Suikercampagne morgen ten einde MULDER MONTIES O.'Mi.SJaiituntti Wegvervoer betaalt niet méér dan kosten van de weg PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws Fabrikanten, boeren en vervoerders tevreden De radio geeft Woensdag Politie dregt naar resten der besmette konijnen - ^och ió het zo DINSDAG 15 DECEMBER 1953 LAATSTE LOODJES IN HALFWEG Geen regen Goede kwaliteit ROSLEDEREN JASSEN 155.— Beschadigingen door machines Dierenkwelling Opmerkelijk Brits succes voor Nederlandse kunstenaars Geef echte wijn Geef import wijn Geef ALCIERA Russen te gast in Amsterdams stadhuis Veertien personen dak loos in Ammerstol Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Wijdewormer verlaagt belastingen Deel der gestolen bouten achterhaald MINISTER ALGERA: Bromfietsprobleem eist bredere rijwielpaden Kerkelijk Nieuws Smaak bij verkoudheid Moeizaam zwoegt het personeel van de Suikerfabriek „Holland" te Halfweg aan de laatste loodjes van de huidige bietencampagne, die morgen of Donderdag zal aflopen. Het is een zware campagne geweest, maar één met een ongekend goed verloop, tenge volge van het uitzonderlijk zachte en droge najaar. Bovendien heeft zich een buiten gewoon succesvol proces voltrokken, dat in de geschiedenis van de „Holland" als één van de belangrijkste omschakelingen geboekstaafd zal worden. Dit jaar voor het eerst is men er namelijk in geslaagd de gehele productie „wit" te maken! Dat wil zeggen, dat de Halfwegse Suikerfabriek van een ruw-verwerkende industrie een consumptiebedrijf is geworden. Moest men verleden jaar nog een aanzienlijk deel van de productie naar de Wester Raffinaderij in Amsterdam sturen om daar tot witte kristalsuiker te laten verwerken, dit jaar leverde men het product klaar voor gebruik door de consument af. „In dit succes heeft iedere werknemer in de fabriek zijn aandeel gehad", vertelde ons de vermoeide, maar tevreden directeur van de „Holland", de heer W. H. Ofeigssen. „Het mooie weer heeft de campagne zeer begunstigd, maar vroeg ook alles van de mensen, want men heeft alle zeilen bij moeten zetten om de enorme aanvoer én daarnaast ook de witsuikerproductie voor de volle 100 bevredigend te verwerken. En dat is niet „maar" gelukt, neen, dat is geweldig geslaagd!" Het blijkt, dat de hele campagne best verlopen is. De boeren hadden geen moeite met het rooien. Zij sloegen grote voorra den suikerbieten, die ze niet inééns naar de fabriek mochten brengen, omdat dit teveel van het goede zou zijn geweest, op hun bedrijfsterreinen op en de vrachtrij ders konden niet hard genoeg rijden om deze bietenmassa's weg te werken. Een extra voordeeltje voor de boeren was het kleine percentage „tarra", dat In de vorm van grond aan de bieten blieef hangen. In natte jaargetijden kan dit een aanzienlijk gewicht per vracht betekenen en dit kost de boer dan veel geld. Deze campagne bedroeg het gemiddelde tarra- percentage 12 tegen verleden jaar het dubbele! Bovendien is de oogst meegevallen. De algemene indruk is, dat de bietenoogst voor de landbouwers zeker niet ongunstig was. Interessant is de opmerking, die de heer Ofeigssen in dit verband en sprekend over de consequenties van de ramp voor de nationale suikerproductie, maakte: „De verwachting is gerechtvaardigd, dat de Ne derlandse oogst zéér zal zijn meegevallen!" Maar niet alleen de boer, ook de vracht rijder en de schipper hadden een goed jaar: ijs en weder dienden het vervoer. Dit jaar waren er géén gladde wegen of ijsgang in de vaarten! De buitenarbeiders van de fabriek heb- zo geen last van de zon, toch ook geen last van regen of wind gehad: een ongekend verschijnsel en in de annalen van de sui kerfabriek nog niet opgetekend. Grote storingen hebben de gang van za ken in de fabriek niet ontwricht. Het bleef bij een enkele keer machinepech zonder al te funeste gevolgen. De deze zomer aange brachte verbeteringen aan het machine park en het nieuwe botenhuis voldeden goed. Tegen de verwachtingen in herberg de dit botenhuis een schip van 550 ton, zo dat men in één lading 11.000 zakken suiker kon afvoeren. Ook dit kwam de witsuiker productie die hoofdzakelijk aan het nieuw ingevoerde systeem zijn welslagen te danken heeft ten goede. De bieten waren van een behoorlijke kwaliteit. Wel niet zo „vet" als verleden ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Radio Philharmonisch Orkest. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.30 's Levens Spiegel, hoorspel. 12.05 Omroep-orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Derde Adventsstonde. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Blokfluitensemble. 14.30 So listenconcert. 15.00 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Platen. 18.15 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigings leven. 18.30 R.V.U.: Beschouwingen over de vraag of onze beschaving haar ondergang tegemoet gaat. 19.00 Nieuws. 19.10 Boek bespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Violen en orgel. 20.00 Radio krant. 20.20 Voorbereidingsdienst Kerst actie. 21.20 Pianorecital. 21.55 Voordracht. 22.10 Strijkkwartet. 22.40 Platen. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Moeilijk lerende kinde ren. 11.30 Platen. 12.00 Dansmuziek 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instrumentaal kwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Hawaiïanmuziek. 13.45 De weg omhoog, causerie. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert. 17.15 Prome nade-orkest en solist. 17.50 Regeringsuitzen ding: Zuid -Afrika. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Het volle pond, causerie. 18.35 Orgel. 19.00 Voor de jeugd. 19.05 De Katho lieken en het socialisme, toespraak. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Aanbieding van de kerstboom van Oslo aan Rotterdam. 20.35 Omroep-orkest. 21.15 Het uniform van de generaal, hoorspel. 22.15 Cabaret. 22.45 Moderne waterverontreiniging, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socalistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Voordracht en muziek. BRUSSEL. 324 M. 11.45 PIa'en. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano en zang. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.40 Orkest-con cert. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Japanse volksmuziek. 20.00 Verzoek- programma. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. De Wereldgezond heidsorganisatie der Verenigde Naties. Vrij buiters Radiodagboek-. (Op 224 m.). jaar, doch ook geenszins „mager". Tot Za terdagmorgen was het gemiddelde suiker percentage 16.4% (verleden jaar 16.9%) en het gemiddelde gewicht bedroeg tot Za terdagmorgen 9.98 kg (dit was op 12 De cember 1952 9.90 kg!). Alles tezamen nemend kan als voorlo pige conclusie dienen, dat deze campagne, die nu zijn laatste dagen beleeft, boven verwachting geslaagd is en welhaast tot ieders tevredenheid verliep. De Haagse politie heeft een dierenhan delaar uit het Gooi bekeurd wegens het op nodeloos kwellende wijze vervoeren van dieren. De koopman had Zaterdagmorgen zijn vrachtauto op de Goudriaankade in Den Haag achtergelaten. Op de open laad bak stond een kist met drie kleine en één grote hond. Dit dier moest in de slechts 30 centimeter hoge kist op de buik rond kruipen. De politie heeft de dieren s avonds om halfzeven verlost en ze naar een asyl ge bracht. Zij liet een briefje op de auto achter, waarin stond dat de eigenaar zich moest melden op het politiebureau. Zon dagmorgen kwam de man opdagen. Hij verklaarde dat hij Zaterdagmorgen om negen uur de auto op de Goudriaankade had achtergelaten, nadat hij de honden te eten en te drinken had gegeven. Hij had, naar hij beweerde, geprobeerd de auto in een garage te stallen, maar dat was hem niet gelukt. De Nederlandse sopraan Dora van Doorn-Lindeman heeft tijdens een recent bezoek aan Engeland enige opmerkelijke successen geboekt. In de Royal Albert Hall trad zij voor een publiek van vijfduizend personen op als soliste met The Royal Choral Society en