Land- en tuinbouwbond besprak kwestie van onteigening grond Reële mogelijkheid tot verwezenlijking van Benelux Nog geen accoord in loon- conflict bij Britse spoorwegen Zie Boven: Bedriegelijk gedrag van manen Staat vergrootte deelneming in kapitaal van de K.L.M. In motie wordt de overheid wijziging in wetgeving bij onteigening gevraagd Verkeer en Waterstaat Na Luxemburg: Beschadigde dijken zijn opnieuw weerbaar DINSDAG 15 DECEMBER 1953 Lezing over raadhuizen voor Vereniging Haerlem Bestelauto te water; bestuurder verdronken Arnhems raadslid pleit voor „tweetalige" stad Weddenschap bracht boer voor rechtbank N.S.-bussen vervoeren 700 reizigers per dag Afschaffing van visa voor Duitsers per 15 December Amerikaanse schenking benam Fokker „S-13" goede kansen Staking in Italië Nu de zvinter komt In de Maandag voortgezette vergadering van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond in hotel De Leeuwerik te Haarlem zijn langdurige discussies gevoerd over de ont eigeningskwestie. Op voorstel van de kring Amsterdam zal het hoofdbestuur door gaan zo krachtig mogelijk stelling te nemen tegen de onteigeningspolitiek der hoofd stad en niet rusten voordat een moreel en sociaal-econo;nisch verantwoorde politiek zal worden gevolgd, aangezien thans vele tuinders schrijnend gedupeerd worden. Er bestaat een commissie grondzaken in de bond, die zich met dit onderwerp zal blijven ebzighouden en betrokkenen adviseren. Over de onteigeningskwestie in het al gemeen maakten diverse afgevaardigden opmerkingen, waarna de voorzitter, de heer G. W. Kampschöer, de verzekering gaf, dat het hoofdbestuur waakzaam zal blijven. Na de gedachtenwisseling nam de ver gadering een motie aan, waarin zij wijst op de steeds grotere omvang, welke de bestemmings-, uitbreidings- en onteige ningsplannen voor de overheid, in het bij zonder in het Westen van het land aan nemen. erkent de noodzaak van woning bouw In verhouding tot de bevolkingsaan was, de behoefte aan recreatieterrein, de eisen der nationale beveiliging en de be tekenis van een verantwoorde industria lisatie en opmerkt te hebben ervaren, dat bij de schaderegelingen de overheidsorga nen gebruik kunnen maken van en ver schillende hunner doen dat ook hun ten dienste staande verouderde wetsvoorschrif ten, die zeer ten nadele zijn van de gedu peerde agrariërs. De motie concludeert dat het overheidsbeleid op zeer korte termijn een radicale revisie behoeft en met name, dat de bevolkingsconcentx-atie in het Wes ten des lands slechts tot een strikt nood zakelijke omvang zal worden beperkt: al leen in uiterste noodzaak dienen de agra rische gronden aan hun bestemming te worden onttrokken: er moet met grote ernst naar worden gestreefd om noodzakelijke uitbreiding te realiseren op voor de land bouw niet of minder geschikte gronden: met kracht moet er naar worden gestreefd om ook in het Westen des lands compen satie in grond te verkrijgen voor de ver dreven agrariërs, zeker in die gevallen, waarin gehele centra van intensieve cul tures door woningbouw en of industrie vestiging verloren gaan: indien schade loosstelling in de vorm van een gelijkwaar dig bedrijf een absolute onmogelijkheid zal blijken, zal een sociaal en economisch ver antwoorde schaderegeling in geld voor de gedupeerde agrariërs verzekerd moeten worden en alles dient gedaan te worden om de wetgeving in deze zin gewijzigd te krijgen: bij de voorbereiding vooral van streekplannen is het noodzakelijk met name de georganiseerde landbouw eerder en uit voeriger wordt voorgelicht dan thans het geval is. Militaire dienst voor boerenzoons De kring Alkmaar vroeg te bevorderen, dat boerenzoons, die in militaire dienst zijn, meer oogstverlof krijgen ook reeds in het eerste dienstjaar. Het hoofdbestuur achtte dit voorstel niet te verwezenlijken, gezien de verplichtingen in internationaal ver band van de legerleiding en de consequen ties voor andere bedrijfsgroeperingen. Van de zijde van het hoofdbestuur werd nog