Minister Cals is tegen een tweede operagezelschap j BUISMAN Wereldnieuws Lopende transfervergunningen ook na 1 Januari nog geldig PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Geld overmaken uit Indonesië De Indonesische motieven voor de nieuwe transferregeling De radio geeft Donderdag Voorstel tot salarisverbetering van orkest leden is thans bij de rijksbemiddelaars Behandeling remise- aanvragen opgeschort MILLIOENEN* - och ió het zo WOENSDAG 16 DECEMBER 1953 2 Groninger boeren vertrouwen De Bilt niet Griffie-ambtenaar van verduistering verdacht Goudvoorraad met J 17 millioen gestegen Jan Greshoff 65 jaar Tafelreservering aanbevolen TWEEDE KAMER „Regering heeft Utrechtse opera niet kapot gemaakt" Drie keer Willem een keer Jan Kapitaal uit Indonesië Met ingang van 1 Januari Millioenenorder voor naaimachinefabriek K. v. K/s tevreden over plan nijverheidsonderwijs Kerkelijk Nieuws Reuk en gezicht J DJAKARTA. De nieuwe transfer regeling: voor buitenlandse werkers in In donesië, die de vorige week zoveel stof heeft doen opwaaien, betekent niet, dat met ingang van 1 Januari 1954 plotseling de lopende transfervergunningen vervallen, zo schrijft de financiële redacteur van Aneta. Iemand, die op het ogenblik maan delijks een bedrag naar zijn vrouw en kin deren in Nederland overmaakt, behoeft niet bang te zijn, dat hij met ingang van volgende maand plotseling niet meer vol doende kan overmaken. Wel zullen deze gevallen een voor een aan een schiftings commissie worden voorgelegd en zal men zich moeten voorbereiden om op de nieuwe regeling over te gaan. Met nadruk verklaarde men tegenover Aneta, dat het nimmer in de bedoeling van de Indonesische regering heeft gelegen de in Indonesië werkzame buitenlanders te duperen. Dit geldt eveneens ten aanzien van buitenlandse werkers, die op het punt staan met buitenlands verlof te gaan. Met de spaarremise is het anders gesteld. Deze is nimmer als een vaste regeling op gezet, maar werd ieder jaar opnieuw in beschouwing genomen. Er is than§ weinig reden om aan te nemen, dat in het raam van de thans genomen bezuinigingsmaat regelen nog extra deviezen ter beschikking zullen worden gesteld voor remise over 1953 (Dit jaar was over 1952 een remise van maximaal 2500 spaargeld mogelijk). Geen hogere inkomens zonder hogere belasting Autoriteiten hebben medegedeeld, dat de nieuwe regeling op internationaal peil staat. Mits aan enkele voorwaarden wordt voldaan, kan de nieuwe regeling tenslotte zekere voordelen hebben boven de vroege re regelingen, zo zei men. Tot die voor waarden behoort in de eerste plaats het omhoogbrengen van de rupiah-inkomens van de'buitenlandse werkers, opdat de daarvan voor sociale transfers te gebrui ken 20 percent een zodanig bedrag in vreemde valuta oplevert, dat de werk nemer daaruit zijn kosten en verplichtin gen, benevens zijn verlof kan bekostigen. Menig Nederlandse werker in Indonesië heeft, in vergelijking met Engelse en Ame rikaanse werknemers, een zeer laag ru- piah-inkomen. Dit inkomen wordt dan aangevuld met toeslagen en emolumenten, zoals betaling van hotel- of messkosten, koersbij slagen, vrij wonen, representatie toelagen enzovoort. Als deze bijkomende' inkomsten zouden in rupiahs moeten worden uitgedrukt en bij het rupiahinkomen moeten worden ge teld. Pas dan komt de werknemer in de juiste positie. Tegen dit omhoog brengen van het rupiah-inkomen bestaat geen be zwaar, zo verklaarde men van bevoegde zijde, de enige voorwaarde is dan, dat van het verhoogde inkomen ook hogere belas ting moet worden betaald. Dit vormt een der punten, welke de nieuwe regeling