Snertdag in Heemstede begonnnen Nederlandse Handelmaatschappij betrekt een nieuw gebouw Verantwoordelijkheid ten opzichte van stille armen Kort en bondig Het beste Interieur Hoofdstad nog steeds niet gereed met voorstellen w aars wens TAXI? Bel 13000 Geef 's wat anders - Geef 'it fles wijn Nachtsafe, een primeur voor Haarlem Een bril? FE DERMANN? NATUURLIJK* Dr. A. J. Rasker: Velsense inspecteur buiten vervolging Vogelenzang Amsterdamse Beurs DINSDAG 15 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Beroepsvoorlichting Ghr. Uloscholen Haarlems Dagblad Verplaatsing bushalten ten Noorden Station Kerstmarkt in Haarlem C. Wagenmaker 45 jaar bij het B.L.O. Het carillon speelt Reis naar de Hoggar De vervanging van de tram Amsterdam-Zandvoort naar Frans Heerkens Thijssen Burgerlijke Stand van Haarlem tA/dz (A/Cfkv sc/ve*tk£ Sche+ifct Van Grote Markt naar Spaarne Concert voor Haarlemse Bestuurdersbond Amusementsavond voor invaliden Hoge Raad verwerpt cassatie Frans Heerkens Thijssen Houtplein 13 - Haarlem Arbeidswet 1919 gaat ook voor landbouw gelden Nooit gedacht Dank zij de spon tane medewerking van het gemeentebe stuur en de ingezete nen van Heemstede, zal het Adoptiecomité Heemstede-Putters- hoek zijn werkzaam heden in het open baar nog deze week kunnen beëindigen. Vandaag was de snertdag de laatste grote actie, welke hedenmorgen op het Raadhuisplein door de burgemeester met een toespraak werd ingeleid. De vrolijke militaire klanken van de drumband „Ypen- burg" van de Kou- denhornkazerne te Haarlem, hadden daarvoor reeds de al gemene aandacht op deze unieke onderne ming gevestigd, waar op onmiddellijk met de verkoop in de ver scheidene wijken van Heemstede een aan vang werd gemaakt. Ditmaal met mede werking van de leden der diverse Haarlem se Studentenvereni gingen, die enthou siast en in grote ge tale aan de oproep van de burgemeester gevolg hebben gege ven. Tegen half een werden de werkzaamheden even onder broken, om door een vriendelijke invitatie van de directie van het verversingshuis „Groenendaal" daartoe in staat gesteld, ook de mederwerkers de gelegenheid te bieden zich van de voortreffelijke kwali teiten der door hun verkochte snert te overtuigen. Het liet zich hedenmorgen reeds aanzien, dat de bestelde vijfduizend liter soep ook deze" keer weer geheel ver kocht kunnen worden. Kindermiddag in Minerva Met de kindervoorstelling, welke Zater dagmiddag 19 December in het Minerva- theater gegeven wordt, kunnen de acties ten bate van het geadopteerde Puttershoek dan definitief worden afgesloten. De jeugd wacht hier een poppenkastopvoering door mevrouw Vros, die voor dit doel reeds eer der van haar talenten op dit gebied heeft blijk gegeven. Het programma vermeldt een kerstsprookje: „De avonturen van Hans in kabouterland". Voorts wordt medewerking verleend door een aantal leerlingen van het Haarlems Muziek Insti tuut. Ten slotte kunnen de kinderen deel nemen aan een originele ballonnenwed strijd, waarbij zij in groepjes het podium moeten betreden, om onder bepaalde voor- In de aula vain de Dreefschool is Dins dagmiddag voorlichting gegeven* voor meisjes, die eindexamen ULO doen in 1954, in vier sociale beroepen. Zuster A. Reyndorp (Diaconessenihuis) vertelde over verpleegstersopleiding en beroep, zuster B. J. van der Meulen (Florakliniek) over de kraamverzorgster, mejuffrouw A. Seel (di rectrice Marijkehuis van Kinöerzorg) be handelde zowel de opleiding kinderverzor