het London Symphony Orchestra onder leiding van Sir Malcolm Sargent. Uitgevoerd werd de Mis in C van de hedendaagse Britse componist Julius Harrison. Het publiek toonde zich enthou- Dit uitzonderlijk mooie en droge najaar siast en hetzelfde was het geval met de heeft de boeren in de gelegenheid gesteld een zeldzame ervaring op te doen. Men heeft namelijk reeds vele jaren ge- experimenteerd met de bietenrooimachines. De natte grond belemmerde echter jaar op jaar een goed overzicht van de prestaties der machines. Bovendien rooide men nim mer zulke grote hoeveelheden, dat van langdurige bietenopslag sprake was. Dit jaar heeft men de suikerbieten naar hartelust machinaal kunnen rooien en óók in zulke massa's, dat de voorraden lang durig moesten worden opgeslagen. Nu is gebleken, dat sommige machines de bieten tamelijk ernstig beschadigen en dat in deze „wonden" bij lange opslag in grote hopen een schadelijke schimmel optreedt, die het suikergehalte van de biet snel doet verminderen. Men was door het droge najaarsweer in staat, voor het eerst deze ontdekking te doen en ook in dat op zicht heeft deze campagne dus een inte ressant aspect gehad. pers. Zo schreef The Times bijvoorbeeld over het „stralend stemgeluid" van onze landgenote. Met haar echtgenoot, Max van Doorn, aan de vleugel heeft mevrouw Van Doorn- Lindeman bovendien, onder auspiciën van de Nederlandse ambassade, een goedbe zocht recital gegeven in de Royal British Artists Galleries te Londen. Zij zong wer ken van Purcell, Hindemith, Schumann en Max van Doorn. De bijval van pers en pu bliek was ook voor dit concert zeer groot; Dora van Doorn-Lindeman, die zich te onzent vooral naam verwierf door haar optreden in oratoria, roemde men speciaal als liederenzangeres. Een der grote dagbla den, de Daily Telegraph, schreef voorts over de „fijnzinnige aantrekkelijkheid" der liederen van Max van Doorn. Het succes was zo groot, dat men de beide kunstenaars heeft verzocht, in het volgende seizoen een dergelijk concert te geven in de Royal Fes tival Hall. ADVERTENTIE Hun schip was het 5000ste dat dit jaar de haven binnen liep De bemanning van het Russische s.s. ,.Parnu", dat Zaterdagmiddag als 5000ste sc-hip van dit jaar de haven van Amster dam binnenliep, is Maandag door burge meester d'Ailly in het stadhuis ontvangen. Kapitein Nicolai Saginaiko en zijn be manning werden in het Engels toegespro ken door de burgemeester, die namens het gemeentebestuur een wandbord van Delfts blauw, een Amsterdamse vlag, een kist sigaren emsigaretten aanbood. De voorzitter van de vereniging „De Am sterdamse Haven", de heer F. de Boer, voegde aan de geschenkenreeks een door Gerard van Vliet vervaardigd schilderij van de Schreierstoren, een oorkonde en voor elk lid van de bemanning een foto album van de Amsterdamse haven toe. De directeur van een Amsterdamse mid delbare school, die aanvankelijk het 5000ste schip had willen adopteren, maar daar wegens de taalmoëilijkheden van afzag, speldde kapitein Saginaiko het insigne van de school op de borst. De kapitein dankte in het Russisch. Zijn rede werd vertaald door de heer Samokisch van de Russische ambassade. Hij hoopte, dat er het volgend jaar meer Russische schepen naar Amsterdam zouden komen. „Want de ontwikkeling van de culturele en handelsbetrekkingen dient de verdere versterking van de vrede en de vriendschap tussen ons volk en de volken van andere staten, waaronder ook het Nederlandse," zei de kapitein. Na het officiële gedeelte volgde een kort gezellig samenzijn, waarbij wodka en Rus sische likeuren, die burgemeester d'Ailly in 1948 van zijn reis naar Moskou had mee gebracht, werden rondgediend. ADVERTENTIE VERKOUDEN... Brandspuit weigerde In Ammerstol zijn vier huizen afgebrand, waardoor vier gezinnen, totaal veertien personen, dakloos zijn geworden. De brand, die in een der huizen door nog onopgehelderde ooi-zaak was ontstaan, zou waarschijnlijk tot dit huis beperkt zijn ge bleven als de Ammerstolse brandspuit niet na