Zandvoorts raad huiverig voor vervanging tram-bus Autorijles? Provinciale Staten stellen vragen over plaats gebouw Waterstaat Kort en bondig Bladerend door de begroting Mogelijkheden voor Zandvoorts „Kurhaus" worden onderzocht Een bril? FEDERMANNe NATUURLIJK* Radio kopen TRAVIATA" B/oemendaal Heemstede ANANAS Zilveren jubileum Hof van Holland Amsterdamse Beurs DONDERDAG 17 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Uitkering aan Touring Zandvoort verhoogd Vacantie op scholen Heemsteedse onderwijzer met pensioen Afscheid secretaris Vos Ongeval met dodelijke afloop op de Zeeweg Ir. E. C. M. Roderkerk kreeg lantaarnplaatjes terug Bestuur van Henriëtte Roland Holststichting Geef een tropisch tintje aan Uw maaltijd! Scheepvaart Bij de voortgezette behandeling van de begroting voor 1954 in de Zandvoortse raad is gistermiddag weer duidelijk gebleken, dat zijn gemoedsstemming al even verander lijk is als het weer tijdens het badseizoen: na de storm en de hagel van de voorgaande avondzitting koesterde men er zich gisteren weer in aanhoudende zonneschijn en dreef slechts even een wolkje over toen een paar raadsleden zich bij een minder belangrijke stemming hun oppositie-voornemens herinnerden. Bladerend door de begroting bij de hoofdstuksgewijze behandeling werd de raad geconfronteerd met enige problemen, die alle aandacht verdienen en waarvan de beëindiging van de concessie van de N.Z.lI.-tram door Amsterdam er één was. De heer Slagveld (A.B.) wilde daartegen alvast een protest-schrijven richten aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat, maar deed dit voorstel zoals hij zeide „in de ijskast" toen juist verschilende andere heren zich bereid toonden het te steunen. Hij deed dit na de bezwering van de voorzitter met het uitspreken van een oordeel over deze kwestie te wachten, totdat de raad beter over alle aspecten van deze kwestie was ingelicht, waartoe hij zich voornam voor de raadsleden eens een causerietje te houden. Daarmee ging de raad tenslotte unaniem accoord. Uit de beschouwingen hierover viel op te maken, dat de raad voorshands erg huiverig is voor het verwachte gevolg van de concessie-afloop: de vervanging van trams door bussen. In zijn beantwoording van de vragen, die allemaal waren gerezen bij het eenvoudige postje van één gulden aan recognitie van de N.Z.H. voor het wachthuisje aan de halte Kostverloren, merkte de voorzitter op, dat aan de instelling van busdiensten op Zandvoort onverbrekelijk de noodzakelijk heid van een tunnel bij de spoorwegkrui sing HeemstedeAerdenhout verbonden is. En dat is niet de enige: al met al zullen naar men heeft berekend vijf tunnels op de route AmsterdamZandvoort noodzake lijk zijn. Wanneer men dan nagaat, dat de bouw van zulk een tunnel zeker drie mil- lioen gulden kost, dan is de omvang van bet probleem wel duidelijk. De N.Z.II. heeft plannen om na de op heffing van de trambaan een zestig bussen- dienst m te stellen en in de zomermaanden zou er om de vijf minuten een bus naar Zandvoort moeten rijden. Indien de spoor bomen aan de Zandvoortse laan dan ge handhaafd zouden blijven die acht keer in het uur dicht gaan dan zou er een ware chaos ontstaan. Het is vooralsnog praematuur om reeds thans, zonder de zaak van alle kanten te hebben bezien waarbij de bus er naar het oordeel van de voorzitter niet- eens zo slecht zou afkomen tegenover de tram als raad reeds zijn gevoelens uit te spreken, omdat men daar later, mogelijk tot andere inzichten gekomen, spijt van zou hebben. Over de concessie staat thans wel vast, dat Amsterdam haar niet zal verlengen, zodat de voorzitter een voorstel in die richting v/einig kans kon geven. Dit zei hij mede naar aanleiding van een vraag van de heer Lindeman (K.V.P.) of de concessie nu beslist niet een paar jaartjes verlengd kon worden. Er is, naar hij zeide, overigens kans op de toestem ming daarvoor is wel te verwachten dat de opruiming van de tram, die in Maart 1955 zijn rechten in de hoofdstad verliest, nog gewacht zal worden tot na het zomer seizoen van dat jaar. De heer T a t e s (V.V.D.) zeide, dat Am sterdam eventueel geen bezwaar zou heb ben tegen een tram tot aan de Westrand van de stad. Hij gaf zijn antipathie tegen bussen» die nu eenmaal, naar hij zeide, geen voertuigen voor massavervoer zijn, krachtig te kennen. Een andere, voor Zandvoort belangrijke aangelegenheid, was een suggestie van mr. Van Fenema