ging nodig voor een assistente in kinder tehuizen als de opleiding kinderbescher ming A en B. wenselijk voor de hoofdlei ding. Tegen Pasen wordt opnieuw een middag gehouden voor deze erndexaminandi in drie onderwijsberoepen: Kleuteronderwijs, Lager- en Nijverheidsonderwijs. De voorlichting is voorbereid door de Christen Jonge Vrouwen Federatie, Dom plein 25 Utrecht. Het is een goede, hartelijke gewoonte uw vrienden en relaties een gelukkig nieuw jaar te wensen. En u kunt dit niet eenvoudiger en tegelijkertijd vollediger doen dan door een in OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De prijs bedraagt slechts 20 cent per m.m., minimum 12 m.m., maximum 60 m.m. In deze Nieuwjaarswensen wordt slechts de gewone courantletter ge bruikt met een enkele vette regel. Bij groter formaat en groter letter wordt de gewone losse-m.m.-prijs berekend, of de plaatsing op het bestaande contract in mindering gebracht. Zendt ons tijdig uw opdracht voor publicatie in ons nummer van Donder dag 31 December (of Zaterdag 2 Januari) GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN 37 Met ingang vaoi Donderdag 15 December worden de bushalten van de lijnen 1, 2, 5 en 7 (richting centrum) op het Kennemer- plein bij de Kennemerbrug en in de Ken- nemerstraat opgeheven. Er komt een nieuwe halte op het Ken- nemerplein achter het station bij de par keerplaats voor reservebussen. De bomen ter plaatse zijn gerooid en er is een par keerhaven aangelegd. Niet alleen de bussen van de lijnen 1, 2, 5 en 7 zullen daar stoppen, maar ook die van de lijnen 3 en 4 in de richtingen Heemslede-Lanckhorstlaan en Overveen- Rollandslaan. Aan de halte bij het benzine station op het Kennemerplein bij de Noordelijke station stoegang stoppen van Donderdag af dus alleen de bussen van de lijnen 1, 5 en 7 richting Haarlem-Noord en Spaarndam. De halte in de Kennemerstraat is om redenen van verkeerstechnische aard ver plaatst naar halverwege de Frans Hals etraat, waarde een ballon op te blazen. Hiervoor zijn een aantal aantrekkelijke prijzen be schikbaar gesteld, terwijl zij ten over vloede de ballon nog mee naar huis mogen nemen. In verband met het Kerstfeest wordt er naast de gebruikelijke weekmarkt op Maandag, Donderdag en Zaterdag op de Botermarkt dagelijks een Kerstmarkt ge houden. De markt geldt voornamelijk de verkoop van Kerstbomen, Kerstartikelen, Kerststukjes, fruit, wild, en andere con sumptieartikelen. Deze week is de markt geopend tot zes uur 's avonds, de vol gende week tot negen uur 's avonds. ADVERTENTIE De heer C. Wagenmaker, die sings 1926 ver bonden is aan het buitengewoon lager onder wijs te Haarlem, is hedenmorgen in de Bui- tenrustschool gehuldigd naar aanleiding van het feit, dat hij vanddag 45 jaar geleden, dus op 15 December 1908, werd benoemd aan het instituut voor Individueel Onderwijs in Den Haag, waar hij twee en een half jaar heeft gewerkt. Toen hij zijn hoofdakte had be haald volgde zijn benoeming bij het B. L. O- in Utrecht. Daar bleef hij tot 1926, waarna hij naar Haarlem trok. Hedenmorgen is de jubilaris, die eind Fe bruari 1954 met pensioen gaat, hartelijk toe gesproken door het waarnemend hoofd van de Buitenrustschool de heer M. A. Duisterhof. Het programma voor de bespeling van de klokken in de Bavotoren door de stads- beiaardier A. Peters op Vrijdag 18 Decem ber van half twaalf tot half een vermeldt de volgende werkjes: Improvisatie, Een kleine fantasie en fuga (H. Harty), Sona tine