V.G. is een Europese onderneming en wanneer Frankrijk het ei bij zitten laat, dan moet het er de conse quenties zelf maar van dragen, zo meende hij. In de grond had hij zeker geen onge lijk. Men kan alleen het gebrek aan begrip van de geestesgesteldheid van het Franse publiek betreuren, welke Dulles met zijn aanklacht gisteren demonstreerde. Frank- riik voelt zich nog altijd een groot, of al thans volwassen, volk, dat er daarom niets voor voelt zich door Amerika, dat jong is, de les te laten lezen. Het zou zeker doel treffender zijn geweest, indien Dulles' v/oorden, zo die dan al moesten worden uitgesproken, niet voor het forum van de wereldpers waren herhaald. Er woei vanmorgen door de Franse pers dan ook weer een storm van anti-Ameri kaanse sentimenten, die in de ultra-rechtse bladen zelfs de allure van een orkaan had aangenomen. Amerika, noch Frankrijk, noch het Europese leger, zal zo vrezen wij daar veel verder mee kunnen komen." „Pressie" Reuter meldt: De waarschuwing van Foster Dulles aan Frankrijk, dat, tenzij het E-V.G.-verdrag spoedig wordt gerati ficeerd, Amerika het programma voor hulp aan Europa aan „een pijnlijke herziening" zal moeten onderwerpen, is gekomen als een donderslag. Nog nooit tevoi-en heeft een Amerikaans staatsman met zoveel woorden verklaard, dat een weigering, het E.V.G.-verdrag te ratificeren, impliceert het ophouden of een vermindering van de Amerikaanse mili taire hulp. Franse tegenstanders van het E.V.G.- verdrag in zijn tegenwoordige vorm ver klaarden zich in de wandelgangen van de Nationale Vergadering geschokt door wat zij kenschetsten als „ontoelaatbare pressie". Dulles heeft alle pogingen om de voorwaarden van het verdrag door nieuwe onderhandelingen te. wijzigen de pas afgesneden. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Van Zeeland heeft op de vergade ring van de N.A.V.O.-raad verklaard, dat zonder verslapping moet worden voortge gaan met de opbouw van het N.A.V.O.- verdedigingsstelsel, maar dat tevens elke gelegenheid te baat moet worden genomen om met de Russen te onderhandelen over een vermindering van de internationale spanning. België is sterk voorstander van een wederzijds beveiligingsverdrag met de Russen. Naar van welingelichte zijde wordt ver nomen, heeft Bidault op de middagbijeen komst wederom het woord gevoerd. Hij legde opnieuw de nadruk op het belang LONDEN (Reuter/A.F.P.) Veldmaar schalk Montgomery heeft geweigerd zijn post van plaatsvervangend opperbevelheb ber van de Noord-Atlantische strijdkrach ten in Europa op te geven, een functie, die de Britse regering aan de huidige Hoge Commissaris in Malakka, generaal Sir Gerald Templer, had willen geven, zo weten de Britse bladen „Daily Herald" en „Daily Mail" te melden. Volgens het laatstgenoemde blad was de regering oorspronkelijk van plan ge weest, vandaag officieei de vervanging van „Monthy" door Sir Gerald bekend te maken, hetgeen tengevolge van de weige ring van Montgomery niet kon door gaan. De „Daily Mail" voegt hieraan toe, dat de 66-jarige veldmaarschalk „geen reden ziet, waarom hij niet tot zijn 70ste jaar zijn huidige post zou kunnen blijven be kleden". van garanties van de zijde van de Atlanti sche mogendheden met betrekking tot de E.V.G. Hij zei dat de Europese en de Atlantische gemeenschap elkaar aanvullen. Zijn regering was zich er van bewust dat er spoed moest worden betracht met de E.V.G., maar men moest bedenken, dat drie jaar een betrekkelijk korte tijd is om eens en voor al een vijandschap van drie eeuwen het zwijgen op te leggen. FRANKFORT (Reuter). Rechter William Clark heeft ondanks het feit dat hij door het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken uit zijn functie van eerste rechter van de Ame rikaanse Hoge Commissie in Duitsland ontheven is, Maandag een éénpersoons zitting gehouden en tegenover verslag gevers en fotografen verklaard, dat hij niet zal weggaan. „Ik blijf", zei hij. De zitting werd door rechter Clark