voor het bedrijfsleven zwaar maken, want de bedrijven zullen het rupiah-inkomen dan zoveel moeten verhogen, dat de werk nemer in staat zal zijn, naast al het boven genoemde, ook de verhoogde belasting te betalen. Van Indonesische zijde meende men, dat de gemiddelde Nederlandse wer ker in Indonesië door de nieuwe regeling niet zodanig zal worden getroffen, dat hij zich gedwongen voelt daarom zijn arbeid in Indonesië te staken. Men achtte het overigens inderdaad niet uitgesloten, dat de bedrijven zelf nu nog een grotere selec tie op het personeel gaan toepassen en al- ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Wij van het land). 12.55 Grap niet met de griep. 13.00 Nieuws, en Katholiek nieuws. 13.20 Pianovoordracht. 13.45 Platen. 14.00 Viool en piano. 14.30 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Amusementsmu ziek. 15.40 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool, alt-viool en gitaar. 17.05 Voor de jeugd. 17.35 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Platen. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Ik denk er zo overen U? 21.55 Amusementsmuziek. 22.20 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7:10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgel. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Metropole Orkest. 11.40 Voordracht. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Instrumentaal sextet. 12.50 Uit het Bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte Kamermuziek. 15.00 Voor de -zieken. 15.45 Platen. 16.00 Tussen vier en vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzen ding: Brazilië, Suriname's Zuiderbuur. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Repor tage of platen. 18.30 Orgel. 18.45 Bill Sheriff en zijn Prairie-duivels, hoorspel. 19.45 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Lon den. 19.10 Lichte muziek. 19.45 Kerstprijs vraag Voor het Kind. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.40 Platen. 21.50 Het epos van de vliegende mens, documentaire. 22.20 Muziek uit Ecua dor. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazzmuziek. 23.45—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Or kestconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Volksliederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Niéuws. 19.40 Volksmuziek. 19.50 Poli tieke causerie. 20.00 Vlaamse liederen. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Verzoekprogramma. 21.15 Wat is dat? 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Engelse litteratuur geschiedenis. (Op 224 m.). leen werknemers zullen aanhouden, waar voor zij hoge kosten over hebben. Oude regeling niet reëel De regeling werd voornamelijk getrof fen met het oog op de zwakke deviezen- positie. Daarnaast wenste de regering de mogelijkheid tot transfer meer in overeen stemming te brengen met de werkelijk heid. De tabellen waarop het overmaken van geld tot dusver is gebaseerd, zijn sa mengesteld in de tijd, toen de verhouding tussen de rupiah en de gulden 11 was. De koersverhouding is thans 3 1. Ondanks het feit, dat de salarissen van buitenland se werkers in de afgelopen twee jaar met het oog op het stijgen van de kosten van het levensonderhoud gemiddeld verdubbel den, werd het voor velen onmogelijk de kosten van het transfer te dragen. Ener zijds bleek, dat slechts vijftig percent van de Nederlandse werkers van de mogelijk heid van spaarovermakingen gebruik maakte, terwijl anderzijds, als men volledig gebruik zou maken van de volledige mo gelijkheden tot overmaking, die bestonden, in bepaalde gevallen beslist