opgemerkt, dat het bijvoorbeeld voor de legerleiding moeilijk is alle agrariërs in het najaar op te roepen. Exportvooruitzichten zijn gunstig In de middagvergadering sprak mr. V. Marijnen, directeur van de agrarische han del en industrie van het departement van Landbouw-, Visserij en Veeteelt over ..Ex port-vooruitzichten voor de land- en tuin bouwproducten". De inleider was pas te ruggekeerd van een oriëntatiereis uit N. Amerika. Hij behandelde zowel de moei lijkheden als de mogelijkheden van de ex port en zijn conclusie was, dat de Neder landse export niet onbevredigend te noe men is en dat er goede kansen voor ons land bestaan voor de toekomst. Het zal echter noodzakelijk zijn, dat de Nederlan ders hun uiterste krachten blijven inspan nen om goede resultaten te bereiken. Ook beval hij aan te bevorderen, dat de kwali teit van het product een hoog peil bereikt. In de periode van Juni 1952 tot Juni 1953 bedroeg de export van de afdeling landbouw, visserij en veeteelt drieënhalf milliard gulden; ingevoerd werd voor een bedrag van 1.8 milliard gulden. Nederland voerde 1,7 milliard meer uit dan in. West- Duitsland heeft het belangrijkste deel voor zijn rekening genomen, namelijk 670 mil- lioen gulden, daarna volgden België en Luxemburg met 507 millioen, Engeland met 497 millioen. De toekomst voor export naar West-Duitsland is gunstig doordat dit land zich zo krachtig herstelt. De scheiding van het Oosten geeft een onnatuurlijke econo mie Met de export naar België en Luxem burg is Nederland op de goede weg geko men, nadat vele moeilijkheden zijn over wonnen. Boter is hier het belangrijkste product en vervolgens groenten en fruit. De Engelse regering is er vrij snel in Voor een zeer groot aantal leden van de vereniging Haerlem heeft gisteravond in Brinkmann de heer J. W. Lieftinck uit Den Haag, werkzaam bij de afdeling Oudheid kunde en Natuurbescherming van het depar tement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een zeer interessante lezing gehou den over oud-Nederlandse raadhuizen. De heer Lieftinck behandelde achtereen volgens de verschillende bouwstijlen, die men bij de oud-Nederlandse raadhuizen aan treft. De bijzonderheden van de diverse stijlen werden gedemonstreerd aan de hand van een groot aantal lichtbeelden, waardoor de aanwezigen een duidelijk beeld kregen van die facetten van ons stedeschoon, dat wij gelukkig, zij het in vrij kleine mate, nog bezitten. Bij de behandeling van de Gothiek werden onder meer opnamen van de raadhuizen van Gouda het oudste Noord-Nederlandse raad huis Bergen op Zoom en Middelburg ver toond. De renaissance werd op deze avond onder andere vertegenwoordigd door de raad huizen van De Rijp. Franeker, Venlo en Lei den, de laat-renaissance door het stadhuis van Delft. De barok met zijn pracht en praal. In Ne derland veranderd in voornaamheid en def tigheid, vindt een goede vertegenwoordiger in het raadhuis van Enkhuizen, dat spreker een der mooiste raadhuizen van ons land noemde. Ook een beeld van dat van Amster dam verscheen op het doek. geslaagd evenwicht te krijgen in de beta lingsbalans: zij tracht nu de handel in zo veel mogelijk producten vrij te geven en het liberalisatie-cijfer gaat omhoog. Het perspectief is dus gunstig te noemen. Men dient echter rekening te houden met het feit, dat Engeland gebonden is aan landen van het Gemenebest, zowel politiek als economisch. Het grote surplus in de handel is van de Verenigde Staten. De export van zuivel producten is moeilijk. Er moet naar ge streefd worden de Amerikaanse markt te veroveren, hetgeen veel moeite en geld zal kosten. Men heeft te maken met een ver wende handel en met verwend publiek. Voorts herinnerde de heer Marijnen er aan, dat het Nederlandse bedrijfsleven nog te veel huivert om de markt te veroveren. Aan vlees- en visconserven wordt voor een bedrag van 86 millioen gulden uitgevoerd, welk bedrag hoger is dan dat voor bloem bollen. Exporteurs van sierteeltproducten zijn bijzonder