om een bedrag van enkele duizenden guldens beschikbaar te stellen teneinde een onderzoek in te stellen naar nieuwe mogelijkheden om Zandvoort als badplaats zich nog voller te doen ont plooien. In het bijzonder doelde hij daarbij op de mogelijkheid om Zandvoort door een instelling als het oorspronkelijke Kurhaus in Scheveningen aantrekkelijk te maken voor mensen, die aan zee zee herstel van hun gezondheid zoeken. Het Kurhaus heeft, naar hij zeide, die bestemming allang verloren en men vindt zoiets langs de Nederlandse kust nergens meer. Of dit is toe te schrijven aan een daling van de behoefte aan een dergelijk herstellingsoord, stond voor hem niet vast. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen ADVERTENTIE is een zaak van overleg! Laat U de nieuwste SABA-, BLAUPUNKT- of PHILIPS- RADIO eens demonstreren. Beluister dan andere merken, en.... U komt bij ons terug. (Betaling regelen wij eventueel zonder banktussenkomst) ff F. P J. SPEE KI. Houtstraat 25 Tel. 14828 Ook in Gramofoons en Platenwisselaars leveren wij uitsluitend de beste merken Maakt U eens kennis met onze uitge breide collectie Gramofoonplaten voor elke smaak. De Kerstvaeantie op de openbare lagere scholen in de gemeente Bloemendaal is door het gemeentebestuur bepaalt op veertien dagen. De vacantie begint op Woensdag 23 December na de lessen en duurt tot en met 6 Januari: Donderdag 7 Januari moeten de scholieren hun plaats in de banken dus weer innemen. Een zelf de regeling geldt ook voor de bijzondere scholen voor Christelijk lager en uitgebreid lager onderwijs. Een uitzondering hier op maakt de Hartenlustschool, de openbare school voor ULO. waar de Kerstvaeantie al aanstaande Zaterdag 19 December be gint. De lessen worden er op Maandag 4 Januari hervat. BURGERLIJKE STAND GEHUWD: J. van Workum en A. Lipska; C. Terol en W. M. van Musscher; W. H. Nijman en C. E. Spoelstra. ONDERTROUWD: F. M. T J. Duijnstee en L. A. M. Stoop; A. P. van der Linden en W. H. Halsema; H. G. van Dorssen en C. H. Drewes. GEBOORTEN: L. P. M. van Run—Bol- sius. z.; J. B. Roosdorpde Jong, d.; M. A. KruupZwaneveld, z.; H. S. M. Maurits Wijers, d. OVERLEDEN: A. Gerritse, 6 Wed. K. J. PfaffReudler, 70 j.; Wed. E. Blok—Drij vers. SO j.; Wed. E. Everaarts—Pel, 85 j. Het is zeer wel mogelijk, dat zulke instel lingen voor Nederlandse begrippen ouder wets zijn geworden, maar hiernaar kan een onderzoek worden ingesteld. In Duitsland trekken deze oorden nog altijd duizenden. In Zandvoort zou er wel plaats voor zijn te vinden. Met het oog hierop dacht de voorzitter aan de juist aan de gang zijnde inschrijving voor het Zomercentrum, waarvoor zich reeds vijf aanvragers hebben gemeld, maar waarvan het centrale gebouw niet in trek is, omdat de aanvragers ken nelijk dit gebouw niet exploitabel achten. ,.Dat zou bijvoorbeeld iets kunnen zijn voor zo'n Kurhaus," aldus de burgemeester, die vooropstelde, dat hij de mogelijkheden nog niet kende. Die zou hij juist eens willen onderzoeken, desnoods in Duitsland zelf. De raad zag het belang van dergelijke onderzoekingen wel in, maar wilde het voorlopig nog maar bij een pro-memorie- post voor dit doel laten, waarmee de voor zitter accoord ging. Teer punt De heer Lindeman hield een uitvoerig exposé over de zijns inziens sombere finan ciële perspectieven van de gemeente en zeideonder meer, dat wanneer de lasten stijgen blijven ook de velen, die hun ont spanning in Zandvoort zoeken deze enigs zins zullen moeten helpen dragen. De voorzitter zeide, dat deze tere kwestie reeds lang in beraad is, maar dat een op lossing zeer moeilijk is, omdat Zandvoort zijn aantrekkelijkheid als badplaats daarbij op het spel zou kunnen komen te staan. Ook de heer W e b e r voelde niets voor die gedachte, vooral nu de onderlinge concur rentie van de badplaatsen weer toeneemt en. straks de Velser tunnel gaat gereed komen, waardoor ook de kust benoorden Velsen gemakkelijker bereikbaar wordt. Bij de post van geraamde uitgaven voor het „Strandschap Zandvoort", dat samen met de gemeenten Haarlem en Amsterdam wordt geëxploiteerd, kondigde de heer Slagveld (A.B.) aan, dat men van hem binnenkort een voorstel kan verwachten om de daartoe strekkende overeenkomst met Amsterdam en Haarlem op te zeggen. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal de heer A. C. Boek wijt, plaatsvervangend hoofd aan de Voor wegschool te Heemstede, binnenkort het onderwijs voorgoed verlaten. De heer Boekwijt werd 20 December 1888 te Lei den geboren, in welke stad hij ook de Normaalschool voor onderwijzers bezocht. Hij ontving zijn eerste aanstelling bij het lager onderwijs in Den Helder, waar hij tot 1916 verbleef, om daarna in Marken- Binnen een benoeming tot hoofd der school te aanvaarden. Hier kreeg de heer Boek wijt direct het toezicht oyer de hoogste vier klassen tegelijk, een toestand, die voor deze dagen toch ondenkbaar zou zijn: on danks het huidige tekort aan onderwijzers. In 1923 volgde zijn benoeming tot plaats vervangend hoofd aan de Voorwegschool te Heemstede, waar hij dus ongeveer der tig jaar zijn beste krachten tot de ODvoe- ding der Heemsteedse jeugd heeft aange wend. En met uitstekend gevolg, want de heer Boekwijt staat hier als een bijzonder consciëntieus onderwijzer bekend, die zich van het respect zijner leerlingen wist te verzekeren, zonder daarbij hun genegen heid en een zekere populariteit te verlie zen. Vandaar dat ook zijn talrijke oud leerlingen hun vroegere onderwijzer nog steeds een bijzonder warm hart toedragen. Zoals te verwachten valt, zal een derge lijk afscheid allerminst onopgemerkt voor bij kunnen gaan. Zo zullen zijn leerlingen bijvoorbeeld Zaterdag bijzonder weinig last hebben van rekenen of aardrijkskunde; want hun onderwijzer heeft zich voorge steld hiervan een gezellige en gemakke lijke schooldag te maken. De heer Boek wijt geeft er echter de voorkeur aan ziin vijfenzestigste verjaardag thuis en in de intieme familiekring te herdenken; doch Dinsdag 22 December zal hij weer voor het forum der openbaarheid moeten treden. Dan vindt namelijk 's middags om half drie in de Voorwe^school het officiële afscheid plaats, waarbij de scheidende onderwijzer onder meer zal worden toegesproken door de wethouder van onderwijs, de heer H. Disselkoen en de voorzitter van de ouder commissie, de heer Groeneveld. Op 31 December zal de heer N. Vos voor het laatst in functie zijn als secretaris dei- gemeente Heemstede, 's Morgens zal in besloten kring van deze verdienstelijke functionaris afscheid worden genomen door gemeentebestuur en gemeenteperso- neel. Ook het comité uit de burgerij zal dan in de gelegenheid worden gesteld de heer Vos te huldigen voor zijn werk. Des middags van 2-3 uur bestaat er voor verenigingen, corporaties e.d. gele genheid om afscheid van de heer Vos te nemen, waarna deze van 3-5 uur receptie houdt voor andere belangstellenden. Al deze plechtigheden zullen in de Raadzaal worden gehouden. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen de achttienjarige scholier F. D. uit Heemstede, die op Vrijdagavond 2 October betrokken is geweest bij een ongeluk op de Zeeweg te Overveen bij Kop 90, waarbij een jeug dige Bloemendaalse scholier uit een autb is geslingerd en kort daarop is overleden. Het vonnis luidde een hechtenisstraf van een week onvoorwaardelijk, een straf van drie weken voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar met de bepaling, dat hij in die periode geen auto's mag besturen. De directeur van het Nationale Park de Kennemerduinen, ir. E. C. M. Roderkerk, heeft gisteren drie van de lantaarnplaatjes welke hij Maandagavond bij de tramhalte Sloterdijk uit zijn auto verloor teruggekre gen en er bestaat een redelijke kar.s, dat hij ook de overige plaatjes uit het kost bare pakket zal terugkrijgen. Een paar Haarlemmers die op de tram wachtten hebben namelük ter plaatse nog drie plaatjes gevonden en meegenomen. Toc-n zij in ons blad van gisteren het be richt van de vermissing door ir. Roderkerk lazen, hebben zij de directeur van da Ken nemerduinen onverwijld van de vondst in kennis gesteld. Zij wisten tevens te vertei'en dat het gros van het pakket door enige Amster dammers is gevonden, die zeiden het naai de politie te zullen brengen. De Henriëtte Roland Holststichting heeft, na een korte onderbreking, haar arbeid hervat en zal in 1954 een begin maken met het uitzenden van kinderen zonder on derscheid van geloof op richting naar kampeergelegenheden en vacantietehuizen. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: prof. dr. Garmt Stuiveling, voorzit ter, J. Rogge, secretaris-penningmeester, E. Bennink Bolt, jhr. mr. P. J. W. de Brauw, Aart van Dobbenburgh en J. Scheepstra. Bij de behandeling in de afdelingen van i de Provinciale Staten van Noordholland over het voorste! van Gedeputeerde Staten I van Noordholland inzake het bouwen van een gebouw voor de Provinciale Water- i staat in de tuin van de Griffie aan de Dreef te Haarlem oordeelde men vrij alge meen, dat een nieuw gebouw dringend nodig is. Over de plaats werden diverse opmer kingen gemaakt. ADVERTENTIE Breng Uw gezin en Uw gasten in verrukking!