ge houden ondanks een bevel van zijn op volger, Carl Fulghum, die haar tot vol gende maand had uitgesteld. Clark verklaarde dit bevel nietig, daar het niet zijn handtekening droeg. xbooooooooooocoooooococxxxx)ooo(xxx>oooooooooocoooooooooodc Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een ontwerp van wet tot regeling van de heffing van schoolgelden, waarin als belangrijkste wijziging wordt voorgesteld de afschaffing van de schoolgelden voor de leerplichtige jeugd. Om administratieve redenen wordt hierbij een systeem gekozen van vrijstelling van schoolgeld voor de leerlingen van acht aaneensluitende leerjaren, daar de duur van de leerplicht in het algemeen acht jaar is. Geen schoolgeld wordt dus geheven voor leerlingen van scholen voor G.L.O., V.G.L.O. en B.L.O., voor leerlingen der eerste twee ieerjaren van scholen voor U.L.O., V.H.M.O. en lager nijverheidsonderwijs en voor leerlingen van het eerste leerjaar van lagere land- en tuinbouwscholen. In de tweede plaats brengt het ontwerp voor de hogere leerjaren van de scholen voor U.L.O., V.H.M.O. en lager nijver heidsonderwijs, alsmede voor de leerlingen van kweekscholen en scholen voor uitge breid lager- en middelbaar nijverheids onderwijs een niet onaanzienlijke verlaging van het schoolgeldtarief. Voorts wil het ontwerp een belangrijke vereenvoudiging brengen in de veelsoortig heid van regelingen voor de schoolgeld heffing die thans bestaan en die over een aantal wetten en besluiten zijn verspreid. Daarom is thans een regeling ontworpen, waarbij de heffing van schoolgeld voor het lager onderwijs, het kweekschoolonderwijs, het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs en het nijverheidsonderwijs in één wet volgens een uniform tarief plaats vindt. Het ontwerp geeft geen voorschriften met betrekking tot de schoolgeldheffing bij het kleuteronderwijs en het hoger onder wijs. Wat het laatste betreft, is een afzon derlijke wettelijke regeling aanhangig ge maakt tot verlaging van de collegegelden van f 325.— tot f 200.—. Ten aanzien van het kleuteronderwijs wordt verlaging van schoolgeld niet mo gelijk geacht. Voor het landbouwonderwijs beperkt het ontwerp zich tot de bepaling, dat geen schoolgeld geheven wordt voor de leer lingen van het eerste leerjaar van de lagere land- en tuinbouwscholen. Een wettelijke regeling van het lager en het middelbaar landbouwonderwijs is in voorbereiding. Omtrent de schoolgelden van avond scholen, dag- en avondcursussen bevat het ontwerp geen bindende voorschriften. Het bepaalt echter, dat bij Algemene Maatregel van Bestuur voorschriften kunnen worden gegeven voor de regeling van de heffing en invordering van het schoolgeld voor avondscholen en cursussen. Men denkt met Maandag is de kapiteiti van het Russische vrachtschip de Parnudat Zaterdag als 5000ste schip Amsterdams haven binnenvoer, officieel door burgemeester d'Ailly op het stadhuis ontvangen. Foto: Ter gelegenheid, van deze gebeurtenis overhandigde de burgemeester aan kapitein W. Saginaiko een schaal van Delfts blauw, die een oud-Amsterdams stadsgezicht voorstelt. Het feit, dat het Russische schip „Par nu" Zaterdag Amsterdam aandeed, is niet onopgemerkt voorbij gegaan. Ten eerste doordat dit het 5000ste schip was, dat Am sterdams haven dit jaar binnenvoer, en ten tweede omdat het na vertrek uit de haven des avonds om ongeveer half zeven in aanvaring kwam met de Duitse kotter K 409. Misschien was de bemanning nog onder de indruk van de vriendelijke ontvangst ten stadhuize, toen zij op het punt stond het zeegat weer uit te gaan. Wat de oor zaak ook geweest mag zijn, er werden brokken gemaakt bij het vertrek, die ove rigens de gefêteerde 5000ste niet verhin derden, zijn reis naar Antwerpen voort te zetten. De kotter, die uit Kiel kwam, koerste met ernstige schade aan de voor steven naar Amsterdam. name aan het vaststellen van een mini mum- en een maximumschoolgeld. Bij de bestaande uiteenlopende rege lingen is ook