II (Haydn), Thema met variaties (W. Créman), Drie Gavotten (Gluck, Leclair, Bach), Trösterin Musik (Bruckner), Du bist die Ruh en Standchen (Schubert), drie herdersliedjes: Non, je ne crois pas, Non, je n'irai plus au bois, Bergère légère, Drie Walsen (Brahms), en Oud-Neder landse Liederen. Mevrouw mr. L. van EversdijkSmulders hield Maandagavond voor de plaatselijke af delingen van de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen en de Nederl. Bond van Vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep een causerie over haar derde reis naar de Sahara. Zij illustreerde de lezing met lantaarnplaat jes die gemaakt waren naar door haar ver vaardigde tekeningen welke de meest uiteen lopende typen van woestijnbewoners weer gaven. Ditmaal is mevrouw Van Eversdijk doorgedrongen tot in het land van de Toea- regs. in de Hoggar, waar het matriarchaat nog heerst. In deze streek regeren de vrou wen en alles is omgekeerd vergeleken bij de overige Moslems. De mannen lopen zv/aar gesluierd rond en de vrouwen geven o.a. onderricht in de Koran, wat wel een grote exceptie is. Het enige dat aan de mannen wordt overgelaten is de zorg voor de kamelen en alles wat daarmee samenhangt. Vergeleken bij de andere Moslemnederzet tingen steekt deze stam zeer gunstig af. Voor namelijk de vrouwen hebben in de andere stammen een verschrikkelijk leven; zij wor den van 10, 12 jaar af opgesloten in de harem en komen eerst op hoge leeftijd hier weer uit. De Toearegs worden grotendeels door de Franse regering onderhouden. Daar zij zich te adellijk voelen om te werken behoren zij tot een arm volk. Toch moet men zich daar wel plezierig voelen, want een bekend gezegde luidt: Wil je voor een dag gelukkig zijn, neem een fles wijn; wil je een maand gelukkig zijn dan moet je trouwen, maar wil je je gehele leven gelukkig zijn, ga dan in de woestijn wonen In de Memorie van Antwoord van de Minister van Verkeer en Waterstaat op de bij het afdelingsonderzoek in de Tweede Kamer gestelde vragen wordt ook de voor genomen vervanging van de tramverbin ding Zandvoort-Haarlem-Amsterdam door een busdienst behandeld. „Wanneer de N.Z.H. een verzoek zou in dienen de dienst op dat traject te mogen staken, zal daaromtrent in de eerste plaats overleg met Gedeputeerde Staten van Noordholland moeten worden gepleegd", zo schrijft de bewindsman. Naar aanleiding van deze passage heb ben wij informaties ingewonnen waarom dit verzoek nog steeds niet is ingediend. Daarbij is ons gebleken, dat B. en W. van Amsterdam, die immers het initiatief tot de opzegging der concessie voor het tra ject Krommert-Spuistraat hebben geno- wen, nog steeds niet gereed zijn met hun voorstellen aan de gemeenteraad, hoewel reeds medio Februari met de N.Z.H. in principe overeenstemming werd bereikt en beide partners enkele maanden gele den ook op détailpunten tot een accoord gekomen schijnen te zijn. Weliswaar hebben B. en W. van Am sterdam bij de schriftelijke voorbereiding va-n.de begrotingsbehandeling meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt het eindpunt, c.q. beginpunt, der N.Z.H.