^* Del Monte Ananas, mals en sappig, geurig en zonnig als de verse vruchten zelf, maakt van iedere vruchtensalade, ieder dessert iets heel bijzonders, 'n Verfijnde tractatie. Ont dek 't vandaag nog! Vraag om Del Monte Een enkel lid achtte het plan vroeg tijdig, mede om de gekozen plaats, die de expansiemogelijkheid voor de Provinciale Griffie naar het oosten afsluit. Ook andere leden hadden gaarne voor wat de plaats betreft, een andere oplossing gezien. Zij betreurden, dat de tuin achter het Gouvernementsgebouw voor dit doel is gekozen. Hebben Gedeputeerde Staten wel gedacht over en gezocht naar een an- der en beter gelegen terrein? Wegens het contact met zo velen, die van buiten ko men, zou een terrein nabij het station voorkeur hebben gehad. q Met genoegen hebben vele leden de uit eenzetting van prof. ir. Zwiers gehoord en kennis genomen van de opzet van de ver schillende onderdelen van zijn ontwerp. Sommige leden hebben bezwaar tegen de wijze, waarop Gedeputeerde Staten ge meend hebben dit hoogst belangrijke voor stel te moeten toelichten. Feitelijk wordt in het voorstel niet anders gegeven dan een opsomming van de voor elk der onder delen nodige credieten. Dit is voor een Woensdag was het feest in hotel Hof van Holland aan de Grote Markt en de leden der familie Nobels stonden daarbij in het middelpunt der belangstelling. Dezer dagen was het vijfentwintig jaar geleden, dat de heer en mevrouw C. J. Nobels met hun toen nog jonge zoon en dochter van Rot terdam naar Haarlem kwamen om het hotel aan de Grote Markt te exploiteren. De naam ..Hof van Holland" herinnert aan de oude tijd. Toch staat het hotel nog niet zo lang op de Grote Markt. In het begin van deze eeuw was in het perceel, dat uit de zeventiende eeuw dateert, een winkel gevestigd, waar onder meer porcelein ver kocht werd. Het pand leende zich uit stekend om er een hotel van te maken en dat kwam in 1912 tot stapd. De toenmalige eigenaar ontleende de naam van een loge ment dat vroeger in de Warmoesstraat had gestaan en de naam Hof van Holland droeg. Ook in andere plaatsen kent men hotels, die deze naam dragen. De heer Nobels Sr., die een Zeeuw van geboorte is en in Vlissingen, Arnhem en Rotterdam veel ervaring^ op het gebied van exploiteren van een hotel en restaurant had opgedaan, vestigde zich in December 1928 in Haarlem. Onder zijn leiding is de zaak tot bloei gekomen en na zijn over lijden op 24 Januari 1943 heeft zijn zoon, de heer J. F. Nobels, het bedrijf voortgezet. Ook heeft mevrouw J. L. NobelsPein. de moeder van laatstgenoemde, nog een be langrijk aandeel in de werkzaamheden. Zowel de heer Nobels Sr. als de heer Nobels Jr. hebben grote belangstelling aan de dag gelegd voor de beoefening van de biljartsport. In het hotel is thans de club „Hof van Holland" gevestigd. In de loop der jaren zijn diverse belangrijke tour- neoien gehouden, onder andere om de beker, beschikbaar gesteld door de heer Nobels Sr. en gebleken is, dat biljarters gaarne op de tafels in het hötel spelen. Op de receptie heeft de familie Nobels vele blijken van waardering ondervonden. De biljarts en alle tafels waren bestemd voor bloemstukken, van verenigingen, za kenrelaties en vrienden. Gelukwensen beden aan de heren jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, C. S. Th. van Gink, directeur van de stichting Haarlems Bloei, inspecteur Van Klinken, namens de hoofdcommissaris van politie en de heer N. F. van der Toor- ren, namens het district Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond. Schriftelijke gelukwensen waren binnen gekomen van de burgemeester van naai- lem en van het bestuur van de Biljartbond. Des avonds hebben de leden van de bil jartclub Hof van Holland de familie Nobels 'gehuldigd. De heer C. Y. Philippo voerde het woord en bood een gebrandschilderd raam aan namens leden en donateurs. Op het raam staan afbeeldingen van de twee biljarters uit het hotel. Woensdagmiddag is in Lobith het 100.000ste schip van dit jaar ingeklaard. Het was de „Oranje III" uit Amsterdam. Het 1645 ton metende schip is met exportkolen voor Nederland