het schoolgeldtarief ongelijk. Uniform tarief Het thans aangeboden ontwerp daaren tegen gaat uit van een uniform tarief, dat geldt voor L.O., V.H.M.O., kweekschool- onderwijs en nijverheidsonderwijs en zo wel voor het openbaar als voor het bij zonder onderwijs. Het nieuwe tarief is gebaseerd op de z.g. „schoolgeldmaatstaf" welke aan de hand van het inkomen en het vermogen van de schoolgeldplichtige wordt vast gesteld. Beneden een schoolgeldmaatstaf van f 100.is geen schoolgeld verschul digd. Bij een maatstaf van f 100.be draagt het schoolgeld f 10.boven een maatstaf van f 100.stijgt het tot een maximum van f 200. Voorts is een bepaling opgenomen, da», reductie wordt verleend bij schoolbezoek van meer dan een kind uit hetzelfde gezin aan een school of leerjaar, of aan een in richting voor hoger onderwijs. Deze gezins reductie bestaat ook thans, met dien ver stande dat het schoolgeld voor drie kinde ren bij de huidige regeling in totaal meer bedraagt dan voor vier. Dit komt in het nieuwe, ontwerp niet meer voor doordat bij drie kinderen de reductie op 40 pet. per kind wordt gesteld. Gezinsreductie wordt alleen verleend op een daartoe strekkend verzoek van de schoolgeldplichtige. Ook op het gebied ven de heffing en de invordering brengt het ontwerp meer een heid. Deze zijn thans zeer uiteenlopend ge regeld. Het bedrag dat met de afschaffing en verlaging van de schoolgelden is gemoeid, wordt geraamd op f 24.7 millioen. De opbrengst van het schoolgeld dat geheven blijft, kan op f 2 millioen worden gesteld, waarvan direct of indirect ten bate van de gemeenten blijft f 0.75 mil lioen. De voorgestelde regeling betekent een financieel nadeel voor de gemeenten en voor de bijzondere scholen voor voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs en lager land- en tuinbouwonderwijs. Voor dit nadeel dient aan de betrokkenen compen satie te worden gegeven. Ten laste van de gemeenten komt als gevolg van de thans voorgestelde maat regelen f 30 millioen. Het ligt in de be doeling, in het gemeentefonds dit bedrag te storten. Voorts zal ook voor 1953 nog een rege ling moeten worden getroffen, aangezien het in de bedoeling ligt de thans voorge stelde maatregelen reeds op 1 September 1953 te doen ingaan. Omtrent de wijze, waarop deze f 30 mil lioen over de gemeenten worden verdeeld, zal tevens een regeling moeten worden getroffen. WASHINGTON. (AFP). De Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Robert Murphy heeft Maandag de ambassadeurs van de zestien landen met troepen in Korea bijeen geroepen om hun uit te leggen, waarom de Amerikaanse af gevaardigde te Panmoendjom heeft beslo ten. de besprekingen met de Noordelijke vertegenwoordigers op te schorten. In offi ciële kringen te Washington wordt ver klaard, dat Murphy de nadruk heeft ge legd op het feit, dat Dean de onderhande lingen heeft opgeschort en niet afgebroken. De ambassadeurs hebben nog geen besluit genomen over de vraag, wat de UNO thans moet doen om te komen tot een politieke conferentie over Korea. Het besluit van generaal Dean om de onderhandelingen met de Noord-Koreanen en de Chinezen te Panmoendjom af te bre ken, is genomen, nadat de Britse regering om advies was gevraagd, aldus werd Maandag in bevoegde kringen te Londen meegedeeld. In Londense kringen is men van oordeel, dat het hier gaat om een opschorting en niet om een definitief afbreken van de on derhandelingen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Tertullius Ik geloof omdat het onmogelijk is. Zevende verantwoording H. I. M. 25,—; Mevr. A. J. S. ƒ10,—; H. N. 150,—; N. N. 1,van de werkster ƒ2.M. K. ƒ10,—; J. B. ƒ1,Wees een Zegen ƒ1,V. D. en Carla ƒ15,M. W. ƒ3,—; N. N. ƒ1,—; L. M. ƒ5,—; N. N. ƒ1.—; EMK ƒ2.—; Aanv. Techn. Pers. Haarl. Dagbl. Opr. Haarl. Crt. ƒ10,—; Eef 2,50: A. D.—H. ƒ1,—; B. H. ƒ5,—; Dames D. ƒ2,50; T, S. 1,V. H. ƒ2,50; H. C. S. ƒ5.—; de V. ƒ7.50; P. M. Z. ƒ1,50; M. R. 2.50; J. L. ƒ10,—; C. D. ƒ2,50; H. J. ƒ10.