-bussen op het terrein der voormalige markthallen aan de Marnixstraat te vestigen. Voorts werd een crediet gevraagd voor de uitbreiding van het bussenpark voor de overneming van de locaaldienst Slóter- dijk-Spuistraat, waarvan de N.Z.H. in 1954 de exploitatie zal staken. Zolang men in Amsterdam niet met con crete voorstellen komt, welke dan ook nog door de raad aanvaai-d zullen moeten wor den, kan de directie van de N.Z.H. geen verzoek bij de minister indienen, terwijl zij evenmin een begin kan maken met de omvangrijke voorbereidingen voor de ver vanging van de trams door bussen. Daar het waarschijnlijk is, dat Amster- ADVERTENTIE Voor restauratie van schilderijen HOUTPLEIN 13 - HAARLEM - TEL. 10386 Gerenommeerd vertrouwcnsadres (Uitknippen) HAARLEM, 14 December 1953 ONDERTROUWD: 14 Dec., H. Chr. Bosker en A. H. Bosman. GEHUWD: 14 Dec., W. J. Mieden en H. Neuteboom. BEVALLEN van een zoon: 11 Dec., H. ,G. Beutevan den Hooff; J. H. de Wringer van Haalem; 12 Dec., J. A. de Langen—Dop- penberg; M. Bakkerter Reehorst; L. J. van den HeuvelKarei; J. L. A. M. van Haze- broekKönig; 13 Dec., H. M. van Vaneveld Gieliam; 14 Dec., T. GodthelpSalverda; G. A. BeekhuijsKroonstuiver, 2 z. BEVALLEN van een dochter: 11 Dec., W. Luikinga—van Pettecom; M. M. L. de Ruiter Erdtsieck; 12 Dec., F. M. PelDingenouts; J. A. van der HoevenHulsmann; A. J. Blok—Röder; 13 Dec., J. A. WillemseHes- selink; A. A. SiegmundLigtvoet; J. Ottens van Heerden. OVERLEDEN: 11 Dec., M. L. Deenik, 44 j., Hazepaterslaan; 12 Dec., C. A. van Gein, 45 j., Kamperlaan; Ghr. L. W. R. Emmeriks, 73 j., Pijlslaan; P. J. A. D. Dirkmaat, 73 j., Nestorstraat; G. van der WaterenPopken, 60 j., Veenbergplein; J. A. Roosemalen, 67 j,. Archipelstraat. dam wèl zal vasthouden aan de reeds ge noemde datum van 1 Maart 1956 voor het eindigen van de concessie, wordt d>e si tuatie voor de directie der vervoermaat schappij, zoals men wel kan begrijpen, niet gemakkelijker. Treinhalte in Sloterdijk De ministeriële Memorie van Antwoord bevat de volgende passage over de in de toekomst te stichten halte in Sloterdijk: „Voordat tot het bouwen van een sta tion Amsterdam-West kan worden overge gaan, moeten vele technische voorzie ningen worden getroffen. In het bijzonder moet de capaciteit van het baanvak Am- sterdam-Haarlem, en die van het empla cement en van het station te Haarlem worden vergroot. De daartoe strekkende werkzaamheden zijn thans gedeeltelijk in uitvoering en gedeeltelijk gereed. ADVERTENTIE U wordt uitgenodigd bij vrien den te komen eten en wilt zelf iets tot de gezelligheid bijdragen. Geef Uw gastvrouw of gastheer dan eens een fles BORDEAUX. Uw wijnleverancier heeft een grote keuze, in verschillende prijsklassen. Uw geschenk be hoeft niet duur te zijn, want BORDEAUX biedt ook een hele reeks van goede, niet kostbare wijnen. j Aan het oude Spaarne is een gevel ver rezen, die door zijn schone eenvoud geens zins zijn pittoreske omgeving stoort: de gevel van het nieuwe gebouw van het Haarlemse agentschap van de Nederlandse Handelmaatschappij, dat in 1938 zijn werk zaamheden begon door overneming van de Spaarnebank N.V.. Woensdag voor het laatst zal het perso neel van dit agentschap zijn schreden rich ten naar het oude gebouw, hoek Grote Markt-Grote Houtstraat. Van Donderdag af wordt er gewerkt in perceel Spaarne 56, doordat het bedrijf thans gecombineerd is met dat van de voormalige effecten-com- missionnairsfirma Guépin Van der Vlugt, welker oprichting dateert uit het jaar 1804. Omdat de bovenverdieping van dit pand was ingericht als woonhuis en dus ten enemale ongeschikt voor bankzaken, heeft de heer Kools van de afdeling Bouwzaken van de Nederlandse Handelmaatschappij de leiding op zich genomen van de in be gin Januari van dit jaar begonnen ver bouwing, zoals die was uitgestippeld door