een kwartier verdere dienst geweigerd had. Het vuur sloeg nu over naar de andere huizen, die eveneens in vlammen opgingen. Hulp van brandweren uit omliggende plaatsen kwam te laat. De bezittingen van de vier gezinnen gingen grotendeels ver loren. ADVERTENTIE Vooreen GOEDE vulpen De gemeenteraad van Wijdewormer heeft besloten tot belastingverlaging over te gaan. Deze belastingverlaging geldt de per sonele belasting de opcenten hiervoor worden met 50 verlaagd en de hoofd sommen van de grondbelasting voor ge bouwde eigendommen (huizen), waarvan de opcenten eveneens met 50 worden ver laagd en ongebouwde eigendommen (lan derijen), waarvan de opcenten met 40 ver laagd worden. De hondenbelasting wordt gehalveerd. Dit alles zal echter de gemeen telijke inkomsten met slechts 4500 gulden per jaar verminderen. Een van de redenen, die maakte, dat dit voor de inwoners van Wijdewormer gunstige besluit kon worden genomen, is, dat geen enkele straat van het 27 kilometer lange wegennet aan de ge meente toebehoort en dus geen onder houdskosten vergt. Men kan ze soms zien lopen over de Via Steembre te Rome, op weg van de kazerne naar het Quirinaal, de residentie van de president van Italië. Ze hebben altijd groot bekijks, omdat ze zo ongehoord lang zijn. Zij zijn de „Corazzieri"de lijfwacht van de president. Geen enkel lid van de lijf wacht is kleiner dan 1.83 meter. De politie te Den Helder heeft een man aangehouden, B. K. genaamd, die bekend heeft, alle zes met kankerserum ingespoten konijnen van de arts-röntgenoloog dr. C. J. van M. uit Den Helder te hebben ge stolen. Drie had hij er verkocht, twee wegge geven aan familieleden en een voor zich zelf gehouden. Van de verkochte dieren zijn er drie geheel of ten dele achterhaald. Twee anderen waren reeds opgegeten en een derde kon de politie in beslag nemen, toen het nog in de pan lag te braden. Vijf vellen zijn door de politie in beslag ge nomen. Naar het zesde vel en de in het water geworpen bouten en restanten wordt door de politie gedregd. B. K., die reeds eerder met de justitie in aanraking is geweest, zal voor de officier van Justitie te Alkmaar worden geleid. Na zesendertig jaar gemeentesecretaris van Dinteloord te zijn geweest, zal de heer J. P. Sprong deze functie per 1 Januari we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd neerleggen. Hij werd in 1913 gemeentesecretaris van Eethen, als Opvolger van zijn vader. In 1917 werd hij in Dintel oord benoemd. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer van de minister van Ver keer en Waterstaat over zijn begroting heeft deze medegedeeld, dat het onderzoek omtrent de vraag in welke mate de verschil lende vormen van vervoer en in het bij zonder het wegvervoer, bijdragen in de kosten van de weg, reeds ver gevorderd is. De minister meent op grond van de huidige stand van het onderzoek gerechtigd te zijn tot de mededeling, dat voor het jaar 1950 de totale lasten en de totale opbrengsten dezelfde orde van grootte vertonen en el kaar in evenwicht houden. Wanneer men bovendien bedenkt, dat de resultaten van het onderzoek uit een coördinatie-oogpunt speciaal van belang zijn ten aanzien van dat wegvervoer, dat in de concurrentiesfeer met de spoorwegen ligt, te weten het vervoer met autobussen en vrachtauto's en dat deze beide cate gorieën van zwaar verkeer uiteraard veel meer kosten aan aanleg en onderhoud van de wegen veroorzaken dan de lichtere voertuigen, als personenauto's dan lijkt reeds thans de uitspraak niet te gewaagd, dat, wanneer het onderzoek is beëindigd, daaruit zal volgen, dat het vervoer, dat in de copcurrentiesfeer met de spoorwegen ligt, niet meer de kosten van zijn weg be taalt. Wanneer op eenzelfde rijbaan verschil lende soorten voertuigen voorkomen, waar van de normale voortbewegingssnelheden onderling sterk uiteenlopen, heeft dit steeds een verhoging van de gevaren op de weg tengevolge. De gekozen oplossing, waarbij de bromfietsen van de rijwiel paden gebruik moeten maken, valt naar