geen rupiah meer kon overblijven van het salaris om in Indonesië van te leven. Een Nederlandse werker met vrouw en twee kinderen in Nederland, die een be lastbaar inkomen had van 36.000 rupiahs, kon bijvoorbeeld volgens de oude regeling 17.500 Nederlandse guldens per jaar over maken. Daarvoor was echter een rupiah- inkomen van rp 53.500 nodig. Desondanks werd door de werknemers volgens zulke voorbeelden getransfereerd. Zij, die van hun spaargeldovermakingen geen gebruik maakten, verkochten soms hun vergunnin gen. Andere overwegingen noemde men, dat de naar Nederland overgemaakte be dragen ten behoeve van daar verblijvende gezinsleden hoger lagen dan wat in Neder land redelijk kon worden geacht, gezien de levensstandaard daar. Een bijzonderheid is nog, dat de nieuwe regeling niet slecnts voor Nederlanders geldt, maar openstaat voor alle buitenlandse werkers in Indone sië, aldus de financiële medewerker van Aneta. De voorzitter van de Groninger Maat schappij van Landbouw, de heer H. R. Starke, heeft in de jaarvergadering van deze maatschappij critiek geoefend op de weerberichten van het K.N.M.I., die naar hij zei voor het uiterste Noord-Oosten van ons land veel te wensen laten. De boeren daar vertrouwen de weerberichten van De Bilt niet meer en oriënteren zich liever op die van Radio-Hamburg, aldus de heer Starke. Dezelfde critiek is onlangs ook ter sprake gebracht in het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat. In zijn Memo rie van Antwoord heeft de minister van Verkeer en Waterstaat medegedeeld dat de door het K.N.M.I. verstrekte weerbe richten voor het Noorden van het land niet dezelfde waarde hebben als voor de ove rige delen van het land. Het dagelijks weeroverzicht houdt in het algemeen een gemiddelde verwachting in voor het grondgebied van Nederland. Weersveranderingen die zich van bepaalde richtingen uit ontwikkelen, zullen altijd oorzaak kunnen zijn dat in bepaalde ge bieden of streken afwijkingen voorkomen. Reeds wordt onderzocht of in het Noorden des lands afwijkingen in ernstiger mate en veelvuldiger voorkomen dan als nor maal moet worden aanvaard. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een zaak behandeld tegen een 53-jarige grif fie-ambtenaar, die bureauchef van de griffie van het in 1950 opgeheven bijzon der gerechtshof te Amsterdam is geweest. H/m was ten laste gelegd dat hij in die tijd een stuk van overtuiging, een enve loppe met 7900.had verduisterd. De Amsterdamse rechtbank had dit feit be wezen geacht en een jaar gevangenisstraf opgelegd. Op de groene tafel voor het gerechtshof lag het register van het bijzonder ge rechtshof, waarin na de bevrijding alle stukken van overtuiging waren ingeschre ven. Eén van die stukken was de envelop pe met 7900,die naderhand verdwenen bleek te zijn. Toen men het register erop nasloeg, constateerde men dat de inschrij ving eruit gescheurd was. De griffie-ambtenaar ontkende iedere schuld. De procureur-generaal achtte het bewijs niet geleverd en requireerde vrijspraak. Op 29 December zal het gerechtshof uit spraak doen. Voor het eerst sinds October is de goud voorraad van de Nederlandsche Bank toe genomen. Volgens de verkorte balans per 14 December is deze post namelijk met f 17 millioen gestegen tot f 2.792,2 mil lioen. Bovendien is ook de netto deviezen reserve versterkt, zij het met een beschei den f 2 millioen tot f 1.586,7 millioen. Beide posten tezamen wijzen dit jaar opnieuw een hoogtepunt aan van f 4.379 millioen. In de tweede week van December viel een verdere ontspanning te constateren na de vrij zware ultimo. De bankbiljetten- circulatie is met f 25 millioen ingekrom pen tot f 3.157 millioen. Gisteren vierde de letterkundige en journalist Jan Greshoff zijn 65ste verjaar dag. Geboren te Nieuw-Helvoet, kwam hij na zijn H.B.S.