actief. De export naar Frankrijk geschiedt met grote moeite en de vooruitzichten zijn ma tig tot slecht. Op verzoek van een der afgevaardigden van de vergadering deelde mr. Marijnen mee dat de export naar landen achter het ijzeren gordijn een moeilijk probleem vormt. Ons surplus komt door zuivelpro ducten. Ingevoerd worden veevoeder en granen,die daardoor niet in andere landen gekocht behoeven te worden. Een nadeel is o.a., dat men zich in de landen achter het ijzeren gordijn niet houdt aan de bepalin gen van de wereldmarkt. In de gevaarlijke bocht van de Spaarn- dammerdijk te Amsterdam is Maandag avond door nog niet opgehelderde oorzaak omstreeks tien over tien een kleine bestel auto via het trottoir de dijk afgereden en te water geraakt. De bestuurder, de 40- jarige H. H. uit Zaandam heeft geen kans meer gezien de wagen, die circa zes meter uit de wal in het water terecht kwam, te verlaten. Zijn stoffelijk overschot is naar het Wilhelmina-Gasthuis overgebracht. De auto, die uit de richting van de stad kwam, ramde eerst een klein boompje, dat geheel ontworteld werd, en gleed toen de dijkhelling af. Hierbij werd een hek werk met een tiental paaltjes meegesleurd. Vier agenten begaven zich te water en vonden, doordat de lichten nog brandden, de wagen. Met een mes slaagden zij er in het linnen dak open te scheuren en de man uit de wagen te halen. Inmiddels hadden zij nog assistentie gekregen van drie burgers. Kunstmatige ademhaling werd toegepast, doch zonder resultaat. De brandweer heeft de auto met de takel wagen uit het water gehaald. Nederlands en Engels Tijdens de behandeling van de Arnhem se gemeentebegroting heeft de fractievoor zitter van de P. van de A. de heer H. H. Koch, gisteren een lans gebroken voor het plan, van Arnhem een tweetalige stad te maken, uit idealistisch-practische zowèl als uit propagandistische overwegingen. Hiervoor zou men op de lagere scholcsn reeds met Engelse lessen moeten beginnen, terwijl voorts aanduidingen van stratem, hotels, enzovoort, zowel in het Nederlands als in het Engels zouden moeten geschie den. De fractievoorzitter der K.V.P. mr. R. Lion, merkte op dat dit denkbeeld wel aantrekkelijk lijkt, maar in de praktijk moeilijk verwezenlijkt kan worden. De fractievoorzitter van de V.V.Dl, ir. W. Winkelman, had andere plannen. Hij bracht een helicoptère-verbinding met Amsterdam ter sprake. Mogelijkerwijs zou. Sonsbeek dan als helicoptère-haven kun nen dienst doen èn op de plaats van de hotelruimte zou een helicoptèxe-statiooi kunnen verrijzen. In hotel Adler (Grindelwald) zal de Koninklijke Familie dit jaar haar winiersport- vacantie doorbrengen. Het hotel is ideaal gelegen in de „schaduw" van de Wetterhorn. LONDEN (Reuter) Naar de Britse minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, Maandagavond in het Lagerhuis heeft medegedeeld, zijn de beide partijen in het loonconflict bij de Britse spoorwegen over eengekomen met hem samen te komen om te spreken over de dreigende staking met Kerstmis. Na afloop van deze bespreking verklaar den de vakbonden dat de staking door zal gaan. De aankondiging van de minister kwam een paar uur nadat premier Churchill een spoedzitting van het kabinet had bijeen geroepen teneinde de dreigende staking te bespreken. De spoorwegarbeiders wensen een loons verhoging van 15 procent, terwijl de spoor wegen bereid zijn een verhoging van 4 shil ling toe te staan en het gehele loonbeleid te herzien. Dit voorstel van de spoorwegen is door geen der betrokken drie vakverenigingen aanvaard, maar alleen de nationale vak verenigingen van spoorwegarbeiders heeft een stakingsbevel uitgevaardigd. De an- dere twee vakverenigingen verklaren dat zij verder willen onderhandelen. Twee bijeenkomsten, die Maandag wer den gehouden teneinde de staking af te wenden, resulteerden niet in een verzoe ning. De transportcommissie kwam bijeen maar wenste haar aanbod niet te verhogen. De leiders van de nationale vakvereniging van spoorwegarbeiders