de architecten Van Straten uit Arnhem en Paans uit Amsterdam. Thans is deze ver bouwing vrijwel gereed, en al werkt men nog aan een gedeelte van de eikenhouten trap en al zijn de bovenverdiepingen nog niet geheel en al ingericht, een feit is het, dat het oude woonhuis is herschapen in een geheel naar de eisen des tijds ingericht kantoorgebouw van drie verdiepingen. De benedenverdieping is uitsluitend be- ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen Voor de leden van de Bestuurders Bond Haarlem van het N.V.V. zal het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder leiding van de dirigent Toon Verhey een concert geven in het Gemeentelijk Concertgebouw op Woensdag 27 Januari 1954. Op het pro gramma staan de volgende werken: 1. Se renade in D gr. terts K.V. 239, de „Sere- nato Notturna" voor strijkorkest en pauken van W. A. Mozart: 2. Pianoconcert in A- dur K.V. 488 van W. A. Mozart, soliste is Cecile de Grijs; 3. „Oxford" Symphonie van Joseph Haydn. De programma-inleiding geschiedt door de Amsterdamse muziek-criticus en compo nist Wouter Paap. „Er zijn er zoveelIk heb eens een lijstje opgesteld van mensen, die nooit bij de diaconie aanklopten, maar waarvan ik wist, dat ze armoede hadden. Dat lijstje werd zo groot, dat de diakenen maar de helft ervan konden helpen, omdat zii niet meer geld hadden". Dit zei dr. A. J. Rasker, Nederlands Hervormd predikant te Haar lem, in een gesprek over de betekenis van de jaarlijkse inzameling ten bate van de stille armen. Hij uitte zijn respect voor de zeer goede sociale verzorging in ons land, Dr. A. J. Rasker „maar de ervaring leert dat ook de beste sociale verzorging lekken heeft". Hij noem de voorbeelden uit zijn praktijk: een gezin van een man bij de D.U.W., waarin een baby wordt verwacht of waarvan de vrouw moet rusten en versterkende mid delen nodig heeft. „De weg naar sociale zaken willen deze mensen vaak niet gaan en ze beredderen zich zelf. Je kunt vaak een groot respect voor hen hebben, maar wie ként ze? Je moet ze als pastor of als sociaal werker ontdekken". Nog een voor beeld: een man met een gezin, die een werk moet aanpakken dat doorgaans door vrouwen verricht wordt en waarvoor hij ook niet meer vei'dient dan vrouwen. Hij moet een week van 70 uren maken om een bedrag van vijftig gulden te verdienen. Er zijn mensen die door een crisis een korte periode in grote moeilijkheden zijn, maar er zijn er oök veel voor wie de moeilijk heden blijvend zijn: ouderen of grote ge zinnen met kleine inkomsten. „Laten we oppassen om niet sentimen teel te worden tegen Kersttijd en laten wij ook niet denken dat het speciaal een tijd is om elkaar cadeautjes te geven. Voorzo ver er nog een restje van Christelijk besef bij ons is kennen wij de diepe zin van het Kerstgebeuren: God buigt zich tot ons neer en dan ontdekken wij elkaar. De Christe lijke liefde wordt vaak verkeerd begrepen en als sentimentaliteit opgevat. Men kan haar echter het best omschrijven als ver antwoordelijkheid. Hier zit het woord „antwoord" in. Uit het bestaan van een ander komt een vraag tot mij en daar moet ik een antwoord op geven. Zo iemand vraagt niet, maar zijn bestaan stelt mij voor een vraag. En het antwoord daarop moet een daad zijn. De mensen moeten overigens niet denken dat zij met een gift klaar zijn, want je kunt deze ver antwoordelijkheid niet met geld afkopen. Een gift kan een uiting zijn van het feit, dat je weet wat verantwoordelijkheid