-tijd in de journalistiek. Hij was o.m. buitenlands correspondent van „De Telegraaf', hoofdredacteur, van „De Nieuwe Arnhemsche Courant", correspon dent te Brussel van „Hét Vaderland", „Haarlems Dagblad" en „De Locomotief". Enkele van zijn voornaamste werken zijn: „Gedichten", „Latijnse lente", „Men gelstoffen op het gebied der Franse letter kunde", „Uren", „Over den omgang met boeken", „Geschiedenis der Nederlandsche letterkunde", „critisohe vlugschriften", „De wieken van de molen", „Steenen voor brood", Fabrieksgeheimen", „Voor vol wassenen". Elke Zaterdag schrijft hij over de Ne derlandse letterkunde in „Het Vaderland". ADVERTENTIE HOUTPLEIN 16—16 A - HAARLEM EXQUISE KERSTMENU'S (Van onze parlementaire redacteur) De beraadslagingen in de Tweede Kamer verliepen Dinsdag motieloos. Want zowel dr. Lucas (K.V.P.) als mr. Roosjen (A.R.) die de nacht tevoren over onderwijs-sala- riëringen moties hadden ingediend, trok ken deze in, nadat minister Cals verklaard had, dat de regering ze, ook al zouden zij een meerderheid behalen, toch niet zou kunnen uitvoeren. De motie-Bommer in zake de huurverhoging voor de na-oorlogse woningwet-woningen sneefde met 40 tegen 26 stemmen; zij kreeg alleen de stemmen van de fracties van de P. v. d. A. en die der Communisten. Zonder hoofdelijke stemming verenigde de Kamer zich met de wetsvoorstellen, die de sociale uitkeringen aanpassen aan de loonsverhoging. Hierna ging de begrotingsjacht weer voort. Mevrouw Fortanie rD e W i t (V.V.D.) bepleitte de jeugd dichter bij de kunst te brengen, zette het belang van spreiding op kunstgebied uiteen en brak een lans voor herziening van de salarissen van orkestleden. Dit laatste vond ook de heer Peters (K.V.P.) noodzakelijk. „Kunst begint daar, waar de kunstenaar afwijkt van het eigen object," aldus citeer de deze afgevaardigde Godfried Bomans. Hij wilde voorts meer standbeelden in Den Haag. De heer Willems (P. v. d. A.), die ook aandrong op een behoorlijke salaris regeling voor symphonieorkesten, hetgeen de heer Gortzak (C.P.N.) eveneens deed, verklaarde te zijner tijd een motie te zullen indienen als er in dit opzicht geen verbetering komt. Deze afgevaardigde wilde verder de Utrechtse Opera nog een kans geven en deed voorts een dringend beroep op de minister om de vrije ballet groepen enigszins te helpen. Tot de taf- loze aangeroerde andere onderwerpen be hoorde ook het Bronnenboek, handelend over de gedragingen der massajeugd. Hier voor had dr. F o k k e m a (A.R.) geen goed woord over. Volgens hem was het samen gesteld door ondeskundige en bevooroor deelde lieden. Het maakte zijns inziens een meer verwilderde indruk dan.de jeugd zelf. Minister Cals erkende, dat de op dracht voor het samenstellen van het boek en de bekostiging der uitgave van rijks wege was geschied, maar hij haastte zich eraan toe te voegen, dat het ministerie er verder niet voor verantwoordelijk is, want de wetenschappelijke bewerkers waren in hun opzet en arbeid geheel vrij. Over enkele uitlatingen in dit boek, dat zijns inziens voorts van weinig besef blijk geeft ten aanzien van het godsdienstig leven in ons land, had ook hij zich ver baasd. De afgevaardigden, die zoals mevrouw FortanierDe Wit (V.V.D.) op verhoging van het subsidie voor het Algemeen Neder lands Verbond hadden aangedrongen, kon den een succesje boeken, want hun woor den hadden weerklank gevonden bij de minister, die de