kwam eveneene bijeen maar kwamen niet tot een compro misaanbod. Integendeel, zij besloten de staking uit te breiden tot de leden, werk zaam bij de Londense ondergrondse, of- Subsidieverhoging voor „Theater" De Stichting Toneelcoördinatie, die de schakel vormt tussen het rijk en de toneel gezelschappen, heeft het dagelijks bestuur van Arnhem verzocht de subsidie voor de stichting toneelgroep Theater te verhogen mede teneinde de op 1 Januari a.s. in gaande loonsverhoging te kunnen op vangen. Het rijk heeft zich in beginsel -bereid verklaard aan een subsidieverhoging mede te werken, in verband met de kostenstij gingen. Naar de mening van het dagelijks be stuur van Arnhem (waar „Theater" zeltelt) is het alleszins gewenst dat de provinciale en gemeentelijke overheden in Gelderland en Overijsel het nodige bedx-ag bijeenbren gen. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben het voornemen reeds voor te stel len de provinciale subsidie evenredig te verhogen. schoon de looneisen van deze laatste groep het voorwerp is van aparte onderhande lingen. Minister Monckton zal trachten beide partijen te overreden. Als dat mislukt zal hij hen verzoeken de zaak voor te leggen aan een regeringshof van onderzoek, dat het dispuut zal onderzoeken en er rapport over zal uitbrengen. Als beide partijen weigeren de zaak aan een dergelijk onderzoek te onderwer pen, zal de minister niet bij machte zijn een staking te voorkomen. De staking zou de postdiensten stilleggen die elke Kerstmis vier vijfde van de ongev-eer 624 millioen brieven en kaarten en 10 millioen pakjes bezorgen die dan door de Engelsen worden verzonden. De voedselvoorziening zal in gevaar wor den gebracht, vooral wat betreft vis en melk, en het werk in de kolenmijnen zou spoedig stilstaan, daar de mijnen niet over voldoende opslagruimtebeschikken. Zijn knecht verlokt tot doorzagen van hoogspanningsbok? Wedden om 50 sigaretten dat je die palen niet durft door te zagen, vroeg een 25- jarige boer uit Ferwoude (Friesland) aan zijn knechtje J. S. „Top" zei deze en in de nacht van 16 op 17 October trok hij met bijl en zaag naar buiten en bewerkte daarmee de bok van een hoogspannings leiding zodanig, dat het maar een haar scheelde of de kabel was naar beneden ge vallen. Dank zij de „bladstille" nacht bleef het wankele gevaarte staan. De Leeuwarder politierechter strafte de jongen kort geleden met vier maanden ge vangenisstraf, waarvan de helft voorwaar delijk. Thans moest de boer voor de politie- rechter verschijnen, omdat de schuld in feite bij hem zou schuilen. De landbouwer verklaarde, dat hij wel iswaar de weddenschap had aangegaan, maar deze als een grap had bedoeld. Hij had niet vermoed, dat de jongen er serieus op in zou gaan. De officier van justitie vond echter dat verdachte met die mogelijkheid rekening had moeten houden. Hij eiste 100 boete of 25 dagen hechtenis. De raadsman bepleitte vrijspraak. De politierechter zal Maandag vonnis wijzen. AmsterdamDen Haag In de Memorie van Antwoord van de minister van Verkeer en Waterstaat op de door de Tweede Kamerleden in de afde lingen gestelde vragen over de busdienst van de Nederlandse Spoorwegen tussen Amsterdam-Zuid en Den Haag-West, deelt de bewindsman mede: „Het is juist, dat geen enkele onderne ming gebruik heeft, gemaakt van de gele genheid zich naar aanleiding van de aan vraag van N.S. om vergunning voor de autobusdienst Den HaagAmsterdam be reid te verklaren dit vervoer te verrich ten. Met betrekking tot de aanvankelijke re sultaten van de busdienst kan worden medegedeeld, dat tot dusverre per werkdag ongeveer zevenhonderd reizigers werden vervoerd, welk cijfer voor de Zondagen enkele honderdtallen hoger ligt. De ge middelde busbezetting per rit bedraagt dus tien tot twaalf reizigers. In hoeverre se dert de instelling van de busdienst het ver voer over de rail tussen Den Haag en Am sterdam is afgenomen, is nog niet bekend, aangezien eerst na verloop van enige maan den de