is. Het gaat niet in de eerste plaats om de gift, maar om de mens te ontmoeten. Ik zou hierbij graag ook de aandacht vestigen op een groep, die hier eigenlijk buiten valt, maar die ik in mijn praktijk zo vaak ook als stille armen leer kennen, ofschoon ze vaak wel geld hebben. Dat zijn de een zamen, die ook niet vragen maar die met een vriendelijkheid van een medemens al zo gebaat zijn, de ongehuwde vrouwen en mannen, die hun gehele leven op een ka mertje zitten, de eenzame oudjes die uit gerangeerd zijn uit de samenleving. Daar heb je ook een soort stille armoede, waar je het hele jaar wat aan kunt doen", aldus dr. Rasker, die, terugkerend tot het onder werp van de inzameling, nog eens duidelijk accentueerde: „Vroeger waren alle armen op liefdadigheid aangewezen en we kunnen reuze dankbaar zijn dat de maatschappij de zorg voor hen op zich heeft genomen. Maar we moeten niet denken dat liefda digheid nu niet meer nodig is, want er is nog steeds een grote categorie die net bui ten de schema's van de sociale zorg valt". Heemsteeds Fanfarecorps „Excelsior" zal op Zaterdag 19 December onder leiding van de waarnemend dirigent L. ter Braaks in het Sportpark-restaurant in Heemstede een feestavond verzorgen ten bate van de stille armen. Verder wordt medewerking verleend door de toneelvereniging Nut en Genoegen. Er is bal na met muziek door „The Rythm Mixers". stemd voor de afdeling effecten en de kas. Men treft er ook een viertal spreekkamers aan, wgar cliënten eens rustig over hun zaken kunnen spreken. Op de eerste ver dieping, waar de bankzaken worden behar tigd, is tevens de secretarie gevestigd. De machinale boekhouding van de zes rayon kantoren, Haarlem, Haarlem-Noord, Heem stede, Overveen, IJmuiden en Beverwijk, bevindt zich op de tweede verdieping, evenals de expeditie en een kleine cantine voor die leden van het ongeveer 65 man tellend personeel, die tussen de middag willen overblijven. Ook de bedrijfstele fooncentrale, met ongeveer dertig aange sloten toestellen, zal op deze verdieping een plaatsje vinden. In de kelderverdieping bevinéft zich de circa zeventien meter diepe kluis. De kost bare inhoud van de vele loketten wordt afdoende beveiligd door een Lipsdeur van maar liefst vijf ton, die de toegang tot de kluis hermetisch afsluit, zodat deze voor waterschade gevrijwaard is. Mochten trouwens enkele „zware jongens" via het plafond willen opereren, dan zullen zij niet ver zakken, want zij zullen onher roepelijk stuiten op een laag tramrails, die met de betonlaag er rond omheen wel de stevigste soort gewapend beton vormt, die men zich denken kan. Eveneens onder in het gebouw bevindt zich de automatische verwarmingsapparatuur, die ieder morgen uit eigen beweging in werking treedt, zodat de concierge niet voor dag en dauw zijn huis, dat tegen de bank is aangebouwd, behoeft te verlaten. En dan nog iets over de „nachtsafe", een primeur voor Haarlem. Cliënten, die op bepaalde ogenblikken grote geldsommen in handen krijgen bijvoorbeeld winke liers op Zaterdag en die het niet aan durven, een dergelijk bedrag één nacht onder hun hoofdkussen te bewaren, kun nen de beschikking krijgen over een sleu tel, waarmee zij een deurtje aan de buiten muur van het bankgebouw kunnen openen. Zij kunnen dan hun geld deponeren in een hun door de bank verstrekte cassette, die zij door het overhalen van een handle kun nen dirigeren naar een kleine brandkast, die zich diep beneden dit deurtje bevindt, waarna