mogelijkheid van verdub beling van het subsidie in het vooruitzicht stelde. Naar aanleiding van een denkbeeld van de heer Walter (K.N.P.) om kunst schilders opdrachten te geven voor het portretteren van de minister-presidenten en de Kamervoorzitters merkte minister Cals op, dat dit niet alleen yan 's lands overheid kan uitgaan. Er was niets tegen als de Staten-Generaal hun voorzitters zouden willen laten schilderen. De minister was het er mee eens, dat de salarissen van de orkestleden te laag zijn; zij behoeven ongetwijfeld verbetering. Hierover is reeds lang overleg gaande, maar nu is het College van Rijksbemiddelaars een voorstel ter goedkeuring gezonden, zodat te hopen is, dat er binnenkort, althans voor de laagst gesalarieerden, enige verlich ting in de nood zal komen. Over de Nederlandse Opera kwam men niet het naadje van de kous te weten, want de minister was niet bereid het ver trouwelijk rapport aan de openbaarheid prijs te geven, wel om het vertrouwelijk ter inzage te verstrekken. De bewindsman verklaarde, dat er in ons land geen plaats is voor twee operas. In de Tweede Kamer heeft de heer Pe ters van de K.V.P. het oprichten van meer standbeelden in Den Haag bepleit. „Wat ziet men aan beeldenrijkdom in deze stad? Drie keer Willem en één keer Jan!' Hij deed minister Cals het denkbeeld aan de hand in Den Haag een standbeeld op te richten voor. St. Bureaucratius, „de ereburger van deze stad". „Wij blijven dan niet achter bij Brussel, dat ook een standbeeld van Europese vermaardheid heeft", aldus de heer Peters. Hij kwam met klem op tegen de bewering, dat de regering dé bestaansmogelijkheid voor de Utrechtse Opera kapot zou hebben gemaakt. De contracten van het operaballet, zo vernam men verder, zullen in elk geval tot 1 Maart 1954 worden verlengd. De minister erkende, dat de toneel subsidiëring nog niet geheel bevredigend is. De Stichting Nederlandse Toneelcoör dinatie zoekt naar een beter subsidiestelsel. Een Nederlandse Academie, in navol ging van de Académie frangaise, lachte de bewindsman niet toe. Hij verwachtte voorts, dat de Radio-omroepwet binnen kort zal worden ingediend, wellicht nog vóór Kerstmis. Handhaving van de auto nomie der omroepverenigingen is en blijft richtsnoer voor mr. Cals. De heer Cornelissen (V.V.D.) had een opmerking gemaakt over de politieke uitzendingen van de V.A.R.A. Daartegen kwam de heer Van Sleen (P. v. d. A.) in het geweer, die de vraag stelde, hoe men in V.V.D.-kringen dan wel dacht over be paalde uitzendingen van de AVRO. Het was een lied, dat telkenjare in aller lei toonaarden kan worden beluisterd. Het ging nu maar schuchter, want het wach ten is op het ontwerp omroepwet. Dat wordt dus de Kerstverrassing van minister Cals. De begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming (de C.P.N. liet het „tegen" aantekenen) aangenomen, nadat de minister een post had teruggenomen, waartegen de heer Tilanus (C.H.) ernstig bezwaar had gemaakt. Deze post had be trekking op de aanstelling van vijf direc teuren aan het departement. De post werd nu uitsluitend bestemd voor de op deze directoraten betrekking hebbende afdelin gen, welker chefs de titel van directeur zullen krijgen. Vandaag en morgen zullen in de kamer de wandluchters worden ontstoken. Dan is namelijk de begroting van Buitenlandse Zaken aan de orde. 41. De gebeurtenissen hadden de onge lovige huisknecht eindelijk doen inzien, dat Panda met goede bedoelingen was ge komen en hij bekende ruiterlijk zijn fout. Het spijt me, dat ik je niet direct heb geloofd", zei hij, „maar het was ook zo vreemd, dat je vooruit wist, dat precies