geladen. voorstel dat 2 3/4 millioen vraagt toch wel uiterst sober. Naar het oordeel van deze leden is aller eerst nodig, wil men met volledige kennis van zaken oordelen, een nadere motivering van de noodzakelijkheid van de uitbreiding van het griffiegebouw. Dat het totaal aan zicht van het Gouvernementsgebouw be langrijk verbetert, wordt dankbaar ge accepteerd, maar dit is gevolg van en geen reden voor de verbouwing. De volgende vragen worden gesteld. Wat wint men met deze verbouwing aan m2 nuttige kantoorrruimte? Hoeveel rr.2 kan toorruimte buiten de griffie komen vrij, wanneer deze verbouwing gereed is geko men? En wanneer strak? alle diensten in het uitgebreide griffiegebouw een plaats hebben gevonden, hoevee1 ruimte blijft dan beschikbaar voor expansie in de naas te toekomst? Ten opzichte van het gebouw voor de Provinciale Waterstaat, waarvan de nood zakelijkheid voor deze leden vaststaat, zou den zij toch ook willen weien, op welk f aantal m2 nuttige kantoorruimte kan j worden gerekend en hoe zich deze verhou- deri tot die, welke thans in de verschillen de kantoren ir. beslag worden genomen. Daaruit valt dan weer af te leiden de re serve ruimte, die bij de ingebruikneming aanwezig behoort te ziin, met het oog op uitbreiding van de taak van de dienst in de toekomst. Zeer gaarne zouden deze leden op deze punten volledige inlichtin gen ontvangen. Vele leden dringen er bij Gedeputeerde Staten op aan, bij dit belangrijke bouw werk aan kunstenaars de gelegenheid te geven aan de verfraaiing van gevel en in térieur mede te werken. Naar het oordeel van enkele leden moe ten tegenover de last van rente en aflos sing, die de provincie op zich neemt door de uitvoering van dit grote plan, straks na de voltooiing, toch ook belangrijke baten staan, doordien percelen vrij komen en huren vervallen. Annenkerk, 16 v. Takubar te Osaka. Aardijk, 15 v. New Orleans te Houston. Akknimdijk, pas. 16 Gibraltar n. Le Havre. Albireo. 15 v. Las Palmas n. Antwerpen. Algenib, 16 v. Buenos Aires te Montevideo. Alt.ati, 15 v. Antwerpen n. Rotterdam. Altair, 15 v. Rio de Janeiro 16 te Santos. Aiudra, pass. 15 Ouessant n. St. Vincent. Alnati, 16 v. Antwerpen te Rotterdam. Alphard, 16 v. Rotterdam n. Bremen. Alwaki, 15 v. Paraoagua te Santos. Andijk, 15 v. New Orleans te Mobile. Appingedijk 15 v. Houston te Galveston. Arundo, 15 v. Honolulu n. Kobe. Adirida, 16 220 m. Z. ten W. Kp. Padaran naar Haiphong. Alamak, pass. 15 Corsica n. Port Said. Alioth. 14 160 m. O. Bahia. Alkaid. 15 90 m. NW. Lissabon. Ampenan, 15 Gavdo eil. gepass. Amstelbrug, 15 100 m. NW. Teneriffe. Arendskerk. 15 v. Davao n. Singapore. Amor, pass. 16 Gibraltar n. Lissabon. Amsteldijk. pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Averdijk. 16 v. Boston n. Philadelphia. Aalsum, 16 v. Mombasa n. Dar es Salaam. Agamemnon, 17 v. New Orleans te La Guaira. Aldabi, 17 730 m. Z. Las Palmas. Amsteldijk. 16 v. Le Havre te Antwerpen. Appingedijk, 16 v. Galveston n. Antwerpen. Ariadne, pass- 16 Finisterre n. Lissabon. Arkeldijk, 16 v. New Orleans n. Havana. Arr.edi.ik, 16 v. Bremen n. Rotterdam. Boskoop, 15 v. West Indië te Rotterdam. Borneo, 16 v. Cochin te Djibouti. Bali. 15 B0 m. N. Billiton eil. Bintang, 16 v. Singapore te Soerabaja. Bamka, 17 te Penang. Blitar, 16 v. Genua n. Port Said. Bloemfontein, 16 te Amsterdam. Biommersdijk, 16 v. Londen n. Rotterdam. Bonaire, 16 360 m. Z. Ouessant. Breda, 17 v. Cristobal te C-uracao verwacht. Caltex Delft. 15 45 m. N. Malta. Caltex. Leiden, pass. 15 Kp. Degata n. R dam. Celebes, 15 rede Semarang. Cistula, 15 60 m. N. Christmas eil. Caltex The Hague, 16 70 m, N. Malta. Cleodora. 15 610 m. W. ten Z. Walvisbaai. Caltex Nederland. 16 v. Kopenhagen n. Sidon. Caltex Utrecht. 16 te Rotterdam. Corilla. pass. 15 Str. Soenda n. Singapore. Dongedijk, 16 te Victoria. Slotkoers gisteren 3-3%-% Nederl.'47 99% A.K.U 178% 224 Philips Gloeil. 197% Kon. Petroleum 353 A'darn Rubber 93% Holl. Amer. Lijn 147% N. Scheepv Unie 136% H.V.A 115% Deli Mij 96% Amsterd. Bank 181% Ned. Handel Mij. 167% Rotterd. Bank 176% Twentsche Bank 177 Anaconda Copper 31% Bethlehem Steel 50% Republic Steel 49 Shell Union 75% Tidewater 20% 39% Openings koersen 99% 179 223% 197 355 94% 141% 136 116 97 181)4 167% 176% 177 31%. 51% 49% 77% 20% 40 Duivendijk. 16 v. Londen n. Rotterdam. Delfshaven, 16 v. Hamburg n. Antwerpen. Dido, 15 te Famagusta Diemerdijk. 