beschikking kan worden verkregen over de vervoerscijfers op diit traject. Overigens meent de minister dat de bezet- tingscijfers van de bdsdienst, welke slechts op enkele weken betrekking hebben, thans nog geen deugdelijke maatstaf kunnen vormen voor de mate, waarin deze dienst aan zijn doel zal beantwoorden. Aan de Duitse ambassade is namens de Nederlandse regering een nota overhan digd, ter mededeling, dat de regeling tot afschaffing van Nederlandse visa voor Duitsers, die tijdelijk naar Nederland ko men, per 15 December in werking zal treden (zoals bekend is het Duitse visum voor Nederlanders, die tijdelijk naar Duits land gaan, reeds enige tijd geleden afge schaft). Zondag (13 December was Jupiter „tegenover de zon" te vinden. Op het ogenblik dat men 's avonds de zon in het Zuid-Westen ziet onder gaan moet men, na een halve slag om, Jupiter aan de Noord-Oosterkim zien verschijnen. Nu lukt dat nooit, al was het alleen al omdat de horizon meestal in neve len is gehuld. Maar de „oppositie" dezer beide hemellichamen brengt ook een ander verschijn sel mee: terwijl de zon overdag laag aan de he mel staat en 's nachts diep onder de Noorder horizon door trekt, staat Jupiter bijgevolg des nachts juist hoog aan de hemel. Dat maakt de waarneming gemakke lijk. Men zou zich zozeer voor die Jupiter-wereld met haar vier heldere manen kunnen interes seren (de acht kleinere laten wij nu maar buiten beschouwing)dat men er een poosje lang zijn waarnemingen aan gaat wijden. U ontdekt dan dat die vier manen ver schillende omlooptijden hebben. De ene heeft bijna zeventien etmalen nodig om één keer rond om Jupiter te komen, een andere volbrengt de ronde reeds in ruim ze ven dagen. Een derde loopt nog sneller (onge veer J'/ï etmaal) en een vierde doet er zelfs maar 42*lt uur over. (U ziet: het begrip „maand" is op Jupiter moeilijk te hanteren: op welke maan zou men het wil len baseren?) Maar u hebt nu een maal ontdekt dat zich in die verre wereld ook maansverduisteringen voordoen en het lijkt u nu wel aardig, die eclip sen op 600 millioen kilo meter afstand zover staat Jupiter op het ogenblik van de aarde af tevoren te gaan berekenen. U kunt dan op een avond vrienden inviteren enaankondi gen dat ze om tien uur een maansverduistering op Jupiter te zien zullen krijgen: op dat tijdstip zal volgens uw bereke ning de Jupitermaan in de schaduwkegel van haar moederplaneet te rechtkomen. We staan dus met de visite aan de telescoop, de klok wijst tien uur en er gebeurt niets: de Jupitermaan blijft schij nen. Er verstrijkt een minuut, vijf, tienen pas ruim een kwartier te laat gebeurt wat u om tien uur had voorspeld: de maan wordt verduis terd. Hoe komt dat? Ge hebt toch goed, gerekend toen ge een half jaar geleden het tijdstip van deze maansverduistering wilde vinden? Inderdaad, Maar in dat halve jaar heeft de aarde zelf zich ook be wogen en de afstand Ju- piter-aarde is in die tijd groter geworden. De listralen van de Ju pitermaan hebben diis een grotere afstand moe ten afleggen dan waar mee u indertijd rekening hield. Gesteld dat ge uw berekening op dit mo ment opstelt, nu Jupiter in oppositie is met de zon en haar afstand tot de aarde ongeveer 600 millioen km. bedraagt, dan zal over een half jaar die afstand 300 mil lioen kilometer groter zijn: de aarde staat dan precies aan de andere kant van de zon en dus 900 millioen km. van Jupiter af. Over dat ex tra stuk hebben de licht stralen (300.000 km. per seconde!) duizend se conden gedaan. Vandaar dat uw voorspelling dui zend seconden of wel ruim een kwartier abuis was. Dit verhaaltje is geen fantasie van ons: een dergelijke ervaring is in 1675 de Deense astro noom Ole Romer over komen. Vroeger had men gemeend dat de snelheid van het licht oneindig groot was; in dat jaar kwam de waarheid aan het licht. De licht snelheid is eindig: zij be draagt (ongeveer) 300.000 km. per seconde. G. v. W. Over de deelneming van de staat in het kapitaal van de K.L.M. zegt de minister