om zeven uur een inbreker hier een leun stoel zou stelen. Hoe kon je dat van te voren zeggen?!" „Het was een nieuwsvoor- spelling van de Meesterverslaggever van de Nieuws Ram", antwoordde Panda. „Een nieuwsvoorspelllng??", herhaalde de huis knecht, „is dat zoiets als een weersvoor spelling?" „Zoiets, ja", beaamde Panda, naar de deur rennend, „maar ik moet nu dadelijk weg, want om achi uur precies zal rover Blobneus onze Meesterverslag gever aanvallen!" „Hè, wat?!", riep de huisknecht verbluft, „hoe weet je DAT nu weer?? Is dat soms ook een nieuwsvoor- spelling?!" Maar Panda gunde zich de tijd niet óm te antwoorden. Hij wilde tijdig terug zijn, om Joris tegen Blobneus te hel pen. Dus stoof hij de buitendeur uit, de huisknecht verbluft achterlatend. Deze keek hem na, tot hij om de hoek was ver dwenen en schudde toen verbijsterd het hoofd. „Tut, tut, die verslaggevers toch!", mompelde hij, „zij ruiken uren van te vorên een nieuwtje!" Reeds geruime tijd doen geruchten de ronde, dat het Indonesisch Deviezen In stituut te Djakarta voornemens zou zijn met ingang van 1 Januari 1954 de behan deling van aanvragen voor kapitaalsremi ses uit Indonesië naar het buitenland op te schorten. Thans vernemen wij, dat aan vragen voor zulke remises uiterlijk op 31 December 1953 bij deze instelling te Dja karta moeten zijn ingediend. Tot goed be grip moge hieraan worden toegevoegd, dat deze maatregel, voor zover ons bekend, voorshands uitsluitend betrekking zou hebben op remises ten laste van een z.g. Rurni-M (kapitaalsrekening van niet-in- gezetenen van Indonesi) en niet slaat op inkomstenremises ten laste van een z.g. Rurni-P (inkomstenrekening van niet- ingezetenen van Indonesië). In dit verband wijst men er in bank- kringen op dat, indien bovengenoemd be richt juist zou blijken te zijn, zij, die er nog prijs op zouden stellen vóór het einde van dit jaar een kapitaalsremise aan te vragen met het oog op de drie Kerstdagen, er goed aan zullen doen ervoor te zorgen, dat hun applicatie tijdig vóór de Kerstdagen in het bezit der banken te Amsterdam is. Een Amerikaanse verkoopsorganisatie heeft een voorlopige order van drie mil lioen dollar bij een Haagse fabriek van electrische naaimachines geplaatst. De fa briek zal 50.000 van deze naaimachines en onderdelen leveren. De directeur van de fabriek, die een langdurige zakenreis in de Verenigde Staten heeft gemaakt, ver klaart dat de fijn-mechanische industrie van ons land een voorsprong heeft op de Amerikaanse, omdat de vaklieden hier hokvaster zijn dan ginds. Hij adviseerde exportbedrijven op hun producten niet meer te vermelden „Made in Holland" maar „Made in the Nether lands". Men verwisselt namelijk in de V.S. ons land vaak met de stad Holland in Michigan. De Commissie Nijverheidsonderwijs uit de Vereniging van Kamers van Kaaphandel en Fabrieken in Nederland heeft in zake de regeling van het Nijverheidsonderwijs een adres en een rapport gezonden aan de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, waarin zij instemming betuigt met deze regeling. De stimulering tot uitbrei ding van bestaande en tot vestiging van nieuwe industrieën noodzaakt zelfs de op leiding van de toekomstige industriële werkers naar omvang en hoedanigheid in goede banen te leiden en vooral deze aan te passen aan de voortschrijding der tech niek en de gewijzigde maatschappelijke structuur. Evenzeer meent de commissie, dat de ontplooiing van het technisch onderwijs wezenlijk kan bijdragen tot de verdere uitbreiding en het meer efficiënt maken van de ambachts- en kleine industriële be drijven, waarbij ook de