16 v. Cristobal n. Antwerpen en Rotterdam. Drente, pass. 16 Ceylon n. Belawan. Duivendrecht, 16 v. Galveston n. New Orleans Emggano, l?6 v. Aden te Karachi. Esso Rotterdam. 15 v. Aruba n. Engeland. Esso Amsterdam, 21 Hoek v. Holland verw. Eendracht, 17 v. Karabuga te Katakolon verw Ena, 17 v. Singapore n. Manilla. Esso Den Haag, pas 16 Ouessant n. Sidon. Eos, pass. 16 Kp. St. Vincent n. Antwerpen. Eemdijk. pass 16 Ouessant n. Antwerpen. Esso Den Haag, pass. 17 Finisterre n. Sidon. Friesland (KRL), 16 v. Casablanca te Beyrouth Friesland (SSM) 15 80 m. O. Tyne. Gaasterland. pas. 15 Finisterre n. Recife. Gadila, 20 te Avonmouth verwacht. Gaasterkerk. 15 105 m. NO. Port Soedan. Gouwe, 15 220 m. N.NO Finisterre. Groote Kerk, 16 v. Suez n. Port Sudan. Ganymedes. 16 v. Grenada n. Baltimore. Helicon, 15 v. Philadelphia n. New York. Hecuba, 16 te Antwerpen. Hersilia 16 v. La Guaira n. Curacao. Hector, pass. 16 Gibraltar n. Rotterdam. Helena. 16 360 m. O.NO. Kp. Race. Hecuba, 17 te Rotterdam. Helder. 17 v. Puerto Barrios n. Tarpo. Ittersum. pass. 16 Vlissingen 16 Duinkerken verwacht. Hos, 15 110 m. NO. Vilano. Indrapoera, 16 720 m. O. ten Z. Guardafui. Ivoorkust. 16 te Hamburg. Jupiter, 16 v. Hamburg te Amsterdam. Japara (KRL), 16 v. Port Said n. Belawan. Karimun, 16 v. Antwerpen te Londen verw. Kieldrecht, 15 v. Manilla n. Hongkong. Kertosono, 17 v. T.i. Priok n. Singapore. Laurenskerk, 16 v. Rotterdam te Hamburg. Lucita, 16 v. Stanlow te Dublin. La wak, 16 v. Manilla n. Claveria. Laertes, 17 te Sungeigerong. Leersum, 16 te Antwerpen. Loosdrecht, pass. 16 Finisterre n. Port Said. Lieve Vrouwekerk, 17 v. Bombay te Colombo. Lindekerk, 17 v Djibouti te Port Soedan. Lissekerk. 17 v. Vassiliko te Rotteidam. Macoma, 18 v. Lewisport te Curacao verw. Madoera, 16 v. Beyrouth te Bahrein. Muiderkerk pass. 15 Socotra n. Singapore. Maasdam, 13 710 m. O.NO. Kp. Race. Maasland, 12 v. Bahia te Ilheos. Malvina, 16 v. Curacao te Balboa verwacht. Meliskerk, 16 v. Aden te Suez. Molenkerk, 16 v. Port Elizabeth te Kaapstad. Macuba, 15 320 m. O. Kp. Guardafui. Maetsuycker, 15 140 m. N. ten O. Christmas eil. Malea, vertr. 16 v. Miri n. Singapore. Marisa. 15 80 m. Z.ZW. Ras Fartak. Mentor, 15 70 m. N. Finisterre. Mirza, 15 130 m. Z.ZW. Okinawa. Mitra, 15 70 m. ZW. Oporto n. Stanlow. Murena, 15 75 m. N. Lands End. Myonia, 15 660 m. NO- Fayai. Mapia, 16 v. Makassar n. Belawan. Marpessa, IS v. Kobe n. Yokohama. Meerkerk. 17 te Aden. Murena. pas. 16 Wight n. Rotterdam. Manoeran. 16 v. Amsterdam n. Indonesië. Marken. 16 te Londen en verm. 19 v. Londen naar Rotterdam. Meliskerk, i7 v. Port Said n. Genua. Merwede, 15 v. Antwerpen te Houston. Notos. 15 te Candia. Ovula, 15 v. Havana te Curacao verw. Overijsel, 16 v. Port Swettenham n. Belawan. Oran iefontein. 16 v. Azoren n. San Juan. Oranjestad, 17 te Amsterdam. Pendrecht, 15 v. Port Said n. Lands End. Poseidon, pass. 15 Mona eil. nè Curacao. Prins Alexander, 17 te Hamburg. Prins Fred. Willem pass. 16 Ouessant n. R'dam. Prins illem IV, 16 v. Valencia n. Cartagena. Prins Fred. Hendrik, pass. 17 Vlissingen naar Bremen. Prins Maurits, 17 te Rotterdam. Ridderkerk, 16 te Durban verwacht. Roöas, 16 v. Trinidad te Curacao. Radja. 15 v. Bandarshapur n. Basrah. Rafaela, 15 60 m. Z. Singapore. Reyniersz. 15 100 m. NO. Madoera eil. Raki. 16 te Genua Riouw. pass. nacht 15-16 Gibraltar n. Halifax. Rotti. 16 v. Kopenhagen n. Hamburg. Rijndam, 16 530 m. O.NO. Kp. Race n. Cubh. Rijnke k. 16 v. Rotterdam n. Bremen. Roebiah. 17 v. Amsterdam te Hamburg. Singkep. pass. 15 Azoren n. Alexandrië. Stad Rotterdam, 16 v. Immingham te Narvik. Sunetta, 15 v. Melbourne n. Sorong. Sarpedon, 16 te Plymouth. Sirrah, 15 v. Kaapstad n. Lourenzo Marquez Soestdijk. 16 v. Philadelphia te New York. Straat Makassar, 15 v. Kaapstad n. Port Eliza beth. Saparoea, 15 440 m. NO. Ceylon. Siheroet, 16 v. Tj. Priok te Palembang. Stad Leiden. 15 560 m. ZW. Lands End. Star.vac Talang Akar, 16 dwars Banka eil naar Sungeigerong. Saparoea, pas. 16 Oostkust Ceylon n. Aleppey. Saroena, 16 v. Singapore n. Miri. Scherpendrèchti pass. 15 Key West n. Reykjavik Sehiedijk, 17 te New York. Sibajak, 16 800 m. ZW. ten z. Cocos eil. Salatiga. 16 v. San Francisco n. Manilla. Schie. 16 v. Patras 17 te Piraeus. Sloterdijk. 18 v. Antwerpen te New York. Sumatra, 16 v. Genua n. Port Said. Snlland. 18 v. Las Palmas te Amsterdam verw. Stad Alkmaar, 17 v. IJmuiden n. Narvik. Stad Amsterdam. 