van Verkeer en Waterstaat in de Memorie van Antwoord van zijn begroting aan de Tweede Kamer, dat door de regering thans volledig gebruik is gemaakt van de be voegdheid haar toegekend bij de wet van 21 Augustus 1950 om haar deelneming in het kapitaal van die maatschappij te ver hogen tot 116.000.000 en garanties ten behoeve van die maatschappij te verstrek ken tot een bedrag van 65.000.000. De omzet van de K.L.M., welke in 1952 256 millioen bedroeg, zal in 1953 naar raming stijgen tot 280 millioen. De invoering van speciale tarieven voor toeristenvervoer heeft zowel in het Euro pees als in het Atlantisch verkeer een dui delijk waarneembare stimulerende invloed op het vervoersvolume gehad. Zo waren de ontvangsten in het verkeer binnen Europa en naar het Nabije Oosten in de zomermaanden van 1953, ondanks de ta riefsverlaging, ruim 15 percent hoger dan in dezelfde periode van het voorgaande jaar. Waar de kostprijs van het toeristen- vervoer lager is dan van het „standaard- vervoer" zijn de financiële gevolgen van deze uitbreiding tot nu toe gunstig te noe men. Wat de perspectieven van de in opdracht van het Nederlands Instituut voor Vlieg- tuingontwikkeling ontwikkelde lesvlieg- tuigen S 12, S 13 en S 14 betreft, wordt in de Memorie opgemerkt, dat op de, uit de S 11 ontwikkelde, lesvliegtuigen met neus- wiel, de Fokker S. 12, van binnenlandse zijde nog geen bestellingen zijn geplaatst. In Brazilië wordt de bouw van de S 12 in licentie momenteel voorbereid. Met an dere landen is overleg gaande. Het uitblijven van de van Neder landse militaire zijde in het vooruit zicht gestelde order op de S 13 heeft de mogelijkheden van dit vliegtuig type index-daad belangrijk verslech terd. Deze order vond geen doorgang, toen van Amerikaanse zijde gratis een aantal tweemotorige Beechcraft-vlieg- tuigen ter beschikking wex-d gesteld. Of in de nabije toekomst alsnog bin nenlandse orders op de S 13 zullen worden geplaatst, zal mede afhanke lijk zijn van de verdere ter beschik kingstelling van twee-motorige oplei dingsvliegtuigen door Amerika. Bui tenlandse orders zullen hiervan mede afhankelijk zijn. Van de S. 14 wordt thans een serie van 20 stuks voor de Koninklijke Luchtmacht gebouwd. Ook in Brazilië wordt de bouw van de S. 14 in licentie voox-bereid. Inter nationaal gezien biedt de S. 14 goede pex-spectieven. Dat de belangstelling van de K.L.M. voor de F. 27 van de Fokkerfabrieken zeer matig zou zijn, zou de minister niet willen onderschrijven. De keuze van dit project toch heeft in nauw overleg met de K.L.M. plaats gevonden, terwijl ook tijdens de ont wikkeling op steun van de K.L.M. kan worden gerekend. De F 27 is opgezet als een moderne vervanger van de Douglas DC-3 (Dakota), waarvoor, naar algemeen wordt geoordeeld, een gunstige markt be staat. Uitex-aax-d zal er naar moeten wór den gestreefd voldoende binnen- en bui tenlandse orders op de F 27 te verkrijgen om tijdig een renderende serieprqductie te kunnen aanvangen. Omtrent het vliegveld Ypenburg kan worden medegedeeeld, dat dit in de toe komst gebruikt zal kunnen worden door het onregelmatig commex-cieel lijnverkeer, overeenkomstig één der conclusies van het meerderheidsrapport van de commissie Schieveen-Ypenburg. Het is de minister bekend, dat de ligging van Ypenburg, ge zien de nabijliggende steden en verkeers wegen, niet de meest gunstige is. Ook om deze reden is het naar zijn mening aan te bevelen om het commerciële verkeer al daar te bepex-ken tot het onregelmatig luchtverkeex-. Het zijn strategische over wegingen geweest, die geleid hebben tot het toelaten van militair medegebruik. ROME (Reuter) Italiaanse industrie- ax-beiders aangesloten bij Katholieke, com munistische en neo-fascistische vakver enigingen zouden heden 24 uur staken. Deze tweede algemene staking in drie maanden dient ter ondersteuning van reeds lang bestaande loon- en pensioen- eisen'. Niet getroffen door de staking wox-- den de x-adio, het kranten-, bakkers- en zuive'bedrijf