uitbesteding van werk en de toelevering aan de industrie een rol spelen. Met grote waardering heeft de commissie in dit verband geconstateerd, dat door de grote vrijheid, die de Nijverheidsonder wijswet verleent bij het inrichten van het technisch onderwijs, dit onderwijs zich steeds in ruime mate aan de eisen van het bedrijfsleven heeft kunnen aanpassen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Feyenoord (toez.) (vac. C. Keers) Tj. Alkema te Klarenbeek. Geref. kerken Beroepen te Castricum B. J. Aalbers, cand. te Leersum; te Leerdam G. L. R. Riphagen te 's-Gravenmoer; te Schoone- beek J. T. Bakker te Oude- en Nieuwe Bildtzijl; te Vlaardingen (vac. Th. H. v. Andel) Joh. Lever te Sybrandaburen. Tweetal te Utrecht (vac. K. Hart) J. Nawijn te Aalten en G. W. Rijksen te Rot- terdam-Z. Aangenomen naar Schagen: J. Plug, cand. te Amsterdam, die bedankte voor Elim (Dr.) en voor Eist (Gld.). Chr. Geref. kerken Beroepen te Apeldoorn (vac. prof. W. Kremer) W. Heerma te Groningen; te Dokkum L. Floor Jr. te Opperdoes; te Utrecht C. B. v. Smeden te Rotterdam-Z. Bedankt voor 's-Gravenzande B. Bijle- veld te Noordeloos. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Tiel-Zaltbommel: F. v. d. Bos, cand. te 's-Gravenhage. Geref. gemeenten Tweetal te Vlaardingen: A. de Blois te Rott,erdam-Z. en J. W. Kersten te Gene- muiden. Vrije Evang. gemeenten Beroepen te Dordrecht Jac. Verboom te 's-Gravenhage. Campagne. Volgens professor Jorge Ja- rano, directeur van de hulpcampagne voor slachtoffers van het 'bendewezen, in Columbia (Z.-Amerika), hebben de opstandelingen en bandieten in het de partement Huila sinds 3 Juni 400 boe ren vennoord. Zij verwoestten eigen dommen ter waarde van onigeveér 138 millioen gulden en verdreven 80.000 mensen uit hun huizen. Critiek. In een hoofdartikel in het Russi sche blad Prawda van Woensdagmor gen wordt ernstige critiek uitgeoefend op het ministerie voor Landbouw economie en speciaal op minister Bene- diiktof, die „op bureaucratische wijze te werk gaat bij het vormen van kader op de tractor stations". Vrij. De 72-jarige voormalige Duitse veld maarschalk George von Küchler is door de Amerikaanse Hoge Commissie in Duitsland tot vrij man verklaard. Von Küchler was te Neurenberg tot 20 jaar veroordeeld wegens oorlogsmisdaden. Sinds Februari was hij voorlopig we gens gezondheidsredenen uit de gevan genis ontslagen. Zwartboek. In Engeland staan bijna 11 duizend personen als deserteur te boek, aldus is Dinsdag in het Britse Lager huis medegedeeld. Veel. De bevolking van West-Duitsland bedroeg op 30 Juni jongstleden 48.993.900 zielen, aldus wordt medegedeeld in een regeringsrapport. Wapenstilstand. Vier Amerikaanse sol daten zijn gedood en vijf ernstig ge wond bij een oefening in Korea, ver moedelijk tengevolge van een voortijdig artillerie-salvo. Tegenspraak. Veldmaarschalk Montgomery heeft Dinsdag ten stelligste ontkend, dat hij geweigerd zou hebben ten be hoeve van generaal Sir Gerald Temp- ler af te treden als plaatsvervangend opperbevelhebber van de NAVO-strijd- krachten in Europa. In commentaar op berichten in enige Britse bladen ver klaarde hij, dat er nooit sprake van is geweest, dat generaal Templer hem zou opvolgen. „Zolang mijn diensten nodig zijn en ik van enig nut word ge acht, zal ik blijven dienen", aldus de veldmaarschalk. Bondgenoot. Jacques Soustelle, voorzitter van de Gaullistische parlementaire frac tie en een van de negen Franse parle mentariërs die dezer dagen van een bezoek van een week aan Polen in Frankrijk zijn teruggekeerd, heeft Dinsdag verklaard, dat Frankrijk Duits land niet als