17 v. Rotterdam n. Narvik. Stad Maassluis. 18 v. Narvik te Glasgow verw. Stad Schiedam. 17 v. Savona n. Lagos. Stad Vlaardingen, 17 aan Hoek v. Holland verw- Tawali. 15 v. Colombo n. Port Soedan. Trajanus, 15 te Punta Cardon. Tamo, 16 Montevideo te Barbados. Tarakan. pass. 14 Key West n. Philadelphia Tabinta. 16 v. Port Soedan te Suez. Tankhaven II. 15 v. Tj. Uban n. Sungeigerong. Tankhaven III, 15 v. Telikanson n. Sungeigerong Tasman. 15 v. Belawan n. Tj. Priok. Themisto, 15 220 m. ten ZW. Hebriden. Tjibodas, 15 ten W. Luzon n. Nagoya. Tjiwangi, 15 v. Balikpapan n. Djakarta. Tomori, 15 v. Makassar n. Amutang. Teucer. 17 te Tj. Priok. Thalatta. 16 te Swansea. Talisse, pass. 16 Lissabon n. Port Said. Telnmon, 17 v. Maracaibo te Philadelphia. Ternate, 16 v. Karlshamn n. Hamburg. Tiba, verm. 17 v. Antwerpen n. Buenos Aires. Titus, 16 v. Amsterdam n. Middell. Zee. Van Linsehoten, 15 340 m. NO. Madeira. Willem Barendsz, 15 v. Kaapstad n. vangst- gronden. Wonosari, 16 v. Djeddah n. Suez. Waterland. 15 300 m. N.NO. Madeira. Woensdreeht. 15 dwars Laogeoog n. Stocholm Willemstad. 17 te Pto Limon. Waterman, 18 v. Amsterdam te Kaapstad verw. Willem Ruys, 17 v. Rotterdam te Southampton Wonogiri, pass. 17 Kp. Guardafui n. Colombo. Zeeland (SSM). 15 v. Blyth n. Dagenham. Zaan, 16 v. Amsterdam n. Gefle. Zijpenberg. 15 900 m. ZW. ten W. Flores. Zeeland (KRL), 16 v. Singapore n. Tj. Priok. Zuiderkruis, pass. 16 Kp. Bon n. Port Said. KLEINE VAART Att, 16 v. Rotterdam n. Hamburg. Admiraal Nelson, 16 v Gefle n. Hargshamn. Agiena, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Anna Henny. 16 v. Vlissingen n. Antw. Audacia, 16 v. Teignmouth te Amsterdam. Barracuda. 15 v. Skiën n. Leeuwarden. Beekbergen, 15 v. Ellesmereport te Tonnay Cha rente. Binnenhaven, 15 v. Casablanca te Port Lyautey. Birmingham, 16 v. Harlingen n. Goole. Betty Anne, vertr. 16 v. Leixoes n. Guernsey. Catharina, 15 v. Whitehaven n. Antw. Citadel. 15 v. Halmstad n. Londen. Claes Compaen, 15 v. Vlissingen te Wicklow Castor, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Condor, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Confiance, 15 v. Swansea te Nantes. Coolhaven pas. 15 Ouessant n. Rotterdam. Cornelia b I. 15 v. Ceuta n. Liverpool. Corrle b, vertr. 18 v. Wind au n. R 'dam. Depa. 15 v. Hamburg te Newcastle. Da Capo. 16 v. La Pallice te Amsterdam. Daviena Goekoop. 15 v. Caen n. Rouen. Deneb, 16 v. Rotterdam n. Londen. Depa, 15 v. Newcastle n. Methil. Diligentia, 16 te Ipswich verwacht. Dollard. 15 v. Bideford te Newport Mon. Erebus, vertr. 16 v. Oporto n. Rotterdam. Fiducia. 16 v. Maassluis te Londen. Eegir, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Follonica. 16 v. Waterford n. Cardiff. Globe, pass. 16 Vlissingen n. Huil. BINNENLAND Minister-president dr. W. Drees, mr. J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, en kol. P. I. Hoogenhout, de Zuid-Afrikaanse ambassadeur in Nederland hebben in Kras- napolsky te Amsterdam als gasten van de Nederlands-Zuid-Afrikaanse Vereniging de viering bijgewoond van „Geloftedag". Zoals men weet legden de Afrikaanders, voordat vierhonderd hunner zich tegen tienduizend Zoeloes wisten te handhaven, op 16 Decem ber 1838 de gelofte af hun eventuele over winning „als een sabbath te zullen vieren". Met de bestrijding van de tbc onder het rundvee in Noord-Brabant is men twee jaar voor op hel vijfjaren-plan. Dit houdt in. dat de reen'? eerder vastgestelde streefdatum, 1 Mei 1P"4. waarop het vee in Brabant tbc- vrij zal zijn. ruimschoots zal worden gehaald. In een leden-vergadering „Nederlands Fabrikaat" is besloten het doel van deze vereniging meer aan te passen aan de ge wijzigde verhoudingen in de Nederlandse economie. Sedert 1950 was dat doel: de be vordering van de industriële ontwikkeling in Nederland. Thans luidt de redactie: „de bevordering van het gebruik van Neder landse producten", omdat industrialisatie als noodzakelijk complement een ruimere afzet heeft. Woensdagmiddag om half een is op de rijksweg tussen Havelte en Uffelte een ernstig auto-ongeval gebeurd. Een personen auto reed door onbekende oorzaak in volle vaart tegen een boom langs de weg en werd totaal vernield. De chauffeur, H. A. G. uit Uddel. werd daarbij gedood en een militair. Van E. uit 'Den Haag, is ernstig gewond in het ziekenhuis te Meppel opgenomen. Men vreest voor zijn leven. Te Wassenaar is aanbesteed de bouw van een overdekt sportfondsenbad met bui tenbad. Er waren zestien inschrijvingen. De laagste was die van Bouwbedrijf Reinierse te Overveen met f521.850. de hoogste die van de firma M. van der Bent en Zoon te Wassenaar met f601.300. De gouverneur van Nieuw Guinea, dr. J. E. van Baal. is Woensdag per vliegtuig uit Hollandia vertrokken. Met hem reizen de directeur van financiën, de heer J. G. Rozen- boom cn het hoofd algemene personele zaken de heer W. G. van der Wolk. Zij wor den 18 December op Schiphol verwacht. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeentelijke universiteit in Amsterdam is geslaagd voor het eerste deel van het artsexamen mejuffrouw M. van Roojen te Heemstede. Te Delft is gisteren geslaagd voor werk tuigbouwkundig ingenieur de heer P. J. van Henten uit Haarlem. In hmiel „De Leeuwerik" zal prof. dr. G. H. van der Kolff on Donderdag 7 Januari voor de Vereniging „Oost en West" spreken over „Karakter en Toekomst van het Zor genkind Nieuw Guinea". Er zal tevens een film over Nieuw Guinea worden vertoond. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde de heer H. A. Veringa te Haarlem en voor het doctoraal examen economie de heer C. B. van der Zwart te Heemstede. De heer Joh. Spierdijk te Haarlem is aan de stichting Hoger Klinisch Onderwijs te Rotterdam bevorderd tot arts. De Katholieke Bond van Beiaarden en Gepensionneerden. afdeling Haarlem, ver zorgt voor zijn leden een Kerstmiddag op Dinsdag 22 December in het Gemeentelijk Concertgebouw. Aan het Nutsseminarium voor Paedago- giek in Amsterdam is geslaagd voor de mid delbare acte Pnedagogiek, de heer A. van Meerten te Overveen. Aan de Rijksuniversiteit in Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen Neder lands Recht, de heer A. Verweij te Haarlem. Aan de Vriie Universiteit te Amsterdam zijn geslaagd voor het candidaatsexamen psychologie de heren P. C. de Jong te Over veen (cum lande). C. A. Holtrop te Aerden hout. en T. Orüter te Velseii. Aan de Universiteit van Amsterdam is bevorderd tot arts de heer H. A. Hiemstra te Haarlem. ADVERTENTIE Houtplein 33 - Tel. 13000 Ilaskeriand, 15 v. Goole n. Kingsiynn. Hartel, 15 v. Rouaaii n. Londen. Henrica b, 16 v. Delfzijl Le Mantyluoto. Hondsrug, 16 v. Nykobiug te Colchester verw. Ida Pieter, 18 v. Surte te Oxelosund verw. Import, 16 v. Antwerpen te Oporto verw. Jo, 16 v. Colchester n. Zierikzee. Jutland, pass. 16 Brunsbüttel n. Cork. Jonex I. pass. 15 Vlissingen n. Antw. Josien, pas. 15 Vlissingen n. Terneuzen. Kenitra, 15 v. Casablanca te Nantes. Keyser, 15 v. Port Talbot n. Schfarzenhuette. Koningin Ju(iana, 15 v. Thisted n. Kalmas. Koningshaven, 16 v. Oran te Avonmouth. Leemans, 15 v. Hamburg te Belfast. Liberty, pass. 16 Vlissingen n. Brugge. Mardella, 16 v. Helsinki n. Sar.defjord. Marne, 13 v. Norresundet n. Rotterdam. Matthew, 16 v. Jersey te Isle of Grain. May Star, vertr. 16 v. Assens n. Stettin. Myfem, 15 v. Rouen n. Nortelje. Mypuck, 15 v. Swansea n. Parijs. Maasym, 15 v. Hamburg n. Dublin. Megrez, 15 v. Londen n. Las Palmas. Muphrid, vertr. 16 v. Gent n. Halmstao. Nieuwehaven, 16 v. Rotterdam n. Antw. Noorderhaven. 15 v. Halmstad n. Londen. Noorderlicht, pass. 15 Norderney n. Creeksea. Lies, 15 v. Avonmouth n. Swansea. Neeltje b. 15 v. Londen te Malta. Noord. pass. 15 Zuidpunt Oland n. Hertones. Plato, 15 van Tanger n. Djidjelli. Prima, 16 v. Requejada te Ruysbroeck. Peter, 15 v. Antwerpen te Runcoin. Prima. pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Repeto, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Ruby, 15 v. Masnedsund te Frederikhavn. Saba, 15 v. Antwerpen te Granville. Sian, 15 v. Delfzijl te Zaandam Spes, 15 v. A ntwerpen te St. Nazal re. Strijpe, vertr. 17 v. Berwick n. Rotterdam. Spurt, 16 v. Antwerpen te Oporto verw. Theodora. 15 v. Goole n. Drammen. Taormtna, 15 v. Ociense n. Antwerpen pass 16 Holtenau. Timor, 16 v. Southampton te Swansea. Trito, 16 v. Dublin te Belfast. Tide. pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Tyro. 15 v. Rotterdam te Dublin. Vindicat Atque Polit, vertr. 16 v. Gyon naar Requejada. Vivo, pass. 16 Vlissingen n Middlesbro. Westersingel, pass. 16 Brunsbüttel. Westlaan, verm. 15 v. Hamburg n. Rotterdam. Wickenburgh, pass. 16 Ouessant n. Casablanca. Wiebold Bohmer. 15 v. Dakar n. La Pallice. Wim, 15 v. Gluckstad te Bremerhaven.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13