en vitale diensten. De resultaten van de conferentie van het comité van ministers der Beneluxlanden, die vorige week in Luxemburg werd ge houden, wordt in Den Haag door deskun digen als een der geslaagdste Benelux- conferenties genoemd. Van die zijde werd ongemerkt, dat men over de resultaten wc! tevreden mag zijn. Er is meer vertrouwen in de verwezenlij king van de econom'sche unie gekomen, na de moeilijkheden in bet afgelopen jaar. Er is meer begrip voor de reëie mogelijk heid dezer verwezenlijking. In beginsel is er nu niets meer, dat zou verhinderen om tot de definitieve stap over te gaan. Men heeft zelfs hoop, dat er in de loop van het volgend jaar in belangrijke mate aandacht zal worden besteed aaix de voor bereiding van het verdrag en dat men wel licht in de loop van 1955 tot het sluiten vaxx het verdrag zal kunnen overgaan. Men dient er rekening mee te houden, dat België in het volgen! jaar voor ds ver kiezingen staat en men er dus niet onmid dellijk alle aandacht aan het verdrag zal kunnen besteden. Maar een verwezenlij king in de tijd van 1 a 2 jaar wordt thans De heer Chr. Koojj te Haarlem is aan de Vrije Universiteit geslaagd voor het examen doctoraal rechten. Het bestuur van het Koningin Wilhelmina Fonds plaatste bij de ENRAF te Dieft een order voor een trantsportabel Röntgen apparaat, dat speciaal geconstrueerd moest zijn voor gebruik onder uitermate slechte tropisch klimatologische omstandigheden. Het gehele apparaat inclusief de tenten en eigen aggregaat zal gebruikt worden in het verre achterland bij Paramaribo. zeker als een reële mogelijkheid be schouwd. De conferentie in Luxemburg leidde tot twee belangrijke beslissingen, een van principiële en eer. van feitelijke aard. Ten aanzien van de samenwerking op het texrein ven de handelspolitiek is een definitieve stap gedaan. Binnen een be paalde periode zal die gemeenschappelijke handelspolitiek geheel zijn afgerond. De uitvoering ven die gemeenschappelijke po litiek wordt een reer ingrijpende zaak ge noemd, want zij raakt meer de souvereini- teit der landen dm, tot nu toe het geval is geweest. Zeer belangrijk is de liberalisatie van het betalingsverkeer. Bij alle liberalisatie in Europa in de laatste jaren, was het be talingsverkeer daarvan uitgezonderd. Nu is er een plan aanvaard om werkelijk tot een zekere bevrijding van het commer ciële betalingsverkeer te komen. Er werd in Luxemburg geen concrete beslissing genomen, maar wel een principiële, om tot zekere vormen van liberalisatie van het betalingsverkeer te komen. „De dcor de stormramp beschadigde dij ken zijn thans in het algemeen weer in een toestand gebracht, waarin zij de winter stormen zullen kunnen weerstaan", zo deelt de minister van Verkeer en Water staat aan de Tweede Kamer mede in de Memorie van Antwoord over zijn begro ting. Teneinde een indruk te geven van het geen op het gebied van het dijkherstel werd verricht, merkt hij op, dat 67 stroom- voerende en rond 500 niet-stroomvoerende gaten zijn gedicht, dat van de ongeveer 500 kilometer beschadigde tot weggespoelde dijkvakken ongeveer 350 km. definitief is hersteld, terwijl 150 km. wel grotendeels gereed doch nog in bewerking is. De grote principiële beslissing ten aan zien van de deltaplannen kan niet eerder worden gencmen, dan nadat de Deltacom missie daarover rapport heeft uitgebracht. Dit houdt echter niet in, dat alle voorzie- ningen, welke vexhetering van de veilig heid tegen het water teweeg brengen, hier op zouden moeten wachten. Er zijn bereid: door de rijkswaterstaatdienst plannen in onderzoek om cp efficiënte wijze en oy korte termijn de 'bestaande dijkringen een groter waterker end vermogen te geven dan op 31 Januarx 1953 aanwezig was dooi de zwakke gedeelten te versterken. Voor wat de hoogte van de dijken aan gaat, wordt opgemerkt, dat de dijken in het algemeen zijn hersteld met zwaardere afmetingen dan zij voor de ratmp bezaten

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7