bondgenoot kan aanvaar den indien het zijn huidige grens met Polen niet als permanent beschouwt. Zaakgelastigde. Perzië heeft Woensdag zijn nieuwe zaakgelastigde te Londen benoemd: de beroepsdiplomaat Afsjar, die aan het hoofd gestaan heeft van de Britse en Amerikaanse afdelingen van het Perzische ministerie van Buiten landse Zaken, gedurende de afgelopen vijf jaren. Hij zal aan het einde van deze week met twee assistenten naar Londen vertrekken. Een hoge rege ringsfunctionaris' heeft verklaard, dat Perzië hoopt op een spoedige vooruit gang in de olie-onderhandelingen in een geest van eerlijkheid en eer daar anders, naar hij zei de, de situatie in Perzië slechter zou kunnen worden. Herrezen. Het concern van Friedrich Krupp in Essen heeft thans weer meer dan 25.000 arbeiders, zo is door de lei ding der onderneming medegedeeld. De herbouw van de Krupp-fabrieken heeft vooral in de loop van dit jaar grote vooruitgang gemaakt. De grootste Krupp-fabriek in Essen is nu de loco- motievenfalbriek, waar 3700 mensen werken. Viervijfde van de productie der fabriek was dit jaar voor export bestemd, vooral naar Zuid-Aimerika. ADVERTENTIE jpTh -* f koppen koffie per dag worden er in Nederland ge schonken. In de meeste zit het „ietsje" BUISMAN, dat de koffie zoveel Iekkerderen tevens goedkoper maakt. Ge* brnik daarom óók ZONDER reuk wordt het proeven, met uitzondering van de vijf hoofdsmaken, een illusie. Accoord! Maar zonder gebruik te maken van het gezichtsvermogen wordt het ruiken weer bemoeilijkt! Proeven heb ben uitgewezen dat iemand die geblind doekt is, veel moeilijker geuren van ver schillende stoffen weet thuis te brengen dan iemand die zijn gezichtsvermogen daarbij te hulp kan roepen. (Mensen, die het gezichtsver- niogen permanent missen, blij ven hier buiten beschouwing, aangezien zij zich vaak op een bijzondere wijze hebben aan gepast aan hun gemis). Maar niet alleen het ruiken wordt vergemakkelijkt wan- neer we de ogen open hebben, óók het luisteren gaat ons beter af wanneer we naar de spreker kijken. Wie dit verschijn sel in de loop der jaren is ontgaan, zal geen moeite hebben zelf een paar proeven te bedenken, waardoor hij zich van de waarheid hiervan kan overtuigen. Het is uiterst merkwaardig te constate ren bij hoeveel handelingen, die ogen schijnlijk met zien niets uitstaande heb ben, we de ogen desondanks nodig hebben. Het verhaaltje dat iemand geblinddoekt de lepel niet behoorlijk naar de mond kan brengen omdat hij de mondopening niet zou kunnen vinden, waag ik te betwijfelen, maar wel is het waar dat de toppen van de wijsvingers met gesloten ogen heel moeilijk snel tegen elkaar kunnen worden gebracht. En zelfs het staan met de ogen dicht brengt bezwaren mee, want al spoe dig beginnen we lichtelijk te zwaaien. Maar ook de geest speelt een belangrijke rol. Probeert u bijvoorbeeld eens de vlak voor uw borst gehouden wijsvingers in tegengestelde richting te laten draaien. Het zal u beslist niet ge lukken. Maar wanneer u zich sterk indenkt twee kleine raderen te hebben die u met behulp van de wijsvinger in tegengestelde 'zin in bewe ging moet brengen, zal u dit kunstje waar schijnlijk wel kunnen volbrengen. Ver schillende mensen die minstens even on handig zijn als ondergetekende hadden er althans geen moeite mee. Nu we in eenvoudige vorm de samen werking tussen verschillende vermogens hebben aangeduid, kunnen we ons ook wel eens verdiepen in het dierlijke instinct, want dit vormt met zijn omgeving één geheel. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON-

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2