zij weer gerust naar huis kunnen gaan. Hun geld wordt de volgende dag door het personeel keurig opgeborgen. De heer F. E. Hendriks, agent van de N.H.M., die speciaal de bankzaken behar tigt en de heer R. Fonteine, vroeger lid van de firma Guépin Van der Vlugt, nu agent in dienst van de N.H.M. en in praktijk de effectenspecialist, kunnen dik tevreden zijn over hun nieuwe gebouw, dat met zijn lift, zijn moderne inrichting en zijn heldere verlichting een aanwinst voor Haarlem is. Gisteravond is in het gebouw van de H.J.M.V. aan de Lange Margarethastraat in Haarlem een aantal invaliden bijeenge komen om er een amusementsavond bij te wonen, die werd verzorgd door een gedeel te van het Residentie-cabaret uit Den Haag. Voordat dit gezelschap de aanwezi gen vergastte op een aardig programma nam een hoofdbestuurslid van de Neder landse Invaliden Bond, de heer H. Linthuis, de gelegenheid te baat een enkel woord te spreken. De heer Linthuis wees op de over het algemeen vrij moeilijke positie van inva liden en bracht daarbij onder de aandacht, dat het streven van de Bond is, een inva lide te bewaren voor bedelarij door hem, indien de aard van zijn invaliditeit het toelaat, in de gelegenheid te stellen te ver dienen. Aan het systeem, dat de Bond volgt, om de invalide een plaats in de maatschappij te doen hebben is de om scholing verbonden. Op de omscholings inrichtingen, die daartoe zijn ingesteld en waarvan ons land er reeds negen bezit, wordt de invalide, die niet meer in staat is het werk, waarvoor hij in zijn jonge jaren een opleiding genoot, vertrouwd ge maakt met een ambacht, dat hij wel kan beoefenen. Het doel van deze avond, al dus de spreker, is de invalide nog even onder het oog te brengen dat er wordt ge werkt voor zijn welzijn. Het amusementsgezelschap bracht met succes een programma, dat bestond uit zang en muziek. Het duo Henk en Lou verzorgde de con férence afgewisseld .met een liedje, de tenor Jean Alberti gaf enkele aria's ten beste en de heer Kees van Dalen demon streerde zijn kunnen op accordeon en xylophoon. Naar wij vernemen heeft de Hoge Raad der Nederlanden de cassatie, ingediend door de Procureur Generaal van het Am sterdamse Gerechtshof inzake de kwestie tegen de Velsense politie-inspecteur A. K., verworpen. Hiermee is een belangrijk facet van de zogenaamde Velser Affaire voor de hoogste Nederlandse rechter behandeld en uit de wereld geholpen. De raadkamer van de Haarlemse rechtbank stelde indertijd de inspecteur voorzover hij zich bevoegd ver klaarde over het hem ten laste gelegde te oordelen, buiten vervolging en daarvan ging de Officier van Justitie in beroep bij het Hof te Amsterdam. Dit Hof kwam eveneens tot de conclusie, dat de inspecteur buiten vervolging gesteld diende te wor den, voorzover het de zaken betrof, die aan het oordeel van het Hof onderworpen kon den worden. Van deze beslissing ging de Procureur Generaal op zijn beurt in cassa tie bij de Hoge Raad, die dus de cassatie middelen verwierp. BINNENLAND Post voor militairen van het aanvul- lingsdétachement bestemd voor het Neder landse U.N.O.