—; v. W. ƒ2,—; Niet afgehaalde dubbeltjes Sinterklaasfeest 27.70: J. en J. ƒ2,50; R. v. d. S. ƒ10,—; A. E. ƒ2,50; Jhr. I. H. A. B. ƒ100,—: J. C. K. f 25,—; V. V. S. 25,—; E. C. v. S. M. 25,—; Mr. E. A. J. S C. ƒ25.—; D. H. H. 20,—; T. J. W. v. O. 10,—: T. K.—O. 10.—: W. A. M. H.—B. ƒ10,—; F. A. K—M. d. L. ƒ10,—: Dr. G. W. P. H. 10,—;. Mr. A. A. G. C. ƒ10.—; G. S. B. ƒ10,—: P. v. 't W. ƒ5,—; G. E.—T. f5,—; Dr. M. N.—V. ƒ5,—; F. O.—S. ƒ5.—; N. N. ƒ5,—; A. G. M. d. B. ƒ2,50; Mevr. V. f2.50; J. A. P. ƒ2.50; M. M. D. ƒ2,50: L. v. d. B.—v. W. ƒ2.—; C. d. V. v. L. 1,50; Ir. A. G. v. S. 10.—: M. E. L. d. V. 10.—; G. A. R. ƒ7,50. Dagtotaal ƒ691,20. In het geheel is thans bij ons blad bin nengekomen 4737,25. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Grote Houtstraat 93. Haarlem, Soen daplein 37, Haarlem en Kennemerlaan 186, I.Tmuiden of overgeschreven worden op post girorekening no. 273107 ten name van Haar lems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Cou rant onder vermelding „Voor de stille armen". PARIJS A.F.P.) Joseph Laniel, de 64-jarige Franse eerste-minister, zal can didaat zijn bij de Donderdag te houden Franse presidentsverkiezingen. Laniel, die sedert Juni premier is, is eigenaar van een textielfabriek in Normandië. Hij is, naar men zegt, het vermogendste lid van het Franse parlement. Hij staat bekend als een vooruitstrevend werkgever. Laniel werd in 1932 voor het eerst in het parlement gekozen. Tijdens de oorlog nam hij deel aan het verzet tegen de Duitse bezetters. Hij geniet bij alle partijen popu lariteit. Jacques Fourcade, voormalig voorzitter van de Assemblee der Franse Unie. die evenals Laniel gematigd conservatief is, had zichzelf reeds candidaat gesteld. Woensdag zal de gematigd conservatieve parlementsfractie vergaderen om een of ficiële candidaat te kiezen. Andere candi daten zijn op dit ogenblik Marcel Nagelen, socialist, en senator André Cornu, een niet-officiële radicaal. De Haarlemse arrondissements recht bank heeft vanmorgen de op 23 November van dit jaar aan de N.V. tot Exploitatie van de scheepswerf en machinefabriek Holland-Nautic te Haarlem verleende sur séance van betaling ambtshalve ingetrok ken en deze naamloze vennootschap in staat van faillissement verklaard. Tot curatoren zijn benoemd mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur te Haar lem, en ir. A. J. W. de Bruijne, raadge vend ingenieur te Haarlem. Beiden waren bewindvoerders tijdens de surséance van betaling. Tot rechter-commissaris is benoemd mr. N. Smits. Naar wij vernamen zou zo mogelijk van daag beslist worden of het bedrijf, voor zover er nog gewerkt wordt, al dan niet zal worden voortgezet. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Wind richting Wind kracht Temp. 7 uur Is Sc zS Helsinki onbewolkt OZO 4 -3 0 Oslo geheel bew. OZO 2 4 0,5 Stockholm geheel bew. ZZO 5 4 0,5 Kopenhagen zwaar bew. OZO 9 3 0 Londen mist windstil 8 3 Amsterdam regen ZZO 6 6 0,1 Brussel zwaar bew. Z 6 10 0 Parijs zwaar bew. ZZO 4 10 0,5 Bordeaux zwaar bew. windstil 9 0.3 Grenoble regen windstil 5 0,3 Nice regen windstil 11 7 Warschau licht bew. ZO 3 -4 0 Berlijn onbewolkt OZO 4 -2 0 Frankfort nevel NO 2 2 0 München mist OZO 2 -3 0 Ziirich nevel NNO 2 0 0 Genève nevel windstil 4 0 Locarno geheel bew. O 1 5 0 Wenen geheel bew. ZO 8 0 0 Innsbruck licht bew. W 4 -0 0 Rome zwaar bew. NNW 2 12 0 Neerslag laatste 24 uur. ^OOOOOOOOOOOOOCOOOOOOCOOOOCCkDCOOaXOOOOOOOOOOCCOOCOOOOOC PLAATSELIJK MIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met hier en daar enige lichte regen. Plaatselijk mist. Zwakke, later matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. 16 December Zon op 8.43 uur. onder 16 29 uur. Maan op 13.21 uur. onder 3.51 uur Hoog en laag water in IJmuiüen Dinsdag 15 December Hoog water: 10.33 en 23.11 uur. Laag water: 5.45 en 18.21 uur. Woensdag 16 December Hoog water: 11.46 en uur. Laag water: 7.06 en 19.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1