het oordeel van de minister uit een veilig heidsoogpunt te verkiezen boven het toe laten van bromfietsen op de banen voor het snelverkeer. In verscheidene gevallen zal de breedte van onze rijwielpaden, bij de aanleg waarvan niet op de combinatie bromfiets-rijwiel werd gerekend, mede gelet op de omvang van het verkeer, te gering zijn. Bij de aanleg van nieuwe rijwielpaden wordt zoveel mo gelijk met de eisen, die het nieuwe gebruik aan deze paden stelt, rekening gehouden. In sommige gevallen zal ook een bijzondere oplossing kunnen wor den gevonden, door bijvoorbeeld de bromfietsen op een aanwezige paral lelweg toe te laten of de hoofdrijbaan, zo de omvang van het motorisch ver keer daarop dit toelaat, voor brom fietsen open te stellen, waartoe het wegensverkeersreglement de moge lijkheid openlaat. Het is de minister niet bekend, dat bij autorijlessen meer ongevallen zouden plaats vinden dan bij normaal rijden. Toe zicht op deze lessen acht hij onder meer moeilijk, daar dit gepaard zou moeten gaan met een verbod van het rij-onder wijs door particulieren, bijvoorbeeld door een vader aan zijn zoon. De mogelijkheid hiervan moet zijns inziens gehandhaafd blijven. De minister overweegt na overleg met zijn ambtgenoot van Financiën bij de be groting voor 1955 een voorstel te doen, waarbij het bijdragen van het rijk in het kruisingsvrij maken van overwegen in groot verband wordt geregeld. De verbetering van de veiligheid van de onbewaakte overwegen heeft de volle aan- 40. „Je bent de hardnekkigste verzeke- rings-agent, die ik ooit ontmoet heb!", riep de huisknecht uit, „maar ik doorzie je methode! Toen je mij niet van het gevaar voor inbraak kon overtuigen, ging je zelf voor inbreker spelrvi Maar wal je ook probeert, ik neem GFEN verzekering tegen inbraak!!" ,,Maar heus, ik ben geen verze- kerings-agent!"riep Panda, „geloof me dan toch! Ik wilde de inbreker tegenhou- dief een leunstoel meegenHè? WAT?! den, voor wie ik u had gewaarschuwd, maar toen ik schreeuwde, wikkelde hij me in de gordijnen!" „Och kom", smaalde de huisknecht, „een inbreker hè? Tut, tut! En waar is die kerel dan nu?" „Weg natuur lijk", antwoordde Panda bitter, even als de leunstoel die hij gestolen heeft!" De huisknecht lachte schamper. „Is het heus?", zei hij rondkijkend, „heeft die zogenaamde Ik MIS een leunstoel! Waar is de stoel van mijnheer Kresus gebleven?!" „Daar gaat- ie!", riep Panda, uit het raam wijzend, gelooft u me NU?!" „De lievelingsstoel van mijnheer Kresus!", kreunde de huis knecht, toen hij rover Blobneus met dit dierbare meubel om de hoek zag verdwij nen. dacht van de minister. De gevaarlijkste onbewaakte overwegen zijn reeds met knipperlichten uitgerust. Het ligt in de be doeling in de eerstkomende jaren 10 a 12 onbewaakte overwegen per jaar van deze installaties te voorzien. Tevens bestaat het voornemen op een aantal overwegen auto matisch bediende halve 'overwegbomen toe te passen. Verder wordt in snel tempo voortgegaan met verbetering van het uit zicht bij onbewaakte overwegen. Het aantal openbare onbewaakte over wegen bedi-oeg op 30 November 1953 2264, waarvan 110 met automatische knipper lichtinstallaties en 9 met halve overweg bomen. Sedert 1 Januari 1950 werden 67 automatisch knipperlichtinstallaties en cle genoemde 9 overwegen met halve over wegbomen in dienst gesteld. Ned. Herv. kerk Beroepen te Lexmond en te Veenendaal (vac. J. Bakker), H. Harkema te Zeist. Aangenomen naar Naaldwijk S. G. J. Goverts te Katwijk a. d. Rijn. Bedankt voor Veen (N.Br.) P. P. J. Mon ster te Katwijk aan Zee. Geref. kerken Tweetal te Vlaardingen (vac. Th. H. v. Andel), A. C. Kersten te Opperdoes en Joh. Lever te Sybrandsburen. Bedankt voor Coevorden P. Riemersma te Drachten. Beroepen te Woubrugge B. J. Aalbers, cand. te Leersum. Evang. Lutherse kerk Examens. - Aan het Evang. Luth. semi narie is geslaagd voor het proponents exa men mej. L. J. Visser te Utrecht. Aan de heer J. Blase te Amsterdam-W. werd preekconsent verleend nadat hij zijn open baar voorstel gedaan had. Geref. gemeenten Bedankt voor Enkhuizen L. Kieboom te Waardenburg. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Smilde-Diever en te Ulrum A. C. Haitsma, cand. te 's-Gravenhage. Oud-Geref. gemeenten Beroepen te St. Philipsland E. du Mar- chie van Voorthuysen te Leersum. Ds. J. Steenhuizen overleden In de leeftijd van ruim 64 jaar is te Oost- hem overleden ds. J. Steenhuizen, predi kant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar. Hij werd in 1889 te Veenklooster geboren en ontving zijn onderwijzersopleiding aan de Groen van Prinster er-kweekschool te Doetinchem. In 1908 werd hij onderwijzer en was als zodanig werkzaam te Engwie- rum, Oosterbierum en Groningen, en ver volgens tal van jaren hoofd van de Chr. school te Amerongen. Hij deed in 1924 staatsexamen, studeerde aan de R.U. te Utrecht theologie en werd in 1927 candi- daat in Gelderland, om 4 Dec. van dat jaar door prof. dr. M. v. Rhijn te Made (N.-Br.) in zijn ambt te worden bevestigd. In 1930 vertrok ds. Steenhuizen naar Dinxperlo en in 1947 verbond hij zich aan de gemeente van Oosthem. Protest. De Europese uitvoerende raad van de Joodse wereldraad heeft Maandag protest aangetekend tegen „hernieuwde gerechtelijke vervolging" door de Hon. ga arse regering van leiders van de Joodse gemeenschap in Hongarije. Ds raad zegt, dat in tihams te Boedapest ge. voerde processen „de zogenaamde mis. daad van het voeren van Zionistisch» activiteit en het bewaren van contae! met Zionisten in het buitenland" ten laste wordt gelegd aan voormalige lei. ders van de Joodse kolonie in Boeda- pest en van de Zionistische beweging in Hongarije, die in 1949 ontbonden weid. Wagen. Bii het Hongaarse dorp Budaka- lasz is bii opgravingen een kleiinimodel van een wagen gevonden dat ongeveer 4000 jaar oud moet zijn. Uit deze ver- rassende vondst, gedaan door Sandor Soproni van. het Szentendre-rnuseum, blijkt, dat wagens, volgens het model voorzien van vier wielen zonder spa- ken, veel eerder in Europa bekend wa ren, dan men voorheen meende. In het Oosten en Voor-Azië was de wagen veel vroeger bekend. Het oudste tot dusver bekende wagenmodel, dat inder. tijd in Joegoslavië werd gevonden, is naar schatting van Soproni zeker dui zend jaar jonger dan het Hongaarse model. Noodzaak. President Eisenhower heeft Maandag te Washington verklaard, dat het nagenoeg onmogelijk is de nood- zaak te overdrijven, die er bestaat voor Amerikaanse steden om zich voor te bereiden op een mogelijke atoomaan- val. Eisenhower sprak op een vergade ring met gesloten deuren vaat burge meesters van ongeveer 175 steden over nationale verdedigingsproblemen. Hij zeide, dat de Amerikaanse stad van haar historische positie in het achter land verhuisd is naar de frontlinie. Weigering. Volgens het Russische pers bureau „Tass", hebben de Amerikaanse autoriteiten een visum geweigerd aan aartsbisschop Germogen van Krasno dar en Koeban, die een bezoek aan de V.S. wilde brengen in verband met de dood van de vertegenwoordiger van het Moskouse orthodoxe patriarchaat in de V.S., de metropoliet Makaray van de Aleoeten en Noord-Amerika, op 12 December. Tass noemde deze weigering „ongemotiveerd". Ontslag. De Amerikaanse procureur-gene- raai, Herbert Brownell, heeft in een radiotoespraak gezegd te geloven, dat alle federale ambtenaren met commu nistische neigingen ontslagen zijn. De communisten buiten het ambtenaren corps zullen stuk voor stuk wooxlen na gegaan. In 1954 komt een plan van pre sident Eisenhower tot bescherming van het ambtenarencorps gereed. Sinds Eisenhower president is geworden, al dus Brownell, zijn 1.456 van commu nistische gezindheid verdachte ambte naren ontslagen. Terug. De vice-president der V.S., Nixor., die na een reis van zes weken door het Verrè en Midden-Oosten in Washing ton is teruggekeerd, heeft Maandag president Eisenhower verslag uitge bracht. Bij zijn aankomst verklaarde Nixon: „Als de communisten het vre desplan op atoomgebied van