-détachement, die op 12 De cember naar Korea zijn vertrokken, moet op 15, 17 en 21 December in Nederland ter post worden bezorgd. In het groot auditorium van de Leidse Academie is herdacht, dat een halve eeuw geleden de uitvinding van de snaargalvano meter door prof. dr. Willem Einthoven, Leids hoogleraar in de physiologie, werd ge publiceerd. Deze snaargalvanometer is het instrument geworden, waardoor de electre- cardiografie zich ontwikkelde en waarop de moderne hartdiagnostiek is gebaseerd. Voor zijn uitvinding heeft prof. Einthoven in 1924 de Nobelprijs voor geneeskunde en physio logie ontvangen. De herdenking werd bijge woond door de Zweedse gezant in ons land. HAARLEM EN OMSTR. De Haarlemse wethouder van Onder wijs, Kunstzaken en Lichamelijke Opvoeding, de heer D. J. A. Geluk, zal niet aanstaande Woensdag, maar Vrijdagmorgen van half- twaalf tot een uur spreekuur houden. Op Woensdag 16 December zal drs. G. G. M. Tjaden voor het Haerlems Studenten Gildt en de Vrouwelijke Studenten Vereni ging Haarlem een lezing houden over het onderwerp „Parapsychologie en Weten schap". De Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Haarlem houdt op Vrijdag 18 De cember om acht uur 's avonds in de Bagijn- hofkapel een Kerstwijding met zang en declamatie. Voor Buurtbelang Aerdenhout-Bent- veld zal op Donderdagavond 17 December om acht uur de wereldreiziger H. W. E. Croockewit in „Boekenroode" een lezing houden getiteld „De Nederlandse Antillen". Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagden voor het doctoraal examen rechten de heren A. Vonk, C. de Vries en C. Kooy uit Haarlem. ADVERTENTIE verschaft U De Internationale Kunst, en Antiquiteitenhandel van BINNENHUIS ARCHITECTUUR Telefoon 10386 Grootste Bedrijf in den lande Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp ter nadere wijziging der Ar beidswet 1919. In de Memorie van Toelich ting hierop van de staatssecretaris van Sociale Zaken staat, dat terwijl reeds meer dan zestig jaar geleden de eerste arbeids wet tot stand kwam, tot nog toe in ons land voor de landbouwnijverheid geen wette lijke regeling heeft gegolden. De achter stand van de landbouw ten opzichte van de industrie dient te verdwijnen. Het is een eis van rechtvaardigheid de werknemers in een onderdeel van het bedrijfsleven ten deze niet anders te behandelen dan in de andere. De staatssecrtaris is daarom van gevoe len, dat regeling bij Collectieve Arbeids overeenkomst in het landbouwbedrijf de wetgever niet ontslaat van de plicht de uit een oogpunt van arbeidsbescherming be langrijkste beginselen van de Arbeidswet 1919 ook met betrekking tot de landbouw wettelijk te verankeren. Maandagavond hield de Hengelsport vereniging „Nooit gedacht" een ledenver gadering onder leiding van de heer J. Aps- woude. Meegedeeld werd, dat voor de jaar lijkse kienavond op Zondag 20 December een door een lid voor de vereniging gemest varken van 380 pond beschikbaar is ge steld. Men komt in het Verversingshuis „Groenendaal" bijeen. De jaarlijkse feest avond is bepaald op 23 Januari in „Flora" te Hillegom. De R.K. toneelvereniging Bennebroek zal het toneelspel „Krates" op voeren. Als er weer wedstrijden gehouden wor den zal het koppelsysteem weer worden toegepast. In de praktijk heeft dit veel succes opgeleverd. De heer J. Dekker deel de mee, dat het financieel verslag met een saldo eindigt. Verder zijn plannen gemaakt om een wedstrijd voor dames te houden. 3-3% Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dain Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 99"/j6 180% 224% 200 350% 96 149% 137 116% 98% 181% 168 177 176 3D 5/,„ 50 '3/,, 49 75% 20% 39% Openings koersen - 99% 180% 224% 200% 351% 94% 149 136% 116 97% 181% 168 177 176 31% 51 49% 75% 20% 39%

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3