president Eisenhower verwerpen, zullen zij bij de volkeren van Azië een geweldig prestigeverlies lijden". Beraad. Volgens het conservatieve Britse blad „Daily Express", beginnen van daag geheime besprekingen tussen de Brits-Perzische oliemaatschappij en vertegenwoordigers van de Amerikaan, se olie-industrie over de wijze, waarop de raffinaderij van Abadan weer op gang kan worden gebracht en de Per zische olie op de markt kan komen, wanneer er met de Perzen een over eenkomst wordt gesloten. Critiek. De Tsjechoslowaakse eerste vice- premier en minister van Cultuur, Kopecky, heeft Tsjechische culturele werkers verweten, dat zij blijkbaar van mening zijn, dat de invoering van het socialisme betekent, dat de mensen heb ben opgehouden menselijke schepselen te zijn, met menselijke interessen, ver langens en andere passies en dus niets anders dan mechanismen zijn gewor den. Zij menen, dat saaiheid, zelfont kenning, soberheid en armoede de ken tekenen van het socialisme zijn er dat genoegen en ontspanning behoren tot de overblijfselen van het bourgeois- verleden en tot het Westen, aldus Kopecky. HET is wellicht wat ruw zo vroeg in het seizoen te gaan spreken over ons aller kwaal in de wintermaanden: de verkoud heid. Wanneer u tot nu toe van deze last verschoond bent gebleven, willen wij u haar niet aanpraten, maar u uitsluitend in herinnering brengen dat in tijden van een stevige verkoudheid de meest uitge lezen kostjes die vriendelijke huisgenoten zorgzaam hadden bereid, in een smakeloze massa bleken te zijn veranderd. Dat is voor niemand iets nieuws; we weten allen wel, dat de reuk ten nauwste met de smaak moet samenwerken, wil er van werkelijke proeven sprake zijn. Koffie en thee, waaruit de geuren zijn verdwe nen we hebben er onlangs terloops op gewezen smaken eigenlijk naar niets. Met de tong, aan welk orgaan we in het algemeen onze smaak toevertrouwen, kun nen we eigenlijk maar vijf verschillende prikkels waarnemen, en wel: bitter, zoet, zout, loog en zuur. Dat klinkt wel een beetje ongeloofwaardig, vooral wanneer we ons herinneren welk een keur van smaak-varianten we tot op heden met wel behagen hebben waargenomen. Prof. Richard Hesse heeft overtuigende proeven op dit punt kunnen nemen met twee pa tiënten die door een val op het hoofd de reuk totaal verloren waren; zij bleken geen verschil te proeven tussen gekookte appels en uien, vwar port en bourgogne wisten zij terdege uit elkaar te houden want de eer ste smaakte naar suikerwater en de laatste naar verdunde azijn! De vijf enkelvoudige smaken, bitter, zout, zuur, loog en zoet, proeven we niet met de hele tong, maar slechts met be paalde gedeelten, waar de smaakpapillen het dichtst opéén zitten. De punt van uw tong is speciaal gevoelig voor de zoete smaak, de daarachter gelegen zóne voor zout, de tongranden reageren het sterkst op zuur, en achter op de tong wordt de bittere smaak waargenomen. Uiteraard be staat er geen scherpe grens en zijn er in dividuële verschillen. Het bo venstaande geldt in zijn al gemeenheid alleen voor vol wassenen, want kinderen tot 12 jaar vormen een belang rijke uitzondering omdat hun hele tong blijkt te reage- ren. Maar dat niet alléén, ook de binnenkant van kinder wangen blijkt smaakgevoelig te zijn. Bij uzelf kunt u uitzonderingen daargela ten constateren dat een stukje citroen of een suikerklontje op het midden van uw tong geen smaak geeft en dat de tongpunt het bittere van Frans Josephs Bitterwater niet proeft. Zodra deze smaken echter naar de verschillende daarvoor gevoelige zónes afvloeien hetgeen bij eten en drinken altijd het geval is proeft u ze direct. Hebben we zojuist gezien, dat voor een juiste functionnering van de smaak een nauwe samenwerking met de reuk nood zakelijk is, ook voor verschillende andere functies en verrichtingen blijkt een der gelijke samenwerking vereist, zonder dat we ons daarvan rekenschap geven. Daarover morgen. (Nadruk verbodenH. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2